Stadsrekening' '1886. Nieuwjaergiflen aen Z. H. den Paus Pins IX. tweeden prys raekt van den vlaemschen scholier van Ekestbouecem, wacrvan men alhier zooveel lawyt gernaekt heeft, dezen is behaeld geweest in een alzonderlyk konkoers van 19 Vlaemsclie scholen, en geenzins in het algemeen konkoers van 35 middelbare scholen. Het Verbond doet peerdsdevoiren om het ver slag van M. Monfils over de stadsrekening van 1866 omverre te werpen en den verwarrenden en verwaetiden klap van M. Van Langenhove een kleedje aen te passen, 't welk aen 't manneken een ganscli vremd en onbekend voorkomen geve. Dit tartuffenmiddel kan goed zyn om uylen te vangen of dommerikken te begoochelen. Maer dwaes is het te hopen daerdoor menscben te fop pen die weten dat twee en twee vier is en die verstaen dat, als d'ooidjes uyt den zak geklopt zyn, zy er met klappen niet weêr inkomen, want g'iieel de wereld wet het, klappen zyn geen oorden. Gelyk zynen patroon, M. Van Langenhove, ge- daen 'heeft, zoo doet ook het Verbond, te weten cyffers of cyffers stapelen, daertusschen nen g'heelen hoop onverstaenbaer gesnater en pre tentieus geklap mengen, en dan eyndelyk victorie kraeyën juyst gelyk oen haen die eene goede rossing komt te krygen. Wat ons betreft, wy zullen daervan de dupe niet zyn en willen evenmin dat onze brave me deburgers, welke onder 't gewigt der lasten ver pletterd liggen, er de dupe van wezen. Wy zullen-- eerst in zeer korte woorden den toestand u.vtleggen, en dan aen M. Van Langen hove, aen 't Verbond en aen al de groote liberale financiers eene enkel vraegske toesturen, waer- op wy hun al te gelyk defieren behoorlyk te ant woorden of onze eygene antwoord te wederleg gen. De liberale bestuerders van 1866 zoeken ons wys te maken dat, alhoewel er in dit jaer rond de 46 duyzend franks min ontvangen zyn danzyin hunnen budget voorzien hadden, er nogtans een overschot of BONI bestaet van rond de 52 duy zend franks. Hoe komt dit? Die mannen hadden in 1866-by de andere tal- ryke leeningen door hun aengegaen eene nieuwe geldontleening geplakt van 65 duyzend franks. Van deze laetste leening is er maer een deel uyt- gegeven geweest, omdat de groote openbare werken waervoor die leening ten grooteren "deele bestemd was, niet uytgevoerd zyn geweest. Eu omdat zy den niet gehruykten overschot dierzelf- de leening alle dagen by deu geldschieter kon- nen gaen halen, mits, wel te verstaen, er den in- trestvan te betalenwillen die slimmerikken dien niet ontvangen overschot doen doorgaen ais een BONI of spaerpotje, 't welk tot rond de 32 duy zend franks belooptEen bagatelleken gelyk men ziet. Had de meerderheyd dien slimmen liberalen trek niet ontdekt en maer goedsjeudig de libe rale rekening van 1866 goedgekeurd, zy zou bele den hebben dat, als zy aen't roer gekomen is, er rond de 32 'duyzend franks BONI of overschot in 't liberael bestuer was, en dat de liberalen zoo slecht niet bestuerd hadden als het kiezerskorps hun feestelyk heeft afgedankt. Eene bemerking die wy by pns zeiven maekten en die zal dienen tot vraegske aen de liberale financiers, is dat wy alle jaren in 't gedrukt verslag over stadszaken hebben bestatigd dat al de jaerlyksche gemeenlerekeningen met een BONI sloten Maer wat is er uyt die menigvuldige jaerlyksche liberale BONI'S gevolgd Wat voordeel of profyt hebben die jaerlyksche liberale BONI'S aen de stadskas of aen 'de zakken der lastenbelalers