[Nieuwjaergiflen aen rL. H. den Paus Pius IX. idurig te zeeveren dat de liberliaters zulke eer- lyke, zulke achtbai'e mannen zyn en zoo weerdig van 't vertrouwen des volks te genieten, terwyl elkeen weet wat al schurftigen bugt er onder is dat zy eerste vooruytgangei'S zyn, wier kopstuk ken alle jaren boni's in do stadskas lieten, terwyl 't volk maer al te wel bekend is dat zy alle jaren aelueruytgegaen zyn, en nieitegenstaende al die zware contributiën, de stadsschuld, in 48 jaren tyds, met over de vier honderd duyzend franks vermeerderd hebben. Het volk gevoelt dat al die liberale Jloftuytingen in 't Verbond niets anders zyn, dan oogenverblinding, lautere foppery om wederom aen het geliefkoosde schotelken te ge- ïrafren Ploeg. 'K geloof waerachtig, Pier, dat ge ■Óen ■Dmderbcde leest iPiER. Van tyd tot tyd. Waerom vraegt-gy dit Ploeg. Omdat hy juyst klapt gelyk gy. Hy 'lieeft aen 't volk doen zien dat 't liberalismus geen ander doel heeft dan 't volk te exploiteren ten zynen profyte. Pier.Den Denderbode moest dit aen 't volk miet doen zien, 't volk wierd het genoeg gewaer, ■Ook heeft het volk daer een eynde aen gesteld met die groote liberale bestuerders op flesschen .beginnen te trekkenEn onthoud het wel, •de overblyvende zullen van 't zeldfde laken een Sbroek krygen. Ploeg. 'T en is nog zoo verre niet, Pier Wy zullen 't volk wel trachten te paeyen met al «ons eygen kwaed op den rug der klerikalen te schuyven; wy zullen ons masker aentrekken met te zeggen dal wy voorstaenders zyn van den brood pegel, niet uyt kiesbelang, maer uyt zuyvere lief de voor den armen, en dat wy onze belooning van hier boven zullen afwachten. P,ER. wat is dat, hier boven Hebben de francmaeons ook HUNNEN HIER BOVEN Waer is dien' Uier boven Ploeg. Ja, maer, Pier, g'en verstaet my niet, 't is om by de klerikalen ons Vertrouwen, dat reeds groot is, nog grooter te maken dat wy spre ken van HIER BOVEN. pIER< Luyster, Ploeg, die dwaze hypocrieten tael van uwen hierboven heeft het kliekske by vele menschen en zelfs by liberalen niet alleen belag- •ehelyk, maer ook zeer verachtelyk gemaekt, en is 't dat gy zeil' in 't Verbond niet begint te schryven, :zy maer zeker dat g'heel 't.liberatendom hier op geschept 5s met ooren en pboten. Ploeg-. Weet-je wel watte, Pier, loop naer -den weerlicht, 'k en raisonneer met u niet meer^ •al de kazakkeerders klappen juyst gelyk gy, en gy begint ook al te waggelen. Pier. Wie en zou er tegenwoordig niet wag gelen onder de liberalen? g'heel 't kot waggelt, als men ziet dat iedereen dit apenspel moede is en gy zelf zyt reeds meest aen 't waggelen. Gy loopt gedurig van den eenen naer den anderen om den duym te leggen, omdat gy gewaer word dat uw kantje afgeweven is en men u wejhaest schop penaas in 't onderste van uwen rug zal passen. 'K en heb sedert veertien dagen niemand anders hoo ren spreken ter gelegenheyd dezer twee gazetten. Ploeg. Wel wat hadden zy tegen die twee gazelten Pn>R. Wel dat er anders niet in staet dan «ezelaryën. Is 't geen ezelary, -b. v. van te ant woorden gelyk zy doen op de spaerzaemheden van de Majorité Peyzen-de knoeyers het volk te floppen met te zeggen dat deze en gene uytgaef af geschaft zyn, omdat het liberale uytgaven zyn. Maer hoe wilt gy dat de majorité spaerzaemheden doe op andere uytgaven dan op liberale uytgaven? Zyn hel de liberalen- niet die 18 jaren lang alleen de uytgevers geweest zyn ten voordeele van hun kliekske Zyn 't de libéralen alleen niet die zoo danig uytgegeven hebben, dat de stad voor meer dan een half millioeo in den krot zit Plof.g. 