2i'le Jacr. Zondag, f«5 September 1867. iV'liOO. VERTREKUREN I V I AELST NAER VERTREKUREN UYT VOEGENDE STATIËN: 6 FRANKS 'S JAI3RS. iVof/ Waerover klaegl gy Wy zeggen dan PU SLIPPUS 31 ARA IX ZE LACHEN MAER.... ^-3®i«K!ssEsnsswE»3e DEN BENDER-BODE. Dend.5-257-258-33 9-4512-2 1 303-16 6-319-181 Gend, (6-05 vrydag) 7-< 3 (E 1e2*3° Kl. 7-25 Lokeren 5-25 8-33 9-45 12 25 3-16 6-3! S «8-3C 8-50 12-25 12-42 4-30 3-18 G 20 6-42 Bros. 7-55 8-32 E(l 23 kl) 9-41 12-0 12-21 2-41 8-40 1 23 kl.) 9-18 2-58 5-48 E (le 2e 3C k') 5-53 8-36 8-55 Brugge, Ost7-03 E( 1 2 3 kl). 8-30 8-50 12-25 Mech. 5-25 7-25 7-55 15 2 3 kl.) 8-32 E (I 2 12-42 6-20 6 42 3 kl.) 9-41 9-45 12-01 2-58 3-16 5-53 6-31 gj Doornyk, Kortryk, Moeseroen, Rysscl (langs 8-36 en 8-55 E (1 2 3 kl.") Gend) 7-03 E(i 2 3 k.)l)oornyk niet begrepen Antw. 5-25 7-25 7-55 E(T 2 3 kl.) 8-32 E(1 23 kl) jg 8-50 12-25 12-42 3-1S 6-2it 6-42 9-45 12-01 2-58 3-16 5-53 6-31 8-36 8-55 j| Doorn Ryss. (langs Ath) 8-00 0-00 Ath 2T45 l.euv. Tltienen Luvk Verv. Landen. 5-25 7-25 5-50 8-50 Doornyk. en 8-32 E1 23 kf.) 9-41 9-45 12-01 12-21 2-58 §j Ninove, Gecrsb. Ath. 8-00 11-55 2-50 5-53 8-55 3-16 6-31 Thienen 8-55 E (1 2 3 kl.) gj Berger., Quiévrain, Namen, 8-00 2-50 5-53 VAN ANTWERPEN NAER: Lokeren, Gend, 5-30 7-30 9-00 11-00 2-30 4-00 6-30 7-30 VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-40 7-20 9-30 10-50 2-20 4-25 5-35 7-00.— Te Lede slaen al de konvoys uytgenomen de Expres.—Te Idegem en Santbergen staen al de konvoys. - Te Gyseghem slaen stil al de konvoys.Te Denderleeuw staen al de konvoys uytgen. de verirekken van Brussel 6-30 8-10 12-00 6-00 8-05 en uyt Aelst 8-32 2-38 5-48 8-36. Vertrekuren uyl Denderleeuw naer Brussel 8-08 9-54 12-13 12-32 3-13 6-05 9-08. biiiint Dendormonde, Aelst, 7-00 9-35 Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, Unique Snitim. VAN LOKEREN NAER Dcnderm. 1 1-00 3-05 Dende.rm. 4-57 7-40 7-00 11-25 4-57 7-40 0-00 VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-33 10-40 1-40 4-34 7-27. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-33 10-40 1-40 4-34 7-27. Brussel Hang Denderleeuw) 6-33 10-40 1-40 4 34 7-27. Gend. Bruggse, ostende (langs Aelst). 6-33 10-40 1-40 4-34 7-27 Gend van Ronsse naer Audenaerde, gend 4-00 8-05 9-50 11-55 4-45 8-25. VAN BRUSSEL NAER Aelst; Gend. 6 30 E 1 2 3 kl.) 7-25 8-10 11-20 12 00 2-15 5-15 6-00 8 05 E (1 2 3 kl J 8-15 Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-25 11-20 2-15 5-15 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-30 8-09 E (12 3 kl.) 11-30 11-55 2-25 5-25 8-30 (langs Mech.) 5-51 8-11 10-09 3-38 5-25 7-41 Aelst 7-30 8-09 i 1-30 11-55 2-25 5-25 5-56 8-25 10-00. van braine-le-comte naer: Enghien, Geerardsbergen, Soltegem, Gend, 7-10 9-07 4-43 8 15 van gend naer Soltegedi, Braine-le Comte, 5-55 9-33 3-20 6-50 AELST, DEN 14 SEPTEMBER 1807. Den artikelwaerover klaegt gy in ons Nr van 1 dezer afgekondigd, heeft veie mensehen ver schrikt, als zy die onregtveetdiglieden, party geest, geldverkwistingen en listige vervolgingen tegen het catholyk Belgiën op nen hoop gesta peld zagen. Verscheydene onzer lezers hebben ons aen- geraden dien zelfden artikel nu en dan eens te herdrukken, om door de gedurige aeulialing van ■dergelyke schandfeyten de openbare denkwyze meer en meer te verlichten en 't volk aen te sporen ai zyne. krachten 111 le spannen om ons ongelukkig en verdrukte land, door wettige mid