Vroeger en heden. Zitting van den gemeenteraed Wal den gewapenden vrede kost. Nieowjaergaftesi aen Z. If. den Paus Pius IX. uytgezogen geweest zvn dan hel nu zal worden. Wv raden 'l koppel uvt 't Verbondals hel. met zyn portret van kazakkeerdery naer Brussel trekt, hel eens aen den geldminister Frore te gaen voorstellen. 'T zal mis schien nen goeden nieuwjaerkrygen Vroeger was den legenwoordïgen liberalen minister van openbare werken, M. Jamar, druk ker en wel klerïkalen drukker van eerste klas, by zooverre, dal hy, na de dood van den grooten klerikalenen veruienstelyken drukker, M. Hanicq van Mecbelen, de gunst najoeg om drukker van het aertsbisdom te worden. M. Jamar had onder andere klerikale boekwerken ook den Grooten Catechismus van Mecbelen met uytleggingen, fyne geestelyke figuren en godvruchtige zinne beelden gedrukt en dit werk kostelyk doen bin den en op sneê vergulden, om het voor de heylige zielen aentrekkelyk.te maken. Nu, dit is allemael g'heel wel kleiikaleu drukker zyn en daermeê ryk worden, is geene schande, 'ter contrarie, de drukkunst is eeuen zeer voortreffelyken stiel. Mner wy vragen of het ook wel zoo defLig is, als men zich aen den kleri- kalen honingpot dik en vet gelekt heeft, dan naer 'den liberalen maconnieketi braspot over te loo- pen Hoe heet gy dit doen van uwen liberalen mi nister, konfrater Verbond Gy die zoo geern over kazakkeering, óver kazakkeerdery klapt en zeevert? Gy die over kazakkekeerders zooveel geschreven hebt en een zoo treffend portret van een politie- ken kazakkekeerder hebt gemaekt, zeg, kou frater, zoud ge wel met u portret naer Brussel durven gaen en het voor den neus van M. Jamer stellen? Is 't omdat den nieuwen minister, M. Jamar, heden de heylzame voorschriften schynt vergeten te hebben van den Grooten Mechelschen Cate chismus, dien hy vroeger zoo meeslerlyk drukte, dat meest al de drukkers van Brussel dien zelfden Cathecismus thans aen hunne vitrinnen expo seren, om hem aldus zyne godsdienstpligten in de memorie te ververschen Of is 't uyt hoop dat M. Jamar die oude Catechismussen tegen eenen goeden prys zal doen opkoopeu, om het corpus delicti zyner vroegere klerikale zondekens te doen verdwynen Wy weten het niet...... Maer 't geen wy maer al te zeer vreezen, is dat M. Jamar zich tot over den kop in het mac-onniek, godsdienst- hatend en priesterkwellend liberalismus van minister Frère zal werpen cn welligt den fana- ttieksten liberhater van g'heel de ministeriele kliek zal worden. Corruptio optimi pessima zegt de, schriftuer, als den goeden afvalt, (tan ver- dwaelt, hy verst. Wat verschil is er lusschen de kazakkekeer ders Dat de catholyken die eene liberale kazakke aentrekken eene slechte kazakke voor eene goede nemen, terwyl de liberalen die eene klerikale .kazakke ,aendoen eené goede hebben voor eene slechte. Is het dart wonder dat het aelstersch kliekske zoo deerlyk wegsmelt. Verbond wilt zyne lezers ,doen gelooven dat de hatelyHe contributie van 2 op het kadastrael inkomen voor 4867 toe te schry- ven is aen den nieuwen gemeenteraed, en dal zy voor 4868 niet zal afgeschaft blyven. Iedereen weel, zegt het uytgerekt pampier, dat het budget van 4866 (voor 1867) door de bestendige deputatie is teruggezonden geweest aen den nieuwen gemeenteraed, omdat dezen k( het budget' ganscli en geheel veranderd had en zelfs al de traktementen der bedienden verminderd heeft voor 4867. Het was even zoowel in zyne magt de 2 °/0 af te schaffen, maer de depiitatie heeft het geweygerd. ZOOVEEL WOORDEN, ZOOVEEL LEUGENS... Den budget van 4866 (voor 1867) is door de afgekookten op huune laetste dagen gestemd ge weest, met eenen hoop vermeerderingen van uytgaven en onnauwkeurigheden. 