GE11EEMTERAED. Inhaling van Mgr. Dechamps. ÏÏJgp Nieuwjaergiflen aen Z. II. den Paus Pius IX. delyk egeu de regerhigslooze tlieorien die op de ministeriele banken gepredikt worden: JJrymael eere aen Si. Lienartby heeft niet alleenlyk de belangen verdedigd en de eer ge- vroken van zyne lastgevers, niaer hy heeft de belangen van g'heel 't land, de vryheyd en regten der gemeente op de voortreffelykste wyze tegen het despolismus en 't mafönniek geweld ge- handhaefd. 7n de Kamerzitting van donderdag heeft zich een belangryk feyt opgedaen. MM. Coomans en Lehardi-d'e-Beaulieu hebben eene princifepkweslie in de volgende woorden voorgesteld Zal de lotei y behouden blyveti 'T is, gelyk men ziet. over het princiep zelf der conscriptie dat deze leden van nu af willen doen uytspraek doen Den ministerielen M. Orts is daerop met andere vragen opgekomen, waerschynlyk om de gene van M. Coomans te dwarsboomen. De vragen van M. Orts luyden als volgt Zal Beluien een leger hebben om zyne onzydiy- heyd te verdedigen Zal dit leger samengesteld zyn uyl vrymilligers? Zal het leger uyt g'heel de bevolking beltwaem v om de wapens te dragen best aen} Slogten wy eenen raed geven, wy zouden M. 'Orts en g'heel de ministeriele bende in hunne ■eygene netten vangen, met op de dry vragen JA të antwoorden. De onregtveerdige bloedwel ware met eenen keer begravenHet ministerie is hoos tegen den voorslel van M. Coomans en geeft er vaer tegen uyt de vier hoeken der kamer. De redevoering die den he'er Thonissen in de Kamer ten voordeele der militaire lasten gedaen heeft, word van iedereen naer weeide geschat, zoo in de drukpers als door het volk, en allen zyn te regt verstomd over zulkdanige haridel- wyze. Het komt zeldzaem voor ook, hoe een calho- lyken volksvertegenwoordiger, ten eersten de hand wilt leenen aen een ministerie datdecaiho- lyke party .en den godsdienst vyandig is, enten tweeden, hoe hy een stelsel wilt verdedigen dat door geheel het land gedoemd word. Den lieer Thonissen bekende zelf dat hy tegen den wil zyner vertegenwoordigers handelde met aldus te werk te gaen. Van dan af zou men beier doen den naem van volksvertegenwoordiger al' te schaffen en eene an dere beduydenis aen de persooiieti van dat wet gevende korps geven. Men rekent op 14 catholyke representanten die voor de verzwaring der militaire lasten zullen stemmen. Een dagblad van Ltiyk heeft reeds de namen afgekondigd van degenen die verdacht van mili tarism waren. Moet dit zich bewaerheden, de handelwyze van die heeren is onverstaenbaer en wy aerzelen niet te zeggen dal zy grootelyks aen de pligten te kort blyven welke zy als catholyke volksvertegenwoordigers te vervullen hebben. Allen zullen ongelwyfeld hunne zienswyze met den dekmantel van vaderlandsliefde omhullen. Dit gaet inderdaed wat verre en op 'dit alles weten wy ten slotte niets anders te zeggen tenzy dat de kiezers, op den beslissender dag, ook eens .vry, onbedwongen en onafhankelyk hunne ziens- yvyze zouden uyten. .JBEWEGING TEGEN HET MIUTARISMUS. NATIONALE MEET ING TE GEND, ZONDAG 2 FEBRUARY. AUGUMEENES VoLKSOXHERIUGTlNGSBOND TE GeND. Op Zondag 2 February, óm 10 1/2 ure 's mor- gends, zal er in de zael Polka, Vanderdoncklgang, te'Gend, eene nationale meeting plaets hebben. dagorde I» Afschaffing der loting, en protestatie tegen alle vermeerdering van krygslasten. 