toegebragt 1» Dat al de OPCENTEN op eene verschrik kende wyze zyn aeugegroeyd 2° Dat boven die verpletterende opcenten, het liberael bestier ons nog twee ten honderd op het kadastrael inkomen heeft op den rug gelegd (1) 3° Eyndelyk, dat in 18 jaren tyds de stads- schuld van 175 duyzend franks geklommen is tot de verbazende en verpletterende somme van VYF HONDERD TACHENTÏG DUYZEND FRANKS of over de vier honderd duyzend ranks MEER Zie daer de winst, het profyt, het voordeel dat de stad en de burgers uyt die slimme liberale BONI'S getrokken en genoten hebbenAls cyffers cyffers zyn, gelyk M. Van Langenhove en zynen steertdrager 't Verbond zeggen, dat zv deze wederleggen en ons zeggen of de Burgers van Aelst 't volle, regt niet hebben uyt te roepen van zulke liberale BONI'S, o Heere, verlost ons toch Dank aen «la nieuwe mperderheyd. is dien hatelyken liberalen impost afgeschaft en zullen de burgers voortaen van die liberale uyUuvgingspest verlost wezen. De Verbondsschryyevsdie platte en ellendige vleyers onzer volkstergende ministers, hebben de onbeschoftheyd gehad tegen de meeting over de bloedwet uyt te vallen, de belangen des volks te miskennen en den spot te dry ven met deftige burgers, namelyk met Mr J. MNiemand is daeröver verwonderd, want is er wel iets dat achtingsweerdig of treffelyk is waermeê die moortelgasten niet spotten Ook hebben wy ons niet willen verleegen op hunne walgelyke plat heden te antwoorden. Alleenlyk hebben wy hun uytgedaegd ons in g'beel bun kliekske eenën man aen te wyzen, eenen maerdie zoo algemeen de achting des volks geniet als M. J. MGeen beter middel om iemands weerde te kennen dan hem met een ander te vergelyken. Maer tot nu toe hebben zy ons nog niet eenen voor de pinne gebragt. Allons, slimmerikken, waer blyft gy Komt maer van achter de gordyn met de Jannen van uw kliekske laet ons eens hun gestelte, hunne knevels zien. Laet ons eens zien hoe zy lagchen, hoe zy spreken, toont ons eens uwe tenixen, uwe wonderen in slimheyd, in welsprekendheyd, in beleefdheyd. Waer zyt gy met uwe volksvrien den. Allons, couragie, waer is uwen Jan en waerover wilt gy hem roemen Eenige maenden geleden, roemde gy over eenen uwer byzonderste Jannen wegens het groot vertrouwen dat hy. alhier, alhoewel vrcmdeling, heeft weten te ver werven. Wy hebben dit vertrouwen afgemeten en bevonden dat het zich waerlyk uytstrekte van aen. de Zonnestraet. tot óver de Vaert en vice-versa. Nu, is 'L met dien Jan dat gy wilt voor de pinne komen Dan riskeert gy, want 't volk heeft er reeds over (jezuzeerd. Is 't uwen grooten Jan Klaes van d'avondschool op het stadhuys dien gy te presenteren hebt Ha dan geven wy ons verloren, tegen zulken langen Jan van dry stagiën kan niemand kampen, dien fakkelstok overtreft al de fakkelstokken van de wereld. Echter zult gy misschien met hem niet mogen af komen en u moeten bepalen naer nen anderen liberalen knevel te zoeken. Daertoe geven wy u al den tyd en zullen wachten tot dat gy hem gevon den hebt. Doch wy vreezen dat wy, als naer ge woonte, nog al lang zullen moeten wachten, want, hier komt trekken, uytzuygen en opstry- ken niet te pas, waerin 't kliekske meest ressour ce heeft. Een droevig bladje dat hier sedert eenige we ken 't licht ziet, vólgt het voorbeeld naer van M. Horsmans, met namelyk den doctor Monfils toe te duwen dat hy al zyne studiën op stadsbor- ze gedaen heeft. Wy zyn gemagtigd te verklaren