delen, uyt de klauwen van liet magoiiniek bas- taerdliheralismus te verlossen en de broeyende plannen van godsdienstvervolging, onregt en uyt- zuygery te verydelen. Wy zullen aen onze geaclitie lezers zeggen dat wy daervoor dien zelfden artikel niet moeten hérdrukken, maer slechts onze memorie raed- plegen om nog al veel meer ten minste zoo ergcrlyke leyteii aen te klagen die den volksvloek verdienen. "Voor heden dan bepalen wy ons hier ter loops ■nog eene reeks stellige feyten aen te halen waerover den catholyken Belg zich te beklagen heeft, tevens onze lezers verzoekende die punten ■overal zooveel mogelyl; bekend te maken, opdat, door de kennis der schanddaden en verloeyelyke ■ontwerpen der rnaconnicke party, de natie zich moge wapenen tegen het algemeen verderf en ziclï ontmaken van een pluymend gebroed, dat Jinei' in liaer geestelyk, zedelyk en sto/felyk welzyn «op de schaemteloosste wyze exploiteert. WY KLAGEN, om dat betaelde leermeesters Tien nog onschuldige schoolkinderen liedjes en gezangen hebben aengeleerd, waerin het verderf des geestes om prys kampte tegen de yslykste booshey.d, liedjes en gezangen die voor refreyn baddert: Wech met den Messias! Weck met 't geloof!! Weck met den godsdienst liedjes en reiVeynen ■die in openbare feesten gezongen zyn geweest als wilde men bier door den hemel openbaerlyk iergen en deszelfs vloek op ons land neerrukken. WY KLAGEN, omdat de francmagonskliek met 't catholyk geld een standbeeld wilt opregten aen den beruchtten kerkdief en Beeldstormer Marriix, als 't ware om de yslykhèden en gruwelen goed te keuren die dezen scliandkerel in ons land ver- •oorzaekt en gepleegd heelt, om de catholyke religie ten gronde te verdelgen, en op hare puy- nen de rampzalige en verbeestende leeringen van den eerloozen Marten Luther te doen pralen. VAK Ste. ALÜEGONDE. TWESDS DEEL. Omstandiger bewys in Luther der gevolgen van kwade leeringen. Yfi geheel Saxengeene plegtigheden meer, geen wierook, geen licht meer, de kerkmuren naekt. Zelfs waren de geschilderde glasruylen gebroken onder voor wendsel van deelzaemheyd in den aerd van afgodery. Terwvl op zyn gedruysch de altaren neervielen, dat den ooriogsbrand ontsteken was, dat de lurken mees ter van Gonslanlinopelen het christendom uyl den Oosten dreygden, Luther had nog andere bekommerin gen en door een heyligschenciig huwelyk stelde bet, toppunt aen zyne schroomelykheden Den goeden vrydag 7 April 1523 Calbarina de Bore, Religieuze der Bemardinen te Nimplsch by Grimma, oud 24 jaren, vluchtte 's nachts uyl haer klooster met anderef Leonardos Kteppe, lid van den gemeenteraed te Torgan brak de poort open van T klooster, een rytuyg stond gereed. De heynielyke lezing eeniger schriften van den trouwloozen priester veroorzaekle dezen val. Calbarina de Bore kwam te Wittenberg tot hem. Twee jaren zocht hv haer te doen aennemen lot vrouw door den eenen of door den anderen student, en daerin niet slagende brak hy den laetsten teugel van eer met zelve, hy priester, hy religieus, de gevluchlle non te trouwen. Zoo stort den losgcraekten slecn van afgrond tot af grond ten gionde toe. De vrienden zelve van Luther gevoelden zich het rood 'l aeuschyn beklimmen. Hel was te Willcnberg, den 14 Juny 1525 dat Luther oud 45 jaren trouwde, schynnaem die tevens aen die vloekvcrceniging niet echt behoort, met de 26jarige Calharina. Van zeven kinderen, dry zyn groot geworden. Over een