2Ü',e Jaer. Zondag, 1 December 18117. 1115. VERTREKUREN UYT-AELST XAEB 6 FRANKS 'S JAlïRS. VERTREKUREN UYT VOGLENDE STATIËN; DE RELIGIE TAN - GARIBALDI. Beloften en daden. Dend. Lokeren 5-25 8-33 12-2 3-15 6-15 Gend, (6-05 vrvdag) 7- 3 (E 1,e2e3°kl 8-32 5-25 8-33 12-25 3-15 6-15 j» 8-52 '2-25 12-48 3-18 (i 15 6-30 9-10 Bi'iis. 7-58 8-31 E(1 23 k1) 8-46 11-40 11-57 1-20 Brugge, Ost. 7-03 E 1 2 3 kl) 8-32 8-52 l'>-25 2-45 5-47 E (Ie 2e 3C k') 5-52 8-50 J 12-48 6-15 6-30 Mech. 5-23 8-31 E(1 23 kl.) 8-33 8-46 11-40 ®,Doornvk 11-57 1-20 2-45 3-15 5-52 8-50 gj Gend)? Aiiivv. 5-25 8-31 E(\ 2 3 kl.) 8-33 E(123kl) 8-46 1 D u, 1-40 11-57 1-iO 4-48 3-1S 8-888-50 Doom Ryss. (lange Ath) 7-88 fl,U0 Aih S-o'2 l.euv. Tinenen Luyk Verv. Landen. 5-25 8-31 I 101 KorlPyk Z"wd" e" Zond^' 8-33 El 33 kl.) 8-46 1 l-4'l 11 S7 3-13 5-52 S) NinOve, Geersb. Ath, 7-58 2-45 3-32 8-50 |j Bergen, Quiévrain, Namen, 7-58 2-45 5-52 VAN ANTWERPEN NAEH: Lokeren, Gend, 5-30 7-30 9-00 11-00 3-00 0-00 6-30 7-00 VAN GEND NA ER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 6-30 9-30 10-50 2-50 5-35 6-55. Te Lede slaen al de konvoys uylgenomen de Expres. Te Idegem en Santbergen slaen .al de konvoys. Te Gyseghem staen stil al de konvoys. Te Denderleeuw slaen al de konvoys uytgen. de vertrekken van Brussel 6-30 8-12 12-15 5-50 0-00 en uyt Aelst 8-31 11-40 1-20 5-47. Vertrekuren uyl Denderleeuw naer Brussel 8-1-1 8-59 12-10 2-58 6-05 9-02 9-07. 25 8-31 E (1 23 kl.) 8-33 8-46 11-40 jfj,Doornyk, Kortryk, Moescroeri, Ryssel (langs -20 2-45 3-15 5-52 8-50 t Gend) 8-32 8-52 12-25 12-48 3-18 6 30 Liilque Siüim. Van lok eren naer. Dendermonde, Aelst. 7-05 10-55 1-55 5-07-38 Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, 7-05 1-55 5-Uö 0^00 0-00 VAN AT» NAER Geeraerdsb, Ninove. Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-55 8-12 Geerardsb. 10-35 4-15 7-35. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-55 8-12 Geerards. 10-35 4-15 7-35. Brussel (lang Denderleeuw) 6-55 10 35 4-13 '7-35. Gend, Bruggse, ostende(langs Aelsl). 6-55 8-12 Gend 10-35 4-15 Lxp. van Ronsse naer Audenaerde, gend. 8-05 1U23 3-20 4-25 8-25L VAN BRt'SSEt, NAER Aelst, Gend, 6-30 E 1 2 3 kl.) 7-30 8-12 11-20 12-15 Exp; 2-14 JM0 5-80 8-15 Ninove. Geeraerdsbergen, Alb (langs Denderleeuw), 7-30 10-30 2-14 5-lü 0-00. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-36 11-33 OU-oO 2 22 5-29 8-18 (langs Mech.) 8-50 8-56 3-36 8-bÖ Aelst 7-36 0-00 il-33 00-00 2-22 5-29 8-18 0-U0. ggp van bra!NE-le-comte naer: Enghien, Geerardsb, Soltegem, Gend, 6-51 11-04 4-07 7 58 van gend naer Sollegem, Braine-le Comte, 8-10 0-<>0 3-25 0-00 Al wie voor hot jaer 18(38 een abonne ment neemt aen den Denderbodk zal ons blad gra tis ontvangen lol 5i December aenstaende. AELST, DEN 14 DECEMBER 1807. Den Staetsminister Rouher heeft in de Wet gevende vergadering van Vrankryk het doel en de inzigten van Garibaldi bekend gemaekt. Den bandiet, die alleen in de gazetten der vrymetse- laers opgehemeld word, is door den heer Rouher afgeschilderd geworden, gelyk hy zich heelt doen kennen uyt zyne woordeh en uyt zyne werken. De geschiedènis is te leerzaemom ze otize lezers niet mede te deelëii, en gewigtig genoeg, opdat wy het noodig zouden oordeelen, er een woord