'T koppel en de liberale scholen. Werk van de Missiën by de Zwarten President van het Amerikaensch - Seminarie. Handels-Chronyk. aengekondigd van M. Camille De Pauw, die ee nen Uveedeif.pi'ys voor't vlaemscli onder d'oude leerlingen behaeld heeft. Zou het Verbond ook de goedheyd niet willen hebben ons de' victoriën te annonceren, die de leerlingen onzer middelbare school van eersten rang bekomen hebben in liet algemeen konkoers der middelbare staetscholen. \Vy hebben gezien in den Moniteur dat vele middelbare scholen van tweeden en derden rang, die maer half zooveel kosten als de onze van eers ten rang, zeer wel bedeeld zyn geweest. 'T zal eene voldoening zyn voor al de contribuabelen der stad te vernémen dat onze duer betaelde mid delbare school verre boven die kleyne en wey- nig kostende gestichtj.es in het konkoers gebril- leerd heeft. 'T is ook een vraegske gelyk een an- der, waerop de burgers antwoord verwachten. Ploeg. Wat peyst g'er van, Pluymstryker, vouden wy met onze francmaponsscholen konnen gelukken Pluymstryker. 'T er, kan niet missen, Ploeg, ze staen overal om 't even brillant. Ploeg. 'K en zie ik dit niet, ter contrarie, my dunkt dat er vele kwynen, en moesten d'ou- ders vry gelaten worden, ge zoud er nog wat anders van zien. Pluymstr. Dit zou konnen waer zyn voor eenige onzer jongensscholen, maer ziet eens naer de liberale meysjesscholen, b. v. naerde Galtischool te Brussel. 'T is gelyk nen mieren nest zoo vol. Ploeg.Zooveel te beter. Onze vrydenkers en solidairen zullen nu voortaen wel vrouwen vinden ter hoogte van den man. Pluymstr. 'T is precies daerom dat onze liberale kopstukken zich zooveel moeyte geven om overal 't ehristelyk onderwys 'ouyten te bor stelen en 't liberael francmaijonsonderwys te verspreyden. Ploeg. 'K wenschte dat ze gelukten, dan zou 't .waerlyk plezierig zyn in 't huwelyk en gelukkig voor de kinders als zy niet meer zouden moeten biechten, noch mis l'tooren, noch paesschen hou den en konnen sterven zonder priester... 'T ware geestig Pluymstr. Het liberael francmaponsonderwys lieelt geen ander doel. Maer om zoover te konnen geraken, is 't absoluet noodig dat den godsdienst uyt de scholen gebannen worde, dat de scholen onttrokken worden aen den invloed der religie, van de Kerk, van de geestelyke overheyd dat de kinders opgevoed worden zonder priester, zon der catechismus, zonder geestelyk onderwys. En 't is daeraen dat er overal zoo neerstig gewerkt word. Ploeg. Sakkerloot, Pluymstryker, 't zal nog al nen langen tyd aenloopen eer wy ons doel zullen bereyken. Er zyn nog zooveel maconnieke liberhatersscholen waer de meesters en mees- terssen zelve hunne kinders in de week naer de kerk leyden. Dit is zeker een abues Pluymstr,Dit en is geen abues, Ploeg, dit is eene liberale voorzigtigheyd, dit is zelfs in zekere catholyke plaetsen eeue noodzakelykheyd, om de calholyke ouders te verblinden en te foppen. Want moesten d'ouders weten welk het oogwit is van' 't liberael francmaponsonderwys, wy zou den er met al 'onze scholen en onze verlichtte heerkens en mamzellekëns gestaen hebben. Daer om is 't noodig hier of daer onze scholen te ver mommen met den dekmantel var, godsdienstig- heyd, dit stelt d'ouders gerust wegens d'opvoe- ding hunner kinders, en ondertusschen worden de kinders allengskens zonder 't minste achter denken op onzen liberalen solidairen francma- ponsleest geSchoeyd. Pi.oeg. Als't maer waer is, Pluymstryker, 'k zou ik veel eerder peyzer, dat de liberale tar- tuffery