Zitting van den gemeenteraed Verkwisting van 182,555 fr. Hei Vlaesuselie k de üanpe (gezcyd) Nationale ie Aelst. Fransch-lRelgïsch Geïd. toegestaen aen persoonen die weynig of niets ge daen hebben, volkomen afkeuren. üaeraen hadden wy ons verwacht: het libe- rael boelken is immers onbekwaem reglveerdig of onpartydig te wezen, daerom zyn ze wel zot die van dien haspel eene medailleken of een kruysken willen ontvangen. Wat ons betreft, wy lagchen met al dit onnoozel klatergoud, datwy- aenzien als hoogstens goed om dómmerikken of lioogmoedigen te paeyen, ge'.yk men de kinderen paeyt met hun een speeldingsken in de handjes te steken. Des te meer daer men nu mannen gede- koreerd heeft voor clioleradiensten, welke reeds sedert vier jaren onder de groene sargte verteerd of van de wormen opgeeten waren. En zulke wonderlyke dingen staan in den Moniteur. Oordeelt dus over de weerde van die dwaze me- daillekes en kruysjes, lintjes en strekjes. van Maendag 50 September. Onder de zaken aen het dagorder gebragt, figureerde namelyk eene vraeg van het armbureel tot overdragt van een krediet, dit is te zeggen dat, als men een bepaeld krediet voor eene bepaelde zaek overschreden heelt, men de over- schredene som in eenen anderen of nieuwen post mag plaetsen of tusschen brengen. Nu, het armbureel had eene somme van 000 franks uytgesteken voor het meubleren en be hangen zyner zittingzael en van nog eenige an dere plaetsen. Maer als 't er nu op aenkwam om rekening over die 600 franks te doen, bevond men dat die som tot boven de 1100 franks was geklommen, dit is te zeggen, dat het armbureel boven de 500 franks meer besteed had dan het gemagtigd was en zelf gevraegd had. Hierover, in naem zyner sectie, verslag doen de, heeft M. Van Wambeke die uytgave naer verdienste gewaerdeerd, en ze effenaf met den schandnaem van verkwisting' bestempeld. Den spreker wydde verder uyt om die' zoo hatelyke maer welverdiende benaming te gronden en deed onder andere opmerken dat hel armbureel zeer wel zyne uytgaven voorzien en berekenen kon, als het b. v. op eene uytgestekene som van 2500 franks voor medecynen, slecht 25 franks boven zyn vooruytzigt. is moeten gaen, en dan nog nadat den onvoorziene^ inval van de cho leraziekte die uytgaef merkelyk zou hebben kon- nen verhoogen. Ten anderen, M. Van W'ambeke hekelde scherp de uytgaef van boven de 1100 franks, omdat zulks eene uytgave was van luxe of fantaisie, waertoe het geld van den ongeluk- kigen armen nooyt, en in geene gevallen mag besteed worden. En inderdaed, wie zou het gelooven dat het armbestuer er ooyt zou hebben durven aen den ken voor zyne zittingzael fauteuils ofzetölsaen te koopen die VYFTIG FRANKS het stuk kosten!? Ja, VYFTIG FRANKS het stukVYFTIG FRANKS, voor eiken zetel, om er de leden van dit bureel in te laten paraderen, dan zelfs als de ongeluk kige armen daer voor hunne barre moeten ko men staen om met een van droefheyd geprangd herte hunnen nood te klagen, om de'beroovingèn van alle slach, de ellenden van alle soort, de smerten van allen dag te ontvouwen, die zy en hunne kinderen uyt te staen hebben. Welken pynlyken indruk moet het op de ge moederen dier ongulukkigen niet maken, als zy zien hoe kostclyk. en gemakkélyk die heereii daer zitten, dan als zy, arme veriatelingen, van alles ontbloot zyn en eene schamele hand tot liet verkrygen eener geringe aelmoes moeten komen uytsieken