<22'v Jaer. Zondag, 19 January i860. i\" 1118. VKivnuJii iu:\ uyt aelst naer en liefdadigheid. VERTR ËKUR EN UYT VOLGENDE STAT IE A s 6 FRANKS 'S JA«. LIBERUATESIS Leopold I wist het ook. DE\ SCHAT. Wilt g'een staelke DU BLOEDWET. DE KAMER. DEN DENDER-BODE Dend. iokeren 5-25 8-33 12-2 3-15 6-15 Gend, (6-05 vrvda?) 3 (E (e i' 3» kl. 8-32 5-25 8-33 12-25 3-15 6-13 jg 8-52 <2-25 12-48 3-18 6 15 6-30 9-10 1-58 8-31 E(l 23k1) 8-46 11-40 14-57 1-20 Bi'Ugije, Osl. 7 03 E 1 2 3 kl). 8-32 8-52 12-25 2-45 5-47 E (1® 2® 3e k1) 5-52 8-50 1 12-48 6-15 6 30 Mech 5-93 8-31 E(1 23 kl.) 8-33 846 11-40 |j Doornvk, Kortryk, Moescroen, Ryssel (langs 11-57 1-20 2-45 3-15 5-52 8-50 W Gend) 8-32 8-52 12-25 12-48 3-18 6-30 Aniw. 5-25 8-31 Eft 2 3 kl.).8-33 E(123kl) 8-46 p00rn Ryss (langs Alh) 7.38 o-00~Aih 5-52 11 -40 11-57 1-20 2-4o o-15 5-o--b-o0 lQl Roilll,y|. Zaterd. en Zondag, ipuv Thienen Luvk Verv. Landen. 5-25 8-31 KCf 8-33 El23kl.) 8-46 11-40 11 57 3-15 o-52 ffi Ninove, Geersb. Ath, 7-58 2-4n o-o- g gQ |i Berger., Quiévrain, Namen, 7-58 2-45 5-52 VAN ANTWERPEN NAER: Lokeren, Gend, 5-30 7-30 9-00 11-00 3-00 0-00 6-30 7-00 VAN GENI) NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 6-30 9-30 10-50 2-50 5-35 6-55. Te Lede staen al de konvoys uylgenomen de Expres. Te Idègem en Santbergen slaen ■al de konvoys. - Te Gyseghem staen stil al de konvoys. Te Denderleeuw staeu al de konvoys eytgen; de vertrekken van Brussel 6-30 8-12 12-15 5-50 0-00 en uyl Aelst 8-31 11-40 1-20 5-47. Vertrekuren uyl Denderleeuw naer Brussel 1-55 5-00 5-00 0-00 Caique ^uiira. 8-11 8-59 12-10 2-58 6-05 9-02 9-07 VAN LOKEREN NAER Dendermondè, Aelst, 7-05 10-55 Ninove, Geeraerdsbergen, Alh, 7-05 1-55 VAN ATH NAER Geeraerdsb, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-55 8-12 Géerardsh. 10-35 4-15 7-35. Lessen,. Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-55 8-12 Geerards. Brussel (lang Denderleeuw) 6-55 Gend, Bruggse, ostende(laiïgs Aelst). 6-55 8-12 Gend van Ronsse naer Audenaerde, gend. 8-05 11-25 VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 6-30 E 1 2 3 kl.) 7-30 8-12 il-2(H2 15 Exp. 2-14 5-10 5-50 8-15 Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 1-30 10-30 2-14 5-10 0-00. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-36 11-33 OO-uO 2-22 5-29 SU8 -(langs Mech.) 5-50 8-56 3-36 8-59 Aelst 7-36 0 OtVyl33 00-00 2-22 5-29 8-18 0-00. van braine-le-comte naer: Enghien, Geerardsb, Solteg^hi, Gend, 6-51 11-04 4-07 7 55 van gend naer Soltegem, Braiuc-le Comte, 10 35 4-15 10-35 4 15 10-35 4-15 3-20 4-25 I 7-38 0-00 7-35. 7 35; Exp. 8-22- 6-10 0-00 3-25 0-00 AELST, I>EjN 18 JAWAUY 1868. T is wel byzonderlyk in den guren winter dat den armen dè gevolgen gevoelt van de hatelyke tegenkantingen die de maconnieke liberliatery in Belgiên de byzondnre liefdadiglieyd aendoet. In plaets van tol'de liefdadiglieyd op te wekken, in plaets van aen de liefdadige herten de gelegen- lieyd te verschaffen hunne edele verzuchtingen lucht te geven, in-plaets van hun alle vrylieyd te laten.om den armen te helpen en te troosten, wat gebeurt erEr worden wétten en "reglemen ten gemaekt die de liefdadiglieyd tegenkanten, Kinderen en ontmoedigen. Die hatelyke wetmakery schynt nog liatelyker - te willen wórden door eene wetstoepassing zon der ingewanden, zonder medelyden. De ramp zalige daedzaken onlangs te Herve en te West- capelle daergesteld zyn daer om iederen te over- tuygen. 