noodzakelyk den vooruytgang der liberale scholen moet beletten. Zoolang de kinders nog moeten naer de kerk gaen, in de school bidden en catechismus leeren, zyn wy nog verre van onzen bui, en, 'k vrees het, wy zullen er nooyt geraken. Pluymstr. Daerin bedriegt gy uvriend, ,'k zou u van die vermomde scholen konnen noe men, waer het francmacons-onderwys reeds schoone vruchten voortbrengt, niet tegenstaende zy met hare kinders naer de kerk loopen, cate chismus leeren enz. Ploeg. Welke zyn die schoone yruchten Pluymstr. Vooreerst is 't al eene schoone vrucht als den priester buyten de school is, en dat de kinders voor 't ehristelyk onderwys over gelaten zyn aen de verlichtte liberale meesters du Herdoop'ers, Zwingli, Calvyn en den Geuzenpaus Slarnix in Nederland allemaal een zelfde boelschap zyn, een zelfde halelyken slam van dwaling, keuery, ver woesting, verderf en roof, een zelfde lielgebroedsel van volksbedrog, huychelende de vryheyd op de daken, balkons en kwakzalversstellaedjen aen de sprietwegen, maer verbergende aen de boeken der landen, en in '1 midden der sleden en dorpen, slangen, venyn, vuer, ondergang, geweld, slavendvvang, burgeroorlog, bloed- dorslighevd en dwinglandy. Van bulher lieefl de geschiedenis verblaerd Hy kon niemand lyden gelyk acn hem. Van den Zwitser Zwiogli heeft zy gesproken: Ulrieh Zwingli kon niemand lyden boven hem Uoögmoed was hun gemeen. Zwingli was Pastor to Zurich. Men hoorde veel van Luthor spreken (lat kittelde hem het hert. lly toonde achting voor de schriften van Luther, en raedde aen die te lezen. De stille gemoederen der Zwitsers begonnen alzoo ontrust te worden. Eerst was hy op zync hoede uytwendig, omdat hy reeds als Pastor om wangedrag was weggezonden geweest te Glaris. Hy won de gunst van eenige overheden van Zurich, en dacrop gesteund, hy gaf moed aen, luthersche preken begonnen te Berne. Hy oordeelde te moeten zaelrtjes voordsgaen Men «'behoort aen den beer eerst eene zure peer Lc werpen onder vele zoele, dacrna, als hy begint te zwelgen, geef hem meer en meer zure, groene, harde peeren, ydel geheel den zak, hy zal alles inslikken. Door zvnon invloed, de Raadsvergaderingen van Zurich en Berne beslisten iets waerin zy geen vermogen hadden bal de Pastoren het Evangelie moesten preken. Alsof zy tol alsdan die pligt niet hadden volbragl. Alsof het niet acn den Bisschop ware de pligten der herders gadeteslaen, te bewaken er. vooiTeschryven, en meesterssen. Ten anderen, de kinderen, hoe kleyn zy zyn, weten dat (le liberale scholen maer iiigerigt zyn tegen de catholyke scholen om ze te bevechten en te vernietigen. En inderdaed, 't is eygenlyk het onderwys niet maer het liberael onderwijs dat wy aen de kinders moeten trachten te geven. 'T en is niet om van de kinders onder- wezene burgers te maken, maer vrydenkers en solidairen, en dit vraegt natuerlyk voorzigtigheyd om d'ouders niet te verontrusten. Ploeg. Gy zegt my daer dat de kinders zelve reeds weten dat de liberale scholen vyandig zyn aen 't catholyk onderwys, dit kan ik maer moey- elyk gelooven. Pluymstr. 'T is nogtans zoo, de preuf daer- van is dal de kinders zich in 't eerst beschaemd toonen als zy eenen priester op straet tegen komen maer naer mate zy in de school verlicht worden, gaet die schaemte allengskes weg, en na eenigen tyd, durven zy den priester frank weg in 't gezigt bezien zonder hem te groeten. Ik weet positief dat er liberale meysjesscholen in 't land zyn waer de kinderen van 12 a 13 jaren de priesters ai spoilagcltende stoutweg langs de straet durven trotseren. Ik heb dit voor myne eygene oogen gezien. Gy gevoelt dus wel dat de liberale meesters en meesterssen, niettegen- slaende zy met hunne kinders naer de kerk loo pen en catechismus doennogtans schoone vruchten konnen te weeg brengen en de kinders van jongsaf liet geestelyk gezag konnen leeren minachten. Ploeg. 