'T is waer onze knoeyers hadden beter gedaen stillekens daervan te zwygen. Maer wierd er nog van andere dwaesheden gesproken, Pier Pier.'li geloof het wel, geheel 't Verbond stond vol dwaesheden, en Sis den gryzen zey dat het nog den grootsten ezelstrek was van ge - durig met hunnen zoogezegden grooten burger voor den dag te komen. Zeg my eens, Ploeg, moest iemand u vragen wat uwen grooten burger al gedaen heeft voor 't welzyn van de stad, wat zoud gy antwoorden Ge zoud zeker nog eens met uw liedje afkomen van stoffelyken vooruyl- gung Maer dit deuntje is versleten, 't en kan niet meer pakken 't volk weet zoowel als gy dal het aen uwen grooten burger meestendeel te danken is dat het liberhaterskraem hier is op- geregt't volk weet dat den grooten burger ge lyk de kleyne meegewerkt heeft om de stads schuld van 175 duyzend franks op 580 duyzend franks te brengen enz. Zoodan Ploeg, spreek van het stoffelyk welzyn niet meer, en nog min van 'tgeestelyk en 't zedelyk welzyn uwen grooten burger zal, door uwe slilzwygendheyd, niets ver liezen in d'openbare opinie, ter contrarie. Ploeg. Neem, daer is uw geld, en wy zullen later zien wie van ons zal gelyk hebben. Pier. Ja, ja, wy zullen 'l zien, en misschien nog eerder dan ge peyst. Salut. geene plaels of zy was met doodeii en gekwetsten bedekt, hetwelk, helaes inaer al te wel deed zien wat rampen den oorlog na zich sleepi. Napoleon keerde vervolgens te midden van zyne troe pen iet»g, die zieli in beweging stelden om den lerug- wvkenden vyand te vervolgen doch nauwclyks had hy eenige stappen gedaen of hy bemerkte een soldaei, die naer hein scheen te komen. Sly was op eene bvzondere wyze toegetakeld. Zyn hoofd was met windels omgeven, die slecht-aen-den tulband der mamelukken geleken. Op zynen schouder hing een ryk geborduerden dolman- tel, die waersehynlvk van een oostenryksehen officier voortkwam Hy droeg eene breedc wit lynvvaden broek, even als de grenadiers der garde, wanneer zy in veld- lenue waren. - Wal is dat voor een gemnskeerden zeyde Napo leon, terwyl hy zyn peerd stil hield op het oogenblik dat den kry'gsmnn by. hem gekomen was Sireriep den soldaet uyt, hier ben ik wéér. En by deze woorden sloeg hy de platte hand aen het voorhoofd. - Zoo. zoo, zêyde Napoleon, welken aen die tael wol bourde, dal dien krygsmsns, ondanks zyne aerdige toetakeling, een van die begunstigde oude snorrebaer- den moest zyn. Zeg eens, hoe is uw naem - Kent gv my niet meer, sire vroeg den soldae-t trouwhertig en op namven loon. Maer hoe zou ik 'u erkennen, daer gy er even als een vnstenavondzol uyiziel Saprislie, sire, ik geloof dat gv gelyk hebt, her vatte deu soldaet ik moet gewis hol uvlzigt van een 'T koppel moortcljnnnen uyt 't Verbond komt terug op het artikel, vvaerin zy onze hoogweeide bisschoppen door den modder trokken en dezelve voor valschaerds en judassen uytmaoklen. Wy hebben reeds doen zien dat het koppel zyne eygene vuyligheyd aen eens anders rugge wilt vryven, en 'l koppel heeft zich wel gewacht op ons bewys te antwoorden. 