22<!e Jaer. Zondag,' 24 November 1867. N° 1110» VERTREKUREN UYT AELST A VE 15 (5 FRANKS 'S JA15RS. VERTREKUREN UYT VOGLENDE STATIËN t DE DRANKWINKELS. Een voorbeeld. Hel koppel van twee. DEMBERB01E Denfl. 8-25 8-33 12-2 3-15 6-15 1 Gend. (6-05 vrvdag) 7- 3 (E 1«9»3° kl. 8-32 U'keren 5-95 8-33 12-25 3-15 6-15 S 8-32'9-25 12-48 3-18 C IS 6-30 9-10 Bras. 7-58 8-31 E(! 23 k1) 8-40 11-40 11-57 1-20 si Brugge, Osl. 7 (.13 E 1 2 3 kl). 8-32 8-32 12-25 2-45 5-47 E(l' 2« 3' k1) 5-52 8-80 12-48 6-15 6 30 lleeh. 5-23 8-31 E(1 93 kl.) 8-33 8-46 U-40 X. [roornvk, Kortryk, Moescrorn, Byssel (langs 11-37 1-20 2-43 3-15 5-52 8-30 S Gend) 8-32 8-52 12-25 12-48 3-18 0 30 Antw 3-25 8-31 Efl 2 3 kl.) 8-33 E(1 23 kl) 8-46 D 11-40 11-57 1-20 2-45 3 15 5-528-50 >001 n RWS: j tol Korlrvk 7-alerd. en Zondag. Ieuv. Thienen Luvk Verv.,.Landen. o-25 8-31 37 8-33 El 23 kl.) '8-46 11-40 11 57 3-15 5-32 Ninove, Geersb. Ath, 7-58 2-45 5-52 8-50 H Bergen, Quiévrain, Namen, 7-58 2-45 5-52 VAN ANTWERPEN NAER: Lokeren, Gend, 5-30 7-30 9-00 11-00 3-00 0-00 6-30 7-00 VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 6-30 9-30 10-50 2-50 5-35 6-55. Ie Lede slaen al de konvoys uylgenomen de Expres. Te Idegem en Santbergen slaen de konvoys. Te Gyseghem staen stil al de konvoys. Te Denderleeuwstaen al de konvoys uylgen. de venrêkken van Brussel 6-30 8-12 12-15 5-50 0-00 en uyl Aelsl 8-31 TI-40 1-20 5-47. Vertrekuren uyl Denderleeuw naer Brussel 8-11 8-59 12-10 2-58 6-05 9-02 9-07. fuique Sunn VAN LOKEREN NAER Dendermnnde, Aelst, "7-05 10-55 1-55 K-0'0 7-38 Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, 7-05 1-55 5-00 'O-DO 0-00 VAN ATH NAER Geerae'rdsb, Ninove, Aelst. Dendermonde, Lokercn 6-55 8-12:Geernrdsb. 10-35 4-15 7-35. Lessen, Geeraerd3bergen, Ninove, Aelsl 6-55 8 12 Geerards. 10-35 4-15 7-35. Brussel (lang Denderleeuw) 6-55 10-35 4 15 7-33. Gend, Bruggse, ostende(langs Aelsl). 6-55 8-12 Gend 10-35 4-15 Exp. van Ronsse naer Audenaerde, gend. 8-05 11-25 3-20 4-25 fr-22. VAN BRUSSEL' NAER Aelst, Gend, 6-30 E 1 2 3 kl.) 7-30 8-12 11-20 12-15 Exp. 2-)4 5-10 5-50 8-13 Ninove; Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 10-30 2-14 3-10 0-00. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-36 U-33 OIM'O 2-92 5-29 8-18 (langs Mech.) b-50 8-56 3-36 8-< 9 Aelst 7-36 0-0O i4 33 00-00 2-22 5-29 8-18 0-00. van BRAiNÉ-i.E-cöMTE naer Enghien, Geerardsb, Sottegeni, Gend, 6-51 11-04 4-07 7-53 van gend naer Soltegem, Braine-ïe Comte, 6-10 0-00 3-25 0-00 AELST, DEN 25 NÖVEMBEH 1867. Om liet dobbel doel te bereyken, namelyk 0111 liet kiezerskorps te zuyveien van 'een groot getal persoonen welke er tegen alle regl deel van maken, en om 't land te verlossen van den kan ker der drankwinkels, die den ondergang van zooveel familiën en gemeentens veroorzaken 0111 dit dobbel doel te bereyken, is een voorstel door onzen afgeveerdigden, M. Lienart, ter volks kamer neergelegd. Ongelukkiglyk wilt het Minis terie, 't geen, dank zy aeu een twaelftal .valsehe kantienkiezers van Gend, de meerderbeyd be- iiouden lieéft en behoud, zich van deze onont- beerlyke medewerkers niet-ontmaken, en is M. ïu'óre, met al de doortrapthèyd zyner walenlael, dit voorstel komen