Ziliing van den gemeenteraed Pruysen, Slaliën en Roomen. liongres le Mechelen. Denkt er op na! houden, 't kliekske hoort dat zoo geern, zonder dat, zou het ons ontsnappen. Ploeg. üaerin heelt Pluymstryker nog al ge- lyk, Pandour hoe meer \vy op 't klerikael klop pen, hoe meer wy het door den modder slepen, hoegrooter plaizier voor ons liberael kliekske, lioe meer desullen in hunne handen yryven en lagchen. 'T is daerom dat 't Verbondover 44 dagen g'heel de klerikale meerderheyd uytschold voor ezels van alle slach, tot ezels toe met dompers op! Zander en g'heel kliekske waren zoo kontent en opgezet als nen hond met vloeyen. Zander byzon- derlyk, omdat hy nog al veel van die ezels al' te zien heelt op zynen zetel van grooten Jeff. 'K heb ik meermaels 'bemerkt dat hy een gezigt trekt gelyk eene uytgevaegde greppe. Pandr. Weet gy wat ik uyt g'heel uwen ezel winkel besluyt?.... Datgy alle beyde uwen roep gemist hebt, en dat gy veel meer talent en be lt waemheyd bezit om ezeldry vers te zyn dan wel om u te bemoeyen met politiek. Ik blyf meer en meer overtuygd, en vele anderen met. my, zelfs van uwe aelstersche mannen, dat gy beyde meer kwaed'gedaen hebt aen onze zaken te Aelst, dan al de klerikale gazetten te samen, en dat onzen ondergang aen niets anders toe te sehryven is dan aen al die domme en onvergeeflyke beestig- heden die gy, sedert verscheyde jaren, begaen hebt. Plüymstr. En de stichting van de liberale meysjesschotfi van mamzei Deprez, is dat een beestigheyd En onze volksboekery, is dat een beestigheyd? En onze school voor volwassenen, is dat een beestigheyd En onze liberale federatie, is dat een beestig heyd En al onze schoone conferentiën van uytgele- zene predikanten en predikantinnen, zyn dit al beestigheden Ge klapt gy, Pandour, alsof wy voor ons kliekske niets goeds gedaen hadden; en nogians, zonder my, wat zou Aelst nu zyn 'K heb ik dat allemael moeten aeneenbriskoleren zonder dat ons kliekske bemerkte dat het onder myne zweep stond en moest macheren op kom- mando gelyk eene troep kalkoenen. Ploeg. En wat zoud gy zonder my, jandorie, gedaen hebben? Ik, en ik alleen was de spille waerop alles draeyde gelyk een spinnewiel.... Pandr. 'K en wil ik geenzins zeggen dat ge volstrekt-niets goeds aen 't francmacouskliekske gedaen hebt; maer 'k wiballeenlyk zeggen dat gy op eene domme manier gewerkt hebt, byzonder- lyk nog in 't opstellen van 't Verbond. Uwe ma nier van sehryven toont te zeer uwen ingewor telden haet tegen priesters en godsdienst, en geloof my vry, by 'l aelstersch volk zal ditnooyt pakken. Dien rotten nest houd vast aen zynen godsdienst en zyne priesters, en zal eyndigen met u een g'heel ons francmaconskraem naer den weerlicht te zenden. Ge moet daerby weten dat platte vuyligheden maer behagen aen platte vuy- lerikken Ploeg. Wat het Verbond aengaet, Pandour, ik beken met u dat het somtyds zou kon nen beter zyn, maer ge moet ook wel weten dat ik zelf niet a'ltyd den tyd heb, ik moet nog al veel op reys zyn, en als ik t'huys ben, beb ik nogal veel visi ten. Pandr..Hoe! ontvangt gy zooveel visiten Ploeg..Zooveel visiten, zegt gy, awel, om u te zeggen, veel visiten, ja en neen. Plüymstr. Allons, allons, Ploeg, g'en moet alzoo rond den pot niet draeyën, zeg het maer regtuyt, Pandour mag dit wel weten dat het nog al veel d« zelfde visite is. Pandr. 