by te voegen Na gezegd te hebben, dat de opperhoofden var» den roof en moordtogt, door Garibaldi aenge- voerd, by elke nederïaeg ontsnapt zyn, zonder liet minste kwetsuerken bekomen te hebben, gaet den Staetsminister voort En nu, wat wilde men te Roomen doen Gari baldi, in zynen liaet, wilde het wereldlyk en het geestelyk gezag van den Paus vernietigen. Wy zullen in zyne woorden zyne denkwyze zien ont- wikkelen en het uyterste der vermetelheyd zien bereyken. In l'ebrnary 1867 is by te Venetiën, en zegt Wy hebben riog eene kleyne brok lands buyten 't onze.Roomen. Roomen, dal die gemy- terdp heeren niet aen Ilaliën willen afstaen, en dat eventwel onze hoofdstad is. Gewillig of met geweld, zullen wy 't zoo ver brengen, dat zy 't ons geven. Die'heereti priesters, die gedurende zooveel eeuwen die stad bezoedeld, misleyd, in den modder gesleurd hebben, heb- ben van het eerste land der wereld eenen slyk- poel gemaekt. Het zou tyd zyn dat zy ophouden ons te besmeuren, en ons de hoofdstad over- laten. Italiën heeft dapperen genoeg om Roo- men te nemen met de wapenen, maer ik geloof niet, dat dit het geval is. Roomen behoort ons wettig toemen moet er intreden gelyk wy in ons eygen huys gaenEen otitroer- den toehoorder riep uytHy spreekt gelyk een God (Gelach in dc Kamer). Den 22 mey schryft hy aen kolonel Cham ber, in Engeland Er zyn honderden jaren c verloopen sinds uwe krachtvolle natie het tabernakel der afgodery en der lögentael, welk nog de kracht van ons schoon vaderland ver- 'plettert, heeft vernield wy zullen dapper uw moedig voorbeeld volgen, en in de plaets der onzüyverheyd, der ellenden en der tyranny, den waren godsdienst stellen van God den Vader, den redder van allen, en de ware broe- derlykheyd der vrye volken. Ziedaer het eerste'teekeu eener ware religie, door Garibaldi ingehuldigd. (Gelach). DE GELUKKIGE REDDING VAN EEN FRANSCHEN UYTWYKELING. Het was in 1^94 toen liet woelzieke Vrankryk op de piivnen van Clovis aloud koningdom eene vvangeclroeh- tig'e republiek had zien oprigten; toen godsdienst, regt- veerdighcyd en wetten er op de seliandigste wyze mis kend en onder de voelen getrapt wierden toen den tvran Robespierre, om zoo te zeggen, alles onder zyn schrikbewind deed sidderen. Telkens dat den franschen krygsvuerberg eene uvl- braking heeft bewerkt, is Belgien hel voorname tooneel des oorlogs geweest. Zoo ook was bet onder de bloe dige regeering der Conventie. De legers der Mocsel en var. hut Noorden wierden onder de. bevelen van Jourdan en Pichegru vereenigd, rukten de ooste'nryksche Neder landen binnen, bemeeslerden Charlerov, en wonnen vervolgens den veldslag van Fleurus, waerdoor Belgien onder hun bewind, ónder hunne dwingelandy wierd gebiagt. Al wie in Belgien de wapenen tegen den vyand bad gevoerd, moest, toen de vreeue overwiunaers in 'L herte des lands drongen, de vlugt nomen maer overal moes Urn die godsdienstige en edelmoedige uylwykelingen vlugten, die tol dan toe op foelgié's bodem eene gulher- tige gastvrvheyd hadden bekomen. Aen deze, helzy dat zv de wapenen al of met tegen hun vaderland hadden gedragen, stonden de gruwHykste folieringen, dc vreedste dood te wachten. Een dier ongelukkige slagloffers der omwentelings woede, den maikies de Clairvaux, bevond