MEETINGS. Nieu wj aergiften aen Z. O. den Paus Pius IN. flwawgyjims w-! w Als dien Imogen en diepgeleerden financier j moest uytcyfferen hoeveel de stad misschien" minder zou betaeld hebben, ware éenen anderen persoon aennemer verklaerd geweest, dan zweeg M. Van Langéuhové dat hy zweette. Als hy moest oprekenen hoeveel die algebro- kene bouwmaterialen voor de stad weerd waren, dan zweeg hy nog. En waerom zweeg hy Waerom kikte of mikte hy daergeen enkel woord van, hy die zoo gereed was om M. Bethune toe te snauwen dal de repa ratie van nen onnoozelen parapluie eene miserie was die 't sprekens niet vveerd is?Dit waren nogtans punten die uytlegging, opklaring en uyt- cyffering verdienden, doch waer meester Lan- genhove niet zocht aen te komen, omdat hy voorop wist dat hy er zich de kneukels zou aen verbrand.hebben. Hadden de kleëikalen die akten moeten plegen, den grooten financier zou er wel twee uren lang op gecyfferd en liercyllerd heb ben, en 't Verbond zou er wel, twee maenden lang zyn prulbladje meê opgevuld hebben. Maer ;t propos van die afgebrokene bouwmate rialen, vragen wy als burger van de stad, die de lasten moet helpen betalen en alle jaren onze OPCENTEN zoo vreed hebben zien zwellen 1° Hoeveel waren die bouwmaterialen weerd 2" Hoeveel balken waren er 5" Hoeveel deuren en vensters 4" Hoeveel ribben en kepers 8° Hoeveel yzerwerk en lood 6" Hoeveel arduynen peerdekribben met hare eyken borststukken 'i 7° Hoeveel resteliers 8" Hoeveel planken en ander hout? 9° Hoeveel afgebrokene arduynstukken, dorpels, enz. enz.? Deze vragen doen wy zoowel aen de oude administratie als aen de nieuweomdat wy willen dat de in zweet gewonnen penningen der burgers zorgvuldiglyk gade geslagen en behoör- lyk bestuerd worden. Dit alles als de opmerkin gen van M. Bethune gegrond zyn. Hebben de Verbondsknoeyers zoowel als den burgemeester daerover fyn gezwegen gelyk visschen, en mee- nen zy ons met charlatanstrekken en poetsen- makeryën te paeyën, zy zullen zicli bedriegen, want krygen wy geene voldoende antwoord, wy zullen weten wat er te doen slaet. Er wierd, over.eenige weken, bier ter stede achter de kerk, eene openbare verkoopiag ge houden van een deel der afgebrokene bouwma terialen, voortkomende van de helft van 't oud koornhuys. Naer onze schatting, moet die ver- kooping 800 a 1000 franks hebben opgebragt. Nu, daer de gendarmerie in groote sclioolzalen, salons enz. is herschapen, zouden wy en onze medeburgers geern weten hoeveel de afgebrokene materialen weerd waren, of er iets in stadskas van gekomen is, en hoeveelHet princiep van Paken llertens zwygen, is eene deugdkan hier niet gelden, 't is klappen, wel en regtnyt klappen dat hier te pas komtWy wachten. Wy hebben toch eyndciyk het orgaen van den grooten Jeff en zynen adjudant De Ryck tot spre ken gekregen. Zyn vast propoost van nooyt in der eeuwigheyd meer den Denderbode te noemen is verdwenen'met het versehynen in ons blad van een artikel over de middelbare jongens school. Maer, och heere, wat armen zeeverHet bladje kan niet antwoorden, omdat het in die tyden te geweldig over de school gesmoord heeft En wie heeft dezen geweldigen smoor dry ja ren lang over de school laten