Hof van beroep le Gend. De betaelcle Ziekendieners aen hel werk. PR1SDEEUNGEN Pandr. Dit is nog de kolossaelsle beestig heyd van al. 'T verwondert my dat gy die voor zoo nen slimmerik wilt doorgaen, zulke dom- heyd durft uytkramen. Niet eenen ouder zult gy met zulke ezelary naer onzen kant trekken, zy weten genoeg dat zulke wandaden door liber- haters gepleegd onbekend blyven in 't publiek en versmacht wórden. Eu waerom? Omdat de hberhatersgazétten er natuerlyk niet zullen van spreken, wyl, schenden zy den neus der liber- hater.s, zy ook hun gezigt schenden. En de ca- tholyke gazetten spreken er evenmin van, uyt vrees van de gruwelykste verergernis legeven. Wat meer is, nooyt, zullen de welbedachte ou ders zeggen, nooyt zullen onze kinders naer liberhaxerscholen gaen, die scholen hebben hare proef gedaen Brussel, Gend en Luyk zyn daer •om te geluygen wat voor vruchten zulke scholen voortbrengen. De stad Gend leert ons welke ■meesters men vind in de scholen d'eene zyn solidairen die hunne eygene kinders als soli tairen doen sterven en begraven d'andere zyn geloofsverzakers die gaen trouwen buy ten de Kerk, In een geuzentempelniet voor eenen priester maer voor eenen geuzendominé, andere nog zingen weg met 't gelooi! weg met den Messtas enz. enz Fldvmstr. De ouders peyzen zooverre niet, Pandaui', en surtout niet onze domme Aelste- liaers- ik alleen gevoel my in staet ze allen by ten neus te ïeyden en te doen dansen gelyk ik schuylfel. Pakmi. Daer is iets van, gy zyt een koppel goede liberale zedenverdedigers, maer toch hebt gy het te Aelst zooverre gebragt, dat gy huyvert van schrik en vreeze op d'enkele gedachte eener kté'zitig, omdat gy zeker zyt al onze vrienden te zien afdanken en aen de deur zetten. Dit is d'eemgste beestigheyd niet waerover ik u te spreken had, 'k zal er later op weêrkomèn, nu moet ik naer den hoogen raed. Doch ziet intus- schen dat ge met meer voorzigtiglreyd te werk gaet en in 't Verbond den ondergang van g'heel onze zaek niet laet voltrekken. Adieu. De twee slimmerikken uyt 't Verbond het ver- .hael gevende over de laetste zitting van den ge- meenteraed, konnen hunne kokende en opbruys- schende gal niet bemeesteren. Op elke lyn stralen nydigheyd, afgunst en woede door, gewoonlyk slechte raedgeefsters die den mensch verdwalen. De slimmerikken meenen dan eenen trek van fynheyd daer ie stellen met ons, onder 't sen- wezig publiek in de zael van den gemeenteraed, te plaetsen neven Louis den Kloddemanals wil den zy ons daerdoor vernederenMaer g'en zyt er niet, liberale jannen want ge moet wel weten dat wy honderd mael liever staen neven of met Louis den Kloddeman, dan neven of met den besten van g'heel uw gespan. En waerom? Omdat wy neven Louis den Kloddeman staende, zeker zyn neven een treffelyken mensch te staen, die alhoewel een nedrigen en eenvoudigen werk man, overal en by klaren dage zyn gezigt mag toonen, geen eenzame wegen moet zoeken om met zyn gezelschap te wandelen, en nog veel min verpligt is op die eenzame wegen subietelyk te vlugten, als hy van verre iemand ontwaert die hem kentPaur.a intelligentie dit is te zeggen dat wy daerover niet moeten verwonderd zyn, want dat de modderigste verkens altyd het schoonste strooy willen hebben. Dan, hun zoogezegd verslag over de gemeente zitting voortzettende, vinden de twee slimme rikken het superfyn