22',c Jaer. Zondag, 10 November 1867. i\" 1108. VESITREK UR EN UYT AELST NAER VERTREKUREN UYT VOELENDE STATIËN: 6 FRANKS. 'S JAERS. BOOM EK EN ITALIËN. En dan nog, Verstaet gy dit Neêrtaeg vau Garibaldi en der Italianen. De verkooping der geestely ke goederen in Italiën. find. 5-28 8-33 12-23-4.S 6-1S Gend, (6-05 vrvdag) 7- 3 (E le 2" 3° kt 8 32 Lokeren 5-25 8-33 12-2» 3-15 6-15 gj 8-52 2-25 12-48 3-18 0 15 6-30 9-10 eras. 1-58 8-31 12(1 23k1) 8-46 11-40 11-57 1-20 Broeee, Osl. 03 E(1 23 kl). 8-32 8-52 12-25 2-45 5-47 E (1® 2e 3C k') 5-52 8-59 S 12-48 6-15 6-30 filecli. 5-95 8 31 E(1 23 kl.) 8-33 8-46 11-40 Doornvk, Korirvk,- Moescroen. Ryssel (lanes 11-57 1-20 2-45 3-15 5-52 8-50 Geild) 8-32 8-52 12-25 12-48 3-18 6 30 M S" 846 Hoorn Ryss) (Logs A.b> 7-58 0-00 All. 6-32 »-»' 120 2"« 0 18 5f8fL lol Horlryk V.aterd. en Zondag. I oilv Thienen Luvk Verv. Landen. 5-25 8-34 n» 8-33 E123 kl.) 8-46 14-4<> 11-37 3 45 5-52 f Ninove, Geersb. Alb, 7.-58 2-45 5-52 g.50 Bergen, Quicvrain, Namen, 7-58 2-45 5-52 VAN ANTWERPEN NAER: Lokeren, Gend, 5-30 7-30 9-00 44-00 3-00 0-00 6-30 7-00 VAN GENT) NAER Lokeren, St-Nieotees, Antwerpen, '6-30 9-30 4 0-50 2-50 5-35 6-55. Tc Lede slaen al de konvoys uylgenomen de Expres. Te Idegem en Santbergen slacn ,al de konvoys. Te Gyseghem slaen stil al de konvoys. Te Denderleeuw slaen al de konvoys uytgen. de verirckken van Brussel 6-30 8-42 12-45 5-50 0-00. en nvt Aelsl 8-31 11-40 1-20 5-47. Vertrekuren uyl Denderleeuw naer Brussel 8-14 8-59 12-10 2-58 6-05 9-02 9-07. Cnlqiic Siiiim. VAN LOK ER EN NAER Pendermnndfl, Aelst, 7-05 10-55 4-55 .5-00 7-38 Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, 7-05 4^85 5^00 0-00 0-00 VAN ATH NAER Geeraerdsb, Ninove, Aelst. Dendermonde, Lokeren 6-55 8-12 Geerardsb; 10-35 4-15 7-35. Lossen. Geeraerdsbergen. Ninove, Aelst 6-55 8 12 Geerards. 10-38 4-15 7-35. Brussel (lang Denderleeuw) 6-55 10-39 4 45 7-35. Gend, Bruggse, osl.ende(langs Aelsl). 6-55 8-12 Gend 10-35 4-45 Exp. van Ronsse^NAER Audenaerde, gend. 8-05 41-25 3-20 4-25 8-22. VAN BRUSSEL NAER Aelsl, Gend, 6-30 E 1 2 3 kl.) 7-30 8-42 14-20 12 45 Exp. 2-14 5-10 S-80 8-15 Ninove. Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw), 7-30 40 30 2-14 5-10 0-00. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-36 41-33 00-00 2-92 5 29 8-18 (langs Mecli.) 5-50 8-56 3-36 8-09 Aelst 7-36 0-00 11-33 00-00 2-22 5-29 8-48 U-UO. van BRAiNE-LE-coMTE naer: Enghien, Geerardsb, Soltegem, Gelid, 6-51 14-04 4^07 7-55 van gend naer Sollegcni, Braine-le Comle, 6-10 0-00 3-25 0-00 AELST, DEN 9 NOVEMBER 1867. Het is inderdaed bedroevend, ja, walgelyk, zeg den wv in ons vorig N', de tael onzer liberhaters- gazettén le lezen over de gebeurtenissen in llalien en in de Romeynscbe staten. Ziet maer naer 't Verbond van Aelst: nooyt lieeft 'I aelstersch francmafionskliekske zicli beter doen kennen dan in zyn schynhey-lig Verbond van zondag over Roomen en Italiën. G'lieel 't bladj'e bevatte -ai de -wer.scben van 't kliekske, al de vvenschen van g'lieel zynen haspel, al de innerjyksle en vurigste verlangens van g'heel bet goddeloos llancma- ijonsgèspuys. Maer, om hierdoor liet publiek niet ie verschrikken, hebben de Verbondsknoeyers, volgens hunne gewoonte, de