'T is genoeg dat de christelyke liefdadig lieyd eene schuylplaets wilt openen, om er arme, verlatene kinderen op te nemen, te verwarmen «11 kosteloos le spyzen, of zie, seffens komt er neti walgelyken HOLA I wie zyt gy 'k zie daer in uwe schuylplaets, in uwe school een kruys- Seeld, een Lieve Vrouwke, 'k ontmoet er eene tuytmuts van nonne of religieussAchteruyt I Wecli met dien kwezelswinkel wech met die «retinsprullen geen misbruyken meer van an dere eeuwen 't is verlichting, 't is progres dat ■er zyn moet, zoo en gelyk de liberale principen het 'voorsohryven.Dus, verbod mefs konings handteeken bekleed van op die wyze de armen -goed te doen Is zulken ongelukkigen toestand niet eene ware schande voor onscatlvöiyk Belgiên? Is er wel een besehaefd land waer de edelste en hey- iigste verzuchtingen van liefdadige herten zoo roekeloos dooi de wetten versmacht worden In Holland word de liefdadiglieyd niet alleen ten volle vrygelaten, nraer opgewekt, aengemoe- digd en op alle wyzen beschermd. In Vrankryk hebben de vrienden der armen volle vryheyd*zy zyn altyd wel gekomen by de ministers, en 't zyn meermaels de staetsmannen die nog d'eerste zyn om hunnen liefdadigen op roep te beantwoorden. 'T is maer in 'I vrye, in 't catholyk Belgiên dat de onmenschelyke bureel- krabbery zich onbeschoft tusschen de ellende en de christelyke liefdadiglieyd komt stellen, en dat men 't maponmek liberaiismus tot de armen hoort zeggen weent en sterft van honger, want de hand die u wilt helpen is eene christene, eene catholyke hand, en 't, algemeen belang wilt dat ik die hand tegenhoude en dat gy in uw lyden, in uwe ellende blyft zuchten Waer is 't hert waeiin een briezelkeu menschlievendheyd klopt, dat dergelyke tael niet zal verwènschen ,en ver- stooten Koning Leopold i, alhoewel protestant, wist het ook dat de verdrukking der vryheyd in ma- BOHEMER LEGENDE.. Terwyl zv zoo spreekt, beschouwt zy baren voor school, en zy verbleekt van schrik zy gevoelt eene yskoude rilling.... Zy gael bezwymen.... In plaèls van goud.... is er niets meer dan aerde.... Zy vliegt naer de plaets waer zy het zilver heeft geborgen, graeft den grond, en vind niets meer dan sleeaën Al hare hoop is vervlogen.... Zy was het geluk niet/veerdig Maer een ander schicht doorboort haer hertzy loet. een verscheurenden schreeuw Myn kind Hyo arm kind! Arm kind antwoord den weergalm in de diepte van het zwarte woud. Verslagen, zinneloos van schrik, vit ze naer den heu vel, waer zv den leugenachtigen schat gevonden heeft Den (risschen morgenwind \oerl haer de gezangen der kerke toe, en de toonen van het clioor dal de hoog liederen zingt van hei lyden van Christus. Zy nadert Maer wat ziet zy Op dry honderd schre den van de kerk is do baen versperd door eene over- groole rots; geen ingang, geenen gracht meer... alles is verdwenen. En het kind. hel arme kind De moeder beeft, siddert, weent, loopt rond den heuvel, verscheurt aen de doornen bare voelen, hare handen, haer aengezigt, zoekt immer voert, en vind niets. De deod verbleekt op haer voorhoofd, de wan hoop slraelt uyt hare oogen, en op hare lippen zou men de koude der lyken gevoelen. terie van christelyke liefdadiglieyd noodlottig was voor den armen, en sehandig vóór hare plegers. Meer dan eens gaf hy zulks