'T is genoeg, 't is genoeg, 'k heb het verstaen, Ploeg, maer oppassen zulde, dat het in d'oogen van 't publiek niet springe. Ploeg. Wees gerust, Pandour, myne achting staet vast te Aêlst. Pandr. En gy Pluymstryker, staet uwe ach ting ook zoo vast Plüymstr. Om u regtuyt te biechten, Pan dour, wy worden alle twee van ons kalkoen- troepke aenzien voor de twee importautste per- sonnagiën van Aelst. PandrAls 't zoo is, 'k heb de eer u te groe ten, importante personnagiën. Tot later. Salut. Plüymstr. en Ploeg. Salut, Pandour, au revoir. studenten ontmoet die ze gescheurd in 't water smeelen met T gcluvd Dal zy vlotte, dal zy zwemme Karei V die onlangs den. keyzerlyken troon beklom men had te Aken, veronlweordigd ovt»r de wanorders, deed Lulher dagvaarden te Worms in de vergadering der Duytsche prinsen, en na dat den monik gehoord was, terwvl hy wevgerde zich aen Paus, of aen kerk vergadering beslissingen te onderwerpen, deed zyn vonnis aflezen Weledele Prinsen Gy weet dat ik afkomstig ben van het keyzerlyk hnys van Ooslenryk, van de koningen van Spanje en van de Souvereynen van Nederland. Die Vorsten zvu allegaer lol de dood getrouwe kinderen geweest van de Roomsch Calholieke Kerk, en allyd de kloeke voorstaenders van geloof en zeden tot eer van God en zaligheyd der volk-en. Door de aflyvigheyd myncr voorzalen is hun gezag my tol een erfdeel gekomen. Ik heb vastelyk besloten, naer hun voorbeeld, de calholieke instellingen in stand te houden. Keyzerryk, koningryken en heerschappyen, al wat ik te pande kan stellen, op dat de edele Natie der Duylschers de groole schande niet drage der uylbrey- ding van een kwaed beginsel. Het misverstand van eenen broeder in zyn gevoelen bedrogen, moet niet cfpzeylen tegen geheel hel Chris tendom. Gisteren in de tegenwoordighcyd onzer aller, wy hebben gehoord zyne hardnekkige antwoord. Ilet is.my leed dat ik zoo lang uytgesteld heb tegen Luther en zyne valsche leering maelregelen te nemen. Dat hy vvedei'geleyd worde van waer hy gekomen is. Ik verbiede dat hy nog ergens preüike of zyne dwa lingen uylstorte voor 't volk. Lulher in 'l byzonder geroepen by eenige overheden verklaerde lk wyk voor niemand. Hy was inderdaed door verscheyde grooten onder steund, onder anderen door Frederick, keuryorsl van Saxen, die hem liet verblyven in zyn kasteel van War- ter.herg Den belgischen professor Latomus van Leuven tegen hem geschreven hebbende, men', leest in de antwoord van Lulher Daer zit te Roomen in 't midden der Kerk een mon ster, hel geeft zich uyt voor God, Bisschoppen en gods- geln'erden vlöyen rondom, daer is den Paus. By een nieuw werk beweerde Lulher'dat den Paus tiel) woel erger is dan den Turk, over zulks wilt men Het Verbond, volgens zyne belofte, geeft ons in zyn laetste Nr een verslag over de prysdeeling der middelbare meysjesschool, van juffer Coleta. Wy en al die liet gelezen hebben vinden liet uytnemende sober. W.y verwachtten ons aen eenige byzoiiderheden die deze school voor d'oogen van 't publiek wat zouden verheffen maer wy zyn in onze verwachting bedrogen ge weest. Het bladje houd zich te vrede met te zeg gen dat het zoo schoone was Nen pauw peyst dit van zich zeiven ook, als hy zyne pluy- men openspreyd maer als hy zyne pooten be ziet, dan vallen zyne pluymen ueêr. Nogtans alles wel ingezien, het Verbond heeft nogal gelyk gehad daerin kort te zyn en 't potje stillekens