Belgische ministerièele crisis. Gemei nlezilling te Aelst. Nieuwjaergifïen aen 'L. H. den Paus Pius IX. B. V. van een plaetske van eenige honderde franks, zicti ook als franomacon laet inschryven, zyn geloof verzaekt en ook begint te schreeuwen: Aoue aen den Paus Aoue aen de Bisscboppen Aoue aen Priesters en Kloosterlingen Aoue aen aen Kerk en GodsdienstA at zoud gy van zul- ken raenscb zeggen Is dit geenen kazakkekeer- <ler, een kazakkekeerder van d'ergste soort, ja, nen Apostaet Hewel, koppel, kyk eens rond in uw kliekske. Hoeveel zult gv er alzoo vinden Wie en kent ze hier niet G'lieel de stad wyst ze in de straten met dén vinger aen. Maer indien gy die gekeerde kazakken niet ziet, dan moet gy u niet meer uyt- geven voor mannen van 't licht, die zich^ willen bemoeyen met andere te verlichten. Want als gy uw eygen leger kazakkekeerders niet ziet, dan ;zyt gy meer dan byzigtig en hebt gy geen regt van kazakomkeering te spreken. 'Het Verbond jammert met reden overden'nood- Hottïgen toestand der kleyne kinderen in de fa brieken. 'T koppel zegt dat die Kinderen,Ifby ge brek aen onderwys, opgroe.vën in de ondeugd, en het rept geen enkel woord van liet christelyk onderwys noch van de ohristelyke opvoeding, jiuyst alsof het genoeg ware dat /de kinderen lcèren lezen en schryven om in de ondeugd niet op te groeyën'T is ten minste genoeg om te konnen leeren verderflyke boeken lezen. Zou 't koppel niet wel doen de gelegenheyd waer te nemen hm aen den Grooten Oosten te doen verstaan dat het tyd is het wetsontwerp ■over het kosteloos en vBrptigtend onderwys in de kamer te doen doorgaen Als de kinderen der werklieden zouden (verpligt zyn tot den ouder dom van 21 jaren naer de francmaponsscholen te gaen, z'en zouden van eygen in de fabrieken niet konnen werkenMaer de ouders zouden «r om fameus vet meê zyn. 'T koppel heeft verteld dat den koning, ver leden jaer, de nieuwjaerwenschen onzer hoogw. Bisschoppen heeft geweygerd te aenveerden om redenZou 't koppel ons niet welen te zeggen of de kommissie van de volkskamer die belast is de nieuwjaerwenschen aen den koning te doen, van 't zeilde laken eene broek gaet krygen Im mers, van die commissie maken deel MM. Coo mans en Jacobs die zoo dikwils op te- teenen ter ten van de ministers, en volgens t koppel, kan men op dej teenen niet terten'vanjdeiniiuisters zonder dat den koning het gevoele 'T is zeker om die reden dat MM. Coomans"en Jacobs ook de Judassen speelden by den troon des konings als hy zynen eed aflegde,'- niet waer, koppel Vi Sprekende van eene aengekondigde conferentie over- Voltaire,' zegt 't koppel dat het hem aenge- naém zou wezen, al ware het maer voor de nieuwigheyd, Voltaire eens in eehen klerikalen kring, door eenen klerikalen redenaer, te höoren behandelen. "Wel, koppel, 't is gemakkelyk om gissen Vol taire word daer naer de natuer, voor 't geen hy vvaerlyk is, afgeschilderd, te weten voor de eer loosheid in persoon, voor den echten grootvader van 't Irancmaponsgehroed, dat van hem dezen eerloozen oorlogskreet ontvangen heeft Ver pletteren uy den eerloozen dit is verpletteren wy Christus, zyne Kerk, zynegLeering De klerikalen. zegt 't koppel, zyn wel gekend om hunne overtollige liefde voor de echte waer- heyd. Heeft 't koppel reeds onze discussie ver geten over Marlen Luther, Jan Calvyn, Ulrich de Hutten, Marnix enz., al "schandboeven die liet voor groote waerheydsliefhebbers heeft willen doen doorgaen en waerover wy, klerikalen, kort regt gedaen hebben met de eelite-geschiedenis in d'hand geschreven door liberiuUers en protestan ten zelve De slimme Kerfwndsjannen zyn over 8 dagen, tot verwondering van g'lieel de stad, komen