'T koppel zegt dal den heer Pastor-Deken van Pope- ringhe zyne decoratie reeds gedragen liad, toen hy de zelve, uyt order van den bisschop, terugzond.Maer wat er 't schoonste van d'hislorie is, is dal den heer Pastor-Deken van Poperinghe nooyl eene decoratie ont vangen heeft, en hy gevolg nooyl. eene decoratie heeft konnen dragen noch terugzendenEn dal is eerste valschheyd van T koppel. Het koppel zegt dat het den Koning is die decoreert, en by gevolg dat het affront van eene teruggezondene decoratie voor den koning is. Ja, koppel, 't is den Koning die decoreert, maer op voorstel, op vraeg zyner ministers. Het zyn de ministers, en niet den koning, die verantwoordelyk zyn van de besluy.en des konings, en 't is daerom dat eene teruggezondene decoratie niet aen Koning, maer aen de ministers geadresseerd word 't is voor de ministers en niet voor den koning, dat bet affront is.... En dit is de tweede valschheyd Van hel kop pel. Hel zelfde koppel herhaelt dal den Bisschop van Brugge deu valschaerd, den judas gespeeld heeft by den troon van den koning, toen dezen zynen eed aflegde. Wy hebben reeds geloond aen welken kant van den troon de judassen stonden. Zegt ons eens, koppel filo sofen, volgens welke logiek is 'l dat onze hoogw. Bis schoppen, door hunne tegenwoordigbeyd by d'eedsafleg- ging des Konings, zich verbonden hebben lol het goed keuren van alle ministersbesluylen die door den Koning zouden onderteekend worden Onnoozele zeeveraers, gael die prullen verkoopen aeirde filosofen uyt de Lair- geridderstrael.... En dit is de derde valschheyd var. 'I koppel. Wy vragen T u, zegden wy te veel, als wy zegden dat onze twee moorlelgasten wederom al hunne vuyligheyd aen eens anders rug zochten te vryven Hebben wy niet in 'l lang en in hel breed bewezen, door de woorden en werken van hunne moortelbroers zelve, dal de francma- gons zich door eed verbinden van alle andere eeden door hun't zy aen koning of aen vaderland gedaen te verbreken, ja, van Koning en Vaderland te verraden tel kens dal de belangen van 't magonnismus het vereys- schen En wal heeft 't koppel da erop geantwoord? Geen enkel woordWaer is nu de judassery? En dan is 't hel vuyg francmagonsgebroed dal onze achtbare bisschoppen voor judassen durft uylmaken kon de belediging van leeger komen Zooals wy gezien hebben, wilt het koppel moortel- gasten geen hocgenaemd gemeens Itebbeu met den Dender bode, als er kwestie is van onze artikels te wederleggen; maer het wilt wel gemeens hebben met,den Denderbode, als't is om ons zyne modderigste vuyligheyd aen te vryven. Verdoold door de spyligsle en nydige woede, kan het in zyne modderkuyp geen slvk genoeg schep- pen om het ons naer 't hootd te smyten en hierdoor te kennen te geven hoe leeg wy in 's koppels opinie slaen. Dit is niet te verwonderen, want den Denderbode staet allprleegsl in zyne eygene opinie, als hy peyst dat hy eenig gemeens heeft met het koppel. Maer wat kan er den Denderbode aen doen 'T is eene noodzakelykheyd van-zyne positie, en by gevolg, vuyl koppel, nieitegen staende het gevaer van zich aen u smeerig te maken, zal hy u wekelyks, met goê handschoenen wel te ver- staen, by de kraeg pakken om u dieper en dieper in uwen eygen modder te dompelen. Nen menseh, hoe zeer hy