Nen Charlatans-trek. Nog geen anhvoord. laetsle met vier stemmen tegen vier er, eene i onthouding, tot DE DOOD VEROORDEELT: HEBBEN VOOR GESTEMD De lieeren DEGRAEVE, VANDEWALLE, L'IEDTS, DEVOS. HEBBEN TEGEN GESTEMD De lieeren VERSPIEREN, VANDAMME, VANGEERSDAELE, LIEFMANS. VI. TERHOOST heeft zich onthouden. Ou dezen uytslag volgde eene diepe stilzwy- geudheyd allen waren om te meest verhaesd. Het was den heer Devos die den stilzwygenden burgemeester ter hulp kwam, om te bestatigen dat men 4 tegen 4 gestemd had, en diensvolgens de toelage verworpen was. Op onze aenrading zal de liberhaterskliek misschien luydop roepen en tieren. Misschien zal het Verbond wederom uyt de gaten komen. Maer wy zyn bereyd eene grondige discussie te aenveei'den. Hadden wy er iets aen te zeggen in den gemeenteraed, er zou al gauw meer dan eene dikke gespaerzaemheyd gevonden wezen en de onder de laslen verpletterde burgers zouden sefl'ens gewaer worden dat er kan ge- spaerd en zeer veel gèspaerd worden, als men maer wilt en durft. In alle geval, wy wachten naer het liberael geschreeuw en getier om er spoedig en goed regt over te doen, byzonderlyk als er sterk getierd en geschreeuwd word. I>'e zoogezegde jongens van liet licht, anders gezegd de Verbondsknoexers zouden geern aen 't volk wys maken dat hunne liberale meysjes- school van uyt de gendarmerie de sympathie heeft van de stad Nog een lolleke of charlatans-trek om onnoo- zelaerste foppen. En inderdaed, wilt gy eens weten wat de FeWwu/sjannen zoo al bybrengen om de sullen aen die sympathie te doen geloo- ven Twee redens. Luystert Eenen ongenoemdenzeggen zy, heeft 359 franks 56 centimen aen den grooten .left gezon den om de kosten van hunne liberale school te dekken Och arme schoolEn 2° dat er zoo danig veel kinders zyn, dat de gendarmerie te kleyn isRappe jannen, hé Doch wat den ongenoemden betreft van 559 franks 56 c., den toer is nog al wel gevonden, maer slecht gespeeld. Er is niemand die het gelooft. 'T en kan voorzeker geen catholyken zyn, zeggen d'eene. want waer is den catholyken die geld zou willen geven voor eene school die slechts door liberale logiekwanten gesticht is om 't vry catliolyk onderwys te bevechten en te ver nietigen, en waer nooyl eenen priester maer wel francmaconsbeschermers den voet zetten. 'T en kan ook geenen liberael zyn, zeggen de andere. Nen liberael zal zich wel wachten van 359 Sr. 36 c. uyt zynen platzak te trekken voor eene k.kschool. Dit is tot nu toe iets dat onge hoord is. Bovendien geheel de wereld weet, en Aelst ook, dat liberale gasten van 't geven houden gelyk den hond van de stokslagen, maer dat zy uytnemende veel houden van Opstrijken trekken en uytzuygen. By hun is de gewoonte eene andere natuer geworden die er nimmer zal uyt gaen, want -chassez te naturel, il revienl au galop. Wilt gy weten, zeggen andere, van waer die fr. 359-56 c. komen? Dit zal de opbrengst zyn van hunne liberale inzamelingen, 't is zeker. 'T en zou ons zelfs niet verwonderen, voegen zy er nog by, indien ev in 't midden van 't logeke eeneu offerblok stond tot onderstand van de fa meuze schoolzy is immers -door die mannen gesticht en staet onder hunne hooge waekzaem- heyd en bescherming. Voegt er nu eens by d'ael- moessen van 't, logeke, deze der Aelstersche liberhaters-familien dié altyd moeten dansen ge lyk de kopstukken van 't logeke fluyten, en gy zult met tyd en patiëntie wel konnen geraken tot 359 fr. 36 c. Ik zeg met tyd en patiëntie, want 't is zonneklder dat die somme niet in eens is gegeven en nog veel min van eenen ongenoemden alleen komt, zooals 't Verbond ons zou willen wysmaken. Eenen