kende volkss preekwQordr. Gy lacht, maer gy J lacht gelyk iemand lachen zou die. buykpyn j heeft. Al dat lachen en spotten zal echter tot niets leyden het zyn de ministeriele schryvers niet, (welke daerby in hunne ziel wel van het tegen deel overluygd zyn,) die het talent zuilen ontne men aen.mannen, door de were'd herkend als de grootste redenaers van onzen tyd. Wy zeggen aen de af brekersdoet beter; er kent de weerde, het talent daer waer het wezen- lyk te vinden is, komt het niet juyst met uwe denkwyze overeen en, bevecht het met eerlyke wapens zoo gy kuntgy zelve, en de zaek die gy verdedigt, zal er by winnen. Mefischen die buyk pyn hebben lachen niet, maer maken grimassen en daerin zyt gy bezig met ontegenzeggelyke bewyzen van uw talent te geven. Het doorzichtig publiek lacht niet met de re denaers van het kongrcs: maer 't lacht enkel met de leelyke gezichten die gy, heereu ministerielen, tegen hun trekt(Handelsblad.) Hen Moniteur bevat het volgende Den ge- nerael Brauchitsch, gezagvoerder van Pruysen in Luxemburg en Hannecker, Pruysischen be velhebber der vesting Luxemburg, zyn door hunne regering van die betrekkingen ontheven en tot andere diensten by het leger geroepen. Op 3 dezer hebben zy Luxemburg verlaten met 800 mannen, zynde het meerendeel der troepen die zich nog in de vesting bevonden. Er zyn thans te Luxemburg nog 300^mannen Pruysisciie troepen, die verrigten waf er nog te doen is, om de ontruyming geheel te bewerkstelligen het vertrek van deze is bepaeld op aenstaenden maendag. Garibaldi heeft gesproken te Orvieto in eene volksvergadering. Hy heeft, onder andere gezeyd: ....Onze vyanden en zyn de priesters alleene nietonzen grooten vyaiid, 't is den keyzer der Franschen. Het zyn de priesters die ons beletten van naer Hoornen te gaen, het is den keyzer der Franschen die ons belet van naer Hoornen te gaen. Hierop schreeuwt het volk Den keyzer moet dood Bonaparte moet dood Garibaldi zegt nog Ik sprak tot velen van ulieden die gewoon zyn aen 'tvuer van 't slagveld maer de liuylin- g'en der priesters zullen wy niet met de bajonnet vereeren. Wy zullen ze verpletteren met de kol ven van onze fuzieken. En de vergadering heeft hierop geschreeuwd Wech met de priestersde priesters moeten dood In Vrankryk, heeft een redenaer van 't catho- lyk Kongres gezeyd, zyn er op sommige buyten- gemeenten scholen gehouden door eenen of twee broeders die tevens met den oppas van kerk en sakri^ty belast zyn. 'T is een voorbeeld dat wy moeten in ernstige aendacht nemen. 'T en 1yd by ons niet den min sten twyfel of den tyd zal komen waerop meestal de officiële leegerscholen zullen ongodsdienstig zyn. Daer zyn vele christelyke onderwyzers die 't volkomen vertrouwen weerdig zyn der huys- vaders. Daer xzyn er ook die 't niet zyn, ofwel uyl baetzucht om hunne keyzers te behagen, ofwel uyt persoonele ondeugendheyd. Wy ken nen zoo eenen die, in opeue herberg," het b'estaen van God geloochend heeft. Wy vernemen met genoegen dat Jofv. EIrnire Delmotte haer Onderwysgesticht niet sluyt, maer dat zy zelfs voornemens is eene tweede zeer verdienslelyke meeslersse by te nemen die boven dien het muziek voor zang en piano zal onderwvzen. M. Perlrus Van Impe, priester in he' Semenarie is professor benoemd in het Pensionnaet van den H. Aloysius van Gonzaga te Gysegem. Van al de ministers is er slechts een te Brus sel aenwezig, narnelvk M. Bara, minister van jus titie; al de anderen zyn afwezig. MM. Goethals en Van der