Nieuwjaergiften ae» Z. II. den Paus Pius IX. Het regtzinnig Verbond eyndigt zyn BmutzjBoj verslag met een warmen oproep tot het volk. Ge achte medeburgers, zégt het regtzinnig Verbond, veest voorzigtiglael u door uwe overtuygiitjfi op vaste feyten en ondervinding gcslat'fd geleyden, bel oogenbiik is gekomen van alleenlyk op daetlzaken voort te gaen. Werpt een oogslag rond u, hel geen hier in de stad gebeurt zal u een streng maer heyl- zaem onderwys zgn. 0 gy brave, waerheydslievende, regtzinnige 'Feitoiirtsschryvers, wat zyt ge toch met het wel- zyn der stad bekommerd 't is spytig voor u dal 't volk uwe verdwelming ziet en zegt: ge komt wat laet met uwep oproep tot het volk, het volk heeft reeds eenen oogslag rond zich geworpen en wat heeft hel gezien Het heeft gezien dat zyn beurzeken plat getrok ken is door OPCENTEN van alle slach. Het heeft gezien dat het alle jaren meeren meer onder de schulden verpletterd wierd. Het heeft gezien dat hel kliekske het catholyk vry onderwys tegenkant en teenemael, zelfs met de catholyke penningen, zoekt te verdelgen. Het heeft gezien dat het kliekske, door zyne afwezigheyd by de wyding van ons kerkhof, tot berstens toe was van nydig spyt, omdat het die groote weldaed aen 't volk niet kon ontrooven. Het heeft gezien dat alle oogenblikken ons staJliuys hier onlëerd wierd met er allen godde- loozen haspel en apostaten te roepen zoowel vrouwvolk, als mansvolk, om daer religiehaet te verkoopen en gefoofsverkrenkeude dingen te ver tellen. Het volk heeft gezien dat er met zyn geld gansch nuttelooze partyscholen zyn ingerigt die dobbel en tripel kosten. Het beeft gezien dat er met duyzende en duy- zendè zyner franks zyn besteed geworden aen een omioozel marionnetteukot, aen vremde ko medianten enz. Het heeft gezien dat de catholyke Aelstenaers •overal uyt alle bedieningen, uyt-alle winstgeven de postjes, uyt alle kalaudisie van stad, van ar men en hospicen wierden gesloten. Het heeft gezien dat alle voordeden en gunsten voor oude en jonge logiemannen alleen waren, die er zich vet aen lekten, terwyl de catholyken maer goed geoordeeld wierden om allyd te beta len en langsomineer te betalen. Het volk heeft, met een woord, gezien dat de liberhalers het gefopt hebben door de beloften van gespaerzaemheyd, goed bestuer, oupartydig- heyd en regtveprdigheyd, en dat juyst-al het te- geitstrydige is gebeurd. En 't is juyst omdat het volk dit alles en nog veel meer gezien heelt, dal het dit liberhatersspel moede is geworden en d'eer heelt aen 't regtzin nig Verbond en aen zynen held De Ryck te annon ceren dat zy met hunnen warmen oproep mogen naer Portugael gaen en hun voor iaetsteii adieu eenen hertelyken alles: kadés wenscht, en dit hoe eerder 'hoe lieverDit'zyn de gevoe lens w-aermeê uwe geachte medeburgers d' eer hebben u le salueren. Sieur De Ryck zegt dat den barometer der school van Juffer Duprez op 160 leerlingen staet. Proficiat... 