ongenoemden zou zich zoo belagchelyk niet maken van by zyne 559 franks nog 36 cen timen te voegen. Die 36 centimen doen zien dat liet sommeken van den zoogezegden ongenoemden niets anders is dan de opbrengst van inzamelin- tong durft, een oogenblik roeren om eer, waerheyd en deugd voor te staen. Moest men dood geslagen worden Ier plaets, dat lyk zou men in triomf op verhevene baer ter kerk en ton grave gedragen hebben met lofzangen en m6t redevoeringen beter dan van de Professoren Laurent en Bancel, roemryker dan voor de Sacramen- lemvcygers Dufr&ne, Professor Callier, Verbagen, Paus- vervolger Armellini, stom de eeuwigheyd in. Ons bloed voor God en Kerk lot den laelsten druppel moeten wy gcerne vergieten jeugd is den tyd van krachtige ge- waerwordingen, veerdige vlyligheyd, stoute bereyd- zaemhevd en zolfsopolïoring, en in de stad der man haftige Eburonen, in de streek waer Ambiorix stand geld teert T boofd bieden ook aen overmanning van ia lie xelelplaets van den ouden marlolaer Lam- geene enkele sludentenstem heeft de stralen omen en kruysdoeii glinsteren, de- i jrsilcyt zoo le Bazel in het begin der eüw, ii: a zou weynig le jammeren zyn op haren rgang. adert essoin? n Zwingli in Zwitserland was met zyne Oring min bezig aen vvetensehap ie denken dan bur geroorlog ie blazen. Vyf kleyne Kantons, digt aen elkander, door oude vaderlandsliefde vervuld, die kern en het hert der Natie, op al die trebeurtenissen, besloten op eene allersterkste wyze le zullen trouw blyven aen den dienst van God. De Kantons In burg en Valais vorklaerden het zelfde voornemen. Zwingli gaf een manifest uyt, zoo als nu Mazzini en gen die het kliekske byeengeraspeld heeft, niet met franks of halve franks, maer met centimekes en alzoo tot 559 franks 56 centimen gekomen is... Hebt gy het vast, konfrater Verbond Gevoelt gy nu hoe ver uwe domme ezelsoor uytsteekt Wat nu aengaet de reden waerdoor zy willen doen gelooven dat de gendarmerieschool de sympathie van 't volk heeft, te weten dat er zoo veel kinders naer toe gaen, of ten minste op den arm er naer toe gedragen worden, die reden zegt ookal niet veel. Immers, hoeveel catholyke ouders zoud gy in Aelst vinden, die, uyt eygene bewe ging of genegenheyd voor 't liberael ondefwys, hunne kinders naer de gendarmerie zouden wil len zenden Begint eens met af te trekken - 4° Al de ouders die gedwongen zyn, omdat zy van 't liberhatersbestuer afhangen. 2" Al de ouders die kalandisie hebben 't zy van d'hospicen, 't zy van T armbesluer, 't zy van her, stadhuys. 3° Al de ouders die in hunnen handel of nee- ring onder de police polie moeten staen. 4n Al de ouders die voor den eenen of anderen zoon naer een postje verlangen op den yzeren weg of elders of reeds een postje gekregen hebben. 5° Al die schamele ouders die bly zyn van gratis hunne kinderen naer de gendarmerieschool te mogen zenden. 6° Al de ouders die, is 't niet g'heel en gansch kosteloos, ten minste voor half geld of nog min, hunne kinders naer de school van Mamzei Coleta zenden. 7° Al de liberale ouders die onder de catholvke bevolking onzer stad niet meer mogen gerekend worden, omdat zy met lyf en ziel verknocht zyn aen 'l liberhaters-francmaponsgespan^ Als gy nu dit alles aftrekt, ik vraeg het u, hoe veel kinders zult gy in die fameuse school vin den, die toebehooren aen catholyke oudeis welke vry zyn en uyt sympathie, hunne kinders naer de liberale schole zenden 'T getal zal bitter kleyn zyn. De slimmerikken weten dit ook zeer wel, en 't is daerom dat zy trachten, by inschryving, eenige oordjes byeen te schrab'oelen tot onderstand hunner gendar merieschool, omdat zy zelve