2° Aenvraeg tot den Senaet om eene wet te stem men, vastellende dat, in de vlaemsche ge westen, elk Tregter de vlaemsche tael moet magtig zyn. 3» Dankadres te stemmen aen den Gendschen volksver tegen woo ruiger, den heer de Maere- Limnander. Een algemeenen oproep word gestuerd tot allen, die liet wel meenen met onze Yolks-en Taelhelangen. Den Volksohderrigtinsbond te dezer stede koestert de vaste hoop, dat alle over- tuygde Vlaemsch- en Volksgezinden aen zynen oproep zullen beantwoorden ter verdediging van de miskende regten des Vlaemschen stams. r—- Men schreef uyt Austruvveel, den 22 January, aen l'Escabt Thans dat het gouvernement aen de Aritwer- penaers schyut te'willen voldoening gaen geven of iets dat er" op trekt, met de binnenforten van het Noorder-Kasteel af te breken om die te ver vangen door eenen muer met schietgaten, geloof ik dat den nieuwen minister, den lieer Renard, wysselyk doen zou dat kasteel eens te gaen bezigtigen. Hy zal zich, gelyk wy, iuwooners van Austruweel, kunnen overtuygen, dat die beroem de sterke plaets, in welke men zoo vele millioe- neu begraven heeft, het voordeel heeft, in haer binnenste, zoo wat dry meters tachtig centi meters water te hebben dat zy het uytzigt heelt van eetie wezenlyke zee zeer goed bevaerbaer voor sommige schepen. Daer by, dat de muren der kassematten zoo danig gescheurd zyn, dat er een mensch kan in de spleten kruypen. Het is er zoodanig gesteld dat de genie verpligl geweest is er zware steunen in gegoten yzer tegen te selioren om ze niet tee- nemael te laten invallen. 2 Ziedaer in welken staet het troetelkind onzer verslerkingsmannen zich bevind. Dezelve is wel geschikt, gelyk gy ziet, om de voortdryvers van nieuwe fortificatiën op den linkeroever der Schel de aen te moedigen, waer den grond niet veel vaster is dan op den regter oever <i Om te eyndigen zal ik er byvoegen, dat hel Noorderkasteel slechts nog voor bewakers heeft twee oude, getrouwde miliitairen, en dat men dezer dagen een hunner heeft moeten naer het gasthuys dragen styf van het rhumatismus des anderendaegs moést men zyne vrouw verzorgen die in denzelfden staet vvas/Eyndeiyk men heeft eene houten barak getimmerd om ze te onttrek ken aen de ziekmakende gesteltenis welke in dat bekoorlyk verblyf heerscht. Kfuypt daer nu in met de wetgevende Kamers, met de koninglyke familie, met al de besturen, met al de schatten des lands en met g'heel het leger. Het zal er lief uyt zien. De Paix doet opmerken dat de versterkingen van Antwerpen eerst Hebben gekost twee mii- lioenen, daerna'8 millioenen, daei'na 49 inillioe- nen, eyndelyk 57 millioenen. onbegrepen de mil lioenen der kompagnie van de materialen en de 15 millioenen- Wahrendorf. 'T was iederen keer voor den laetsten en aller- laetsten keer dat het gouvernement geld vroeg. Men gaet er nog 20 tol 30 miliioen byplakken... Generael Renard, minister van oorlog was in 1858 vyand van de antwerpschë versterkingen omdat ze'te vele troepen noodig hadden om te worden verdedigd. Nu breyd hy die te groote versterkingen nog verder uyt. Ily was vyaud van nnmmerverwisseiing en van remplacement. Thans is hy er voorstaeu der van geworden. Wie begrypt dit alles Zitting van 27 January. Vooraleer deze zitting aenvarg nam, beeft M. Van Wambeke, by ordermolie, bet incident dal wy in ons hoofdartikel meédcelen, ten lapvle gebragt. en M. Lie nart