dat M. Monfils, nooyt van de stad, van de provincie of van den staet een enkelen centiem gevraegd of genoten heeft. Wat meer is, als M. Monfils zyne laetste examens met de grootste onderscheyding had afge legd, had hy regt tot eene staelsborze van 2000 franks om naer Parys in de groote hospitalen zyne studiën te gaen perfectionneren. M. Monfils heeft wel naer Parys geweest, maer op zyne eygene borzeen daerby op de heuschte wyze de staetsborze geweygerd. Berigt aen wien liet aen- gaet. aen de verschillige assoeiatien des lands, om deze te verzoeken, mei haer legen de nytbreyding der militaire magt te werken. De Vereeniging stemt dus even als de meeting de afschaffing der loting. De ministeriele party der provintie Luxem burg, zegt den Catholiqae, komt eene nog al harde nederlaeg te ondergaen in den persoon van een zyner meest verknochte kiesmakelaers, den genoemden Simon, greffier des vredegeregts van het kanton Bastogne, welken zaterdag laetst ver oordeeld is geweest door het assisenhof van Arlon tot dry jaren gevang voor valschheyd in geschrift. Simon is niet onbekend in de regterlyké jaer- boeken eenigen tyd voor zyne benoeming tot het vredegeregt (benoeming' gedaen door M. Tesch), was hy veroordeeld geworden voor openbaren aenslag op de zeden. Het arrest dat gedurende dry jaren, de libera- ters party van Simon's diensten berooft, kan, in dien het uytgevoerd word, het lot der liberale gedeputeerden van een of twee distrikten in ge- vaer stellen. Dat is zwaerwigtig, doch niet zon der hulpmiddel. Niet min liberael noch goeder- tierende dan zynen voorganger, zal M. Bara ze- kerlyk aen zynen getrouwen trawant Simon de regtsleer toepassen, die hy inhuldigde in de zaek Dubois, en hy zal hem eene hoogere plaels schenken. Men schryft uyt Brussel aen den Journal d'An- vers Op den laetsten hofdiner was men zeer verwon derd, den heer De Maere van Gend, in gesprek te zien met de persianen. Men luysterde van verre, en vroeg zich, van waer en hoe den heer De Maere het Persaensch geleerd had. De sprekers gebi uykten noch het Engelsch, noch het Fransch, noch het italiaensch. en de verwondering vermeerderde ge durig. Waelsche gedeputeerden, die een weynig nader stonden, kwamen aen hunne collegas vtylellen, dal den heer De Maere hel Persaensch sprak met een wonderbaer gemak, en dat de diplomaten vaii den Shah zicji gansch gelukkig gevoelden. De wa len bedrogen zich, want den heer De Maere sprak eenvoudig zyne^.Vlaemsche tael, en wierd door de Persen zoo goed begrepen, als ware hy hnn land genoot geweest. Men weet dat het Nederlaodsch of Vlaemsch de diplomatische tael van een groot gedeelte van Aziën is. Men schryft ons uyt Mechelen De terugwerking tegen het militarismus word meer en meer levendig in het land en zulks, men behoort liet te zeggen, dank zy aen de altyd aen- groeyende eyschen van het gouvernement. 'T zyn onze b'-stuerders die byzonderlyk deze terugwer king beroepen. ei De bewarende Associatie van ons disfrikt is gisteren dynsdag byeen gekomen om te beraedsla- gen over de te lijmen maetregelen in het bywezen van het welsonlwerp nopens de inrigting van het leger. De vergadering was zeer talryk en heeft zich krachtdadig geuyl tegep de loting en hezonderlyk tegen het verzwaren der militaire lasten voorge dragen door het gouvernement. Met eenparige stemmen heeft zy besloten dat er eene petition- nering geheel het arrondissement door