Beweging tegen bet Milita- rlsmisi Nieuwe forten en betastingen. De vyf Sacramenten der Le venden in éénen keer bediend. 'jpg* Nieuwjaergiflen aen Z. SI. den Paus Pius IX. o Aenstaenden zondag zal ie Luyk eene nieuwe meeting tegen de nieuwe Léger wet en de ver- hooging der krygslasten plaets hebben, in de groote zaei der Renommee, die 10,000 mannen be vatten kan. Heeds zyn veertien redenaren ingeschreven, veertien mannen van talenten en ovenuyging. Er zullen voor het minste zes Volksvertegenwoor digers zyn, tot de gevorderde en de catholyke party behoorende. De ontvangst der afgeveerdigden zal plaets hebben om 2 ure namiddag, ter statie van de •Guyllemins. Ér zyn 20,000 uytnoodigingen verzonden. Alles belooft, dat die meeting indrukkendwekkend zyn zal. Indien het volk g'heel 't land door alzoo te werke ging en eene krachtdadige houding nam, de oubeschaemde ministeriele party'zou zich wel wachten met het land te spotten g.elyk zy nu doet. Niet een redenaer die voor de ruinerende bloedwet spreekt, geweerdigt zich op de petitiën acht te slaeh. 'j is alsof het volk niet, sprak, 't is alsof er geene petitiën in de kamer kwamen. Doch hopen wy dat het volk strenge nota van die schaemteloozedoenwyze zal houden en op den dag der kiesrekening de versmaders van zynen wil zonder genade aen de deur zal zetten. De beraed- sl-aging over de bloed-en geldafpersende wet gaet voort, maer het misnoegen en de veiontweerdi- ging des volks groeyen ook. Dit kan alzoo niet blyven duren, en deze die meest belang hebben in de liefde des volks zien dit niet. Mogten zy het niet beklagen... Ziellier eenige byzoriderliedcn over de militaire werken, welke er zullen uylgevoerd worden en over de sommen die er voor de uylvoeriug zullen noodig zyn Ten gevolge der afbraek van het Zuyd-kasteel en het arsenael te Antwerpen zullen er moeten gebouwd worden op den linkeroever der Schelde: d. Fort van Burchtfr. 1,500,060 2. Zwyndrecht. 2,800,000 5. Het maken van militairen'dyk. 730,000 Te samen. fr. 3,030,000 Op den linkeroever 1. Verlenging van den omlieyningsmuer tot aen de Scheldefr. 1,670,000 2. Bakkery en maeldery. 820,000 3. Nieuw arsenael. 2,000,000 4. Gietery van ballen. 200,000 5. Kazernen, in vervanging van die op het Zuydkasteel. 1,330,000 6. Nieuwe vuerwei'kschool. 200,000 7. Expropriate van het Zuyd kasteel en liet maken van een manceuvrepleyn 9. Verschansing van den Hooy- polder Te samen. fr. 7,570,000 Fort te Merxem2,200,000 alzoo dit alles te samen genomen, zou beloopen14,820,000 fr., behalve, natuerlyk, de steerten Te üendermoade moet eene Citadel gebouwd en de tegenwoordige versterking moet worden verbeterd te samen 4,200,000 (r. Bat maekt dus al 19 millioen 20 duyzeud fr. Om die uytgaef te dekken, lioopt men te kry- gen van het Zuyd-kasteel en arsenael te Antwer pen 18,000,000 'fr. Verder is er grond te verkoopen te Gend, Doornyk, Charleroy, Oostende, Bergen en Namen. En dal alles is geschat op 23,000,000 fr. zooilat er nog 4,80,000 fr. zoii overschieten. Als 't waer is Beneden de Schelde moet daerenboven de ver dediging worden versterktde forten Perel en Philfppe moeten uytgebroyd worden. Die kosten zouden 3,548,000 fr. beloopen. Men ziet nu om trent wat geschenk den heer Frère ons geeft, terwyl het nog niet zeker is, dat er iets veran derd word aen het Noord-kasteel. En dat heeten die heererioplossing der kwes tie van Antwerpen 1,000,000 ■c 130,000 M. Huart, pastor-deken der stad Enghien, komt den volgenden brief toe te stueien aen M. Bruueau, lid der Volksvertegenwoordigers Ka mer. M.Huart openbaerlyk aengerand geweest