*52<le Jacr. Xoiidag, II Decern lios* X" 1112. V E51TH EK L St EN UYT AELST XAKK G FRANKS 'S JA15RS. VERTREKUREN UYT VOLLEYDE STATIËN ALTYD DEN ZELVEN. DEN BENDER-BODE. Dend. 5-25 8-33 59-2 3-15 6-15'Genii, (fi-05 vfvtlag) 7- 3 (E I» -2- 3» M 8-32 inkeren S-25 8-33 12-25 3-15 6-IS 8-52 <2-25 12-48 3-18 ti l5 6-30.9-10 Bras. 7-38 8-31 E(1 23 k1) 8-40 11-40 11-57 1-20 Brugjie, Osl. 7-03 I! I 2 3 kl). 8-32 8-52 12-23 2-45 5-47 E (I* 2> 3-k') 5-52 8-5!) S 12-48 6-15 6 30 Mech. 5-95 8 31 E(1 23 kl.) 8-33 8-46 11-40 ;J. Uoorilvk, Kortrvk, Moescropn, P.vssel (langs 11-57 1-20 2-45 3-15 8-52 8-30 8 (lend) 8-32 8-52 12-25 12-48 3-18 6 30 Antw. 5-25 8-31 Ed I 2 3 kk) 8_33 SIMM) 8-46 <g Rvss. (Innps Alll) 7-58 0-00 All) 5-52 11-4011-57 t-20 2-45 3 10 5-528-50 gj tol Korlryk Znurd. en Zondag. I euv. Thienen Luvk Verv. Landen. 5-25 8-3-1 8-33 El 23 kl.) '8-46 41-40 11 57 3-15 5-5-2 ft «inove.Geersb.Alh, T, Bergen, Quiéyrain, Namen, 7-58 2-45 5-52 7-58 2-45 5-52 8-50 VAN ANTWERPEN NAEK: Lokeren, Gend, 5-30 7-30 9-00 il-00 3-00 O-OC 6-30 7-00 VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 6-30 9-30 10 50 2-50 5-35 6-55. Te Lede slaen al de konvoys uylgenomen de Expres. Te Idegem en Santbergen siaen al de konvoys. Te Gyseghem staen stil a! de konvoys. Te Denderleeuw slaen al de konvoys uytgen. de vertrekken van Brussel 6-30 8-12 12-15 5-50 0-00 en uyl Aelst 8-31 11-40 1-20 5 47. Vertrekuren uyl Denderleeuw*uaer Brussel 1'nlqnc Simm. 8-11 8-59 12-10 2-58 6-05 9-02 9-07 1 VAX LOKEREN NAER Dendormondc, Aelst, 7-05 10-55 1-55 5-00 7-38 Ninove, Geeraerdsbergen, Alh, 7-05 1-55 5-UÖ U-00 0-00 VAN ATH NAER Geeraerdsb, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-55 8-12 Geerardsb. 10-35 4-15 7-35 Lessen, Geeraerdsbergen. Ninove, Aelst 6-55 8-12 Geerards. 10,35 4-15 7-35. Brussel (lang Dendi-rlecuW) 6-55 10-35 4 13 7-35. Gend, Brnggse. ostende(langs Aelst). 6-55 8-12 Gend 10-35 4-13 Exp. van Uonsse naer Audeiiaei'de, gend. 8-05 11-25 3-20 4-25 8l22. f VAN RRUSSE1. NAER i Aelst, Gend, 6 30 E 1 2 3 kl.) 7-30 8-1-2 11-20 12 15 Exp. 2-14 5-10 5-Ho 8-15 Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-"3U 10-30 2-14 5-10 0-00. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-36 11-33 OO-a O 2 22 5 29 8-18 (langs Mecli.) 5-50 8-56 3-36 8-^9 Aelst .7-36 0-00 11 33 00-00 2-22 5-29 8-18 0-00. van braine-le-comte NAER: Enghien, Geerardsb, Sollegem, Gend, 6-51 11-04 4-07 7 55 van gend naer Sollegem, Braine-ie Corate, 6-10 0-00 3-25 0-00 DOOD VAN ZYNE EMINENTIE j LIES KARDINAEL-AERSTBISSCHOP VAN MECHELEN. IWy hebben eene allertreurigste tyding mede te deeleu Zyne Eminentie Mgr. Sterckx, kardi- nael-a'ertsbissehop van Mechelen is woens dag morgeud, om 7 uren overleden. 'T is een onherstelbaer verlies voor Bel- 3 giën en byzouderlyk voor het aerlsbisdom y van Mechelen. Mgr. Sterckx was geboren te Ophem, den 2 november 1792, en was dus 75 jaren 1 maend en 2 dagen oud. IIy wierd bisscliop van Mechelen be noemd den 24 february 1852, gezalfd te Mechelen den 8 april, daerop volgende den 15 september 1838, wierd by kardiuael Genoemd. Hy was Primaet van Belgiên, Groot-Lint van 't Leopolds-ót'de, en Groot-Kruys van ;P 't Leopoldsorde van Oostenryk, lid van de S Tiberinsebe Akademie te Roomen. 