zou ingerigt worden om te protesteren tegen het beweenelyk stelsel dat men de na'ie wilt opleggen, en 't welk onder voorwendsel van het land te redden, geenen anderen uytslag hebben kan dan zyne geldmidde len uyt te putten en de bevolkingen te ontmoedi- gen. Men verzekert ons dat verscheydene andere Assoeiatien het voorbeeld zullen volgen 't welk te Mechelen gegeven is door de catholyken, en te Antwerpen door de liberalen zelve Bedrag der voorgaende lysten fr. 6,58054 6d0 LYST. Eenige jonge dochters van Meire. 4—60 Onbekende van Burst. 6—00 Frans Meganck, Iddergem. 500 M. E. Lievens-Roggeman, Meire. 5—00 Onbekend te Aelst. 40 -00 Eene Naemlooze ib. 10000 Een Naemloozen, ib. 40—00 Een gezelschap van jonge dochters, ib. 3845 Eene Naemlooze, ib. 15—00 De dochters der Vlaemsche Congregatie van Aelst. 348—00 De heeren geestelyken, de conferentie van den H. Vincentius en een groot deel Parochianen APELTERRE-EYCHEM. M. Haems, Pastor BORSBEKE. Marie Moens, dienstmeyd, ib. M. Vanden Noortgate, oud secretaris ib Dynsdag avond hoeft de Bewarende Veieeniging van Antwerpen eene vergadering gehouden, om te raedplegen over het wetsontwerpverzwaring der militie. 1° De Vereeniging verklaerl zich aen te sluyten by de beslissingen der m -eling2" Zy gelast haer bureel eene petitie in dien zin aen de Kamer te zenden; 5" Het bureel zal die beslissing meêdeelen 590- 50- 5- 50- 40- 40- 2- 4- 0- 40- 5- 2- 20- 8- 5- 5- 43- 3- 4- 40- 1- 40 40- 20- 5- 4- 4- 2- 20- 7- 5- 10- 4- 5- 5—i M. Magerman, oud-schepen ib. De familie De Roubaix, ib. Naem loose, ib. id. ib. Eene arme weduwe ib. MM. Den Pastor, AYGEM. Den onderpastor, ib. J. Daeseleer, dienstm. ib. Jongens-Zondagschool, ib. MM. kinderen P. F. De Ryck, ib. Van Hauwe, ib. F. Mertens, ib. Kinderen Scheerlinck, ib. Bvzondere, ib. M.Th. De Ryck, ib. P. Standaert, ib. J- Wynant, ib. We J,-B. Redant, ib. Naemlooze Wc ib. MM. D. Van Wassenhove, ib- x Onbekenden, ib. Eenen dienstknecht, ib. id. ib. P. J- D'Ilaeseleer, ib. Frederic D'hondt, ib. Kinderen G. Schouppe, ib. Wc P. J. De Vulder, ib. Naemloozen, ib. C. Coppens, ib. Kinderen De Ceuleneer, - ib. Eene weduwe. ib. W' D. De Pril, ib. MM. C. Van Loudersele, ib. J. De Loos, ib. Onbekende, ib. D. De Luyck, ib. J.-R. De Vulder, ib. J.-B Van Buggenhout, ib. Kinderen J.-B. Van Melkebeke, ib. P. Haegeman, ib. Eene weduwe, ib. Kinderen G. De Ryck, ib. Kinderen P. J. Sinaert ib. J. Hendrickx en huysvr. ib. Naemloozen, ib. M. Lippens,. ib. We F. Hendrickx, ib. G. De Ryck, ib. J.-R. Van Wassenhove. ib, Theres. Schouppe, ib. Eene weduwe, ib. Eénen zouaef in't herte, ib. MM. V. Casteels, 1 ib. Liv. T' Kint, ib. F. De Winrie, ib. F. De Pelsemaeker, ib. Constance Van Loudersele, ib. MM. D. M. M. O- ib. O» J. De Wilde, ib. Een onbekenden, te Aelst. 2- Judocus Killemans, Ressegem. 40- Joanhes, FranciscusVirginie en Isi- door De Braeekeleer Woubrechtegem elk 2-50 40—00 Marie Van Ypersele, (uyt haren spaerpot) Aelst. Leontina Van Ypersele, id. ib. Onbekend, ib. M. Vlegers, koster, Meire, Een huysvader van Meire, Dienstmeyd- en Knecht, Aelst. Verleden dynsdag heeft in de parochiale Sl Mar- tenskerk alhier de plechtige prysdeeling plaets ge had aën de kinderen onzer bloeyende Zondag school. Over de achttien honderd kleedingstukken van alle slach zyn aen de arme kinderen uytgereykl geworden, zoodat wy mogen zeggen dat deze prys deeling al eene van'de rykste is geweest die wv nog gezien hebben. Den Heere zegene dit gesticht en' deszelfs verdienstelyke ondersteuners en wel doeners. 