'T was hun testament dat zy maekten vooraleer in den azyn - tobben te kruypen. De bestendige deputatie heeft dien budget aen den nieuwen raed teruggezonden, om uytgaven en inkomsten, in evenwigt te stel len. Den nieuwen raed heeft de jaenvedden der bedienden niet verminderd, maer enkelyk de ver meerderingen- afgeschaft die er de afgekookten ingeloeffeld hadden, alsook eenige nuttelooze uytgaven, en de deputatie heeft deze handelvvyze ten volle goedgekeurd. Volgens de gemeentewet, art. 76. mag den gemeenteraed geene opcenten ligten zonder voor- loopige toestemming des konings, dewelke he- dendags olie jaren moet vernieuwd worden. Ee afgekookten hadden in 1866 deze toestemming verkregen voor de 2 in 1867, en den nieuwen raed heeft ze moeten aenveerdqn om de vroeger gestemde schulden te betalen vvaervoor er geen duyt in kas meer over was. Maer den niéuwen raéd heelt beslist, deze toestemming voor 1868 niet meer te vragen en vervolgens zal de belas ting van 2°/o kadasterfranks wel voor goed afge schaft blyven, .en het drukkend testament der afkokelingen zal vernietigd zyn Koppel, wat blyft er van uwe snoode leugens over, hein DENDERBODE, de pegelziekte is wederom uytgeborsten, het is dan voor my eene pligt een laetste redmiddel te gebruyken. Den ondergeleekenden vraegt aen deri schry- ver uyt 't Verbond de plaets te willen noemen waer het brood beterkoop is als te Aelst. Het brood, Mynheer, kont gy by my ten allen tyde bekomen 6 centiemen onder den pegel van Den- dermonde en daer by, als gy kennis bezit, komt by my, ik zal u doen zien als het brood aen 50 centimen den kilo eerste klas, en 46 de tweede klas, verkocht word, de winst zeer gering is, en dan moet men de tarwe zelf bewerken en geène bloem koopen. Frans Van de Maelen, gebreveteerden Rakker, Deken van de Bakkers. VAN 13 JANRY. De zitting is a.engevangcn niet de lezing en goedkeu ring van 't procesverbael Vervolgens zyn de sectiën, zooals zy verleden jaer samengesteld waren geweest, behouden geworden, üe meerderheyd heeft ook beslo ten dat eenen professor der academie van teekenkunde, die dagelyks zyne lesse moest geven en die lol dusverre maer dry dagen ter week op zynen post was geweest, uyt hoofde dal hy te Brussel woo.nl, zou vervangen worden door eenen anderen, die gemakkelyker op zynen post zou konnon zyn, zoo mogelyk, door eenen inwopner dezer stad die de gemeentelasten zooals kadasterfranks, opcenten enz. helpt betalen. Nadien zyn de budgetlèn'des liefdadighcydbiuvels en der hos- picen ter sprake gekomen. Daer er aen den eersien dezer budgetten door de sectie merkelyke vvyzigingen toegebragl zyn, word er besloten dcnzelven naer het armburcel terug te zenden. Voor wat den budget der hospicien betreft, dezen wilt de meerderheyd niet aen- neaien voor dal de aenbestedingeu van alle leverantiën door den gemeenteraed naergezien en goedgekeurd zyn geworden. Maer hier ligt den knoop het schepenkol]egie, uyt eene liberale meerderheyd samengesteld, beweert dat dit in zyne attribution valt, terwyl de meerderheyd van den raed, die calholvk is, op hare beurt, houd staen dal dit regl aen den gemeenteraed toekomt. Sieur De Ryck, den liberalen schepen, kronkeil zich gelyk nen gevilden paling, om door de wet van messidor en de gemeentewei, le konnen bevvyzen dal dit regt aen 't schepenkollegie toekomt. Maer MM. Lienart en Van Wambeke die ook de wetten kennen, doen zoo klaer als den dag aen meester De Ryck zien''dat'hy die wet of niet vers tact, of, met opzet en om redui, vor- keerdelyk wilt uylleggen. Overigens betuygen MM. Van Wambeke en I.icnarL hunne gegrondde verwon dering dal hel schepenkollegie zich NU een regt wilt aenmaligen 't geen iiet aen den gemeenteraed nooyl heeft betwist zoolang deszelfs meerderheyd LIBERAEL was. Wat zit er daer achter? G'heel de stad zal dit ge voelen. Ten anderen, Mr Gheeraerdts ligtte een hoeks- ken van den. sluyer op en zegde dat den gemeenteraed wilde zieji of er cp de aenbeslcdingen en te doene leveringen geene gespaerzaemheden konden gevonden worden om in het eventueel le kort van dien budget le voorzien Men verstael dat onze liberale bazen hierdoor als verpletterd waren. Noglhans meester De,Ryck ver- klaerdc dal de hospicen-kominissie, waervan hy deel markt, onder hare persoonlyke verantwoordelykheyd voortgaet met le besturen volgens den budget van ver leden jaer. M. Bethnne antwoordde daerop cat dit op zyn Pruyssisch was, maer De Ryck gebaerde dal liv het niet hoorde. 