Wy vernemen de belreurensweerdige dood, de verledene week voorgevallen, van den E. P. Robertas, trappist, in de wereld Hl. De Breyne, zoo zeer gekend door de uylmuntende diensten welke hy bewezen heeft in hoedanigheyd van ge neesheer en van schryver. i'ezen eerbiedweei'digen monnik was meer dan tuchenlig jaren oud. M. F. De Vos, pastor van Herzele, is pastor be noemd ven Sl-Jacobs, te Gend. M. J. Van Acker, pastor te Ronsele, gaet in de zelfde hoedanigheyd over naer Herzele. M. b. Sadones, professor in 't kollegie van Eecloo, is onderpastor benoemd te Oultre, in ver vanging van M. L. Opsomer, die uyt oorzaek van gezondheyd zyn ontslag heeft aengeboden. By koninglyke besluylen van 14 september, zyn als raedsheeren benoemd 1° M. L. D. Mechelynck, regter by de reglbank van eeislen aenleg te Gend; 2° .1. F. De Ryckman prokurenr des konings by de regtbank van eersten aenleg te Brugge; Advokaet-generael by het hof van appel te Gend, in vervanging van M. Doniiy, ontslaggever P. De Paepe, voor alsnu substiluet van den prokureur- generael by hel zelfde hof; substiluet van gezegden prokureur-generael M. E. Coevoet, substiluet van den prokureur des konings te Gend onder- voorzitler. by de reglbank van eersten aenleg Ie Gend, M. J. Fiers, inslruktieregler by het zeilde hof. Regters by de zelfde regtbank: a MM. E. Van Acker, byregler, by den zelfden zetelb F. Jan- sens, regtèr by de reglbank van eersten aenleg te Dendermonde; c. L. De Dondt. inslruktieregler idem. Substiluet van den prokurenr des konings, by de regtbank van eersten aenleg te Gend, in vervanging van sieur Coevoet, M. P.-P. Lameere, nu substi luet des konings te Yper; Regters by de reglbank van eersten aenleg te Dendermonde: a. O.-L. De Meulenaere, regler van instruklie te Kortryk b. L. Dieden, doctor in regten, grelfier der koophandelregtbank te St-JNi- kolaes; c. G. Demulder, advokael te Gend Subsiituet van den prokureur des konings te Dendermonde, in vervanging van sieur Van Oote- ghem, tot andere bedieningen geroepen, sieur P. Simons, voor alsnu substiluet van den prokureur des konings te Audenaerde Regter by.de reglbank van eersten aenleg te Au denaerde, in vervanging van M. Massez, overleden, M. F. Roels, avoué, byregler voor het vredegeregt van het kanion Dendermonde. By ministerieel besluyt word den taptoe afge schaft voorlaen zullen de trommelaers en hoorn blazers maer de retraite meer voor de kazernen moeten slaen en blazen. In den avond van 8 dezer maend, den ge noemden J. De Dekker, oud 34 jaren, werkman, in de gemeente van Oultre gehuysvest, had aldaer de herberg van sieur Devilaere verlaten, om de tegen- woordigheyd te onlvlugten van den genoemde A. Jacobs, timmerman te Aspelaere, die hem twist zochthy wierd van dezen laelslen in eene weyde achterh ield welke hy doortrok om zich tot yyne w'ooning te begeven, en ten gevolge van eenen val, ontving De Dekker van Jacobs eenen zoo hevigen stamp dat hem het been onder de knie brak. -Inliet begin der maend is er, Ie Moorseele, een ernstig feyt gebeurd, waer van den bezonder- sten pligtigen reeds in handen van het geregi is. Den 3 dezer maend, den genaemden D...., nego- ciant te Meenen, begaf zich by sieur A. M. land bouwer te Moorseele. om er koolzned te koopen. D^op zolder gegaen" zynde, vatte hem M. by de keel, zeggende dat hy hem reeds 3 ruaenden be spiedde en hem heden niet zou loslaten voor aleer hy eene kwittantie teekende eener som van 1547 fr. die den aenvaller aen D. schuldig was. Er ont stond nu eene worsteling tusschen deze twee