Garibaldi in aenlogt. PRYSDEELINGEV Hel calholyk Geloof' in Engeland. De bezonderste kopstukken van. 't aelstersch logeka zyn over «enige dagen naer Brussel ge stoven niet een advokaetje van zyn eerste broek. Men moet niet vragen waerpm iedereen weet dat minister Bara plaets heeft doen maken om alle kweekelingen zonder baerd en zonder werk le bevoorderen, op conditie dat zv titels bezitten tot liberale gunsten en door de kopstukken der Iranemafonslogién voorgedragen en gevekom- inandeerd worden. De gunsten zyn immers voor de logievrtenden, talenten en bekwaemlieyd tel len niet meer. O Belgiën, welke noodiollige toekomst Den Courrier frangais kondigt eene byzondere ■dépêche af, meldende dat Garibaldi en zyne vry- willigers opweg zyn naer Koomen. Wy weten niet of bet feyt waer is, doch vinden daeri'n tiiets onwaersehynlyks. Welligt will bet beruchte opperhoofd der roodhemden gebruyk maken van de hem gunstige gelegenheyd der ontsteltenis, in dewelke men tliar.s te Boomen en omstreken verkeert ten gevolge der verwoes tingen door den cholera aengerigt. Luydens de dépêche van den Courrier, heeft Garibaldi uyt Pruysen eene som van 150,000 guldens ontvangendoor tussclienkomst van Mazzini, die in regtstreeksche betrekking schynt te zyn met liet Beriyner kabinet, en onlangs persoonlyk de hoofdstad van Pruysen heeft be zocht, alwaêrhy, naer njen zegt, de verzekering beeft bekomen, over een krediet van 20 millice- nen gulden te kunnen beschikken, bestemd voor de ondersteuning der beweging van de italiaen- sche en hongaersclie democraten. Hy beeft reeds een aenzienlyk voorschot op die som ontvangen. Vandaer de 150,000 gulden, met dewelken Garibaldi eenige ligte vaerfuygen beeft aenge- koclit op de kusten van Toskanen en Napels en die'gedurende den nacht op een onbewnekt punt der romeynsche kust de vrywilligers moeten aen land zetten die zich naer Roemen zouden rigten, zonder de italiaensclie troepen te ontmoeten. Om die reden heeit ongelwyfeld het Romeynsch Staetsbestuer bet garnizoen van Civita-Vecchia versterkt, en de fransche Regeering twee oorlog schepen afgezonden die r.u kruysen in de Bo- meynscbe wateren. Ëen diplomaet, uyt Floreutiën weêrgekeerd, verzekert overigens, dat den itaiiaeusclien hoofd minister Raltazzi zich beschouwt als den nood- zakdijkcn man van den toestand, en dat de alli antie van Italiën door den meest biedenden ver kregen zal worden, hetzy door Pruysen, Ooslen- ryk of Vrankryk. Wy lezen in la Meuse, ministerieel dagblad van Lu\k M. Alpli. Van den Peereboom, minister van binnenlandsche zaken, komt, zoo men ons ver zekert, zyu ontslag aen den koning te zenden. Reeds sedert eenigen tyd sprak men van dit ontslag. Men weel, inderdaed, dat M. A. Van den Peereboom in twist was met verscheydene zyner kollegas nopens de princiepen op welke de nieu we iurigting der scholen voor volwassenen rust. 'T is ook waerscliynelyk dat de stemming van verscheydene volksvertegenwoordigers der lin ker zyde in de kiezing die maendag plaets greep voor het benoemen van eenen voorzitter der Kamer, niet vremd is gebleven aen het ontslag van den achtbaren minister van binnenlandsche zaken. Verleden dynsdag heeft de plechtige prysdee- liug van het Pe.nsionnaet der eerw. Broeders van de christelyke scholen alhier plaets gehad, dezelve was voorgezeten door den zeer acht baren heer Deken, vergezeld door een aental géestelyken van de omliggende plaetsen. Onder de menigte des volks waervan het getal tot meer dan 600 beliep bevonden zich de acht- baerste persoonen dezer stad. Het muziek en de zangstukken wierden er met volkomene juystheyd uytgevoerd. De Professors die met het muziek gelast zyn verstaen hunne zaken uytermate wel en hebben ook geene moevte noch oefeningen gespaerd om eenen zoo schitterenden uytslag te bekomen. Een franscb tooneelst.uk LE PROSCRIT heeft eene bezondere toejuyehing