'T was 't best dat hy.doen kou. De hoogere overheyd zal daerover uytspraek te doen hebben.'Wy zullen daer later een woordje over reppen. Eyndelyk is de vraeg der kerk'nbnek te berde geko men strekkende om in bezit gesteld te worden van het oud kerkhof dat zy met hare penningen gekocht en belaeld heeft.. M. Van Wambeke had dacróver een ver slag opgemaekt, 'i welk schepen De Ryck gedurende vier maenden in zyn bezit gehad Heeft om hef te bestu deren. Maer den man bad nog den lyd niet gehad, zegde hy. Echter voegde hy er by dat hy een arrest bezat van 'l cassatieliof der hoofdstad van Pruyssen, het hof van RERLYN om het verslag van M. Van Wambeke te bestryden. G'heel de vergadering en 'I publiek bers ten in eenen schaterlach uyt, en M. Vail Wambeke duwde den slimmerik seffens toe dat wy hier in Belgien en niet in Pruyssen waren, en ten anderen, dat hy aen zvnen tegenstrever over dit zelfde arrest zou geant woord hebben. Hieruyl ziet men dal Baron De Ryck de Pappignies om fameus pruyssischgezind is en de pi'uyssische denkbeelden in ons vry Belgien 'zou willen invoeren. Den man is wel bedankt, maer de meerder heyd van den raed zal hem eene g'heel andere polka leeren dansen. Wat den burgemeester betreft, dezen verklacrde dat hy het verslag van M. Vari Wambeke half gelezen bad maer niet geheel en dat er zynen kop nu niet naer stond om daerover te redetwis ten. Wy gelooven 't en zullen eens opletten of er zvnen kop beter zal naer staen de naeste maend. Ofschoon meester De Ryek zoo maer lomp weg durfde uylkramen dat de helft van den raed de kwestie niet zou verslaen, verklaerde M. Van Wambeke dal die kwestie zoo een voudig is en dat zy ze zoo klaer zal uylleggen, dat g'heel 'l publiek dezelve met alle gemakkelvkbeyd zal begrvpen Daerop zweeg den grooten Phoenix van Meire gclyk nen arduynen pilaster, want hy gevoelde, maer te lael, dat hy zvnen neus voorbygeklapt Had. Dees onderzoek wierd dan voor eene maend uytgesteld en de zitting geheven. Den belgiselien Moniteur neemt de volgende nota op, welke ontleend is aen den Journal des Uébats t Het totael- der aendeelen onder de wapens gebragt door alle de europeaensche mogendhe den, beloopende tot omtrent zeven millioenen 300,000 mannen; en eiken man middelmatiglyk 1000 ft', per jaer kostende, volgt daer uyt een dagelykschen onkosl van byna twintig millioenen. Dien onkost beloopt tot 000 millioenen per maend, en tot zeven duyzend twee honderd mil lioenen franks per jaer. Verleden Zondag is er te Luyk eene monster meeting tegen het rnilitarismus en tegen den bloedimpost gehouden. Deze meeting wierd door vier duyzend persoonen bygewoond. Al de sprekers hebben zich krachtig verzet tegen den bloedimpost, die maer eenen enkelen voorstaender heelt gevonden in den persoon van eenen sergeant eens linieregimentsDeputa tion van Brussel Verviers en uyt verschillige stre ken des lands waren naer Luyk gekomen om die volksmanifestatie kracht by te zetten. Op zelfden zondag Beeft er te Maria-IIoorebeke ook eene zeer talryke meeting plaets gehad tegen de zware belastingen in geld en in bloed die het maponmek liberalismus thans van hel belgisch volk afperst. Meer dan vyt honderd persoonen van de omliggende gemeentens woonden die meeting by, en hebben dadelyk allen petitiën ge- teekend en meegedragen om ze te doen teekenen, tegen den militairen kanker die 