Het ordewoord. zyn exaem gedaen had, by zyne terugkomst uyt de gendsche Universiieyt, (lie zuyvere bron aen de statie af te halen Jandorie zult gy zeggen, dit is wat grof, en zoo uen kolossalen ezelstrek verdient meer als eenen hoop vaertkapoensverwytsels, de galg zou niet te veel zyn, want dan ware 't kliekske ver lost van die ezels, en 't zou op zyn gemak aen 't schotelke kunnen blyven. Maer ongelukkiglyk» voor die verstandige liberalen, 't en. is nog zoo verre niet, 't is spylig voor hun Doch, hoe blyde zou liet liberael boelke ge weest hebben, hadden onze catholyke raeds- heeren achter het verstandig tröepken meêgeloo- pen om, ter dier gelegenheyd, nog een tweede affront aen M. Liénart en aen g'heel de majorité te konnen bakkenNogtans, met een is 't al genoeg, liberale slimmerikkenGy zyt wel bedankt van uwe verstandige beleefdheyd Maer, wat hebt gy u te béklagen, of begint gy voud te worden en'de memorie te verliezen? 'T zyt gy zelve die deze onthouding gevraegd hebt in uw fameus programma van ELK ALLEEN'T is twintig jaren dat gy onze stad in twist, scheu ring en verdeeldheyd houd met dien ELK AL LEEN ja, scholen alleencerkels alleen, biblio theken alleen, vette postjes alleen, de kalandisie van stad, armen en hospicen alleen, aeri 't bestier alleen, aen 't schotelken alleen, gy wilt alles alleen en uytsluy'telyk alleen Gelukkiglyk dat den 50 October daeraen is komen eynde stellen, want 't zou gemnkkelyk hebben konnen gebeuren dat dien ELK ALLEEN het zoo verre zou hebben konnen brengen, dat het lmlf miilioen schulden allengskens een g'heel miilioen zou geworden zvnHebt gy 't beet mannen van ELK ALLEEN De Jannen van 't verstandig deel zyn dus alleen naer de statie opgetrokken om den laureael uyt de zuyvere bron te gaen afhalen. 'T Verbond zegt dat het zoo schoone was. Den grrrrooten Jeff heeft gesproken en zynen schepen De Ryck luys- terde. Er waren nog wat schoolgasten uyt de zuyvere bron by en eenige federatiemannen van Aelst'T is jammer dat wy het discours niet hebben van den Grooten Jeff, men zegt dat het zoo touchant was en gansch op het airken van je suis sensible. Wy hopen dat de stenografen er er wel zullen meé gedaen krygen voor.'t eynde der naeste maend, en het, voor nieuwjaer, aen 't publiek konnen meêdeelen. Den stoet, zegt't Verbond, is van de statie regt naer den liberalen letterkring getrokken, alwaer den laureaet een tweede onthael ontving. Den Voorzitter (het Verbond durft hem nief noemen) heeft den laureaet ook geluk gewenscht, omdat hy zyne wetenschap is gaen putten aen die alom vermaerde zuyvere bron. Spreker-Voorzitter voeg de er nog by hoedanig ook de politieke denkwijze was van den laureaet, altijd hebben wy hulde gebragt aen den zegeprael der jeugd in hare studiën Wel te verstaen, wilt spreker zeggen, zoolang wy hoop hadden van die jeugd in onze netten te konnen vangen. 'T is alzoo in die hoop geweest dat spreker en zyn verstandig deel onzen Aelslerschen overwin- naer, M. Liénart gingen onthalen en toejuychen. Alsdan erkenden zy in hem de schitterendste talenten, de uytstekendste bekwaemheden, de kostelykste hoedanigheden, zy staken voor hem wimpe's en vlaggen uyt, zy gaven hem serenaden en vereerden hem met discoersen zoolang als nen bierwagen met een woord, niets wierd gespaerd om hem, door vleyën en streelen, in hunne netten te krygenMaer nu dat ze zien dat M. Liénart hunne apenkomedie uytlacht, heeft M. Liénart met. eenen keer geen memorie meer, hy is een kind geworden, nen stouterik, nen ezel mèt dompers op en meer andere voor werpen te lang om te melden O liberalismus O gy verstandig deel moest gy weten hoe gy door 't Aelstersch volk aenzien en belagchen word, ge zoud van schaem- te in den grond kruypen, wel te verstaen als gy nog weet wat schaemte is De liberhaters-francmaeonsgazetten voeren thans eenen geweldigen oorlog tegen de vrye christelyke scholtm, byzonderlyk tegen de gene van beeldhouw en schilderkunde te niet gebragt en totael verwoesi. 