'Tis een groot geluk voor Juffer Du prez zulken magtigen'bescheimrr te hebben als sieur De Ryck ook zal 't nu de minste barer pligten zyn met Nieuwjaer aen sieur De Ryck te gaen wenscheti dat liy nog lange jaren moge schepen blyven, want moest met d'aenstaende kiezing de kaei't komen te keeren, den barometer zou zoo geweldig konnen zinken, dat zy met d'handen in- 't hair zou zetten. Men vraegt ons hoe het komt dat onze tegenwoordige meerderheyd de 2°/„ op het ka- ïlastrael inkomen afgeschaft heeft en men zoo even de billelten komt rond te dragen om deze halelyke contributie te doen betalen De antwoord is zeer simpel: deze billetten eys- schen de 2 °/0 voor het verloopën jaer 1SG7, en 'tis den algekookten gemeenteraed die ze in 1866 gestemd had. Heeft men tot de leste dagen van 1867 gewacht, om deze billetten te doen uytdra- gen, dit kan als eene liberale streek aenzien wor den, om de burgers te dóen gelooven dat deze contributie voor het jaer B868 is en dat de catholyke raedsheereti hun gefopt hebben met aen te kondigen dat deze contributie afgeschaft was. Het is dus nog het laetste present van ons li- berael bestuer dat de burgers ontvangen, maer 'tis reeds vereten brood, de contributie in kwes tie is in 1866 door de groole liberale financiers voor 1867 gestemd. Voor 1868 zal die contributie afgeschaft zyn en afgeschaft blyven. Ons hoofdartikel, het ministerie, was geschre ven en gezet toen wy het nieuws vernamen dat het ministerie lierplaeslerd is. MM. Rogier, Van de Peereboomen Goetlials worden vervangen door MM. Pirmez, Jamar en Reuard. Van't geen wy in ons hoofdartikel zeggen hoeven wy niets te wederoepeii, want wy zien dat liet spel juyst ge speeld is gelyk wy liet verwacht en gevreesd hadden. In 't herplaesterde ministerie is er eene dosis francmacouspi'inciep meer en dit is al de verandering die wy er aen bemerken. Catholyken maektumaer gereed, ge zult gaen ondervinden hoe men onder uwe regten en vryhedeu zal wil len klippelen en hoe men byzonderlyk aen uwe beurs zal komen tasten. Het ministerie is dan samengesteld als volgt. MM. Erere minister van financiën opperhoofd des kabinets Van DF.U Stichelen, van buytenlands; Rara justicie; E. Pirmez, inwendige; A. Jamar, openbare werken. Kenard, Oorlog. Zoo als men ziet een waer ministerie van uyt- dagingEen slechten Nieuwjaer voor 't land. Wy zyn zeer gevoelig aen de talryke nieuw- jaerwenschen die ons, van wege onze geachlle inschryvers, uyt alle streken des lands toeko men. Wy bedanken uyt liet diepste onzes herten deze wezenlyk loegenegene persoonen over de gevoelens van vriendschap en vertrouwen die zy ons met zoo veel liefde uytdrukken. 'T is hoogst trooslelyk en aenmoedigend deze voor ons zoo duerbare wenschen te mogen ontvangen. Wy be danken dus andermael die geachte vrienden uyt den grond van ons hert en sturen hun insgelyks onze vurigste en beste wederwenschen toe. - ken en nog allyd mei ecu oog op hel arme kleed; ver- lel my, wie ge zyt. Als gy het volstrekt wilt, Signoret, nu dan, ik ben den koning van Navarre zelf. Vrouw, riep Signoret, neemt de flesschen weg en gy stoffer, ga wat uytslapen. Als ik u nog langer in schonk, zoud gy nog ligt den wandelaar dèr Joden wor den van den nacht Adieu slaep wel Den ruvter had goed te zeggen, dat hy den koning van Navarre in evgeu persoon en hier op montaubansch gebied was, om T plan lot een nieuwe te bouwen stad op to graven by elke nieuwe beluyging verdubbelde den gastheer zyn-gelach, lot dezen hem eyndelyk in de kamer daernaes. bragt en hem. tot meerdere veyligheyd nog achter slot'en'grendel opsloot. Den volgenden dag wilde hy hem niet laten gaen, voordat hy hein eerst een stevig onlbyt had opgediseht en hem, met vry wal trolscliheyd, zyn bouwland, zyne wyubergen