jaer, in 1866, meldde men dal den laetsten WY KLAGEN, omdat het maponniek gouver nement bescherming verleent tot herdrukking van doemenisweerde boekwerken, waerin in volle letters geschreven staetMEN MOET DEN CATHOLYKEN GODSDIENST ONTÈEREN, EN NIET ALLEEN ONTËEREN, MAER MEN MOET HEM IN MODDER EN SLYK VERSMACHTEN WY KLAGEN, omdat er met het geld der catholyken volksboekeryën ingerigt worden waerin werken figureren die de schroomelykste godslasteringen en ongebondenste smeerlappe- ryën bevatten, uylsluytelyk geschikt om 't volk te vergoddéloozen en het in eenen poel der meest verbeestende ontucht te doen flodderen. WY KLAGEN, omdat dien magonnieken ver- dervingsgeest reeds zulke yslyke verwoestingen heeft aengerigt, dat men, nog niet lang geleden, jongelingen die geheel den nacht gebrast, ge zwierd en de beest gespeeld hadden tot 's mor gens toe, dan in d'eerste misse onvoorbereyd tot de heylige tafel heeft zien naderen, en schim pend het brood der engelen in een besmeurd geweten hebben ontvangen. WY KLAGEN over de satanieke exploitatie, waerdoor het land een groot deel zyner treffe- lykste jongelingen op wie het met reden zyne hoop voor de toekomst vestigde, aen 't geloof ziet ontrukken, om aengespannen te worden aen dien solidairen francmaconswagen die er zoo menige naer den helsehen afgrond voert. WY KLAGEN, omdat men, door de afschaffing van den art. 100 der grondwet, onze deftige, onomkoopbare en wyze magistraten afstelt, eri- kelyk omdat deze hinderpalen zyn tegen den triomf der lrancmaconsprincipen/en omdat zy in den weg loopen van vele hongerige creaturen die seffens hun paert van den liberalen koek willen hebben-. WY KLAGEN over die brutale afschaffing, om dat het te vreezen is dal menigen onpartydigen en regtveerdigen regter zal vervangen worden door mannen die aen de logiën toebehooren en op welke dit snood gebroed zyne drukkingen zal poogen ie doen wegert. WY KLAGEN rtog over deze schandaleuze afstelling der- magistraten, omdat zy de reeds voor het volk zoo verpletterende pensioenwet, nog jaerlyks met meer dan EEN MILLIOEN FRANKS zal verzwarenla, verzwaren zon der hoop van beternis, integendeel met het zeker vooruylzigt dat die verzwaring alle jaren zal toe nemen, zonder het minste nut voor het land, zonder 't minste voordeel voor't uytgeputte volk. WY KLAGEN, omdat het liberhatersbestuer zooveel en zoo schroomelyke subsidiën heeft ver kwist aen domme boerenscholen, aen nuttelooze bloemekenskweekeryën, aen kwanten van den maponnieken deessem, die de subsidiën hebben opgesmeerd, lalryke neeringdoende ongelukkigen voor groote sommen bedrogen, en die eyndeiyk afstammeling van Lulher tot het Catholiek geloof terug gekeerd is. Wy hebben hiervan geen verder gewag ontmoet. Lulher in zynen oproer bleef woonen in zyn klooster te Wittenberg met hel kloosterkleed in weerwil van over- heyd en van allen. Met zyne verachting voor Bisschop pen en Paus, hoe zou hy onderdanig geweest zyn aen zynen Prior. Men kan beseffen wat de Broeders Augus- lynen in zulk gezelschap moesten uvtstaen. Het gebrek van beslaenmiddelen en de verwoestingen overal ron dom, de briesschende woede ten allen winde in loeying lieten nauwelyks tienken waer Jieên. Niettemin in 1524, allen geraekten weg. Er bleven maer den Prior en Lulher. Den Prior zuchtende hield zich in stilte en wilde hel buys aen zyn recht en gezag toevertrouwd niet verlaten. Luther niet meer te vrede