Hoe hertgrievend moet liet niet zyn voor de arme ongelukkigen, die in hur.ne hutte kens niets anders zien dan gebrek, ellende en ontbering, die heeren daer te zien flodderen in malsche'en weeldrige leunstoelen van VYFTIG FRANKS ieder Ja, dit moet voorzeker eenen pynlyken, eenen hertgrievenden indruk op de armen maken maer hoeveel pynlyker, hoeveel hertgrievender moet dit alles niet voorkomen, als de armen overdenken dat al die weelde, al die pracht, al dit gemak met het geld {Ier armen, met de reve nuen der armgoederen, met de inkomsten der van de fortuyn verlatene mensehen betaeld zyn geworden Zekerlyk had M. Van Wambeke gelyk zich daer- tegen krachtdadiglyk en met verontweerdiging te verzetten en effenaf die rampzalige uytgaven met den naem van ongeoorloofde en ongèlioorde verkwistingen te betitelen. Zekerlyk had hy ge lyk te zeggen dat stoelen van zes franks goed genoeg waren, aengezien de inkomsten van den armen moeten besleed worden om den armen te onderhouden, om deszelfs lyden te lenigen, en geenzins om dwaze en nuttelooze kosten de doen, en dit nog met een inzigl dat den redenaer niet heeft willen uyteenzetten, aengezien de date en het tydstip op welke die uytgaven gedaen zyn geworden het te vermoeden gaven. Het is dan met het meeste regt dat M. Van Wambeke, de algemeene verwerping der waeg van hei armbureel heeft voorgesteld. Doch, wat er hier zoo knoddig als hoogst be- vremdeiid volgde, was den heer Cornelius De Pauw, voorzitter van het armbureel, te zien optreden om die zoo hatelyke daedzaken te ver- dedigen en te verschoonen. Eu hoe ging dit M. De Pauw trok eerst een zwaerlyvig factum uyt zynen zak, zette eenen volumineusen bril op zynen neus en begon af te geven gelyk nen anderen Mirab^au Van g'heel ons leven hebben wy niets leutiger gehoord, voor zooveel wy 'het verstaen konden, want MirabeauN°2 was zoo gepakt, dat de helft van zyne woorden op zyne lippen verstierven. En wat vertelde hy zoo al Dat hy en zyne medeleden zulke brave menschen zyn, dat het eene zoo lastige taek is armmeester te spelen, dat zy dikwils vier a vyf uren op hunne zetels moeten doorbrengen, dat zy zich voor den armen opofferen, dat zy zoowel mogen op schoone stoelen zitten als alle andere be- sluerders, dan een beetje getater tegen M. Gheeraerdts dat wy niet hebben konnen aeneen- knoopen, en daermeè stak d'heer De Pauw zyn factum in den zak en was'l punctum. Maer M. Liénart het woord nemende, duwde M. De Pauw toe dat al dit gezeever geene ant woord was op het verslag van M. Van Wambeke en dat by letterlyk staende hield dal den aenkoop van stoelen aen VYFTIG FRANKS het stuk uyt de kas van den armen, eene ware, eene rceke- looze verkwisting is van het geld der armen. 'T is nog jammer, zegde den redenaer, dat de heeren leden van het armbureel de expositie van Parys niet afgewacht hebben, daer zouden ze misschien modellen van stoelen naer hunne goeste gevonden hebbenDoch zoo verslaet M. Liénart het bestuer der armgelden niet, en zoo gedroclitelyk komt die verkwisting hem voor, dat hy het toestaen der vraeg van de armmees- ters zou aenzien als eene ware medepligligheyd voor de gemeenteraedsleden. Ingezien de menig vuldige uytstelleningezien Ret aenhoudend haken en weeren waervan het onderzoek dezer hatelyke zaek 't voorwerp is geweest, dacht M. Liénart dat het armbureel, om ze uyt de wereld te helpen, het eenigste overblyvende