vuygsie tartuffenrol gespeeld, en die vurige weiisclien, die verfoeye- iyke verzuchtingen, die snoode verlangens vol komen weerdig van een Satans dienaer, trachten 1e b'edekken met bet fynste vloers der walgelyk- ste bypociietery. Den Paus, zeggen de Verbor.dsschryvelaers, moet te Hoornen blyven; Koomeu de hoofdstad van het Calholicismus is sedert 18 eeuwen met dien godsdienst verbonden en kan niet ge- sctieyden worden van liet Opperhoofd der Roomsche Catliolyke Kerk. Roomen zonder Paus, is geen Roomen meer. Den Paus ïhoet niet alleen te Roomen blyven, maer er nog eene volkomene vryheyd genieten, en onal- hanglyk zyn van alle'wereldsche drukking, 011- afhangjyk van alle gouvernementen Zoo spreken die huyehelaers uyt 't Verbond om d'oogen te verblinden, om liuri goddeloos inzigt te verbloemen en het Pausdom de ergste slagen ■toe te brengen. Wilt gy weten hoe die Trriiondsmaniien de vry heyd en u'onafhanglykheyd van den Paus ver steen en begeeren? Luystert: Italiënzeggen zy, zonder Roomen voor hoofd stad, is geen Italiën. Dit wilt zeggen dat den Paus, beroofd 'van 't weynig dal hy nog beeft, zvn geesfelyk gezag zou moeten uyloefenen onder de bescherming van zynen lieyligscbendenden in- palmer, Victor-Emmanuel. Ja, voegen zy er by, niet alleen van Victor-Emmanuel, maer ook van ;al de koningen van Europa, 't zy protestant of catholyk 1 Ware dit geene schoone vryheyd geene scboone onafhanglykheyd voor den Paus onder de bescherming van zyne gevaerlykste vyandeu, vanzyne ergste verraders? En als die mannen verklaren dat den Paus moet vry en onaflianglyk zyn in zyn geeslelyk liestuer, peyst gy dat zy régtzinnig zyn! Peyst gy dat zy dit meenen, zy die den Paus" om de religie haten en verl'oeyen? Kwame de zaek zoo verre, wierd den Paus van alles beroofd en door de revolutionnaire dwinge- EE1V AERDI6 VOORVAL. Onze geschied én is gebeurde injuny 1832, ler gele- genheyd der begrafenis van generael I amarque. Den 3 dier maend had myn regiment, het 5e lansiers gansch den dag onder do wapens moeten slaen, bcreyd om, op 't eerste bevel, te peerd te stygen. Elk kwaert uers kwamen er boden ons berigl geven van hetgeen er omging op het toQneel des opslands reeds hadden wy vernomen, dat dry dragonders van het 6e regiment op de brug van Austerlitz gewond waren, dal het peerd des kolonels was dood gescholen dal. een kogel dan kapileyn Briqueville had getroffen, dat eenige kazernen omringd waren en dal de oproerlingen verschcydene soldaten ontwapend hadden Helaes als Franscliman waren wy bedroefd in het vooruytzigl, dal wy ons welhaest tegen een dergelyken aenval zouden moeten 'verdedigen maer toch wisten wy, dat wy, als krygs- «nan, den roem van ons regiment moesten handhaven, wy wisten, dat een slandaerd iets heyligs is, en dat alvvie denzelven aenrand, een vyand word hy is den grondsteen der krygseer. Evndelyk om 6 uren 's avonds, blaest men te peerd en vy'tien minuten later waren wy in dc St-Marlun- stract, slecht te vreden over het bevel van roerloos le blyven staen onder het vuer eener barrikade, sleehls dry honderd stappen van onsmen zegde dat den maerschalk wilde beproeven om het volk door dien schyn van groolmocdighcyd tot kalmte en orde weêr te brengen. Weldra liep eene kolom voetvolk ons vooruyt, de trommels sloegen, onzen kolonelTiep op draf daerna in galop onze trompetters bliezen den aenval.' Eenige kogels floten om onze hooren eene sèhriklielyke ontploffing schudde de geheele St-Martens- landy overweldigd, oil was liet nog mogelyk zyne geestelyke inagt op die wyze uyl te oefenen, ware het Romeynscbe vraegstuk daermeê opgelost? Neen, NeenVerre zy van daër. 