22'1' Jaer. Kondag, 5 January 1808. iV' 1116. VERTREKUREN UYT AELST WIR VERTREKUREN UYT VOEGENDE STATIËN: F li/VMS 'S JA FI1S. HET MINISTERIE. iONTAUBYN. (ielyk de oükeus fluytea zoo piepen de jongskens. De Matjonnieke regtziiuiig- heyd. Oend. 5-25 8-33 I 2-2 3-1S 6-1S 1 Gend, (6-03 vrvdag) 7- 3 (E I® 2® 3° kl 8-32 lokeren 3-23 8-33 12 23 3-15 6-13 w 8-32 '2-25 12-48 3-18 (i 15 6-30 9-10 Brits. 7-38 8-31 E(1 23 kl) 8-46 11-40 11-37 1-20 Brugse, Osl. 7 03 E 1 2 3 kl). 8-32 8-52 12-25 2-43 3-47 E (I® 2® 3® k') 5-52 8-50 12-48 6-13 6 30 Mech. 5-95 8 31 E (1 23 kl.) 8-33 8-46 11-40 Doornvk, Korlrvk, Moescroen, Rvssel (langs 11-57 1-20 -2-45 3-15 5-52 8-50 jg Gend) 8-32 8-52 12-25 12-48 3-1*8 6 30 Aniw. 3-25 8-31 Eft 2 3 kl.) 8 33 E(1.43kl) 8-46 jg R Atb) 7-38 0-Ull Alh 5-52 11-40 11-57 1-21) 2-45 3 15 3-52 8 50 lor RorirykÈttterd. en Zondag. Leuv. Tliienen Luvk Verv. Landen. 5-25 8-31 - 8-33 E123kl.) 8-46 11-40 11 37 3-15.5-52 m Nmove, Geersb.Alh, 7-58 l-fa #-»« g.go i tp Bcrgerr, Qniévrain, Namen, 7-58 2-45 5-52 VAN ANTWERPEN NA ER: Lokeren, Gend, 5-30 7-30 9-00 11-00 3-00 0-00 6-30 7-00 VAN GEND NA ER Lokeren, Sl-Ni< olaes, Antwerpen. 6-30 9-30 10-50 2-50 5-35 6-55, Te. Lede slaen al de konvoys uytgenomen He Expres. Te Idegem en Santbergen slaen al de konvoys. Te Gyseghem slaen slil al de konvoys. Te Denderleeuw slaen al de konvoys üvtgen. de vertrekken van Brussel 6-30 8-12 12-15 5-50 0-00 en uyl Aelsl 8 31 11-40 1-20 5-47. Vertrekuren uyl Denderleeuw naer Brussel 8-11 8-59 12-10 2-58 6-05 9-02 9-07. VAN LOKEREN NAER, Dendermonde, Aelst, 7-05 10-55 1-55 5-00 7-38 Ninove, Geeraerdsbergen, Alh, 7-05 1-55 5-00 0-00 0 00 VAN ATH NAER 1 Geeraerdsb, Ninove, Aelst, Dendennonde, Lokeren 6-55 8-12 Geerardsb. 10-35 4-15 7-35. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelsl 6-55 8 12 Geerards, 10-35 -4-15 7-35 Brussel (lang Denderleeuw) 6-55 10-35 4 15 7 35. Gend, Bruggse. ostende(langs Aelst). 6-55 8-12 Gend 10-35 4-15 E>:p. van Ronsse naer Audenaerde, gend. 8-05 11-25 3-20 4-25 8-22. VAN BRUSSEL NAER t Aelst, Gend, 6 30 E 1 2 3 kl.) 7-30 8-12 11-20 12 15 Exp. 2-14 5-10 5-50 8-15 Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 10-30 2-14 5-10 0-00. VAN DESDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-36 11-3-3 OU-e-O 2 0)2 5 29 8-18 (langs Mech.) 5-50 8-56 .3-36 8-f 9 Aelsl 7-36 0-00 i 1 33 00-00 2-22 5-29 8-18 ü-00. van braine-le-comte naer: Enghien, Geerardsb, Sollegem, Gend, 6-51 11-04 4-07 7 55 vangend naer: Sollegem, Braine-lcComte, 6-10 0-00 3-25 0-00 (Viiqne Suiim. AELST, OEN 4 JANUARY 1868. Dat het ministerie overhoop ligt, dat de groote «pslrvkers onder elkander nopens eenige kives- tiën verdeeld zyn, daerover harrewarren en zelfs legen elkander pronken en zuregéjiglen trekken, dit blykl uyt de hardnekkige stilzivygendheyd van den Moniteur en van de officieuse tolken der ministers. Een liberael dagblad van Antwerpen beweert zelfs dal-er geene verzoening tusschen de ministers meer mogelyk is en dat er geene ministersraden meer konnen gehouden worden. Men voegt er by dat den koning alles heeft aen- ■gewend om de verbittering te stuyten en de man