met zyne cel breydde zyn huyshouden altyd maer .verder uyt. Den 9 October 1524, wevnige maenden voor zyne bruylofl verscheen hy de eerste mael zonder kap, met witte bef onder de kin en eenen wyden zwarten tabbaerd, als in advokaten- gewaed. Den keurvorst Frcderik van Saxen had hem een stuk laken gezonden, hoorende dat hy stond te veranderen van kieed, edoch onbewust weike snede zyn gril kiezen wou. In zyne zael zag men een schoon ivoiren krucifix, andere gilt zoo men meent van den keurvorst, waersehynlyk uyt eenig uytgeslroopl kloos ter. Aen de muren hingen het portret van zyneri be- schermprins Frederik, eenige karikaturen tegen den Paus, waervan wy aenslonds zullen spreken, daerby andere oneerbare beeldtenissen. In '1 jaer van '1 huwelyk van Luther 1525, een hoo- gen oversten van religieuzen, Prins Albrecht van Bcan- deburg volgde't slecht voorbeeld van den aerlsketter. Albrecht van Brandeburg was groot-meester van het catholiek krygsorder wan 0. L. V. genaemd de Teuto- nisehe Ridders. Deze krygsorde had lot hel christendom eertyds bekeerd het land van Pruvssen, eu behield er met den fopdissel aen de lanteern zyn opge- steken. WY KLAGEN en blyven klagen, tegen de liate- lyke conscriptie, de bloedwet, die zoo menige burgerfamiliën ruineerten ongelukkig maekt; die zoo menigen braven jongeling voor zyn geheel le ven in 't verderf stort; immers, die wet van vraek- Toepend onregt, die den armen ongelukkigen slagtofferi, omdat by arm is, omdat hy met de borze aen den hals niet geboren is, terwyl zy den ryken gunstig is mits dezen maer een of twee briefjes van zynen reessem banknoten hoeft af le scheuren om zich vry te koopen. WY KLAGEN, omdat het maponniek gouver nement de steden en gemeentens van hare hulp bronnen heeft beroofd, 1° om de uytgezogene schatkist aen te vullen, 2° om de steden en ge meentens in hare vrylieden le verkrenken en ze tegen wil en dank onder het despotismus van een volkshatend en van 't volk gehaette minis terie te doen bukken. WY KLAGEN over de volkstergende en inslik kende wet op de erfenissen, die aen den fisk de magt geeft niet alleenlyk nu in alle geheymen der familiën den neus te steken, maer hem bovendien oplegt verpletterende successieregten te eysscben en eerst en vooral met een groot paert van 't erfdeel weg te loopen. WY KLAGEN, wy Vlamingen,-omdat meestal de vette posten, meest al de rykbetaelde bedie ningen gegeven worden aen Walen, die geen vlaemsch kennen en dus met een zeer groot deel dervlaemsche bevolkingen geen affairens kon- nen doen. WY KLAGEN, omdat er aen de staetsyzeren- wegen zooveel verkwistingen geschieden, zoo veel nuttelooze bedienden zyn, kozyntjes en vriendekens van den liberalen haspel, die zoo schroomelyk veel geld kosten, dat den staet in plaets van aen d'exploitatie van den yzerenweg millioenen te winnen, gelyk andere socièteyten die er schatryk op wordener jaerlyks ver- scheyde millioenen op verliest, en aldus de arme contributiebetalers ouder de lasten blyft geplet- terd houden. WY KLAGEN, omdat de hooge staetsbedienden zulke volksruinerende traktementen genieten, veeltyds om weynig of niets te doen ten zy zich in weelde en wellusten te wentelen, terwyl de leege "bedienden, die 't werk doen, de hitte en den last van den dag dragen, maer betaeld wor den dat ze nauwelyks met vrouw en kinderen aen schralen kost konnen geraken en zich zeer dik wils tot over de ooren in schulden