hangen? Wiens pligt was het den smoor te verdryven, in plaets van aen den oudbestierder toe te laten, gelyk 't Verbond zegt, het volstrektste en onbeperkt- ste vertrouwen der commissie aen zich te boeyen??!! Het bladeken verzoekt ons by dien-heer te in formeren, in welke korrespondentie en naemregis- ters de opgaven van 1861-1865 geput zyn geweest en den ugtslag onzer information ami zyne knoeyers meê te deelen!... Dit is, par exempel, wat te vee'l naïfwy zyn, dank God, hunne knechten niet hebben zy informatie noodig, zy konnen ze zelve gaen nemen. Maer zy hebben zulke informatiëu niet van doen: M. De Ryck, toen secretaris en opsteller van stadsverslag, kan hun best aemvy- zenuyt welke bronnen hyzyne opgaven geput heeft, en zy hebben vrienden genoeg in 't minis terie om aldaer de correspondentie met de schooldirectie te doorsnuffelen. Eyndelyk zij vreezen dat den ongeduldigen Den derbode naer'antwoord zou konnen wachten. Zulke vrees hebben zy ons tot nu toe nooyt getoond maenden, ja, jaren lang wachten wy naer ant woord op onze billykste vragen. Heden nog wachten wy sedert zes a zeven weken naer ant woord op "ons verzoek van ons de namen der leerlingen der middelbare school meê te deelen die in 't laetste konkoers een van de 79 uytge- reykte pryzen of eervolle meldingen zouden ver kregen hebbenWy zullen nog al lang wach ten, dit weten wy voorop. Feriowfejannen, zyt voorzigtig. Gy spreekt van dingen en dingersvaa door de mande te ilingerenvan vrouw venus valsclivan schitterend en stichtend enz... Zyt voorzigtig. Over de V....schryvers van zekere societeyt en hunne makkers worden al hier aerdige dingen verteld. Er is spraek van 61Misericorde De slimmerikken van 't liberael bladje zyn be zorgd over de moraliteyt der leerlingen der Broederschool die de zittingen van den gemeen- teraed bywoonen. Dit is altyd prysbaer, maer nog prysbaerder ware het indien zy hunne zorg toewyeiden aen zekere hunner vrienden, die ze zoo hoogst noodig hebben, dat er den eynd aen verloren is. Om zich zeiven te zien, hoeft men maer in den spiegel te kyken. Aen den Denderbode. Het beenhouwersbriefje van zondag heeft alge- meenen byval ontmoet. In een puntje is uwen beenhouwer mis geweest. Den fynen beest- en vleeschliefhebber had op de vleeschmerkt geen geytengeraemte, maer wel een appetissant bok- kengeraemte gekocht. Ik stond er by eri kan het getuygen. De conviven, zegt men, hebben dezen kost zoo lekker en smakelyk gevonden, dat zy allen van zin zyn naer de bokkenryders over te gaen, tot groot spyt van den bezorgden bezorger, (lie niet kan. verkroppen dat by, die zoo groote reputatie van kenner wilt genieten, publiekelyk den misslag heeft begaen nen bok voor eene geyt te nemen. Het schynt dat de landbouwheeren, uyt de Vier Winden, iu de dompelstraet, zyn en leelyk op hunnen achternoen zyn. Vroeger was het altyd galle op hunne feesten en banketten, de menukaert kostelyk en kundig gesteendrukt, de portiën gesausd a la tartare, a la chinoise oi'ala francmagon met bourgogne en champagne bego ten en nu och arme hebben zy zich met mager merktvleech en pepersaucissen te vreden gehouden 'T is lekker, zey Kapiteyntje, maer hy paste.... Tot consolatie nogtans kreeg