en zyn bosch laten zien Den vremdeling scheen aen den avond van gisteren heel niet meer te denken, en zey, terwyl hy hem harlelyk de band drukte en zyne oogen nog eens langs de donker berookte mu ren der kamer waer by zulk vriendelyk onthael li ad ge vonden, rond liet gaen N Adieu, Signoret, ik dank u voor de gulle trnctaiie. Zoo als gy wel ziet, beu ik op heden arm en met in staet, u daervoor te beloonen. Maer ik heb een neef in 't noorden, die my ligt eene ryke erfenis nataet, en als ik die kryg, zal ik aen ti denken. Buylen dal, als dien van Bear'n mëtdertyd eens koning van Vrankryk word, kom dan op den Louvre, vraeg naer Hendrik den Jager en gy zult le v red en wezen. Jaren verliepen na dit bezoek, en Signoret had zyn gast geheel vergeten, toen op eenen goeden dag den zaerikorrel eerzucht, die in de hoofden van alle Adams kinderen sluymerl, zich ook in 't zyiie ontwikkelde. Hy wilde burgemeester van Monlauhan worden en liep om de stemmen van de gerechtigden van hel district. Onge- gelukkigerwyzfc meenden de burgers van Montauban CORRESPONDENTIE. Ontv. van M. S. te St-Peeters-Capelle 6 ft'. Id. van M. D. H, te St-Pauwels 6 fr. voor 1867. Id. van M. M. te Rousse, 6 fr. Item van M. Ch. L. M. Si-Peeters-Capelle 6 fr. tot 30 september 1867. Id. van M. 0. te Herinnes een' bank briefje van. 20. Zyne rekening was juyst. Wy verhopen twee plaetsvervangers. Id. van M. S. Lemiick 6 fr. ld van M. F- Martens-Lierde 6 fr. Id. van M. D. Wetteren-ten-Eede 6 fr. Bedrag der voorgaende lysten fr. 10,639- -02 llJ' LYST. Naemloozen te Aelst. 5- -00 id. ib. 1- -00 UneAnonyme, ib. 10- -00 id. id. ib. 10- -00 Naemloos van St-Antelinckx. 2- -00 M. Ue Coen, pastor, Neygliem. 80- -00 Onbekende, Meire, 2- -00 Men schrvfi uyt Roomen Den eerw. heer Ch. Van Wichelen van Aelst (Belgiën) leerling iu het Belgisch kollegie, oud nauvvelyks 22 jaren, is zaterdag 21 december lest priester gewyd. De wyding is gedaen geworden door Mgr. de Merode, aerlsbisschop van Melytène en oud wapenminister van Z. U. den Paus Des anderdaegs, heeft M. Van Wichelen, bygeslaen door Mgr. Sncré, zyne eerste misse gecel- breerd onder de St-Pieters kerk op liet graf van den grooleri Apostel. De ouderkerk was vervuld niet belgische Zouaven, religieusen en prelyDn. Onder deze laetste hebben wy byzonderlyk bemerkt Mgr De Merode en Mgr. De Woelmonl. .VI. De Baerdf-maecker, pastor van Baelegem, is pastor van Lebbeke benoemd. Hy word vervan gen door M.JDe Cock, pastor van Ruven. M. Van ()amme, pastor van Qnaremont, is den 24 dezer schielyk overleden, ten gevolge eener langduerige ziekelykhevd. Geboren te Meenen in 4798, was hy ingevolge 69 jaren oud. niette mogen dulden, dat een eenvoudigen boerenmensch zulk een hooge weerdigheyd bekleedde en wierd Signoret dierisvolgenden op den verkiezingsdag uylgezet. Dat zat hem verkeerd hel deed hem weêr aen den officier van den koning van Navarre denken, en daer dien van Beam sedert boven gekomen en de Gasconjers in 'l bezit van den Louvre geraekl waren, begreep Sig noret, dat zyn ouden gast uu misschien wel wal zou te zeggen hebben en hem aen den vurig verlangden burgemeeslerlobbaerd helpen kon. Hy stak dus wat geld in zyuen gordel, trok zyn leêren slopkousen aien en vertrok naer Parys. Daer viel het hem in den beginne moeylvk zynen man le vinden. Terwyl hy echter voor den Louvre