1 Vroeger was Mgr. Sterckx deken der j hoofdkerk van Antwerpen. Oneyndige dienste» bewees by aen Kerk I en Staet, en wierd algemeen en te regt j geacht en bemind om zyne uytmuntende deugden en zyne verhevene hoodanigbeden. Algêmegn zal ZyneEminentie betieurd wor- 2 den, als een prelaet van uytstekende deug- I [Jen, diepe geleerdheyd en vaderlyke goed- i| beyd waervan al zyne akten den stempel droegen. De kortstondige ziekle die den donrluclitigen ailyvigen ten grave gesleept heelt, was eerie leverontsteking waerby zicli I eene verkoudheyd was komen voegen. Al wie voor bet jaer 1868 een abonne- irnt-nï net rnt aen den Dendehbode zal ons blad gra- lis ontvangen tol 51 December aenstaende. A EEST, DEN 7 DECEMBER 1867. Den libenbaters-banditeu-moortelboel is overal <en ten allen tyde DEN ZELVEN geweest. Onder Marten Luther, onder Calvyn, onder Marnix, onder Robespierre waren deszelfs aenhangers kerkdieven, beeldverbryzelaers, heiligschenders, plundetaersverwoesters brandstichters en moordenaers. De geschiedenis is daer, zy wyst met afschrik op de vuer- en bloedbiadzyden dier tyden, al de gruwelen op te sommen waer- meê gansche landstreken besmeurd zyn geweest. Gelyk het onder de bovengemelde monsters was, zoo is 't nog op heden onder 't gelevde der monsters Mazzini en Garibaldi, twee helden van het magonniek carbonarismus, dat als eenen verwoestenden kanker 't hérte van Italiëu door- knaegt en welhaest deszelfs gansclie ruine moet en zal voltrekken. HET GETYBOEK VAN ZUSTER EGERIA. Zv is dan toch bezweken Ja, mevrouw, antwoordde een kleynen in 't zwart gekleedden beer, zy is dood. Eu hel testament Zal dadelyk hier geopend worden Mucr wie is toch die armoedig gekleedrle vrouw, die daer achter staet - 0, die zal niet veel krygen het is de zuster van Egeria. Ey Anna, dezelfde die over een paer jaren een officier trouwde? Een ellendigen, armoecigen luytenantGoeden hemel Ja, ja, het is dezelfde. En zy is onbeschaamd genoeg, zich hier, nog Ie midden van onze familie te verloonen die zy onlëerd heeft Dat is dubbel onbcschaemd, daer zy wel weet, dal Egeria nooyt veel van hacr hield. Op dil ©ogenblik naderde Anna. Haer gezicht was bleek hare schoone oogen slonden vol tranen kom mer en hertzeer hadden haer voorhoofd vroeg gerim peld. Wat wilt gy hier? vroeg de trotscho mevrouw de Villebois. Niels, daD den notaris van myne zuster vragen, of zy in hare laetsie oogenbiikken niel over my gespro ken heeft Wilt gy eens weten hoe die twee opperechur- ken de leeningen hypothekeerden die zy onlangs aengingèn om hunne heyligschendende baen- stroopers- en dievenbenden te wapenen, te voe den en te kleeden Welnu, leest den volgenden brief dien den Court ier de Lyon mededeelt. Dit stuk is eene lesse voor volkeren en gouverne menten, het moet hun aensporen om die sata- nieke francmagonssecte in d'oog te houden en haer zooveel mogelyk van alle magt te berooven. M. den Opsteller van den Courtier de Lyon, Ik heb de eer ter uwer kennis een feyt te bren gen hetwelk ik uyt zekere bron verneem De leening onlangs te Londen door den zoon van Garibaldi aengegaen is bedongen als üyt- '■betaelbear in kunst stukken, na de inneming van Roomen door den rooden bendeaheld. Zoo dan, het is met voorop de kunstschatten van de II. Kerk en van Roomen te verknopen, dat deze patriotten van bankiers uyt Londen de middels bekomen om hunne plunderingen te organiseren. Het Roomen dat zy aen Italiën voor hoofdstad willen geven, is dus een uytgeplun- derd en ontëerd Roomen de rooveryen die den doortogt der benden gekenmerkt hebben laten liet genoeg verdenken en zyn er eene preuf te meer van. Den uytval heeft deze schikkingen verydeld en het gerucht heeft zich verspreyd dat deze op pand leeners reeds bankroet zyn maer de hypo theek'blyft, en, met de eerste gelegenbeyd rekent men-dezelve te doen gelden, jegens nieuwe geld schieters die zich door de hoop van