iederen man nen flacon bordeaux uyt den proeftuyn van Schaarbeek en daermeê waren de vier franken opgesmuld. Eenige schryven dit achteruytkruy- pen toe aen het afschaffen van de subside dei- stad anderen zeggen dat dit zoo mager gesteld was, om de boeren te doen komen die toch niet beter gewoon zyn. Maer de boeren, die het dik- wyls vetter hebben dan vele kale jannen zyn wederom weg gebleven, en buytèn eenige bur gemeesters, liooge en leege schoolmeesters, waren de gasten welke den stoet zamenstelden van 't eerste puyk landbouwers der stadIsidoor, Jaek, Benoit en compagnie. O doorluchtige ver gadering welken oneyndigen voortgang zal de moeder nyverheyd u niet verschuldigd wezen Te Gend, Ic Luyk, te Brugge, te Blankenberghe en in verscheydene andere steden en gemeenlens hebben Zondag lest zeer ontzagwekkende meetings plaets ge had, waerin er legen de votksverpletlerende militaire lasten krachldadiglyk is geprotesteerd geweest. Petitiën en protestatiën zuilen uyt die steden naer de kamers gezonden worden. Morgen, Zondag, zal te Brussel den algemeenen landdag gehouden worden, waerin de militaire kwestie insge- lyks zal verhandeld worden. Te Dixmudc zal't insge- lyks meeting zyn. Hel volk begint te gevoelen waer de vervloekte bloed wet het land zou heêu leyden indien het in lyds niet spreekt. Maer het volk zal langsom luvder beginnen spieken; en als hel zal luyde genoeg spreken, dan zul len onze volksbalende ministers van zelts moeten wy- ken. - Moed dan Belgen, overal meetings! Overal protesta tiën Overal petiliëu dan zult gyr_u zelveri redden en anders niet. Met genoegen stellen wy vast, dat de Indêpen- dance Beige zich zonder omwegen, den tegen stander noemt der bestendige legers en van het militarismus. Het staetsblad van Hoornen bestatigt de open bare betoogingen van vreugde die cweial zich lucht hebben gegeven by den terugkeer der paus- lyke troepen te Montelfiascone, Viterbo, Vetralla Surtri, Civita-Gastellana en Roncoglioni. De be volkingen. van de ingevallen u*oofbenden verlost die gedurende tien tot twaelf dagen die steden onder de geweldigste verdrukking hadden gehou den, hebben met denzelfden geestdrift den Paus- Koning en Vrankryk loegejuycht. In de stad Roomen worden de dappere verde digers van den Paps en goede regt dageiyks fees ten en banketten aengeboden. De volgende eerbiedweerde apostelyke mis- sionnarissen zyn dezen zomer uvl hel amerikaensch kollegie van Leuven naer Amerika vertrokken om aldaer het licht van 't Evangelie te verspreyden en 't brood der zaligheyd aen de hongerige naer vvaer- lieyd en regtveerdigheyd uyt te reyken. Wy wenschen het amerikaensch kollegie grond- hertiglyk geluk over de hoogst belangryke diens ten die het gedurig aen de groote en heylige zaek van Kerk en beschaving bewyst. Geve den hémel dat dit voortreffelyk gesticht, met de bescherming van God en de medewerking van zyne weldoeners, blyve bloevën en zich nog meer uvlbreyde, opdat het aen de afgelegene landen, waer den geestelyken oogst overvloedig is,' talryke werklieden moge zen den, werklieden die er eylaes zoo zeer ontbreken. Zyn dus vertrokken Eerw. HI1. F. Oflanagan, van het bisdom van Hilmore; J. Pulcher,van't bisdom van