'T is precies alzoo dat, volgens my, het onderwys zyn moet. Zulke meesters en mees terssen verdienen nen prys. Met zulke scholen moeten wy voorzeker ons doel bereyken, en na eenigen tyd den eerloozen (J. C.) voor goed ver pletteren. Pluymstr. 'T is te hopen, vriend, maer laet ons niet te haestig zyn in 't begin. Wy moeten eerst vooral al de vrye scholen te niet doen, en dit moet geschieden onder den tartufschen dekmantel van godsdienstigheyd, en als wy eens van al de scholen alleen zullen meester zyn, dan schudden wy den dekmantel af en wy stellen al de scholen op den zelfden voet van de Galti school, en daermeê is den toer gespeeld. Ploeg. Och mogt ik dit nog zien in myn leven. Maer ik vrees. Pluymstr. Wat vreest gy Ploeg. Dat d'ouders ons plan zullen ontdek ken. Ik heb zoo al iets van verre gehoord'k was onlangs ievers waer d'ouders uytnemende klaeg- den van hunne dochter die uyt eene liberale school kwam, omdat zy zoo voor de wereld was en zoo kostdlyk in hare kleeding en dat zy zoo onbeschoft het vaderlyk gezag miskende. De vrouw zy my regtuytals dit niet verandert, zy zal nog onze ruineen onze dood zyn. Pluymstr. Wat geeft ons dat d'ouders kla gen, als wy de kinders maer in de francmapons- scholen konnen verlichten. Ploeg. 'T is wel waer, maer dit klagen doet loch geen goed aen de liberale scholen. 'K heb nog iets anders g'hoord en 't is gy die er de schuld van zyt met al die vuyle artikels in het Verbond tegen de Broeders. De menschen zeggen dat al die vuyligheden maer geschreven worden enkelyk uyt culeul, om de catholyke scholen ver- achtelyk te makeu en de kinders aen 't geestelyk onderwys te onttrekken. Pluymstr.Dit is waer, 't is't eenigste oog wit. Ik zie veel liever de kinders in d'handen der francmapons als in die der geestelyken, cmdat zy by de Irancmapons zullen goede soldaten wor den, die later met ons zullen vechten tegen Christus en zyne Kerk. Ge ziet gy wel dat al de artdere francmaponsbladen dit doen en die pro cessen byzonderlyk in de vacantie exploiteren, in hoop van daermeê kinders uyt de christelyke scholen te trekken. De menschen mogen daervan zeggen al wat zy willen, al hun zeggen zal my niet doen veranderen, ik ben Irancmapon, en in die hoêdanigheyd, mogen al de fraucmapons solidairen en vrydenkers op myne neerstigheyd rekenen. Ploeg. En op de myne ook, non de tonnerre. Pluymstr. Sakkerdonders, vriend Ploeg, ik moet seffens naer boven. Salut. (hy loopt.) Ploeg. Goé voyagie, en den wind van achter. IN DE VEREENIGDE STATEN VAN AMERIKA. In liet groot en verheven werk van de Voortplanting van het geloof, zyn het zooveel de middelen niet die ontbreken dan wel de menschen. De groote moeyelyk- lieyd is van Apostelyke mannen te vinden. Men weet dat Zyne Heyligheyd den Paus de byzon- dere aendacht van de roemvveerdige bisschoppen van Amerika, in t866 in de Kerkvergadering van Baltimore Middelertyd Zwingli gaf een boek uyt over de chris telyke vryheyd. Hy viel in handen van eenige Nonnen van het klooster van Kanigsfelden, en zy vraegden aen de Raedsheeren van Berne om te mogen uyt haer beluyk komen, den kende dat zy