van eenieder ont vangen, bezonderlyk door de zuyvere fransche uytspraek der redenaers en voor hunne welge schikte en uytdrukkelyke manieren om hetzelve uyt te voeren. Van den eersten dag der inneming acht duvzend in- wooners die op de knien om hel leven smeekten wier den vermoord. De Zwilsersche vvacht wederstond aen hel Paleys, en wierd aen stukken gehouwen. Den geschiedschrvver Sismondi, hoewel liberalen pro testant, kan zich niet wederhouden van dieshalve zich te uyten op de volgende wyze Nooyt misschien, in de jaerbocken der wereld is eene groote hoofdstad overgelaten geweest aen een yzelyker misbruyk der verovering. Nimmer was een leger samengesteld van vreedcr soldaten. Nimmer was het overgelaten aen afgryzelyker onge- bondinheyd buvten afJ'* lucht. Al de geheyligde schatten door de godsvrucht der volken opgedragen in de' hoofdstad der christene we reld, wierden overgeleverd aen de roofgierigheyd der krygslieden. Al de rykdommen van eygendom en nyvèrheyd derx ingezetenen wierden gelyk hunne prooy. De ongelukkige inwooners waren niet min in hunne persoonen 't voorwerp der willekeurigsie en schroome- lykste mishandelingen. Op achterdocht van-, verborgene middelen waren de inwooners in menigte op pynbanken gehackt. Men deed cr door fo'teringen schuldbrieven leekencn en de beurs hunner vrienden die zy in andere sleden hadden, uylputlen. Een groot getal van Prelaten stierf in die lydens, andere, na zich afgekocht le hebben, moesten zich wederom afkoopen, en bezweken aen nieuwe ge welda digheden of var. deernis of van angst. Lulcrsche soldalen leydden bisschoppen tond m de straten in hun bisschoppelyk gewaed op ezels ge bonden. De achtbare Ouders van meer dan 225 leerlin gen die alhier in het Pensionnaet van den H. Livinus zyn, mogen met rede fier zyn over den keus dien zygedaen hebben van hunne kinders aen deze achtbare Broeders der Christelyke Scholen toevertrouwd te hebben en mogen verzekerd zyn dat ze niet alleen in alle de vakken des ouderwys grondig zullen beoeffend worden maer vooral dat zy eene christelyke opvoeding zullen bekomen, welke 't hyzonderste doel is dal de ouders voor 't geluk hunner zonen en voor hun eygen welzyn konnen verlangen. De laetste examens die de leerlingen voor den- jury te Gend op eene zoo schitterende wyze on- dergaen hebben, zyn, ten andere, de beste waer- borg van het grondig en uytgestrekt onderwys 't welk met zooveel zorg als zelfsopolfering in dit vry gesticht gegeven word, en moet de ouders aenspooren, in hun eygen belang, aen hunne kinderen het geluk eener zoo deftige opvoeding te verschaffen. Donderdag had insgelyks de prysdeeling plaets in de yrye leegere school der zelfde Broeders. Deze plegtigheyd ook voorgezeten door den zeer eerw. heer deken en bygewoond door het puyk der treffelyke lieden van Aelst, is met den besten uytslag bekroond geweest. Al de oeffeningen zoovan muziek als declama tie lieten niets te wenschen over en kwamen an- dermael bewyzen dat de leegere zoowel als de hoogere studiën met eene allerbeste methode ge geven worden en noodzakelyk de vruchten moe ten voortbrengen welke den aenhoudenden iever en volmaekle zelfopoffering der Broeders 't regt hebben te verwachten. Onze stad mag zich waerlyk gelukkig achten twee dergelyke gestichten te bezitten en in eenert zoo bloeyenden toestand te zien verkeeren zon der dat de stadskas er eenen enkelen centiem aen te betalen hebbe. Onzen stadsgenoot. M. Amattd Want hier. komt voor den Jury Leuvèn-Luvk zyn exaem als kandi- daet in natuerlyke wetenschappen af le leggen. M. Frère is, zegt men, heelgansch misnoegd op M. Vanderslichen om de millioenen verlies wel ke de rykskas ondergaet ten gevolge der nieuwig heden ingevoerd door den minister van Staets wer ken. Den nieuwen tarief van M. Van der Slichelen heeft reeds boven de zes millioenen doen verliezen aen den staelsyzerenweg. Dit