GEMEENTERAED. Veldslag van Tivoli-Meiilast;». al uwe vorige historiën van Damhouder, van Luther, van Slamix, van Ulrich de Hutten enz. waerrneê gy zoo deerlyk zyt geklopt geweest, dat gy zoo lafhertig als Garibaldi de vl.ugt hebt moeten nemen, al uwe helden op het slagveld latendeIn fey.ie van geschiedkunde is uwe reputatie gemaekt, vous êtés züzézou Mr L)e Ryck zeggen. Dat Julius II den oorlog gevoerd heeft, is waer, even gelyk 't waer is dat Pius IX nu ook den oor log voert. Maer waerom heeft Julius den oorlog gevoerd Om 1 taliën te verlossen en onafhanglyk te maken van het jok der Duytsche Keyzers en der Fransche en Spaensche Koningen, die het wilden inpalmen gelyk nu Victor-Emmanuel, en onder hun verdeëlen. Den Paus wilde dat de groote landstreken van Italiën, zooals van Mila- nen, Toskanen, Venetiën en 't koningryk van Napels, door italiaensche oversten zouden be stierd worden onder de opperleenheerlykheyd van den II. Stoel. 'T was den eenigsten middel om de eenheyd, <le onafhanglykheyd en 't geluk aen Italiën te geven. Napoleon III verstond dit in onze tyden zelf zoowel, dat hy niet geaerzeld heeft het zelfde plan voor te dragen. Maer gaet aen koppige knoeyers spreken van lfistorie te beredeneren, z'hebben daer verstand van gelyk nen os van eyers te pellen. Wat aengaet den onregtveerdigen oorlog, dien Julius II, volgens 't Verbond, Venetiën zou aen- gedaen hebben, het logiebladje slaet er al weder om nevens. Den francmagonshaet tegen Kerk en Pausdom komt er altyd d'oor gelyk de .vette plekken ln eene kazak. Ziet hier het ware feyt en studeert er op,%want het is niet beschreven door nen klerikael, maer door eenen welbeken den geleerden liberael, door een man wiens gevoelens gy noch afslaen noch verdenken kont, immers door M' Th. Juste, in zyne précis de 11ris- toire.moderne. In deze historie die klassiek is, zult gy vinden dat Venetiën groote verliezen kwam te ondergaen in eenen oorlog tegen de Turken, en dat den Keyzer met den Koning van Vrankrvk eene overeenkomst had gesloten om de veneti- aensche staten onder hun te verdeeleri, als Julius II zich de Romagnen deed teruggeven die de Venetianeu aen zyne voorzaten onregtveerdiglyk ontroofd hadden Als men nu de historie van M. Th. Juste ver- gelykt by uw ellendig geknoey, is 't niet met reden Verbondsjannen, dat mer. u zegge och armen schoenlapper, blyft om de liefde Gods toch by uwen leest en spreekt nooyt meer van historie in uw prulbladje. Lezers, wilt gy eens ten volle van de schynhey- ligheyd en de valschheyd van het aelstersoh li- berhaterskliekske overtuygd zyn en klaer zien dat hel geen ander doel heeft dan 't aelstersch volk te exploiteren en aen zyn vuyg egoïsmus te slagt- offeren? hewel, luystert, de. V erbondsmaxmen zel ve gaen u het getrouwste portret van dit boelke geven. Ge zult er van walgen. Is't niet waer dat die jannen meer dan hon derd keeren in hun drogbladje geschreven heb ben dat zy, liberhaters, geen vyanden waren van de religie, ter contrarie, dat zy catholyken waren, goede caiholyken, ja, betere catholyken dan den Paus zelf? Dat zy tegen de priesters niet waren dat onder het iibei'hatersbestier de religie in grooteren bloey was dan ooyt; dat er overal ker ken gebouwd of hersteld wierdendat de pries ters op tyd hunne jaerwedde ontvingen; dat het schoonste huys der parochie het huys van den pastor was enz. enz. enz Is 'l niet waer dat zy daermeê honderd en meer keeren zyn