4. 7 wet gevolgen der nieuwe leeringen in Duytsch- land. Tweede gevolg. De Lulher schen Herdoopers geworden te Munster. Niet min ellendig waren dë gevolgen van Luthers opstand in 't noorden van Duylsehland. Elk dacht zich in recht nieuwe stelsels le strooycn. De stad Munster in Weslphalen had haren Bisschop voor vredigen Souverevn. Eeijige Luthersgczinden namen op zich die rust te stooren, en eenen oproer aengeslookt hebbende, maek- ten zich meester van zes kerken. Sommigen van de afvalligen volgden de Herdoopers gezindheyd. Hel stadsbestuer öeed hunne dry Prekers uyt stad'leyden, maer hunne aenhangers lieten hen wederom binnen langs eene andere poort. Den 23 January 1534, den Bisschop Frans de Waldeck gebood aen de vremde rust- stoorders van de stad le verlaten. Twee hollanders, Jan Bockelsoon, kleermaker en herbergier van Leiden, en Jan Malhisèn, bakker van Harlem, maeklen liet volk op. praken de Herdooping, overweldigden hel stadhuys en stelden zich in 't bezit der wapens. Den Prins-Bisschop had nauwelyks den tyd om haes- tig te vluchten. Een nieuw bcsluer wierd genaemd mei Knipperdol- ling voor Burgemeester. De erste daed was van al de kerken en kloosters^ zonder uylneming te plunderen. Geen kuQftiuk, geene gedenkenis der oudheyd wierd gespaerd. Daerna wierd er beslist van uyt de stad te jagen al die geen nieuw doopsel wilden ontvangen. Duyzenden wierdeo alzoo uytgejaegd. menigen schier naekt metrde zweep, ook zieken, ouderlingen, vrouwen met zuygelingen. Er wièrd vastgesteld het liemclsch Sion op de aer.le te stichter», te maken, met Bockelsoon voor koning op den troon van David, en Malhisèn voor profeet. Eene wol word uylgegeven van al het goud en zilver in te dragen als bfler voor den Heer. der Broeders. 'T is een ordewoord der franc- maponslogie, om daerdoor, met de vacantie, aen deze gestichten kinders' te onttrekken voor de liberhatersscholen, die overal kwynen niettegen- staende de arme belastingbetalers er, volgens de bekentenis van minister Peereboom zelve, jaer- lyks ELF M1LLIOEN FRANKS moeten voor uyt- zweelen. Volgens dit maconniek ordewoord, scheppen de verslaefde liberhatersbladen, groote en kleyne van allen kaliber, overal vuyligheyd, logen en laster op om die met volle grepen naer 't hoofd der Broeders en op derzelver scholen te smyten, byzonderlyk op deze die meest byval hebben en meest het vertrouwen der ouders genieten. Maer 't en pakt niet, de ouders kennen ook hunne belangen, zy overleggen ook het geluk en 't wel- zyn hunner kinderen, zy ondervinden ook dat geleerdheyd alleen zonder christelyke opvoeding noodlottig is voor de kinderen zoowel als voor de grocte menschen. De dagelyksche lessen „doen hun immers maer al te wel verstaen dat de geleerdheyd zonder christelyke principen dik- wilsden grondsteen is van't ongeluk voorou ders en kinders. In 't cathoiyk Vrankryk zoowel als in 't protes- tahtsche Pruysen word zulks door de regeringen beter verstaen dan in Belgiën, waer het bestuer francma^on is. Te Parys, B. Y. van de 17 grootste leegere schoolgestichten van den staet zyn er 8 aen de Broeders der christelyke scholen toevertrouwd. Eu van de 15 welke door 't gouvernement voor de meysjes zyn ingerigt, zyn er 10 welke door de Zusters bestierd worden, en dan hebben de Broeders en Zusters nog verschillige andere scholen, die zy voor eygene rekening houden en door kinderen van alle slach zyn opgepropt. Ziet hier wat men op de plank of boord eenei pruysische school leest Dezen meester zal de hoogste plaets bekleeden die den overvloedigsten geest van oodmoedigheyd, van gebed, van liefde en vreeze Gods bezit. Vergelykt nu eens die waerschouwing met deze welke hier in ons land de gouvernements- onderwyzers ontvangen, met die