nen, die langs de kasseylioopen van 1857 op de kussens geraekt zyn, tót bedaren te brengen. Doch dat alles vruchteloos is geweest. Immers, er word over de ministeriele crisis zooveel ge klapt, geschréven en gevreven, dat niemand er klaer in ziet noch weel waeraen zich te houden. Onze persoonlyke opinie is, dat dit allemr.el libel-haters logiekómedie is en dat men eyndelyk zal veynzen middel gevonden te hebben om de moeyelykheden te vereffenen en de volmaektste overeenkomst onder de ministers te doen her leven. En wanneer zal dit gebeuren Als de opporlogie der francmafons zal uyt- spraek gedacn hebben en gebieden. Tusschen Herodes en Pilatus bestond er eenen onverzoenlykeu haeldie twee kerels verfoeyden elkander meer dan men zou konnen zeggen of schryven, inaer als er kwestie was van den Zalig maker te verdrukken, te vervolgen en te schand vlekken, dan juyst wierden die twee onverzoen- lyke vyanden dc beste vrienden. Zoo zal 't, ons dunkeris, ook gaen met onze ministers. Maer wie zal er van die maponnieke verzoening meest te lyden hebben 7 Het volk, de cathoiyke vrybeden, de catliolyke regien. Om te bekomen wat zy vurig verlangt, zal de opperlogie zich in 't donker eyss'chend, sioul eri onhandei- baer houden, de ministers die liare nedrige sla ven zyn, zullen, op haer bevel, hunne eysselien jegens den koning vetdobbelen, tusschen de be langen van den eeueri tegenovergesteld met de plans en de inzigten der andere zal eene toena dering bewerkt worden, en uyt dit alles zal de zoogezegde liberliatersmagonnieke verzoening spruyten, waervan de catholyken de onkosten zullen te dragen hebben. Het zou echter konnen gebeuren dat den eenen en den andeten minister zullen geslachtofferd worden maer het zal hunne schuld niet wezen, 't zal den wil der logie zyn, die in alle geval zal zegevieren. DEN BURGEMEESTER VAN (Een fransch volksver hael). Tegen het mi-lden der maend november 15" en met het vallen van den avond, kwam een met slvk en mod der overdekten ruyler langs den schier onbrüykbarcn ryweg in het dorp Eau aen. Zvn eerste zorg was met de oogen een huys te zoeken, dal hem en z,yn van ver- moeydheyd hygend peerd opnemen kon. Daer hy echter slechts twee of dry ellendige hutten bemerkte, wendde hy zich tol een grysaerd, dien deri hoefslag van het peerd aen de deur gelokt had, en vroeg hem, of Mon- tauban nog ver verwvderd was. Daer kunt gy binnen de twee uren nipt komen, want den weg is na deh laetston regen zeer slecht. Maer, zegde den ruyter, de toenemende donker- heyd met schrik ontwarende, is er den hier geene her berg, waer men voor geld onder dak kan komen Neen, de streek is daertoe te arm. Naer den duyvel met de Guiscn, die haer ten gronde richtten maer hier op den weg kan ik toch niet blyven ik moet onder dak. Er is hier maer één man, die u opnemen kan, als hy wilt. Hoe zoo, als hy wilt Ventre, saint grisIk zou er den duyvel zelve loe* dwingen. Hy heet Signoret. Kom, wys my terstond waer hy woont. Dit bevel wierd gegeven op eenen toon, die geen tegenstand toeliet. Den ouderi man gehooi'zaemde dus na eenige oogenblikken stond den ruyler vooreen huys, welks aenzten alhoewel in