middel zou gebruykt hebben, namelyk dat het de stoelen voor eygene rekening zou gehouden hebben. Daeraen had hy zich verwacht. Maer 't was mis die heeren koopen wel stoelen van VYFTIG FRANKS ieder, als 't is om de zael van het wel- dadigheydsbureel te stofferén en dus met het geld van den armen. Den spreker drukte ove rigens andere vermoedens uyt zeggende dat de factuerdate van de levering der stoelen (30 Octo ber 4866?) veel te ongelukkig gekozen was om geen argwaen te doen opvatten. En dan, zegde M. Liénart, durven de heeren van het armbureel vragen om de deftige jougelin- gen, die tydens de Bokkenrydersfeesten geld inzamelingen voor den armen gedaen hebben, reeds Jang onder de nauwkeurigste kontrool in brood uytgedeeld, in regte te doen vervolgen, ten eynde ze te pramen, uyt hunnen eygen zak, eene tweede maei te betalen 't geen dé armen reeds, sedert lang genoten hebben. 'T is onge hoord en hy zal de vraeg van de leden des arm- bureels verwerpen om ze te verpligten de dure en nuttelooze prachtzetelstoelen van VYFTIG FRANKS ieder aen hunne vingers te houden M. De Ryck verklaerde dan dat hy niet van voornemens was het woord in déze zaek te ne men, maer dat de onvoorzigtige woorden die hy uyt het verslag van M. Van Wambeke kwam te h'ooren, hempraemden te spreken. Den grooten schepen verstaet niet hoe men al dit lavvyt wilt maken voor eene misefie van 500 franks, terwyl het in alle besturen gebeurt dat de gevraegde kredieten overschreden- worden. Maer den slim merik vergat dat men met de gelden der armen niet te gespaerzaem kan omgaen, als zy niet be steed worden om de smerten der ongelukkigen te lenigen. Ook raedde by den gemeenteraed aen daerover te slibberen.en die volgens M. De Pauw zoo brave armmeesters de pyn en affront niet aen te doen hun bestuer af te keuren Hierop, antwoordde M. Van Wambeke dal M. De Ryck met eene felle domheyd zynen speech begonnen had, met namelyk te vertellen dat hy slechts Xwoord genomen had op het hooren cl er onvoorzigtige woorden uyt 't verslag van M. Van Wambeke. En nota bene, M. De Ryck heeft dit 'verslag van over zes weken in handen Kalen uytvlugt die maer strekte om M. De Ryck belagchelyk ie maken. Wy weten wel, M. De Ryck, voegde M. Van Wambeke er by, dat som men van 1000 of 500 franks voor u eene miserie zyn, (wel ie verstaen als zy uyt M. De Ryks zak niet moeten komen, want ze zitten er zoo ver duveld vast in.) Maer dit zyn geene miseriën voor de armen. En in alle geval antwoord M. De Pauw op het verslag niet. Hy is te vfeden met zich- zelven en zyne konfraters volop te bewierrooken, maer de kwestie van onwettige verkwisting heelt hy 'i verstand stillekens aen den kant te laten, eene oude nolarisstreek die hy van zyn peetje geleerd heeft. Daerom volherd M. Van Wambeke in de besluytselen van zyn verslag, 't welk in stemmen gelegd en aengenomen word. Zoodal, als er wel d'hand aen gehouden word, gelyk wy vast verhopen, de heeren leden van 'l arm bureel de zetelstoelen van VYFTIG FRANKS ieder voor eygene rekening zullen moeten nemen, en aldus in staet zullen zyn er hun noenslaepje in te konnen doen, of, gelyk men zegt, er alle dagen, op hun eeuwig gemak, er nen uyl zullen konnen in vangenOp 't eynde van 't jaer zullen zy wel van uylen voorzien zyn, en't zal, gelyk 't Verbond leert, dan soorte jnet soorle wezen. Eyndelyk word er eene kredietsvraeg verwor pen, van 320 franks