per- soonen, maer welhaest kwam den zoon van M. te voorschyn, die zich achter de schouw verborgen hield, om zynen vader te helpen. Beneden gekomen zynde, deed den vader door zynen tweeden zoon, oud 15 jaren, eene kwillanlie schryven, welke de kwylschelding van 1400 fr. be helsde, op bedreyging van moord, teekende D. By het vertrek van dezen laelsten herinnerde M. zyne bedreyging hem te vermoorden, indien hy ooyt iets van 't gebeurde in 't licht bragt. De justitie is met de zaek bemoeyd. Over acht dagen, ontstond er een twist te Ruysselede, in den timmermanswerkwinkel der hervormingsschool, tusschen de genaemde Guilie- mus Pullemans, oud 13 jaren, en Guilielmus Prestal, oud 16 jaren. Zv waren in twist over een stuk gereedschap te midden der diskussie, wierp Puttemans eenen beylel naer Prestal, die hem in den onderbuyk ontving en er eene kwelsner ver- oorzaekte. Het slagtoffer van dien ongelukkigen slag is *s avonds overleden. Eenige kinders die woensdag met. fosforkens speelden hebben het vuer aen twee hooymyten ge stoken die aen den genaemden Louis Samien, land bouwer te Locre toeb hoorden. Met verlies beloopt tol 200 franks. JNiets was verzekerd. Den bedienden van den yzerenweg aen de statie der Duyzend-Appels, wien men onlangs fosfoor in zyn eten had gemengd, is aen de gevol gen der,er vergiftiging bezweken. Na eene lyk- schouwing in het byzyn der bevoegde overheden, zyn de ingewanden van hel slagtoffer naer het parket van Dendermonde overgevoerd. Den ouden baeriwachler, afgesteld voor nalalig- heyd aen gemelde statie, en sedert eenigen tyd op vlugt, heelt zich vi-ywillig in de handen der justitie overgegeven. De beproeving met de kardoezen Zapfle, eene nieuwe uytvinding, die de eygenschap bezit op een oogenblik de hevigste branden uyt te dooven, heeft te Gend in de tegen woord igheyd der stadsoverheyd en een groot getal nieuwsgierigen plaets gehad. Men had eenen stapel bereyd gemaekt, samenge steld uyt 300 drooge mutsaerden, 50 bundels slrooy, 10 zakken schaveling, 240 liters pek en 140 liters pelrool. Nauwelvks ontsteken, stond alles in vlam. Den uytvinder heeft zyn toestel doen werken en in eenige minuten de vlam overmees terd. dan wierd den stapel op nieuw in brand ge stoken, en de pompieis gelast door de gëwoone middels dcnzelven te blusschen. Gedurende dat zy langs den eenen kant in hunne werking gelukten, hernam de vlamme langs den anderen met eene verdubbeling van kracht; dan heeft men op nieuw de uytdoovende kardoezen gebezigd, en zoo aen- slonds waren de vlammen overmeesterd. Dit zyn zeer bemerkensweerdige en zekere uylslagén, die toelaten een groot vertrouwen in de uytvinding te hebben. Men verneemt dat den gezondlieydstoesfand van keyzerin Charlotte volstrekt geene beterschap ondergaet. De bewyzen van toenemende helderheyd van geest by de doorluchtige lyderes steunen lou ter op wenschen en niet op feyten. Een blad meld de aenhouding van eenen broodbakker van Laken, die betigl is van koper- sulfaet in zyn meel te hebben gemengd, in plaets van gist, die hem te duer kostte. Het.' schynt dat die vergiftiging reeds verscheydene jaren aen den gang was. Zekere bakkers beweren, dat de vervan ging van den gist door kopersulfaet zoo wat dry duyzend franks 's jaers kan doen sparen. Men sid dert als men denkt hoeveel vergif een bakker in eene stad kan werpen, en men is verwonderd dat de politie zooveel tyd van noode heeft gehad om het kwaed te ontdekken, dewyl de aenwezigheyd van kopersulfaet in het brood ligt te erkennen is. Hel brood is sponsachliger, het