post hield en ieder, die daer uytkwam, naer Hendrik den jager vroeg, vond hy le langen leslen een oud man, die oplettend naer hem luysterde en hem zeg de, dat hy maer een ommezien wachten moest. En ja welua eene poos kwam -Jaer een page, van kop tol leen in 'l blauw fluweel, maekte, eene diepe buyging voor den sunpelen boer en voerde t>em door zalen, waer bet-van dames en heeren krielde, naer de deur van een cabinet, waer hy hem zeyde. dal hy maer stille vens wachten moest. Signoret was heel beleuterd.be vorslelyke weelde, de nooytgeziene pracht cn al 't ge woel iu dit palevs deden hem half en half gelooven, dat by droomde, tol hy den persoon, dien hy zocht, daer eensklaps voor zvne gezonde oogen zag staen Hy was heel veranderd en had, hoewel maer eenvoudig gekleed, een ontzagwekkend uylerlyk, dal Signoret geheel van streek zou gebragt bobben, had den anderen hem niet irouwheriig de hand toegestoken. Dit bewys van vriend schap bragt den boer op zyn stuk hy nam zynen hoed af en stotterde, bly ie wezen, dal hy zyn oude kennis in zoo eenen goeden, welstand wedervond. is 'i niet zoo Ik woon hier wel zoo goed, als gy le Fan 2 Ja,'gewis Ier is hier geen kamer in het paleys waermede men heel Fau niet betalen kan. Gv hebt nog niets gezien. Zie hier, kameraad, die koslelyke Seine metdeu Poot-Neuf den toren van Neslu, Maer een helgisoh blad is op Kerlsdag ver schenen de tndèpmdance. 'T is weerdig vaneen schrift dat aen de leeringen des krislendoms den naem geeft van verdichtselen (mythes). Maendag zyn er 19 jongelingen, waervan 17 Hollanders en 2 Belgen, naer Roomen vertrokken om dienst in het regiment der pauzelyke zouaven le nemen. De liberale kiesvereenigmg van Gend. is maen dag byeen gekomen, op de vraeg door twintig Innvr ieden gedaen. Aen het dagorde was het voorstel van naer de Kamer der Volksvertegenwoordigers eene petitie le zenden nopens h I ontwerp der militaire inrig- ting. Dit v r zoek schrift is aengenomen geweest: hel hein 1st eene prolestatie tegen de millilaire lasten en het hnydige stelselhel vergt 'eene inrig- ting wai rvan den basis zou zyn de v< ipligling van den militairen dienst voor al de burgers; deze pe litie verzoekt insgelyks de Kamer h l nieuw ont werp te verwerpen en hare toeslemming maer te geven aen eene wet die op dezen basis van verplig- tenden dienst voor allen ingeiigl, de bestendige militaire lasten gevoeliglyk zou verligten. In de Lepelstrael le Brussel is eene bordiier- ster, welke in hare hersens was gekrenkt door de venster gesprongen. Waerschynlyk om den slag te verzachten, had zy eerst hare beddemalras op de slraet geworpen, maer die voorzorg heeft lol niets gedieini; de ongelukkige is op den slag dood ge bleven, en haer lyk is naer diet St-Jans-gaslhuys geuiagen. Uyt het rechlerlvk onderzoek dat geopend is aengaende de daders van den diefstal op het Beggynhof le Brussel, in den nacht van 22 lot 23 December, blvkt dal dezelfde kerels nog zoo een diefstal zouden begaen hebben m eene nog onbe kende kerk. liet is bekend dat die drv dieven als onderpand in den Berg gesteld hadden den 30 October en 22 november, tie volgende voorwerpen, welke door den Berg van Berm hert igheyd inge houden zyn tWee zilveren kroonen waervan eene met een lirnys versierd was een stuk zilver, een vergulden kelk en een zilveren pateen. Den betigt- ten