verzocht uytlegging van 't gebeurde te geven, aeu- gezien hy, Van Wambeke, de kamerzitting vóór bet in cident, had moeten verlaten. M. Lienart gaf uvlleg gelyk wy booger dop. Maer ongehoorde zaek! schepen Oo Ryck heeft niet geaerzeld minister Bara gelyk le geven en er by te voegen dat de uytschrabbingen van kiezers gedaen waren ten onregte en dat er tegen de woorden van M. Lienart moest geprotesteerd worden. Den burgémeoster hoeft zich by zynen schepen gevoegd en komen verklaren dal hy hot verslag van ,M. Lienart meer dan acht dagen voor de kamerzitting van zaterdag aen eenen onbekenden? gezonden had, die hel aen mi nister Pirmez overhandigd heeft Zie daer eene voorbereydde maer gansch mislukte liberale komedie, die tol schande barer spelers is uyl- geyallen. M. Van Wambeke, ingezien de ernstigheyd der zaek, speelde niet mis, hy begon met de volgende dagorde aen clcn gemeenteraed voor te si ellen Den gemeenteraed, van Aelst protesteert tegen de vcr- metene en onregtveerdige beschuldigingen uylgebragt door den lieer juslicie minister in da kamerzitting vun 25 dezer, en gaet tot de dagorde over. Vervolgens nam M. Van Wambeke schepen De Ryck eens duchtig onder d'hand en schandvlekte dozens on- belilelbare doenwyze in de volgende gepeperde woor den r Welhoo M. De Rvck, gy advokaet, gy eerbiedigt de besfissingen nieL van de bevoegde overheden die piel k kennis van zaken en volgens de beslaende wellen uyl- spraek doen. Maer wat zoud gy zeggen, indien ik hier in volle zitting de akten der regterlyke overheyd kwam gispen Ge zoud met my lagchen en met reden zeggen res judicata pro verilale habeluren 't is gy, advokaet, die d'onbeschaemdheyd hebfdien heylza- nier leerregel te versmaden als uwe party in 'l spel komt!... Welke bittere beschimping en hoe- slecht moet inve zaek toch wezen om hier de regeungs- loosheyd te komen preken.. Maer er is meer: gy die altyd vnn nauvvkeurigheyd preekt," gedoog dat ik u zegge dat niet een der gezegdens van den jtislicie- minister gegrond is. Gy moogl nen dag kiezen, wy zyn bereyd de twistrede aen te nemen, wy zullen u toonen als ook aen 't publiek, 'fwvelk onzen regter zal wezen, dal al de uytschrabbingen in regt en daed 'i gegrond zyn, waeruyt de gevolgtrekking dat er op de kiezerslvsl een aental valsche kiezers stonden. Aen- veerd gydie redelwisting? (stilzwygendheyd.) Ik neem akte van uw slilzwygen en besluyl er uyt ciat gy allen zult eensgezind wezen om myne dagorde te stemmen. Ovej(fgen.s, ik hoop voor onze eer, voor onze weerdig- hcyd en voor deze van gansch het kiezerskorps, dat gy niet zult aerzelen, allen er'voor te stemmen, ik hoop dat gy met my die geweldige tael van M. Bara zult schandvlekken die in zyne hoedaniglieyd van minister, zelfs de beslissingen niet beschermt van 't besturende gezag, beslissingen, die hy niet kent en die wy hem weieens zullen leeren kennen Ik hoop dat gy aen onze bevolking de belediging niet ztill toe ft brengen haer le aenzien als bedorven door 'l bedrog en dat gy ee'npariglyk de dagorde zuil stem/nen... Doet gy het niet, 'k zal er my misschien1 moeten over ver te heugen, omdat de bevolking dan zal weten wie zyne ware verdedigers,, zyn in den gemeenteraed en in de kamer. Na deze redevoering nam M. Lienart het woord en verklaerde zich te vreden te vernemen dat M. Langen- hove het stuk aen den minister had doen toekomen. M. Lnngenhoeve moest dien kleynen dienst aen het gouver- menl doen 't welk hem burgemeester gemaekt had. Wat M. De Ryck betreft, ging M. Lienart voort, tli versla waerlyk niet hoe liy front genoeg heeft le loochenen dat de liberale party ons '1 voorbeeld van aistelling gegeven heeft. 