aen- kondigen dat hel M. Hellinckx niet is, maer wel M. R. Van Assche die eersten kandidaet voor den graed van Kolonel der burgerwacht uytgeroe- pen is. Wilt gy welen hoe slim zy dit bewyzen HeweL spant maer uwe hersens en begrypt, indien gy kont. M. Hellinckx, zeggen zy, is slechts tweeden, maer 't is M. Van Assche die den eersten kan didaet is. Al wie het anders verstaen hebben (en g heel de stad heeft het alzoo verstaen) zyn er allen neven want, voegen er de Jannen hy, zy hebben het order der verworvene stemmen met het getal derzilver ver- war,l!!Hebt gy liet verstaen, lezers? liet order der verworvene stemmen met het getal der- zelver verwarren, wat wilt dit zeggen Wilt dit zeggen dal M. Hellinckx, alhoewel verre de meer derheyd hebbende, daerorn geen eersten kandi daet is Olwel dat om eersten kandidaet te zyn, het genoeg is den eersten uytgeroepen te zyr, al had men zelfs minst stemmen van al Onnoozel koppel, ge draeyt al wederom aen de fopmachieu. Zeg eens, is 't waer of niet waer dat M. Hellinckx meest stemmen gehad heeft Is 't waer of niet waer dat dezen die meest stemmen bekomt eersten kandidaet is in alle kiezingen Is 't waer of niet waer dat M. Hellinckx met de meerderheyd van stemmen eersten kandidaet moet uytgeroepen worden. Dit spreekt gelyk'nen boek, en 't is ook zoo dat g'lieel de stad zulks begrepen heeft, daei'om ook is M. Hellinckx met deeerste serenade'verheidEn nu komt gy, na 14 dagen studie, met dien feilen ezelstrek voor den dag dat men het order der verworvene stemmen met liet getal der zelve heeft verward lil.... Allons done, gaet dien onnoozelen zeever aen de Ilottentotten vertellen, daer nog zal men u vier kant uytlagchenWilt M. Hellinckx zich aldus laten foppen, hy moet het weten, wat ons betreft, wy hechten niet meer prys aen den eenen als aen den anderen, maer w'en willen niét dat men zoo onbescliaemd de goede rede, de waerheyd en het regt den nek omvringe om al wederom het hate- lykste favoritismus te plegen. Zouden de slimmerikken ons niet willen zeg gen wat verschil er is tussehen het GETAL der stemmen en liet ORDER der "stemmen 'I Of het grootste getal stemmen ook het eerste niet is in 't order En hoe liet kan komen dat M. Hellinckx die, gelyk iedereen weet, het grootste getal stem men bekomen heelt, nogtans, volgens de slimme rikken, den eersten niet zou zyn in 't order? KJ Men leest in den Temps, van Parys Volgens eene dépêche uyt Brussel, aen den Avenir national gezonden, zouden al de poogin gen, door Koning Leopold aengewend om het geschil te vereffenen, dal tussehen de Belgische ministers is opgerezen, mislukt zyn, en geheel het kabinet, vooruamelyk verdeeld op de kwestie der tusschenkomst van de geestelykheyd in het lager onderwys, zou definitief zyn ontslag heb ben gegeven. De oorzaek der oneenigheyd, door het Paryzer blad opgegeven, ligt elders. Het is de, wet van 1842 niet, maer het zyn-dé forten van Ant werpen, en de vele millioenen, die deze nog ver gen, benevens 't wetsontwerp op de legerherin- rigting, den oorlogsbudget, enz., die de ministe rièele crisis doen ontstaen. Doch wy aenzien dit alles maer voor komedie. De liberale nytzuygers trekken hunne guetten zoo ligt niet op. Ge zult het zien, binnen eenige dagen zal alles effen zyn gelyk glas en de opstrykers-bndgetvreters zullen voortdoeu tot dat de kiezers hun aen de deur smyten. Verleden maendag heeft er eene buytenge woon levendige zitting plaets gehad waervan wy hier de byzondersle zaken aenstippen. In 't. begin van den zomer had schepen De Ryck eene redevoering in den gemèenteraed uyt gesproken die slechts over eenige dagen op den deliberalieboek is overgeschreven. By