buyten het slot zouden meer naer hare geliefle leven. Den Raed van Berne nam op zich daerover ook te oordeelen, niet tol vertrek, maer dal hy haer ontsloeg van vasten, van het bywoonen van metten en mis niet van kleed en woonst. De Heeren Sinner en Matstoller wierden benaemd als commissarissen om hare belangen gade te slaeu. De Nonnen ingenomen van de leering van Zwingli, toonden zich met die verzachtingen niet te vrede, en viaegden volle vryheyd van uyltred. Den 8 Juny 4 524, derf Raed stond hare vraeg toe en welhaest de religieuze Agues de Malines kwam in hey- ligschendig huwelyk met den commissaris Sinner. Den Pastor Ulrieh Zwingli luyslerde noch naer Bis schop noch naer geweien meer. Hy had het schandig huwelyk van Carlostad vernomen, de goedkeuring van Luther en zyne losse uytvallcn tegen de klooster- en priester geloften, en rekende op zyDen invloed by den raed van Zurich, hy diende dan ook zyne aenvraeg in Ingezien onze krankheyd, wy verzoeken oorlof om te trouwen. Toegeslaen. Zwingli trouwde den 2 April -I o24 met Anna Rein- hard, die ten minste geene religieuze was. Den afgevallen Pastor had schier alles van den mouik Lulher afgeleerd en nagevolgd, maer zoo wy zegden, dit vergenoegde hem niet, want hy zou geschenen heb ben onder Luther le staen, en hy kon niemand boven hem dulden. (vervolg later). vcrcenigd, ingeroepen heeft op de bekeering der vier millioenen slaven, vrygemaekl in de Vcreenigde Staten, en op de noodzakelykheyd van hun eene opvoeding te geven die in betrekking zy met hunnen nieuwen maet- schappelyken toestand. Sedert dien tyd heeft men de vastgestelde ontwerpen nog niet kunnen ten uylvoer brengen, omdat er mannen ont breken tot'lbeginnen van een werk dat de grootste zelfs- opoffering en verloochening vraegt-Ouder al de missiën: die der Witten, die der Rooden en die der Zwarten, is de laelstc voorzeker de moeylykste. Nieltegenslaendc nog-, tans de naluerlyke tegenstrevigheyd welke een Willen gevoelt om in het midden der Zwarten le leven, om hen in hunne huiten te bezoeken, enz., heb ik onder onze mission narissen mannen gevonden die hereyd zyn zich toe te wyden aen een werk zoo hoogst lietderyk, en des le verdienslelyker dat de natuer er afkeeriger van,is. De eerweerde missionnarissen De Meulder, Van Quikel- berghe en Soffers willen de nieuwe zending beginnen, den eersten in Kentucky, den tweeden in Mississigi en den derden in Michigan. Den eerweerde Vader De Meul der, een der oudste missionnarissen van het Ameri- kaensch Seminarie, en die sedert negen jaren in Ameri ka verblyfl, is gelast met het inzamelen van aelnjpes by de Belgen, welke onlangs nog, in het Catholiek Congres van Mechelen, zoo diep zyn bewogen ceworden door het hei'troerend verslag afdaei over het droevig lol der Zwarten gedaen, door den grooten bisschop van Char- lesion (Zuyd-Carolina.) Wy weten zeer wel dat de menigvuldigheyd dei- goede werken in Belgiën verricht, ons niet toelael van groote sommen le verhopen maer wy weten ook dat hel Amerikaenseh Seminarie over tien jaren zonder hulpmiddelen is begonnen, en dat het op'den dag van heden reeds tachenlig apostelyke arbeyders heeft voort- gebragt die, met den besten 'uytval. over zee voor den Heere werken. Wanneer den goeden God apostelen verwekt, dan raekl hy terzelver tyd het hért van eenige catholieken, die in de tydelyke noodwendigheden voor zien. Wy hebben het volle vertrouwen dal deze edel moedige onderneming, die zoo wel aen de begeerten van den Heyhgen Vadör