slorpt liglelyker het vocht op en als men er den stalen lemmer van een mes laet. inzitten, verschynen zwarte vlek ken op het stael. Met deze middelen, die in elks berevk staen en de wetenschap moet er nog veel 'andere kennen zou de politie gemakkelyk de noodige opsporingen kunnen doen om het volk tegen de vergiftiging te vrywaren. l)en Journal du Jeudi wilt ook een onderzoek instellen opzigtens de kruydeniers, die in hunnen peper, suvker, enz., zelfstandigheden kunnen men gelen, die hoogst nadeelig zyn voor de gezond heyd. Het reeds zoo nyfmuntend. onderwys iir de catholieke Hoógesehool van Leuven is door dry kostbare aenwinslen volledigd geworden. Een uylstekenden nyveraer, die tot heden werk- zaem was in het gesticht van John Cockerill, te Seraing, is gelast geworden met den leergang van den bouw der inachienep in de byzondere scholen, aen de Universileyt geannexeerd. Den heer Jozeph Carnoy, doctor in de wis- en naluerkundige wetenschappen, zal een deel van het hooger wiskundig onderwvs by de fakulteyt der wetenschappen op zich nemen. Eyndelyk den heer Sovet, een talentvol genees heer, is by de geneeskundige fakulteyt gevoegd. Er is thans ook eene normale school der huma- niteylen by de Universileyt geopend, waerin de professors voor de geeslelyke gestichten van mid del baer onderwys zullen gevormd worden. Men ziel dat de Alma Mater, door hare vyanden beroofd opdat ze zou te nir-l gegaen zyn, bloeyep- der en g' lukkigcr voortleeft dan ooyt. Dr. Roller pryst, ter wering en verdelging van insecten uyt zoologische kabinetten, eenige druppels petroleum aen. In betrekkelyk korten tyd, zegt hy, waren de insecten uyt 'het kasje, waerin de opgezette vógels stonden, verdwenen. Wy lezen in den Constitutionnel /an Limburg In den avond van zondag, hebben zeer ernstige wanorders, te Maelen, plaets gehad. Eenige vol gens dat men zegt opgehitste kevels, hebben zich ten 10 ure, voor de pastory begeven en aldaer aen ongehoorde baldadigheden overgeleverd. De ven sters en deuren van het paslorshuys zyn verbryzeld en ingeslagen geweest. In het Handhoek voor lydende, door M. Van den Bosch, rector der kapel van O Telken, onder Tongeren, lezen wy onder anderen het volgende Simpele genezing van den cholera. Een doctor van Varsovie, hoofdstad van Polen, aen wiens zorg verscheydene hospitalen toever- Irouwd waren, schryft den 20 Augustus 1837, als volgt Naumburg en stelde Amsdorf lot Bisschop, hem eene hoedanigheyd gevende welke hy zelve niet had. Wie zon denken dat Luther, zoo geweldig, ook wist te vleyen en den schynheyligen zoo lang mogelyk te spelen Nauwelvks had Karei V den keyzerlyken troon te Aken zoo jong beklommen, of Luther wekte hem lot hoogmoed op' en vyandelykheyd legen Roomen «Doorluchtigen Vorst, Roomen is den vyand van Duytschland en van zyne vryheden, dal vyandelyk juk moet zwaer wegen aen een manhaftig hertdat den Paus dien degen niet neme zoo wel gepast aer, 't uwe hand Wy hebben geloond hoe Karei V antwoordde aen den rustloozen IMonik door het-deereel of plakkael, zoo als men toen zegde, van Worms. Hel is een onslerflyke eer voorden Belgischen keyzer en eene groole schande voor verscheydene duytsche prinsen die veel ouder waren, dat hy de wegén met beeft gevolgd van Frederik 111 Keurvorst van Saxen, van Philippus, landgraef van Hessen, van den Paltzgraef en van Albreehl van Brandenburg, grootmeester van Teulonische krygsoideviel Keyzer Karei in de ketlery, geheel Duytschland verloor mogelyk het geloof, en de poort zou naderhand breeder open geweest zyn