zich nog in Hy komt in Geneven, tydens het fameus Kon gres, den 8 september. Hy spreekt van het bal kon van 'i huys des heeren Fazy tot het volk Hier (zegt hy), hebben uwe voorvaderen den moed gehad deze pestelyke instelling, welke men 't /Pausdom noemt, aen te randen. Langdurige toejuyehingen (zegt het bulletin). Aen U, burgers der stad Geneven, die zoo pragtig geworden is, die de eerste slagen aen het pauzelyk Roomen hebt toegebragt, vraeg ik heden'ïiet initiatief niet: ik vraeg u, het werk te voltooyen uwer voorouders, wanneer wy het monster den laetsten slag zullen toe- brengen. (Uytroepingen in de Kamer). Eyndelyk komt hy in het Kongres, en van de eerste zitting af, vormt hy zyn slaetkundig, so- ciael en godsdienstig program. Ziet er hier een uyttreksel van 6eIIet Pausdom word verval- len verklaerd. (Leve Garibaldi Den eeredienst van God, word door het Kongres aengenomen, en ieder lid verbind zich, dien in de wereld te verspreyden. Van wel ken God spreekt gy vroeg hem een onbe- scheyden toehoorder. (Gelach). Ik hen een woord uytlegging verschuldigd over den eeredienst van God (herneemt Gari- baldi). Daerdoor' versta ik de religie der waer- lieyd, de religie der rede. En geheel de ver gadering juycht hem toe. Ziedaer de leer der revolutionnairen, die wy bestreden hebben (zoo vervolgt den heer Rouher). Er is hier geene kwestie van onderscheyd tus- schen geestelyk en wereldlyk gezag te Roomen. Wat men wilt, is den val van het Pausdom, de inhuldiging van eenen nieuwen eeredienst, gansch deze revolutionnaire slagtery, welke de treurig ste tydeu voor ons vaderland in 't geheugen roept.... Ovërdryfik? Garibaldi is in Italiën terugge keerd eenige dagen nadien spreekt hy te Vog- hera tot het volk Houd u bereyd (zegt hy) om u te genezen van het vomito negro (Nieuw gerucht). En eenige kilometers verder herbegint hy, in-bewoordingen, die ik niet durf aeuhalen. (Leest, leest!) Ik ben geen redenaer, zegt Garibaldi, en wil vrymoedig spreken. Indien Italiën de plaets in de wereld niet bekleed, welke hem toekomt, moet het zulks wyten aen het ZWARTE RAS. Gaen wy dan naer Roomen dien NEST VAN SLANGEN uytroeyen Er is eene WASSCHING, EENE KRACHTIGE WAS- SCHING NOODIG. MEN MOET DIT ZWARTE RAS, NOODLOTTIGER DAN DEN CHOLERA, UYTROEYEN. Europa, Vrankryk moeten weien, wat deze revolutie is deze eerloosheden moeten ontmas kerd worden, opdat er in de gemoederen niet één hoekje overl^lyve om tot schuyiplaets aen dergelyke theorieën te dienen. (Zeer welop a de banken der Kamer.) Als men zulke eerlooze en goddelooze beeste- ryën leest, wie zou durven denken dat zulke schandkerels, zulke walgelyke bandieten nog kunnen voorstaenders vinden Welnu, 't is zoo den lynzaedpapgenerael Garibaldi, dien open baren booswicht, dien vuygen laflaerd, vind voor staenders in de maponnieke gazetschryvers. Door hun word hy geprezen en verhemeld als nen redder van Italiën, als nen vriend van de vry- heyd, als nen god van verlossing7Waerlyk wy verstaen het niet ten zy wy ons de spreek woorden errinneren simile simili gaudet, elk be mind zyns gel yke, en pares cum paribus facilë congregantursoort zoekt soort, gelyk 't Verbond nog al soms nen keer afgeeft Brussel, loen de Cnrmngnolen er reeds binnen rukten. Hy was