aen de catholyke raedsleden alle bekwaemheyd, alle verstand, alle gezond 'oordeel te ontkennen. MM. Lienart, Monfils, Van Wambeke, Bethune, dit zyn onnoozelaers! Z'eu hebben van administratie geen hocgenoemde kennis. Fransch, dit kennen zy evenmin. Wel- sprekendheyd en redekunde, daer zyn ze zoo vremd aen als den onnoozelsten koeyjongen van de wereld. Met een woord, die heereri moe ten nog naer school gaen om te leeren rede neren, schryven, cyferen etc. etc...... Ziet gy nu, domme kiezers van Aelst, wat beestigheyd gy begaen hebt met te stemmen voor MM. Lienart, Van Wambeke, Monfils, Bethune enz., in plaets van uwe stemmen te geven aen MM. Raymond Van Assche, Charles Levionnois, Guillielmus De Gheest, Joseph Boeyé, De Windt en tutti quanti, die schitterende orakels van welspre- kendheyd, versland, geleerdheyd en allerley ken nissen Gevoelt gy nu, onnoozele kiezers, welk een vast voornemen gy allen moet maken van voortaen tegen de belangen van de stad niet meer te zondigen, en zonder mankeren, in de naeste kiezing, te stemmen voor MM. N'elen De Pauw, Sisken Van Der Smissen, Jaek Brandt, Valery Cumont, die levende Cicero's van kundig- lieyd, geleerdheyd, welsprekendheyd en nog meer andere dingen die eyndigen in heyd Past dus wel op uwe banden, kiezers, want stemt gy voor die mannen van uylnemend vernuft niet., den Grooten JetT en Polka er onder begrepen, g'en zult niet. weerdig meer zyn het minste kies- regt te bezitten, en de stad is voor eeuwig en reddeloos verloren. T zyn immers zy die hare belangen zoo fyn, zoo kundig en zoo profytig hebben beherligd, dat zy de stadsschuld van 175 duyzend franks maer hebben helpen brengen tot hot bagateileken van 580 DUYZEND FRANKS, en notate bene, dat zy u voor dit bagatel lekeu nog wat goten, wat pisbakken, een paer krinolinenscholen, en een slagthuys hebben ge leverd. 'T is wel waer, zy hebben daerenboven nog alle jaren eenen schroomelyken budget van boven de 200 DUYZEND FRANKS verteerd, doch dit was voor 't huysliouden, koken moet kosten, en die op zoo een kleyntje ziet, is nen hairkliever, neu achteruytkruyper, nen lichtdomper, nen klerikael van d'ergste soort. Maekt u dan maer gereed van nu af, kiezers, want die best oppast, krygt de fynste beetjes. Maer, zal iemand vragen, wie was er dan in den gcmeenieraed om al de redens en cyfers van MM. Lienart, Monfils, Van Wambeke, De Wolf, Bethune en Raes te wederleggen en in gruys te slaen Dit is wel eene natuerlyke doch nuttelooze vfaëg, want het spreekt van zelfs dat dien groo ten man, dit verheven verstand, dit uytgelezen vernuft, dien fynen franschman, den heer sche pen De Ryck was ..ffJa, den beer schepen De Ryck, en niemand anders, zuldeWant volgens het koppel Verbonds- slimmerikken, was 't voor dien heer maer eenen pink werk om al de praetjes der klerikale jongs- kens lot een stofken te brengen en de aelstersche Don Quichotjes den mond te stoppen??? Sakkerloot! da moet nen feilen vent zyn, zul len de lezers van 't Verbond zeggen die 't spel niet hebben bygewoond, en wy ook bekennen dat M. den schepen De Ryck zeker nen allerfelsten vent is. Want als men hem daer ziet zitten en hoort parlesanten over Mechieus, la poppelation, djieu le zuzera en meer andere diergelyke-, zou men zeggen dat er nen Ennen van Meire over hem neêrgedaeld is, die hem begaefd heeft met het schitterendste