22d,! Jaer.< Zoisdaif, 20 October 11167. .V 1 S Oo. VEKTREKIJIIEN UYT AELST XAER 6 FRANKS 'S JAiïRS. VEIlTltKKl.TlKX UYT VOELENDE STATIËN WILT GY GESPAEB- ZAEMI1EDEM PHILIPPUS M ARN1X- -050- Gemeenleraed van Aude naerde. DEN DENDER-BODE Oond.S-2S7-258-33!l481?-2.l-303-l66-31!)-tSl Gend, (6-O.H vrydag) 7-' 3 (E 1° 2' 3° II 7-2S fokcren 5-25 8-33 945 12 3-16 6-31 8-30 8-30 12-25 12-42 1-30 3-18 6 20 6-42 (Irus. 7-55 8-32 E(t 23k1)9-41 12-01 12-21 2-41 ft 8-40 (E1 23 kl.) 9-18 «-58 5-48 E (l« 2« 3' k') 3-53 8-36 8-55 Brugge, Ost 7 03 E( 1 2 3 kl). 8-30 8-50 12-23 Slech. 5-93 7-25 7-33 K (12 3 kl.) 8-32 E (1 2 f 12-4-2 6-20 6 42 3 kl.) 9-41 943 12-nt "2-58 3-16 5-53 6-31 [g Doornvk, Kortryk, Moescroen, Rvssel (langs 8-36 en 8-55 E (1 2 3 kl.) - Gend) 7-03 1(1 -2 3 k.)l)oornyk niet begrepen Aniw. 5-25 7-25 7-55 E(\ 2 3 kl.) 8-32 E(1 23 kl) 8-50 12-25 12-42 3-18 6-2 6 42 945 12-01 2-58 3 46 5-53 6-31 8-36 8-55 Doorn. Ryss. (langs Alh) 8-00 0-00 Ail) 245 feuv. Thienen Luyk Verv. Landen. 5-25 7-25 5-50 8-50 Doornyk. en 8-32 E1 23 kl.) 941 9-45 I2-'V1 12 21 2-58 g Ninove, Geersb. Ath, 8-00 11-55 2-50 5-53 8-35 3 16 6-31 Thienen 8-55 E (1 2 3 kl.) ig Bergen, Quiévrain, Namen, 8-00 2-50 5-33 VAN ANTWERPEN NA ER: Lokeren, Gend, 5-30 7-30 9-00 11-00 2-30 4-00 6-30 7-30 VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-40 7-20 9-30 10-50 2-204-25 5-35 7-06.Te Lede slaen al de konvoys* uylgenomren de Expres.—Te Idegem en Santbergen slaen Til de konvoys. Te Gyseghem slaen stil al de konvovs.— I'e Denderleeuw slaen al de konvoys uytgen. de vertrekken van Brussel 6-30 8-10 12-00 6-00 8-05 en uyl Aelst 8 32 2-38 5-48 S-36. Vertrekuren uyl Denderleeuw tiaer Brussel 8-08 9-54 12-13 12-32 3-13 6-05 9-08. Eitiquc Siiutn. VAN LÖKEREN NAER Dcndernionde, Aelst, 7-00 9-35 Denderm. 1 1-00 3-03 Dcnderm'. 4-57 7-40 Ninove, Geeraerdsbergen, Alh, 7-UU 11-25 4-57 7-4Ü 0 00 VAN ATil NAEtj Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst. Dendennonde, Lokeren 6-33 10-40 1-40 4-34 7-27. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-33 10-40 1-40 4-34 7-27. Brussel (lang Denderleeuw) 6-33 10-40 1-40 4 34 7-27. Gend. Rruggse, oslende (langs Aelst). 6-33 10-40 1-40 4-34 7-27Gemï van Ronsse naer Audenaerde, gend 4-00 8-05 9-50 11-55 4-45 8-25. VAN BRUSSRT. NAER Aelst, Gend. 6-30 E 1 2 3 kl.) 7-25 S-10 11-20 12 00 2-15 5-15 6-00 8 05 'E ('1 2 3 V\.) 8-15 Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-25 11-20 2-15 5-15 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Adst) 7-30 8-09 E (1 2 3 Id.) 11-30 11-55 2 25 5-25 8-30 (luhgs Meeti.) 5-51 8-11 10-09 3-38 b-25 7-41 Aelst 7-30 8 09 M 30 11-55 2-25 5-25 5-56 8-25 10-00. - van BRAiNE-t.E-coMTE naer: Enghien, Geerardsbergeu, Soltegem, Gend, 7-10 9-07 4-45 8 15- van gend naer Sotlegcm, Braine-!e Gomle, 5-55 9-33 3-20 6-50 AELST, DEN 19 OCTOBER 1687. Ter gelegenheyd van liet onderzoek van onzen stadsbudget, achten wy het eene pligt de aen- dacln onzer ouafhanglyke meerderlieyd op de zeer gewigtige beslissing door den gemeenleraed van Audenaerde genomen, in te roepen. In liet verslag dat wy verder over deze belangryke ■zitting meêdeelen, zullen onze achlbare verte genwoordigers den weg tot ware, nuttige en tevens constitutionnele gespaerzaemheden vin den. die gespaerzaemheden des te gemakkelyker