verzuchtingen onzer francmagons naer ongodsdienstig ondér- wys, met de opstokingen tot vrygeestery die de logiën onder de meesters zoeken te verspreyden, en ge zult moeten bekennen dat het eene schan de, een ongeluk is voor ons land onder zoo een stelsel te leven. Daerby word dit francmaponsonderwys nu zoo wel voor meysjes als voor jongens' ingerigt en met het geld der catholyken betaeld, met inzigt van alzoo g'heel het opkomend geslacht op den francmaeonsleest te schoeyen. Er zyn nog ouders die zulks niet willen ver staen, maer op hun de verantwoordelykheyd hunner onbedachtheyd en aen hun de gevolgen welke er natuerlyk en rioodzakelyk moeten uyt voortvloeyenDie winden zaeyt zal tempees ten maeyën. De francmacons hebben te Gend al wederom de beest gespeeld. In een feest, ter gelegenheyd van een zoogenaemd Vlaemsch Kongreé, gege ven, zyn er de yslykste godslasteringen uytge- braekt, die zelfs de veronlweerdiging van tegen woordig zynde protestanten heeft opgewekt. Eenen heeft tegen die smeerige godslasteringen geprotesteerd, maer is, zoo men verzekert aen de deur gezet. Wy lezen ten dien opzigte in een gendsch blad "f is maer al te echt, zegt men ons, dat zekere woorden uytgesproken door den heer Multatuli, eene ontroering en wederleggingen opgebeurd hebben die overigens zeer te verregtveerdigen zyn. M. Multatuli, door een godslasterende ra- zerny aengepord,had openbaerlyk Onzen Heer Jesus-Christus- gelasterd hem den dwazen van Nazareth, noemende. 'T zyn deze verfoeyelyke en heyligschendende lasteringen die de protes- talien van M. Yreede, professor te Uitrecht opge beurd hebben, M. Vreede' zegt men ons toebe- hoorende aen het deel van het protestantismus 't welk nog de godheyd van den Zaligmaker der wereld belyd. Eenige bystaenders ondersteunden de kracht dadige reklamatie van M. Vreede doch die meerderheyd der vergadering, en ontfer andere, haren voorzitter, trok het aen voor den Godslas- teraer daer uyt ontstond er een twist, byna een gevecht. Een achtbaren professor der universi- teyl van Gend, M. S...., die liet aengetrokken had Allo kunsten van acngenaemheyd eii weelde, spelen, muziek, gfzang worden afgeschaft. Alle papieren en boeken worden verbrand, den Bybel uytgezoriderd. Alle beelden en printen van de oude catholieke afgo- dery worden vernield. Die verbrandingen hadden placls met dans en hand geklap rondom. Geboden van al de goederen dergene die de stad verlaten hadden by een le slapelen. Eeu amblenaer genaemd Tibbeck werpt daeraen iels legen. Den Profeet Malbisen steekt hem metèygene hand dood in opene vergadering. Koning Jan Van Leyde of Bockelsoon kiest zich eenen racd van Ivvaclf -rechters. De vrouwlieden worden gehouden hare sieraden en gesteenten in te dragen. Den burgemeester Knipperdolling stelt voor de loo- rerispilsen af te breken ingevolge den grondregel dat al wal verheven is moet vernederd worden. Den mnetregel word aengenomeii en uytgevoerd. Maer koning Bockelsoon, uyt kracht van den zelfden reg-1 wyst af dat Knipperdolling in plaets van Burge meester voorlaen zal beul zyn, ten dienste van zynen raed. Nieuw bevel van den koning hetwelk afstelt de bur- gerlyke regering, de stad moelende voortaen bestierd worden door zynen racd van twaelf rechters. Verboden van d.e geboden Gods te overtreden op straf der dood. Kort daerna geboden aen de bewooners van Sion verscheyde vrouwen le nemen. Een wederstand ontslael op die gruwzaemheyd, de wederspannigen worden overwonnen, en menigen slor-- ven in alle slach van vreedheden. Alsdan de veelwyvery van koning Bockelsoon word door zynen, aenhang gevolgd. Hy had zeventien vrou-- wen, Malhisèn stierf, hy nam nog zyue weduwe er hy. Eene der vrouwen durfde eeoen iwyfel uyldrukken over zulke leomng Bockelsoon sloeg haer hel hoofd af. Een tweeden cfpstand legen dil monster in den nacht van 13 Mei 1536 mislukte wederom. voor