gedekt te laten, want het was moeyelyk in verderen uytleg wegens die prysdeeling te treden, zonder ons klaer te bewyzen en te over- tuygen dat die zoogezegde middelbare school?? niet anders is dan eene volmaekte kinderschool. Deze overtuyging, niettegenstaende de berekende slilzwygendheyd van 't Verbondbestaet niette min reeds by 't meestendeel onzer stadsgenoten. Verscheyde van deze welke de liberale prysdeè- iingkomedie hebben bygewoond, zegden: 't is een lanter kinderspelNogtans, voegden zy er by, g'heel het liberael kliekske was er tegenwoordig, maer ook 't heeft maer zelden d'occasie meer zich te toonen, en daerom 't moet er van profi teren, anders zou 't publiek zeggen dat het g'heel en ganscli op flesschen getrokken is. Als de gan zen "gaen sterven, dan zingen zy nog. Het Verbond dan, in plaets van over de prys deeling te spreken, heeft beter gevonden te spre ken over Mamzei Coleta zelve. Het schetst ons die Mamzei af als zynde hier gekomen om de menschen met het exempel barer deugden en barer leeringen den weg tot den hemel te toonen. 'T is spytig dat het bladeken er niet bygevoegd hebbeen ons van de slaverny des duyvels en d'eeuwige dood te verlossen. Den konfrater spreekt ook van beschimpers tegen d'achtbare juffer Coleta Onnoozelen Tist, d'ezelsooren moeten er altyd uytkomen. Er valt hiervan geene beschimpers te zeeveren, en zelfs niet van lasteraers want als juffer Coleta hier gekomen is gelyk boven gezegd, dan konnen noch beschimpingen noch lasteringen meer pak ken, te min als juffer Coleta en hare school onder de hooge bescherming staet van den groo ten Jeff, van MM. schepen De Ryck, Eyerman en van nog meer andere mannen vaii dezelfde weer de. Zoodan, Verbond't is dan onnoözel dat gy nog tegen ingebeelde beschimpers zeevert, nu dat wy juffer Coleta en hare school kennen. Wel is waer, gy kende ze gy, van over lang, maer wy kenden ze nog niet, en 't is, dank aen uw verslag, dat wy daerin verlicht zyn. Wy wen- schen u, juffer Coleta en al d'ouders proficiat. van Maendag 2 September. Deze zitting heeft maer een belangrvk punt opgeleverd dit namelyk van de afschaffing der twee ten honderd op het kadastrael inkomen, welke ^chaffing door de heeren Van Wambeke en Liénart, in naem hunner kollega's van de meerderheyd, is voorgesteld en aenvéerd ge worden. Twee liberale leden, MM. Cumont en De Brandt hebben ook voor die afschaffing gestemd. MM. den Burgemeester en Vandersmissen-Plas heb ben zich onthouden. MM. L)e Byck en De Pauw waren afwezig. Alzoo zullen onze medeburgers reeds met het aenstaende jaer, door de bewer king en gespaerzaemheyd door de catholyke meerderheyd in den budget gebragt, verlost wezen van eene hatelyke contributie, die van elkeen met reden verfoeyd wierd, omdat* zy legen den Turk oorlogen, men moet met den Paus be ginnen. Dat meii biechte en comniunicere, maer niet le Paesschen, omdat den-Paus hel alsdan gebied.' Andere malen het was op de kloosters. De vermelel- heyd van den vrydenker randde alles aen naer dunk. Och of alle Monniken en Nonnen allegaer liepen uyt hunne kloosters, opdat al de kloosters, de heele we- reld door, beroofd van inwooners zouden vervallen. Dat zou ik wensohen. Wy slaen veel der dwalingen over, eenige staeltjes zvn genoeg. Beelden of niet is eene zaek die vry staet, edoch beter geene, ik ben er vvand van. Niettemin, men moet ze niet breken