door het schepenkollegie' gedaen, om aen het ophoogen der Keyzerlyke Plaets te besteden. De meerderheyd verwerpt die tweede somme omdat de eerste liaer vol doende toescheen tot algeheele voltrekking van dit werk, en omdat zy de nuttelooze verkwistin gen wilt doen ophouden. Echter op aanmerkingen van M. De Ryck, stenit den raed toe het overige van dit werk by openbaer opbod te doen aenbeste- den. M. Monfils zal er voorstemmen als de aenbe- steding voorafgaendelyk aen de goedkeuring van den gemeenteraed onderworpen word, om wede rom niet te varen, gelyk M. Gheeraerdts deed op merken, dat eene zoogezegde aenbesteding voor 't afvoeren eener straet over de 700 franks gekost heeft, dan als dit zelfde werk met 400 franks zou hebben konnen verrigt geworden zyn. M. Bethune treed^die voorwaerden by, omdat alsdan het werk met de noodige zorg en spoed zal gedaen wor den, aengezien men dan geene steentjes zal zien breken met .een kleyn hamerken net alsof men suyker klople, zoo en gelyk zulks 't geval is ge weest in het eerste deel van ophooging en effen legging der Keyzerlyke wandeling. liezen voorstel word aengenomen en na nog eenige zaken van minder belang waren afgedaen, is de zitting geheven. Te midden alle de geruchten die nopens eene verandering van ministerie in omloop zyn, geeft de Indépendance als echt het volgende voor: M. D'Elhoungne, gedeputeerden van Gend, islw eemael door den koning'te Oostende ont vangen geworden. Hy heeft de eer gehad met den koning te ontbyten. Éene plaets in het ministerie is hem aengeboden geworden. Het achtbaer lid heeft ze geweygerd. Den Moniteur behelst heden het koninglyk be- sluyt, gedagteekend van 25 september, 't welk de wetgevende Kamers op dynsdag 22 October, om 1 ure, byeenroept. Den Moniteur behelst heden de eerste lyst der pensioenen verleend aen de magistraten die het ministerie onwettig heeft afgesteld. Het totael dier pensioenen beloopt tot 182,554 franks voor 29 magistraten En dat is nog maer een begin Gestadig gaet die geldverkwisting aengroeyen naer mate dat de regters den bepaelden onder- dom bereyken Zoo handelen de liberale ministers met ons geld Onlangs wierd eene dienslmeyd te Aelst gelast naer de Banque Nationale te gaen, om eene be taling te doen voor hare meesteres. Den agent kon geen woord vlaemsch, en de dienstmeyd kon ongelukkiglyk* slechts hare moedertael. Bv toe val was daer een persoon die den agent overzeg- de wal de meyd vroeg. Eenige dagen later was er weder een persoon, die in de Banque (gezeyd) Nationaleeene somme gelds moest uytwisselén, maer dan was er een bureelbedienden, die by den agent de taek van taelman vervulde. Dat gebeurt in eene Vlaemsche stad, waer het grootste deel inwoners geen Franscli kennen Wy moeten er by voegen dat den agent zelf thans afwezig is, uythoofde van ziekte, en in zyne bediening door eenen vremdeling vervangen word. 1525 door dn Proteslantsche homines opgcsleld en overal rondgeslrooyd Wy zullen voorlaen maer onderworpen zyn aen de Heeren 111 'I geen aen ons zeiven redelyk zal schynen. Geene tienden meer, geene leenbelastingen. be bos te sclien gemeen, bc boomen gemeen lot bouwstoffen. Het hakhout gemeen om te branden. Geene jagl, ge- meene visschery, gemeene weyden voor de beesten. Indien men ons dat al niet loeslaet, wy zullen hel welen door 't.geweld der wapens aen dc dwinge- landy te ontrukken.. Den geschiedsfthryver