'T is den ondergang van 's Pauzes tydelyke magt alleen niet, maer ook en wel byzonderlyk den onder gang zyner geestelyke magt dien de liberhalers- francmagons - revolutionnairen gezworen heb - benLaet ons DEN EEULOOZEN VERPLET TEREN, ziel daer bunnen oorlogskreetDE RE LIGIE MOET ONTÈERD EN IN SLYK VER SMACHT WORDEN!!.... Ziet daer hunne eygene geschrevene en gedrukte bekentenis 'T is dan Christus en zyne Kerk welke zy in 't Pausdom verdrukken, vervolgen en uytzinnig- lyk zoeken te verdelgen. Wy hebben het bewezen •in onze artikels over den liberalen vooruytgang en klaeu doen zien dat het magonnismus geen an der oogwit heeft. De waerheyd word'bevestigd door zyne eygene mannen, door zyne eygene li- berhalersgazetten als zy vrylyk konnen of dur ven spreken en niet verpligt zyn bet masker van sehynheyligheyd aen te trekken, gelyk den Lieve- naer en 7 Verbond van Aelst doen, omdat zy hun logiebladje in catliolyke steden uytgeven. Ziet hier hoe een fransch mac-onniek revolu tionnaire dagblad,, den Avenir NatwnaU zich durft uytdrukken, tot schande van al de hypo- kriete gazetknoeyers De Romeynsche kwestie is niet gelegen in dit deelken grond dat nog overblyft van het zooge- noemd erfdeel van den IJ. Petrus, en dat aen Italiën nog ontbreekt om volledig te zyn. Dit kleyn grondgebied, 't is waer, siaet de Italianen zeer wel aen en zou de italiaensche eenheyd luysterryk bekroonen, maer 't is daer nogthans het ware Roomen niet. Al waren de brigandsbenden van Garibaldi meester van 7 kapitolium, al wapperden a hare vaendeU op het roomsch Vatikaen, zoolang het Roomen van den SYLLABUS blyft regt staen, is den zegepr-ael niet voltrokken. T is dit Roomen, 7 is 7 Roomen van den SYLLABUS, dat moet bevochten worden, dat moet overwonnen worden. Den Paus is den Wettigen vorst van al deze welke zynen zegen niet vers toot en. Men kan wel door gewapenden oproer het pauslyk Roomen doen wag- gelen, maer 7 is door den oproer der geesten dat men het voor goed moet overwinnen Ja, gy verstaet het, Verbondsknoeyers en tutti quanti, 't is door den oproer der geestendit is te zeggen door den opstand tegen de catholyke leeringen, door de verwerping en versmading der Geboden Gods en van de H. Kerk, dat gy tot uwe oplossing van de Roomsche kwestie wilt komenJa, gy verstaet het maer al te wel 't zyn de geesten die moeten opstaen tegen het christendom, tegen de Kerk, tegen den Verlosser en Zaligmaker Jesus-Christus, om zyn ryk op aerde te vernietigen en er 't ryk van Satan vol- slraet, en eensklaps, ik weet zelfs niet hoe, bevond ik my, met gansch myi: regiment, aen den overkant der barrikade. Hourra ik was niet dood dit was alles wal ik verlangde, en waeHyk, op dit oogenblik begreep ik hel geluk des gevechls. Ja, het was sehoon, te peerd zitten, vast op de stygheugels. den sabel in de vuyst, verhit door den reuk des buskruyds, dat nog onder ons rookte en dooi' hel flikkerend licht der brandende huvzen. 