voor den dag gekomen, in hoop van daermeê het eenvou dig volk te blindlappen en te foppen? Welnu, om te zien hoe dobbelhertig zy in hunne schryvelary te werk gaen en hoe dwaeslyk zy zich zelve aen de galg klappen, g'hebt maer te lezen wat zy nu in hun logiebladje, ter gelegenheyd derRoomsche zaken en der bloedwel uytkramen. Men zou waerlyk zeggen dat zy met de schandige verplet tering* van den baeustrooper Garibaldi den kop verloren hebben. Dfe zelfde phariseën, die ons wilden wys maken dat zy goede catholyken, ware vrienden van religie, Kerk en Paus waren, die zelfde hypokrieten klagen nu putten in d'aerde omdat den Paus nu verlost is van de booswich ten, dieven en schandkerels die hem de kroon van zyn hoofd wilden rukken. Zy durven zeggen dat men Roomen had moe ten laten innemen dooi de brigands en aen Vic tor-Emmanuel overleveren. Zy voegen er by, dat de Belgen ook wel Leopold aen Willem verkozen hebben, omdat Willem, zeggen zy, door den in vloed van den clergé overweldigd was en dat hy in tyds zyne onverzadelyke eyssclien niel heeft tegenge- kant!Zoo stampen die mannen onbeschaemd de waerheyd onder de voeten. Ja, de Belgen hebben Leopold verkozen voor Willem, maer waerom? Precies om het tegenovergestelde van 't geen de Ver bondsmannen zeggen niet omdat Willem door den clergé, maer omdat den clergé, en g'heel T land door hém overweldigd was. 'T zyn de protestantschescholen van Willem, 't zyn zyne protestantsche tempelkes overal, 't zyn de verpletterende Contributiën, 't maelregt, 't slagt- regl, d'aceynsen, 't is de vraekrocpende partydig- heyd in 't geven der plaelsen, 't is den volkster- geiiden oorlog aen T oatholyk onderwys, de sup pressie der catholyke scholen, kollegiën, semi- nariën en universiteyten, 't is de inrigting van de fameuse protestantsche uriiversiteyt philosophi- que. Daerom is 't dat de Belgen Vader Willem afgedankt hebben en zonder twyffel aen gTieel uwen magonnieken haspel van 't zelfde laken eene broek zullen geven, terwyl gv en dien has pel getrouwe navolgers zyt Van dien kerk-en volksverdrukker. Vruchteloos komt gy nog de hypokrieten spelen, uw phariseënmasker is tot op den draed versleten. De Férfrondsslimmerikken durven nog zeggen dat de Roomsche kwestie een gevaer is voor ons land JA, indien die kwestie opgelost word naer uwen zin. NEEN, indien die kwestie opgelost word naer den zin van het 7de gebod WACHT U VAN STELEN EN ONREGTVEERDIG LEVEN. De logieslaveu uyt 't Verbond zyn zoodanig verdwelmd sedert dat vriend Garibaldi aen het loopen is, dat zy niet meer weten wat zy zeggen zy zeeveren dal het walgt tegen de catholyken, legen de edelmoedise zo'uaven, die de bewonde ring van Enropa geworden zyn. Zy zien in die 'zelfsopoffêring niets dan baetzachthoogmoed en eerzucht, en waerom? Omdat die kwanten alleman meten op hunne maet en peyzen dan andere zyn gelyk zy zyn. Maer om te konnen weten wat er in een catholyk hert omgaet, moet men een catho- lyk hert hebben, precies gelyk men moet een francmagonshert hebben om 'te konnen weten wat al onregtveerdigheyd, wat al goddeloosheyd, wat al platheyd, wat al verslael'dheyd, wat al valschheyd en verachtelykheyd er in een franc magonshert konnen besloten zyn Na hunne vuyge galle naer 't hoofd van Paus, priesters en kloosterlingen geworpen te hebben, keeren de Verboiulsmanxien zich natuerlyk tegen de verdedigers en voorstaenders van den Paus en vallen schuymbekkende op de zouaven. Deze