't land verslind. Ninove, 16Janry IS(i8. Mynheer Opsteller van den Denderbode. Gelieft de volgende regels in het naeste N' van uw geëerd weekblad op te nemen. Het schynt dat de verplaatsing van het kerk hof van Ninove eene reeds afgedane zaek is. Daer het. in belang der itiwooners, noodig is alle groote veranderingen in onze stad door stedelyk of hooger bestuer gedaen zoo nauwkeurig moge lyk te onderzoeken, veroorloof ik my, door mui- del van uw blad, eenige inlichtingen te vragen nopens eene zoo stillekens afgewerkte zaek, die zoo met eens in 't licht komt tegen alle verwach ting der inwooners van Mnove. Ons stadsbestuen zoekt, om zekere reden,-te doen gelooven, dat die verplaetsing hem van hoogerhand is opgelegd, en verschuylt zich ach ter een zoogezegd onderzoek eener gezondheyd- kommissie, misschien omdat het in zulke zaken incompetent meent te zyn, of liever omdat liet zicli de handen willen wgsschen over eene daed die kerk en burgery in hare hoogste belangen raekt en trotseert. Maer door welke reden mogen toch stadsbestuèr of kommissie acngedreven ge weest zyn, om een onderzoek te doen nopens den invloed van het kerkhof op .de gezondlieyd der Ninovieten?Ik moet het regtuyt bekennen, het is my moeyelyk deze buytengewoone be- zorgdheyd voor het welzyn onzer burgers te'be- grypen men is alhier aen soorlgelyken kommer van wege de bestuerders niet gewoon in meng ander geval schoof men zulke belangen op de tweede plaets; en eenieder vraegt lieden waerom ons bestuer of die zeilde kommissie zich min ieverig toonde, ten tyde der verplaetsing van het gazfabriek My sehyrien de belangen der inwoo ners van Ninove in beyde gevallen even gewigtig. Aengenaem ware het my, Heer Opsteller, door Ued. of door anderen', daerover eenige verklarin gen te bekomen, want ik weet dat gy dikwyls onderricht zyt van vele zaken, die voor fiet pu bliek een gelieym zyn. In afwachting aenveerd mynen innigen dank. Een schatplichtige!). Dynsdag wierd te Idegern den plechligen lyk- dienst gezongen van M. Emiel Vandeilinden, no taris, gemeènleraedslid en lid van den bestueraed der kerkfabriek aldaer. Hy was overleden den 13 december 1887 in den jeugdigen, ouderdom van 28 jaren en eenige maenden; voegen wy daerby dat hy uylmuntte door zyne rondborstigheyd en rechtsehapenhéyd, en door eene jeugdige ge- leerdheyd die hem de schoonste lauweren gold in het collegie van Geerardsbergen en later aen de hoogsehool van Leuven, en men zal begrypen dat eene ontelbare menigte naer den rouwdienst ge gaen was om eenen warmen traen te storten by dit schoon leven zoo vroeg gebroken en by de smei-t der achtbare familie die den 2 Mey 1866, door de dood van M. Petrus-Henricus Vander- linden notaris, even schrikkelyk beproefd was geweest. Na de laetste gebeden in de kerk, begal zich de geestelykheyd in stoel, door ai het volk omringd naer het kerkhof, en daer wierden dry redevoe ringen Uitgesproken eene eerste door M. Prové gemeecite-oiidefwyzer, in den naem van zyne medeburgerseen tweede door M. Louis Van Loiidersele, doctor te Haeltert, in den naem der vrienden van den duerbaren afgestorvenen eene derde door M. Mai'uy, student te Leuven, inden naem der mede-leerlingen te Geerardsbergen en te Leuven van den jongen notaris. Op liet gral van hunnen vriend legden de studenten van Leu ven eene immortellen-kroon omgevende de sym bolische pensee met deze woorden Aen Emiel Vandérlinden, notaris, oud 26 jaren. Zyne vrienden. Leuven, 14 January 1868. De persoonen welke liunne inleekening voor den Paus teri onzen bureele genomen, nog niet betaeld hebben; worden vriendélyk verzocht ons liet beloop ZONDER UYTSTEL te laten ge worden, aengezien wy de inschryvingslyst eerst- dags zullen sluylen, en wy geene voorschotten doen om onze algemeene rekening op te maken. De catholyken die genegen zyn in dit goed werk meê te doen verzoeken wy ten dringendst ons hunne giften zoohaesl mogelyk over te maken. Bedrag der voorgaende lysten fr. 14,026—96 45,le LYST. J. B. Van der Kelen, lddergem. 