vette pro- fyten laten geleyden. Verdere bedenkingen zyn overtollig. Men weet nu wat er op de inkomst der revolutie te Roomen zou volgen. Overigens, Europa heeft niet vergeten dat in 4848- 49 eene hoeveelheyd kunststukken uyt Roomen verdwenen en door Engelschmans ge kocht zyn. Eene der sommiteyten van de Roomsche revo lutie M. H. Ceruuschi, schreef over zes a zeven jaren een vlugschrift in hetwelk hy bekende bet gedacht gehad te hebben van St-Pieters kei k vau Roomen in de lucht te doen springen Nu, 't geen gisteren maer een ontwerp was, zou morgen konneu eene wezenlykheyd worden, want 'den geest der boosheyd is onverbiddelyk in zyne ondernemingen, als de volkeren en gou vernementen lafhertig of onverschillig genoeg zyn om hem in zynen verwoesliugsgang niet tegen te houden. Landgenotenoverweegt al die feyten wel, leert er uyt welke dringende pligten gy hebt van de francmagonssecte te bevechten en aile wettige middelen te gebruyken om ze overal buyten magt en gezag te houden. Want 't is inde magt, 't is in 't gezag dat zy zich overal zoekt in te foefelen om deze te misbruyken tot uytvoering harer plannen, waervan 't byzonderste is de verdelging van den catholyken godsdienst, dien zy, onder den gru- welnaem van EERLOOZEN, gezworen heeft te verpletteren. Zoo? gy meent, ze zou aen u gedacht, hebben, aen u, de schande van ons oud-adelyk huvs Myn man was ede! dnor zyn naem, hernam Anna dat heeft hy genoeg daerdoor bewezen, dat hy zich voor zyn vaderland opofferde zyne nagedachtenis is my heylig en weer dig. En gy meent, dat gy ons ook nog woerd moet zyn, w$l gy legen den wil uvvs vaders hebt gehandeld en een huwelyk acngegaen hebt, dal uwer onweerdig was Dserin was ik schuldig maer ik heb zooveel ge leden, dat God my de schuld vergeven zal. Kendet gy, als ik. ellende en jammer, had gy, mevrouw een kind, welks toekomst u dag en nacht bezig hield, gy zoud voelen, hoe zwaer ik heb geboet. Een gedrag, als hel uwe, kan nooyt vergeven, nooyt vergeten worden. Daer op eens trad den notaris, den heer Dubois binnen. Verwyt mevrouw met ieti, dat haer vader en zuster lang vergeven hebben, sprak hy. Maer wat heeft zy thans hier te doen Zy moet hier zyn, antwoordde den notaris ernstig; ik heb luier nvldrukkelyk hier ontboden. Vervolgens las by liet testament. Het behelsde, dat Eg ria de Daml'reming, die als abdis in het klooster der zusters van hel H. Hert Jestl gewoond had en gestorven was, had nagelaten 2ni),«l00 franks in gereed geld, verschillende' juweelen, Ideederen en meubelen, die onder zyne berusting waren, een Undgoed ter weerde van 200,000 franken, en eon gebedenboek met de jjety- De jannen uyt 't Verbond vertellen in bun leste N' dat de partikuliere renten van den Paus lot tachentig miljoenen beloopen O slim merikken in plaets van tachentig millioenen, zegt liever tachentig duyzend millioenendan zou 't nog de moeyte woerd zynWeet bet koppel niet dat den Paus menigvuldige goudber- gen bezit in de m.aen, van vvaei hy jaerlyks met de messagerie Van Gend en Cie meer geid trekt dan hy verkwisten kan Wel hoe, koppel, gy weet dil nog niet Dat en trekt er niet op voor gasten die zooveel willen welen. En dat het koppel nogtans veel weet, dit is overal bekend. Het weet niet alleenlyk dat den Paus nen grooten verkwister is, maer ook dat den aertsbissciiop van Mechelen en al de bis schoppen van Delgiëu Judassen zyn, dat zy uyt Jndassery onzen tegen woord igen koning zyn gaen begroeten toen hy den eed had afgelegd, dat zy zyne troonbeklimming schynheyliglyk hebben by- gewoond, en dat den koning hun dit schoon onder den neus gevceven heeft, wanneer zy hem, verleden jaer,"hunne nieuwjaerwenschen gingen aenbiedenJa, 't koppel weet dit alles op zynen duym en nog al veel andere dingen daerby Er is nogtans diesaengaende een punt dat het koppel slimmerikken niet weet. 