zvnde, moet hy zicli op de zelve wyze verdedigen; 't is iiierom dat hy ons de afkondiging van zynen brief verzoekt. Zie bier denzelven Enghien 3 february 1868. Mynheer Bruneau,1 In de zitting der Volksvertegenwoordigers- Kamer van 25 janu'ary laetsl, hebt gy my be schuldigd de gemeente school bezocht te hebben om de binders te kennen die dezelve bywoonden, en daerna de .ouders te hebben aengewakkerd dezelve nvt deze school te trekken. Daerenboven hebt gy my beschuldigd bin ders tot de eerstë kommunie geweygerd te heb ben die gezegde gemeente-school bywoonden.. V'T is^de eerste mael niet dat deze onbillyke beschuldigingen tegen my zyn opgemaakt ge weest ik heb ze altyd leugenachtig verklaerd, zoo als ik heden nog doe; en ik daeg u uyt, myn heer te bewyzea't geen gy bevestigt. Noemt, ■indien gy kunt, een kind by naem en voornaem, dat tot de eerste kommunie niet zou aenveerd zyn geweest, om dat liet een leerling was van de gemeente-school. Aenveerd, inynheer, myne hoogachting, J.-B. Huart, pastor-deken. toegewezen geweest, voorregten die M. den gouverneur van Henegouwen miskend had door zyn van ambtswege genomen besluyt, wanneer echter dezen raed op eene gewetensvolle wyze in de grenspalen der wet gebleven was, en eene onderwyzeïes voor zyne school had genoemd vier dagen zelfs voor de verschyning van den door het. art. der wet van 23 september 1842, op hei lager ondervvys bepaeldeu tyd. Over eenige dagen zat een verstandig heer schap der verlichte eeuw op den yzerenweg. Wel gekleed, goed gebaerd, nog beter gebold, en uyt wiens oogen de verlichting met volle bekers te scheppen was, stelde hy zich luydkeels aen het bassen tegen dep godsdienst, Z. H. den Paus, de bisschoppen en priesters. Hy ging zoo verre van, in tegenwoordigheyd eens pauzelyken zou- aefs, de, helden van Mèntana (de zouaven), door hunne tegenstrevers zelve bewonderd, op de grofste manier te beledigen. Trotsch en hoog moedig, ja verstout, omdat, in den hoek van het rytuyg, een dier geduchte stryders, naer het Land van Aelst in congé trekkende, hem koel bloedig en met eene verachtende stilzvvygend- heyd afluysterde, waegde hy het den soldaet spottend te vragen Hebt gy ook tegen de verdrukte Italianen gevochten Tegen de verdrukteneen, maer tegen de misleydde Italianen, ja, was het antwoord. Zie hier, op de raedalie Mentana, die op zyne borst prykte, wyzenüe, ziehier het beste bevvys daeiv van. Den beschaefden heer ging voort den soldaet met beleefde vragen te overladen, in dezer voege: Daer in Italiën hebt gy-veel pastors gezien, zeker O, zooveel -- Ge kunt gy.zeker wel al misse doen Bah, ja ik. Kunt gy al trouwen Natueriyk. Kunt ge al doopen ook Toet doet, welgezeyd al lang. Kunde al biecht hooreu Wel ja ik. Dan kunt gy reeds bei echten ook Dat spreekt van zeil. My dunkt dat gy al de sacramenten kunt bedienen ge zyt gy 'ne felle kadé ia, mynheer, zey den kleyuen soldaet, al de sacramenten maer gy hebt nog één vergeten zie, ik kan vormen ook en hy gaf den heer eene wafel op de opgeblazene kaek, dat hem wel duy- zend zouaefkeus voor de oogen dansten. Een ouden gryzen heer, dit ziende en hoo- rende, riep met eene forsche stem Dat zyn de vyf sacramenten der levenden in éénen keer Tafereel. Al dé aenwezigen schaterden van 't lachen, en den grooten verlichten heer stond te kyken gelyk nen uyl uyt een ankergat. (Historiek). Bedrag der voorgaende lysten fr. 11,21446 16de LYST. Eene moeder en haer kind vraegt den Wy vernemen dat Jufvr. Malfait. die door den 'gouverneur van Henegouwen van ambtswege was genoemd in hoedanigbeyd van gemeente onderwyzeres, te