in 't beslaen dier school weynig of geen betrouwen hebben, en met reden. Want laet eens binnen een paer jaren de police polie in den azyntobben gesteken wor den laet eens de verlichtte bestierders van armbureel en hospicen afgedankt zyn laet eens enz. enz. en dan zult gy zien wat aerdige sym pathie de stad voor uwen liberalen winkel heeft, en wat weerde de menschen aen uw liberael onderwys hechtenIn andere plaetsen heeft dit onderwys reeds vruchten gegeven. Maer welke vruchten eylaes Het is nu al dry weken dat wy wachten naer antwoord, en 't is te vreezen dat wy nog al lang zullen wachten eer de Verbondsmounen op ons vraegske zullen opengaen. Wy hadden in ous Nr van 29 september den konfrater vrieudelyk gevraegd of hy de goedheyd zou willen hebben ons de victorien te annon ceren die de leerlingen orizer middelbare school van eersten rang bekomen hebben in 't algemeen konkoers der middelbare staetsscliolen, terwyl hy zoo luydruchtig de victorie aenkondigde van M. G. De Pauw, die eenen 2'lun prys voor het vlaemsch onder d'oude leerlingen behaeld heeft. Wy voegden er by dat het eene voldoening zou wezen voor al de contribuabelen der stad te vernemen dat onze zoo duerbetaelde middel bare school verre boven de kleyne en weynig kostende gestichtjes van 2deu en 3den rang gebril- leerd heeft. Wy weten dat die gestichtjes zeer wel bedeeld hebben geweest in 't konkoers, maer 't Verbond, dat anders zoo klapziek is, zegt ons tot nu toe niet hoe het. staet met onze dure middelbare school van 4ste" rang. Het Verbond zegt wel en herzegt gedurig dat het liberhatersonderwys zoo en zoo goed is. Maer klappen zyn geen oorden, en daerom ver zoeken wy andermael 't Verbond ons de victorien te doen kennen die onze dure of rykbetaelde liberale school in''t konkoers behaeld heeft. De stad heeft belang deze victorien te kennen, omdat zy jaerlyks zooveel duyzende franks in die school van 4sleo rang moet steken, en zy wilt weten of die school triomphantelyk uyt dit konkoers ge komen is, ol wel of zy zich affrontelyk den steert heeft laten vlechten door kleyne middelbare ge stichtjes, die nog d'helf't zooveel niet kosten als d'onze. Wy verwachten antwoord. Er valt hier den platzak niet te komen spelen eu te zeggen 'E wil aen den Denderbode niet meer antwoor den. Onze medeburgers zullen seffens daer zyn Garibaldi van tyd tol lyd doen, om stedelingen en lands lieden van Zwitserland op te wekken legen de calho- lieke Kantons. De Protestantsche Kantons, aengehilsl door den Luthersehen landgraef van Hesse en door Zwingli, ge- rockten in meerdere dweepery en begonnen met geweld de hervorming op le dringen waer zy verstoolcn was. Zy noemden de calliolieken afgodisten, anteclirislen, duvveldienaers, satanskneclilen, bloedzuypors. Die benamingen kwamen le voorschyn ook in openbare redevoeringen en in de aklen der overheyd. Zwingli meester te Zurich en te Berne kon niets meer verdragen dal hem vvedersprak. Hy wilde noch Pai/s noch catholiekcn, en daerom deed hy de beelden breken. Hy wilde niet hooren van tegenwoordighevd van Christus in 'l H. Saerainenl, en daerom, dol tegen de mis, deed hy de altaren slechten, bulderende ook tegen Luther. Hy wilde niet meer Herdoopers, joeg Carlostad van hem weg die oud. priester en getrouwd, mopsi dag- huerwerk gaen zoeken hy de hoeren, en stierf in ellen de. Ily zegdeniet herdoopen, nracr de Herdoopers verzuypen. Die Herdoopers wierdei» te Berne verdronken. Er ontstond niettemin verschil van leering lusschen Zurich, Berne en Bazel, en elk had zyne party. Zoo dat onder ander le Soleure de dry pariyen praken en tracht ten de overhand te krygen, waerdoor