bestryden. liet kwaed loo chenen dat de sterke dranken by de volksstanden aanrichten het vermenigvuldigen der genever- kroegen aeu onweêistaenbare oorzaken toesehry- vtrtr, en de houders der drankhuyzen afschil deren als voorbeelden van order en zedelykheyd, die, onder alle opzichten weerdig zyn in de kie- nijigen te gebieden, ten nadeele der begoederi en des treffeiyken werkmans aeu de openbare zaken- deel te-nemen, ziet daer, landgenoten, wat mi nister Frère met eenen droevigen moed gedaen heeft, en waerin hy zoo wel gelukte, dat dit zoo hillyk als reglveerdig voorstel door de slaefsche nreèrderbeyd is verworpen geweest. Dit was te verwachten, want die meerderbeyd zou alles sfemmeu, ze)t's dat Ons fleere Hendrik heet. Ondertusschen groeyt liet kwaed meer en meer «en en zal welhaast, wanneer de gebruykeu te «eerzuilen ingeworteld zyn, zonder geneesmid del wezen. Dë-openbare zeden en gezondlieyd «ellen er meer door verliezen dan men door al de rnaetregels van gezondheydsleer, door alle ■rnaetregels van verlichting, beschaving en on- derwys zal konnen goed stichten, terwyl liet testuer van Siaet, Provincie en Gemeente zal werheerscht wezen, (gelyk liet reeds op zommige jplaelsen is,) door een element welk, in menige omstandigheid, aen de wezenlyke belangen der samenleving, vyaudig.is. En men zegge niet, dat de drinkhuyzen zich vermenigvuldigd hebben ingevolge de noodwen digheden, of door het verhoogen des dagloons, in een woord, door den welstand by de werken de standenNeen, den heer Sabatiêr, libe ralen volksvertegenwoordiger, heeft klaer bewe zen, dat het overgroot getal gepatenteerde drink huyzen geboren zyn door de staetkundige driften, eu dezelve altyd en overal volgens de hevigheyd des stryds aengegroeyd zyn. Hebben wy hier van geene voorbeelden byna in alle steden of gemeentens waer eene plaetse- lyke of staetkundige verdeeldheyd heefscht Is liet getal herbergen en kantienen aldaer niet verdubbeld, enkelyk om hierdoor kiezers te maken welke op voorhand altyd aen eene party verkocht zyn Ja, deze daedzaken zyn te klaer om te konnen geloochend worden en nochtans veynst het ministerie dit niet te weten aengestooten door die geheyme dryfveer van de welke M. Lienart, in zyne redevoering gewaegde. Eene kleynearenlialing tot staving van dit. alles. Op eene 'gemeente welke ik bovenal goed ken ontstond er, over vele jaren eene plaetselyke verdeeldheyd. Het bestuer, na eene klopping, legen zyne verwachting in de kiezing gekregen te hebben, willende dezelve herstellen, besloot dat den eenigsten middel was het maken van kiezers, meest allen door den verkoop van sterke dranken. Den gemeente secretaris, hoofd eu aanvoerder der party zag hierin een dubbel be lang het behoud zyner oppermacht in de ge meente, en het verkoopen van zynen genever' aen de kantienbazen, daer by slyter van sterke dranken was. Onnoodig te zeggen, dat er dan metiever en vlyt. gewerkt'wierd, ook klom het getal der debitanten spoedig van 20 tot 53 en zag men in alle wyken en straten kargienen openen. Tot op den voorvloer van een klei/n hups, den welken tevens voor koepstal diende, wierd er gedurende eenigen tyd snaps geschonken. (Ik waerborg deze bezonderheyd). Dezen