New.York; J. Gooney en P. Mulholland van het bisdom van Armagh De Crane, .S T. B. van het bisdom van Louisville; J Fanmisg, S. T. B. van het bisdom Clogher A. Glorieux, van het bisdom Brugge; J. Hauber Bi ixen,(Tii ol) JJ. Jonckman.Mecheleu; H. Hiïser, S. T. Paderborn; A. Princen, Buremonde; M. Hal bedt. i« Brünn, (Mora vie); Men schryft uyt Brussel aen den Denderbode Het is van het departement van justitie "by- zonderlyk dat, sedert eénigen tyd, die partydige maetregelen gekomen zyn die de catholyke in Belgiën verontweerdigd hebben. In andere tak ken van het bestuer treft men meer regtveerdig heyd. De benoemingen in de balie en het nota- riaet zyn ongehoord. Dit alles bragi M. Kervyn de Lettenhove verleden jaer tot die vermaerde redevoering in dewelke hy verklaerde tegen den budget van den minister van Justitie te zullen stemmend Alle de catholyke volksvertegenwoor digers moesten die woorden natuerlyk goedkeu ren. Ook, groot was de verwondering wanneer men de.dry gevolmagtigde van 't catholyk arron dissement Dendermonde zich van hunne vrienden zag scheyden deze verloochenen en den minister Bara goedkeuren, aenmoedigen Gazetten van Brussel, Gend en elders bemerk ten zulks met verwondering en spyt, en wy ver hoopten dat die les genoeg was. Dit jaer, eenige dagen geleden, in de zeilde zaek, om de zelve en nog zwaerdere redenen dan 't jaer geleden verklaerde M. Wasseige dat den minister van règt zyn vertrouwen niet heelt en hy zynen budget verwierp. Wie zou het geloofd hébben. De o vertegenwoordigers (is het wel zoo) van Dendermonde, eene uytdaging werpende naer hunne volmagtgevers, stemden voor Bara verklarende alzoo dat Bara hun vertrouwen heeft en alzoo de les gevende aen geheel de regter zvde waerin men zoo veel bekwame lieden treft. De groote gazetten hebben aen die dry heereu dit mael de eer jiiet gedaeri van eene bemerking, maer de klagten de veronlweerdiging der catho- lyken zyn groot. Zy vragen wat trouw men voor- t'aen móet stellen in zulke députés, en wat hun arrondissement voornemens is te doen. Om dergelyken akt daer te stellen, moesten die dry heeren uytgezon derde redenen bezitten. By gebrek dezer laetste, zeggen wy, dat de tegenwoordig- heyd der dry Dendermondsche volksvertegen woordigers in de Kamer geer. reden van zyn heeft. Wv vernemen met blydschap dat de moedige jonge lingen P. J. Cassier, Em Peerlinck, Gust. Van Cauter van Erpe. en Pieler De Groote van Vlierzele, maendag lest vertrokken zyn naer Roomen om dienst onder liet pauslyk leger te nemen, en hunnen welbeminden Vtfder, Pius ix, tegen zyne vyanden te besebermen. Gelukkige maer edelmoedige jongelingen die zulk be- sluyt r.emen gelukkige ouders die zulke zonen hebben opgekweekt. Den Bicn public schynt te gelooven dat de inschryvin- gen voor den Paus in ons blad gemeld, vermengd zyn met de gene van een ander blad dezer'stad. Wy berig- len den Bicn Public dal den Denderbode geene andere in- schryvingèn meld ten zy deze die in ons bureel ge- vraegd en betaeld worden. Den Bicn Public mag:dus onze opgaven als authentiek beschouwen. Bedrag dettvoorgaende lysten fr. -4,25422 S"" LYST. M. Carpentier, Pastor, DENDERLEEUW. 10—00 M. F. De Grave, onderpastor, ib. 800 Eenige Naemlooze van Denderleeuw. 