M. Vreede, wierd zyne kleederen gescheurd. Eyndelyk wierd den moedigen tegenstrever van M. Multatuli aen de deur gezet. Zeer achtbare persoonen verzekeren ons de ecjithgyd dezer bezonderheden. Wy vinden, ove rigens, de gedeeltelyke bevestiging er van in eene aen M. Vreede tegenstrydige korrespon- dentie, door de Amsterdamsche Courant opgeno men. Ondanks de loochening van M. Rolin- Jacquemyns houd deze korrespondentie staen dat de protestatie van M. Vreede de tusschenkomst van den voorzitter, eene krachtige demonstratie en eyndelyk de verwydering van den pro fessor te wege bragt. Een niet min merkensweerdig feyt is in hel Kongres zelve voorgevallen. Dry catholyke pries ters waren eenvoudig geweest, te gelooven aen de godsdienstige onzydigheyd dier vergadering. Zy hadden gerekend zonder eeneu Antwerpschen liberael, kommies-griffier der regtbank dier stad en die zoekt griffier to»worden. Dien kerel heeft de aenwezigheyd dezer dry priesters te baet ge nomen om de grofste onbeschoftheden tegen de catholyke Kerk en 't priesterschap uyt te braken, de geestelykcn om zoo te zeggen tergende. T was zyne manier van zich aen AL Bara aen te beve len, enhet schynt dal het de goede is. Onze belgische liberhaters namen groole vreugd in deze schaudvolle aenrandingen. Zy huppelen van dry zwarte mannen aldus verrast en beleedigcl te zien. Eenige meer belamelyke hollandsche ledenpoogden die moddertael te stremmen. Alen haelt ons aen twee weynig verdachte per soonen, AL Van Lennep, groot meester der hol landsche logién en AL Nikolaes Beets, protes- tantschen dominé. Gy wilt dan, zegden zy, die heeren uyt de zael dryven 'T was inder- daed, het doelwit van den antwerpschen pries terhater. VerhaesteiL wy ons het te zeggen. De dry zwarte mannen zyn in het kongres niet meer verschenen. Alaer ook wat gingen zy daer doen De doctrinaire bladeren melden, dat den op steller van den Echo du Parlement aen het inrig- tend comiteyt van het cathoiyk Kongres gevraegd heeft, om de zittingen dier vergadering te mogen bywoonen, en dat hem de kaert geweygerd is. Daerop een langen uytval tegen de" onverdraeg- zaemheyd der catholyken. Den heer Ilymans is waerlyk naiëf zegt den Bien Public. Weet hy dan niet, dat de vereeniging van van Alechelen eene vergadering is van catholy ken, die over catholyke. belangen spreken, en dat, van dan af, het bespottelyk en ongerymd zoude zyn er de deuren -voor den vyand te openen? Wy worden niet uytgenoodigd op de zittingen der vrymetselaers, en zyn er verre af, ons daer- over te beklagen. Waerom zouden dan de Vry metselaers op bet Cathoiyk Kongres uytgenoo digd worden? Er is nogtans tusschen beyde vereenigingen een onderscbeyd te maken, fe Alechelen komt men in het congres in klaerlichten dag, en zon der het gezicht achter eenen zakdoek te verber gen in de Loge foefelt men zyn persoontje des avonds binnen, door een verborgen deurke, en de vrymetselaers zyn er beschaemd over, gezien te worden als zy in het tempeltje den voet zetten. Ook heeft geen enkelen catholyken de begeerte dergelyke plaetsen te bezoekenden heer Ily mans, daerenlegen, zou gevleyd zyn op liet Alechelsche Kongres aenveerd te worden. Wy wenschen met den Bien Public deinrigten- de commissie geluk, den wensch van Jambonus niet ingewilligd te hebben. Indien er onverdraeg- zaemheyd bestaet, het is eene goede billyke on- verdraegzaemheyd De wet op de pensionneering der magistraten, uytsluytelyk ingevoord om de doctrinaire begeer- lykheden te voldoen, zal het land duer kosten; niet alleen is daerdoor het budget der pensioe nen merkelyk verhoogd, maer de byeenroeping der Kamers zal eene uytgave van ongeveer 50,000 frank, en dit slechts voor 2 dagen zitting, nood zaken, zonder te i;ekenen de vergoedingen, aen de Provinciale raedsleden. Dit alles, ja is zeer voordeelig voor het Ka binet. Alae'r is het ook