met oproer. De geheyme bieclu moet vry zyn, ik zal niet loe- laten dal ze ganschelyk weggenomen worde. Zondigt maer sterk, maer dol uw geloof grooler zy dan uwe zonden. Het Lam Gods gekend hebben dat de zonden weg neemt is genoeg de zonde kan in ons de regesering van 't Lam niet breken, of wy moordden en on- kuysehheyd bedreven duyzend mael daegs. Duylschland heeft ondervonden waer zulke verfoeye- lyke en rampzalige heispreuken Icyden. Roomen zelve beeft het gezien in werkzaemheyd onder zynejOogen. Lulher geeft in verscheyde'bladzyden her verhacl van eene vcrschyning en samenspraek welke hy gehad heeft met satan over hei afschaffen der Mis. Den nederlandschen Paus Adriaen VI, geboren le Utrecht, later pedagoog van keyzer Karei en Hooglee- raer in de universileyt van Leuven, kwam tot den pau- zelyken troon gekozen te worden den 9 January 1522. Hy stierf reeds den 14 September 1525. In dien korten tusschenlyd hy deed verscheyde poogingen om Luther tot rede le brengen en de onlusten van Duvtschland le stillen, maer den verdienstelyken man, een der voor- naerostc sieraden van ons gewest door deugd en ge- leerdheyd, bekwam niet anders dan scheldwoorden van den geloofsvorzaker. Lulher ga' een hoek in druk tégen den Paus, gewe zen professor van Leuven, wegens de heyligverklaring van den Bisschop S. Benno Paus Adriaen komt eenen nieuwen afgod te maken. Wie is dien Paus Een sehynheyligcn, een godde- loozen, een hardnekkigen vyand van't woord"Gods. En wie is dien meuwen afg'd Den Bisschop Benno, eenen heyligen van 'i slach van Annas en Caiplias,' eenen knecht van Roomen, eenen gezel van Ante- moest dienen voor zaken die wy hier noodig hebben gelyk het vuer in onze oogen. Bravo catholyke meerderheyd, de burgery van Aelst zal er u dank over weten. Gaet maer voort en snippert maer dwars door in den verpletterenden stadsbudget waervoor er zooveel burgers zwee- ten, zorgen en sparen. Den heer Von Bismark, die aen Italiën reeds honderd dayzend naeldgeweren op de plak heeft geleverd, doet op dezen oogenblik, naer men verzekert aen het italiaensche Staetsbestuer aen- merkelyke voorschotten in klinkende munt, en verleent de vryheyd van werking tegen Roomen, onder belofte zelfs eene Europeesche kwestie en een casus lielli te willen maken van eene fran- sche tussehenkomst voor de handhaving van den Paus in het Valikaen. Pruysen vergeet welligt dat het een gevaerlyk spel speelt met de inzigten van Italiën op Roo men te begunstigen. Er zyn in dat Duylschland, waervan den heer Von Bismark een vereenigd sqldaten-keyzerryk wilt maken, twintig milline- nen eatholyken. Den heer Von Bismark zal mis schien eerstdags ondervinden dat hy het ver bond, of liever de medepligtigheyd, van Italiën zeer duer betaeld heeft. De heethoofden der Florentyrier Kamer zyn allen gunstig gestemd voor de aenveerding der pruysische voorstellen. Den hoofdminister Ral- tazzi worstelt uyt alle magt tegen de strekkingen zyner vrienden en weygei t, immers oogensehyn- lyk, om zich aen den invloed der pruysische regeering te onderwerpen. Te örvieto, een stadje op de Romeynsche grens, is Garibaldi den 28 augusty toegejuycht door zyne aenharigers en dooi' een deel van het italiaensche garnizoen. Van alle kanten hoorde men de kreten Leve Roomen de hoofdstad Voorwaerts na'er Roomen Weg met het besluer der priesters Voor de eerste mael heeft