er aldaer krakee- len ontstonden ondereen. (vervolg later.) om le zeggen 't Verbond zit in de piere, 't en kan niet antwoorden, en al zyne loftuylingen over zyn liberael onderwys zyn maer lautere komedie ol kwakzalverswinkel, waermeê wy geen affairens hebben. De ellendige schryvelaers van 't Aelstersch framagons bladje geven ook een politiek over zicht af over Boomen en zeggen onder ander Dal de onverschilligheyd der Bomeynsche bevol king het verdedigingswerk van het pauzelyk leger verlamt, terwyl in Jtaliën de openbaere denkwyze zicli van dag tot dag meer en meer ten voordeelè der garibaldisiische onderneming verklaert. Dat logiekwanten zulke kemels durven afge ven is niet te verwonderen't is de ware uyt- drukking hunner vurige verlangens naer den on dergang van kerk en pausdom en den zegeprael der garibaldiaensche brigandsbeuden. Maer dat er lezers gevonden worden in 't kal- koentroepje die zulke kemels doorzwèlgen, dat is jandorie een wonder, immers geheel Europa weet nu dat de Romeynsche bevolking, niet alleen mét hert en ziel den Paus aehgekleefd is, maer dat zy komt wapenen te vragen om zich by Me edelmoedige zouaven te vervoegen en onzen H. Vader tegen de garibaldiaensche brigands, ten koste van hun bloed, te verdedigen. De uytnoodigingsbrieven voor den wetgevenden zittyd zyn aen de leden der beyde Kamers toege- stuêrd geweest. Zy zyn verzocht den 22 dezer, ten één ure, te vergaderen in de zalen van respektieve zitting, 'i geen de tyding bevestigt, sedert lang verspreyd, dat er geene koninglyke zitting zafplaets hebben. Wy zullen er ook niets by verliezen. Men meld uyt goede bron, dat er binnen kort verscheydene openbare betoogingen, te Brussel, tegen dé nieuwe militiewet zullen plaets hebben Bravo die mon^terwet, hoezeer van hoogerhand goedgekeurd, moet gansch het land door eene zoo algemeene protestatie doen ontstaen, dat de wetgevende Kamers baer niet zullen durven bekrachtigen. Eene zeer talryke meeting, zaterdag te Ant werpen gehouden, heeft eenpariglyk beslist van te protesteren tegen het ontwerp van militaire herinrigting door de kommissie der 28 voorge steld. Deze vergadering heeft, by toejuyehing, de afschaffing gestemd der bestendige legers en de militaire konscriptie, en de byeenroeping be slist eener nieuwe meeting die zondag-toeko mende zal vergaderen en tot de welke de afge- veerdigden van ai de gemeenten der provintie zullen geroepen zyn. Volgens ons stelt het wetsontwerp op de her- inrigtmg van liet leger misschien de schandigste partydigheyd daer, welke tot heden in ons land nog'is gepleegd gewordenalles is er ten nadeele der arme en geringe lieden en nog wel byzon derlyk voor deze van den buyten. Een ryken neemt een of meer bankbriefkens uyt eenen bon dei en zyn zoon is vryden armen moet hem zien optrekken, in groot gevaer van hem nimmer meer weder te zien, ten minste gelyk hy henen gaet, 't is te zeggen, spaer-, werk- en deugdzaem en zyne ouders toegedaen. Men moet strenger zyn op de ligchaemsgebre- ken, zegt de commissie; hewel, in de groote ste den, onder den indruk der ongezonde werken en van het zedebederf, zyn de jongelingen meestal aen ligchamelyke gebreken onderhevig, mager en diensvolgens tot den krygsdienst onbekwaem. Te lande, onder den indruk van eene gezonde werkzaemheyd, van maiigheyd en goede zeden, zyn er vele kloeke jongelingen hewel, deze kun nen het leger dienen en de akkers kunnen onbe- ploegd blyven. Ziedaer hoe men dé belangen van het land verstaet. Kent gy de voorstellen van de Commissie voor de nieuwe krygsinrichting, vraegt 't Volk, en zoo ja, wat zegt ge ervan?Als 't zoo voortgaet. zullen