5350 Naemlooze te Aelst. 1000 M. Reyns, pastor te BAERUEGEM. 20—00 Jofv. Cl. Reyns, ib. 10—00 11. Van Wemmei, ib. 200 De Wc C. De Meersman, ib. 2—35 Dom. De Ridder, ib. 400 Dom. De Riddel, ib. 200 De W" D'hondt, ib. 9—00 J. VerhasseU, ib. 2—00 Naemloozen, ib. 7—00 G. Van den Bossche,ib. 500 F. De Smedt, ib, 5—00 H. Joostens, ib. 10—00 Adr. Fr. Van Langenhove, ib. 500 Verscheydene gillen, ib. 4—70 MM. Besluerder en Proff. van 'tpension- naet van den H. Aloysius GYSEGHEM 5200 De zusters van den H. Vincentius. ib.' 5000 M. August Verbustel, ib. 5000 M. Pastor, ib. 25—00 M. Van Grasdorff, ib. 25—00 Joffv. Sophie Van Biesen, ib. 10—00 M. Delebulque, ib. 15—00 M. De Clippel, ib. 15- 00 M. Mertens, doctor, ib. 20—00 M. Vander Cruyssen, ib. 500 M. Blondeel, tb.. 400 Naemloos, ib 20—00 M. G. Van Medegael, ib. 2—00 M. A. Van Belle, ib. 3—00 M. Cochez, ib. 300 M. L. Goossens, ib, 200 M. Vereecken, ib. 100 M. Van Hauwermeiren, ib. 1—00 M. Blindeman, ib. 2—00 Naemloos, ib. 2—00 M. Landuyt, ib. 1—00 M. Veileyzen, ib. 200 M. Van Hauwermeiren, ib. 100 M. Van Hauwermeiren, ib. 500 M. Rombaut, ib. 2—00 M. Rombaut, ib. 200 2 Dienstmeyden, ib. 400 2 id. ib. 2—00 Naemloos, ib. 5—00 1 Dienstmeyd, ib. 100 Mm<l De Craecker-Dommer, Aelst. 50—00 M. Coppens, dienstmeyd, ib. 1—00 Eene Naemlooze, ib. 2—00 Marie Billiet, dienstmeyd, ib. 2—00 Het genootschap van den H. Franciscus- Xaverius, te HOFSTADE. 75—00 De dochters der Congregatie ibid. 3000 De kinderen Antoon MattiiyS' ib. 100—00 M. Den Pastor, ib. 15—00 M. Den onderpastor, ib. 10—00 M. Callebaut, burgemeester, ib. 25—00 We Lancklnan, ib. 5—00 Joanna Lanckman, ib. 5—00 J. B. Van der Sloten, ib. 100 J. B. Pisa, ib. 5—00 D. Van Cauter, ib. 1—00 Eene onbekende, ib. 050 Ans. Van Hauwermeeren, ib. 10—00 J. B. Paunekoek, ib. 500 De kinderen Rinckhaut, ib. 500 Regiua Rottier, ib. 300 Eene onbekende, ib. 500 Joanna Van Hauwe, ib. 6—00 De kinderen J. Boeykens, ib. 5—00 Onbekende, ib. 500 Marie Erauw, ib. 2—00 Joannes Bruylandt, ib. 1—00 Eenige inwoon, van DENDERHAUTEM 2de zending. 10000 M. A. De Pril, Meire. 10—00. M. Den Pastor vatlLiEFFERiNGE. 2000 Onbekend, ib. 500 Dry Dienstboden te Aelst. 600 M. Anseau, pastor VLIERZELE. 1500 M. G. De Ridder, onderpastor, ib. 15—00 F. De Smet, dienstmeyd, ib. 2—00 Naemloos, ib. 250 VMLNorb. Blom, ib. 5—00 KV. D. ib 5—00 P. De Swaef, ib. -100 Naemloos, ib. 2—50 L. Scliollaert, ib. 1—00 E. De Vos, ib. 10—00 Jh. Vandemeersche en zuster, Vlierzele. 500 J. B. Eloot, ib. 1 30 Judoc. Be Bruyne. ib. 5—00 P. Uylendaele en Zusters, ib. 5—00 G. Bambust, W' ib. 530 Ch. L. Jacquet, ib. 2—00 Max. V. D. Slycke, ib. 150 Naemloos, ib. 5—00 R. M. ib. 5—00 Gonst. De Groote, ib. 100 Giften van verseheyde Naemlooze, ib. 3—52 De Zusters van den 5fc" regel van Sint- Frahciscus, ib. 600 De Congregatie van O. L. V.ib. 1500 Onbekend. 500 M. De Clippeie-De Schaepdryver, Aelst. 5000 M. Den Pastor Resseghem. 15—00 Philomena Duck, dienstm. ib. 250 St-Père benissez-moi et ma familie Anon. 20—00 Eene naemlooze van Moorsel. 700 Eenige naemloozen van Denderleeuw. 1200 Naemlooze te Aelst. 5000 De Parochie NIEUWERKERKEN. 155—00 M. Verschelden, pastor, HAELTERT. 