en van de Bisschoppen beant woord. door alle calholieke herten zal loegejuychd worden, en dat zy dezelve zullen gelieven te ondersteu nen door de hulp van een gebed en van eene aelmoes, volgens hunne godvruchligheyd. Eenige houten kerken bouwen om daerin aen de ongelukkigen het Evangelie te verkondigen eenige scholen oprigten om de kinde ren te ondervvyzeneenige meesters en meesteressen aenwerven ziet daer al wat wy vragen om hel werk der missiën by de Zwarten te beginnen. Zoodra het werk zal begonnen zyn, zal hel zekerlyk ondersteund worden door de calholieke van Amerika, thans le veel bezig met hel opbouwen hunner eygene kerken, en te weynig in gelat om den eersten oproep krachldadiglyk te beantwoorden. Dat den goeden God zynen hondervuldigen zege geve aen elke aelmoes in zynen Naem geschonken; dat de Onbevlekte Maegd Maria hare machtige bescherming verlëene aen onze missionnarissen en aön hunne be schermers! Dit is ons gestadig verlangen. Leuven, Feestdag van Marias Gfiboorle 1867. Geteekend J. DE NEVE, Vic. Gen. Om de aengelegenheyd van het werk der misliën by de Zwarten nog beter te doen kennen, zoo laten wy hier eenige regelen volgen, getrokken uyt eenen brief, op 16 dezer, aen den eerweerden Vader De Meulder geschre ven door Zyne Hoogw. den Bisschop van Natchez. Ik ben gelukkig door den Eervv. heer De Neve, President van ons Seminarie, uw edelmoedig.besluyt 'i te vernemen van u toe te wyden aen het hoogst ver te verdienstelyk werk van de bekeering der Zwarten. Ga voort, geliefden Heer; den goeden God zal u zegenen, w Ik weel hoe uylgeslrekt dit voor u geopend veld is, en wat eer gy aen God zult verschaffen, indien gy het c< zelve met uw zweet besproeyt. In myn Bisdom alleen cc zyner 250,000 Zwarten zonder kennis van het Ge- cc loof.... Gedurende eene besmettelyke ziekte, tydens cc den oorlog onder de Zwarten heersehende, hebben cc wy 700 stervenden gedoopt. Die ongelukkigen aen- cc hooren geerne de onderwyzingen der H. Kerken cc een zeker getal priesters die zich met hen bezig hou- cc den en scholen oprigten, zouden eenen overvloedi ge gen oogst inzamelen. Onzen Heyligen Vader heeft de cc onderneming reeds gezegend, en Dezen die zyn kos- cc telyk Bloed voor de zaligheyd der zielen gegeven cc heeft, heeft ook den grootsten loon beloofd aen hen cc die de zaek der armen ter herle nemen. Dat den goeden God zyne rykste zegeningen slorle cc over het liefdadig BelgiënDat is den wensch cc myner ziel; dat is het regtzinnig verlangen van al de cc Bisschoppen der Vereenigde Staten. Geteekend f WILLEM HENDRIK ELDER, Bisschop van Natchez. Een der belangrvkste handelstakken is wel dien van de hop. Den prys maekt, en vooral op dezen oogenblik, het voorwerp van meest al de gesprek ken uyt, en verwekt de bekommering van de nabu rige gemeenten rond Aelst en Brussel. Aen het mislukken of welgelukken van die kost bare plant hangt menige forluyn af. Geen wonder dus, dat de landbouwers zoo nieuwsgierig zyn hoe het staet met het voorwerp hunner bekommering. Dat de houders van hop zeer voorzigiig te werk gaen, en zich aen geene overhaesting in het ver- koopen schuldig maken. Haesligen spoed is zelden goed, zegt het spreekwoord. De tydingen uyt En geland melden, dat de hop daer mislukt is. Nu, het is wel dan heel zeker dat, indien Engeland geenen goeden hopoogst heeft opgedaen, liet zal verpligt zyn naer Belgiën af te zakken om zyu te kor.l te komen aenvulien. Door den opkoop der Engelschen, zal er natuerlyk opslag onlslaen. In