Ruchat, zwilser en protestant, zegt daerop Zy namen de wapens, hadden aen hel hoofd de Predikanten der Hervorming, en plunderden, verwoestten, vermoordden, brandden al wal hun 011- der de handen viel. M. Sartorius, proleslantschen Professor in de Hooge- school van Gocllinge, geluvgt insgelyks De Predi- kanten der Hervorming zyn voor veel in den opstand der Roeren. Zy bevonden zieb in hunne benden als oversten en als redenaers Zy hobheg het manifest der Boeren opgesteld. Overal de Predikanten deden de kerken afbreken of branden. Zy mishandelden de priesters. Men vernietigde (Je schilderyen, men brak de crucifixen, men verhryzelde de beelden der Heyli- w gen. Het priestergewaed, de remonstrantien, de kel- ken. en andere gewydo vaten waren gestolen, alle heyl'igscbende wanorders, welke men tot heden kent, waren gepleegd. Toen men aen Luther en aen Zwingli verweet dat zy door hunne leeringen van die alscliuwelyke euveldaden dc ware oorzaek waren, zy bevonden zich eens om le antwoorden dat zy de chrislene vrvheyd alzoo niet ver staen haddeo, dat men behoorde onderdanig te zyn aen de overheden daor God gesteld. De aenslokers der kerk- plundcring van Italië zullen later ook trachten zich eenigcrwyze te verontschuldigen'. Maer indien de ehrislelyke vryheyd ontsloeg van ge- hoorznemheyd aen Paus, Bisschoppen, Kerk, Priesters, eed en beloften, vasten, vleeschderving, biecht, vorm sel, mis, andere geloofspunten en geestelyke pligten, waerom was men meer gehouden onderdanig le zyn aen Koning, Magislracl of andere wereldlyke overhoyd Des te meer dal Luther zelve overluyd uylgeroepen had: Koningen en Prinsen zyn allemael baenslroopers, wilde beesten, en de schalkslc schelmender aerde. Heel Duyt^ehland heelt b'y opgewekt om de wapenen te vatten, en om de handen tc wasschen, zoo by sprak, in het bloed van den Paus en van de kardi- nalen. Wy moeten aenstippen dat in Zwitserland de woede van Herdoopcrs en Boeren niet te vergelyken was by de onheylcn van Duytschland, waer verscheyde legers tegen hen op voel moesten gebrngl worden, zoo dal in weynige maenden van hel jaer 45"25, na ongehoorde baldadigheden, honderd duyzend, 'l welk reeds gezegd is, van deri kant der Boeren alleen sneuvelden. De meest calholicke kantons van Zwitserland, le welen LucerneUri, Schwyz, üiilerwalden en Zug, ziende het begin der onheylcn, en dal meer overhan gende was, stelden voor dat geleerden, calholieken en Protestanten, zouden in eene vergadering der kanions verscliynen. om zooveel mogelyk alles te stillen. Niet dat zy 'oordeelden iets te beslissen le hebben in geloofs zaken, maer lol eene pooging van vrede. De vergadering wierd vastgesteld in hel stadje Baden. Zwingli die er meest behoorde le zyn, weygerde te komeiij bevveerende dal zyn leven er niet zou in veylig- hevd geweest zyn. Alvermogende op den Raed van Zurich, hy deed door dien len zynen voordeelc een belaehelyk verbod uylspreken van naer de byeenkomst van Baden/tc gaen. Hel was den 46 maert 1526. Er vvaien te Baden Magistraten der twaelf kanions, gezanten der vier Zwit- sersehe Bisschoppen van Conslnnz, Bazel, Coire en Lau sanne. Twintig zittingen wierden gevolgd van een nieuw besluyl der kanions verbiedende alle veranderin gen in den godsdienst, of van le preken zonder bemag- liging der Bisschoppen. De boeken van Luther, Zwingli en hunne oenhangers wierden verboden. De Bisschop pen, na