Slichelen zyn op jagl, M. Frère bevind zich op zyn kasteel van Roud-Ghêne, waer hy waerschynlyk om het politiek eenigzins te verge ten zyne kleynkinderen op zyne knieën laet dansen. Waer M. Rogier zich eygcnlyk bevind is moeyelyk te weten; de ongelukkige kwestie van de afdamming der Ooster-Scheide rnaelt hem gedurig door het hoofd; dat is voor hem eene wezen lyke nacht merrie... M. Van den Peereboom doet een reysje in Vrankryk. Het schynt thans wel degelyk dat hy inderdaed zyn ontslag heeft gegeven, dóch er op aendrang zyner kollegas heeft in toegestemd hel der opvoeding herdoen zich'niet? Ziek, wien doet men halen? Die best geneest. Welken kranken hlyft liever mank dan van eenen calholioken hersteld te worden. In twistbelemmering voor de rechtbanken, die gauw en met recht de magt van tegenkant breekt en overwint moet zoo verlegen niet zyn of hy zal pleylers lot zich trekken. In den Lulherschon studiekring van Wittenberg, in dien het voor geloof en zede zoo naer stond onder de geleerde jeugd, onder de academische keurbende de hoop der meest uytmuntendo staten der maetschappy, wat moest het zyn onder de kleyne burgerv, het ge meen volk? Luther verweet zelve dat den iever niet meer was voor God maer voor den brandewyn, dat de menigte aen den predikant antwoordde Och doet eene ton bier in den tempel rollen, dan zullen wy komen. Den discipel Andries Musculus, weggeloopen monik. gaf gclyke getuygenis Ouder de zon is geen volk meer te vinden zoo grol, onbcschaemd, boos, by 't welk alle eer vergeten zy als by de Duylsehers. Afgunst, hoogmoed, gulzighevd in spys en drank, godlastering en ergste euveldaden heerschen en ovcr- heerschen zoodanig, dat Joden. Turken, Tartaren en alle heydenen als engelen worden by ons vergeleken. Den edeldom van buyien denkt maer om te onder- drukken, /onder God noch duyvcl indachtig te zyn. Ongebondene zwelgery en wulpschhevd stelt hun te gelyk aen de verkens. Voor burgers en boeren a is winnen en bouwen alles, hoogmoed en liehacm voldoen, daer is dei; afgodsdiensl die God vervangt. De buyien werklieden weten zelfs geen Vader ons noch Svmbolum meer, uylgeivomen de oude die lang onder den Pauslyd geleefd hebben. Zou men denken dat in zyne 1 uymen, Luther tyd vond om met Melaiichion spolprinten te maken. Hier is wat hy over den Paus overal geleekend uylstrooyde. 'Den Paus in pauzelyke kleeding, óp eenen troon met zelve tot binnen twee maenden te verdagen. M. Bara vervult thans het interim van het ministerie van bmnenlandsche zaken en onderleekent zelfs in den Moniteur voor al de afwezige ministers, ont vangt al de brieven, welke in de vërschillige minis- terien aenkomen en word daerenbovcn inet aeii- vragen bestormd voor de ledige plaetspn in de reg- terlyk orde. Dezen minister heefl dus geen gebrek aen bezigheden. De bouwwerken van het nieuwe justicie-pa- leys van Brussel worden u^et iever voortgezet. Heeds ziet men de reusachtige mui en zich boven den grond verheffen. Alles doet voorzien dal dit monument, welk eene oppervlakte van dry hekta- ren beslaet, en geheel en al zal voltooyd zyn voor het tydstip door het laslkohier bepaeld, 't is té zeg gen voor het eyude van het jaer 1868. Een ministeriele bepaling van het departe ment van oorlog beslist, dat voortaen de ruylery zal voorzien zyn van piketten en koorden, om op het velJ te legeren, wanneer de omstandigheden het zullen eyschen. De korpsen zullen dit materieel medeiiemeu eiken keer dat zy zich op gang zullen stellen. Deze