moeten dompelen. WY KLAGEN, maer 't is al genoeg voor heden, de litanie zou niet eyndigen, moesten wy eene gansché opsomming doen van al de grieven die wy tegen het hatelyk francmaponsstelsel te doen gelden hebben. In den tyd van den door 't volk vervloekten Van Maanen en Eompagnie was het de bestiering van onder het gezagvan Roomen. Albrecht bestierder voor rekening van zyne orde, viel in de dwalingen van Luther. Wantrouwig aen zyn geloof en aen zynen eed, hy viel ook af van de eerlykheyd, eygende zich Pruyssen toe en nam een w'yf. Den Lulheraen Flacius lllyric'us, ooggeluyge te Wit tenberg van de zeden der studenten van die universi- teyt, schryfl deze woorden Deze ouders zouden heter hunne zonen zenden naer bordeelen dan naer de Hoogescliool van Wittenberg. Daer was een voornamen uylslag der dolzinnige leer stelsels en denkwyzen van den leeraer Martinus Lulher Wy zullen er by voegen dM ter dezer tyden, de ouders die bekentenis, van eenen geleerden, zelve in dwaling gezonken en loch door T zedebederf uyt ongeloof ge sproten verontweerdigd, behooren elke maend Septem ber in hun geheugen le verversehen, dewyl hel alsdan is dat zy beslissen over het zenden- van hunne zonen lol die of die Universileyt. lot'dat of dat kollegie, want zy beslissen alsdan over den vrede van hun huysgezin, over de rust of het verdriet van hunnen ouderdom, over het geluk van hun zeiven en van hunne kinderen hier eu hier na. Toen zy, door korlzigtige dwaesheyd, bekommerd betrachten wat meer fierheyd in de uytspraek en ge baren, wat meer gemak in 't ouderzoek, wat meer vrymelselaerssteun lot de ophaliug naer de ambten en gunsten, voorwaer die ongelukkige vaders, moeders en voogden bedriegen zich. In wankelende tyden voor-al, zoekt voor de jeugd eenen vasten grond. Opent aen de jongelingen eenen klaren weg om met eer hunnen levensloop te leveren langs de baen van waerheyd «n deugd, waer men zich van T moeras der wulpschheyd weet te verhoeden, of zelfs uyl eene zwakheyd le redden, waer men weder- staen kan aen uyllokking, aen begoocheling, ook aen rampslag, waer de uytkomst niet is zoo als by Professor Verhaegen, zoo als by Professor Van Mèenen, zoo als by Professor Destrivaux, te Brussel, zoo als by Profes- zeker erg, maer nu is het nog veel erger. Dan waren het vremde luyzen die ons beten, thans zyn liet gedeeltelyk eygene landgenoten, die, ver blind door eenen ingekankerden religiehaet en aengedaen door eene onverzadelyke inslikkings- zücht, liet volk niet alleen van de heylzame leer van Christus zoek ten af te trekken, maer het bovendien ten gronde le ruineren. Dit moet eyndigen, catholyke Belgen, en dit zal eyndigen, als gy maer altyd en gedurig luydop klaegt, luydop protesteert, en luydop verklaert dat gy al wie tot het francmagonsgebroed toe behoort, door de kiezingen, uyt alle openbare ambten en plaetsen zult verbannen. Weet en onthoud liet wel, catholyken, gy zyt nog twintig tegen een in ons braef landekeh, en als ge kraclitdadiglyk wilt, dat met d'eerste kie zing, g'heel het matjonniek kraem zal overhoop liggen eri onder 't gewigt zyner eygene schande versmachten. De kwaedaerdigheyd der doctrinaire gazetten, tegen 't Kongres van Mechelen, groeyt met den dag aen; ze lachen, ja 't is waer; maer ze lachen gelyk de onbeweeglyke trekken van een masker, terwyl de mannen zei ven achter dat mom, bleek zien van haet en nyd en spyt. Niels word door die eerlyke