edelmoedige jongelingen die ten groote deele toe- behooren aen eerlyke, deftige en welstellende familiën, ja, aen ryke en edele familiën, deze weerdige kinderen van den grooten Pius IX, welke zich zonder eenig tydelyk inzigt gaen slagt- olTeren voor ;t geloof en den zegeprael der H. Kerk, deze manaftige soldaten worden door de laffe Feróow/skrabbelaers met verachting ge noemd: Soldeniers by afslag aengenomenarme duyvels die zich\ gaen laten dooden mils eenen vas ten prys Het walgt ons daerop te antwoorden het openbaer gevoelen zal antwoorden in onze plaets? maer dat het kliekske het wete, die gedrochte- lyke smaed-en schimpwoorden, weerdig van de goddeloosste barbaren, zullen aengeteekend bly- ven en den doodklop zyn van 't goddeloos liber-; haters francmagonsgebroed dat hier onze catho lyke stad is komen exploiteren en zou willen verbeesten. Ja. dien snoodeu smaed durven de liberhaters uyt 't Verbond smyten maer 't hoofd van al die deftige en achtingsweerdige familiën onzer stad, die hare kinderen met een zoo groot hert, met zooveel edelmoedigheyd ten beste geven ter ver dediging van de grootste, de regtveerdigste, de heyligste aller zakenDien smaed durven zy uytbraken op het oogenblik dat misschien dit edelmoedig bloed bezig-is met stroomen, op het oogenblik dat de angstige ouders bezig zyn met pluk te maken en in zichzelve zeggen God weet of dezen pluk niet zal moeten dienen voor ons eygen kind, als het nog levend uyt den slag mag komenO ontaerd liberhatersgespan wa kenden u nog niet teenemael, maer nu dat gy uw eygen masker hebt afgerukt, heeft 't volk van Aelst uwe dagen geteld.-Uw ryk is uyt. :T en zyn de klerikalen niet. maer gy zelf 'die u den dood steek gegeven hebt. Neen, z'en gevoelen in hun hert niet meer lief de voor 't volk als voer den Paus en de zouaven, die Verbondskliekemannen, en daerom ook staeu zy in hun logiebladje op tegen de wettige en vreedzame meetings over de schandige bloedwet. Volgeern zouden ze 't volk onder de verdrukking en dwingelandy van den sabel brengen, en de ouders in eene zee van droefhevd en ellende storten. Zy spotten onbeschoftelyk met de mee ting der catholyken. De catholyke zyn geern soldaet, zeggen die schryvers, zy trekken zelfs op voor eene vremde magt, net alsof de pauslyke magl eene vremde magt ware voor de catholyken, alsof Pius IX hunnen Vader niet ware, alsof de zouaven en alle catholyken niet t'huys waren als zy »te Roomen zyn. •De catholyken zyn geern soldaet! Ja, als 't Vader land in gevaer is, maer niet voor dé grillen van volkstergende en geldverknoeyende kwanten, en nog minder voor't plaisir van soldaet te spelen. De vrome catholyke jongelingen die voor den Paus gaen stryden, gaen niet voor 't plaisir van te vechten, maer gaen om het regt te verdedigen en om te protesteren tegen de heyligschendende geweldenaryen van uwe italiaensche moortel- broers. Als onze eerlyke en moedige zouaven, met welke gy den spot dryft, de Wapens opnemen om tegen dé inpalmers, plunderaers en kerkverwoes- ters te gaen vechten en 't regt voor te staen, zy doen veel meer voor de bewaring onzer onaf hanglykheyd, dan g'heel uw gerenforceerd leger bekwaem is te doen. De zouaven vechten im mers voor 't maetschappclyk en eeuwig princiep van regtveerdigheyd GEEFT EN LAET ELK HET ZYNE. Zonder dit princiep waren Belgiën en alle landen dievennesten, moordkuylen, baen- stroopersholen, heyligschenderyspelonken enz., gelyk