laetste dagen, keerde eene dame, het Leopoldskwartier te Brussel, bewoonende, op het onverwachts naer hare wooning terug, na eene af- wezigheyd van een achttal dagen die zy te Spa had overgebragt. Zy vond hare kamers hoop over kant geworpen,' en een aental dubbelzinnige voor- leekens bewezen dat.men er goede sier in had ge- niaekt. Een koopman in wild, en vriend der dienstmevd wierc! weggestoken in eenen hoek des koolkelders gevonden, de ongetrouwe dienstmevd geene vol doende uytleggingen over deze ontdekking konnen- de geven, wierd naer hel politiebureel der vyfde afdeeling geleyd in gezelschap van den indringe- ling, dien zy alleen in het liuvs harer meesters had kunnen brengen. Ledige wynflessehen, glazen enz. enz. zyn verzameld geweest als overtuygingsstuk- ken om de justitie in te lichten. In afwachting zit ten de beyde goede siermakers achter de grendels te koekeloeren. In den nacht van 9 tot 10 dezer maend, is er eene walgelyke diefte gebeurd in de kleyne pro visoire kerk van Cureghem. Zie hier de omstandig heden welke ons nopens deze heyligschendery zyn ter ooren gekomenDe dieven hebben eene ladder gebruykl waer van men den eygenaer niet kent, en zyn by middel derzelve in de kerk gedrongen door het venster dat de sakrisly verlicht. Zy hebben vooreerst het geld weggenomen dat zich in de schalen bevond, de brooden tot liet heylig Sacrificie beschikt, de ampullekens en der- zelver schotels, en andere voorwerpen ten gebruyk van den godsdienst, daerna hebben zy het taberna kel verbryzeld zonder in te dringen. Een der dry autaerscliilderyen draegt ook het spoor hunner ont- eering. Men schryfl uyl Sleenhuyze: Zaterdag, 7 dezer, om 2 1/2 uerdes namiddags, is in het gehucht Winkel, een bnvtengewoonen hevigen brand onslaen, waerby de dry landhoeven der gebroeders Frans en Petrus Corryn en van Bernaerd Cappelleman, benevens den oogst en bevoorrading in schuren en graenmyten, teenemael vernield zyn geworden, zonder men heeft kunnen ontdekken-of zelfs vermoeden, door welke oorzaek van nalatigheyd of moedwilligheyd dit onheyl zou gebeurd wezen. De schade is zeer aenmerkelyk, doch gelukkig zyn 9 paerden en 13 koeybeesten, benevens het overige vee en de byzonderste andere yoorvverpen, kunnen gered wordende verbrande gebouwen met vruchten, beesten en huysraed waren behoor- lyk tegen brandramp verzekerd. In den pryskamp voor de lagere scholen le Parvs hebben de leerjongens van de Broeders der christelyke scholen dry-en-dertig eerste plaetsen behaeld op zeven-en-dertig. Welk is hierover het gedacht van den Gouverneur van Weslvlaenderen, en hoe brengt hy zulken uytslag overeen met het geen hy te Isfghem getaterd heeft Al de ter dood veroordeelden hebben dezer dagen, door de koninklyke genade hunne straf in levenslangen dwangarbeyd, zonder tepronkstelling, zien veranderen. De gevangenis der Kleynp Kar melieten te Brussel bevat nog verscheidene ter dood veroordeelden. Men schryft uyt St-Nikolaes De byzondere liei'dadigheyd heeft le St-Nikolaes altoos medegeholpen, niet alleen in het stichten van allerley scholen en instellingen, waer de be- hoeltigen onderstand vinden naer ziel en hehaem, maer ook in het maken van tDevluchthuyzen voor arme zieken, weezen, ouderlingen, krankzinnigen, enz. Al de geslichfen van dien aerd, waerop onze stad mag fier zyn, strekken hiervan tot bewys. overgroole reglslaende ezelsooren. Rondom ontelbare duyvelen die hem met de paiiskroon op 't hoofd en met koorden naer de hel