Enghien, aen het schepen kol lege dezer stad het cCntslag barer bedieningen heeft doen toekomen. Ten gevolge van dit ont sla0-, herneemt den gemeenteraed van Enghien n\ zyne regten, en zal nu gebruyk zyner voorreg ten kuur. vn maken welke hem door de wet zyn Met heden zullen wy onze inschryvingslyst sluylen ten voordeele van Z. II. Pius IX en van de pauzelyke zouaven. -Nogthans de giften, die men ons nog in 't ver volg voor dezelve zaek zal gelieven toe te zenden zullen wy met liefde aenveerden, er melding van maken, en aenstonds tot hare bestemming doen toekomen. Wy deden meteen volkomen en onwankelbaer betrouwen dezen nieuwen oproep tot de mildda digheid onzer catholyke medeburgers dit be trouwen is niet te vergeefs geweest; den uytslag heeft ver onze verwachtingen overtroffen. De nieuwjaei giften aen Pius IX, zyn niet alleen een geschenk der catholyke kinderen aen hunnen noodhebbenden Vader, zy zyn nog en vooral eene schitterende belydenis van geloof, zy zyn een openbaer bewys van kinderlyke verkleefdheyd jegens het heldhaftig opperhoofd der Kerk, van innige 'verknochtheyd en overeenstemming met den II. Stoel van Petrus, wiens regten den groo ten Pius IX zoo kloekmoedig staende houd en verdedigt. Deze openbare geloofsbelydenis waeraen ge heel de wereld, om zoo te zeggen deel genomen heeft, vond nergens meer byval en aenkleving dan in ons catholyk Belgiën en onder de Belgen, bekleed onze vlaemsche bevolking' de schoonste en eerste plaets. Als men rondom zich hetkwaed en alle slach van middelen ziet gebruyken, om den Godsdienst uyl het hert onzer medebroeders te rukken, hoe troostelyk en aengenaem is het niet te zien, hoe gretig onze bevolking elke gelegenheyd te baet neemt, om zyne verkleefdheyd aen den Gods dienst voor aller oogen te doen uytschynen, om aen iedereen te toonen dat het getrouw is en blyven wilt aen de godsdienstige overleveringen, zyner catholyke voorvaderen. Eer en lofzy u dan, catholyke Vlamingen, in wier hert steeds zoo vurig brand die heldere liefdevlam voor God» voor Godsdienst en voor Kerk De Kerk zal ter eeuwi'ger gedachtenis in hare jaerboeken. met gulden letteren aenteekenen de namen en daden der vlaemsche zonen, die edel moedig hun leven en hun bloed ten haren dienste zyn gaen stellen; daernevens zal zy die talryke en welsprekende bewyzen van liefde en verkleefd heyd inschryven, welke gy haer, in hare dagen van druk en weedom gegeven hebten dit zal voor u en voor uw nageslacht, den schoonsten en kostbaersten uwer eertytels uytmaken. Sluytsn wy ons'steeds dichter en dichter ineen onder het vaendel der Kerk, dat altyd en overal het vaendel van de waerheyd, van het regt en van de regtveerdigheyd is, hoe heviger hare vyanden haer aen vallen, hoe driftiger zy haer beschimpen, zooveel te vuriger worde onze lief de, zooveel te vaster onze getrouwigheyd beant woorden wy steeds hun geroep van Iiaet en ra- zerny met dit geroep van liefde en verkleefdheyd: Leve de Kerk Lang leve Pius IX Paus en Koning! zegen*van den II. Vader. M. J. B. M. te D. Naeinloos te Aelst. M. Geers, te Geerardsbergen, M. Danhieux, priester, Mechelen. De echtgenoten D. W. Aelst. Hunne 5 kinderen ib. Eene Weduwe ib. 0—00 8—00 2—00 5-00 6—00 2—00 2—50 2—00 Mevr. de dowariere de Kerchove de Denler- ghem, moeder v»:n M. den burgemeester van Gend, is schielyk in die stad overleden. Assisenhof van Oost-Vlaenderen. De genarmde Schel fa n I, werkman, oud 36 jaer. en A. Vandevoorde, werkman, oud 41 jaer, beyden geborenen woonende te Krpe. beschuldigd van dielten en p ging van diefte met bezwarende om standigheden, gepleegd