Italiën nu is. De platzakken uyt't Verbond moesten ook na tuerlyk een schimpwoord lossen tegen het mee tingsbureel, tegen de sprekers en byzonderlyk tegen den Voorzitter, M. Jan Moyersoen. Maer wyst ons eens in g'heel uw kliekske een man die M. Jan Moyersoen weerd is. Deelt eens aen uwe lezers zyne woorden meê, indien gy durft, en antwoord er eens op, indien gy kont. Dat M. J. M. in uwe achting niet hoog staet, dit is gemak- kelyk te begrypen, hy laeter zich in't minste niet aen gelegen. Maer g'heel de stad Aelst die M. J. Moyersoen kent, weet dat hy des te hooger staet in d'achting van lvet volk, en dit is hemon- eyndig meer weerd dan uwe achting. Immers wat. is uwe achting? Is er wel een irelelyk man in g'heel Aelst die van uwe achting zou willen? NIÉT EENENPak nen snuyf, konfrater. De« liberalen zyn zeer liberaelmet eens anders geld zegt den Beurzen-Courant. Uyt hun nen eygen zak zyn enkel maer halve centen te kloppen, hetgeen niet' belet, dat zy altyd het hooge woordje voeren als er questie is van lief- dadigheyd en menschlievendheyd. Op het banket dat de viering der 50e verjaring der gendsche Hoogschool besloten heeft, en waeraen dry Mi- nistersden Gouverneuren de andere burger/ybc en krygsoverheden deel namen, is voor de armen rondgèbaeld de som van 71 franks zegge: EEN EN ZEVENTIG franks Aen den Denderbode. Ge moet weten, Denderbode, dat zondag gepas seerd acht dagen, de liefhebbers van den land bouw, h propos der prysuytdeeling aen de ten- toonsteilers, zich aen een smulpartytje vereenigd hebben in het lokael de Vier Winden. Eenige zeggen dat de smulling moest plaets hebben in de Waschkuyp, andere datljmen zich| inderdaed aidaer vergaderd heeft. Wat er van is, weet ik niet, noch zy misschien ook niet. Er waren om trent veertig mannen aen tafel. Den menu was g'arrangeerd door den grootsten fynaerd in bees ten en vleesch van g'heel de stad. Ook was den diner een opregt chef-d'oeuvre. De levering van het vleesch was beloofd geweest aen den been houwer M...... uyt de Korte Zoutslraet. Maer den vleesch- en beesten liefhebber had iets beter uytgevondenhy had op de vleeschmerkt de l'ynste beetjes uytgezocht en onder andere twee welgeconditionneei'de schaepgeraemten en een geytengeraemte, die allen het lekkerste uytzigt hadden. Daermeê was den liefhebber nog niet te vreden, want het tractement moest zynen vollen eysch hebben en hy wilde voor een ey 't zuypen niet bederven. Daerom had hy nog eenige meters saucissen expres doen komen uyt de wydver- maerde charcuterie van Smetlede. Ook zegt men dat de conviven ten uytertst kontent waren en hunnen bezorgden bezorger met handgeklap en hourras menigmael gefeliciteerd hebben. ('T was er waerlyk aen verdiend. Aenveerd etc. Een beenhouwer te Aelst. Zitting van Dynsdag 12. In deze zitting is de stadsrekening van hot dienstjaar 1866 ie berde gebragt. Mr Monfiis over deze rekening vérslag doende, heeft 'in zeer strenge maer welgepaste bewoordingen bet voormalig bestuer gelaekt, dê ver warring in de in- en uytgaven afgekeurd, en de onwet tige overdraglen van kredieten met. veel regt gehekeld. Den spreker drukte eyndelyk de hoop uyt dat 'l koltcgie van Burgemeester en Schepenen in 't vervolg de taJ- ryke misbruyken zal vermyden en zich geone uytgaven meer veroorloven zonder er behoorlyk door 'den ge- meentéraed toe gemagtigd te zyn. M. Gheeraerdls dan het woord nemende, heeft dezelfde rekening gekritikeerd en lange en zeer wel beredeneer de praktisehe bemerkingen voorgedragen die, worden zy gevolgd gelyk hel nu stellig te hopen is, zeer groote gespaerzaemheden zullen te weeg breqjgen. M. Ghee raerdls wees verscheydene artikels aen vvaerin ernstige misbruyken gepleegd waren die in een goed bestuer niet mogen voorkomen, omdat hel altyd den burger is die de gebroken ene potten betalen moet. Na :d.'