trekken. Andere brengen langs onder hout cn vuer. Eene andere kaïikatuer is den Paus op een verken rydende met spooren. Men begrypl dal wy vele afgryzelykere leelykbeden niet willen uylbeelden. Er kwamen gedachten van mismoed in den Ilervor-: mer lot algemeene verbeesling. In zynen hol, 't is te zeggen in den hof der gewezen moniken gezeten hy beschouwde 's avonds "het blin kend heyr der hemellichten. Hoe schoon, sprak Catharina de Bore, hoe schoon is den prykenden glans der sterren l Luther. Ja wel, niets is zoo moov als de glinste ring dier lichten, maer ik ben bang dat zy voor ons niet vonkelen. De Non. Zouden wy beroofd zyn van '1 ryk des Heeren. Den gehuwden priester zuchtende. Eylaes 't kan wel gebeuren uyt straf, om dat wy onzen slaet verlaten hebben. Catharina de Bore. Wy zouden ~er dan moeten wederkeeren Luther. Ifet is te iact, den wagen is te diep in den modder verzonken. Wanneer hy Ivcjende in 1546, met den diseipel Justus Jonas op het kasteel gekomen was der graven van Mausfeld le Eisleben, zyne geboorte stad. hy viel uyl als voor dezen, Maer men beval hem stilte. Den 18 February verwachte men den laelsten snik. Justus Jonas viel Lulher nog lastig om hem le doen zeggen of hy volherdde in al wat hy geleerd had. Luther uytgeput antwoordde van ja, keerde zich langs den linkeren kant, en gaf den geest. De wydloopigheyd dezer verhandeling ontslael ons van wegens de volgende ketteryen breedvoerig le zyn. Dat deze liefdadigheyd nog steeds met kracht voortleeft, vinden wy in den yver, dien eenige weihebbenden aen den dag leggen, in liet legu- teeren ten voordeele van hel nieuw hospitael. Onlangs hadden wy hel genoegen te mogen apn- kondigen, dat de familie Merck eene buylenge- woone gift had gedaen tot het voltrekken van het nieuw hospitael dat Mejufvrouw Maria Hemclaer ten haven koste eene der zalen van gemeld gebpuw met de benoodigde bedden ging voorzien, thans hebben wy het genoegen te mogen melden dal Juffer Clementine JNyssens, ter voltrekking van gemeld nieuw hospitael, insge- lykseene som van t.waelf duyzend franken aen de Godshuyzen geschonken heeft. Een nieuw catholyk Kongres is geopend te ïnspruk. Kanonik De 'Haerne, lid van de Kamer der Volksvertegenwoordigers, begeeft er zieh na mens het Kongres van Mechelen naer toe. Op de groote jaermerkt van Wetleren, welke dvnsdag laetst heeft plaels gehad, telde men 360 peerden, 90 veulens, 70') zwynen en melkverkens. De peerden wierden verkocht van 830 a 1000 fr.; de venlens van 100 a 400 fr.; de zwynen van 53 a 80 fr de melkverkens van 7 a 16 fr. Gedurende de afgeloopene maend augusty zvn 6065 brieven, ten gevolge van slechte en on- beduydelyke adressen, ter zyde gelegd- Van dit getal zvn er 3529 na cie opening kunnen besteld of aen de schryvers teruggestuerd worden 2536 zyn in de scheurmand geworpen. Eene slimme aftroggelaerster kwam zater dag in een schoenmagazyn der Dambruggestraet, 5dc wyk, le Antwerpen, en kocht daer eenige paren botlinen en vrouwenschoenen, voor eene som van 25 fr. Toen het op betalen aenkwani, verklaerde zy geen geld te hebben, maer verzocht, dat een leer jongen zoude met haer mede gaen orn het le ont vangen, hetwelk dan ook geschiedde. Inde Peli- kaenstraet, achter de statie, wees zy hem een liuvs aen, waer zy zegde te woonen, doch zond hem on der het een of andere voorwendsel naer zynen winkel terug. Men raed welligl reeds de oplos sing van het geval. Toen den leerjongen was weer- gekomen, en zich in 't aengeduydde