'T koppel zegt dal den koning de bisschoppen niet heeft willen ontvangen met nieuwjaer. Eu waerom Omdat den bisschop van Brugge, zegt 't koppel, twee priesters gedwongen heeft het kruyske van Leopold terug te zendenOch arm koppel ge slaet er leelyk neven de priesters van 't bis dom van Brugge moeten van niemand hunne weerdigheyd leeren kennen en nog veel min door iemand gedwongen worden om zich ten opzichte van wien het zy met -weerdigheyd te gedragen. Maer terwyl het tegen de weerdigheyd dezer twee priesters zyn'zou een reeds gedragen kruys ke terug te zenden en gedwongen terug te zenden, aen wie zult gy doen gelooven dat den koning zoo dom zou geweest zyn dit niet te verstaen en dit feyt ten laste te leggen van den Bisschop van Brugge en om die leden de gelukwenschen der bisschoppen te verslooten Uw ounoozel kalkoentroepje is alleen bekwaem die dwaze pil door te slikken, maer zeker is 't dat het ook 't schoonste zyner historie niet is, want menigen filosoof uyt de Lange Ridderstraet zou slimmer wezen. Maer laet ons nog verder gaen en veronder stellen wy eens dat die priesters gedwongen ge weest zyn, zou daeruyt volgen dat onze bisschop pen Judassen zyn, gelyk gy zegt, en dat zy uyt Jndassery de troonbeklimming van den koning bygewoond hebben Zyn het dan al Judassen deze die niet altyd gereed staen om, gelyk gy, de botten te kussen van onze ministers? Hoort, koppel-: Als Judas, die ook neu liberalen lief hebber was der morale indépendantedie ook den der H. maegd Maria. Hel testament eyndigdu met de woorden lk wil en begeer dat men dit in drv deele verdeelc. Het eerste deel zal de 200,000 fr. bevatten het tweede myn landgoed, de meubelen en juweelen en helderde myn getyboek. Aan myne zuster Anna heb ik hel ver driet vergeven dal zy ons heeft aengedaen ik had haer reeds eerder in haer ongeluk bygestaen, als ik hare terugkomst in Vrnnkryk slechts vroeger verno men had. Eenter heb ik haer in myn testament ook be dacht. Mevrouw do Villeboic, myne geachte nicht, mag eerst een van de dry gedeelten kiezen, vervolgens myn zwager de Valry, en do rest blyft voor myne zuster Ann;i Aha, sprak de Valry Egeria was niel alleen mild dadig, maer ook oylerst scherpzichlig. Mevrouw, nam de» notaris ernstig bet woord op, welk deel kiest gy De 200,00 t franks in geiled'geld. Hebt gy wel Over uwe keuze nagedacht Zeer goed Den notaris zocht medolyden voor Anna op l"e wekken en zegde Mevrouw, gy zyt schatryk Anna is arm. Will gy haer niel hol eerste gedeelte overlaten eo het gebe denboek kiezen, dat een zonderlingen inval vaii.de afge storvene aen de andere doelen gelyk stelt'? Gy spot zeker, heer Dubois, riep de dame. Gy moest weynig scherpzinnigbeyd hebben, begreepl. gy niet, dal zuster Egeria haer geiyboek uyt<lrukkelyk voor Anna bestemde, kort en goed, ik blyl' by myne keus.. gelyk uwe kliek aen 't schotelke zat en de eatho- lyke beurze inpalmde, onder 't schyuheylig pre text van liefde voor den armen, als dien Judas den yerraderlyken kus kwam geven aen zynen Goddelyken Meester, weet gy wat den Zalig maker gedaen heeft? Hy heeft*aen den snoeiden valschaerd te verstaen gegeven dat Hy de dupe niet was van zyne geveynsdheyd. Hewel» koppel, 't is 't geen den bisschop en de twee priesters van 't Brugsch bisdom ook hebben vyillen doen met liet kruyske