geeneii deele ryk, toch eeni ge welgesieldheyd aenduyilde. Zvnen vvegwyzer eene kroon toe te werpen, bet peerd zelf in den stal te bren gen, de deur to openen was het werk van een oogen- blikl Hy trad zonder omstandigheden naer binnen, vond een vertrek waer een vrolyk vner brandde, schikte zich Nu, wy verwachten ons dus aen zoo eene ont- knoopjiig, en is zy dusdanig, gelyk wy 't maer al te zeer vreezen, uien zal het zien, al de hatelyke en yolkstergende wetsontwerpen waervoor het macormiek ministerie tot nu toe scliynl terug- gedeynsd ie zyn, zullen opgevoerd worden en, tot instandhouding der liberhaters logieparty, zal de verslaefde meerderheyd der kamer die ont werpen stemmen. Het volk, dat de ministeriele komedie van verre zal bygewoond hebben, zal bas en viool betalen en de iiberhatersparty zal harder dan ooyt haren dwingelandigen scepter op hel land doen druk ken, ten ware nogtaiis het kiezerskorps eens voor goed zegde nu is 't genoeg, dit spel is gedaen, de vryheyd- en regtvtïrdrukkers, de zweet-en bloeduytzuygers aen de deur. Ziet daer waeraen wy ons verwachten, anderen uytslag schynt ons onmogelyk. Dit zegt de Volkstem en zy beredeneert haer ge zegde als volgt Leopold 1 om de tegenwoordige versterking van Antwerpen te bekomen, heeft ons de uyt- leggende wet van het artikel 84§2 der gemeente wet docn.ondergaen als ook de dievenwet op de beurzen en de onregtveerdige vermeerdering van het getal der senateurs en volksvertegen woordigers waerom zou Leopold II, om het werk zyns vaders te voltooyen, het tydelyk van den catholyken eeredienst en de wet van 1842 niet slagtoffere» Welke waerborg hebben wy dat hy dit niet zal doen? Heelt hy de besluyten van uvtvoering der wet op de beurzen niet on- derteekend Heeft hy «ie opgrond wettige wet der onthoofding van.de magistratuer door ge dwongen aftreding niet tegengeteekend Hetgeen wy zeggen zal misschien aen velen bnyletisporig schynen nogtans, boe buytenge- woon, hoe schreeuwend dit ook schyne, geefl niet temin alles te gelooven dat dit de oplossing zal zyn die er zal tusschenkomën. Al de ministers hebben over eenige dagen huu ontslag gegeven allen zullen dit hernemen zoohaest den heer Frère de volle vryheyd zal ontvangen hebben, om al zyne maconieke denkbeelden uyt te werken; hy zal geerne toestemmen, niettegenstaende al zyne verzekeringen van over (wee of dry jaren om aen*de Kamers dertig nieuwe milioeneu te vragen, tot voltooying der versterkingen van Antwerpen, tien millioenen voor de wapening en vyftien millioenen voor eene oorlogsvloot; de volkometie slagting van het klerikael is wel dien prys weerd. Men zal hem wel zyne verklaringen van eertyds opwerpen maer miuisterieël'e sla- terslonrt by den haard, en sprak tot eene jonge vrouw, die door zyn verscbvnen geheel ontsteld scheen Wil u niet slooren, myn wyfke, en ga maer voet met voor de macllyd le zorgen. Ik ben een der officieren van den koning van Navarre, rankle op do jagi ver» dwa .ld en roep nu uwe herbergzaemheyd'in. De jonge vrouw, die er, gelyk den vremdeling reeds bemerkt bad, allerliefst uytzag, zeyde blozend iels van do toestemming van haer man, toen de deur