openlyk Le kennen. Zyne persoonlyke gevoelens van eerlyk man tegen de roofwet der studiebeurzen zyn genoeg gekend, en als hy tot zyner gedachtenis eenen liefdadigen akt wilde daerstellen, deed hy zulks in Belgiên, waer hy gedurende 30 jaren zooveel goed van 't volk genoten heeft Ah neenHy vluchtte uyt Belgiên weg, hy ging naer Duytschland om er een gasüiuys te stichten en het zelve aen afzonderiyke bestierders toe'te vertrouwen. En vyaerom handelde Leopold I alzoo Omdat hy zelf de libefhatersschandwet uyt bet diepste zyner ziel verfoeyde, die de liefdadiglieyd onder hel beheer van eene dikwils uytzuygende en opetende officiële bureelery plaetst. De gevoe lens der liberjiaters in 't punt van liefdadiglieyd zyn immers gekend; elkeen weet hoezeer die mannen zich met het lyden der ongelukkigen bekommeren, zelfs dan als zy zich aen prachtige smulpartyën in alles verzadigd hebben. Ja, lezers, wilt g'een staelke van de liberhaters- liefde tot den armen, errinnert u maer de vyftig- jarige jubelfeest van de inrigting der gendsche universiteyt. By dit groot liberael banket waren aenwezig DRY MINISTERS, die elk een en twintig duyzend franks 's jaers, en daerby, vuer, licht, liuysvesting enz. enz. genieten, den gouverneur, die veertien duyzend franks 's jaers trekt en daerby een prachtig hotel voor niet beeft, den doorryken burgemeester, van Gend, de ryke schepenen en gemeeuteraedsleden, de professors der Univer siteyt, al de groote liberale ambtenaers die zich aen liet staetsscboielken vet lekken enz. enz. Hewel, al die groote kopstukken, dit. kruym en puyk der liberale mildadigbeyd, die meer dan 100 in getal waren, hebben een staelke van hunne liefde tot den armen gegeven er wierd namelyk op dit punt eene aelmoesinzameling gedaen ten profyte der armen van Gend, en wilt gy weten hoeveel die inzameling opbragt? Raed eensMaer ge weet het al, lezers, mits dit bekrompen en vernederend inzamelingske van een en zeventig franks g'heel 't land verergerd heeft, en des te meer geergerd, omdat het gedaen is geweest onder eene uytgelezene troep van de grootste en gretigste opstrykers en trekkers van 't land Ziel daer nu die zoogezegde voorslaenders van 't volk, die zich uytgeven als de verlossers en redders van 't menschdomZy verknoeyen elk 80 FRANKS voor eene smeerparty, en voor den armen ellendigen medeburger hebben zy nauwelyks een half frankske aelmoes te geven.... 'T en is nog den gestortleo wyn niet die er met volle stroomen moet gevloeyd hebbeh. Hadden zy nog de slimheyd gehad te doen ge lyk ons Aelstersch kliekske, van namelyk over de opbrengst hunner inzameling te zwygen,; ofwel de inzameling van 71 franks te doen doorgaen als eene gift van eenen ongenoeniden, zy zouden zich ten minste zoo hatelyk en helagchelyk niet gemaekt hebben. D'Aelstersche Jannen zyn daer- in fyner deze hebben ook een feestje ingerigt, om te doen zien dat zy nog niet g'beel en gansch uylgedroogd zyn, en hebben ook eene inzame ling gedaen, welke, zoo zy zeggen, eene zeerrrr rrrrrruymè somme opgebragt heeft, maer zy we ten wel te zwygen hoe groot diezeerrr rrrruyme somme geweest .is. Wat er van dit, alles ook zy, 't en zyn onze affairens niet of de liberhalers veel geven of nie- mendalle geven, maer wal er onze affairens zyn, is dat, als de liberhalers uyt hunnen eygen zak aen den armen niet willen geven en liever