0! het was schoon.... maer sleehls vyf minuten.... want dan.... dan helaes schieten de oogen vol tranen, als dit droevig gedacht in liet hoofd komt al die lyken zyn lyken van burgers, van onze broeders 0 f meer dan eens, in die dagen van wanorde, had ik gonegenheyd om myneu sabil op de kassèyen van die fransche stad die wy als een vyaiidelyk land moes ten behandelen, aen stukken te slaen maer er was eene allerbeste rede om dat niet le doen, want ome broeders hadden de kasseyen opgebroken en al de scha- cos en képis onzer soldalen droegen er teeken van.... Men riep leve het legeren als wy, zonder ach tertocht, naer onze vrienden gingen, dan loonden zy ons hunne vcrknochtheyd, met den regen van steenen op ons te doen vallen. Onder zulke bewyzen van vriend schap moet de krachtigste volksliefde bezwyken. Ik heb vele dagblad«n gelezen, die hevig tegen onze zooge zegde vreedheden uytvielen maer ik wenschte uyt ganschcr herle, dal al die schryvefs eens met ons in de St-Martenslraet geweest waren, en daer, onverwachts, een grooten en z war cd piano-nyi het derde verdiep op den rng gekregen hadden, zooals het gebeurde aen eenige dragonders, die ons vooraf reden. Wy waren dan over de bai rieadeh, en, zoo als men denken kan, was onze slagorde tamelyk veel gebroken ik keerde my plotselings ona, ton eynde my naer myne strekt en alleen meester te laten spelen. Doch, rekent daer niet op dit zelfde Roomen, dat sedert achttien eeuwen de uytvaeit heelt byge woond van zoo menige zyner vyanden die vrees- lyker, sterker en onizaggelyker waren dan gy, dit zelfde Roomen van den Syllabus zal ook uwe uytvaert bywoonen, en als gy reeds lang, gy en al de kwanten van uwen kaliber, in d'eeuwige vergelelheyd zult verzonken liggen, dan zal dit Roomen nog regt slaen om in volle glorie uw tydstip van goddeloosheyd en rampzalige over- weldigingszucht uyt te lagchen. Maer wilt gy weten, welke de ware oplossing is van 't Roomsche vraegstuk Wilt gy welen hoe den vrede in Europa mogelyk en gewaer- borgd zal wezen Wilt gy weten hóe de tydelyke magt van den Paus zal in veyligheyd, in zeker- heyd zyn, zonder tusschenkomst, van koningen en zonder conventiën van september enz. Luystert, wy zullen 't u zeggen. De ware, de eenige oplossing is dezeWACHT U VAN STELEN EN ONREGTVEERDIG LEVEN... Maer neen, die oplossing gaet u niet meê, niet waer, ellendig, revolutionnaire francmagons- gebroed in 't algemeen? Voor u tellen de Geboden Gods zoo min als de Geboden der H. Kerk Uwe mannen zyn immers mannen van progrès, en uwen liberalen vooruytgang heeft dit alles weten te vervangen door de morale indépéndante of onafhanglyke zedeleer, waermeê gy nu zoo geern in uwe liberhaLersscholen het catholyk buytenvolk zoud willen gaen verlichten of beter gezegd verbeesten Maer, onthoud het wel, daer en 'zyt gy nog niet. De menschen beginnen nu klaer te zien. Hoe digter gy denkt by uw doelwit te zyn, hoe meer de oogen opengaen, hoe méér zy zien waer gy naer toe wilt, en hoe meer de waerheyd u zal knellen, tot dat zy u eyndelyk gansch en g'heel zal verpletteren, gelyk gy gezocht hebt ha§r te