huys aenbood, bevond hy, lot groot nadeel van. zynen baes, dat de bottinenkoopster daer niet woonde; hel is eene slimme aftroggelaerster welke men nog niet heeft kunnen achterhalen. Men schryft uyt Antwerpen, 1 september Gisteren morgend heeft eene diepe ontroering zich verspreyd onder de rustige inwooners, der ge meente Sint-Anna, aen het Vlaemsch Hoofd. Kinderen zagen op het water eene witachtige massa dryven, van verre epn lyk schynende zy liepen hunne ouders verwittigen, die er met eenen boot naertoe vaerden om te zien wat hel was. Men oordeele over hunne verbazing wanneer uien in het aengeduydde voorwerp niet enkel een waer- achtig lyk ontdekte, maer twee, dry lyken met eene koord aen elkander gebonden. Men naderde, en erkende, dat het eene moeder met hare twee kinderen was die, ongetwyfeld door de ellende aengedreven, eenige zeggen door huyzelyk ver driet, die drvvoudige moord had bedreven. De Ivken zyn onmiddefyk uyt het water gehaeld en naer het hospitael gedragen. Men schryft uyt Charlerov, 10 September In den nacht van zaterdag tot zondag, rond 1 ure, is er in het gehucht Broucheterre, in de voor stad van Charleroy, een buytengewoon stoulmoe digen diefstal gepleegd, welke aen de al te beruchte feylen der Zwarte Bende denken doet. Twee kerels met zwart gemaekte gezigten zyn, door hel slot open te haken, in de wooning gedron gen van eenen Vlaming, wolken op dit uer in eene koolmyn aen 't werk was. Terwyl den eenen zich op de vrouw wierp en haer bv de keel vasthield,ten evnde haer te beletten om hulp te roepen, ontstak den apderen eene keers, doorzocht de meubelen en roofde eene somme van ongeveer 40 fr. zynde den loon voor ve-Tlien dagen werk. dat den werkman eerst den dag tevoren had ontvangen. Daerna hebben de schelmen zich verwyderd. Alles doet veronderstellen, dat zy in het gehucht niet onbekend zyn. Woensdag laetst hebben twee vrouwen, wer kende in de velden van Oostcamp, in eene karton nen doos een pas geboren kind van het vrouwelyk geslacht gevonden. Aenstonds hebben zy er aen de gemeente overheyd kennis van gegeven. Hel kind is gedoopt geworden onder den naem van Louise Maria Van Doos. Men schryft uyt Estaimpnys Twee koop- mans in boter, den genoemden Hollemaert en La- teur, van A'ulrive (West-vl.,) op eene kar gezeten met een peerd bespannen, zyn den 6 dezer maend, omtrent 9 ure 's avonds, overrast geweest aerrden barrier n° 4, door clen reyzigersfrevn van Mous- croen naer Doornyk slooinende; het rytuyg is ver- Den weg tol Marnix baent zich van zelfs, er, hy zal zich omringd bevinden van een belegeringsleger van bewy zen even sterk als 't gene hy eerlyds in zyne kryg's- verrigtingcu vond. Hel geoue wy beloond hebben nopens het verband tusschen valsche leering en afgryzelyke gevolgen is te gewiglig om het niet by eenige woorden le voiledigen. Wie ziet niet den schakel tusschen de lasteringen, bespottingen, schimpboeken en printen, wanorders van Duytschland en de gruwelen van bet korps van den Prins Philibertus van Oranje le Roomen? In Öuytseh- land spolverloogen van Kerkvoogden en Moniken op ezels. Te Roomen, Kardinalen en Bisschoppen inder daed alzoo gebonden en rondgevoerd. Die le Roomen bekend waren als de Keyzerschen genegen dachten in veyligheyd, zy waren in hunne huyzen gebleven zonder eenig deel te nemen in de oogenblykelyke pooging van verdediging by 't aenko- men der keyzerlyken den 6 mey 1527. Zy onderstonden niettemin het algemeen lot zonder onderscheyd. Hel plunderen