den beginne misschien zoo wel niet, omdat de En gelschen zullen vreezen door te geweldig op te koopen en al te hooge pryzen te besteden, den opslag te spoedig te doen komen, en de landbou wers welligt hunne koopwaer te doen inhouden. Den hopoogst in Beyeren, welke nu binnen kort zal zyn afgeloopen, word door de Allgemeine Hop- fen-Zeitung genoemd een der 4-ykste en belang- rykste, welke men kent. Te Neurenberg wierd den prys op den 17 voor geringe kwaliteyt ingezet op 50 tot 55 gulden goede soorten wierden met 60 lot 64 prima kwaliteyt nog daerboven betaeld. Ba Cl Onder de leerlingen van ons kollegie die met goeden uytslag hun examen voor den jury afgelegd hebben, zien wy met voldoening vyf onzer stads genoten figureren. Alle jaren levert ons kollegie een goed getal leerlingen op welke, door hunne deftige uytslagen, de grondigheyd van het onderwys betoonen dat zy er ontvangen. Wy zyn dan ook niet verwonderd dat by elke schoolheropeniiig, er vele nieuwe vragen van aenveerding zyn in ons kollegie, 't welk onze stad fier is te bezitten. M. P. E. Van Stappen, onderpastor te Laerne, is pastor te Bonsele benoemd. Wy vernemen uyt goede bron, dat de mili- tiens der klas van 4865, dienende in de voetvolks- regimenten, den 1 October aenstaende naer hun huvs zullen lei ugkeeren. Hier door zullen diere* ginieiiten op 1275 mannen verminderd zyn. Wy vernemen ook dat, met te rekenen van den zelfden date, de artillery tot 4280 mannen zal ver minderen. Zaterdag nacht, omtrent 1 ure, hoorde de meyd van den lieer M..., woonende op de Blauw- verwersruy te Antwerpen, die op hel eerste ver diep met de kinderen sliep, een zonderling gerucht in de keuken. Onverschrokken slapte zy uyt het bed, om te gaen zien waervan er kwestie was. Nauwelyks was zy in de keuken, of bemerkte eeuen persoon, die zich vernepen hield in eenen hoek. Het stoutmoedige meysje ging regt op hem aen, 1 doch den misdadiger, die zulks bemerkte, liet haer den tyd niet, om op hulp te roepen. Eensklaps greep hy haer aen, wierp haer ten gronde, stopte haren mond met eene servet en bond vervolgens hare armen en beenen by elkander, by middel van koorden, waervan hy voorzien was. Ofschoon er geen enkelen kreet was geslaekt, hadden de kinderen, die ook het gerucht hadden gehoord, hunne bedstede verlaten, en waren naer beneden gekomen, hoorden zy de stappen van iemand, die heen en weer liep, en in de keuken zeiven vonden zy hel meysje op den grond uytge- strekt liggen. Hun eerste werk was, de servet uyt den mond te trekken van het meysje, en vervolgens begonnen zy om hulp te roepen, zooveel het in hunne magt was. Door deze kreten wierden den heer en de dame van hel huys gewekt. Deze kwam naer beneden, en alsdan nam den dief de vlucht. Hy trok de voordeur open en verdween. Men sneed de koorden los, waermede het onge lukkige meysje gebonden was, en na van den eer sten schrik bekomen te zyn, kon zy verhalen wat er was gebeurd. De meyd heeft verklaerd, dat zy den misdadiger zeer goed zou hebben berkend, in geval men hem voor haer bragt. Men denkt dat den dader van dezen nachlelyken aenslag niemand anders zyn kan dan een werkman, die zich in den dag in den kelder heeft laten op- sluyten, en des nachts deze plaets heeft verlaten om een bezoek in de keuken en in andere vertrek ken af te leggen. In de keuken vond men eene kas opengebroken, waeruyt verscheydene stukken zilverwerk waren genomen, en door den dief reeds ingepakt om er mede het hazenpad te kiezen, in geval hy in