in Bel- genland voorde Marnix-Geuzen. Als men alles byeen voegt, men zal welhaest zien dat geheel het Protestanlismus o( de Geuzenleer die zoo vele bergen van rykdom heeft doen snullen en zoo vele slroomen van bloed heeft doen vloeyen in Europa, in den grond hel gevrocht is van em kleyn handvol kwade priesters en moniken van losse grooten dorstig naer heerschappy en kerkbuyl, en van sommige hard nekkige dweepers. Weynigen tyd voor het beyligschendige huwelyk van den acrlskeller Luther had plaets te Wittenberg het gene van zyner. discipel, den schandelyken priester Carlostadt. Luther wenschllc hem geluk er over, en den lutherschen aenhang vierde er over eene schaem- teiooze plegtigheyd in den tempel, zingende Na de lange verbiindheyd der Priesters, God heeft den gelukzaligen Andries Carlostadt verlicht om. zon et der Ie letten op het Pausdom, den eersten eene vrouw te durven nemen. Gezond verstand zy verleend aen al de Priesters om zyne stappen te volgen Car- lostadl is geworden eenen visscher van vrouwen. <c Hy heeft het roomsch recht onder de voelen gebragl lot spyt van de Pausgeziuden. Wy verheugen ons in de bruyloft van Carlostadt. In veel heeft hy zyn ver- stand getoond, maer den eeuwigen roem van zynen naem is van den eersten getrouwden priester te zyn. Carlostadt scheen daerover zeer trotsch, maer wel haest te stout, en in geschil met Luther, deed dezen hem jagen uyt Saxen. Carlostadt hield met de oproerige Boeren, dan met de Herdoopers, en eyndigde met den gezel te zyn van Zwingli in Zwitserland. Naderhand Zwiirgli verslootte hem, niet willende dat iemand zyn gezag zou evenaren. Den ellendigen Andries Carlostadt vond zich gedwongen dienstknecht te zyn aen den ploeg, hout te voeren, en bezweek aen den arbeyd en 't gebrek. Ik heb ondervonden dat den cholera eene ziekte is, die niets beteekent en altyd geneesbaer is, als men dezelve niet verwaarloost. Den cholera, gelyk ik hem gepubliceerd heb in de epidemie van het jaer 1851, begint altyd niet eenen buvk- vloed, die van 6 uren tot vier dagen duert, en het is niet dan na dezen tyddat de ziekte zich seffens met zwarigheyd vertoontdezen buykvloed is somtyds vergezeld met rupsels, met walgingen en met eene beladen tong. Men geneest hem altyd als den zieken zich seffens in het bed legt, eer.e groole hoeveelheyd wheren-lhee (geenen anderen) drinkt, en 4 of 6 uren het zweet onderhoud wel zorgende, indien hy moet afgaen, van den pot in het bed te nemen, om zorgvuldig het koud krygen te beletten.- Als den buykvloed vergezeld is van de hier- bovengenoemde toevallen op de maeg, dan doet men den vlieren-thee voorafgaen door een braek- middel (een achtste lood ipecacuanha), maer nooyl braek-wynsteen (lartarus emeticus), die in deze ziekte altyd schadelyk is. Is het dat den buykvloed vergezeld is van pynen des buyks, dan maekt men drooge welrie kende kruyden warm in eenen pot, en men bedekt er dikwyls den buyk mede gedurende het zweeten. Als men eene zwarigheyd gevoelt in den hertput, dan legt men op deze plaets eene plaelser van mostaerd. Met dit simpel traktement te volgen zal nie mand den cholera hebben. Op 303 gevallen van deze soort, die zich aen my gepresenteerd hebben in den loop van myn bedrjj' gedurende de epide mie, is niet een gevolg geweest van den cholera. Het wasschen van lynwaed en andere kleederen van cholerieken is zeer gevaerlyk. Als men deze wascht met warm water, donder voorafgaende middelen, is men byna zeker dat de Wasscheres met den cholera geslagen is dit heeft men voor leden jaer genoegzaem ondervonden. Het middel is zeer eenvoudig gelyk de gaslhuys-nonnen het altyd uytvoeren. Wie zich in het geval bevind moet hierover de geneesheeren of deskundigen raed- plegen. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Den Courrier du Bas-Rhin meld dit zonder ling feyt dat deri dag der feest van Groot-Hertog van Baden, het oud vaendel van het gewezen duytsch verbond, in hel meeslendeel der steden geheschen was, als eene proteslatie legen hel orde der zaken dat men in voegen wilt brengen, en als een spyt ten opzigte van het verledene dal voor altyd voorby was. Er was zoo veel levendigheyd noch verrukking als vorige jaren. Het bad'ensch volk voelde dat zyne nationalileyt met zoo veel an dere ging verdvvynen, en hel droeg er voorop den rouw van. De Unita italiana kondigt eenen brief af van Mazzini, dry dagen voor de opening van het Kon- gres van Geneven geschreven, en die den bundel der stukken volledigt, betrekkelyklieze betooging, meer revolulionnair als vredelievend, welke sedert acht dagen zy alleen meer gerucht heeft gemaekt als al de tegenwoordige, verledene en toekomende vereenigde kongressen. Den ilaliaenschen oproer maker doet hier in klaer en duydelyk de beweeg redens zyner onthouding kennen. Indien hy zich naer Geneven niet heeft begeven, '1 is dat hy eenen afschrik heeft vafi de dubbelzinnigheden. Wat zou hy gaen doen zyn in eene vereeniging die den lylel van vredekongres nemende, zich tegen de be palingen van zyn programma stelde? Volgens Mazzini, zal den vrede maer mogelyk zyn, toen de politieke en maelschappelyke revolu tie door gansch Europa zal zegepralende zyn, en door den oorlog zal gezegepraeld hebben. 'T was dit oogwit dat men er voor alle andere moest af kondigen, in plaets van het te veynzen onder het masker der vredelievende gedachten welke Enge land verslapt hebben. 'T is maer wanneer Mazzini onder deze betrekking zal verlicht geweest zyn over de ware inzigtingen der voorstellers van de beloo ging, dat hy zal toestemmen met hen Ie werken, ten eynde over gansch Europa dealgemeene re- publikaensche vereening uyt te strekken. Alles is in verwarring, maer ter zeiver tyd regt- veerdigt ook alles de ongerustheyd in de tydingen Van Amerika in de Vereenigde-Staten kan den voorzitter zich zelfs niet meer verstaen met zynen nieuwen diensldoenden minister van oorlog gene- rael Grant. In Mexiko, geven er liiytenanteri van den voorzitter Juarez het seyn des opslands. In het evland van Haïti, is eenen voorzitter nauwelyks over twee maenden genoemd, met de zelfde een- parighevd omver geworpen, welke hem tot deze hooge bedieningen had geroepen. In Zuyd-Amerika, is de wankelbaerheyd' der Iroonen eene ingewortelde kwael geworden, en de revolution zyn er menigvuldig dat men zich de moeyleniel meer geeft van ze te boeken. Maer het duystersle punt van al is nog Mexiko, waer den juurischen schrik onyermydelyk zwaerwiglige te genwerkingen zal te weeg brengen. Wy komen te In den ddytschen Boorenkryg, Thomas Munster dis cipel van Luther vervoegde zich Pselfeirus. Eerst zy praken Luthers leer, maer weldra heviger. Munzer predikte De zuyvere vrees Gods vooral. Broeders, Boeren, Burgers van steden en dorpen, hoe lang zult gy nog slapen Hoe lang zuil gy wachten van den wil Gods te volbrengen? Voert den oorlog des Heeren. Duylsch- land en Itahën staen in roer. Dry honderd duyzend Boeren zyn op voet. Melaelgravers, drinkebroers, aen 't werk, de fielten die 'l volk verdrukken moeten a omhals gebragl worden, geen medelyden Daerop begonnen zy te