bladen gespaerd hunne korrespondenten staen op de hoeken van de straten en werpen met slyk van iederen zwar trok, naer ieder kongreslid. Eene betere verge- lyking kan er niet gevonden worden. Het talent word door die korrespondenten ge loochend, de grootste redenaers voor nulliteyten uytgesclioldenhet doelwit van het Kongres mis kend de beste gevoelens verdraeyd; den laster spouwt naer hel priesterkleed, en de heyligste traditien worden door het slyk gesleept. Verwonderlyk die bladen spreken heel ernstig over elke vergadering, hoe men haer ook noemt, waer den eenen of anderen ondermeester of rede- ryker op liooge stelten klimt en wat ongegronden klap tegen al wat godsdienstig is komt vertellen en zy loochenen de weerde der grootste rede naers van onzen tyd, en waerom? Om dat die redenaers de eeuwige princiepen verdedigen der wezenlyke zedeleer. Wy hebben bet nog gezegd indien er iets dergèlyks als het Kongres van Mechelen belache- lykronbeduydend is, houd men er zich niet zoo lang meê bezig als de doktrinaire gazetten doen men heft de schouders op en gaet voorby; maer juyst die kolommen vol in al de dagbladen, dat onbeschoft verdraeyen en liegen, bewyst dat bet Kongres in hét oog der ministerielen belangryk, in het oog der belachelyke vrydcnkefy, gevaer- lyk is, en men den invloed vreest die het zal uytoefenen. Wy kunnen tot die heeren zeggen met liet ge- sor Collier te Genei, zoo als volgens 't Luykerschstuden- tencongres, goflsdir-tislverzaking en sacramentenweyge- ring naer 't voorbeeld van Lulher lot op 'l uytersle toe. Dal in T Alhenoeum van Gend een meester zviië dochter vrydenkerswyze doe begraven, dat elders de dochter van eenen professor haer huwelyk voor eenen protes- tanlschen Dominé viere, dat op andere plaets de Alhe- neoeumsscbolieren bemerkt worden om hunne houding in de kerk, om hunne onbeschoftheyd wegens de pries ters, dat ergens op 't nachtgevloek van dronke studen ten 't volk loeeenschole voor de huyspoorl, daerop is zeker niet te pinken met loensch begcerig oog van navolging. Dal behooren de ouders te eyschen uvtgestrekte geleerdheyd in de aengevatte ouderwysvakken, aen- houdoiide* neerstigheyd en wedslryd vooruyt van lee- raers en leerlingen, evenredige religiekennis als in de wereldlyke kundigheden, om ,te kunnen rekening geven van geloof en overluyging. Godsdienst doet zich bewaken en bedwingen een jong mensch vreest en eerbiedigt niet zonder rechtzinnige gewaerwording van bovennatuerlyk gezag. Anders kent hy niels dan magt en vryheyd. en ouderlyk vermaen komt hem vöorals ydele"rinkelbom,goed om kleyne binders te vervaren: Met volmatige pligtenkennis, wiskunde din redeneren leert en handhaving der oude en loopende talen moet vereenigd zvn de geschiedkunde die, wel gegeven, edele en vnderlandsehe gevoelens vestigt. Als zy ver- waerloosd is. men schynt overal vremd, zelfs op zynen geboortegrond. Is zy kwnlyk voorgehouden, volgens ongodsdienstige sch'ryvers, 't geen veeltyds 't geval is, meesiers eu studenten opperen meer vooroordeelen, dwalingen en misverstand dan wetensehap. De keuze voor de opvoeding zyner kinderen, weezen of zorgverlrouwden schikken volgens latere gunsten van party, gedwee volgens vrymelselaers gedreyg of fleemery is zich den kaertgek maken. Van hier tot'het voltooyen der opvoeding, mogelvks hebben party- en logieniannen gewipt in den gracht. De plooy en uylslag

De Denderbode | 1867 | | pagina 1