echtgenoot, hy was vader, en de zorg, om zyne beminde gade, om zyne duerbare kinderen ie be- ve"ligen $n ben buyten het berevk der toenmalige bar baren te s.lellen, bad hem zicbzelven doen vergelen, zyne redding doen verwaerloozen. Hy ook wilde nu vlugten uyt die hoofdstad, waer hy zich te lang bad opgehouden doch hel was te lael Radeloos zwei fde hy door Brussel's straten, toen een jongeling van omlrenl 16 jaren, voor eene dtur geze ten, iemand bemerkte, wiens krygsgewaed een Officier der uylwykelingen verried, die niemand anders dan den markies de Clairvaux was. Door geen ander gevoelen I bewogen, dan door die belangstelling, welke betgezigt i van eenen öngelukkigen een edel bert steeds inboezemt, i sprong hy vlings op, hield hem met heyde handen legen en zegde met eene stem, vvaerin med'elyden en schrik i lagen opgesloten Mynheer, ik bid u, ga toch niet verder, of gy zyt I verloren Den edelman bleef by dezp woorden een oogenblik i slaen, bezag den jongeling nauwkeurig en zegde daewia j kort af Keer ik terug, dan ben ik ook verloren. -- Heer officier, hervatte den jongeling, gelief hier binnen te treden, en ik zal alles inspannen, om u ie redden. Den uytvvykeling nam het rnenschlievend aenbod aen en slapie de wooning binnen.. Den jongeling zegde thans aen den officier, dat hy hem ontving in bei huys van zynen oom, die koster Onder dit opschrift schryven de slimmerikken uyt 't Verbotul dry kolonnen vol om de handel- wyze der meerderheyd van onzen gemeenteraed te beknibbelen, zonder gewaer te worden dat zy hun eygen portret maken en beter dan wy het zouden konnen doen de ware oorzaek hunner afkoking doen uytschynen. Wat al geluk, wat al voorspoed, wat al regt, wat al gelykheyd, wat al gespaerzaemheyd be loofden de mannen van 't kliekske aen de stad indien zy liet bestier in handen kregen!... 'T was duer leven, en alhoewel de stadslasten zeer kieyn waren, liet 't volk zich door de liberhaters kliek- mannen foppen. Maer wat gebeurde er? Wat kwam er van al die schoone beloften Gy weet het allen, geëerde medeburgers, g'hebt het allen ondervonden de OPCENTEN zyn op eene verschrikkende wyze verhoogd, zoodanig dat wy hier MEEST opcenten betalen van al de' steden onzer provincie de liberale besluerders hebben ons eene buyteugewoone contributie van twee ten honderd op liet kadastrael inkomen op den nek gedraeyd; Al de gewooneen buyteftgewoone inkomsten der stad zyn uytgegeven en daerby tot slot van rekening heeft de stad hare scliuld van 175 DUYZEND FRANKS die zy in 1848 had, en waerover wylen M' Impeus tranen stortte gelyk duyveneyers, zien verlioogen tot de ver pletterende en verbazende somme van 580,000 FRANKSla, VYF HONDERD EN TACHEN- TIG DUYZEND FRANKS.... Dit cytfer alleen zegt genoeg om al de hypokriete klagten en droeve misererezangen der slimmerikken uyt 't Verbond in gruys te slaen. Klappen en zeeveren zyn geen oorden. Na 18 jaren geduld, hebben de burgers verstaen dat het hoogst tyd was aen dit spel een eynde te stellen en hunne belangen aen andere toe te vertrouwen. De nieuwgekozenen hebben- reeds d'liand aen 't werk geslagen, en ziet nauwelyks zyn zy eenige maenden bezig en reeds zyn er versclieydene gaten gestopt Jangswaer liet' geld uyt de stadskas rees. Maer de slimmerikken uyt 't Verbond vinden dat de gespaerzaemheden door de catholykemeer- derderheyd bevolen de moeyte niet wêerd zyn. 