der huyzen, hot onthalzen der burgers, het onteeren van vrouwen en dochters, waren zonder pael. De paleyzen der kardinalen, der vremde gezanten en van alle grooten wierden de eene voor, de andere na, en vele te samen verwoest. In al de kerken viel men by voorkeur. Daerop volgden de kloosters van beyde geslachten. Gevvyde maegden en vrouwen daerin ge vlucht waren de slagtofters der zelfde gruwelen. In Sl Pieterskerk men opende de grafsteden der Pau zen om hunne overblyfsels te hoonen. De gebeenderen der Hcyligen wierden gelrokken uyt luinne praelkassen en onder de voeien veüreden. Do pauslyke Kapel zag men in eenen peerdenstal ver anderd. De pauzolyke diensten met naemleeken en wapens wierp men als strooy onder de peerden. De heyligste vaten wierden tol de verworpcnsle ge- bruyken gebezigd. bryzeld geweest^doch de kooplieden hebben maer* ligt^ kneuzingen bekomen het peerd is niet ge mekt geweest. Lecrinier, den barrierwachter, waer van de verzuymenis de ramp heeft veroorzaekt, is tusschen den barrier en het rytuyg verpletterd ge weest. Het konvoov heeft zynen weg voortgezet zonder van het spoor te loopen. Wy lezen in eenen brief uyl Roomen Garibaldi zegt opentlyk dat Roomen 't voorwerp is van zyne handelingen. De aen wervingen van vrywilligers worden krachtig voortgezet lk heb ze in 't openbasr gezien met hun rood hemd en hunne roode klak. Op deze laetste slaet het num mer van 't bataillon. Zy worden regelmatig betaeld; 't is nog al zeldzaem in Italiën, doch men verze kert dal het geld komt van Berlyn. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Garibaldi was te Geneven, de hoofdstad van Zwit serland, aengekomen, alwaer een kongres voor den vrede heeft plaels gehad. Met Garibaldi hebben zich Jules Favre, Victor Hugo en Louis Blanc op dit kongres bevonden, en waerschynelyk zal er Mazzini ook niet te kort zyn geweest, floe dit zy, 't zal een schoon kongres voor den vrede heelen, dat voorge zeten was door mannen die zich eene vermaerdheyd hebben gemaekt door hunne revolulionnaire ge dachten. Garibaldi, om te beginnen, heeft hy zyne aenkomst te Geneven, verklaerd dat hy naer Hoo rnen zal gaen Hel schynt niet dat de groote nyverhevds- plegiigheyd der Tentoonstelling aen de verhan delingen voordeelig zy, want de' koophand -lkamer heeft de verledene maend honderd acht-en twintig bankroetverklaringen le boeken gehad, .dus elf meer als de verledene maend. Ziehier gevallen van lang leven, welke zeld zaem genoeg voorkomen om le worden aengestipt. In eene en dezelfde familie, welke Travecy, in het kanton La Fcre bewoont, lellen vader,'moeder, schoonvader en tante te samen 401 jaren. Iets wat vooral verbazend moet schynen, is dat de twee ouderlingen dit jaer ieder nog een jagt- verlof hebben genomen en, zeiven nog, goed als jonge mannen, de werken der hoeve besturen. Men leest in de Liberie van Parys Het assisenhof dei-Cóte d'Or had inden loop der verledene maend, over een der afschtiwelykste daden te oordeelen. Ziehier in eenige woorden de feyfen Een arm meysje, sterk van lichaem, doch zwak van geest, is langzaem door haren vader en hare stiefmoeder vermoord. Zy wierd geene enkele marteldood gespaerd noch honger, noch dorst, noch slagen, noch overmael van koude of hitte,' noch opsluvtirig. Die ongelukkige heeft aldus tien jaren doorgebragt in hel afsmeek'en van genade. Al de buren zvn getuygen geweest van hare tranen en smeèkingeii. De mishandelingen welke zy onderstond waren algemeen gekend de ouders