Garibaldi aldaer kalm gesproken hy heeftherhaeldefyk ver- klaerd, dat Italiën eerlang naer Roomen zal gaen met of zonder hem dat de bezetting van Roo men niet in twylel getrokken kan worden, maer dat hy zynen wil niet volstrekt wilt opdringen, als het eynddoehvit maer bereykt worde De paryzer P'ressede nauwkeurigheyd dier inlichtingen bevestigende, voegt er by, dat den oogenblik nadert, waerop het Sfransche Staets bestuer zich ernstig zal knoeten bekommeren over de nieuwe houding der italiaensche rege ring, welke in volslagen tegenspraek is met den geest en de letter der September-conventie. De woorden van Garibaldi zyn eene in het oog sprin gende veropenbaring, welke spoedige uytleggin- gen vereyscht. De Riforma zegt dat de 40,000 Italianen, die de Romeynsche grens bewaken, dienen als een antwoord aen de 40,000 Franschen in Toulon saemgelrokken en gereed om by het eerste seyn naer Civita-Vecchia over te steken. - Men leest in de brusselsche korresponden- tie van een officieus dagblad van Luyk Verscheydene dagbladen hebben aengekon- digd datM. den minister van 's lands werken den koning een ontwerp van besluyt aengeboden had 't welk tien ten honderd de reyzigers tarieven op 's lands spoorwegen vermindert. n Deze tyding kan niet echt zyn, ten minsten zoo als dezelve voorgedragen is. Er zou in gee- nei' deelen maer kunnen gewag zyn, dan van ver voermiddels op verren afstand, omdat men maer alleen de pryzen van deze laetste heeft vermin derd wat nu de korte afstanden betreft, de ou de, tarieven zyn niet veranderd geweest, en er is zekerlyk geen kwestie deze aen te raken om ze aen eenen hoogeren taks te brengen. Maer wat nu de verre afstanden zelfs aen gaet, ik vermeen dat M. Van der Stichelen de on dervinding der verminderde prysvaststelling wel- 'ke hy aengenomeu heeft, nog als voltrokken niet aenziet, en dat, ten minsten voor als nu, hy geen- zins van gedacht is op dezen maetregel terug te keeren. christ, oorzaek van al dc rampen die over Duylseh- land wegen. Dat men bylegge de tael van Garibaldi, Broffório, enz. in Italiën, de lael van den Professor Laurent te Gend, van sommige studenten te Luyk, van eenige mee- tiugbrabbelaers le Brusseler zal weynig aen de eens- luydendheyd der toonen ontbreken. Lulher schilderde de abdyen en kloosters als ver- blyfplaetsen van kwaed, velden met distels bekleed, die moesten uytgeroeyd worden, en toebehoorden aen de vorsten gelyk de wilde dieren van hunne bösschen. de vogels van hunne akkers, de visschen van hunne vyvers. In plaets van kruysvaerlen legen de /Mahometaneii trekt op tegen Roomen, stolt tussehen Roomen en u eenen oeuvvigdurenden muer. 'T is ingevolge van zulke ophitsingen dal den Duyt- sclion ffoerenkryg plaets groep, dal den Prins Philibcr- tus van Oranje naer Roomen later liok, dat dc duytsche vorsten de kloosterlingen lieten uyljagen en de gebou wen, de landerye.n en de kerkschatten inpalmden. Meu heeft in 1530 in de vergadering van Augsburg prinsen blinkende gezien van 't goud der kerken. Met den roof der kloosters en gestichten ging den roof der Bisschoppclyke en der Parochiale kerken. Lulher nam weg alle ongerustheyd van geweten 'T is waer, het geweien moet vry zyn, m»er die vry heyd is inwendig. Kunnen wy verdragen dal die mom- ken en mouiksgezinden by een komen, en zouden ver gadering onder hen houden, en op hun gemak den Heer lasteren