verstand, de uytgelezenste welsprekenheyd en 't scherpste- vernuft van de wereld.... Zyn kleyn mondje maekt de aenge- naemste bewegingen, van zyne kiessche lipkens rollen de fynste argumenten, zyne oogskens fon kelen gelyk vuerstralen, (hy zou door eene yze- ren schup zien waer een gat in is,) zyn moey wezeken is radieus gelyk een jongsken van de zon, immers g'heel zyne allure is gelyk deze van iemand die in 't hof opgebragt is en met de ezel geboorte, wy willen zeggen met de edelgeboorte de eêlsté manieren heeft ingekweektEn dat tegen zulke kwaliteyten de heeren Lienart, Monfils, Van Wambeke, Bethune en g'heel den klerikale» aenhang voor M. De Ryck moeten de vaen stryken, daermeê vertellen de twee Ver- bondsschryvers ons geen nieuws, dit is eene ware superfetatie, waerdoor die schryvers M. De Ryck verkleynen en verleegen, want goed goed pryst genoeg zynzelven. Ook protesteren wy tegen die verregaende onnoozelheyd van de Verbondskvab- belaers en bekennen volgeern dat, hadden wy zoo nen feilen man onder oris gebied, wy hem naer d'expositie van Parys zouden zenden, er zou voorzeker veel volk gaen naer kyken. De eene dwaeslieyd roept de andere in, zegt het spreekwoord. En 't is 't geen by het koppel van twee uyt 't Verbond ook het geval is. In hun N' van zondag vertellen die twee ver- lichters dat het dank is aen 't Aelstersch liberael besluer en aen deszelfs verpletterende opcenten en kadasterfranks, dat de eygendommen hier te Aelst veel hooger in weerde staen dan in het vernepen en schier op het eynde van Belgiën gelegen stadje Audennerde, waer noch handel, noch nyverheyd, noch fabrieken bestaen, welks bevolking nog liet vierde van de onze niet is, en 't geen ook 50 jaren lang, als versterkte stad, met muren en wallen is omringd geweest en waer alle vergrooting en uytbreyding onmogelyk waren Wy zouden wel met 't Verbond op nieuw de kadasterweerde en de verpletterende opcenten serieus willen discuteren, als het goèste heeft. Maer ter gelegenheyd eener ezelachtige dwaes- heyd Neen, onze domheyd zou zoo groot wezen als 's koppels dwaeslieyd, gingen wy daeraen tyd en plaets verspillen. V En wat meer is, die kwanten zouden zich kon nen inbeelden dat de kadasterfranks, de opcen ten en ''t liberael bestuer den op- en afslag van pataters, grasn, brood, boter, eyers enz. te weeg brengen, dat, zy regen en schoon weder, zonne- schyn en wind regelen, al zaken die met de op centen en 't liberael Aelstersch bestuer in betrek slaen gelyk den oorlog met den groey der preyën en ajuynen. Kout gy zulke domme pillen aen uwe dozyn en half lezers doen doorzwelgen, koppel, wy wenscben er u en hun proficiat over,1 de kalkoenen steekt men ook g'lieele vuystnoten op en deze vetten er van, misschien zuilen uwe dungezaeyde' abonneuten ook vet worden met uwe dwaesheden. 'T zal dan soort by soort zyn, en d'eene zullen van d'andere niet moeten ja- loer scli wezen. Wat ons betreft, kan nikske ver- staen, koppel. Maendag morgend is het Hof van beroep van Gend overgegaen tol de benoeming van kandida ten voorde twee plaetsen van raedsheer by dit hof opengevallen ten gevolge der ontgrondwetti- ge afstelling van MM. Delecour en Onraet. Er waren do raedslieeren aenwezig. Voor de eerste plaets van raedsheer zyn be noemd Eersten kandidaet, M. Mechelynck, regter te Gend, 12 stemmen, M. Scliellekens, regter te