verlies zal jaerlyks en byblyvend zyn, en waerschynlyk aengroeyen als de tentoonstelling van Parys zal gesloten zyn. De schade aen de kompagnien toegebragt is niet min aenzienlyk. M. Karei Van Schoor zoon van den Sena- teur, en die sedert het nog onlangs tydslip dal hy het diploma van dokleur in reglen heeft bekomen, geene andere stagie heeft kunnen doen dan in zyne lalryke verre reyzen in den Oosten, komt in Bel giën terug geroepen le worden om er eene plaets van regler by een burgeriyk tribunael van eerste klas le bekleeden. Het was toch natuerlyk dat den vriend van M. Fiére, de/.elfde gunst bekwam als den zoon van den minister van finantien. Zullen de pensioenen der afgestelde wethou ders tot min beloopen dan een jaerlyksch miljoen? Wy zouden de^ antwoord willen zien der ministe riële drukpers met preuven erby.'I Is moeyHyk voor ons, ingezien wy den toegang in de minis teriële kunlooien niet hebben. Dezen morgend waren er zes-en-negehtig magistraten en advokaten in de voorkamers van ,\l. den minister van justitie. Wal kwamen daer al die nederige verzoekers doen? Deze mannen kwa men daer in 't zwart gekleed met witten halsdoek aen, elk zyn deel in den buyt van het artikel 100 der belgische Constitutie afspieden. Hel feyt is niet wae'scliynelyk, maer nogtans waer; het is bovenal hertscheurend voor alwie het gevoelen der onafliankelykheyd en der weerdigheyd van de ma- gistratuer bezit... Den briefwisselaer der Indêpendance, alhoe wel aertsvyand van 't pausdom, schryft dat de in wooners van Roomen verre zyn van den Paus te willen wegjagen. t De stad Brussel heeft ten pryze van 50,000 fr. de elektrische Herwerken aengekochl, die op eenige openbare gebouwen en aen de hoeken dei- stralen geplaetst zyn. Men hoopt de interesten van dit kapitaei terug të winnen by middel van byzon dere abonnementen. Voor eene tamelyk geringe som zullen de eygenareu aen hunnen gevel eene uerplaet kunnen hebben, die voor iedereen be halve voor hun zeiven het uer wyzen zal. Eene plaets van gemeente-onderwyzer is Andere van die Krygslieden, dronken van bloed en wyn, sleepten kardinalen, die overladende vaD smaed, schoppen cn slagen. s Tol de tabernakels toe wierden opengebroken, de meesterstukken der kunsten verminkt. De HH. Relikwien waren de schimpvoorwerpen van hoon en godslastering. De pauzelyke hoekzncl van 't valikaen wierd verwoest. De openbare plaetsen en de kerken van Roomen wa ren veranderd in merkten, waer de soldalen romeyn sche Dnmen verkochten en peerden. Van die af/.igtelyke schelmstukken waren niet vry zelfs de hoofdkerken van den II. Petrus en van den H. Paulus De barbaren onder Alanc hadden die eerlyds gespaerd Genserik koning der Wandalen had zyne vrecdheyd maer veertien dagen laten duren. Hier geduerde het byna twee maenden lang, zonder ophouden. *I)e kleedingkamer der Pauzen viel in de baldadige handen. De HH. kleedingen aengetrokken, loomeloozen vergaderen in de raedkamer der kardinalen, verklaren Clemens VII vervallen als onweerdig en kiezen spotvvys den weggeloopen Monik Luther als Stadhouder des lleercn. Men ziet niet dat Luthei' ergens geklaegd bebbe over die handclwys. J)aer is in hare eerste uytwerkingen de leering welke Ma mix kwam invoeren. Uyt de vrucSiCen kent men den boom. Mamix kon dit zien zoo wel als een hovenier van onze dagen. In 't rustig en bloeyend Beigie» uyt 't zaed van ketlery wat was, wy vragen het niet alleen aen den geleerden Marnix, maer aen hel eenvoudigste kind, wat was er in '1 vaderland te verwachten Aen die het vvaegde niettemin gelyke dolzinnigheyd te ont steken, zyn standbeelden te rechten (Vervolg later). open in de school van Seevergem. Voor septem ber de vragen aen de gemeente-overheyd toe te sturen Jaerwedde 700 fr, De Paix schandvlekt met volle regt het mis bruyk door de gruole en kleyne staetsamblei.aers gepieegd van met hunne