vinden, daer de liberhatersparty alles aenwend om dezelve onmogelyk te maken. Wy zitten met een HALF MILLIOEN schulden op den nek, waervan de uytgeputle Burgers jaerlyks den intrest moeten betalen, zoodal liet dringend noodzakelyk is buytengewoone gespaer zaemheden te zoeken om de lasten der burgers wat'te konnen verligten. Nu, aux grands maux de grands remèdes, zegt het spreekwoord, en wy vragen of het hier 't geval niet is dit spreek woord te benuttigen. Vraegt aen al de burgers onzer stad wilt gy gespaerzaemheden? Eu g'en zult nooyt van uw leven meer eensluydendheyd in de antwoord van .IA gehoord hebben. Allen zullen u zeggen ~wy zyn al lang genoeg lot op de huyd geschoren, vvy hebben al veel te lang ons zweet en bloed naer den ontvanger gedragen en ons ondertus- sclien het onontbeerlyke, het onmisbare moeten omtrekken. Het word hoog tyd dat dit verma- ■eldyd leggen en betalen eyndige, want wel- ihaest zal" het van zelfs moeten eyndigen, aenge- izieii wy niet meer zullen hebben om te leggen ■en te betalen. Nopens de zitting van den Audenaerschen ge meenleraed laten wy voorafgaendelyk eenige regelen volgen uyteen gendsch blad, 't welk om zyne deftige principen en algeheele onafhang- ■lykheyd, alle achting verdient. Wy lezen dus in den Beurzen Courant Wy roepen de aendacht onzer Lezers op bet verder volgende verslag der Gemeenteraedszit- ting van Audenaerde, in dewelke de door die stad ingerigtte, maer volkomen nuttelooze mid delbare school, afgeschaft geworden is. Het zyn de kleyne steden, die tegenwoordig de les spellen aen de groote, waer het op aen- komt de gelden van de armen of van de gansche gemeente te sparen. Aelst, Audenaerde en Sl- Nikolaes en anderen, geven een schoon voor beeld, dat wel door de liberalen.zal aenge- klaegd worden als naer het klerikael riekende, maer waerover de belastingbetalers dier steden hunne onal'hankelyke vertegenwoordigers dauk- baer zyn zullen. Niemand is tegen het onderwyshoe meer scholen, zoo veel te beter. Maer wy vragen het in gemoede waerom scholen oprigten met de gemeentegelden, waer er die door byzonderen gesticht zyn, die gen alle behoeden en vereysch- ten voldoen VAN Ste. ALDËGONDE. TWEEBE EÏI2L. o. Burgeroorlog van Zwitserland. Dood van Zwing li. Kot t overzigt van vervolg in verband met Marnix. SLÜYTREDE. 'T is die les in Zwitserland geleerd welke Marnix van St Aldegonde op zyne Leurt hérhaeldc met schyn heylig- licyd in Bclgenlnnd, wanneer hy onzen vaderlyken bodem, nfgesloolen van1 zyeen bloeyenden welstand, kwam veranderen by ketlersch verraed in een rookend moeras van bloed, asch en pnvnen, veel jammerlyker dan tydens den inval van den heydensehen Ciesar, van dm Godsgeessel Attila en der schroomelyke noord- mannen. Min jammerlyk waren de vernielingen van die wcreldbeulen by de eerste, onze heydensche voor ouders bezaten weynig dat kon geplunderd worden "By de '-vernielingen der Hunnen en NooVdmannen, de woestheyd zelve dezer volken, is eene soort van ver mindering der pligligheyd hunner sirooperyen. Daer- by, lyder.de van Caesar, van Altila en van de Noordman man, wy leeden T ongeluk van de hand en schuld onzer Zy zyn niet liberaelroepen de diepzinni ge pilitiekers uyt loge en kroeg. Welnu als gy liberale scholen wilt, bouwt er zelve bemeubelt en bevolkt ze met uwe ey- gene penningen, maer