ook walge van liberhatersmodder, moet toch somlyds een sacrificieken doen. Maer hoe komt hel dal het koppel moorteljongens,ein wier opinie den Denderbode zoo leeg staet, zieh zelve op geene hoegenaemde wyze meer kan verlecgen Hoe komt het dal hel koppel, zonder zich te verlecgen in een en zelfde artikel van zyn vuylbladje, onze catho- lyke raeilsleden mag uylmaken voor klerikale waerzeg- gersvoor farceurs op tMadhuysvoor Pier Jan Ülaesspc- lers, voor ellendige, voor kwaê jongens, voor onbekwame stoutmoedige kerels, voor polichinellen, voor komediespelers voor klerikale mnytverkojvnenvoor klerikalen komedian tenvoor hansworsten, voor fluylspelers, voor kwakzalvers voor scliynheyligeii, voor verwuende en onbeschamde leuge naars, voor vogels voor slykruymers, voor oiivermoeyelyke mestledenvoor invloedhebbers by de meêtrapers, voor kle rikale sullen enz. enz. Ja, wy vragen hoe liet komt dat het koppel, zonder gevaer zich eenigzins te verleegen, al dien walgelyken droes- mag uvlbraken hoe komt hel dal het koppel onzen H. Vader, Pius IX, mag uylmaken voor nen dwingeland, voor nen verkwister, en onze acht bare bisschoppen voor judassen en valschaerds en dat liet zich daerdoor niet hel minste kan verleegen liowel, de antwoord is gemakkelyk om vindenhet koppel en zyn Verbond slaen zoo leeg, zoo schandelyk leeg, dat alle verleeging volstrekt onmogelyk gewordenEn wat voo' «eene zaek moet het dan zyn die zulke kerels als verdedigers heeftPouaii Doch wal er nog 't aerdigsle is. is dat hel koppel aeu- koudigl dal hel zyn bladje met Nicuwjaer gaet ver- groolen. Hierop vragen wy of er in de grootste modder gooi die naer de vaert loopt, nog geen modder genoeg is om er uyt te scheppen, dan dat er nog eencannexe moet bygevoegd worden Zullen de inwooners hier dan mei geene moddcroverslrooming bedreygd worden, of zullen de moddergasten eerder in hun eygen voort brengsel versmachten 'T is maer een vraegske gelyk een ander. Wy spreken hooger van decoration die, volgens liet Verbondweêrgezoiiden zyri. Maer men berigt ons uyt Geeraerdsbergen dat er alhier en aldaer vieze manoeu- vers in 'l werk gelegd worden om eene decoratie op eene borst geplakt tc krygen die meer moet blinken als brandenden fosl'oor. Wy zullen een oogsken in'l zeyl houden. Men brengt ons ter kennis- dat eenige melkbaerden alhier de liberale principeu legen de vryheyd van het uyloefeiien des eeredimsl hebben willen in 'l werk stellen. Wy verhopen dal de politic zal middel weien te vinden 0111 dergelyke inbreuken in 't vervolg te voor komen. Wy wachten. Turk uyt Egypte hebben. Daer zyn die vieze mannen van carabieniers, die my gisteren avond zoo aongekleed hebben. Wat zy my om het hoofd gewonden hebben, weet onzen lieven Heerdoch zy hebben my gezegd, dat dit noodig was, want dat ik hel anders nog zou verloren hebben, zoodanig hebben my die oostenryk- sche mannen op het hoofd getikt. Myu kapiteyn zeyde my van naer liet hospitacl te gaen, doch ik ging liever u opzoeken my dacht dal zulks het beste was. Ik ge voel my reeds beter. Dat doel mv plezier, sprak Napoleon, maer met dat alles weet ik nog niet hoe gy heet. Wel. ik ben dien soldaet, welken u eergisteren nacht, ge weel wel, mot die aerdappeleuzegde hy stotterende en op geheymziunigen loon, terwyl 'ny tot den keyzer