plunderen, te branden, te rooven, te moorden, kerken en kloosters aflebreken, allen ^uylwendigen godsdienst te vernietigen. Beelden, ciboriën, vonten waren aen stukken geslagen, hel H. Sakrament getrappeld onder de voelen. In eenige kasteelen men stelde zich in eene lange reek van wederzyden, en men deed den heer loopen daertusschen. De pyken waren hem loegeloopen van wederkanten, ook toen hy nederzakte en bleef liggen, tot dat zy hem vao hoofd tot voeten doorboord hadden. De voornaemsle prinsen op wier grondgebied de gruwelen geschiedden, en die hunne magt er legen vereenigden waren Georgius Hertog van Saxen, Philippus, Landgraef van Hesse, den keurvorst van Brandenburg, den keurvorst aerlsbisschop van Mentz, den Hertog van Brunswyk. Zy schreven tot de dolzinnige Boeren verzameld te Frankhauzen zien dat de tweedragt reeds onder de overwinnaers heerscht. Voegen wy hier ook by dat zekere druk pers niets verwaerloost om de hertstogten aen te vueren welke men zou moeten stillen. De dagbladen van Mexiko kondigen fabelachtige lyslen af der uytvoeringen welken zouden plaets gehad hebben uyt krachte van het dekreet van Maximiliaeti, d^ii 5 October 1865 uytgegeven. Men brengt op 9244 het getal der republiekanen, uyt kracht van dit keyzerlyk bevel door den kop geschoten. De Indépendance, altyd gereed om Jua rez te verontschuldigen, verrtieerdert nog deze overdryving en vind dat dit buytengewoon cyfer nog onder de waerheyd zyn moet. De Indépen dance heeft wel haren tyd gekozen om het geheu gen van eenen ongelukkigen prins te belasten. 's Gravenhage, den 15 september. De politie heeft gisteren eenen persoon, Gar- dinier genaemd, aengehouden, die drager was van 500 valsche amerikaensche titels, ieder van 1000 dollars, en welke hier nagemaekl zyn geworden zeer waerschynlyk hebben die vcrvalschers betrek kingen in Europa en daerbuyten Er zyn reeds verscheydene dier valsche lilels in omloop. De politie doet yverige nasporingen. Te Zaendam is er den 15 dezer eenen man overleden die door den cholera hevig was aenge- tast. Een zyner kinderen welk een stak koek had, deelde volgens kinderlyk gebruyk een afgebeten stuk daervan aen een' tweede mede, bryde zyn door de ziekte aengelast en bezweken, terwyl het derde kind, daerby tegenwoordig, maer dat er niet van had gebruykt, ongedeerd gebleven is kan of moet men nu aennemen, dat op die wyze de be smetting is overgebragt. Den Moniteur Universel kondigt de wet af, onlangs gestemd, betrekkelyk de beteugeling van het bedrog in hel verkoop der vette. Deze wet straft met eene gévangzitling van dry maenden lot één jaer en met eene boet van 50 tot 2,000 fr. de verkoopers van vette of mest, die de koopers be drogen of het gepoogd hebben te doen, over den aard hunner koopwaer. Het werkmans kongres van Lausanne heeft den 8 september zyne werken geëyndigd en is uyt- eengescheyden onder de geroepen van Leve 'de burgerlyke en algemeene maetschappelyke republiek! Mgr. Labastida, aerlsbisschop van Mexiko, is te Parys aengekomen. Hy heeft zyn land verlaten, om le~ ontsnappen aen de woede der Juaristen. Dezen prelael had deel gemaekt van de deputatie van notabelen die in den tyd zich naer Miramar heeft begeven, om aen den aertsherlog Maximiliaen de kroon van het mexikaensche keyzerryk aen te bieden. Uyt eenen brief van Mexiko, 28 july, trekken wy de volgende zinsnede, zonder er andere bemer- bemerkingen op te makenEr komt een yselyk tooneel in den schouwburg, plaets te hebben. De gordyn was nauwelyks opgetrokken, of het publiek vroeg luydkeelsla