veranderden herhaelde malen van verblvfplaets en in al de plaetsen, waerin zy zich vestigden kende men de mishandelingen welke men haer deed on- derslaen. Slechts de verledene maend is de justicre ér tusschen gekomen, op hel oogenblik dat de onge lukkige aen de gevolgen der "mishandelingen be zweek. De stiefmoeder, vrouw Grand, is tot 6 ja ren gevangenis veroordeeld. Zy zal vier jaren min der als het slagtoffer opgesloten zyn. Den vader, Grand, is vrygesproken. Wie moeten wy het meeste'schandvlekken, de zorgeloosheyd der justicie of de onvefscliilligheyd van de buren der familie Grand? Sedert eenigen tyd, leefden de echtelingen C., te Golzinne, in slechte verslandhouding, en ten gevolg^ der mishandelingen; welke den man zvne vrouw deed ondergaen, had deze het echtelyk huys verlaten, en was by hare moeder, gaen in woonen, te Bossière, waer zy aen den spoorweg werkte. Haren man kwam zich in de nabyiieyd vestigen,- om de minste daden zyner vrouw te kunnen be spieden. Laetstlederi zondag ging deze met een 12jarig meysje naer Gembloers, toen zy haren man ontmoette, die haer beval hem te volgen, en het meysje heen te zenden. Zy weygerde,"en als dan sloeg hy, onder allerhande bedreygingen, alleen den weg naer Grand Leez in. Vrouw C. verliet Gembloers rond 6 uren, nog altyd door het jonge meysje vergezeld, alsmede door eene andere vrouw. Op een half uer afstand van Golzinnie zag zy haren man onverwacht uyt een hoschje le voorschyn treden en regt naer haer toekomen. Hy Iaedde eene pistool, die hy onder zynen kiel verborgen had en schoot doch gelukkig had vrouw C. het wapen met de hand kunnen op zvde stooten. Op het gerucht van het schot namen hare Benden gekleed m priesters, bisschoppen,- kardinalen op ezels gingen in stoet langs de stralen, die met weer klonken dan van schandelykhcden en godslasteringen. Prelaten, officieren, magistraten, bankiers, groote kooplieden waren in 't leven gelaten geweest op hoop» van zwaer losgeld. Toen in de huyzen alles ontroofd was», evschle de uytzinnige gierigheyd der pln.nderaers niettemin die onmogelvke gelden. Daerop waren de slachtoffers opgehangen by de voe ten, 'gebrand met Iraeg vuer, gepynigd met gloeyende yzei's verscheurd door 't geweld van riem en spoor-, slagen, verminkt op schandelyke en vreede vvyzen, gedwongen hunne evgene ooren op te eten, welke* men afgesneden hun in. den mond stak, menige wanhope- lingen sprongen door de vensters uyt de handen hunner beulen, als door razerny -t'ot ongeoorlófde zelfmoord gebragt of zinneloos van schrik. De zelfde buytensporigheden geschiedden in geheel de streek rondom. Eenige geschiedscbryvers verze keren dat oude verwoestingen van Roomen te samen zooveel rykdom aen die stad niet hebben ontweldigd als den tocht van den Prins van Oranje. Ten minste is het zeker dal op geen tydstip de ker ken en gedenkstukken van godsdienst nooyt meer schatten vereenigdenr en nooyt meer verbazende ver liezen onderstonden. Het was den eersten stap der sekte, welke Marnix, gewenteld over de puynen van Europa, als een sneeuw bal gedurig zwaerder, of als eene gescheurde rots, die van "den berg nederwaerls alles vernield, rigtte wel- haest er na op' zyn bloeyend vaderland. Nu is 'l laetste bygebragt over de verwoesting van Roomen door de Protestanten. Er was te veel op eens aen te yoeren, den lezer nroest ademen tusschen de schriktoneelen. Wy gaen over lol de Protestanien vafê Zwitserland. (Vervolg later).

De Denderbode | 1867 | | pagina 2