fuimliën kosteloos te «ey- zen op Staets yzenveg. Op die wy/.e worden velen hunner dry malen betaeld. Zy ontvangen jaerwed de, tu.sscken reyskostën en reyzen kosteloos. Wy vinden in Je bnisseisclie briefwisseling van hel Journal d'Anvers de volgende inlichting over hel geliefkoosd verzet der keyzeriu Charlotte gedurende liuer verblyf te Tervueren Sedert eenige dagen heeft H. M. het pinceel weder genomen dal zy nog al behendiglyk behan delt en zy voltrekt een gezigl van hel park van Tervueren. Op deze schiidery ziet men haren echt genoot te peerde niet eenige uiexikaensche ruylers. Buylen de kunstweerde, zal dit werk eens als eene ware geschiedkundige nieuwsgierigheid uen/.ien worden, Men schryft uyt Antwerpen, 12 Augusty: Heden morgend om zes lier, wierden de bewoo- ners van hel Mariastraetje en hel Zand in opschud ding gebrugt door het geroep van: een dief op het dakEn inderdaed, er was een persoon binnenge drongen in d#* estaminet het Hollandse!) hof, aen de Werf, om er de sehuyf te ledigen. Betrapt vluglte hy ligt als eene kal naer boven en kroop door het dakvenster waerhy, vervolgd door de ge boren en policieagenlen over al de daken van het Mariastraetje kleuterde vervolgens rigtte hy zich naer lie! Zand, kroop door hel dakvenster van den heer K., ging den trap af alsof-er niets gebeurd was, groette in hel voorbygaen heel vriendelyk de meyci, welke dacht dat het een der gasten was; hy deed de voordeur open, en trok er op zyn vyf-en- twinlig gemakken uyt, zonder door iemand her kend of verstoord te worden. Den dief loopt nog. Te Deurnè beslool een 22jarigen kleerma kersgast zynen baes, terwyl dezen met zyne vrouw naer Helmond op de kermis was; hy onlvremdde uyt eene kas, door middd van braek, aen zilver geld, eene som van ruym 400 fr. benevens een geldriemvermoedelyk heeft hy zich naer Belgiën of Vrankryk begeven, te meer omdat hy vroeger te Antwerpen gewoond heeft. De justitie stelt een yverig onderzoek in, en hoopt den dader nog in handen le zullen krygen. Dezer dagen heeft een vremden persoon rondgeloopen met vervalschte Bybels Dien rond leurder schynt tiet byzonderlyk le houden op brave en eenvoudige lieden, ongetwyfeld denkende dat hy deze best zal kunnen bedriegen. Inderdaed, 't schynt dat hv in verscheyde huyzen van zyne bybels gelaten heeft. Wy aenzien het als eene piigt, de burgers over die bedriegery te verwit tigen. Zegeprael der Catholyken, Woensdag is M. Joannes Danneels le iMeulebeke gekozen als lid van den gemeenteraed, iri vervanging van zynen vader, overh-den. Den gekozen behoort toe aen de eatholyke party. Den byzonderslen kandidaet der vrydenkers was Désiré Carette, die slechts 55 stem men bekomen heeft op 250 stemmers, daer M. Dan neels er 169 bekomen heeft. In den nacht van zondag tot maendag hebben kwaeddöeners gepoogd in te breken ten huyze van Mmc Moulaert, in de Grauvverkerstraet, te Brugge al hel achlerpooi tje gelegen in hei Evstraetje. De kerels hadden reeds een groot gat in 't poortje ge- maekt, waerdoor zy het slot konden openen, doch hunne hoop was teleur gesteld, daer hetzelve van onder en boven gegrendeld was, zoodat zy onver- rigter zake de plaets moesten verlaten. De daders zyn ongekend. Een jarnmerlyk ongeluk heeft te Luyk plaets gehad Eenen apotheker was bezig met chimische voort brengselen te bereyden, by middel eener lamp met alcool. Eensklaps sprong de vaes met wyngeest en het vlammende vocht versprevdde zich iu de ka mer. Tot overmaet van ongeluk, waren de kleeren van den apotheker met alcool besprenkeld, en dezen vatte aenstonds vuer. Den apotheker liep aenstonds de slraet op. Ver scheydene persoonen strekten hem uyt op den grond, bedekten hem, de eene met zynen paletot de andere met eenen sliwal, en zoo gelukte men er in de vlammen uyt te dooven. Men diende hem de noodige zorgen toe, nadat men hem in zyne wooning overgebragt en