'K zal hem noglans deze van M. D'huygelaere in 'I geheugen brengen. Nauweiyks waren de liberalen op het sladhuys, of M. D'huygelaere moest weg. M. Van Langenhove. M» n heeft M. D'huygelaere niet afgesteld, hy Ifecfl zyne demissie gegeven...... M. Lienart. Een beetje meer rcglzinnigheyd, >Mden burgemeesterer zyn twee vvyzen van afstelling: de eene is zulks vrvweg en openlyk le doen, al aen iemand te zeggen g'en gaet my niet, 'k wil u niet meer zien, rolt maeruiwe matten op. De andere wyze is iemand zoo danig kwellen en chicaneren, dat hy eyndelyk ver- moeyd, zyne demissie geeft. 'T is dezen laetsten middel dien gy gebruykl hebt, 't is te zeggen dat gy den list met geweld gepaerd hebt. Wilden wy 't zelve met M. Ch. Boone doen, 't ware er al gauw mee gedaen. Den burgemeester. Ik zou 't u beletten Ouf' kadé met uwe belogchelyke pretentie M. Lienart. Wy zouden 't maer te willen hebben, vermits gy zegt dat de permanente deputatie onz^ me- depligtige is. Maer wy willen het niet om u te bewyaen dal wy gemaligeren veidraegzamer zyn dan gy. Dat gy M. De Ryck de afstelling zocht van 1/. D'huygeiaeredit is niet le verwonderenomdat gy het zyt die van dé afstelling van lil. D'huyggclaere geprofileerd hebtvermits, gy zyne plaets genomen hebt. Eerdat gy al die gekende feyien loochent, M. De Ryck, zoud gy uwe .memorie moeten racdplegen. Op het hoorei) van al deze en nog andere harde waerheden. kronkelde, en spartelde meester De Ryck gelyk den duyvel in een wywntervat; hy loochen de hardnekkiglyk dat de liberalen M. D'huvgelaere afge steld hadden hy school zyne oogen -oogen rond en zocht ergens onderstand, maer 'l was vruchteloos, de waerheyd verpletterde hem. Doch, in dezo besehamelyke positie sluerdehy, waerschynelyk onvrvwillig," nagenoeg de volgende woorden aen M. Gheeraerdts hevvel M. Gbeeraerdts, gy die alles weet en toen van de oppositie waerl, gy zwygt, gy en durft niet opengaen, omdat gy kazak gekeerd hebt. Maer M. Gheeraerdts en viel niet slinks en gaf hem ongevvasschen dc volgende antwoord: Ge weet gy wel dal wy dit alles met inzigt van afstel ling deden, en dat het allemael voou u was, 't is gy die er "meest uyl getrokken hebtMeester De Ryck zweeg alsof er nen arduynsteen van duyzend kilos op zyn herlo gevallen wasHy was gansch en geheel vermorzeld De gemelde dagorde wierd dan voorgesteld, doch niettemin door de liberole miuderheyd verworpen, maer door de catholyke meerderheyd aengenomen Eenige zaken van budgetten zyn dan door den raed af gedaan. vvaerop vvv weliigt de gelegenheyd zullen heb ben terug Le kceien thaus ontbreekt ous den lyd. Denderbode, Na al myne devoiren om de Burgers van Aelst te doen goedkoop brood 'bekomen, kryg ik niets anders voor loon als scheldwoorden. Irt liet Verbond van zondag is den schryver met eene buytengevvooiie woéde uytgevallen en beeft de vuylste scheldwoorden, zoo als kazak beheerders, dieverij, gelost, er byvoegendewy zyn nog zoo verre van daer, van overal eerlyke bakkers te vinden, men zal er lang naer zoeken, mag men zulks ge ene bedi isijei y heeten door de calholieken gefopt te wor den enz. enz. 4" Vriend, kazakkeerder heb ik nooyt geweest, 't is waer dat ik op verzoek van inynen besten vriend eenige keeren voor hun gekozen heb, maer wyst: my eens de plaets waer ik óp den aikoraii der liberalen sta. 2° Wy zyn noch verre van daer 't is njet waer vriend, noch 21 maeuden dan is het-er mee amen, adieu polka et compagnie. 