Delabaut bekent den diefstal op het Beggynhof. Het parket vervolgt viytig het onderzoek dezer dubbele zaek. Spytens de herhaelde aenbevelingen van d^n heer gouverneur der piovinlie Bruband, laet de inrigting van (»rrigaeude nachtwachten op hel platte land le wenschen over iu hel arrondissement Brus sel. Ook hebben de veldslroopers en de nachtelyke dieven, die zich dikwyls mei gewapende benden vereenigen schoon uoen. Bvna alle dagen wvsl men op nieuwe kwaeddoeneryen ongestraft door zulke deugenieteo begaen. Nog maer weynige dagen hebben de baenstroopers eene hul in de omstreken van Brussel bezocht, en hebben onder andere voorwerpen die zy medegenomen hebben, den wyn- kelder ledig gemaekt. Den 47 augusly 1868 zal er pene allermerk- wperdigste zonsverdnyslering plaets hebben. De middelpunten van zon, maen en aprde zullen dan in eene regie lyn liggen, en bovendien zal de maen zich dan ook op een bnvtengewoon kleynen af stand van de aerde bevinden. De totale verduystering zal ongeveer 7 minuten aenhmideu, en dus eene der gróótste zyn, die er kan plavts hebben. Er kunnen slechts twee met deze worden verge leken, en wel den eclips van Thalcs (28 mey 583 jaer voor Chr en dien welke in Schotlind is waergenomen den 17 jimy 1455, en waervan ue herinnering lang bv hejt volk is gebleven onder den naem van het donkere, uer. Den langsten tyd der verduistering kan waerge nomen worden in de goll van Siam, en wel uatuer- lyk juvsl op het middaguer. Aen de kust der Roode zee, in Indien en Austra- liën kunnen de met die eclips gepaerd gaende ver- schvnsplen, zeer goed waergenomen worden, cn om dit te kunnen, zullen er zeker toebereydselen worden gemaekl. De vrye 4-iudbouwers vereeniging* van Gris- telles heelt proevpij genomen met de Noorweeg- sclie aerduppelen w»*lke zy over een paer jaren ont- var gen heelt van den In-er Kouow. konsul t<- Ber gen. Iu vergelyking met de beste aerdappi-lsoorlen van Vlaenderen, wa-ronder de znógena» mde bol- lezaeylmgen van Brugge het puyk van hel gewest zyn hebben door iioorwegsche aerdappelen zulke gunstige uylkomsteu gegeven dal de gemelde land- bouwersvereeniging besloten heeft de soort- te verspreyden lol in de kleynste gemeenten van ons land. Aen eiken burgemeester der 2,553 gempenten, zullen in de maend maert aeiislaende eeiiige noorweegsche aerdappelen gezonden worden, ten eynde er proeven mede te nemen. Deze aerdoppel- soorl is, zegt nier., niet onderhevig aen de ziekte en brengt 150 tot zelfs tol 500 hectoliters per hectare op. Wy lezen in den Onafhanlielyken van Hasselt van zondag hen droevig voorval heeft plaets gehad in liet klooster der Eerw. Paters Minderbroeders onzer stad. Verleden maendag avond boden zich in het klooster twee jongelingen (gebroeders), aen, ge- borlig van Waesmunster naby St-Nikolaes. Uen oudsten van heil gaf zyn verlangen le kennen om in de orde aengenomen te worden. Daer men des aiiderendaegs bemerkte dal voor- zeyden jongeling in zyn verstand scheen geraekt le zyn, besloot men van hem op Kersdag terug le zenden. Ungelukkiglyk nam de kwael iu'den-Kers nacht schielyk toeoin alle voorvallen voor Le komen, had men de voorzigligheyd genomen, eenen broeder van iiel klooster by hem Ie doen waken. Omstreeks twee uren is deii ongelukkigen eens klaps zeër woed» ud geworden en een klevn mes nemende, hetwelk hy in zvn vest