middel had /.ynge- wenscht uytwerkselzooveel genever jaerlyks meer verkocht, zoo veel kiezers gewonnen welke den zegeprael in de kiezing gaven, want de tegen party, door gebrek aen goede verstand houding of andere beweegredenen, volgde dezen middel niet naer en bezweek onder de slagen der geueverbazen. Onderwyl is den drift en genegenheyd voor de sterke dranken by het volk aldaer ontstaen, te meer daer zy in den eersten, wekelyks eenige liters mogten gaen kosteloos drinken doch nu, dat de gemeente bedaerd en de tweedracht uyt- gedoofd schynt, blyveu de kantieuen nog bestaen en ziet men, vrouwen, dochters, jongelingen enz. aengepovd door die gewoonte welke als eene noodzakelykheyd is geworden, dagelyks met. hun eygen geld gaen borrels drinken gelyk zy vroe ger met liet geld en op rekening van de stichters der kantienen dronken. Welken stoffelyken en zedelyken voortgang! Ziedaer het uytwerksel van den genevercyns op eene kleyne gemeente De ware uyidrukkiug der kiezingen vernietigd, en hét zedebederf, door het inisbruyk der sterke dranken ouder het volk verspreyd Wanneer zullen onze wetgevers zulks begry- pcn Wanneer zullen zy de welvaert van liet volk en der zamenleving raedplegen in plaets van de belangen hunner party Ah ik vrees uiaer al te zeer, dat men er té laet zal aen den ken, wanneer de kwael ongeneesbaer zal gewor den zyn. In dezen toestand hebben wy allen eene pligt te vervullen dat meesters en oversten hun gezag gebruyken om hunne onderdanen en dienstboden, door overtuygeude en andere middels, van de sterke dranken al te trekken; dat zy eerst liet voorbeeld geven dat de bestuurders ook alle poogingen aanwenden om dezen uytslag te be reyken, dat bovenal de lieeren geestelyken, wier zending van zedelyking hiertoe eerst geschikt is, met iever moed en hardnekkigheyd Ie velde trek ken, tegen dit schendig inisbruyk, dat zoo vele ongeluk'kigen maekt. Medegedeeld,) Ploeg. Maer vriend Pluymstreker, terwyl wy hier np toch alleen zyn, zeg my eens, wat peyst gy van onze affairekens My dunkt dat z'er uytneinende sober uytzien, en riat wy, in plaets van te winnen, gedurig meer en meer aehteruyt- gaeu. Pluymstryker. Dit vind ik niet, Ploeg, ter conti arie, onze affairekeus, volgens my, staen g'heel brillant. Onze logiebazèn zyri tegenwoor dig bezig met het francmaponsbestier zoodanig te grondvesten, dat het, na korten tyd, met Belgiën en met g'heel den belgischen papenwinkel zal op geschept zyn. Ploeg. Als 't maer waer is, vriend 'k zal 't gelooven als ik het zal zien. Zeker is 't dat wy hier te Aelst kompleet uytgebrand zyn en niet meer moeten peyzen van hoven'te geraken. 'T is onzeggelyk' wat al kwaed de publieke zittingen van den raed aen ons kliekske doen. AI onze klodden komen daer aen den dag, en de stad ziet var, langsommeer wat onzen winkel is. Pluymstb, Maer waeronr slopt Zander den bek niet aen die negen nieuwe kerels En gy, in uw bladje, dryf er den spot meê, maek ze belag- chelyk, eu, is't uoodig, trek ze maer door de goot. Ploeg. Dit alles word genoég gedaen, Pluymstryker. Had gy inde laetst zitting geweest, ge zoud onzen Zander bewonderd hebben. Zonder exageratie, hy overtrof al de Martins van al de opera's comiek. Hy