5° Men moet niet meer zoeken; neen, vriend, alles is gekend. 4° Mag men dit geene bedriegery heeten, door/de catholieken gefopt te worden Het zyn de catho- lieken niet, vriend, die u gefopt hebben, gy hebt u zeiven gefopt. Maer met al zulken zeever* is er niets wederlegd. A propos, vriend, gy spreekt zoo gemakkelyk over 2 p. ik betael de 2 p. maer zoud gy niet trekker zyn in plaets van gever? Plaetst eens uwen naem onder uw schrift dan zal men zien Wie gy zyt. Nu, vriend, over de 5 brooden die gy by o verschillige Bakkers doen halen hebt, was daer een brood van 1 kilo van het myn by Ik zeg u nog eens dat er by my te bekomen is le klas van brood aen 50 cenlimen, en 46 centirrien de 2de klas, 6 centimen onder den pegel -van Üendermonde. Ik laet u ook weten, vriend, dat gy my eenen goeden dienst gedaen hebt, wekelyks verkoopJk 400 brooden me'er van 1 kilo als naer gewoonte. Maer, vriend, wat zal den ouden Deken nu zeggen, hy die zoo benauwd is van op den kilo te-bakken en die nogtans by de liberalen voor zoo nen deftigen doorgaet Wacht nog eenige dagen als de menschen het zullen ondervonden hebben, dan zal ik vóór de helft van de stad moeten werken. F. VAN DEB MAELEN, Gebreveteerden Bakker, Deken van de Bakkers. Maendag heeft te Mechelen, met groote plech- tigheyd, en onder eenen aenzienlyken toeloop van volk, de plegtige inhaling van Mgr. Dechamps plaets gehad. Ziehier eenige byzonderheden over dit schoon feest. Den stoet bestond uyt dry verschillige gedeel ten het eerste bevatte de gilden der ambachten, de pensionnaien. het collegie van St-Rombout, de eerste afdeeling van het aertsbisschoppelyk seminarie en de broederschappen het tweede, de geestelykheyd. Het derde, de geestelyke, bur- gelyke en krygsoverheden. Ten 42 1/2 ure vereenigden zich al de broeder schappen en kringen in hunne lokalen of kerken, om zich van daer, zooveel mogelyk in korps en in orde, naer de vereenigingsplaets te begeven. Aen het hoofd van elke parochie wierd de er- kenningsvaen der kerk gedragen. Vervolgens kwamen de broederschappen. Juyst om 1 uer begaf zich den stoet op weg. Het kapittel trad den nieuwen Aertsbisschop te gemoet tot buyten de stad. Op 't oogenblïk dat Z. Em. den voet op den grond zette, knielde hy neder, en kuste een kruysje, welk hem door den deken des kapittels wierd aengeboden. Ver volgens wierd den prelaet naer de Hanswykkerk gebragt, waer hy de pontifikale kleederen en den staf nam, waerna den stoet naer de hoofdkerk trok. Het kapittel, voorafgegaen van het aerts bisschoppelyk kruys, stapte onmiddelyk voor den Aertsbisschop, die alleen onder een baldekyn ging- Achter het baldekyn kwamen de prelaten, met "den pauzelyken nuntius aen het hoofd. De stad was zeer prachtig versierd. De gevels der huyzen waren verdwenen onder de behang sels, bloemen, jaerschriften, dichten, vlaggen, schilderyen, enz. De kleuren van den Paus "Ver eenigden zich met die van Belgiën. De naeste week zullen wy de lyst voor de pauslyke giften sluyten. De pers'oonen die aen dit goed werk willen deel nemen, worden vrien- delyk verzocht ons hunne giften tydelyk toe te zenden. Degene die nog hunne jnschryving niet gestort hebben, worden insgelyks verzocht zulks 'zonder uytstel te doen aengezien wy geen$ voorschotten doen. Bedrag der voorgaende lysten fr. 44,209—46 45d' LYST. Eene weduwe te Aelst, 4—00 Een Naemloosen, Iddergem. 