Concha Mendez deze opliet tooneel gekomen zynde, gebood men ze het liede- ke te zingen dat heden zeer gemeen geworden is onder de moordenaers van keyzer Maximiliaen, en getileld Mama Carlotta. lnweêrwil der ver zekeringen door den bestaerder van den schouw burg gegeven, dat Concha Mendez dit liedeken niet kende, maer dat zy wat anders zou gezongen heb ben, drong liet publiek al tierende en huylende hier op aen. De ongelukkige vrouw begon alsdan dit ontuchtig lied, maer byna onmiddelyk borst zy in tranen los, zeggende dat het haer onmogelyk was nog te vervolgen, dat den keyzer voor haer een weldoener was geweest, toen hare moeder op sterven lag, en zy eyndigde met te zeggen dal liet haer wezenlyk onmogelyk was te zingen. De woede der aenschouwers, allen deel van de zegenpralende party makende, rees alsdan ten top maer noch hunne geroepen, noch hunne dreygemenlen, noch zelfs de kussens hunner zetels die zy naer den kop der moedige tooneelspeelster wierpen, kon haer niet doen besluyten om voort te zingenzy deed niet dan weenen, geduerig herhalende dat men ze mogt doodigen, maer dat zy nimmer ondankbaer zou zyn. Ten gevolge van dit tooneel heeft den be- stuerder de heldhaftige vrouw uyt hel schouwburg gejaegd, en de politie heeft ze in T gevang doen werpen. Men leest in de Presse van Weenen De opening des testaments van keyzer Maxi miliaen heeft plaets gehad in de tegenwoordigheyd van den prins Hohenlohe, eersten groot-hofmees ter; van den baron de Salzberg, voorzitter van het maerschalkschap van het hof, en van M. Radonetz, prefekt van Miramar, die ten eynde naer Weenen was geroepen geweest. Het schynt dat de koning lyke familie van Belgiën begeert zich met het voog- dyschap der Keyzerin Charlotte te gelasten. Vol gens de Correspondance Scharf, is het heden onbe- twislbaer dat den keyzer Maximiliaen vast be sloten had zyne kroon af te staen na een voordeelig gevecht, en dat zich te Querelaro bevindende» hy gemakkelyk de zee zou kunnen bereykt hebben, maer hy heeft geweygerd zynen «getrouwen vriend Miramon» te verlaten. Gy hébl met opgezette booshevd gezondigd, een valseh Evangelie prekende en ondersteunende met met moorden en branden, ook met de gruvvzaemste goddeloosheden tegen 't H. Sakrament. Wy, aen wien het zweerd van God is toevertrouwd, wy zyn veree- nigd om u als lasleraers Gods te straffen. Levert ons den valschen profeet Munzer, wy zullen u uyt chrts- telykq liefde sparen. De aenvraég bleef zonder ant woord en de Boeren wierden verslagen. Te Francfort op den Mein, het volk stond op en grng den wyn uytdrinken in de kelders. Daerna men koos een nieuwen magistiaet en men onderwierp het gees- telyk gezag aen het wcreldlyk. Soortgelyke muyteryen hadden plaets te Mentz en te Keulen doch zonder zware gevolgen. Op de menigvuldige wanorders die ontstonden, keyzer Karei die naer Spanje had moeten vertrekken om daer in het staetsbestuer te voorzien, liet weten door zynen gezant Hauwardus hoe'het hem onaengenaem was* dat het plakkaet van Worms tegen Luther zoo slecht was onderhouden, en hy schreef zelve den 15 July 1524 uyt Burgos in Spanje om den uytvoer er van te bevelen. Al die aenbevelingen bleven zonder vrucht. Door de ongetrouwe prinsen die Luther ondersteunden, de rege- ringsloosheyd van Duytschland groevde steeds. Onder- tusschen was den oorlog door de Turken aengevoerd langsom vervaerlyker in den Oosten, tot in Hongarien en Oostenryk, en in den Westen ontstonden gedurige vyandelykheden met Vrankryk. (vervolg latei).

De Denderbode | 1867 | | pagina 2