open ging en den huysheer intrad. Dezen was een man van omstreeks 45 jaren zyn ge- laet dat eene operihcyd en sebranderheyd uytdrukle, gelyk men die zelden by deze lage klassen van boeren aentreft, trof den officier. Toen bv dezen in hel oog kreeg, slond by met eene beweging van verrassing, welke misschien niet vry van minachting was, stil en zeyde, na het hooren van wat zyne vrouw hem liaestig in hel oor fluysterde Kostelyk ik verlnet dezen morgen myn buys als den meesier er van, zoo als 't behoort, eu vind terug komende myne plaels bezet, mynen stoel ingenomen en myne ta el voor een ander gedekt. Hoor vriend, ik wey- ger ii geene schuylpiaets, want bv zulk weder zou ik zelf geen tollenaer buylen de deur jagendoch .als gy my ook eene kleyne plaets aen 't vuer gmidet, zou my dal lief en aengcnaem wezen. Dat is heel nntuerlyk antwoordde den officier, vooral als gy zoo doornat zyi als ik. Ja vvaeracblig, druppende als een poedelhond die cyl '1 water komt, zeyde Signoret. Toe vrouw, linnen en drooge kleederen voor ons beyden Wy zyn nagenoeg van 't zelfde posluer en een droeg boerenwambuvs is in alle geval beter dan een schoon maer nat jonkerspak. --Of T zoo is ventre saint grisIk zat hier als in een 4>ad, en had dat al vroeger moeten zeggen. Zy trpkken by liet vuer andere kleederon aen, en toen den voorgewenden officier des konings van Na varre rte linnen wambuvs, de tol onder toegeknopte broek en de grove vest van Signoret aenyqtrokken eo ven zullen roepen in stemmen en de poets zal gespeeld zyn, zoo als den luysterryken Bouvier, in eenen overval van regtziunighayd, zoo wel ge zegd heeft. Eene der uytstekendstë hoedanigheden van de magounieke gazetknoeyers in 't algemeen en van ons koppel moorteljauuen uyt. 't Verbond in het byzonder, is liuime overlollu/e Bef de voor de echte waerheyd. Discipels en opvolgers van den eer- loozeu Voltaire, volgens de les en 't voorbeeld van Imnnen meester, zy liegen gelyk duyvels, niet met vreesniet met tyd. maer stout weg en ten allen tyde. "F is aizoo dal men moet liegen, volgens Voltaire, om van 't liegen eene deuyd'lQ maken. Voltaire en zyne discipels hebben niet alleen van 't liegen eene deugd maer zy'hebben er zelfs eene kunst van gemaekt, en ons koppel is in die kunst zeer ervaren. Om met kunst te liegen, moet men eerst en vooral aen zyne ieugens een vernis van waerheyd weten te geven. Welnu, de magomiieke gazet knoeyers in 't algemeen en ons koppel moortel- jannen in 't byzonder, zyn daeriu eerste lielheb bers. Zy hl-bben daertoe verscheydene middels volgens de natuer der leugens die zy willen óp- draeyën. Willen zy B. V., een valsch feyt daer- stellen, zy zullen er zekere omstandigheden by- voegen die natuerlyk zyn en 't feyt inet eenen schyn van echte waerheyd doen vooi komen. Ziet hier een staelke van die liefhebbery. Onze Verbondsknoe.yevs hebben vlakaf gezegd dat den heer Pastor-Deken van Poperinghe zyne decoratie van 'L Leopoldsorder teruggezonden heeft nadat hy dezelve reeds gedragen had. 