liet nazien van dit overgeschreven stuk, bevond M. Van Wnmbeke dat er de onbeschofte en beledigende woordenhypokrieten, onwetenden, zotten, voor- staenders der onvgelendheyd enz. tegen de meer derheyd in stonden, woorden die schepen De Ryck,"ter zitting, niet had uytgesproken, want had hy ze durven uylsprekeu, de meerderheyd zou hem seffens den bal gekeerd en hem op zyne plaets gesteld hebben. Nu, 't was met eene krachtdadige protestatie tegen die geschrevene en'niet ttytgesprokene woorden dat de zitting aenvang nam, protestatie waerin meester De Ryck zoodanig door M. Van Wambeke gehekeld wierd, dat wy vvaerlyk met derf schepen zouden compassie gehad hebben, ware dergelyke handel- wvze eenige compassie weerdig geweest. Hy zocht zich wel door advokatenstreken uyt den slag te trekken, maer't was verlorengeschuyfeld, M. Van Wambeke hield zynen tegenstrever by d'ooren vast en neep hem zoodanig, dat meester De Ryck zich ineenkrimpte, meer da.n geradig vond te zwygen en al de vernedering te verkrop pen. Had g'hem gezien, ge zoud gezegd hebben nooyt heb ik schooueren afgelekten boterham ontmoet. Vervolgens isde zaek der stadshouillekolen, scha velingen en hout in de school van Juffer Deprez verbrand, le berde gekomen. M. Bethune deed verslag over het onderzoek dat nopens dit ge beurde had plaets gehad. Uyt dit verslag bleek zouneklaer dat er 'misbruyken vau stadsgoed ge daen zyn geweest en dat 't sehepenkollegie hierin aen zyïie pligten van waekzaemheyd was te kort gebleven. Meesier De Ryck echter zocht de kwestie van den waren grond af te keeren f" Met de ver huring van het kollegie aen de eervv PP. Jesuilen hierin te vermengen, verhuring die hier te pas kwam gelyk mosiaerd na 't eten, en met hel. kol legie gelyk le stellen aen de kleynkinderen school van Juffer Duprez!Iets waerovef hem den mond zoodanig gestopt wierd, dat het was als of er een slot op gezet geweest ware. 2" Met de gepleegde misbruyken zoodanig te verltleynen, dat hef. vvaerlyk de moeyte.niet meer vVeerd was er van te spreken, want dien fynaerd durfde maer stoutweg zeggen Jat de NEGEN stoven die op stadskosten, in de school van Juffer Duprez gebrand hadden, maer 5 centime» daegs ieder gekost hebben. O dien öoljkaerd! VYF CENTIMEN daegs om eene groote stove van 's morgens vroeg tot 's avonds laet in 't midden van den winter te houden branden Maer meester De Ryck, zoud ge wel eene stovo met minder danvyf centimen aensteken? En als die negen stoven maer vyf centiemen daegs ieder ge kost hebben, hoe komt het dal den stadsknecht er alle dagen eens en dikwyls tweemael eenen groo ten kortevvagen houille naer toe voerde hoe veel houille lag er op eiken kortevvagen? Maer wat er ons aerdig voorkomt, is dat er zoo schroomelyk veel honderde franks op stadsbod gel verschynen voor houilleko'len ten gebruyke van de stad en deszelver gestichten. Als gy met vyf centimen eene slove kont onderhouden in de school van Juffer Duprez, dan is't uwe pligt, als schepen met het stoffelyke van de stad belast, al de stoven van liet stadhuvs, van de politiewacht, van de akademie, van al de stadsscholen, immers van al de gestichten waer de stad vuer moet le veren ook aen'vvf centimen le onderhonden. Een paer karren houille par jaer ware dan meer als genoeg en er zouden dan geene honderde en honderde franks voor kolen in den budget figu rerenMaer gelyk men gevoelt, dit zyn al li berale loeren welke wy' ons onthouden te be stempelen; eene zaek nogtans zeggen wy, 't is dat het spytig is voor 't kliekske dal er mannen aen 't bestuer gekomen zyn die zoo slim niel zyn als meester De Ryck van namelyk eene groote stove eenen'g'heel winiersclien