Paesscben, bewogen door eenen berderlyken brief de bevolkingen om getrouw te zyn aen God en aen bun geloof. Het kanton Berne waggelde. Zurich, onder den invloed van Zwingli, had zich aen de overige niet willen ver voegen. De overheden van Borne deden eerst den eed van zich le houden aen het besluyl der kanions, en weldra daerop den 23 April 1527 zy vielen eyndelyk af. Er wierd dan beslist dot man te Berne zou volgen de hervormde leer tn verboden daer over iemand myn- ecdig le nemen, op straf van lyf cn goederen. Daerna den Raed van Berne, willende eenigzins na volgen de vergadering van Baden, riep op zvne'beurt byeen eene vereemging in de stad Berne, op I January 4528 om le weten waer aen zieb houden in de sloffe van godsdienst. Juysl op den lyd dal Roomen kwam hel looneel te zyn van de gruwelyksle verwoestingen, was het wel het oögenMik van koelmoedige beraadsla ging? Niemand omtrent bevond zich er van de meest eaiholieke kantons. Men noemde vier Voorzitters, allen Protestanten ol Dezen ambtenaer is wel zeer beleefd en dienst- willig, maer wy vragen het: is zyne plaets te Aeist- in eene Vlaemsche stad. Zou Minister Frère, die zoo gauw in de Kamers uytroept il n'y en a plus! wanneer men spreekt van Waeiselie bedienden in Vlaenderen, in liet talryk personeel, dat hem onderhoorig is, ,dan niemand kunnen vinden die de beyde talen machtig is Over eenige dagen maekte de Indépendance xee 1 gerucht, omdat men, volgens liaer zeggen, irt dè Bank te Parys weygerde het belgischgoud te ont vangen, 't welk oiiwaer bevonden is. Wy vragen aen de Indépendance waerom men in de poslbureelen, en namelvk le Aelst, wevgert FRANSCHE KOPEREN MUNT te aenveerden en zegt dat er moet in NICKEL betaeld worden. Indien deIndépendance daerop niet antwoorden kan, dan vragen wy waertoe de muntconventie dient tusschen Vrankryk, Relgiën, Italiën en Zwitserland aengegaen en waeraen er tamelyk veel onkosten besteed zyn CORRESPONDENTIE. Ontv. van M. G. te St-.Moria-Hoorebeke 6 fr. tot 4 Oct. 4868. Item van M. D. R. te Maeter 6 fr. tot 31 December 4867. M.J. B. Lavaut, onderpastor te Meerlieke, is professor in het taelkundig kollegie van Leuven benoemd. M. D. De Rycke, onderpastor te Wichel n, is benoemd in de zelfde hoedanigheyd te Meerbeke, en vervangen te Wichelen door M. D. De Baere, f onderpastor van Zwytidr chl. M. J. B. De Smet, priester in het Seminarie, is onderpastor te Zwyndrechl benoemd. M. A. De Dryver, onderpastor te Teemsche, is pastor te Melle benoemd. M. L Rollier, geboren te Denderwindeke en sedert elf jaren pastor te Cluyzen, is aldaer den 24 dezer overleden na eene kortstondige ziekte, in den ouderdom van 63 jaren. M. L. Dterbekè, geboren te Knesselaere en on derpastor le Melle is er den 2 dezer maend overle den in dtn ouderdom van 52 jaren. Verleden Woensdag, 2 October by liet openen van 't schooljaer, heeft den eerw. heer Deken on zer stad de solemnele Mis ter eere van den H. Geest gezongen in liet kollegie der eerw. P. JesuU ten. Wv hebben met genoegen gezien dal liet ge tal hunner studenten dit jaer merkelyk vermeerderd is. Een behendigen aftroggelaer zich te Brussel voor een scholschen riflemen uytgevende, was den 25 september laetsfleden in een der bezondersle hotels afgestapt, waer hy verklaerde zyne moeder en znsler af le wachten, met de welke hy op revs was, en hem moesten komen vervoegen, hem geld en kleedingslukken