zyne bezigheyd niet ware gestoord geworden. De politie heeft reeds ieverige opsporingen in het werk gesteld, en eenen kerel is aengehouden. Wat de ongelukkige meyd betreft, deze is zoo danig door den schrik bevangen geworden, dat haren toestand zeer onrustbarend is. Men leest in de lancet: Wy vernemen dat de levenswyze die men tot nu toe voordeelig had geloofd aen de ongelukkige gewezene keyzerin van Mextko, in hare neêrslagtig- heyd, voor alsnu veel moet Vveranderd worden. Men zegt dat zy den toekomenden winter in Madera zou overbrengen. In gelukkiger tyden, heeft de aerlshertogin van Oostenryk den winter in dit ey- land overgebragt, gedurende dat den aertshertog Maximiliaen BraziliëR bezocht, en hare begeerte herhaelde malen uytgedrukt om naer Madera te rug té keeren, bepaelde er hun toekomende be zoek gedurende dat zy op reys naer Mexiko waren. Door de verandering in kwestie, tracht men nu aen herinneringen te voldoen die gedurig terug keeren, en het is niet onwaerschynelyk dat de zon en de opene lucht van Madera niét veel zuilen kun nen bydragen om de verloren geestvermogens van de gewezene keyzerin van Mexiko le herstellen. Het naderen der septemberfeesten heeft aen Brussel, volgens gewoonte, het gevaerlyk bezoek verschaft van behendige gouwdieven der naburige landen. Een van hen, een engelschen pick-pocket, is op heeter daed van diefle betraept geweest aen de Noorderstatie, keulensch voorgeborgte. Onzen engelschen nyveraer kwam aen eene vrouw uyt de provintie, in gezelschap van een ander vrouwsper soon, eene geldlesch te onlvremden, die omtrent 8 franks inhield dezen flauwen buyt in eene zyner handen, toen deze de diefte gewaer wierd en den onbehendigen dader er van aenwees. Dezen wierd vooreerst door een der getuvgen by de kraeg gevat, een soldaef, dan door de politie der statie, die hem in zekere plaets geleydde, na de geldtesch aen hare eygenaerster le hebben doen terug geven, pick-poc- het was nog in 't bezit van eene waerschynelyk ook gestolene som geld. BUYTENLANDSCH NIEUWS. De oproertoonelen van Manchester zvn van tal- ryke aenhoudingen gevolgd geweest. Voor twee fenians die uyt hun gevang gebroken zyn, bezit er de politie nu twaelf of vyftien, onder dewelke zegt men, het kopstuk des oproers. De hoedanigheyd is dus door de hoeveelheyd vervangen maer 't is niet te min bewezen na deze stoute aenranding, dat de inrigting van het lënianismus nog gansch zyne magt behoud, in weêrwil van al de reglerlyke uytgesproken vonnissen. In een Consistorie, vrydag voormiddag te Roomen gehouden, heeft den Paus eene aenspraek gedaen, in welke Hy het onlangs genomen besluyt, strekkende om de heyligschendery van den rooi' der geestelyke goederen in Italiën te voltrekken, plegtig veroordeelt. Den Heyligen Yader verklaert dat besluyt van geeoer weerde en zonder uytwerk- sel. Hj bevestigt de veroordeeling, tegei* de over weldigers en beroovers der geestelyke goederen uytgeveerdigd. Óok cluyd den Opperpriester de lasteringen aen, vervat in een schandschrift, onlangs te Parys ge drukt onder den titela liet Romeynsch Hof en kcyzer Maximiliaen. Pius IX doet daerna eene lolspraek over wylerf den doorluchtigen kardinael Allien, onlangs als slagtoffer van zynen evangelische» yver bezweken le Albano. Vervolgens heeft Hy den nieuwen bis schop van Albano uytgeroepen. benevens de nieuwe aertsbissehoppen van Burgos en Guatemala. Den kardinae! de Angelis is benoemd tot kame?-. ling der Heylige Kerk.

De Denderbode | 1867 | | pagina 2