'T is alzoo dat alle verkwisters spreken wat is vyf honderd franks alhier, duyzend franks aldaer, zeeveren zy Dit is niemendal Ie, als men 't geld in overvloed heeft, als men maer goud heeft om zich in te wentelenMaer dit is g'lieel veel, was eener hygelegene kerk liv voegde er hy, dut hy by hem inwoonde en hy alle poogingen ler zyner red ding in hel werk zou slellcn, ofschoon zynen oom er zich mogie tegen verzeilen. .Hy geleydde verder den officier in een afgezonderd vertrek, ten eynde hem aen hel gezigl der overal rondzoekende Carmagnolen Ie omtrekken. Nauwelyks was liet middernacht op den kerktoren geslagen, of den edelmoedigen jongeling hegar ziel) lol den franschen uylwykolinz, welken hy met zachte stem verzocht hem le volgen hy nam daerna de sleutels der kerk van den muer en beyden vei lieten stil des kosters wooning. Zy traden üu kerk binnen en kwamen in eene kapel, welke de heyligsehcndende verwoestingen des oorlogs van hare versierselen hadden ontbloot. Acbler het al laer bevond zich oen nederigen zerksteen, die door deszelfs eenvoudigheyd weynig in liet oog viel. Zie, sprak don jongeling lof den officier, zoodra Dy, mei krachtinspanning, di u sleen had opgeheven (lezen donkeren trap loyd naer eenen grafkelder, wel ken de slofielyko ovrrhlyfselen van een beroemd ge slacht bevatliet is byno zeker, dal men u niel in deze sehuylplaeis zal komen zoeken. Behoud moed, en'hlyl'i hier; tol dat er zich een .gunstig oogenblik voor uwe oulvlugling aenbiedc, Den markies aerzelt nielpiel ontroering drukt liv den mensehlieveuden jongeling de Iniud, en daeli mei i vertrouwen in den grafkelder. Maer, o verwondering de eersle voorwerpen welke by, bv het lamplicht, ent- 1 dekt, zyn de wapenen van zyn nilelyk liuvs, uyl deze landen herkomstig lly erkent de grafstede 'zvner voor als men tot over de ooren in de schuld zit en dat men met vyfhonderd franken alhier, duyzend franks aldaer, 1500 franks algiuter een tal'rielyk groot sommeken kan byeenraspelen om de bur gers reeds van 't eerste jaer te verlossen van de hateljke twee ten honderd op liet kadastrael inkomen. l>it zyn reeds 10 a 12 duyzend gespaer- de tranks die de gedrukte burgers niel meer zullen moeten betalen. Doch dit is maer een begin. Wachten wy het eynde af. zeggen wy met' 't. Verbond. Alles kan met eenen keer niet komen. Hoe wilt gy, by voorbeeld, dat de meerderheyd van nu af, nu dat reeds het dienstjaer begonstis, de middelbare school in de tweede of derde kale- gorie brenge Wacht maer tot naeste jaer, dit zal wel komen en een profyt van vier a vyf duyzend franks met eenen keer te weeg brengen. "Die lest lacht zal best lagchen. De verknoeying van stadsgeldon zyn 't eenigste feyt niet waerdoor de mannen van 't kliekske zich hatelyk gemaekt hebben. Het bestuer in d'handen dier mannen was niets anders dan nen kozyntjes- of favoritismuswinkel. Al de postjes groot en kleyn waren voor 't klieske, by zooverre dat er tydens het achttienjarig libera'el bestier geen eenen catholyken tot het minste postje is benoemd geweest. Al de kalandisie van de stad, al de voordeelen en profyten waren voor liet kliekske, met een