Dendei monde, 1 stem. Tweeden kandidaet, M. De Pauw, regter te Gend, 12 stemmenM. Schellekens, 1 stem. Voor de tweede plaets van raedsheer zyn be noemd Eersten kandidaet. M. De Ryckman, prokureur des konings te Brugge, dl stemmen: MM. De Vos en Van Praet, reglers te Brugge, elk 1 stem. Tweeden kandidaet, M. De Vos regter te Brugge 8 stemmen. M. Sartel, regter teYper, 3; M. Fiers, regter le Yper, 1; M. Van Praet, regter te Brugge, 1. Zyn benoemd voor de plaets van ondervoorzit ter der regtbank van Gend: eersten kandidaet, M. Fiers, regter te Gend, 11 stemmen M. Joos, 2 stemmen. Tweeden kandidaet M. Joos, 12 stemmen, M. Scliellekens, 1 stem. Wilt gy nu weten, lezers hoe het-gaet in som mige steden waer men de Zusters van Liefde ver- jaegt, en hare plaetsen vervangt door betaelde huerliugen? Zietliier Te Weenen, in de hoofdstad van Oostenryk, wierd bet algemeen hospitael sinds tien jaren bestuerd door Zusters van Liefdadigheyd. Onder voorwendsel dat er te veel geld verkwist wierd, dat de zieken slecht verzorgd wierden, enz., vonden de liberalen een middel om deze corpo ratie te verjagen, en ze te vervangen door be taelde knechten. De nieuwe corporatie bestond uyt joden en liberalen, onder den naem van ge- neesheeren Sinds vier jaren dat deze zoogenaemde genees- heeren bet bestuer hebben over liet hospitael van Weenen, zyn de zaken zoo ver gezet, dat de Regentie genoodzaekt is een rechterlyk onder zoek in te spannen? Hoe stil de liberale drukpers over dit feyt ge slopen is of niet, is er evenwel uyt een onder zoek gebleken, dat al het materiael, zooals lyn- waed, bedlakens, wollen dekens, enz., by gebrek aen onderhoud, reeds versleten is. In plaets van hetzelve op tyd te vernieuwen, heeft men juyst radicael alles verbezigd wat de Zusters in iiet hospitael gelaten hadden. Ondervraegd waerom zy het materiael niet beter onderhielden en ge- deeltelyk vernieuwden, gaven zy voor antwoord, dat zy niet zochten de uytgaven grooter te maken dan de Zusters? Wanneer het alzoo met het huyshoudelyke be stuer gesteld is, is het niet noodig verder te on derzoeken hoe het met den oppas der arme zie ken gaet. Waer het noodige verschoon, en het bedgerief ontbreekt, zullen de zoogezegde geneesheeren op tyd en stond aen den oppas ook wel ontbreken. En dewyl joden en liberalen er alles te zeggen hadden, zal er menigen zieken be zweken zyn zonder den laetsten bvstand der H. Kerk Wat de mondbehoeften van allen aerd aengaet, zy het genoeg le zeggen dat den aennemer 25 ten honderd beneden den gewonen prys de leveran tie deed, en dat by op vier jaren tyd ryk is ge worden Ziedaer de mannen aen het, werk die de liefda^ dige Zusters moesten vervangen Slechts vier jaren aen het bestuer, en alles is totael verdwenen wat de arbeydzame corporatie met gespaerzaemheyd had gemaekt en onder houden. Slechts vier jaren aen het bestuer. en er ontbreken aen de arme zieken voorwerpen van eerste noodzakelykheyd en de stad zit voor on- dragelyke uytgaven Men is geneygd te gelooven dat Italien, onder het besluer van Victor-Emmanuel, een woest land geworden is toen men leest dat het italiaensch gouvernement aen eenen theater van Milanen eygene wellen en voorrechten. Zy braglcn niet weynig bylol de bevordering van akkerbouw en koophandel. Voorlaen de vlaemsche violen die naer den Oosien optrokken, stonden nu en dan aen de