wy nog eene respectabele militaire magt worden. Honderd duyzend soldaten, een oorlogsvoorraed, dat men er verslagen zal van staen, 50 duy zend burgerwachten die, op hunne beurt, op den oogenblik des gevaers, vol heylig vuer naer de grenzen zullen vliegen, Antwerpen, de beny- densweerdige schuylpfaets van het yorstelyk Stamhuys, zoo kolossael verschanst, dat. de g'e- heele stad in gruys zal geschoten liggen, vooral eer de forten er zullen moeten toe besluyten zich eyndelyk over te geven. waerlyk eene glorie volle toekomst lacht ons tegen, en men is lier Belg te zyn, wanneer men de Congreskolom be- kykt??!! Laet ons ernstig spreken. Koning Leopold den tweeden heelt aen de Commissié der 28 over haer ontwerp ter vollediging van ons krygswezen eenen brief van gelukwensching geschreven. Het zy zoo: den zoon volgt de stappen van den vader, wy vinden daer niets dan natuerlyks in maer wanneer den Vorst van eenen giondwettelyken Staet zich bemoeyt een ontwerp goed te keuren, waerover de Kamers nog geene uytspraek heb ben gedaen, voelen wy de noodzakelykheyd om van onzen kant onze meening over dit ontwerp te kennen te geven, en wy zeggen dat de besluyt- selen der onderzoekscommissie iets monsterach tig zyn, iets ongehoord, eene tergende uytda- ging van het openbaer gevoel van het Land, eene eerste roekelooze poging ter bekrooning van het stelsel dat Belgiën meer en meerontaerd en op vreet, en eyndigen zal met het noodlottig in den afgrond néér te ploffen, waerin do natiën vergaen welke haer zelfstandig karakter verloochenende, hare redeu van bestaen verliezen* De tydingen uyt Roomen wekken overal den iever op ten behoeve van den IJ. Stoelte Parys is er eene inschryving geopend om te helpen voorzien in de noodwendigheden van het Pause- lyk leger; de hollandsche catholyke dagbladen melden dat er eerlang vier honderd jonge catho lyken naer Roomen gaen vertrekken. Den zoon van den graef Ludovic d'Ursel, heelt ook dienst genomen in gemeld leger hy vertrekt heden. M. J. Roggeman, pastor van Beirleghem, is pas* tor benoemd van H. lu-rst, teGend. Wy vernemen mei droelheyu het overlyden van M. Verbeke, pastor van Meulebeke, doktor in wys- bcgeerte en letteren, oud lid van liet Nationae! Kongres, ridder van het Leopolds-orde, gestorven den 14 October, in der ouderdom van 71 jaren. M. Verbeke was een der deftigste en der geleerd ste priesters van liet land; hy heeft uylmnntende diensten aen de Religie en aen liet land '1 zy als priester, 't zy als lid van hel Nalionael Kongres be wezen. By koninglyk besluyt zyn de volgende benoe mingen gedaen Vrederegter van het kanton Herzeele, in vervan ging van den heer Cosyns, ontslaggever, den heer Ronsse, doktor in de reglen, bedienden in het minislerié van justitie. Vrederegter van het kanton Ninove, in plaets van den heer Van den Bussche, ontslaggever, den heer Lamquel, advokael te Aelst. By koninglyk besluyt van 42 october, is den provintiera.ed van Oostviaenderen bveengeroepen op maendag 24 October, om kandidaten aen te bieden voor de oj»enslaende piaets van raedsheer by het hof van beroep te Gend. Bv koninglyk besluyt van 42 october zyn be noemd ie Mekelgem (Braband). Burgemeester, J. Van Lierde; schepen, H. De Witte. Na talryke lusschengevallen die liet grond- vonnis onderbroken hebben, heeft de korrektion- nele regtbank van Brussel, in haer gehoor van zaterdag, uytspraek gedaen over de beligtiging van amblsmisbruyk, ten laste gelegd van den ge wezen schepen Jan Heymans, van St. Gillis; pligtig herkend, is hy veroordeeld geworden tot 500 fr. boet, en onbevoegd verklaerd om openbare ambten te bekleeden, voor zich