blyl't uyt onze zakken Zoolang gy dit niet doet, heeft men het regt te zeggen, dat gy van het liberalismus slechts het maskér draegt. Zitting van 7 October. De dagorde bragt onder andere zaken mede bet voordragen van den ontworpen budget der stad, en het vaststellen van den budget der middelbare schoolvoor den jaergang 1868. Den budget der stad naer de bevoegde com missie tot onderzoek, volgens gewoonte, verzon den geweest zynde, vroeg den heer burgemees ter of men de betwisting over den budget der school, die reeds door dezelfde commissie nage zien was, niet zou verschoven hebben tot de zit ting in welke den algemeenen budget der stad zou beraedslaegd worden maer op eene tegen- zegging van een der leden, verklaerde hy, tot de voor handige bestryding veerdig te zyn en dezelve te willen aen vangen. Den heer Devos nam dan het woord, en gaf te kennen dat hy tegen de vier duyzend franks, door de stad aen de middelbare school toegezeyd, en bygevolg ook tegen den budget dezer school, zou gestemd hebben. Eene stad, als Audenaerde, zegde hy, behoeft zekerlyk een middelbaer onderwys. Maer in deze noodwendigheyd is er volkomen- lyk voorzien door liet alhier bestaende collegie. Dit gesticht verschaft aen de leerzuchtige jeugd eenen volledigen schoolgang, die aen de grootste menigte zyner leerlingen den weg gebaend heeft tot de verscheydene weten scha ppelvke levens- loopen, en vooreenigen een grondsteen gelegd heeft der schitterendste zegepralen. Ten huydi- gen dage, mag men zeggen, bestaet er misschien in ons.land geene plaets van het belang ,van Au denaerde, of zelfs van een dubbel belang, die over een zoo bloeyend gesticht van middelbaer onderwys kan roemen. De middelbare school is dus voor het aller minste nutteloos. Niet alleen is zy nutteloos, maer ook nadeetig aen de ware belangen der stad. Deze belangen'eysehen dal men 't éollegie in zyn voorspoedigen staet. behoude, want boven het gemak van onderwys, dat het aen onze jongelin gen beschikt, trekt het in de stad ruym honderd veneerders, die aen de verschillige handelaers der stad het profyt der uytwisseling van vyftig, zestig of nog meer duyzend franks jaerlyks doen genieten. Geen hoegenoemd gesticht brengt, op verre na, zulke voordeelen aen de stad by, en daerom mag men zeggen, dat het collegie een der kostelykste panden, zoo niet den kostlyksten van Audenaerde's fortuyn is. Dit zynde, waerom moet de stad, ten duren koste, nevens dit collegie een ander gesticht on derhouden, dat, alhoewel niet in staet van met het eerste op eenige wyze in den kampstryd te treden, toch noodloltiglyk bestemd is om hetzelve in zyne bestaenmiddels te ondermynen broeders niet Evndelinge die vremde veroveraers sla ken ten minste T moordslael in de vuyst niel van Belgen tegen Belgen. In de XVle eeuw, voor Marnix den Gcnzen-Paus en zynen aenhang, geene hoegencemde verschoooing. Zy waren verlicht, zy waren christenen, hel was hunne volkomene boosheyd van bel waer geloof hunner ouders loffelyk als te zvvaer voor hunne toomlooze driften te verlaten, en alles in de war door. het aensleken der kcttcry, oproer en plunderbazuyn te doen dreunen. Ir een groot deel van Zwitserland liepen woedende Marmx-kellersbendon liet land af, drongen met wapens in de kerken, stortten de altaren neer, brandden de kruyssen, beelden