dag met vyf een timen te konnen doen branden dat het klettert. Dit zyn van die liberale wetenschappen, maer die ons ongelukkigiyk sehroomlyk duer gekost hebben de eontrihutiebetalers welen er van te spreken. Na dat deze tuyt afgehaspeld was, is den bud get der hospicen voorgebragt, op welkers uyt- gaven M. Glieeraerdts een byzonder onderzoek wilt openen. Wy geven dit eerzaem lid volkomen gelyk, want daerop ook zullen voorzeker zulke gespaerzaemlieden konnen verwezenlykt wor den, dat dit liberael bestuer gemakkelyk de vyf duyzend franks zal moeten konnen missen die er de'stad zeer waerschynlyk ou;weitig jaerlyks in steekt. Vervolgens kwam het sehepenkollegie met eene vraeg voor den dag om te mogen uytgeven of mandateren op den voet van het tegenwooidig jaer. Dit wierd al wederom door de meerderheyd geweygerd, want 't is met dit mandateren en ge durig te mandateren dat de stadscliuld onder liet liberael bestuer zoo schroomelykis gezwollen, dat zy in 18 jaren tyds met over de 400 duyzend fiar,ks is vermeerderd. M. Monfils vroeg dat het sehepenkollegie de artikels zou aengewezen hebben waerop liet byzonderlyk wilde mandate ren. Maer den burgemeester wist daerop geen voldoende antwoord te geven en dan ook sloeg de meerderheyd die vraeg af, en zy had gelyk, want zy kan met de stadspennipgeii niet te ge- spaerzaem doen omgaen, wyl de burgers vol strekt moede zyn zoo schrikkelyk veel te betalen, dat zy meest opcenten moeten leggen van al de steden onzer provincie. Eyndelyk is den uytslag der verpachting van het kuysschen der straten bekend gemaekt, waer- uyt biykt dat er zich ondernemers hebben aenge- boden die zulks zullen doen voor twee duyzend fr. 's jaers. Onder het liberael bestuer kostte dien dienst VYF DUYZEND VYF HONEERD FRANKS, dus zal de stadskas, door de zoigen der catholyke meerderheyd, al wederom eene spaerzaemheyd, van dry duyzend vyf honderd fr,inks(konnen ver- wezenlykén. Dit heeten wy besturen gelyk het zyn moet, ook zal al het nydig gesjouwel der Verbondsknoéyers maer dienen om de onkunde en 't breed liberael leven der groote liberale financiers meer en meer te doen uytschynen. De zitting word geheven. tot welke zy gezonden zyn, zullen beloonen en versterken 10 December f807. DEN HEER ZEGEN'E U. EN BESTIERE UWE HERTEN EN WOORDEN TOT MEERDER EER ■VAN GOD EN TOT ZALIGHEYD DER ZIELEN. PIUS, PP. IX. Van de forten van Antwerpen sprekende, zegt de commissie, belast met het onderzoek der nati onale verdediging, dat Antwerpen, zooals het nu is, het wel meer dan z-es maenden tegen een beleg zou kunnen uylhouden. Vroeger zegde men, dat wy onverwinnelyk waren nu zullen wy maer zes maenden sterk zyn, en na zes maenden moet de stad zich overgeven. Welnu, zou het niet een voudiger zyn, dat, als wyóan toch moeten vallen, wy ons maer vóór liet beleg overgaven Dan ten minste zou Antwerpen niet geruïneerd zyn. Bedrag der voorgaende lysten 10do LYST. Eene onbekende. Sonnegem. M. De-Moor, onderpastor Oosterzeele. De heeren Meesters der'Zondagschool van MOOBSEL. Zy vragen den zegen van H. Vader. VLIERZELE, 2d0 zending giften van]ver- schevde Naemlooze. EREMBODEGEM, 2de zending De Con- regatie der Jonge Dochters. Eene onbekende, ib. Eenen onbekenden, ib. M. Druwé-Jelie, Ninove. Onbekende, te St-Antelinckx Naemlooze gift uyt St-Peeters-Capelle. Naemlooze, Borsbeke. Alfons Verbestel, Aelst. Marie en Justine Verbestel, ib. Annette De Coen, ib. Conferentien van den H. Fr.