(iheeracrdts, hoeft M. Betnune de voorhandige rekening ook gegispt en onder andere zaken afgekeurd waertegen, moesten, zy door de catholyke raedsleden gepleegd- worden, de liberhaters dag-- en weekbladen van g'heel 't land om hel moest zouden huylen en lieren. Onder andere heeft M. Bethuue in de rekeningen ont dekt dat een gemeenteraedslid in twee openbare aen- bestedingen' aennemer is verklacrd geweest, iets wat door de wet stenglyk verboden is. M. Bethuiie heeft ook ontdekt d3l eene stadsonderwysler op een mandaet of ander stuk met de rekening in verband, goteekend heeft met een kruysken iets wat maer zeer aerdig voorkomt. Verders zegl'M. Belhune dat stadsbouwmees ter hein verklaerd heelt dal de afgebrokene bouvvmate- rialen der oude gendarmerie gegaen zyn naer den ondernemer, in plaets van naer de stadsmagazynen overgebragt te worden. Eyndelyk verklaert. den sprekei zich te verzetten tegen alle onwettige overdraglen 'van kredieten, wyl soortgelyke bestuer-en rekenwyze tot groote misbruyken aenleyding geeft. Op al deze aenmerkingen schiet den burgemeester met eenen keer in zyn vel, en begint hy, gelyk nen tandentrekker op de merkt, alle soorten van aerdige poetsen te maken, iets wat voor 't publiek waerlyk curieus is om zien. Onder die belagchelvke poetsen- makery vertelt hy dal hy het verslag van ÜE Monfiis niet verstaet, dat hy er de eerste letter niet van begrypl, dal hy vol lever is voor'de zaken der slad, en dat hy'ge- loofl nen grooten kop genoeg te hebben om dezelve beter dan iemand te begrypen. Daerop doet by nen hoop cyffers regenen meestendeels op eene onvers la en ba re wyze tusschen de tanden afgeknabbeld, die de zaken dermate verwarren, dal er zicli niemand meer aen vor- staet. Maer loch is den grootor. Jeff slim genoeg om het verslag zelf van M. Monfiis niet te beantwoorden, voor- zigtiglyk nevens de zaek te klappen, en met eene door trapte I.angcnhovensslreek bedektelyk voor te stellen dal den gemeenteracd zou stemmen dat hy, Burgemees ter, gelyk heeft, dat hy nen eersten financier en den fynslen besluerder der wereld is Vólgens dien vossen- trek zou den raed natuerlyk de besluylsels des verslags van M. Monfiis a'gekeurd, verworpen en veroordeeld hebbenO dien ooylyken Burgemeester Doch M. Lienari antwoordde dadelyk dal M. den bur gemeester geen enkel woord op hel verslag van M. Monfiis had geantwoord, dat al de bezwaren er in ver vat bleven regtstaen, aengezien hy neven de waerheyd gepasseerd was FM et hier en daer nen dikken cyfler op te werpen, vvederlegt M. den Burgenftesler niemendalle maer hy verblind de oogen van 't publiek 't geen er niets aen verstaet. Men heeft op het kapittel uytgaven, zegt M. Lienart, een groot getal werken gesteld die niet uylgevoerd zyn geworden en dan komt men praten dat er ook nen dikken boni -besloet. Dit spreekt gelyk nen boek als men eene g'heele borze geld' bescbikl om iets te koopen en dat men hel niet koopt, dan moet de borze geld natuerlyk in kas blyven. Als M. Lienart de artikels hekelde waerop er meer uvtgegeven