Waeruyt Luther op zyne wyze besloot dat het afnamen der catholyke kerkgoederen onberispelyk was De drogredenen tot klooster- en kerkonlblooliug in onze dagen in 4788 in Vrankryk, en nu in Italiën, de vrvmetselaersbehendigheden weffe men hoorde over eenigen tyd in ons land, en dewelke men leest in het boek van M. Oris, zyn zoo men ziet geene nieuwe uvt- vindingen. Lulher zelve was geen uylvinder, maer een opschrabb-r van oude listen. Niettemin van dien oor sprong als nieuwgelegdeu steen is al 't volgende afge- daeld in 1789, en tot nu. Alle slach van schandalen verzelden eenen tyd van diefstal en bedorvenheyd. Te Breme in den vas'len wierden Paus, Kardinalen en Monikcn nagemaekt en op eenen stapel gebrand. Te Zwiekau in den Vastenavond, hel standbeeld van S. Franciseus van Assisen word spotwys met lym en Mecheien was maendag in feestgewaed uytge- doscht. De meeste huyzon hadden het nationael vaendel uytgestoken, en aen verscheydene waren de pauzelyke wapens of die van dén Aertsbis- schop van Mechelen daerby gevoegd. Het liongres te Mechelen 'is geopend door eene mis, in de metropoiitane kerk van St-Rombout. Daerna begaf zicli den stoet der deelnemers aen liet liongres terug naer liet Seminarie, waer de liongresvergaderingen plaets hebben. Kwart voor 12 ure trad Zyne Eminentie den Kardinael-Aartsbisschop van Meedelen binnen, vergezeld van de prelaten, die den kerkdienst hadden bygewoond, namelyk den patriark van Antiochië, Mgr. de Mérode. aertsbisschop van Melytene, Mgr. Steyns, aertsbisschop van Bosra, de bisschoppen van Doornyk, Namen en Luyk, den bisschop var, Charleston, Mgr. Laforet, rec tor der Leuveusche Hoogesclrool, en anderen. Hunne intrede wierd dooreen uytbundig gejuyeh begroet, waernaZ. Em den Primaet van Belgiën eene treffende toespraek hield, diè herhaelde- nrael door geestdriftige toejuyehingen wierd on derbroken. Na die plechtigheyd zyn de zittingen begonnen. Onder de werkzaemheden merken wy op, een adres aen Z. H. den Paus van Roomen,'en adres sen aen de catholyke vereenigingen in Dujtsch- land en Zwitserland. Onmiddelyk daerna wierd er, op voorstel des heeren Ducpétiaux, overgegaen tot samenstelling der hureelen. In afwezigheyd van den baron de Gerlache, die wegens ziekelyken toestand de ver gaderingen niet kan bywone'n, zullen de zittingen geleyd worden door den heer baron Delia Faille. Dezen spreekt eene kernige redevoering uyt, waerna het adres aen den Paus gestemd word. De sectiën hebben des voormiddags hare werk zaemheden aengevangen, welke, iederen dag, voortduerden tot half 1 des middags. Ten 3 ure ving de algemeene zitting aen, die ten 6 ure eyndigde. Men moet de waerheyd durven zeggen, meer zelfs aen zyne eygene vrienden dan wel aen zyne tegenparty. Dat hebben wy allyd gedaen en keu ren dus ook den grondslag van het artikel goed, dat wy in le Catbolique aentreffen een artikel, dat wy by onze vrienden aenbevelen, met de woordendenkt er op na. Even als dit tydscnrift vragen wy sedert lang,, dat onze vrienden der regter zyde, in de Kamer, zich onafhankelyker zouden toonen van het gou: vernement. Hoe dikwyls hebben wy hier op niet aengedrongen als zy meester waren van den toe stand, en dat het in hunne magt was om liet mi nisterie neêr te werpen, hetwelk zv ganscli het jaer door bevochten. Eylaesop den gegeven oogenblik waren bet juyst onze vrienden, die zonder