terug te zenden, niet aen den koning, maer aen den minister... Hebt gy 't beet, koppel, en gevoelt gy nu wis de ware Judassen zyn 1 *T koppel spreekt voor den derden keer vau francmagons die in den wind zittenKoppel! koppelaltyd de zeilde slimme streken..,., Maer zou 't koppel ons willen zeggen of het ook met zyn moortelhoeke in den wind zat, als het bezig was met zyn fameus verslag te maken over de kwestie van het kosteloos en vetpligtend onder- wys Ja, waer zat het koppel als men bezig was met te dekreteren dat men aen de ouders die zouden weygeren hunne kinderen naer de franc- magonsscliolen te zenden, voor den eersten keer eene schommeling moest geven dat men hun voor den tweeden keer eene boet moest op detr nek draeyen, en dat men voor den den derden keer die wederspannige ouders achter de grendels moest zeiten Als men bezig was met zulke ont werpen te maken, zat het koppel dan ook in den wind, of zou 't koppel geern doen gelooven. aen eenvoudige menschen,- dat al wat men zegt over de francmagons, mag vergeleken wordeu aen de vertelselkens over tooverheksen, wuer- meê men cfe kinders benauwd maekt 'T is maer een vraegske gelyk een ander. Aen den Denderbode. Excuseert, Denderbodedat ik u lastig valïer maer 'tis deschuld van den fameusen vleeseh-eu beestenkenner. Hy had reeds zyne behendiglieyd laten uytschynen a propos van de smulparty der landbouwers. Maer van dees week heeft hy zich' zeiven waerlyk overtroffen en de taek die hein door zynen kapiteyn was opgelegd perfekt wel volbragt. Den fynen bezorger van lekker bokkenvlecscli,- belast met eene smulparty op Sl Job in te riglen' is uyt eene g'heele kudde schapen het dikste gaen kiezen, zeker peyzende dat hy hel vetste koos. Maer dit mael was den vont mis, hy had enkelyk maer het dikste, en voorzeker dik was het, want liet had twee lammekens in, en by gevolg had er den slimmerik dry voor ken. Dien lekkeren kost moest dienen om op Sl Job eënige vriendekens te maken die, in tyd van nood, zouden konnen byspringeu, Maer deze hebben goedgevonden zich by bet aengeboden smulpartytje te doen vertegenwoordigen door hunne knechten, die meer eer aen de tafel dau aen de u^tnoodigers toegebragt hébben* Een beenhouwer ie Aelst. Den heer de Valry nam het landgoed, de Kleuren en juweelen voor zich. Ook tot hem wendde zich den Nota ris en vroeg. Hoewel ziLsler Egeria misschien het opzot h3d, on» Anna te straffen, kond gy, die reeds miilioiinair zyt, hier toch een fraey blyk van uwe edelmoodigheyd ge ven, wildel gy aen de arme weduwe uw deel overlaten. Zeer verpligt voor owen goeden raed, hernam deir heer de Vatry, maer dat landgoed grenst juyst aen myne bezittingen en komt my dus uytermate gelegen. Wal de juweelen hetro l, -die zyn eene gedachtenis, en zoo iers slaet men niet tif. In Gods naem dan ik kan u niet dwingen; ik moet my stipt aou de woorden van hel testament hou den. Hierop nam hy het getyboek uyt zyn lessenaer e» overhandigde hot aen de wedowe, met de woorden -Hier, myne arme, goede dame, hebt gy rfair col* uw erfdeel. Anna nam het hoek, drukte hel bewogen èeh hare borst en vervolgens aefi de lippen van het kind, dat zy by zicb had. Daer, Hector, snikte zy, kus het getyboek van uwo tante, die zeker lief had gehad, zoo zy'u maer gekend had. Als gy er eens in lezen kunt, moet gy God bidden, dat hy den geest van uw vader geve en i» meer geluk aclienke, dan hy voor uwe moeder dienstig achtte. De vrenvde getuvgen weenden van aen loebing, den knacp drukte bet boek aen zyne ligpen en opende het eyndelyk..

De Denderbode | 1867 | | pagina 1