kusten van Por- tugael, om de kloekmoedige en neerslige broedèrs le groeien. Men bemerkt hier hoedanig van aengelegen- heyd waren dc schepen welke de Belgen reeds toen uylrusleden. Hunne groote schepen, afgerond en zeer breed aen beydeeynden beften zich hoog hoven 'l water. Men noemde die" kokers. Gewag word gemaekt van «enen helgisclien koker die verging waf later in H82 met vyftien honderd pelgrims reyzende naer het hevlig Land. Uiederik van Elzas verzela van zyne vrouw de gravin Sibylla, landde eene derde mael aen met krygsmagt van Bclgio in Paleslinen in Ho7 en bleef er tot 1159. De komst van Diederik van Vlaeuderen deed den moed der oostersche christenen herlevener wierd met nieuwe kracht vroom gestreden in de streken van Anti- ocbie en •Tripoli in Syrië de stad Cesarea en het slot Harene vielen in de handen der kruysvaerders. Ben veldslag wierd geleverd aen den Mahomelaenschen krygsoversten Noureddin by de Jordane, aen het meer van Geuezareth, en de overwinning bleef aen de ealho- lieke bondgenooten. Sibylla smeekte en bekwam door vele tranen van den graef haren echtgenoot te mogen blyven m T oud Joden kind, waer zy hare dagen overbragl in gebed en boet- plegingen, in het S. Lazarusklooster te Bethauie. Zy stierf er later in geur van heyligheyd. Diederik land- en zeeoverwjnnaer overdekt van oor logsroem, hemel- en volkszegen, kwam in Vlaeuderen aengevaren onder het gejuyeh van schitterende prael- viering en triumf zyner onderdanen, doch gemengd met droefheyd om het besluyt der algemeen beminde gravin Sibylla, welker schoone hoedanigheden en deugdenlof allo geschiedschryvers melden. Voor de vierde mael trad Diederik op de golven naer aen Oosten, in 1163 en gaf de regeering van Vlaenderen aen zynen zoon Philippus. Den ouden graef Diederik die als een vuerschiclit heen en weer, zoo aen de Bel gen zee- en- kruysmoed had ingeplant, kwam nog terug in 't Vaderland en stierf in de zeehaven van Greveliügen over Dyunkerke ucn 17 January 1168. Hy was oud 68 jaren. Het betaemde dien grooten prins zyn eerbied- weerdig hoofd neder te leggen aen den oever der zee, tusschen zee eu land. Hy had de Belgen die onder Godfried zoo vermoeyend le voel gingen naer Palestina nu gewend om gemakkelyker Christusgraf en den Turk, vremd en vyand te scheep te vinden. Het betaemde dat zirik heldliafligen man zou sterven in' eene stad welke hy zelve gesticht had. Zyn licliaem wierd begraven daerby in de abdy van Wallen. Hy voltrok veertig jaren regeering van de edelste der belgisehe jaerboeken en verschuldigd aen de Aelstenaren. Toen hy overwon nen en verlaten was, Aelst ontving hem in zyne armen, revkle zyn schild over hem. verkwikte hem, boezemde hem vertrouwen in op God en recht, wierd de ver schansing en het bolwerk van zyne hoop, trotseerde voor hem de vraek van eenen dwingeland. Aelst bood hem den stygbeugel tol 't bewind, en riep hem welhacsl zegevierenden souvereyn. Het was voorlreffelyk van wederkanten. De Aelstenaren hadden wel beoordeeld dien zy beschermden. Geheel zyn leven, verklaerl de geschiedenis, was godvreezendegroother lig, beleefd, nylmunlende in den vrede en in den oorlog, le lande èn op zee, zyn naem is beroemd gebleven door onverschrokken in borst, rechlveerdigheyrl en heldhaftige daden. By zyne vvyshcyd voegde Diederik de hoedanigheden van den volmaektslen krygsoversten