vooideelig voor de belas tingbetalers Bockelsoon bleef zyn bof houden met- bywvven pracht en vreedheyd. Middelerwyl de armoede begon drukkend haer vreeswekkend aenschyn te veeloonen. Munster, hel zoo gezegd hemelsch Sion. het gelukkig Jerusalem, ging vvelhaesl gelyken aen het hongerig en uylgemergeld Jerusalem der Joden belegerd door de Bomeynen. Niettemin gekheyd cn buylensporigheyd wediever-den om prys. Koning Bockelsoon van kleermaker en herbergier Souvereyn geworden, genoot alle vreugd, in lekkere mae.ltyden cn in te zetelen op eenen iroon op de meiki, en daer kennis te nemen der gedingen, byzonderlyk der schandelyke huyskrakeelen, en er over le vonnissen, en de vonnissen zelve met scherprecht uyt te voeren. Hy doorwandelde le peerd de straten met de kroon op hel hoofd en eene gouden borslkolon. Den heul Knipperdolling en zynen redénaer Rolhman volgden hem. Als hy gunstig gezind was, koning en een der koninginnen waren op de merkt op troonen, een rede- naer sprak van boven een preekgesioelle, en daerna men danste rondom. Den Proleslaiitschen landgraef Philippus van Hesse zond een gezantschap van Lulhersche leeraren om de Herdoopers tol redclykero handelwyze te brengen. Maer zy namen hel zeer kwalyk en erinnerden aen den Prins dat hy zelve hel gezag der Bisschoppen had mis kend, dc kloosters en kerken had geplunderd en ont- goed. Zy wisten toen nog niet dat Luther zelve later in 1540 aen Philippus van Hesse ging oorloven van eene tweede vrouw te hemen in 't leven der eciste. Eyndelinge een leger wierd byeenverzameld om de schandelykhedeii van Munster le doen eyndigen. De belegering duerde zes maenden mei hevigen we derstand. Velen vielen in die noodlottige worsteling, zich weerende met eenen moed weerdig van deftigere zaek. Den 22 January 1536, de stad was de prooy der be- legeraers. De voornaemste belhamels onderstonden de doodstraf. Om niet te wydloopig te zyn, wy bepalen ons aen die twee vopi'beeldeu der gevolgen der prolestanlsche lee- Onder den titel La debacle, leest men in La Liberie Dat verschrikkelyk ministerie, dal eeuwig- hel iiberalismus aen 'hel bewind houden moet, ombind zich. Waervan sterft het ministerie Van magte- loosheyd ert van vrees. Zich door de catholyke helft des wettelyken lands geslagen te zien, heeft het niet durven het anker werpen in de diepe lagen der bevolking; liet heeft door eene ernstige uytbreyding van 't kiesregt. geen oproep durven dóen op liet volk, en liet niet als rechter over de oude partyen durven aenstellen. Het doctrinarismus zal vallen om niet meer op te staen, want liet eerste Ministerie, dal wy hebben zullen, zal doen wat de zoogetiaemde liberalen niet hebben durven doen liet zal, te zynen voordeele, eenige dier groote maetregelen vervullen, aen welke zich de populariteyt vast hecht. Wy lezen in de Gazette de Liége opzigtens de gedw-ongene ontslaggeving van AL Raikem als prokureur-gerierael by het hof van beroep te Luyk c AI. Raikem was zeer geacht door Leopold I Alen verhaelt dat liet oproerministerie den ko ning de afstelling van AL Raikem aengeboden hebbende, Z. AI. hetbesluyt scheurde. Tyd ens zyne inhulding, beloofde Leopold II van de politieke voorbeelden van zynen vader na te volger». I-Iet spyt ons te moeten'bestatigen dat in deze omstandigheyd de koning nogmaels geene memorie heeft gehad. Florentiën, de hoofdstad der gelukkige Staten van Zyne Alajesteyt Victor-Emmanuel, geeft ons stoffe tot eene zonderlinge studie over tle zeden. Op min dan 500 geboorten die aldaer geduren de de maend july plaets grepen, zyn er honderd vyf-en veertig vondelingen geweest. Het derde der geboorten De cyfers der andere maenden leveren derge lyke monsterheden op. Spanje is, zoo men weet, opnieuw ten prooy aen den binnenlandschen oorlog: den gebannen generael Prim, een der hoofden van de republi- kaensche party, ondersteund door de