zelve alles opbrassen, zy liet regt niet hebben by de catholyken 'de liefdadiglieydsbron te stoppen, of als zy catholyke franks te besturen nemen, dezelve veelal te doen dienen om vriendekens, kozyntjes, kiesmakelaers en andere creaturen van zelfden deessem ineè le begunstigen. Verleden zondag hebben de afgeveerdigden by het middenkomiteyt der Constitutionriele en be warende denkwyze van liet arrondissement Aelst zich in algemeene vergadering vereenigd om te beraedslagen over twee omzendbrieven van de Antwerpsche en Luyksche constitutionnele bewarende Genootschappen; Deze omzendbrieven hadden voor doe! een algemeen petitionnement door g'beel 'L arrondissement logen de gedurig verzwarende lasten van het miliiarismus uyt te lokken, juyst gelyk zulks in de arrondissementen van Antwerpen en Luyk gedaen word. De vergadering is eenstemmig geweest om dien voorstel by te treden en dadolyk heeft zy zelve eene pe- litie aen de wetgevende kamers gestemd, daerby op zich nemende naer al de gemeentens van T arrondisse ment afdruksels dezer petitie le sturen, op dat de onder de militaire lasten gekromd gaeude burgers des te ge- makkelyker bunnen afkeer tegen de thans in berae'dsla- ging zynde gevloekte bloedwet zouden kounen te ken nen geven. Op' dan, landbewooners van alle arrondissementen, port elkander aen, werkt vlyiig om die petitiën met met zooveel harïdteekens mogelyk le doen bekleeden.... 'T is in uw eygen belang, dat gy zult handelen, want gael die schreeuwende sehamlwel door, g'en zuil niet onstaen met wederom nieuwe en veel millioenen voor forten, kasleelen, kanonnen en nieuwe geweeren afge perst te worden, men zal hel bloed uwer zonen afeys- sehen, om hel in natte, ongezonde en polcïcBkalfverwek- kend kazematten nutteloos le vergieten of gansch le doen uytdroogen'T is nu tyd van spreken, want zvvvgt gy nu en komt gy u later beklagen over de verwoesting van uwen oogst, over de verslinding van alles wat gy bezit door vremd soldatengespuys, over bet verlies of de verminking uwer geliefde kinderen, men zal u zeggen dat gy er de schuld van zyt. omdat gy u legen die vermaledydde wet niet verzet hebl die den oorlog met al deszelfs gruwelen in '1 licrle, van 't land gelokt heeft. Ziel hier den tekst dezer petitie Aen de heeren Voorzitter en Leden der Volkskamer. Mynheeren, De ondergeteekende inwooners van het Arron dissement Aelst, verzoeken UËO. alle verzwa ring van militaire lasten te verstooten, de wetten te herzien op de militie, waervan de hervor ming zoo algemeenlyk en dringend in 't land ge- vraegd word. Overtuygd dat de tegenwoordige lasten reeds veel l.e drukkend zyn voor een kleyn land, welks onzydighèyd door de traktaten ge'waerborgd is, zien zy met spyi dat het staetsbestier dezelve zoo buytenmalig wilt verzwaren, dai zy nimmer in even red igheyd zyn met de openbare inkomsten. De ondergeteekende, eensgezind met de over- groote meerderheyd der inwooners van 't arron dissement Aelst, zyn van gevoelen dat, wel verre van de Militaire lasten te verzwaren, het goed en zelfs noodzakelyk zou wezen de zelve aenmer- kelyk te verminderen. Zv hebben d'eei zich met alle hoogachtig te noemen Ob myn kind, wie zal my myn kind wedergeven Myn kind waer zyt gy En eene klevne slem, zwak als een adem, en die echter door de rots klinkt, eene kleyne slem antwoord haer Moeder, hier ben ik Maer ik kan niet komen!.'