en schilderyen. De verrukkendsle kunststukken vonden geene genade De gehoy'igdc vaten waren geplunderd en gestolen, men verkocht by opbod het kerkgewaed op strael en in herbergen. De slad Schaffhouze was merkweerdig door deftige handhaving der orde in 'l midden van het hollend geraes Te Bazel integendeel, de stad van den Zwingliaenschcn gehuw den Pastor OEcolampadius, het grauw smeet den edel- dom buvten de muren, en joeg de catbolicke geeslelvk- heyd weg. De Hoogesehool die eenen tyd haren Uiyster geweest was,'moest de vlucht nemen. Zoo, toonde zich dc kettery vyandin, zoo als zv is, zoo wel van geleerd- heyd als van God Gedurig roemen zich de goddeloozen voornytgangers om dat zy alles omverwerpen, gelyk dronkaerds in den nacht, alles omsiooten, breken en verbryzelen, zich en anderen kwetsen, wemelend, gescheurd en bebloed den weg afs'uyten, de stralen Iedereen weet dat niemand, ooyt, by gebrek aen geld, de leerscholen der Kasselry heell ge sloten gevonden. Maer als een hüys, om aén Audenaerde een lang begeerd onderwys te verschaffen, zooveel duyzenden franks, als 't collegie, heeft te pabde gesteld, mag het zekerlyk betrachten in den loon zyner werken en pogingen, de middelen van zyn bestaen te puttenen de middelbare school, door de schendery dei* leergelden, is eene der bronnen dezer bestaenmiddels om zoo te zeggen komen verdorren. En waertoe zal dit alles deze school geleyden Tot een ellendig leven en eene haesiige dood. Ja, wat men ook aenwende, men zal er niet in gelukken de gemeenteschool tot bloey te bren gen. Onmogelyk is het, dat twee gestichten van middelbaer onderwys gezamenlyk bloeyen in eene stad die nauwelyks vergenoegende middels bezit om ééne in stand te houden. Nu, het colle gie heeft stand genomen en in het vertrouwen der ouders de diepste wortelen geschoten. De school, integendeel, word verstoolen, en diege nen zelve op wier onderstand hare patronen het meest hadden steun gemaekt, zenden hunne kin deren tot het collegie. In 't begin heeft het aen- tal leerlingen door den heer Clepkens uyl, zyne voorgaende school medegeleyd. aen het nieuw gestichteenigen schyn van by val gegeven; maer dezen schyn is reeds verdwenen, en den val der school word door elkeen te gemoet gezien. Eyndelyk, en om onder het geldelyke betrek de zaek aen te Men, als de stad aen wat het zy, eene merkelyke som besteed, moet zy natuerlyk in vergelding, een merkelvk voordeel terug ont vangen en zoo den heer Devos houd slaen, blyven de vier duyzend franks, aen de middelbare school vergund, byna zonder eenige baet voor het burgerlyk huyshouden. Onder de vyftig of in de vyftig leerlingen die deel nemen aen de lessen dezer school, zyn er ten minste dertig of in de dertig die aen het lee- ger onderwys toebehooren, en bygevolg, als er van het middelbaer onderwys, gehandeld word, mogen ter zyde gesteld worden. In de'twintig anderen lellen de vremdelingen wel voor tien, en zekerlyk is het voor dezen niet dat de stad hare gelden moet verpanden. Tien blyven er over, en als men op dit getal afrekent, de zonen van ambtenaren, van bedien den der stad en anderen, die slechts uyt dwang of vrees tot de middelbare school gedreven wor den, en wier ouders hen liever aen het collegie zouden toevertrouwen, zyn er misschien geene vyf burgerskinderen die vryelyk en uyt