50—00 M. Van Wassenhove, onderp. ib. 20—00 Jofv. Lucie Verschelden ib. 12—00 M. C. en Jofv. Ang. De Sadeleer, ib. 50—00 M. De Sadeleer-Cosyns ib. 4000 Kinderen id. id. ib. 500 Jofvrouwen Schouppe, ib. 40—00 W" Henri Van den Steen, ib. 10—00 MM. Domincus Roelandt, ib' 20—00 Roelandt-Sonck ib. 15—00 Van den Berghe-Braeckman. ib. 10—00 J. B. Van der Stock, ib. 1000 De Troch-Vanden Hole, doctor, ib. 1500 J B. Van Londerzeele, ib. 2500 Naemlooze, ib. 5—00 id. ib. 2- 50 id. ib. 5—00 Kindeyen J-B. Van Damme, ib. 5—00 Naemlooze. ib. 500 Arents doctor, ib. 1300 Jean Arents, ib. 500 Jofv. Anastasie Arents ib. 5—00 Angelique Arents. ib. 5—00 Naemlooze, Hb. 5—00 id. ib. 1000 id. ib. 10—00 id. ib. 11—00 MM. Kinderen Joseph De Sadeleer, ib. 1000 Fred. De Sadeleer en Zusters, ib. 13—00 Hoffelinck, ib. 1000 Renneboog, Broeders, ib. 4—00 Van den Steen-Slcrck, ib. 500 Kinderen Van Ilouck, ib. 10 -00 Van Wassenhove-De Grave, ib. 10—Of) Jofv. Philom. Torrekens, ib. 2000 Naemlooze, ib. 500 Jofv. VV« Maesschalk, ib. 500 MM. J-B. Alleman, ib. 500 P. Hünninck, ib. 5—00 Livinus DeHondt, ib. 5-00 Jofv. W" J. Redant, ib. 5—00 Kinderen Jacob Peerlinck, ib. 500 Jofv. Wc Cli. Rêdant, ib. 500 Kinderen Domien Coppens, ib. 5—00 id. Van den Bruele,ib. 5—00 Beried. Van den Bruele, ib. 5—00 Naemlooze, ib. 2—00 W' Dom. Coppens, ib. 1—00 Therese Van Impe, ib. 2—00 Beried. Van Varenberg, ib. 100 Frans- Van Varenberg, ib. 100 Frans Redant, ib. 7—00 Ch. De Smet, ib. 5—00 Naemlooze, ib. 5—00 Knyf-Coppens, .ib. 5—00 Amand Cromphaut, ib. 5—00 Naemlooze ib, 5—00 W! Dom. De Rouck, ib. 1 400 Naemlooze, ib. 5—00 id. ib. 2—00 id. ib. 2—00 Ch. Van den Bruele, ib. 200 Ch. Van Varenbergh, ib. 2—00 Marie Therese Raes, ib. 2 00 Catharina Lievens, ib. 200 Frans Muylaert-Bisschop, ib. 0—50 Joseph Callebaut, ib. 2—00 Petrus Lauwereys, ib. 5—00 Giften van versch. persoonen ib. 7—50 De kinderen Podevyn, Aelst-Mylbeke. 4000 MM. Ghysels pastor, IMPE. 15—00 R. De Smet, ib. 500 W" D'hondt en hare Kinderen, ib. 50—00 MM. C. Van der Veurst, ib. 1—25 J-B. Claus, ib. 7—00 D.Govaert, ib. 10—00 Ongenoemde, ib. 20—00 J. De Buysscher, ib. 200 Em. Van Paemele; ib. 2—00 W-' Van Leuven en bare kinderen, ib. 500 W,: Imperis en hare kinderen, ib. 2500 We Schockaert en hare kinderen, ib. 22—00 MM. Vic. Luwart, ib. 5—50 J. Van Leuven, ib. 500 J. Smetryns en kinderen, ib. 1—50 D. De Kegel, ib. 3—00 B. Meuleman, ib. 3—00 C. De Pauw, ib' 200 Wed' Schampheleir, ib. 100 J.-Bta. De Buck, ib. 2—00 W' De Craecker. ib. 100 We Winne, ib. 100 MM. B. De Cuyper, ib. 400 J. Van Leuven, ib. 3—00 M. en M'"e De Meulemeester-Van Santen Aelst. 75—00 J. B. Baetens, Meire. 1000 Den heer D. Van Gansbeke coadjutor te Pinte (Nazareth) is pastoor dezer parochie benoemd. Den prys van het vee is sedert eenigen I yd merkelyk afgeslagen, maer de beenhouwers hoes ten zich niet. den prvs van het vleesch Ie vermin deren. Men kondigt de oprichting aen te Gend eener rnaetscbappy tot verknop van vleesch en brood, aen verminderden prysDe kapitalen zyn gereed. De bevolking van Audenaerde die verleden jaer lot 6231 itiwooners beliep, is tot 5534 inweo- ners gedaeld, 't zy eene vermindering van 897 in- wooners.

De Denderbode | 1867 | | pagina 2