hy zich had", heeft ,mei hetzelve zich eene groote wonde aen de keel toegebragl, niettegenslaende de worsteling die on- middelyk tusschen hem en den broeder plaets greep. Aenstoiids heeft men twee geneesheeren ontboden en de tusscln nkomsl der politie ingeroepen. Den ongelukkigen is naer het hospilaei overgebragl Zyn leven is in gevaer Men kan denken welke droelheyd en ongenoegen zulke gebeurtenis aen die goede Pal'-rs veroorzaekt heeft. en gindsche groene eylanden daer midden tusschen in, daer de Tnylerién en de spitse torens van den ouden St- Germain dat alles, dunkt mv, kan wel opdoen legen 't land, de wynheuvels en' het hout, dal gy my by myn yveggnen hebt"gewezen Nu ventre saint grisdal alles komt my toe, Signoret, Wie is uw edelheyd dan Koning Hendrik. Siguoret hoog zich, zonder een woord le spreken, op de knie neder, en loen hy weêr ter tale kwam, kon hy slechts eenige domme, onznmenhangende woorden uyl- slamelen. Hy dacht de hooge majesteyt gekwetst te heb ben daer hy zich toen met den gebieder op zulk een ge- meenzamen voet had gesteld. Koning Hendrik zey weldra op den hem eygen gullen, trouwhertigén loon - Op inyne eer. Signoret Gv zyt vry wal heschey- den gevvorden, sinds wy elkaer de laetste mael spra ken. Is dat, omdat ik zeil nu ook ryk bon Spreek Gy hebt my nog niet gezegd, waeróm gy hier eygenlyk komt. Signoret stond langzaem op, leunde op zyn stok en droeg vry verstaenbaer voor. met wat doel hy de bergen van zvn geboortedorp had verlaten. *Wat Die voorname sinjeurs van Monlauhan wil len dus niet, dat een boër met hen als gelyken man op trede? Wacht, wacht maer! Ik zal hun dat anders" leeren. Hendrik nam eene pen en schreef dadelyk eenige woorden aen den seneschalk. Toen keek hy Signoret aen zey - Vraeg mv eene gunst, myn ouden vriend- Sire. hernam den landman, die nu weêr geheel bv zynen positieven was, spaer uwe gunsten voor uio ze noodig hebben, om u lief le krygen. Kostelyk gezegde, op tnyne eer, maer by de kroon van Vrankryk gy zult zoo den Louvre niet ver laten wilt gy tot den adel verheven zyn Neen, sire! Wilt gy de tollen vau Fan Neen. Voor de» drommel mei al uw Gy moet BUYTENLANRSCH NIEUWS. Van 1791 tot 1865 heeft Vrankryk zeven millioeneii 680 duyzeud man onder de waper.s ge roepen. Dry millioenen 290 duyzeud zyn onder de wapens gestorven. Het koningryk Napels betaelde 14 franks lasten per hoofd onder koning Ferdinand. Thans is de som geklommen tot 40. Liberale weldaed en progrès. Twee geassocieerden, de heeren G. en D., welke aen het hoofd staen van een der grootste handelhuyzen uyt dé wyk Bourdonnais, te Parys, wa-en sedert eenige jaren niet voldaen over "de winsten, welke hunnen handel opleverde. Wanneer zy, volgens hunne herinneringen, hel cyfer bere kenden van de handelszaken, welke er gedreven waren, scheen het hun toe dat die winsten grooler moesten geweest zvn; Joch af hunne berekeningen vielen door de balans, welke hunnen kassier, den genaemden X. hun voorlegdp dien laetsten was sedert 16 jaren in hunnen dienst en zy hadden het groolste vertrouwen in hem. Zy hadden berekend dat de uytslagen van dit jaer voldoender zouden geweest zyn. doch den staet van hunnen toestand, door den kassier opge- maekt, ontgoochelde hen zy hadden nog minder gewonnen dan vroeger. Zekere omstandigheden deed hun denken, dat zy de slachtoffers van de