in november 1867 Ie Hof- stade, zyn in verhoor van maendag, door den jury pligtig verklaerd, en beyden veroordeeld geworden tol 15 jaer dwangarbeyd. De korreciionneele reglbank van Gend, heeft den 1 february, den genaemden Lod. Reuii vleesch- houwer en zyne vrouw Maria Minne, beyden te Gend, vrwezen elk lot eene maend gevang en eene boet van '100 frank, voor mishandeling op hunne weltelyke kinderen gepleegd. Daerenboven is eerstgenbemden nog verwezen tot 14 dagen ge vang, om slagen loegebragl te hebben aen den genaemden Karei de Bleye. Het feyl, een druksel verzonden te hebben onder band en gefrankeerd met één centiem, en waerin schrift of cyl'ers slaen, andere dan de dag- teekening, word door geene straf getroffen. Hel druksel word enkelvk naer zyne bestemnrng ge zonden aen den gewoonen laks der brieven. (liof van Verbreking van Belgiën10 dec. 1866.) Men schryfl uyl Mechelen. 2 february Vrydag namiddag is er een groot ongeluk ge beurd in de geneverstokery van den heer Dierickx, te Leest. Den stoomketel is met een afgryselyk ge- druysch in de lucht gesprongen, allés vernielende wal hem omringde. Gelukkig zyn er geen men- scli en levens te betreuren. Op het oogenblik dat de ontploffing plaets had, waren dry perooonen, den zoon van den heer Dierickx en twee dienstboden in de stokery. Geene van hen heeft zware wonden bekpme.n die het leven fn gevaer brengen. Den zoon heeft het hair hyna afgebrand, en eender knechten heeft eenige ernstige wonden bekomen op bet lyf. Men huyveit by het bedenken der on gelukken welke die ramp zou hebben kunnen te weeg brengen. De ourzaek der ontploffing is niet bekend. De heeren Jacobs, frères et Cie, die de laetste leening der stad Brussel hebben uytgegeven, heb ben den heer burgemeester van Brussel eene som van lO.OOü frank overhandigt!, om aen den armen uylgedeeld te worden. Oiu'er de pauselyke vrywilligers die het kleed van zouael' komen aen te (rekken, telt men den jongeu prins Ilurbide, die door den ongelukkigen keyzer Maximiliaen was aengenomen geweest als veruioedelyken troonopvolger der keyzerlyke kroon van Mexiko. Men schryft uyt St-Odenrode, (Noorti-Bra- bandj, 50 january Onze gemeente, eertyds zoo vreedzaem, is in rep en roer gesteld geweest door eene moord uyt vraek beguen. In eenen aenval van jaloerschheyd heeft een inwooner der Broekstraet, zyne vrouw vermoord, moeder van 5 kinderen eii nog allen zeer jong'. Den moordenaer is maer 36 jaren oud én heeft reeds 5 veroordeelingen ondergaen, waerva.n eene lot vyf jaren dwangarbeyd, een mael is hy vrygesprokeu geweest, van moord beschuldigd. Den booswicht is aengehouden. Den vader van den moordenaer leeft nog in onze gemeente hy heeft den ouderdom van 62 ja ren bereykl, heeft 32 jaren in het gevang overge- bragt en is maer twee-en twintig mael veroord-eeld geweest uyt hoofde van verscheydene misdaden. Mgr. Gravez, den nieuwen bisschop van Namen, heeft zyne geboorteplaets Sivrv bezocht. Mgr. was niet verwachthy kwam een bezoek brengen aen zynen vader, die 80 jaren oud is. Men verbeelde zich de aendopningen in het eerste oogenblik. Den ouden man weende gelyk een kind en de getuygen van dit tooneel Wisten niet, wat meer te bewonderen, of den diepen eerbied van den zoon voor zynen vader, of de eerbiedvolle teederheyd van den vader voor zynen zoon. De aendoening klom ten hoogste toen Mgr. Gravez, tot den grond nedergebogen, den vaderlyken zegen vroeg aen hem, die, doordrongen van de weerdfg heyd en heyligheyd der nieuwe bediening, waer- mede zyn zoon vereerd is, zich op de knieën had willen werpen om den bisschoppelyken