ware gene- geuheyd de bekostigjngen door de stad gèdaen te baet nemen Vier duyzend franks, of, na aftrek van de kos ten die eene school van leeger onderwys zou ver oorzaken, dry duyzend franks door dè stad doen betalen, en daerby nog vier duyzend franks uyt de staetskist putten, om eene 'halve dozyn jon - gens te leeren die elders beter en veel geuadely- ker kunnen gediend worden, dit is waerlyk 'te veel! En het is daerom en om de andere boven- gewaegde beweegredens, dat den heer. Devos verklaert; den budget der middelbare school te zullen verwerpen. doen weerklinken van gevloek en de vreedzamen ver schrikken. Hunne lael is sehuymen, kwylen, braken en daertnsschen soms Weg kloosters, dood aen pries ters, geen Messias meer, kost liet honderd duyzend koppen, dat zy vallen, leven de Geuzen of de Liberalen of Garibaldi, volgens lydslip en plaets.. Allyd den zelf den geest. Dus vooruylgang in geschreeuw, verbryzeling en dood gelyk van den kanonbal die maer doorboort, dood en doet aen stukken springen allyd voort, door goud, zilver, Rubenss'.nk, Michelangelo, onnoozel kind, veldheer, of't is gelyk wal Maer van redenering en kennis, gegronde sltulie en wysbegeirig onderzoek, daervan houd men zich zorgelyk af. Wie heeft eerlyds geantwoord aen Bellarmin, nèn Bossuel Wie nn aen Balmes, Wiseman, Lacordaire, P Felix, Mgr Dupanloup? M. Bara bewondert openbaer Dupanloup. Dal. by zich dan trachte eëns te stellen met den verdieristêlyken Bisschop Waerom hoont liy die hem aenhooren Is hel ossengidirul van M.Laurent le Gend eene weder legging van die groole mannen Professor Gallier, zyn leerling bufrane le Gend. Professor Verhaegen enden Pausvervolger Armellini te Brussel zyn in Sn'eramemen- woygering gestorven De Professoren Bancel uyl Vrank- ryk te Brussel en Laurent, hebben die mannen gelopfd. Doch zy zouden beter uytleggen als Profrssoren, en zy wachten zich daer van, hoe die mannen gelyk gehad hebben van op den dorpel der eeuwigheyd in de dood zelve de gramschap van God te braveren. Als uvtslagj van dweepscbeti vooruylgang, wy zien dat le Gend werklieden de banier scheuren van den Den heer Verspieren aen den heer Devos ant woordende, zegde, dat volgens hem de middel bare school een zeer nuttig geslicht voor de stad is, om reden dat mei de geringe toelage van vier duyzend franks* die door de stad worden verleend, aen een zestigtal kinderen eene schoo- ne geleerdheyd gegeven word. Hy verzette zich met kracht tegen de woorden van M. Devos, die gezegd heeft dat dé middelbare school niet mogt aenzien worden als mededingster van het collegie, maer dat. zy slechts daergesteld was om dit laetste in zyne middelen van bestaen te ondermynen. Verders zegde spreker, dat hun doel geweest is wanneer zy de middelbare school stichilen, om door den geringen schoolgangpr>s derzelver toegang aen de kleynste burgees tóe te laten. Den lieer Burgemeester het woord nemende, zegde dat liet onderwys, den grondregel der samenleving zynde, hy hetzelve immer onder steund heeft, en overal waer hel mogelyk zyn zal,"hetzelve za! bevorderen. Öm deze reden is hét dat wyde middelbare school opgerigt hebben en geenszins om het collegie te hinderen, maer om den iever van dit laetste gesticht aen te prik kelen. Ons besluyt was nog daerop gesteund, dat ons, hier een goed middelbaer onderwys