woord 't kliekske leelde maer voor zichzelven en de catholyken wierden maer goed geoordeeld om te betalen en gedurig ie leggen. Opstryken, uytzuygen en trekken was eene liberale fonctie of liever eene liberale kwuel geworden waervan al de kliekinannen waren aengedaen, Nu, dit hatelyk spel moest ook eyn- digen, want de burgers waren het beu, Doch nauwelyks ontsnappen er twee posljes aen het kliekske, en ziet de I'eriimr/sjannen beginnen le jammeren en bitterlyk te kryteu.... Ziet gy 't wel, roepen de slimmerikken uyt, zy verweten ons ons favoritismus en zyzelve pratikeren bel O die hypokrieten 1Favoritismus ol kozyn- tjesvvinkel wilt zeggen partijdige w/Uleeliug 'der gunstenWelnu, om de gunsten die vast zvn aen L stadsbestier uyt te deelett op eene onpa'r- tydige wyze, hoeveel posljes zouden er niel. moe ten aen 't kliekske onttrokken worden? Antwoord eens, mannen uyt 't Verbond.... Maken de callio- lyken niet de negen tiende u.vt van onze bevol king Maer gy zult daerop zwygèn dal ge zweet, doch de burgers weten het génoii;'. 'T*ls- ook om die reden dat de c-alholvl e- meerderlievd besloten heeft dat al de openbare werken, leve ringen enz. niet meer voor 't kliekske alleen zul len zyn maer publiek zullen aenbesteed worden Dit lieeten wy onpartydig besturen, maer dit kent de liberhatery niet... Opstryken, trekken en uyt zuygen, ziet-daer wat ze beter kent dan harem Vader ons. De schryvelaers, uyt 't Verbond beknibbelen de afschaffing van den broodpegel. Waerom Elkeen Weet liet, zy zagen daerin een middel om de cat- liolyke bakkers joao/d aen te doen, met waer, vaderen, raekt die kostbare marmersterneii met eerbied! aen en zend eene vurige bede ten hoogc, terwyl- lianen' over zyne wangen biggelen. Den neef des kosters verlret den olficier te midden dier indrukwekkende aendoemng en beloofde hem voor alles zorg le dragen. De berinnering aen vroegere dagen en de troostende hoop van ziel) ini&sebion eerlang le kunnen vervoegen by eene duerbare ecldgenoote om kinderen, die hem met ongeduld verwachtten, dedem hem een oogenblik de aKeligheyd van zyne verblvf-- plaets, van zynen toestand vergelen. Echter'begon eene sombere droefgeestigheyd langzamerhand zyn hert ie' kwellenen te overmeesteren, daer er reeds-een da/, die hem eene eeuw toescheen, in deze duyslernis was- verloopen, en !iy zynen redder nog niet-zag'versehynen. In deze kommervolle en pynigende geslolslenis' wist- den öngelukkigen markies niet wat denken. Nu vrees<ie hy, dat den mensehlieveuden jongeling hel slagloöW- van zyn tender medelyde» was geworden, en dan vvtiior deed de gedachte, dat. hy bem 'mogte vergeten hebböj), hein in al zyne iedemalen beven. By die schrikburehde denkbeelden kw.anen de behoeften van honger en dorst zich voegen, en den rampzaligen had slechts hel af- beolds-'l eener dood voor oogen, duvzenmnaol gruwu- lyket-dan die, welke hy tot dusverre ontkomen was. Zyne krachten begonnen zich te begeven en hy viel op do looden doodidsl van een zynor edelo voorouders neder. Op dit oogenblik liet zich oen gerucht hooren het was do stem van don edelmoedigen Jongeling, dio'hcm riep. Hy erkent' deze stem, maer kau^/loor zwakhevd, ni.-i l«yde genoeg spreken, dat deuwoonien to» z.yuo»

De Denderbode | 1867 | | pagina 1