zegen te ontvangen. De legenwoordighpyd in hel dorp van Mgr. Gravez was spoedig gekend. Depulatien van den gemeenteraed en der bevolking kwamen weldra met den eerbiedweerdigen pastor der parochie aen Mgr. Gravez beantwoordde al de gelukwen- sehen met eene uylnemende goedheyd en vriende- lykheyd, die hem al de herten gewonnen hebben. Nyyel. Het onderzoek ten laste der ver- moedeivke daders van de moord, begaen op den pastor Lorelte, word vlytig voortgezet. De justitie scbynt op het spoor van eene lange reeks dieften te zyn, welke tot heden ongestraft bleven. Er zyn nog twee nieuwe aenhondingen gedaen. Wat de twee eersle aengehouden betreft, het scbynt dat eenen hunner volledige bekentenissen doet. Hy beweert, de misdaed alleen gedaen te hebben, en vertelt dal den ouden pastor den hevig- sten weerstand geboden heeft. Den anderen loo chent alles, maer het scbynt zeker, dat hy den opstoker lot de misdaed en tot vele andere dieften is geweest. Het is hy, die 't opperhoofd der bende was, by 't volk gekend onder den naem van klad schilders, omdat de vermoedelyke schuldigen al hnysverwers zyn. Men verzekert, dat er by den paster Lorelte slechts eene som van 71 fr. 84 cl. is gestolen, en de lortuyn diens priesters in de openbare meening zeer overschat was. liet justiciepaleys van Brussel is dezer dagen in rep en roer gestéld geweest door eene pooging tot ontsnapping, door eenen der daders van de diefte, onlangs in de Beggynenkerk bedreven. De daders van gezegde diefte waren naer hel jnsti- tiepaleys vervoerd geweest, om erdoor den onder- zoekregter ondervraegd te worden. In afwachting hunner verschyning voor M. Klinopff, wierden zy in eene naest gelegene kamer van dit kabinet op gesloten en door gendarmen van naby bewaekt. Een der bet.igten zat Op eene bank tegenover e#Mi venster ter hoogte \an 6 meters boven den grond. Eensklaps, en in min tyd dat men noociig heelt om dit te beschrvven, opent den dief het venslor en springt er door. Dezen ongelukkigen ten gronde stortende, brak zich het been. Hy kermde afgryse lyk. Na door een doktor, aenstonds tor plaets ge komen, verbonden geweest te zyn, heeft men den gevangenen naer het ziekhuys der kleyne Karme lieten uvergebragt. Wy lezen in eene correspondentie uyt Brus sel aen den Courtier de l'Escaut Ik verneem uyl goede bron zeer zonderlinge dingen Zekere catholyke afgevaerdigden, die van den eenen kant denken tegen hel wetsontwerp op de militaire inrichting niet te kunnen stemmen, en van eenen anderen kant, liet niet oneens willen zyn niet de denkwyze van het arrondissement, dat zy vertegenwooidigen' zouden het inzicht hebben hun ontslag te geven. Een hunner, een zeer ver- dienstelyk man, zou zelfs sedert eenigen tyd de zittingen niet meer hvwoonen. Maendag avond is eene groote volksmeeting gehouden tegen de conscriptie en de bestendige legers, ten lokale van St-Sebastiaen, le Ant werpen. De heeren Coenen en Labaer voerden er het woord. Laetslgehoemdën stelde voor, aenstaenden zondag eene betooging le doen tegen de conscrip tie en de bestendige legers, voor het provinciael gouvernementsholel, om te protesteeren tegen het gedrag van het kabinetshoofd en t<'gen de andere Verdedigers der bloedwet in de Kamer.fLangdunge toej u veilingen.) Den Voorzitter vroeg het publiek, of dit voor stel aengenomen wierd Een algemeen ja klonk door de zael, te gelyk met de geroepen Weg met Frère Weg met Thonissen Weg met de besten dige LEGERS Na de heeren Steens en Vereycken, van Brussel, gehoord te hebben, wierdëö de volgende besiuytse- leu gestemd 1d Ontbinding der Kamer; 