-Xavérius. H. Vineentius en de Congregatie van 0. L. V. HERDERSEM. ib. ib. ib. ib. ib. ib. ib. ib. ib. ib. ib. ib. ib. ib. ib, ib. ib. ib. ib. ib. M. De Feyter pastor, M. Verlieïst, pr. Fr. en Euphr. De Feyter, J. Van Geyt en gezusters. Fr. Van Nuffel schepen, Wedc Th. Buyle, Henricus Van den Steen, Aug. De Groote, Wed0 J. De Cock, V. en Jud. Coossens, L. De Brandt, C. Muylaert koster, Fr. Dierickx, P. Dierickx, 2de gift. Seraphin Vau de Maele, De wed0 Fr. Moens, Nog eenige parochianen J. Moens, W° D. Muylaert. P- Lambreclit, fr. 10,46797 5—00 10—00 20-05 14—00 32—00 2—00 1—00 10—00 10—00 25—00 20—00 1—00 2—00 1—00 60—00 20—00 10—00 15—00 25—00 20—00 18—00 15—00 5—00 10—00 10—00 10-00 5—00 j>00 5—00 5—00 15—00 30—00 20—00 10—00 5-00 Verledene week ontvingen wy een weekblad van Roomep, Correspondance de Rome. Dit blad bevat eene lyst van alle gazetten welke, ter ken nis zyuer opstellers eene inscbryving voor zyne Z. H.' den Paus in hare kolommen geopend.heb ben. Het roomsch blad geeft voor die lyst eenen artikel in welken het aenkondigt dat het voor zich. en alle de gazetten in zyne lyst begrepen, byzondere zegening van Z. H. den Paus gevraegd en bekomen heeft. Daer wv ons op die lyst bevinden, en dat al dezen die"by ons voor Z. H. den Paus ingeschre ven hebben, zekerlyk in de .pauzelyke zegenim deel hebben, geven wy hier met zoele vreugd de laetste regelen van den voornoemden artikel, be nevens de woorden zelve der pauselyke zege ning Nedergeknield voor de voeten van den lioog- weerdigen Paus, hebben wy Hem, met een j adres wegens hel werk onzer geaulographieerde brieven, de lysten aengeboden voor de Gazetten, die ter onzer kennis, den H. Stoel verdedigen, j Eu Z. H. den Paus heeft geweerdigd die lysten i te aenveerden en heeft van onder op bet adres eygenhandig, deze woorden geschreven welke k voorzeker de zelfopoffering van die mannen, Het ministerieel vuylblad van Brugge df.n West-Vlaming, is door de regtbank dier stad ver oordeeld geworden tot 1000 fr. schade en intresten en de opneming van het vonnis wegens nadeel, door laster en schimp van dat blad loegebragl aen M. Mechelaere, professor van muziek te Brugge. In de maeud vau december 1865 tydens den. redetwist over de kwestie der plaelsing van den schouwburg van Hoey, was de zitting van den ge- meenleraed dezer stad onderbroken geweest door de beloogingen van hel publiek. Daegs na deze woelige zitting, verweet de Ga- zette de Hüy aen M. Calmeau politiekómmissaris, zynen post in deze omstandigheyd onlloopen te hebben, en zyne persoonele overtuygmgen boven de pligten geplaetsl te hebben die hem zyne be diening oplegden. M. den polTiekommissaris span de een proces voor lastering in tegen den uylgever der Gazette de Hüv, den opsteller van het laste rend artikel liera onbekend zynde. 'T is woensdag, 11 december, dat de zaek in het gehoor der regtbank van Hoey is opgeroepen ge weest onder het voorzitterschap van M. Grêgoire. M. Fabry, oudsten der balie van Luyk, raed van den eyscher, heeft 't karakter en de strekking vooe oogen gelegd, tegen zynen klienl gerigt, en heelt besloten door eene vraeg van 3,000 franks schade en intresten. Door een lang gegrondigd vonnis, heeft de regt bank de door lVI. Calmeau iiigespannen aklie van d'hand gewezen. Den 19 november laelst heeft een hevig too- neel plaets gehad in het gehoor van de koophandel .regtbank van Bergen, waer twee pleyters, zeer Ireü'elyke negocianten dezer stad onder de*oogen der magistraten, elkander slagen hadden toege- bragt, na dal een der beyden eenen eetl had ge daen dien den anderen hein had opgedragen. Deze twee slryders zyn voor de korreklionuele regtbank van Bergen verschenen, beschuldigd van wèderzydsehe slagen en wonden, en het openhaer ministerie heeft eene strenge toepassing der wet gevergd, bovenal ten opzigte van dezen die het geve< ht had veroorzaekt met den anderen te