naderende. Ha, zyt gy datliet er dadelyk Napoleon op vol gen, ten eynde den man te beletten van nog meer te zegdengy zyt dus nog al sterk aen hel hoofd gewond? o, dat is de moeyte niet weord, sire dry sabel houwen, noch meei, noch min Nu, in alle geval, die OoslenrykcFS met hunne sabels van twee ellen lengte waren toch alles behalve vriendelyk Wel ja, ik hoop dat hel niet.erg zal zyn, hervatte den keyzer; een vveynig rust en eenige compressen met brandevvyn en kamfer. Dal hebben de karabiniers nïy ook gezegd sprak den gekwetsten ook heb ik sedert gisteren eene goede mael brandewyn genomen. Napoleon kon zich r.iet onthouden van lachen by het hooren der wyze, waerop den krygsman zieh die reme- Men schryft uyt Ninove Het stadskerkhof gaet gesloten worden en dat in 't belang der openbare gezondheyd en om aen de voorschriften der wet van1 prairial jaer XII te gehoorzaemen, indien men-geloot moet hechten aeri het gezegde van onzen doctrinaire» pacha. De inwooners 'antwoorden dat dit onnoozele voorwendsels zyn, welke zelfs voor regtzinnig niet kunnen doorgaende gezonde rede, de klaer- blykelykheyd der feyten en onze eygene belangen zeggen zy, protesteren tegen dezen maetregel die de Logie ons door zynen tolk oplegt. Dit kerk hof dat gy over eenige jaren ontëerde, ligt u nu ten laste gy wilt de caiholyke. gevoelens kwel len, 't is te zeggen de groote meerderheyd uwer bestuerdeu, en hen voor 't toekomende den troost en het regt ontnemen van in de schaduwe der hoop en onsterfelykheyd te rusten. Dit stelsel van knevelary strekt dagelyks van langs om verder zyne aftakkingen uyt. Het schynt ons^datde uer gekomen is van een eynde aen dezen droevigen staet van zaken te stellen, die de gewetens kwelt.en de vryheyd der eerediensten schend, vryheyd die eene van onze kostbaerste constitutionneie regten uytmaekt. In de provintie van Bra band telt men reeds een twintigtal parochiën waer de cathólyke fa- miliën, lot hner groot spyt, hare dooden in ge^ wyde aerde niet meer mogen doen begraven, zoo als het de wetten van haren godsdienst voor- schrvven. Zy hebben klagten by het gouverne ment ingediend, maer vruchteloos. De petitiën zyn zonder gevolg gebleven. Men vroeg eertyds hy onze geburen de vryheyd gelyk in Belgiën. Zoo als wy er naer toe gaen, zal men welhaest mogen zeggen Van de vryheyd gelyk in Belgiën, verlos ons. Wy lezen inden ministerieler) Echo du parle ment Men weet. dat den kardinael-aerslbisschop van Mechelen begraven is geworden in de kerk van St-Rombaut zonder voorufgaenden oorlof van het schepenen-kollegie. Wy vernemen dal een proces verbael opgemaekl is ten laste van den vikarisrge- neraei die de begraving bevolen heeft, en dat de stukken gezonden zyn aen deu prokureur-generael by hel hof van beroep van Brvssel. Daer de balans gelyk moet gehouden zvll, zou den wy volgeern weten of er ook een proces-ver- bael opgemaekl is ten laste van Leopold, die bevo len heeft dal wylen zynen vader, Leopold, begra ven wierd in de kerk van Laeken. Verleden dynsdag heeft on^en eerw. heer Deken te Vlierzele eene schoone nieuwe klok, wegende 800 kilos met veel plegtigheyd in- gewvd. De parochianen en verscbeydene geeste- iyke'der omliggende hebben deze plegtigheyd hy- gewoond en allen waren ten uyterste te vreden over de nieuwe