4—00 CORRESPONDENTIE. Ontvangen van M. D. te Leeuwergem 6 fr. Item van M. G. te Merxplas 6 fr. Item van jofr. V. D. V. te Maria-Lombeek 6 fr. Item van M. V. D. M. Neder-Eename 24 fr. M. J. B. Daeseleere, coadjutor te Hamme, is onderpastor in de zelve parochie benoemd. Den heer Van de Putte-Vervack, dezer slad, komt benoemd le worden tot byzonderen korres- pondent by de International, engelsche verzeke- rings maetschuppy op het leven en de ongevallen. M. Van de Putte-Vervack, is ook byzonderen korrespondent benoemd van de maetschappy V. Counhave en Cie (miliciekas). De kiezers van het arrondissement Brussel hebben woensdag den heer Jurner, lid der Kamer herkozen met 4203 sleTmne» op 1287 stemmers. Er zyn 82 nietige of onbeduydende stembriefkens bevonden. Hel arrondissement Brussel heeft meer 43,000 kiezers. Eene me.lkvrouw van Ever ziek geworden zynde, kon hare kalanten van Brussel en deszelfs^ voorgeborgleu niet. meer bedienen. Haer 80jarigen vader was verpligt haer te vervangen. Maer hoe groot was zyne verlegenheydHy wist niet waer de kalanten van zyne dochter woonden, en deze kon het hem maer zeer onvoldoende aenduydenr en den ouden man was heel en gansch ongeleerd. Maer zynen hond hielp hem er door. Gespannen in het im-lkkarrelje van zyne meestersse geleydde hy den ouderling by al hare kalanten, blvvende staen voor elk huys waer hy volgens gewoonte stil bleef zoo wel in de stad als in de voorgeborgleu.. en nauwkeurig zynen dagelykschen toer volgende. De brave beest sloeg niet eenen kalant over en allen waren ieder o.p zyne uer, bediend. Uyt eene aeiiklagl by de regterlyke overheyd, ingediend, blvkt dat dezer dagen, om 6 4/2 ure 's avonds, den knecht van M. De Cock, burgemees ter van Sl-Jans Molenbeek, uytgereden was met het rytuyg zyns meesters, bespannen met een peerd, zich richtende langs de gentsche kasseyde naer Zeliek een uer nadien terugkeerende, zou dezen knecht aengerand geworden zyn door vim- dieven, welke eerst het peerd hadden stil gehou den, waerna zy eene som van 750 fr. roofden, die den knecht by zich droeg. Twee der baenstroopers zouden het peerd vastgehouden hebben terwvi de twee anderen het rytuyg beklommen en den knecht aenvatteden en uylplunderden, waerna zy hem zynen weg lieten vervolgen. Zooals men weet, heeft den gemeenteraed ven den tribunael van Mechelen. alsmede den kom- mandant der burgerwacht, geweygerd deel le ne men aen de plegtige installatie van Mgr Dechamps; het département van oorlog integendeel, heeft be vel gezonden aen den plaelskommandant van Mechelen, dat hy zich naer de beslaende wel van messidor jaer XII zou hebben te schikken. Het gouvernement veroordeelt dus de handelwys van den raed, den tribunael en van den konimandant der burgerwacht. De les is geducht en verdiend. Men verzekert dat M. den burgemeester en leden van het schepenkollegie van Doornyk hun ontslag aen den koning komen toe te stileren Het was vrvdag laetst te Antwerpen prys- kamp voor den