verdelgen, in den Paus, in de Kerk, in haer Gezag, in hare Leering, in hare Geboden Zy alleen is onverwinnelyk, en wat de satans knechten ook doen, zy alleen zal in der eeuwig- heyd blyven, Veritas Domini manet in eternum GROOT NIEUWS. De pauslyke troepen hebben den 3 november, onbeschroomd de Garibaldianen in hunne ver schanste standpunten te Monte-Rotondo aenge- tast, hen daeruyt gedreven en den terugtogt afgesneden. Welken held is den fameuzen Garibaldi! Hy laet onder zyne oogen, meer dan 5000 zyner handlangers slachten of buyten gevecht stellen, en neemt daerna de vlucht. Ziedaer eeneu soldaet van 't progres en van het nieuwe recht Hy is zoo schnndelvk diep gevallen, dat hy 't poemiet meer weerd is om omverre geschoten te worden. plncts te begeven. Het aerdigste vertuog deed my in een schaterlach uythersten verheeld it een man in toog gekleed, met een drykanligen hoed op het hoofd, te peerd, te midden, van een regiment lansiers, verheeld u een goeden pastor, die doch le vergeefs, alle poogin gen aenwend om uyl die sehrikkelyke verwarring le geraken hy beefde als een riet, sloeg zyne hielen met geweld tegen'zyne versletene beest, niets hielp zyn ouden draver liep met hem l.usschen de kogels en de kasseyen, die ons naer 't hoofd vlogen. Ik pakte de beest by den loom, en trok onzen bond genoot achler 'myn peloton. Ter duyvel, waer wilt gy heen, mynheer pastor vroeg ik hem. Helaes, generad! riep hy uyt, want hy was zoo ontsteld, dat hy niet zag, dal ik slechts luytenant was, helaes ik wilde u zelfs vragen waer wy heen loepen. Wal afgrvsselykheyd bone Deus 't is zeker dc afschu- vvelyke verwoesting door Jeremias voorzegd Maer, zeg eens, hoe zyt gy hier tusschen gemekt Luystert, zegde hy, een weynig bedaerd, ik was dezen morgen naer Paivs gekomen, omeenig kerk- gowacd te koopen verschrikt van al wal in dit ellen dig Rabylonië omgaet, besloot ik welbaost te vertrek ken, om naer M., waer ik pastor ben, weêr te koeren. Myn neef had my dit oud peerd geleend, hel was nog al gewillig tol acn de St-Martenspleyn. Maer dan, het geschut en de trompet hoorende, sielde hel zich in ealop, en wat ik deed of niet, hol wierp zich te midden in uw regiment en sprong de barrikade over, even alsof het nooyt iels anders gedaen hadde. Parbleu riep ik uyt, dit is natuerlyk, zie, tiw beestje heeft eene oor, dio gekloven is, 't is een ouden dienaer des konings lel eens, op zynen linkerbil zult gy klaer twee lansen zien en daerboven eeile gekroond» Garibaldi is door de Italianen zeiven reeds ge- vankelyk teruggevoerd naer eene sterkte; zyn ge^ neraél Nicotera met heel zynen krygsstaf zyn naer' het grondgebied van Napels gevlugL De over- blyvende vrywilligers der roofbenden zyn ont wapend geworden. Een nog ernstiger feyt is, dat den franscben vertegenwoordiger te Florentiën, hel italiaensche Staetsbestuer, uyt naem van Vrank ryk, heelt op- geëyscht, dat deszelfs troepen, voor donderdag lest, het Romeynsche grondgebied moeten ont- ruymen. Het piemonteesch rooversbestuer ging jüyst die verkooping beginnen, toen de revolutionnaire benden de Pauselyke Staten overweldigden; men begrypt gemakkelyk dat zelfs degenen die op het produkt dezer diefle loerden zich al gauw introk ken, en de zaek