.. Ik ben in de aerde, in de diepe aerde. Oh hel is droevig en koud hier Gy kunt my niet meer zien gy kunt my nauwelyk meer hoorèn Hier is het zeer schoon.... maer ik heb hongerIk heb dorst.... en op myn glinsterende!), marmeren vloer is niets dan goud blinkend goud, maer dat kil is als ys. Des nachts gelyk des daegs, is het. allyd goud, niets dan goud.... en ik kan niet slapen Tinn li nu hoort gy hoe dat klinkt Tinn tinn 0, moeder vvaerom hebt gy my verlaten En de arme moeder rukt zich de hairen uyt het hoofd, verscheurt hare wangen, kwetst zich, en roept'wee- iiende Myn kind mvn arm kind Arm kind antwoord den weergalm in de diepte van het zwarte woud. Een dag gael voorby, dan nog eer.de dagen maken weken, de weken maenden, en het japr voitooyd zynen gewoonen loop. liet is wederom Goeden-Vrydag. In den frissehen morgenwind hooit men de'gezangen der kerke, en de toonen van hel choor wederklinken, dal de hoogliederen zingt van het lyden van Christus. Eene vrouw komt uyt het zwarte woud.... zy spoed zich oaer den heuvel, bevend maer mei snelle stappen... Over een jaer nam zy denzelfden weg.. en zy denkt.... zy denkt aen het verloren kind, thans, thans gelyk altoos. Maer wat ziel zy o wonder Op dry honderd schre den van de kerk, tusschen het kreupelhout, op de plaets van de grauwe rots, is eene groole opening den steen is onigeworpc-D, en hel holle voetpad daell in de diepe aerde neder. Zy /.iel hel.... en zy durft zich niet verblyden.... zy is verschrikt.... de bairen loopeii op haer hoofd regt,'en het gedacht aen Bare fout, snyd haer als een zvveerd door het hert. Verdeeld door de hoop en de vrees, oer- zeil zy een oogenblik. Eyndelyk snelt zy voort onder hel sombere gewelf. De deur slaet open.... en zy durft deu dorpel niet overschryden. Eyndelyk treed zy in de schitterende zael binnen. Zy ziet ze rond, maer zy beziet bel zilver of hel goud niet meer.... Haer kind, haer kind zoekt zy Moeder, moeder! zegt eene kleyne slem. Gedu rende een gansch jaer heb ik tot u geroepen En bol klapt bly.de met de handen in elkander. Zy grypl iiet in hare bevende armen zy drukt het het tol smachlens toe aen bare borst, spoedig, spoedig snelt zy er mede .weg Eensklaps bromt den donder.... Een ontzaggelyk gekraek doet zich hoorei), een onderaerdsoh orkaun woed door de rots, die scheurt Het gewelf borst open men zou zeggeu dat het in stort.... Ter hulp Moeder Gods Genade voor myn kind Dynsdag lest Ifëefl de kamer hare zittingen hetmomeri en de verklaringen konnen hooren, gegeven door het nieuw opperhoofd van heL herplaeslerd kabinet nopens de.oorzaken van oneenigheyd die de verwydering van MM. Rogier. Van den Peereboom en Goelbals hebben le weeg gebragl. Uyl- de verklaringen van M. Frère bly.kt het dat de vraegslukken van Antwerpen en der scholen van volwassenen oorzaken der verdeeling in '1 oud ka binet geweest hebben. Fene daedzaek verdient byzonderlvk de aendacht des lands. Deze daedzaek is de schandelyke kazakkeeriiig van minister Frère, die, in 1864, den middel door M. Depliamps aengewezen ter bevrediging van Antwerpen, uyt al zyne krachten verwierp en als eene bedrieglyke foppery uytschold, nu dien zelfden middel bvtreed cil aenveerd als eenen maelregel van volksgeluk 11 Men moet het laelste bnezelketi van zelfweerde aéii kant gezel hebben om te durven doen 'i geen minister