5^00 Frans Beekman, Meldert. 500 Augt. Koeiman, dienstknecht, Aelst. 0—50 Eene dienstmeyd ib. 500 MM. Gebroeders Mertens, ib. 500 Het kollegie van Aelst, 2'10 zending. 400—00 Un Anonyme et sa familie, AlosL 500 CORRESPONDENTIE. Ontvangen van onzen ouden vriend V. D. te W. 42 franks, en eenen allert.roostelyksten, blief waerover wy hern duyzentnael bedanken. Item. van jofv. V. R. te Meiseleu fr Item van C. M. te opbrakel 4 fr. Item van M. M. te Heusden 6 fr. Item van M. V. A. te Hamme 6 Ir. Zaterdag 44 dezer, heeft eene Inysterryke avondfeest plaels gehad op liet bnytengoed van d'heer .VI. F. Gheeraerdts. Talryke jongelingen onzer stad waren er zich op de uvtg' strekte vvvers van het kasteel aen het aentrekkelvk vermaek van het schaetsenryden gaen verlustigen, terwyl een uytverkoren muziekkorps zeer fraeye stukken uyt- voerde. Het kasteel en het geheele park waren niet bengaelsvnren, petrolpannen venetiaensche lan- leernen, vuerwerken, fakkels enz. enz. op een be- tooverende wyze verlicht. Immers niets ontbrak om deze feest aen eene ware Féérie te doen ge- lyken. De ware gnlherligheyd waermeè den algemeen beminden heer Gheeraerdts zyne uyfgenoodigden heeft ontvangen en behandeld, benevens de deftige broedérlykheyd die onder de jougelingscha;p ge- heerscht heelt zullen niet vvoynig bydragen om deze feest ouder de aengenaemste te doen rangschikken en derzelver vernieuwing vurigiyk te doen-aerJan- gen. (Medf.c-ed.) M. L. Van der Linden, kandidaet-deurwaer- der te Sottegem. is tot deurwaerder bv de regt- bank van lu aeulcg le Audenaerde beuoemd. Den heer T. Liefmans, regter by de regtbank van eersien aenleg te Audenaerde, is benoemd tot voorzitter derzelfde regtbank, in vervanging van den heer Liëdts, ontslaggever. By koninglyk besluyt van 14 january, zyn be. noemd als leden en bygevoegde leden dér militie- raden voor de ligting van 1868 Dist rikt Aelst.' Voorzitter, M. Mod. Decock, provinliael raedslid te Geeraerdsbergen. Bye! voegde leden: M VI. P. Dewolf, idem te Aelst; J. Van Wueyenherghe, gemeenteraedslid le Herzeelej Ch. Baelens, ij, te Nieuwerkerken. De dooybarieren op de gekasseyde wegpn onzer provincie zullen, te rekenen van 45 January, le middag gesloten zyn. De lyding van de afbraek der citadel van Gend is aldaer nn t de levendigste voldoening verno men geworden. Men rekent dat reeds omtrent 40,000 bur gers geprotesteerd hebben tegen d«- omwikkeling der krygslaslen. Daerentegen zvn alje pogingen, le Brussel zelf gedaen om een petitionnement ledoen lukken ter gunsie van het krvgsontwerp, vruchte loos geweest. Ambtenaren zêlven hebben gewev- g°-rd te teekenen. Voor a.^er Hoornen le verlaten, is M. dën graél d'Alcantara in afscheydsgehoor door den Heiligen Vader ontvangen geweest die, met de treffendste woorden en de zielroerendste teekens van vriendschap, aen den vader van het heldhaftig slagtoffer van Mentana, li *1 kriiys van IvommamJeiu' van het orde van Pius JX heefl'ler hand gesteld, MM. Stephanus en Adhémar d'AJcantara heb ben het kroys'ontvangen' van ridder van het orde van den II. Gregorius den Grooten. Pitts IX heeft gewild dat den roem van Carlos onder de oogen van allen op de leden van zyne edele familie zou stralen. Men schi vft nvt Dendermonde. Zaterdag laeistleden, in den vroegen morgend is in de Hnllekerisslraet le St Gillis het huys in brand geraeki van den genaemdè Pieter-Jau Van Remoorter. terwyl hy naer de 6 ure mis was. De vrouw die alleen t'huys was en, zoo liet schvnt niet briyten kon, dewyl den man by het uytgaen de deur in t slot had gedraeyd, liet janimerlvke nood kreten hooren, welke de geburen deden toesnellen- die haer langs het dekverister