klok die zich ohderschevd door haren zuvveren klank en eene buytengewoon hel dere vibratie. (mldeged.) Ten gevolge eener beslissing van M* den gou verneur dezer provintie van 17-december, zullen de barrieren op de steenwegen geopend worden te rekenen van 18 december 's middags. die had toegepast vervolgens nam hy een ernstige» toon aen en zeyde welwillend Ik weet dat gy u allen als dapperen hebt gedra gen. Wal verlangt gy Is het geld Geld sire, wel foev clan, antwoordde den krygs man verbaesd ik heb geld genoegin myn massa heb ik zelfs veel te goed, geloof ik. Gy verlangt dan bevordering in uw regiment, vor volgde den kevzer. Neen, ik ben daer thans te oud voor Over dertien jaren droeg ik de chevrons al Maer wat ik zou willen, sire, is..... ge weet wel..... En daer cien ouden grenadier aerzelde,, of liever uyt zedigheyd zyn henewensch piel durfde uylbrengen trachtte'Napoleon hem aen te moedigen met te zeggen Welnu, spreek vry uyt, wat verlangt gy Want ik moet my haeslen, men wacht my. Sire, ge weet wel, hervatte den krygsman, dal daerterwyl hy op het oere-teeken wees, hetwelk op de borst des keyzers hing. Ha ik begryp u, zegde Napoleon hel kruys, gy zyt nog, niet gemakkelyk maer zeg eens, hebt gy bel wel verdiend By deze woorden nam den ouden grenadier eene fiere houding aen, en terwyl hy op den keyzer eenen blik wierp, vvaerin overluyging en moed te lezen waren zegde hy langzaem en met nadruk 01 ik het verdiend heb? Wel heb ik bel van myn leven gezien Ge moet. gelooven, sire, zoo n:yne makkers of zelfs een kapiieyn my zulke vraeg moest doen, hy met le vend uyt my netlanden geraken! Of ik T verdiend tieb! fri 9,78757 Bedrag der voorgaende lysten 9"* LYST. Jofvr. Osl, Burst 2"' sift. '20—00 Fred. Van den Noordgate, ib. 1— 00 Eene Onbekende, ie Aelst. 00—SO iJ. J. Dierickx. Herdersem. 8—00 Eene onbekende te Aelst. S—00 M. Stocqart, pastor, ZONNEGEM. 10—00 By eene feest zyner familie, ib. 17—00 Naemloose, ib. •10—00 id. ib. 10—00 2 id. ib. 4—00 1. F. C. te Aelst, 6-00 Eene W° en hare kinderen, Meerbeek. 8—00 M. De Decker, pastor, LETTERHAU- TEM. 13—00 Naemloos, ib. 780 Naemloos, ib. 5—00 Naemloos, ib. d—SO Naemloos, ib- 1—50 Naemloos, ib. S—00 Naemloos, ib. 6—00 Naemloos, ib. 2—00 Naemloos, ib. 3-00 Naemloos, ib. d—00 Naemloos, ib. 780 Naemloos, ib. 6—00 Naemloos, ib. 6—00 Eenige Naemlooze, ib.. 9—00 M. Cobbaerl, past., ST-LIEV-IIADTEM. d5—00 Steppe, onderpastor, ib. dS—00 ,l. B. Pril, koster, ib, S—00 Onbekenden, ib. d0-00 De Canck, ond-Burgem. ib. S-00 Seraphi De 'faeye, ib. dS—00 Cb. Perreman, ib. S—00 Angelus De Taeye, ib. 4-00 De kinderen Perreman, ib. 7—00 De kinderen Cooman, ib. 5—00 Gillen van yerseheyde parochianen, ib. 38—10 Den heer Pastor en eenige Parochia nen van BAEV'EGEM, 80—00 Eene Dienstmeyd, Aelst, 2—00 Eene dienstmeyd, ib. 4—00 M. J. De Vos, geboren te Oostroosebeke, (West-Vlaenderen) en sedert 24 jaren pastor te te Lehbeke, is den 15 dezer maend in de gemeente overleden ten gevolge eenef korlstobdige ziekte, in den ouderdom van 73 jaren. Maendag, zyn er 56 jongelingen uyt-Gend naer Rootuen vertrokken om dienst iii hel re giment der pauselyke zouaven te gaen nemen. Er waren 28 Hollanders en 8 Belgen. Twee jongelingen van St-Antelinckx, Joseph De Bodt en Petrus Van der liaegen, zyn dezer da- geu