bleef steken. De tolken der revolutie zelve zyn er zeen van aengedaen, en maendag lazen wy hel volgende in de briefwisseling uyt Florentiën van de Indé pen dance De insehryving voor de fameuze obllgaiien tot verkoop van geestelyke goederen, sedert October geopend in de kantooren der Bank in alle de steden van Italiën, gaf gisteren (54 october) voor geheelen uytslag een milioen en half, dewyl men 160 millioenen vraegt. De insehryving zak oubepaoldelyk open blyven. Dus 4 1/2 millioen op 160, dat is schoon. Ook; verwondert het ons geenszitis in een revolution- nair blad te lezen dat de verkooping der geesle- lyke goederen in Italiën opgeschorst is. Goede les voor het belgisch ministerie welk ook het aenslaen der geestelyke goederen be- raemt Den Oostenrykschen hoofdminister, baron Von Beust, heeft uyt Parys eenen zendbrief gesluerd aen de vertegenwoordigers van Oostenryk by de groote Mogendheden, in dertwelken gezegd word dat Oostenryk en Vrank ryk l'akkoord zyn geko men op al de voornaemste punten der algemeene staetkunde, zonder eventwel nog een stellig ver bond te hebben gesloten. Oostenryk blyft vremd aen hel September- verdrag doch het weygert geenszins aen eene conferentie over het Romeynsche vraegstuk deel te nemen. Oostenryk zal het vredesverdrag van Praeg handhaven, volgens 't welk Duytschland zyne zaken op eene geheel onafhanglyke wyze moet regelen. De politiek der fransche en oostenryksche ka binetten aengaende het vraegstuk van den Oos ten, zal voortaen gelykaerdig zyn. L. Dit peerd is by het leger geweesl. Geen wonder dus, als men gediend beeft, peerd of man, dan vervoert u altoos dc trompet. Op dit oogenblik riep den kononel met forsebe stem Past opMen blies op draf en aensionds in galop tot aen Sint-Anloonspoort, waer liet gevecht nog vooriduerde. Wat den pastor deed of niet, zyn peerd volgde de beweging, als ware hel nog in werke- lyken dienst geweest. Zyn ruyter kon niets anders doen, dan zich aen den loom vast houden en inwendig de bescherming van den God der hevrkraehlen afsmëeken. Een weynig verder vvierden wy met een aenkoudend vuer begroet. Aen St.-Antoonspoort was den oproer schrikkelvk, hel volk verdedigde zich hardnekkig; vrouwen, kinde ren zelfs namen deel aen den stryd met eygene oogen heb ik een straatjongen van negen of tien jaer onder een peerd zien sluypen en een lang mes in deszelfs buyk steken, onder eene hagelbuy van kogels hy was niet getroffen, en liep achter den hoek eener slrael, daer zette hy zich gerust de beyde handen op den neus en maekle zoo dit spottend gebaer. dat de parys'cho straatjongens gebruiken als zy iemand eene poeis ge speeld hebben. Den pastor was ten nytersle bedremmeld zyn dry kanligen hoed hing bem achter tegen't hoofd ik be merkte, dal hy denzelven dikwyls aenraekle om hem in evenvviehl te houden ik iced naer hem toe, om hem gerust te stellen en aen te moedigen hy zegde my Ik begin minder schiik te hebben, ik gewend my aen al dat gehuyl en geliermaer ik heb oorluyiingen, die my zoodanig ontstellen, dat ik er 't hoofd van ver lies, ik hoor een aanhoudend gegons, dat my op do zenuwen raekt. 'T is onverdragelyk Wel, antwoordde ik. dit géluyt is niets anders dan

De Denderbode | 1867 | | pagina 1