hebben gered. De ongelukkige, die, naer men ons verzekert, sedert eenige weken door krankzinnigheyd was 'aenge- daen. nam de wyk by de gebroeders Vermeire, al- waer zy een broodmes op de tafel ziende liggen, hel vastgreep en er zich eene steek meê loebVagt in de zyde. aen welker gevolgen zy woensdag na middag bezweken is. N De gebouwen alleen van het afgebrande huvs waren verzekerd. Men begroot de schade op 800 franks. Zondag middag, vermaakten zich in den Aerscbolwyk, te St-Nikolaes, eenige kinderen op het ys, waeronder een jongen met een yssloel waer- aen een hond was gespannen. Een meysje, uvt de Aerschotstraet; op het oogenblik dat z"v er voorbv gleed, is door den hond in hare kleeding vastge grepen, doch gelukte er in te ontsnappen en nam bevreesd de vlugt het veld in. Den hond woedend geworpen wierp zynen geleyder van den stoel, liep achter hel benauwde kind en op eenige secon den had hy het onder zyn tanden. Niettogénstaende alle poogingen die een lmelen hoop kinderen aen- wendden om het woedende dier zvne prooy te ont rukken, is het meysje zoo schrikkelyk gebeten dat men verpligt was haer naer huys te dragpn. In den nacht van 12 dezer maend zyn er Kwaeddoeners gedrongen in de wooning van M. P. Verbracken. fabriekant te St-Nikoi.ies, met de voordeur by middel van valsche sleutels open le doen. Zy hebben de scharnieren van eenen koffer doen springen in de slaepkanier geplaelst, eu heb ben er eene som vari 2,800 fr. in stukken van 20, 5, en van 2 franks uvlgenomen. Eene ramp, door het vuer veroorzaekt, heeft de kleyne stad Hal in den xouw gedompeld. Het klooster en de kerk der broeders"Rekolletten zvn ten gronde afgebrand. Den brand die in 't begin zeer hevig was, zich maendag 43 omtrent middernacht verkluerd heb bende, heeft geheel den nacht geduerd en gansch het gebouw vernield. Maendag nacht heeft het vuer twee hofsfeden te Nieukerken vernield met het ongelukkig gevolg dal een der bewooners, een ouderling van 78 jaren ziek en afgemat, door het willen redden eener koey, in de vlammen is omgekomen. BUYTENLANDSCII NIEUWS. Roubaix telt niet minder dan 34 likwidatien van zaken sedert een jaer. Een der dapperen des veldslags van Mënlana, heeft, de volgende daed verhaeld, waervan hy oog- geluyge is geweest. Ojd weynig afstand vaii Men tana, een hollandschen zotiaef zyne kardoezen uvl- geput hebbende, keert zich tot zynen sergeant en na den militairen groet zich van de uytdrukkelvke lael bedienende, by middel der welke Franschen "ii Vlamingen zich doen verslaen Zegde hem iVteks kardoezen. Den serjeant gaf er hein een handsvol. Op liet zelfde oogenblik wierd den heldhaftige!) zoon der Nederlanden met eeneu kogel in vólle borst getroffen. IIy revkt zyne kardoezen tol den sergeantNicks van doen, zegt hy, en hy valt dood. Den koning van Prinsen heeft eenen evgen- handigen bl ief geschreven 'aen den Paus, om hem te verzekeren dat hy nooyl de hand zal leenen om meê te werken aen de vernieljgirig of de verminde ring zyner Staten; en dien koning is een protes tant De koningin van Spanje heeft gepeden ver zocht voor Z. II. Pius IX, aen al de Bisschoppen van haer land, en zy verklaerl dal zy berevd is dt-n Paus by te staen zelfs door hare legers. Op 30 december laeist zyn er te Marseille 242 vrywilligers ingescheept Voor het pauzelvk leger. Er waren 70 Franschen, 108 lioflunders "en 62 Zwitsers. Hel getal der gekwetste en gevangene Gari- baidiers die te Roomen ten gevolge hunner wonden overleden zyn, beloopt tot 440. Twee onder hen slechts hebben de vertroostingen des godsdienst geweygerd, alle de anderen hebben zich berouwd, verkla'erden dat meii ze bedrogen had, en ontvingen melde troostelykste gevoelens de laetste Sakra- menlen. Meer dan ooyt spreekt men van Italiën weêr te verdeeien, omtrent gel) k. het was voor dezen, ea

De Denderbode | 1868 | | pagina 2