'T is eene laulere leugen den heer Pastor-Deken van Poperinghe is nooyt gedecoreerd geweest en by gevolg heeft hy nooyt eene decoratie kon nen dragen noch terugzenden. Nu, wat doel het koppel om die leugen te sta ven Hei voegt er hy in welke omstandigheden den heer Pastor-Deken zyne zoogezegde decoratie zou gedragen hebben, te weten, tyd ens de serena* den die hy ter har er gelegenheyd ontving en toen lig zyne wedervisieten deed. Wal zegt gy, lezers, is dit niet liegen met kunst Is dit geene liefhebbery Iemand die zulks zonder achterdenken zou lezen, zou hy niet oveituygd zyn dat het waer is Om liefhebber te zyn in de kunst van liegen, is 't niet genoeg dat men eene leugen wete daer den breedgerandden hoed opgezet had, onderscheydden zyzicb door niets meer van elkander eu was T ofzy elkaer jaren hadden gekend Zoo schikten zy zich aen laïel. De avondmaeltyd was goed en overvloedigbuyten de soep, eenden, ganzengebraed, eyerkoek en dan nog een stuk wildbraed, dal, boe sterk gekruyd en gesausd, ook om zynen oorsprong le bedekken, toch zyne af komst nog duvdelyk genoeg verried. Ook tasilen Siguo ret en den officier beyden even hongerig loe en wissC7l- den in het eerst geen enkel woord zamon. Toen den eersten eetlust nochtans voor dorst had plaels gemaekt reykle Signoret zynen gast een met ouden wyn gevuld glas tóe en vroeg, hem toedrinkend Welnu, kameraed, hoe voelt gy u nu Zoo. goed als een meiisch zien maer met mogelyk- heyd voelen kan En wal zegt gy daervan vervolgde Signoret, zyn oog op liet nog niet aengesneden stuk wild richtende. Wel, op myne eer, me dunkt, dat zal ook wel niet te verwerpen zyn. Dal Wild-* ik niet vragen. Gy zeydet, dal gy jager zyl kent gy nu dit wild 'l Is van een everzwyn ik durf er myne sporen op verwedden -- En gy zond de weddingschap winnen, kameraed. Een koslelyke zeng, die ik van avond hier in de bucrl geknapt heb. bnerom hebben wy dus vnnda'eg niets geschoten. 4/aer gy zyl vry sloutmoi dig heer Signoret. Wilt gy dan liever, dat het beest nog rondliep in 'l bosch Dat zeg ik niet. antwoordde den efficiermaer het jagen voor iemand als gy is toch een gevaerlyk ding. Och, wy zyn hier niet op 't grondgebied van d< n koning van Navarre, die een meiisch lael opknoopen voor een gescholen patrys. De monlaul)ansch« Ivien is vry, en 't zou al wonder zyn, als een eerlyken boer met soms eens stuk wild mogt neérleggen. Wal zegt gy van dien wyn te stellen met haer een vernis van echie waer heyd te geven, men moet er ook leugenachtige gevolgi rekkingen weten uyt te riemen, om alzoo leugens met hoopen opeen te stapelen en de eene met de andere te staven. Het koppel is daerin ook zeer ervaren. Ander staelke. Hel besluyt uyt die welverniste leugen dat den heer Pastor-Deken zyne zoogezegde decoratie teruggezonden heeft uyt oider van den Bisschop van Brugge, dat den Bisschop van Brugge aen 's koningstroon, hy'talleggen van dezens eed, den Judas speeldedat al onze andere Bisschoppen en met hun al de catholyken van den eersten tot den lesien valschaerds en Judassen zyn enz. enz. Maer men moet o.is koppel leugenaers zelve aen 't werk zien om een gedacht te hebben van de arglistigheyd met welke zy al die leugens op eenstapelen. Ziet hier hunne eygene woorden Hoe komt het dat den F'astor- Deken van Po- per