zyner eeuw! Het vaderland had sedert Karei den grooten gcenen Vorst gehad die zoo vele deugden met zoo vele bekwaemheden paerde. Wie zou laken, wie in 't byzonder le Aelstdat voor die gedenkweerdige herinneringen, om wel aen le toonen hoe en door wie ons den weg der zee gebaend is geweest, Marnix en de liberalen die door hunne doenwyze denzclven afgesneden, afgesloten en opge dolven hebben, wat in de wachtzael toeven. Het besluyt is niet IwyfelachLig. Geen standbeeld, liberalen, wanneer zult gy met ons en met de eenvou dige rede eens zyn, geen standbeeld voor Marnixen die alles hebben doen verhezen, zeeseepler, vloot, nyver- toelaet een drama te spelen getiteldde dood van Maximiliaen, en geslaefd op het volgende ver dichtsel Maximiliaen bemint de vrouw van den voor- ziiter Juarez: de twee geliefden beminnen elkaèr ondanks de hinderpalen die ze scheyderi. De keyzerin Charlotte welkers jaloezy een te groot beletsel is, word onder een voorwendsel naer Europa gezonden. Maer Juarez, die geenen gemakkelyken man is, zweert van zich te vreken. Hy beginfmet zyne vrouw in een klooster op te slu> ten, en gaet daer- na Maximiliaen in de stad Queretaro. belegeren. Dank aen de verradery van Lopez neemt Juarez Maximiliaen gevangen en doel hem, onder de oogen zyner vrouw, die hy dwingt dit vreed schouwspel byte woonen, door zyne soldaten door den kop schieten. De vrouw van Juarez be neemt zich het leven op het lyk van Maximiliaen, de vraek roepende op haren man en op haer va derland. De fransehe en duytsche gazetten zyn eyndelyk te vrede gekomen. Het was juyst als of den Moniteur aen zyn confrater van Rerlyn zou zeg gen Waerom hebt gy aen de kat van uwen buerman den steert afgesneden Ik heb aen de kat van mynen buerman den steert niet afge sneden, antwoord Joc.iisse van Rerlyn. Zoo, wat steekt daer uyt uwen zak Eenen steert... En gy vermeet u, onbeschaemden Jeugenaer, te zeggen, dat gy den steert niet afgesneden hebt O dat is wat anders, ik beweerde en beweer nog, dat ik den steert van de kat niet heb afgesneden want het was nen kater. Op deze wyze resumeert het parysche blad le Charivari in zyn laetste nummer der diplomatieke spits- vindigheden, waermede den Moniteur het zenden eener nota aen de pruysische regeering ontkend heeft. Men beweert in olïiciëele kringen en aen de Paryzer Beurs, waer het om de plaetsing der Rus sische leening te doen is, dat in den staatkundigen toestand en in de betrekkingen tusschen de Mo gendheden eene verbetering is gekomen, en dat men als een gevolg daervan eene ryzing van dé koersen der effecten en eene verlevendiging van den handel mag verwachten. Het word dan waer- lyk hoog tyd. Men behoeft niet te luvsteren naer de klaglen der kooplieden, welke ondanks de ten toonstelling eiken dag zich Inyderdoen hooren. Den weekstaet der fransehe Bank is voldoende, om aen te toonen tol welke hoogte hel wantrouwen en den stilstand in den handel zyn gestegen. Den voorraed munt en muntniateMad der Bank (derhalve het in de kelders dier inrichting improductief opgehoopte geld) bedraegt thans de buylengewoon hooge som van 903 miljoen Ir. evenzoo is de rekening-courant met particulieren gestegen van 279 lot 291 millioe- nen. lerwyl te gelykertyd de bankbiilelten tol 112«> millioenen en de wissels in portefeuille tot 462 mil- lioenen verminderen. Waerlyk, by zulk een stand