was waerlyk ravissant om zien als hy in eens vol majesteyl zich opregtte, de borst vooruyt, 't hoofd in de iocht, met d'èene hand een papierke zwaeyde, en met d'andere hand op het papierke sloeg, om te zeggen (luer staët liet menschenÉn dun met een air van volle viktorie 't papierken op de tafel roeyende, stelde hy zich met zyne twee handen in zyne twee broekzakken aen 't grimlagchen naer het publiek net alsof hy een mirakel kwam te doen... Dit was waerlyk verrukkend, en nog byzonderlyk als hy zyne oogblikken op Lienart en Betliuire neêrschotmen zou gezegd hebben twee blik sems welke deze mannen gingen in stof en poeyer slaen. PluymstbHet publiek was zeker getroffen van de rol die Zander speelde? Ploeg. Ba 'l en doet't klerikael gespuys zat te lagchen dat het schokte, en in 't uytgaen hoorde ik eenen zeggen Zander heeft maer eene lange baguette meer te kort om den sehoonslen liedjeszanger van de wereld te zyn. Aen dit volkske is geen hand te steken. Pluymstr. Het spyt my voor Zander, 'k zie ik wei dat den man zyn besté genoeg tracht te doen om 't logieklieske slaende te houden, maer 'k geloof met u dal het hier niet meer zal pakken. Doch, ge moet hem wat encourageren en goeden raed geven. Ge moet hem zeggen dat hy zynen haet tegen de meerderbeyd wat beter moet cacheren, en wat min Jan Klaes spelën, daermeê zai hy zich zoo belugclielyk eii zoo hatelyk by 't volk niet maken. Ploeg. Zander veynst fyn genoeg dat hy zicii daer boven stelthy heelt noch raed noch encouragement uoodighy verstaet hy heel wel zyne valsehe positie, 'hy weet heel wel dat hy hier, tegen den dank van 't volk, den, meesier speelt, en hy is zeer ferm gedecideerd in zynen post te biyvèn zoolang liet mogelyk is, wel verzekerd tla! lïy binnen twee jaren neit teen tegen zyn aclnerste zal krygen en voor altyd zal moeten rusten. Maer iets wat ik niet versta, is uwe goê opinie over den staet onzer affairkens. Ge vind gy dat ze zoo brillant staen. Pluymstb. Zeker, en g'heel brillantweet ge niet dat onze logiegnsteu hyna overal aen 't hoofd zyn van 't onderwys, aen 't hoofd der gemeen tens, aen 'l hoofd van vele tribunalen, aen het hoold van het leger, van de kamers, van den senaet. Zy beschikken over alle vette piaetskens, over alle eerepostjes, immers zy zyn byna mees ter van alles. 'T en is maer liet kerkegoed dat zy nog moeten trachten in te palmen en dit zal ook komen, als de bloedwet eens in de kamer zal doorgegaen zyn. Ploeg. Gy geeft my een beetje moed, Pluym stryker, maer 'k vrees, dat wy eens met eene slechte kiezing allermiel gelyk zullen door de mande dingeren 't volk is boos tegen ons Maer peyst gy dat de bloedwet zal doorgaeu Pluymstb. En waèrom niet? Wy zyn de meerderheyd pi de kamer, en dus konnen wy alles doen doorgaeu wat wy willen. Zoo lang de domme Belgen voor de libei haters kiezen, blyven wy meester en d.oer, wy de Belgen dansen gelyk wy flüyten. Ploeg. Maer 'k geloof niet dat zy voor de bloedwet zullen kiezen die wet is zoo hatelyk. Pluymstb.'T is waer, die wet is .hatelyk, maer 't meesteudeel der liberalen zullen ze stem men, omdat de logïën hun den duym op de keel zetten. Oiidertlisscheri werken onze brusselsche kopstukken om klerikale