dan er voor uylgeslckcn was, zalen den burgemeester en sche pen De Ryck gedurig in papieren en cahiers te snuffelen en schenen niet hooren Maer M. Lienart deed opmer ken dat die gemaekte distraklie nen slimmen loer was dien 't publiek naer weerde zou schatten M. Gheeraerdls deed dan opmerken dat hy met meer van zin is 54 a 55 HONDERD FRANKS toe te staen voor het kuysscben der straten, aengezien hy iemand kende dre zulks in volle orde wilde doen voor 6 franks daegs, nog de helft niet van 't geen het nu kost. Spreker wilde van nu af den persoon da?rrncê belasten om de supple mentaire somme die het kollegie al wederom van doen had niet te moeten verspillen. En als stopb'eelje duwde M. Bethune eyndelyk aen den burgemeester toe dat hy het sloffen en 'boffen ovei dezens iever en belangstelling in den goeden gang der stadszaken voor geenc klin kende munt kon aenvetrden, aengezien, van g'heel 'tjacr, M. dcu burgemeester niet eens in de sectiën verschenen was en dus aen de moeyelvke taek der sectiën geen hoegenaemd deel had genomen. Hierdoor wierd het spreekwoord waergemaekt, dal de grootste schreeuwers niel altyd den besten mostaerd verkoopeu. Er moest nu, ten1 sloite, gestemd worden over den voo'slel van M. den burgemeester, die zichzclven voor nen eersten fénix wilde doen passeren. Maer dc mcer- derheyd van den r,ied zegde NEEN, en den grooten Jelï, met alle zyne poetsenmakery, cyffers en afgeknabbelde woorden zat te kvken gelyk nen uyl op een zieke koê. De besluylsels van 't. verslag van M. Monfiis wierden gevolgelyk goedgekeurd en de zitting was uyt. De nu onlvangene tydingen hebben den Iwylél opgeklaerd: Menlana is den naem van het distriki, waeriu het stadje Tivoli gelegen is er hebben|dus geene verschillende gevechten plaets gehad, maer wel een hardnekkigen en bloedigen veldslag, vvaer in de panselvke troepen eene derj] schiltereiidste overwinningen hebben behaeld. Men weet hoe het zwakkegromeynschefgarnizoe» van Monte-Rotondo, na twee herhaelde malen den overmagtigen vyand afgeslagen te hebben, by g— brek aen voorraejd en na zyne kanonnen vernageld te hebben, die plaets moest overgeven. Garibaldi had zich aenstonds in dat standpunt verschanst, welk maer op vier uren al'stauds van Roomen ligt. Hy vestigde aidaer zyn hoofdkwartier het middenpunt zyner bewerkingen, en van daer kwamen zyne benden opgezet naer de omliggende plaelsen. Den romeynschen legerstaf erkende, van zynen kant, de noodzakelykheyd om den vyand eene zoo belangryke krygskundige stelling te beletten: den aenval tegen Monle-Rotondo wierd besloten, qn het opperbevel over dien togt toevertrouwd aen den onverschrokken kolonel A. de Charette. Dezen uytmiinlenden hoofdofficier, die reeds yer- scheydene malen de Garibaldiers slag had geleverd verdeelde zyn legertje, zoo wat 3,500 man sterk, irr twee kolopmeri, ondersteund door eenige stukken veldgeschutde eene moest Mónte-Rotondo aen- tasten de andere langs Tivoli derwaerts langs een anderen kant oprukken. Of Garibaldi kennis van dien aenval, ofwel het plan had om Tivoli te bezetten, weet men niet, doch hy zond bvna gelvktydig een sterk korps zyner troepen om te Tivoli slaudplaels te nemen. De Garibaldiers ontmoetten derhalve de tweede kolom der pauselyke troepen die hén met een le vendig geweervuer ontving, en het gevecht nam verl- zondag, ten 4 uren, aonvang. Op het. geknal der geweerschoten, zond Garibal di aenstonds zyne overgeblevene benden