in,/he zyne decoratie droeg tydens de serenaden die hy ter barer yelegenheyd ontving dat hy met a dezelve op de horstzyne wedervisieten deed, en o dat hy deze naderhand plotselings den koning terugstuerde Was hetja of neenuyt order van a den Bisschop van Brugge Ju, zoo was den Bis- schop van Brugge aen 's konings troon een valschaerds want het is den koning en niet de ministers die decoreeren. Neen, zoo dóet men den 'heer Pastor-Deken van Poperinyhe voor eenen zot passeren. j> Welnu, wy vragen 't u, lezers, iemand ,die niet stellig weet dat g'heel die redenering op eene schandige leugen steunt en by gevolg ook moet leugenachtig zyn van 't begin tot het eynde, zou hy niet dupe zyn van die bedrieglyke arglistig heyd (Word voortgezet Het Verbond, zyn verslag over de gemeentezittiny en siear De Ryck Zoodon, Verbond, dat uwen De Ryck nen fa- meusen feilen kadé moet zyn, nen waren hercuel, die zonder iemands hulp en door zyn eygen raagt' alles vergruyst. 'T is immers alzoo dat gy uwen De Ryck afschildert .in uw verslag o er'dege- meënteziiting. Waerlyk uw verslag was er noodig om De Ryck als nen held te doen uytkomen, want g'heel de stad meende dat het, uwen her cuel was die op 't slagveld gebleven was en dat M. Van Wambeke hem vast aen den pael gena geld had. maergy, Verbondzegt g'heel 't contra rie, en '1 geen gy, 1 erbónd. zegt is echte waer heyd IWam J n en alleman weet dat hel Verbond noch kan liegen, noch bedriegen, noch bedrogen kan worden. Keurig, keurig, Signoret. Kom, steek dan maer in 't valies Zy vulden de glazen zoo druk, dat de eene flescli de ander volgde en de hoofden heet wierdoil, terwyl Signo ret, die, als by zoo ver was, zeer gemeenzaam T ge sprek nog eens op'den koning van Navarre bragi. 't Is zonde eu schande, riep hy in hal ven roes, en geen chrisleumans-werk, onze arme lieden le verbieden, nu en dan een stuk wild le pakken, dal den goeden God ons toezend en dat buylendien ons gewas nog ver nielt. Signoret, waersehuwde den officier gy waegt te veel. myn vriend Nog schooner gaf den anderen lachend ten ant woord Ik zou geen woord voor den koning mogen zeggen - ik met Neen, by 'dit en by dat En wal'hebt gy dan tegen hem Dat bv op zyn recht staet? 'k Heb 'k weet niet wat tegen hem Hy is een spe ler, een Uederlyken gast, hy loopt alle vrouwen en meys- je.s na, en a propossinjeur, zie niet zoo dwa es naerdo myne, als gy dezen nacht in vrede onder myn dak wilt blyven. Lael ons daervan zwygen Signoret, ik kan niet, verdragen, dat men kwaed van den koning van Navarre spreke, en heb daer goede reden toe. Omdat gv in zyn dienst zyt Ja, ik ben altyd by hem. En wat voor post hebt gy in zyn paleys Ik ben eersten stalmeester. Signoret zag eens naer liet wambuys eb de broek 'wart btilïëlleer. die vry kaei versleten, aen het vuer tö droo' gen hingen, en schudde liet hoofd. Dai-r haèl d.l glas nog door uw kraeg, en zeg my dan in a'le waeraciiligheyd, wie gy zyl. Signoret, op myn eerwk woord, ikliobsefi zyn hof het allermeest ie zeggen. 't Spreekwoord zegt dal de Kan de waerheyd aen den dag brengt, zeyde den anderen nog eons rnsclien-

De Denderbode | 1868 | | pagina 1