ont brak immers, het onderwys op de Hoogstraet gegeven, is onbeduydend, en wy hebben daecin willen voorzien met de middelbare school op te: rigten. M. Liedts. Dat is allemael schoon om zeg gen; maer zegt ons dan eens, welk verschil ér bestaet tusschen het onderwys des collegiés dat der middelbare school Burgemeester. Ik ken het programma Vffff het collegie nietdat gaet my niet aen M. Liedts. Weihoe, waerom spreekt gy dan van iels dat gy zelf bekent niet te kennen Burgemeester. Ik ben vryheydsgezind en wil diensvolgens niet dat de ouders gedwongen woe den hunne kinderen naer de Hoogstraet te zen den, waer zy hunne opvoéding onder het pries tersbedwang ontvangen neen, riep hv uyt, ik- wil dat wy den keus hebben de kinderen te zen den waer otize denkwyze verbeeld zy. M. Edm. Vandewalle. DaUs betmaer doet het met uwe penningen, zooals gy ons gedwon gen hebt het te doen. M. Devos. Het is waerlyk onnoozel van met de stadspenningen een onderwys te ondersteu nen, dat niet alleen door uwe politieke tegen-- strevers verworpen word, nlaer zelfs door een groot getal persoonen, die uwe politieke denk wyze aengekleefd zyn. Op deze gezegdens ontstond eene hevige ter-- warring onder de leden, welke Jegelyk het woord namen» Den heer burgemeester zegde dan, dat- het hem nutteloos scheen de beraedslaging voort te zetten, aengezien er toch geen middel was iemand van gedacht te doen veranderen. M. Vandewalle» Ja, ja, laet ons maer stern- men Op eene interpellatie van den heer Degraeve, verklaerde den heer schepen Verspieren, dat van de stemming der toelage het leven of de dood der" middelbare school afhangt. Daerop legt den heer burgemeester het bestaen der middelbare school in stemming, welke deze vreedznm'M) stoet vnn Nevele gnende lol de vergadering' van S. Frnnciscfis Xaverius wy zien dat IfoogeseliooN studenten zoo vernederd worden van te móeten als strneljongens den ingang gaen belellen tot de kiezing-- zalen aen de Boeren vvy zien dat Hoogesehoolsludentert meest van Gend Brussel en Parys zich voegen aen die van Luyk en dal aldaer God, Jesus-Christus, en by gevolg Maria, de Heyligen en de Roomsch Galholieke Kerk, sclmndelyk aengcrand worden, dat de beestelyk- heyd en domhoyd zoo verre gebrngt worden, dat zc'fs den oorlog aen God word verkiaerd„en de onsterfelyk- hevd der ziel, den loon en de straf van T ander fev'-rr worden geloochend, 't ttene de ergste booswiciiien cier maelschappy lol heden zelden.gedaen hebben. Wy zien niet dal iemand onder de menigte van studenten zich manmoedig tegen die schandstllkken hebbe gefr gelyk eerlyds Godfried van Bouillon vooi ons edel christen geloot, voor de eer onzer v'doroi om ons geliefde vaderland niet van schaemte u. bersten. In de duysternissen van scheuring en k zelve, den keyzer van Rusland, den koning van Pruy. de koningin van Engeland, Abraham Lincoln zoo als Jeflerson Davis smeekten van hunnen troon, 1 oorlog, voorspoed en ramp, den schepper van hèniot en aerde, .en dc Hoogesehoolsludenten le Ltiyk lal en Jesus-Christus. Maria en Kerk met Kaekslagen over-- laden, en te midden dal geklater, dal ezeigehalk van versclieyrle, dagen, onder de grond we tt.eiyke onafir;> kélvkheyd van het meest vrye volk der wereld, bv wu n rondborsfighcyd het merkleeken des herten is,geene

De Denderbode | 1867 | | pagina 1