eene of andere verval- sehing waren en de beyde geassocieerde begonnen in het geheym zorgvuldig de boeken na te zien zy vonden dezelve vol misrekeningen, uytschrap- pingen, byschriflen, enz., en zy wierden overluygd, dat er hun eene som van ongeveer 180,000 fr. ont stolen was. Den kassier ondervraegd zvnde, bekende dat hy die oiilvremdmgen gepleegd ïiad. en ziende dal hy ontdekt was, ging hy zich l«y den polilie-commis- saris Berilhon gevangen stellen na de l'eylen be- statigd te hebben, wierd X. ter beschikkingen van de justitie gesteld. Me i zegt dat zekere liefdehetrekkingen X. lot het bestelen zyner meesters hebben aengt-dreven. Den Constitutioneel verreglveerdigt door de volgende cyfers de nieuwe wet op het leger, de welke onder tytel van soldaten of nationale wach ten. de gezonde Franschen van twintig jaren oud, ouder de-vaendels roept. Oostenryk werkt om zyn effektief op meer dan een millioen mannen te brengen. l!alien rigl zyn leger in op den voet van 4,o41,000 mannen, waervan 120, 000 zyne marsc-h- veeidige nationale wacht zullen nvt maken. Pruvsen, met de Staten van het Noorderverbond, "beschikt overeen leger van 900,000 mannen, de de landwehrhier onder niet begrepen, en dit effec tief beloopt lol 1,250,000 mannen,'m dien men er de aendeelen byvoegl door de Stalen van het zuyder- verbond verschuldigd. Het russisch leger, op huvdigen voet, beloopt lot 755,000 mannen maer met de normale hulp middelen zyner aen w erv ing kan het 1,300.000 sol daten ond r de wapens hebben. toch iets aennemen. Nu, sire, als gy my volstrekt eene gunst wilt schenken, heb ik dry verzoeken aen u te doen. Zy zyn u by voorraed loegesiaen. Vooreerst vergunt gy my, dat ik wynoogst houden kan, wanneer ik wil. Als al royne hovelingen u geleken, zouden zy my niet ruïneren. En wat verder? Dan, sire, geef my verlof, ging Signoret fluyste- rend voort, dat, als de wilde zvvynen Signorets velden opvroelen, bv recht beeft er nu en dan een te schieten, zonder dat men hem opknoope daervoor. Hendrik IV schreef lachend liet verlangde. En ten derden, sire, zet daerby uwe nacmteeke- ning, dal gy my vriend hebt genoemd. Ik zal daer- op trotscber wezen, dan ik op den geschonken adel wezen zou en op al, wal gy my van uw balkon hebt getoond. Ventre saint gris riep den koning geroerd uyt, Signoret, uus gelyken heb ik hier in dit paleys nog niet gevonden. Adieu, myn vriend gy draegl hoofd en hert op de regie plaets. Signoret nam Hendriks hand, drukte die bertelyk, streek vervolgens met zyne hand over de oogen, maekte dry knoppen van zyne buys los en stapte toen zoo vry en onbedeesd den Louvre door, of 't zyn eygen huys ware geweest. Ily keerde naer Fau terug. Toen hy door Monlauhan kwam, had hv den sene schalk Hendriks IV brief doen toekomen Drv dagen daerna geraakte heel de streek door eene ongewoone en plègtige kavalknde in rep en rorr. Het was den lieer seneschalk, aen T hoofd der vyf burgemeesters, in lange labbaeruen niet roode en zwarte mouwen uytge- doseht. Hen volgden zes gereglsdienaors ii; roode man tels, hunne blauwe, met leliën bezaeyde staven in de hand, en Signoret wierd door eene groole volksmenigte onder trompetgeschal m statigen oplogl naer Del slad- huys van Monlauhan geleyd. Hendrik IV had woord gehouden. Zyn vriend was bur gemeester van Monluubae.

De Denderbode | 1868 | | pagina 2