2° vervanging der volksvertegenwoordigers, die vyandig zvn aen de wenschen des volks, door de onafhankelyke man nen, die tot zending hebben het bestendig leger te bestryden 5C aenstaenden zondag, belooging voor het provincial gouvernementsholel. Men zal om 4 ure vergaderen in St-Sebastiaen. De premie van 50,000 fr. der loting van Ant werpen, is aen de obligatie gevallen, hel. nummer 149,421 dragende, en toebehoorende aen M. Wool- bart, koophandelaer, Magdalenaslraet. Hel comileyt der bewarende party van Brugge heeft een verzoekschrift aen de Kamer der Volks vertegenwoordigers gerigt, om haer le vragen het ontwerp van militiewei te verwerpen. T is ons troostig de volgende daed van eer- lykheyd le mogen aenhalen. In den loop dezer week, deed een armeester der parochie van St-Anna le Brugge by eenen winke lier eene som van honderd franks in kardoezen van eenen frank uyl wisselen, geschikt om aen de armen zyner aldeeling uylgedeeld te worden. Den arm meester deed zyne bezoeken, deelde zyn g»*lil uyt en kwam terug naer huvs. Hy wierd er gevolgd door eene arme vrouw die hem eene kardoeze kwam terug bestellen eene som van 270 franks be vattende aen hgre moeder door den armmeester besteld. Dezen getroffen over die eerlvke daed, beloonde de vrouw rykelyk. Die eerlyke vrouw is de echtgenoote Van Hoore- beke Danneels, woonende in de Ooyvaertstraet N„ 19, moeder van o kinders, en bovendien hare oude moeder ondersteunende, De som van 270 franks, aen den winkelier toe behoorende, was bv misval in de kardoezen van eenen frank geleyd en aen den armmeester besteld die zich, verhaest heeft er de herstelling van le doen. Maendag avond trad den missendiener le Luiugne uyl de kerk, en bemerkte eenige bewe ging achter den hoop stoelen. Zonder de nieuws- gierigheyd vérder le dryven, ging hy den dorps secretaris hiervan verwittigen dezen begaf zich naer de kerk, en vond een in, de gemeente onbe kenden kerel op gezegde plaets verborgen. Dewyi hy verklaerde den heer pastor te moeten spreken, deed den secretaris hem opmerken dat het op de plaets niet kon zyn, waer hy zich bevond IIv leydde hem buvteri de kerk en deed den veldwach ter roepen. Dezen vroeg hem naer zyne papieren, maër den kerel kon niet anders dan een valse!» paspoort voor den dag brengen. Door den veld wachter naer de gendarmerie van Moescroen ge leyd, wierd hy door eenen gendarm herkend voor een oudgeslraften van de gevaerlykste soort, te Risquons-Tout woonende. Daegs daerna wierd hy naer de celgevangenis van Kortryk gevoerd. Men schryft uyt Yperen, 5 february Het tempeest van het eynde der verledene week heeft overal groote verwoestingen gedaen. Boven de reeds gemelde zeerampen, zyn er ten allen kan te groote hoeveelheden hoornen uytgerukt geweest; in onze omstreken zyn er partyen sparrebosscnen omver geworpen van Boesinghe naer Zuidschote zyn er vyf en twintig boomen op den kant van den openbaren weg staende ontworteld; langs den steenweg-van Boesinghe is den grond geborsten en door de wortels van gezegde boomen opgeheft men spreekt van een buys in de omstreken van Waesten door eenen boom verpletterd. Te Yperen heeft er een regen van dakpannen en schaliën plaets gehad, in bvna al de straten vind men er de stuk ken van eenen boer van de omstreken van Popo- ringhe, heeft hierdoor, in de Boterslraet, eene zeer ernstige wond aen het hoofd bekomen; eene oude vrouw is met liet aenzigt ten gronde geworpen ge weest in de nahylieyd van de St-Marlenskerk. Binst den dag zyn er benden zeevogels gezien en gedurende den nacht gehoord geweest.

De Denderbode | 1868 | | pagina 2