van zaken zyn hulp en verbetering hoog noodig. Verledendynsdag bragten wy *-en paer aengename uren door ter prysdeeling in 't jougelingenpension- naet van Ghysegem. Twee fraeye stukjes wierdei» er ten tooneele gebragt en verscheydeno verruk kende koorzangen uytgevoerd. In 't eerste tooneelstukje, La Vengeance d'un Chre tien, hebben de leerlingen onwedersprekelyke be- wyzen van kunde erva' enheyd en verstand hunner rollen aen den dag gelegd, en aen het publiek dat trelïelyk en talryk was, de overtnyging gegeven dat het achtbaer besluer en leeraerskorps van dit ge sticht zich ter hoogte hunner moeyelyke zending honden. Ztiyvere uyfspraek der fransehe tael, def tige houding, volkomen begryp van 't geen zy ver- riglten, en eene schier volmaekte uylvoering van het drama, ziel daer in korte woorden wat ons, als vrienden van het vry calholyk onderwys, het meeste genoegen boerde. Het tweede stukje, Naar Parijseen vlaemscb lacherke, verdiende niet min onze aendacht. De leerlingen die het speelden, zy mogen er van ver zekerd zyn, hebben het auditorium op de geluk kigste wyze vergeesligd en niet weynig bygedragen om hel jaerlyksch letterfeest te "Ghysegem veel prys by le zetten en hoogstens te veraengenamen. De koorzangen, onder het kundig aenleeren en beleyd van den heer professor De Vneze, zyn daer altyd door een byzonderen stempel van aenge- naemlieyd en verukking gekenmerkt. Ook dit jaér zou men verre moeten zoeken om eene prysdeeling te ontmoeten waer men defliger en beter gezang zou hooien. Ten slotte, wy wensclien het pensionnaet van Ghysegem veel waer,geluk en voortdurenden bloey; '1 is wel het meeste wat het achtbaer bestuer en professorskorps betrachten, maer 't is verdiend, want zonder den meesten iever, zondrr je grootste zelfsopoffering, zonder peerdenarbeyd, zullen wy zeggen, is't onmogelyk uylslagen te bekomen ge lyk deze waervan wy de grootste voldoening ge had hebben ooggetuyge te -wezen. heyd, rust, kunsten en wetenschappen. Geene beelden voor beeldenbrekers, gelukbrekers, volkbrekers. Maer eerder te Rousseiaere een standbeeld voor graef Boudevvyn VII met de Hap die de seliael der rechtveer- diglieyd niet volgens partygeest hield, maer in onpar- tydige geivkheyd voor al zyne onderdanen zonaer on- derscheyd, op dat een ieder hedendaegseb bel zou indachtig zyn of gemaekt worden. Ook een standbeeld te Brdgge voor den gelukzaligen graef Karei den Goeden, dat is Heyhghevd in 't hoofd- bewind, niet vrygeestery, goddeloosheyd en vrymel- selaersslemp. Doch daer by, amistonds en noodzakelyk een stand beeld te Aelst op de keyzerlvke plaets of elders ner* graef Diedcik van Elzns. Wat Godfried van Bouillon voor Braband was, dit was Theodorieus, Dirk van Elzas voor Vlaenderen. Beydc hebben den roem van geheel 't Vaderland ten hoogste doen slygen. Aelst was zyne wieg voor wat 'l prinsdom betreft. In Aelst en door Aelst is zyn gezag geboren. Zyne glorie is de glorie der Aelstenaren, bet werk hunner banden. Van uyislel komt beletsel, den geestdrift door lusscheu voorvallen afgeleyd, verdwynt. Volksgevoel en verdien sten verkrygen wederom geen recht. Kortom, wanneer en waer begint de beschryving voor den Anti-Marnix, Diederik Aelst gaf twee Diederik elkander weerdig! Marlens heeft zyn beeld. Rechlveerdigheyd zegtr ele 't zyne. ('T vervolg later.)

De Denderbode | 1867 | | pagina 2