zwaersten os en voor hel zwgeiste verken. Den zwaersten os woog 4165 kilos en het zwaersle verken 352 kilos. De vrye landbouwergadering van Ghistel, voorwaer eene schoone en nuttige inrigting, pro testeert krachtdadig tegen de militaire lasten. Dies- aengaende heeft zy aen de leden der Kamer, alsook aen de drukpers eenen omzendbrief gezonden. Den 22 dezer, rond den middag, is fe Al!» een schrikkelvk ongeluk geln urd. De vrouw van den heer Ed. Hoton de Rpyst kwam in de fabriek van parysche punten, die zich naest hare wooning bevind, toen het onderste van haer kleed, door den wind bewogen, rond de dryfas van de machieu geraekte, en op een oogpink was de dame inge- draeyd. Een werkman, die dit zag snelde toe, en huelde de dame van tussc.hen de machien, doch hare twee beenen waien gebroken, en zy had nog andere wonden, zonder dat echter haer leven in gevaer is. Men schryfl uyt Nyvel Het onderzoek nopens de moord van M. den abt Lorelle, word vlytig voortgezet. Twee schil- dersgastén, de stad bewoonende, zyn nn aenge- houden. De vei moedens die over deze kerels zwe ven, zyn namelyk voor een der b<*yde zeer ernstig. M. den prokureur generael De Bavay is de ver dachten vkomen ondervragen en het onderzoek dezer ernstvolle zaek beslui en. Te Nieuwkerken .is een smerlelyk ongeluk gebeurd: De hofstede van den landbouwer De- geuchtenaer stond in brand; den man 84 jaren oud, willende het vee redden, was in den stal gegarn om het los le maekenmaer eene koey door den brand verschrikt, liep met hem in eene verkeerde rigting, alwaer eene zoldering instortte en den on- gelukkigen ouderling onder eenen lioop brandende stoffen begraefde. Men heeft niets meer dan een verkoold iyk gevonden. Eene beleefde vrouw. Eene protestansche vrouw, nieuwsgierig om eene catholyke kerk op eenen groolen feestdag te zien, trok langs eene zy- deur binnen; alzoo liep zy alle het volk in de oogen. Er was juyst eene mis aen, en het volk, by haer intreden, stond eensklaps te gelyk regt oiii hel Evangelie. De vrouw wierd scha em rood Blyl't maer zitten, zegt .zy Inydop, gy moet voor my zoo veel komplinienten niet maken blyll gezeten, ik koom maer eens zien, iu en uyl Men verhaell dat een groot getal kiezers en notabele persoonen der stad en van het kanion Hasselt, zich vereenigd hebben ten eynde eenen genieenen stap by den achtbaren heer Julliot in le rigb'n, om hem geluk te wenschen en te bedanken over de wyze, verstandige en vaderlandslievende redevoering die hy in de zitting van 22 uytgespro- ken heeft tegeu de militaire lasten. Tydingen uyt den Borinagie malen den toe stand als zeer gespannen af; de ellende heerscht in de volkryke gemeenten van hel omliggende, waer taliyke werklieden stil liggen ten gevolge der aen- zienlyke hoeveclheyd kolen die zich bevind, en welhaest van dry millioenen kilogrammen zal zyn. Dezer dagen wierd een bankbriefje van 4000 fr. aen den heer G. le Angleur le Luyk ontvremii. De politie proces-verbael opgemaekt hebbende, begaf den ond"rzoeksrogter zich ter plaets, ver gezeld van d'heer Dubois, procureur des Konings, om een onderzoek iu te stellen. De vlytigste op zoekingen wierden gedaen, toen den heer G.... eergisteren zyne deur opende, met verwondering zyn briefje van 4000 fr. er op vastgenageld zag. liat men nu nog zegge, dal er geene eerlyke dieven zyn

De Denderbode | 1868 | | pagina 2