logiek le werk gaende, de armen uytstaken om het waggelend kraem te houdeu staen. Niet allen deden het, 't is* waer; maer 't waren de invloedrykste mannen van de party die ieder keer ons den' rug toedraey- den, met 't ministerie stemden en alzoo eene re gering in stand hielden, die ons, ter belooning, in onze heyligste gevoelens en regten slag op slag toebragt. Dat het tegenwoordige kabinet nog staet, is enkel aen eenige eatholyken zelve te wyten. Veie kiezers, welke het onberedeneerd gedrag van die leden nagaen, zeggen met redenVVaerom zou den wy een kabinet omstooten, dat gy zelve, in de moeyelyke oogenblikken houd staen'? Gy zelve bewyst, dat het onmisbaer is geworden. j>' 'T is eene dwaling, maer de ontmoedigende handelwyze van sommige eatholyken geeft er regt toe dit te zeggen. Wy beschuldigen hen niet, dit alles uyt eygen belang te doen, gelyk onbermhertig le Catholique; wy nemen aen dat zy zich door een goed oogske van wege het hof, door eenen vingerhoed cham pagne, door een fyn geslepen woord, door het komediegeroep staetsgeheym en staeisbelang laten misleydenmaer gaen hunne oogen, na zoo dikwyls bedrogen te zyn geweest, dan nog niet open (Handelsblad.) pluymen overdekt. Te Stralsund, de kloosters ontsnapt aen de algemeene plunderingen worden omringd door benden moedwil- ligen. Dc religieuzen van het een en bet ander geslacht worden met steenen uyt hunne woonsten gejaegd, ver volgd en op vlucht gesteld. Den Hertog afwezig komt terug en eygent zich de goederen toe. Te Elemberg, men plundert het hnys van den Pastor,, en een muyter met 't prieslergewaed op eenen ezel ryd in de kerk. Ezelgedrang had veel zyn deel in al die uylzinnige geweldenaryen in Duylschland en hy den inval 'der Pro testanten le Roomen. Garibaldi en de andere vryden- kers hoofden schynen dat gedierte uyt liunne gelederen gebannen le hebben anders weynig vooruytgang, vvev- nige verandering. Hertog Jan van Saxen verzocht de registers van een klooster Daerop kwam hy met eene talryke wacht riep den Abt, en sielae zich in '1 bezit, doende afleveren al wat aengeieekend stond, om niets te vermissen. Te Rostock, den Gemeenteraed, in plegtig gewaëd ging uyt den naem der stad hand lecgen op 't klooster en vergezelde met zorg de gestoleno zaken. Te Magdeburg, het Magistraet in zyne medoogenheyd deed de plundering ophouden, en besliste dat de Moni- ken zouden mogen blyven woonen elk in zyne cel, enkel op voorwaerde van 't catholiek geloof te verzaken. In de kronyk van Torgan 4*524, Leonardus Kmppe verliaell zynen tocht 's nachts met eenige studenten in hei klooster der Franciskanen. Men spreekt er van Mo- niken door de vensiers geworpen, en van Nonnen ge- spaerd om dat zv de plundering niet hadden door ge jammer en gehuyl trachten te beletten. Lulher verwenschte de kïoosterhuyzen naer den don der, naer de vlammen der hel, naer de melaelschhevd naer de plagen van 't oud Egypte. Als alles in beweging en vuer was, hy verklaerde de wanorders af le keuren. Menzer prak de veelwyvery. Stork prak de gemeenzaemheyd der goederen. Te Alsledt en van daer Wydsch en zydscli men riep tot hel breken der beelden. Andere verdwaelden schreeuwden Weg de biecht r weg 't gebed weg 't doopselweg den eeredienst der Heyligen weg de smeekingen tot Maria weg de gods dienstige nazorg voor de dooden. (Vervolg later).

De Denderbode | 1867 | | pagina 2