revolutio naire comiteyten van Europa, heeft nogmaels eenige benden, die op verschillende punten van dat koninkryk deoproervlag hebben opgestoken, en de1 bevolkingen in opstand trachten te bren gen. Op verschillende plaetsen zyn-die benden reeds slaegs geweest met de koninklyke troepen; in de noordeTlyke provinciën hebben'ze de neder- laeg gehad, en veel opstandelingen hebben de de wyk op het fransëhe grondgebied genomen, alwaer ze aengehouden en achter de"grendels worden bewaekt. Op andere punten schynen zy, echter, eenige voordeelen op de troepen behaeïd te hebben; een regiment der koninklyke troepen zou door hen gedeeltelyk verslagen zyn, waerby een generael en zyn adjudant zyn gesneuveld. Garibaldi bevind zich op, dezen oogenblik te Colle, diöht by de stad Sienna hy en zyne zoons blyven het voorwerp der aendacht in de politische wereld en der algemeene gesprekkën in Italiën. Alen weet dat hy over aertzienlyke geldsommen beschikt, en voornemens is ten velde te trekken zoohaest de groote hitte wat geweken zal zyn. Op dezen oogenblik is de Campagna van Roomen schier onbewoonbaer, en den cholera maekt er veel slagtoffers. Hoe dwaes en ongerymd Garibaldi's plan ook moge wezen, gelooven zyne aenhangers dat het niet moeylyker zal vallen Roomen te veroveren dan Siciliën te nemen, en dat. alles zoo gemak- lyk zal gaer» als tydens de veldtochten van 1859 en I860. Wy gelooven dat alles mogelyk is behalve het onmooglyke; dat de revolutionnaire party in Italiën en in geheel Europa Garibaldi geldelyk ondersteunt, en dat de vyanderi der Roomsch- Catholyke Kerk hun best doen om die helsche plannen te doen gelukken; doch wy durven ons eveneens verzekerd houden dat den fameuzen held van Aspromonte ditmael zal ondervinden dat hy zonder den weerd gerekend heeft. ring in ztiyd en noord Duylsehland. Men ziet dat Lulher werk bood aen Keyzer Karei, werk in Italiën, werk en verwarring in '1 keyzerryk. Was het te wenschen en te verlangen dat men met iels diergclyks zou den bodem van 'I bloeyend Belgie kwellen Ten minste Lulher toetste het buskruyd of den zwam by het vuer zonder de brandkracht er van bv onder vinding le kennen. Als 't grauwvuer reeds verscheyde mael is losgeborsten, die toen nog melde v^rzekerings- lampopon neder daclt; als de petrolic reeds vr deoogen haer vat heeft doen'springen, die nadert nuA ï.obl-/'mder voorzorg; als reeds twee of dry malen een steen c. 'den yzerweggelegd, hel leven aen velen heeft gekost,r s; nog eenen dwarsstoen wederom legt, i- 't va;; r .eii 1 eermetalen van belooning dat voor zul ken nr gehan deld worden, of van boon en straffen Die zyne pyp'io in de schuer tusschen 't stroov en 't !;oo- rocken, hem zal den landbouwer bleek en vorsen' >bj hand uyt dank niet drukken. Zulkdanigen is Marnix. Hoe kunnen wy k' D-tiler be- vvyzen om het taslelyl le doen zien Zoo haest den teugel op de helling gebroken is'Viel ryluyg loopt af van schok tol schok naer verbi eling. Van de eene loochening volgt de andere Pa» .ierk, Geboden, Mis, Paesschen, Eerbieding der ouders. Zede- tucht, alles ploft bouwvallig op elkander. Van Luther op Philihenus, van Oranje le Roomen. Van Luther op Munzer en Bockelsoon van weggeboperie jonikeh en nonnen huwelyken op veelwyvery, op kerk en kbos- lerroof, van Voltaire-op Robespierre, van vrymeiWlary op vrydenkery, van liberaelcongrès op l Luykschcongrès 'T was om dit te beletten dat de catholieke studie beurzen geslicht waren. Waerom heeft iemand le Aelst beweerd dal dit van weynig aengelegenheyd was. en dat de catholieken het zoo oordeelden. Dat men de calholiekcn hunne beurzen by slemmenJiiiak ligte, zy lyden het by andere verliezen, maer waerom hen voor lierssenloos houden. Doch wy hebben nu slechts gade te slaen van Geneve lol hier de paden cn de daden van der. Geuzenpaus Marnix. (Vervolg later).

De Denderbode | 1867 | | pagina 2