naer Roomen vertrokken oir. dienst, te nemen in het. körps der-Zouaven ter verdediging van den H. Vader. De inaëlschappy der Lanquedocemsche zan gers, zullen op maendag aenstaende, 25 dezer om 7 1/2 ure 's avonds, in de groote zael van het Stadhuys, een luyslel'ryk Concert geven. Deze liefhebbers zyn alhier by hunne doorreys- aengekonie.ii,. voorgekomen door de goede hy val len die zy in alle sleden' van het Noorden en het Midden-Europa by. hunne doorreys verworven hebben zoo dat wy mogen zeggen, dal den byval onzer burgery om dit concert by de woouen, hun verzekérd is. Bv hunne laetste concerten die zy te Brugge en K-ortryk hebben gegeven, heeft de groote menigte- die er deel aen namen, de verdiensten der lief hebberk bejegend. De uyliiiiintende uitvoering Imfmei gezangen, de juystheyd en de uytgebreydlieyd hunner stem men, verzekeren hun overal een goeden byval. Donderdag laelst hebben deze liefhebbers in het collegie van St. Barbara te Gend een avondconcert gegeven, welk den meesten byval heeft ojitmoet, en door meer dan 4000 persöonen bygewooud is geweest. Wy noodigen dus ouze medeburgers uyt, indien zy eenen aengenamen avond willen doorbrengen, deze vermaerde zangers op hunne doorreys te wil len gaen hooren, wy durven hun voorop verzeke ren (iat zy '1 geheugen lang zullen blyveu be houden van dit. muziekfeest. Dit concert zal gegeven worden met medewer king van hel konniglyk genootschap al groeijend bloeije.nd dezer stad, welk nipt zal ten achter bly- ven om aen de feest allen mogelvken luyster by te zetten. Gedurende den nacht van 45 tot 14 dezer maend, is er eene diefte met uytwendige en inwen dige braek gepleegd geweest, ten nadeele van Livinus Stekke, landbouwer te Steenlmyse-Wyn- huyse. Dry booswichten zyn in deszelfs wooning In vvf veldslagen heb ik de dood in 't gezicht geloopen doch ik mogt dc eer niet genieten van te sneuvelen Austei'lilz. Jena, Eyleau, Fnedland en die kleyne affaire van gisteren, zullen ten minste weten dal grenadier Duroc er by was Twee kolonels en eenen generael heb ik uyt de handen der Ooslenrykers gered docb dat is niets, hel was myne pligl en daermeé uyt. 'T is wol, 't is wel, zeyde Napoleon hem onder brekend daer het zoo is, geloof ik dal gy hel kruys waerlvk verdiend hebt. Ziedaer, voegde hy erby, doch beloof my van oogenblikkelyk naer 't hospilaei te gaen, om u te doen verplegen. Bv deze woorden onthechte Napoleon hot kruys van zyuè borst en bood hel den krygsman aen. Dezen viel op zyne knieën, nam het bevend aen, en drukte bet aen ?.y.n borst, zonder in zyne ontroering een woord van dankbaerheyd te kunnen vinden. Napoleon die hieraei? gewoon was, had van dc verrukking, waerin den sol- ij tel zich bevond, gebruyk gemaekt, om zynen weg voort te zetten enkelyk wanneer hy een twintigtal stappen gedaen had, zag hy om, en bemerkte dat den ouden grenadier nog allyd op dezelfde plaels zat, terwyl hy met de hand een lee-ken deed, alsof hy wilde zeggen: Vaervvel, wy zullen elkander wederzien Vervolgens stond Duroc, op, drukte andermael het kruys aen zyn hert en,zegde, alsof hy onder het gewigt van een knagend zeifverwvl was Wel, wie bad hul ooyt gedacht, dal ik dit van hem zou krygen, ik die hein eens eenen gebraden aer- dappel weygerde EYNDE.

De Denderbode | 1867 | | pagina 2