40— 2- 5- 3- 1- 2- 2- 5- 5- 4- 40- 4- men moet niet verwonderd zyn te zien dat derge- lyke eyschen zuike groote verbittering te weeg brengen. Onverminderd deze beschouwingen, zegt het blad, begrypl. hy niet dal de catholyken hel spel hunner tegenstrevers spelen en loegevon aen de yerleyding van het Hof.... Het doel ons genoegen, den Bien Public eene plaets te zien nemen in de rey der tegenstrevers van het gehate wetsontwerp. Wie oogen heeft, oh» te zien, en ooien, om te hooron, moet nu wel we len dat alle ontwerp van krygsvermeerdering door het volk verstooten word. Én als het volk er niet van wilt hooien nvt hetwelk alle macht komtwie of wat moet er dan in acht genomen worden Al wie voor het jaer 4868 een abonne ment neemt aen den Denderbode zal ons blad gra tis ontvangen tol 54 December aenslaende. Den Bien Public komt op zyne beurt met kracht tegen het ontwerp van verzwaring onzer mlliliewet- ten op. Hy denkt dat de zeer dure lasten, welke 't gouvernement beweert op het land te leggen, nulte- loos'zyn. Indien Belgiën niet meer rekenen mag op de tractaten, en moet afzien, de waerborgende Mogendheden, in geval van aenval, te zien ter hulpe komen, dan zyn de maetregelen, welke men ons voorstelt, klaerblykelyk onvoldoende. Al hadden wy eene legermagt van 200,000 man, wy zouden niet lang aen de vremde overmagt wederslaen. Volgens den Bien Public, mag er niet verder ge- guen worden met de militaire ontwikkeling in Belgiën: Wy hebben kanonnen forten, soldaten genoeg! De openbare schatkist moet gespaerd worden; de belastingschuldigen, die ieder jaer het cyfer hunner contribntien zien vermeerderen, roe pen om genade.. Eyndelyk de werkersfamiliën, op welke den last der soldalery drukt, zyn talryk ge noeg, opdat men er niet aen denke, die te vermeer deren. Dry duyzend arbeyders meer, ieder jaer aen de ploeg, aen het ambacht ontrukt, is veel, en Verleden Donderdag hebben onze afgeveerdig- digden, MM. \an Wambeke en Lienart, de neer gehad by den Koning in 't hof het middagmael te nemen. Te Aelst zyn er valsche stukken in omloop van 1 fr. met het borstbeeld van Leopold II en liet jaertal 4867. Maendag morgend, omtrent 40 ure, hebben 72 jongelingen, waer van 56 Hollanders en 15 Belgen Gend verlaten, zich naer Roomen begeven de om dienst in het regiment der pauselyke zoua- ven te nemen. Den zelfden morgend zyn er andermael uyt Ant werpen 412 Nederlanders vertrokken, om gaen dienst te nemen in het leger van den Paus. Twee Antwei'penaers zyn vertrokken MM. J. B. Winter en H. Maes, voor de verzorging der gekwetsten irt de hospitalen. Men schryft ons uyt Borsbeke, dat, m den nacht van Maendag en Dynsdag, dieven poogingen gedaen hebben tot hel stelen van twee vette ver koos, ten nadeele van Franciscus Ruysso, molenaer aldaer; doch den zoon des huyzes ontwaekt zynde, hebben de kwaeddoeners de vhigl genomen. Wy vernemen dat al de regimenten voetvolk ho! bevel ontvangen hebben, zoo haesl mogelyk, duyzend geweeren aen de wapenmaniilaktuer van. Luyk te zenden, om volgens liet nieuw stelsel ver anderd te worden. Te rekenen van' 40 december aenslaende. zullen er telegrafische bureelen aen liet publiek ge opend worden, in de'statiën van Moerbeke en van Scheldevvindekezy zullen open zyn van 9 ure tot den middag, en van 2 lot 7 ure 's avonds, de zon dagen van 