beslatigd had, dal hy ernstige brandwonden had bekomen aen den rug, aen de beenen en vooral aen de han den. Zaterdag heeft er te Turnhout eene belang- rvke proefneming met de brandbluschkardoezen van den lieer Zapfle van Brussel plaets gehad. In den grooten hof voor het St. Peelers Godshuys was een brandstapel vervaerdigd uyt strooy en een JOOtal drooge takkebosschen Onder de oogen van een aental toeschouwers, waeronder men de heeren burgemeester en leden van hel stedelyk bestuer, verscheydene heeren geeslelyke en notabelen op merkte wierd dien brandstapel overgoten met on geveer 100 liters petrololie en'even zooveel gazleer waerna dezelven wierd in brand gestoken. In ee nige oogenblikken berssten de vlammen knetterend tol op eeiie hoogte van meer dan 10 meters uyt den betrekkelyk kleynen hoop, en verspreydden zulke hevige hitte dat men genoodzaekt was tol op een 20lal meiers agteruyt te wyken. Nn wierd de pyp derspruvt, welke mei daerloe bereyd water gevuld was, den lieer Zapfle in handen gegeven en toen den gloed op het hevigste was, wierd het bevel «pompen!» uytgesproken. Zoodra de pomp in beweging was rigtte den lieer uytvinder zyne spruyt op den vuergloed, en, als bv looverslag, verminderde de vlam ter plaetse waer het vuvle (het toebereyde) water neder kwam. Eenen witten rook verving den zwarten smoor welken aenvan- kelyk uyl de brandende massa opsteeg en in minder dan 2 minuten, stond den heer uytvinder op den brandstapel die eenige seconden le voren nog een zoo vrenselyk schouwspel aenbood. De proeve is volkomen gehikt en heeft de ver wachting zelfs nog overtroffen. Wat zyn nu die kardoezen? Dat is het geheym. Het zyn pakjes ge vuld met eene slof welke uyt keyzelzand, aerde en kleyne metalen bolletjes schynt te beslaen. Die slof is vetachtig en op den bodem der spruyt be speurde men bezinksel dat wel iets van vuylen zavel heeft, 5 van die pakjes (ieder 1 kilozwa^r) in eenen hectoliter water, ziedaer wat men slechts behoeft om elk begin yan brand, hoe hevig ook te hhis- schen. De gohkheyd van nmnstsU lse! mag vooitaen als in princiep voor daergesteld aenzien worden tusschen Oostemyk, Vrankryk. Italiën, Belgiën en Zwitserland. Gansch Eurupa en Amerika zullen er komen. De groote jagl op leeuwen, panthers en an dere verscheurende dieren, welke den lieer Per- tuysel voornemens is in Algeriën te houden, en waerloe de moedige jagers van alle natiën zyn uyigeiioodigd, zal in de eeisle helft van het volgen de jaer plaets hebben. Het vertrek is bepaeld in lëbruary. De jagl zal niet langer dan dry maenden duren. De bydrage voor eiken jager is bepaeld op 4,500 fr. Men schryft uyt Wervick Den tabakoogsl laet veel te wenschen in onze omstreken. De ongevelige en regenachtige luehlge- steldhfyddie wy sedert zoo lang gehad hebben, heeft de ontwikkeling der plant veel verhinderd. BUYTENLAiVDSCH IVIEUWS, LIBERALE WELDADEN. De Gazette piémontaise geeft belangryke inlieh- liug'm over de handelwyze van het ilaliaenseh gou- vernement wegens de belastingschuldigen. In de stad alleen van Manclaglieri, naby Turyn, heeft men 221 inbeslagnemingen gedaea legen arme boeren om ze tot de betaling der belasting le dwin gen. Het zyn voor 't meestendeel hof pachters die den slechten oogst of de ziekten lol armoede hebben gebragl, en niettemin met drukkende «s- trn overladen zyn, welke voor eenigen tol 70 IV. beloopen. Om ze ledoen betalen, zal men d<- ploeg van den eenen en de koey'van den anderen verkoo- pen, eld°rs de magere vruchten van eenen aogst die de familie voor geheel het jaer moeten voeden. 