bemoeyd te hebben irl ondernemingen nop'eus de gemeente St-Gillis, ge durende dat hy nog schepen was van deze plaelse- lykhevd, bemoeying door de wel legenstrvdig ver klaerd met de gezegde bedieningen. Wat praet men te Brussel toch altoos van vooruytgang en beschaving. Hel laetste jaerlyksche verslag bepaelt op 25 p. h. het getal der ongelct- terden, welke meer dan 9 jaren oud zyn. Dat kan nog al tellen De statistiek bestaligt ook eene vermeerdering in zelfmoorden voor het afgeloopen jaer in 4866 zyn er 47 en in 4867, 57 geweest, waervan 4 aen ellende worden toegeweten. -- .Y!en zegt dat keyzer Frans Joseph, op zyned terugkeer van Parys, Brussel zal bezoeken. Noch in Holland noch in Engeland is er geen hoegenaemd geval van runderpest bestatigl ge weest, gedurende de week van 28 september laetsl- lederi tot 5 dezer maend. Den toestand word dus van langsom geruststel lender. Ook kómt. het golivernèmt der Nodei landen het verbod te heffen van fooren en veejaermerkten le houden door gansch het ryk. Het pruysischgouvernement heeft eenen ertiSff- gen maelregel genomen, het heeft den invoef toegelaten van al de koopwaren waer van den ingang verboden was geweest, nvt oorzaek der runderpest, en uyt Belgiën, Holland en Engeland komende. BUYTENLANDSCIf NIEUWS- Parys, 45 october. Den Monitcur Umversd kondigt aen dal 90 pau- zelyke soldalen den 43 dezer, eenen aenval m°l de bayonet hebben gedaen tegen 500 Garibaldiers die den grooten weg van Monte-Libretto bezette- den. De oproerige benden hebben dat standpunt moe-- ten onlriiymen, na gevoelige verliezen in doodem en gekwetsten ondergaen le hebben. Parys, 45 october. Men leest in den Journal de Paris Hel gerucht liep gisteren dat de koningin van Spanje de Bale- aersche eylanden aen den Heyligen Vader tot schuylplaels had aengeboden. Valgens onze bezon- dere inlichtingen, zou deze tyding zeer nauwkeu rig zyn. Roomen, 45 october. Nieuw moorddadig en schitterend gevecht, MM. Guillemin van Quélen, en vyf zouaven zyn ge kwetst geweest. M. Desclée (van Doornyk,) die dry wonden be- komeu had, (te Subiaco?) waer van eene ernstig, is beden buyten gevaer. Florentie, 44 october. De Opinioene verdedigt de houding van hei itali- aensche kabinet, en zegt. dat de waekzaemheyd var» hel gouvernement niet beier zyn kan, echter zyn er door hetzelve maetregeien genomen om zyne pliglen jegens Vrarikryk te vervullen. Dit blad verdedigt de houding van het romeyn sche volk, en zegt dat op den dag waerop de be langen vdn het vaderlaud, van het koningdom, der orde, der vryhevd het zouden eyschen. den dag,. waarop de Romeynen dezelve zouden inroepen, of wel den dag waerop Vrankryk er zou tussclnn- komen, die ilaliaensche troepen in den Pauselyken Staet moeten rukken. Florentiën, 45 october De Nazione beknibbelt hevig alle gedacht van fransche lussehenkomsl te Roomen. Een berigt uyt Roomen bevestigt de nederlaeg- der zoaaven van Monte Libretti. De zouaven had den 45 dooden en gekwetsten. De opstandelingen hebben Monie-Libretli en Salvaterro verlaten. Florentien, 46 october. De Bi forma kondigt aen dat er lieden te Roo-- meu een buylengewoon konsistorie moest plaets- hebben. Den Paus heeft de kardinalen byeengei'oepen om over de huydige gebeurtenissen te beraedsla- gen. Florentien, 46 october. Het Diario di. Boma van 45, bevestigt dal de pauzelyke gendarmen Acquapendenle zonder slag of stoot weder bezet hebben, en daerna vertrok ken zyn, liet orde hersteld ziende Den Ossurvatoro romano verzekert dat, buyten Nairola, geen hoegenaemd gedeelte van het pause- lyk grondgebied i.u dour beuden bezet is.-

De Denderbode | 1867 | | pagina 2