be schuldigen eenen valschen eed gedaen le hebben, i Dezen laetsten, var. zynen kant, als burgerlyke pariy te werk gaende, had zynen legenslrevers- voor het regt gedaegd tot betaling van 5,000 lr. schade en intresten. M. Zis veroordeeld geweest voor loege- bragle slagi n en wonden tol eene niaen^i gevang: en 26 IV. boel voor lastering tot vyftien dagen ge vang en 26 fr, boel, en daerenboven lot 400 Ir. voor alle schade en intresten. M. Fis. lot 100 fiboet veroordeeld ge weekt. De gendsche rechtbank van enkele politie- heeft zaterdag laelst eenen voerman verwezen tot 20 fr. boet of 3 dagen gevang, om zyn peerd mis handeld le hebben, hel dier met den steel der zweep op den kop geslagen en hel voetstampen op- den buyk gegeven hebbende. Deze straf is de toepassing van 561® artikel des- nieuwen Strafwelboeks. De fransche regtbanken zegt den Journal du; Havre, zullen over een kurieus en belaugryk pro ces uytspraek te doen hebben. Den generael Dix„ in uaem der Vereenigde Staten daegt MM. Erlan- ger, bankier, Arnia, gedeputeerden en Voruz,. voorzitter der koophandelieglbank van Nantes- voor de regtbank Lol teruggaef van zes millioenen- flollars. Som die deze heeren zouden ontvangen hebben van de verbondene Zuyder-Staten voor de opLimmering van verscheydene schepen, welke, niet geleverd^geweest zynde, aen Pruys -n en andere Stateu zyn verkocht geweest, liet kabinet van Washington beweert dat de wederspatmigen, zoo als het naluerlyk de Zuyder-Staten noemt, het legt niet hadden over de openbare penningen te be schikken, omstandigheyd die dezen welke met hen gehandeld hebben, niet konden onbewust zy». Wat meer is, de Vereeiiigde-Stalen eyschen Iwee millioeneu dollars \oor onkosten van bewapening, veroorzaekt door de zending van oorlogschepen op de fransche kusten, ten eynde de schepen in kwes tie te beletten in zee te stevenen. Vier .Moorden.Een schrikkelyk schelmstuk is zaterdag avond te Geud gepleegd geworden. 'T is de hebzucht die den mooruenaer heeft aenge- dreven. Den genoemden Antone Van Rysselberghe, ster ken en gewcldadigen kerel, wiens moeder over veertien dagen gestorven is zonder goed achter te laten, had zich ingebeeld dat er eene erfenis was, en dal zyne bloedverwanten, waervan er een do moeder op haer sterfbed had verzorgd, erfden ten zvnen nadeele. Gewapend met dry pistolen en eene overgroote byl, die hy ouuer zyne kleederen droeg, begaf hy zich by twee der leden zyner lamillie woonende in de Apostelstraet, en eyschte zyn deel in de moedei- lyke erfenis. Op hunne lierhaelde verzekering dat zy hem niets te geven hadden, heeft hy ze aengerand, op den man eene pistoolscheut lossende die niet af ging dan heeft hy eene tweede scheut afgelost die den man in de borst trof, daetna eene derde scheut die de vrouw de hand kwesle de vrouw stelde hel aen 't loopen, doch den tnoordenaer achtervolgde ze, sloeg ze met de byl en liet ze on bezield baden in haer bloed., Daerna ganseh bebloed op straet niet durvende gaen, is hy over eenen muer gesprongen, en is langs achter tol" op Si-Pietersberg geraekt, waer de an dere bloedverwanten woonden waerover hy zich wilde vreken. Hy had zyne byl behouden en daer herbegon de slagting. Door het gerucht vermaend, kwamen de geburen loegeloopen,-hielden zy den moordenaer aen, mishandelden hem en hy zou er voorzeker slecht,van't huys gekomen zyn, zonder de aen- komst der politie. De regterlyke overheyd begon het onderzoek. Den pligligen bekent zyne misdaden. Den toestand van alle de slagtoffers is zeer akelig dezen van twee onder henis wanhopig. De bvl waervan den moordenaer zich bediende, is een schrikkelyk wapen.

De Denderbode | 1867 | | pagina 2