2 tot 5 ure 's avonds. Uyt het laetste jaerlyksche verslag over de speelbank van Spa. hetwelk door den minister van binnolandsche zaken is goedgekeurd en aen rte re- keriingkamer is onderworpen, nemen wy de vol gende byzonderheden over Dè roulette heeft, de volgende uytslagen opgele verd Winst fr. 843,539, verlies fr. 481,457 of on geveer eene kans van winst op de vyf. En de trentc et unWinst fr. 4,024, 452 verlies fr. 356,412 of ongeveer eene kans van winst op de dry. Het is inderdaed schandelyk dat het gouverne ment niet. alleen die schandelvke waegspeleu goed keurt, maer zelfs een merkelyk aendeel neemt in deNwinst, waeraen zoo dikwyls tranen en bloed der ongelukkigen kleven. Een onbeduydenden twist, waervan de ge volgen schrikkelyk zvn geweest, heeft de reyzigers in rep en roer gesteld van een i vtuyg der eerste klas des treyns die zich naer Aken begeeft, bugs de Noorder spoorweglinie. Een berlynschpn reyzigers, M. den graef von II... vertelde de laetste gebenrteniss»!» in Duytsch- land voorgevallen een anderen reyziger, regt op hem zittende, was zigtbaer ontroerd by elke ont wikkeling van het partydig verhael des vertellers. Den reyziger (baron von Boostenryksch^n kolonel), liet. verhael moede, opende het venster en stak het hoofd buy ten om den overdreven praet van den Pruys niet mper te hooren. Den verteller, zich van de koude beklagende vergde het sluyten der ruyt. Gy vreest de koude, hernam den ver bitterden baron, maer gehoorzamende, wy zullen welhaest zien of het. van 's gelvke is met het vuer. Oumiddelyk hernam den graef von H.... Den treyn hield te Ryssel stil. Gedurende de uer van stilstand, liep den baron von B.... naer de kazern en verzocht twee officieren hem voor getuy- gen te dienen. DenN graef nam twee zyner landge- noolen tot geluygen, zyne reysgezellen, en men be gaf zich naer Moeskroen. Daer gekomen zynde, stapten al de reyzigers uyt het rytuyg en volg den destryders. Hel tweegevecht moest met de pistool gebeuren op vyf en twintig stappen. De tegenstrevers wierden geplaetst. Bv het derde hangeplak ging er eene pistoolschcut af, en den baron B.... viel de knie verbryzeld. Den graef vp» liet het terreyn, zeggende met eenen grimlach Mynheeren, wilt my veront schuldigen, maer haeslig zynde om te mynent te rug te keeren, beu ik genoodzaekt te vertrekken indien ik den treyn niet wil missen. Den baron von B.... had zich opgeregt, op eene hand leunende. Vergeef mynheer, merkte hy op, 't is nu myne beurt van te schieten; wil dan op uwe plaets blyven. Den graef von H.. verbleekte,' maer gehoorzaemde. Den baron schoot, en den ongelukkigen Berlvuer, het bekkeneel verbryzeld, rolde ten gronde. BUYTENLANDSCH NIEUWS. Donderdag, 28 november. Den kardinael Anlonelli, is in 't bezit gesteld ge weest van een plan 't welk bewyst dat al de open bare gebouwen van Roofnengedurende een oogenblik, met eene volkomene' verdelging zyn be- d'eygd geweest by middel van onderaerdsche my nen. Er is een nieuwen oproep lot de wapenen gedaen door het romeynsch revolutionnair komi- teyt. Dit komiteyt vraegt eendragt aen zyne bylre- ders. Men weet nu dat indien het hole! waer den di- plomatieken afge/.aut van Engeland woont, door de romeynsche politie is onderzocht geweest, hel is om dat men eenige redeos had te gelooven dat het in 't getal der gebouweu begrepen was, door samenzweerders met vernieling bcdreygd.

De Denderbode | 1867 | | pagina 2