stemmen te winnen in de Kamer, en de lioerhatersgazetten trachten het volk te blindlappen over die wet, terwyl de groo- te catholyke dagbladen zvvygen, iets wat ik niet begryp. Moest het volk weten wat schroomëlyke gevolgen die wet gaet hebben, nooyt zou zy kon nen doorgaeu. Ploeg. Het vólk weet het genoeg 't is daër- om dat liet overal meetings houd om tegeri die bloedwet te protesteren. Pluymstb. Wy moeten die meetings bevech ten, want onze opperbazen vreezen die volks- betooningen gelyk 't vuer in hunne oogen. Daer- oni moet er den spot meê gedreven worden en trachten door leugens en schalkheden te doen gelooven dat er geene bloedwet te vreezen is, dat. de meetings eenen oorlog zyn tegen wind molens, gelyk 't Verbond nog al fyn afgegeven heeft. Ondertusschen zyn onze mannen ernstig bezig met die wet te bewerken om er de koppige klerikale Belgen eens duchtig meê af te geesselèn en ons francmafonsryk in Belgiën voor goed te grondvesten. En wat nog't beste is vo'or onë, ;t is dat wy met de wet op de kerkgoederen ook zullen mo gen meêlekken aeu den klërikalerf vetpot. Wy zul len van den kerkraed benoemd worden om te helpen hel kerkegoed bestieren, en gy weet wal. goê bestierders wy zyn. Maer wacht u van er af te spreken in uw bladje, ge zoud onze francma- Consplanneu verraden, gelyk eenen onzer man nen, den faineusen Victor Hugo, onlangs gedaen beeft. Ploeg.Hoe heeft dien kérel ons verraden? 'K meende dal dien vent zooveel verstand had. Pluymstb. Ja liberael verstand, 't is te zeggen om goddelooze eu zedelooze boeken te schryven, gelyk meest al onze mannen van verstand Ploeg. En waerin heeft hy ons verraden Pluymstb. In zyn losbollig klappen", hv was over eenige dagen de schoone cathedralé van O. L. V. te Antwerpen gaen bezigtigen, en ver^ rukt over dien prachligen bouw, Weihoe! zey hy, in dien kostelykeu tempel gedoogt gy nog ËEN KRLYS 'T is onverdragelyk, waer is dan uw progres? Ploeg. Ik zie ik niet dat hv ons daerrtit'ë verraden heeft. Wy liberhaters-francmaeons zyn al van zyn gedacht. Pluymstr. Ja, maer hy voegde er nog wat anders by, waerdoor hy de wel op 't kerkegoed zou konnen doen mislukken. Hy gaf g'lieel zyli gedacht over die wet, en zyn' gedacht kwam grootendeels overeen met 't gedacht onzer brus selsche kopstukken, met dit verschil dat lly het met meer vryheyd durfde Uyten dan onzë liberale mannen. Hy zey onder andere dat de revolulië alleen bekwaein is dien staet van zaken tê veran deren; dat dekerken loebehoorennietaehde kerk fabrieken, maer aen de gemeentens dat het volk zelf en niet den staet den priester nioet betalen, en dat den priester zyne kerk moet huren. Die kerk van O. L. V. mag den priester gebruyken mits er jaerlyks 300,000 franks voor te betalen en is hy niet ryk genoeg, dat hy eene andere kerk iiure, 't zy die van St-Andries, of van St-Jacobs, of van d'Augustynen, ol' van St-Antonius. Deze zyn boter koop. Wy hebben immers kerken te verhuren aen alle pryzen. Wat aengaet de cathedrale kerk van O. L. V., het spyt ons, maer er is nen jood die ze in huer gevraegd heeft voor 300,000 hanks, dus wy ver huren de cathedrale aen de Joden enz, enz... Zoo sprak dien liberalen kerel, en onder ons ge zegd, ik