'T is hel ilaliaenseh dagblad zelf dal iu deze bezon- derheden treed, en 't is goed dezelve aen te halen om aen de Romeynen al de voordeelen van dit re giem te doen kennen, onder 't welk men ze wilt doen voor uyt stappen. DE KEYZERS IN SALZBURG. Keyzer Napoleon heeft by den ouden Koning van Beveren, te Leopoldkron,4een bpzoek afgelegd. L)en Keyzer en de Keyzerin der Franschen zyn vrydag morgend ten 8 ure vertrokken. Er zyn vreedzame gevoelens tusschen de beyde Keyzers onlstaen en ^r zyn uylnoodigingen aen de Europeesche Mogendheden gezonden, om zich te vereenigen met de conventiën welke er tusschen hen op den grondslag van den vrede van Praeg zyn gesloten. Toen Keyzer Franz-Joseph de orde van het Guide Vlies aen prins Y'on Melternich overhandig de, sprak hy in de tpgenwoordigheyd van het Mof met lof over den iever, welken dien gezant getoond heeft om tot eene overeenstemming met Vrankryk te geraken. Keyzer Napoleon bedankte den prins met luvder stein. Die manifestatie heeft eene groote sensatie verwekt. Tot de geruchten van den dag behoort, dat te Lyons een korps van 40,000 man gereed staet, om op het eerste berigt, dal te Roomen een op stand is uylgebioken, derwaerts te vertrekken. In Zweden word iemand die iu staet van dronkenschap in het openbaer verschynt, de eerste mael veroordeeld tot eene boete van ruym 7 gul den de tweede mael tot eene, die tweemae! zoo groot is de derde en vierde mael is de straf veel zwaerder; hy betaelt niet slechts eene zware boete, maer verliest daerenboven de regten van kiezer, van gekozen te worden, en op den zondag, volgende op den dag zyner dronkenschap, word hy in de kerk te pronk gesteld. De vyfde mael word hy in een verbeterhuys opgesloten en tot zes maenden dwangarbeyd veroordeeld. De zesde mael word hy tol een jaer gevangenisstraf veroordeeld, leder, die een ander tot dronkenschap verleyd heeft, be taelt eene alsof hy dronken geweest ware en wan neer hy een onmondigen tot dronkenschap heeft gebragt, het dubbele der boete. Een geestelvken, die zich heeft schuldig gemaekt. verliest zyne be diening een wereldlyken die eene openbare be trekking bekleed en zich aen drank te buyten gaet, word afgezet. Nooyt geld de dronkenschap ter verschoo ling van eenig misdryf. Een man, die in slaet van dronkenschap omkomt, word niet op hel kerkhof begraven. La Patrie van Parys verzekert dat hel kamp var» Chalons den 1 september opgebroken zal worden. Het zelfde blad zegt dat het complot voor eenen opstand in Spanje te Brussel gesmeed is gewor den, doch geheel en al mislukt is. De oproerige benden in Catalonië zyn door de troepen ver slagen ze worden aen de fransche grenzen ver wacht. alwaer men ze zal ontwapenen. Uyt schrif ten, by de oproerlingen gevonden, blykt dat ze zich aenstonds moesten verspreyden als den aen- slag zoude mislukken. Den opstandelyken generael Prim heeft, naer men zegt, het belgigche grondgebied niet verlaten hv wilt zich maer naer Spanje begeven als zyne aènhangers aldaer eene versterkte plaets in bezit zullen hebben. Men meld uyt Vlissingen Sedert eenigen tyd heersebt er in ons garni zoen eene oogziekte die dagelyks nieuwe slagtoffer» maekl. 90 jonge soldaten liggen op dit oogenblik in 't iiospilael uytoorzaek van oogkwalen. Het calholyk geloof groeyt dagelvks in En geland. Tot Accringtows, bisdom van Salford, is den eersten steen gelegd van eene nieuwe kerk welker bestek 150.000 fr. bedraegt. Daer waren vyf honderd catholyken op de parochie in 1852. Thans zyn er dry duyzend. In hel bisdom Westminster, in de kleyne stad West-Drayton, wierd over eenige jaren insgelyks eene kapel gebouwdthans is ze zoo veel (e kley» geworden, dat by eiken dienst die er gedaen word. er een ISOtal geloovigen buyten de kerk moeten blyven. Het is ook waer dat de eatholyke pripsters niet doen zoo als menigen dominé, die zyne parochianen met de vuysten klopt. Zoo kwam den eerw. dominé Robert Duyrell, pastor van Monk-Hopton, onlangs in geschil met een zyner parochianen nopens het plaetsen van een scheydspael. Nu, na epnige sak kers en gezegd te hebben dal hy loeg met lord Wenlock, met de koningin en met hel Parlement,

De Denderbode | 1867 | | pagina 2