ter hulp zyner vtywilligèrs, terwyl de eerste kolom der pauselyke zouaven insgelyks zich vereenigde yiet de tweede die reeds in volle gevecht was. Ten 5 ure waren de gevechten langs beydé strydlinien in vollen gang; men kampte hardnekkig van weerskanten. Alhoewel de Garibaldiers met eem; overmagt van tien duvzeiid mannen te velde waren, gelukte het legertje van Pius IX er in, zich* te ontwikkelen, den vyand te omsingelen hem te- rng te dryvèu naer Monte-Rotondo. De omstreken van dat stadje wierden toen het toonneel van eene verwoede en bloedige worsteling, welke; volgens de getViygenis van den paryzer Etendardeyndigde met de vernieling der Gari baldiers. De pauselyke zouaven. na hunne geweeren ge lost le hebben, vochten maer man legen man, met Ie bayonnetde liniel: oepen drongen aeuhoudentl voorwaerts met een wel gengt en verpletterend ge weervuer. De Garibaldiers namen eyndelyk langs alle kan ten de vlugt, op de hielen ge.volgd door de zege pralende pauselyke troepen, rn ondev de kreten van Leve Pius IX! Leve den Koning van Roomen! Het was geene terugwyking maer eene ongeregel- vlugt. I)e garibaldiers wierpen hunne gewepren weg en lieten hunne dooden en gekwetsten op het slagveld achter, terwyl honderden gevallenen in 's vyands handen vielen. Men weet nu, officieel, dat de Garibaldiers, ten getal le van 10,000 tegen nog géén 4,000 pausely- ken, 800 dooden en gekwetsten, 2,000 krygsgevan- genen 5 lot 6,000 geweeren en 6 kanons' hebben verloren. Ue fransche brigade Polhes, een paer uren na 't vertrek der zouaven. uyt Roomen vertrokken, is in opmerking gebleven op dry mylen afsta.nds van Het oorlogstooneel, ten evride, in voorkomend ge val de Eeuwige Stad te dekken. De eere der glansryke overwinning komt der halve geheel en al toe aen de dappere verdedigers van den Paus en hel goede regt. <f De garibaldische krygsgévangen zyn ten ge- talle van verscheydene duyzetiden, het verhaél der korrespondenten gevangenen en der op het slag veld gesneuveld brengen de slimheyd der eenen de- verblinding der anderen en het berouw van ver- scheydenen aen den dag. Eenige garibaldische dooden dragen op hunne wezenstrekken de teekens- eeuer wanhoop die doet sidderen. Men Jeesl in eene korrespondentie uyt Roomeny 6 november, nopens den veldslag van Menatiia Van al de korpsen is 't regement der zouaven het meest mishandeld geweest, om uat bet aen 't hoofd der kolom optrok, en langer dan de an deren heeft gevoenten. Ik heb hooren vertellen dat de belgische en hollandsehe zouaven als leeuwen hebben gevochten. M. den graef Ern. Martini heeft dapperlyk, zyne pligt j^edaen. M. den baron Valeran d'Erpe, zoon des generaels van dien mem, is aen het hoofd gekwetst geweest, men heeft hem maer 's and^ren- daegs terug gevonden. Ik heb hem zonder kennis te Monte-Rotondo zien aenbrengen. Toen men zyne lippen met een wevnig brandewyn loefde, scheen hy tot zyn zeiven le komen, moer wel- haest iri zyne siapei igheyd hervallen. Op 't oogen blik Jat ikTiioest vertrekken; hoopte een genees heer hem nog zvne wonde te zien overleven. Ech ter verneem ik dezen avond dut hy dood is. Mgr. Sacré heeft zich, zoo als ten allen tyde, met deze evangelische zelfopoffering gedragen die hem zoo duerbaer aen de zouaven maokt. Mgr. de Woelmont heeft den nacht in de ambuiantiert doorgebragt, aen de stervenden en gekwetsten^ zoo wel Garibaltliers als panselyken de hulp vara

De Denderbode | 1867 | | pagina 2