ben geheel van zyn gedacht, maer laet ef ons toch niet van spreken, want moest ons plan uytkomen, de wet over het kerkegoed zou hief nooyt konnen doorgaen. Ploeg. Reken op mynë discfëtiehet zal nooyt van myne tong vallen. Salut, Pluymstr. Adieu Ploeg De mannen uyl 't Verbond korideri hiiri riydig' spyt niet verkroppen omdat, ter gelegënheyd der stadsrekening over -1860, de meerderheyd van den gemeenteraed, al den neus te steken in de zaken die door de afgekookten beridderd zyn geweest, misbruyken en onwettigheden heeft aen den dag gebragt die de liberale bestuerders geern zouden verdoken houden..... Om die reden speelt M. Monfils ill zyii vërslng, volgens 't Verbond, den moedwilliger!, den nydi - gaerd, den onkundigen, den Schynhëyligeh en wat weet ik nog alom die zeilde reden zyn MM. Lienart, Gheeraerdts en Bethune riietwetëfs, schooljongens, sukkelaers en meer andere dingen te veel en te lang om te meldenMaer den burgemeestero dit is, volgens 't Verbondtien anderen Jan, nen financier zonder weêrga, liet- moddel der hestilefders, nen kerel dié boven op zyn lyl' vail nen meter en half lehgt'ë tiert kop staen heeft, Waerin al de kennissen, wetenschap pen, geleerdheyd kunde wysheyd ende zoo voorts gelogeerd zyn gelyk de haringen in de tonne, immers nen kadé dié Wel zeventien mi nisters van finantiëp zou deh baerd afdoen Zon der zeep noch scheermes, Ongelukkiglyk hééft de slad Aelst maer weynig met al die geleefde, fyiie, kundige en diepgrondige kennissen gewonden integendeel, M. deii Burgemeester Heeft ze Zoo danig helper! in den krot dompelen, dat in 18 jaren tyd, hare sëhüld niet Over de VIER HON DERD DUYZEND FRANKS VERMEERDERD is!., Dit weten de burgers maer al té wel, dit onder vinden zy als zy op hunne CoutribüliebiIjetten dë verpletterende opcentenlitanie lezen. En 't geen zy ook weten, is dat M. Van Langenhove, als hy schepen was, zeer nauwkeurig opletlede om tot den laetsten centiem van zyne jaerwedde op te stryken.,..:.... Maer van al de kennissen, weten schappen etc. die de krabbelaers nvt 't Verbond aen den grooten Jeff toeeygenen, d'aefvan weet er te Aelst niemand te spreken ten zy zy alleen, Wel mag 't hun bekomen. In hun oiaiik verslag övëf de gemeenteziffiNg' vertellen de Ferlwndsliefhebbers dat den Burge meester eene halve uer school gehouden heeft en de eyfferies wel twintig keer aen de klerikaleït heelt uytgelegd, en dat zy er dan nog geen letter' van verstonden....,Wy voegen ons telgeer» by de leden der catholyke meerderheyd, wy oöt verstonden er geen letter van, doch't geert Wy maer al te wel bemerkten, is dat den schOöli'ói Van Langenhove zyne eyfferies, om zeer gegrond* de redens, maer half gaf; want als hy de misbrüy-- keh en onwettige akten die M. Bethune ontdekt had, namelyk dat een liberael gemeenteraedslid in een ot twee aenbestedihgen voor leveringen aen de stad aennemer verkiaerd is geweest, eu dat de afgebrokens bouwmaterialen van de oude' gendarmerie naer den aennemer zyn gegaeti fit plaets van naer de stadsmagazynen ie zyn over- gebragt, als hy daerover moest les van cyfferen en besturen geven, dan heeft den grooten Jetï den bek stiliekens in de pluymen gestopt,

De Denderbode | 1867 | | pagina 1