Frère dynsdag lest gedaen heeft. Vroeger had hy het ontwerp van den linker oever der schelde te versterken, versnaed, gehoond en geschandvlekt als een middel onweerdig van een gouvernement dat zichzelve eerbie digt. Heden beeft hy tot de mouwen loe van zyne knzakke gekeerd en komt nu dien zelfden middel aen de kamer voorstellen, aldus zyne eygeneTiylvallen en onbeschofte aenrandingen legen M. Deehamps veroor- deelende en gansch zyn verledene sedert 1859 verloo chende Maer, u ongelukkige conlribnliebelalers van Belgiên, gv zyt hel, gy alleen die met uw uytgepersle zweet en biocd de rampzalige liberhalers kazakkéering van mi nister Frère zult gaen uyl le boeten hebben. En hoe zoo Luysleri By deze ontëerende verklaring heeft minister Frère nog deze gevoegd dal het herplakl ministerie besloten heeft een wetsontwerp voor le dragen strekkende om hel Zuyderforl van Antwerpen le verkoopen en het Noorderforl door eenen niuer niet schietgaten le ver vangen Zoodan, er zyn millioenen en millioenen aen dien fortenvvinkel verkwist, den eynd is er aen verloren het schrikkelyk veel geld dat die forten onlangs gekost hebben dai; waren zy er noodig, dan kon men zonder die forten 'l land tegen den vyand niet beseher men, dan waren zy 't eenigste redmiddel van ons be- staen enz. enz. enz. En nu komt men voorstellen 'teen fort voor nen appel en een ey le verkoopen, en T ander af te bieken en door eenen muer met schietgaten te vervangen 1 Dus al wederom nieuwe millioenen, ge drukte burgers, om de vuyge kazakkeeriiig van minister uyt le boelen, alwéér nieuwe millioenen om die zoo kostelvkc kazakkeeriiig nog koslelyker le maken, tegen deu wil des volks, legen den dank der natie, tegen de belangen onzer voornaemsle handelstad, die er weieens hare vernieling, hare volkomene plalsehieling zal aen le wylen le hebben. Had minister Frère den "hatelyken kazaivkeerder niet gespeeld, 't land zou zoo deerlyk niet genade genade Eyndelyk is zy buyten en alles is kalm en rustig. De natuer lacht. De rots staet daer nog tusschen de doornen geen leeken meer var: het verledene. —- Het hooglied van het lyden eyndigt in het koor der' kerke, en dc laetste toonen gaen trillend voorby, door de lucht, en sterven zacht weg in de verte. Zy is buyten, en echter beeft zy nog, en zy loopt, en sluyl het kind aen haren zwoegenden boezem. De rots is reeds ver achter haer, en nog durft zy het hoofd niet omwenden zy doorsnvd het dal.... spoed zich door liet- bosch, en, gansch vervuld van eene vreugde, zoo hevig dai zy nadeel doet, komt zy aen de deur van hare kley ne wooning. OB met welke diepe ontroering bedankt zy dan dmv goeden God in welke zoete verrukking dnikt zy liét kind aen hare horsten hoe bedekt zy, tusschen hare- tranen, met kussen zyn voorhoofd, zyne lippen, zyrte kleyne handen Ah thans zyn het 'zuyvcre weliiis-- len, wellusten zouder mengeling! Maer wat ziet zy schitteren tusschen de vingors vtin haer kind Tinn Tinn Wat hoort zy klinken Bet- is goud, znyver goud Dat, welk zy, met haren vaerwef aen den armen veriatenen gegeven had.... Die stukken, zicdaer al wat haer nog overblyft van hare forluyn. Maer wat heeft zy thans goud noodig, dal goiid welk haer zooveel tranen gekost heel], dat goud, welk men zoo duer belacltHeeft zy niet den zoetsien schal- der moedors, haer kind EYNDE.

De Denderbode | 1868 | | pagina 1