medebrengende, In afwach ting, gelukte hy er in voor 649 fr. kleederen enz. te doen behandigen dan is onzen kerel verdwenen en loopt nog. Dynsdag Inelst is er in de statie van Vilvoor de een yselvk ongeluk gebmird. Den genoemden Desiderius Gezels, oud 24 jaren, te Maeter geboren (Ooslvl.) soldaet by de piaetselyke kompagnie, le- rugkeerende van een bezoek by zyne ouders, na eenige dagen verlof, is op de spoorbaen gansch verminkt gevonden geweest. Dezen ongelukkigen was tusschen twee konvooys overrnsl. Dezer dagen was er een invvooner van Sl- Laureyns, die wilde welen hoeveel een neerstigen schooyer op een halven dag wel kon winnen met zyn beroep Hy kleedde zich als bedelaer, ging van de eene deur lol de ander om de liefdadig- hevd af le smeeken. Na verloop van dry uren had hy reeds de som van vier franks tachentig ccnlimen opgehaeld. Den man besloot hier uyt dat het de gepatenteerde schooyers niet zyn die het meest gebrek lyd^n. Men schryft uyt Dour Zaterdag, omtrent vier uren namiddag, den genoeriiden Desiderius Dehon, oud 47 jaren, her bergier op het gehucht Kleyn Dour, heeft zyne vrouw met eene geweerschot gedood. Hy is on- middelyk aengehouden geweest. Ziehier eenige inlichtingen nopens die moord Zaterdag, om 8 ure des morgends, ontstond een twist tusschen Dehon en zyne vrouw. Om er een eynde aen te stellen, verliet Dehon zyne woonst, en ging zyn verdriet in eenige kroegen afdrinken. Rond 2 lire keerde hy terug in slaet van dronken schap zyne vrouw stuerde hem hevige verwylse- len toe,, en gedurende twee uren was hel eene on- ophoudelyke wisseling van beleedigingen. Rond 4 u:e bedrevgde Dehon, wien dit begon le vervelen, bekend als de nieuwigheden der Hervorming meest toe- gedaen. De Burgers, leden van den Raed van Berne, zalen in eenen* halfcirkel, plotselings veranderd in hooge geleerden, in godsleeraers, in opperrechters om vonnis te vellen over de vvaerhedén van hel christendom in laelsten graed zonder beroep, gereed om alzoo zich le uylen onmiddelyk op alle duysterheden van hel Hey- lig schrift. M. DefVé, anders Bonifaes, beslist tegen den Heer Pastor-Deken Renders van Ucele en tegen de catliolieke kerkwet dal de kinders ongedoopt, dood geboren van het gewyde kerkhof moeten deelzaem zyn. Maer den Pastor is eens met den aertsbisschop, die eens is met den Paus. 'T is gelyk ik ben burgemeester; Zoo is Burgemeester meèr als Paus. Of anders Paus rs niets, vyf millioenen eatholieken van Beïgenland, twee honderd millioenen calholieken der aerdo zyn vveynig, de gestadige wet van achttien eeuwen, de vryheyd van- den cathoiieken eeredienst welke de Belgische helden ingeschreven hebben met bun bloed in de grondwet is talery des parochieburgemcester's Bonifaes zin is anders. Die beslissing is geschied te ücele op het kerk hof den zaturdag 6 November 1864, ten 9 uren 's avonds. M. Defré sprak nog een ander vonnis uyt in de duysternis doch meer verlicht der vrymetselaerslogie te Brussel den 12 Maert 4866. Keyzcr Karel's zoon Philippus 11 is in de hel, cn zyn vyarid Marnix in den hemel. Wy zullen door 'l vervolg zien wal van dit vonnis (e denken schvnt. Maer wy mogen het spoor niet verliezen der daden die aen Marnix den weg gebaend hebben. Had M. Defré in avond, kerhof of zelfs logie- slille dc zaken met lamp voor oogen, mogelvks zou hy in beyde oordeelen min stellig zyn. (vervolg later).

De Denderbode | 1867 | | pagina 2