Twee kliekjannén, Jefke en den Styven. De Belgische Bewapeningen en Versterkingen. Heeling tegen het militaris- m us te Luyk. Italiaensche Huyahelary. Den Styven. Wal zegt gy, Jefke, vail 'I rosoings- ken dal onzen kadé over 8 dagen by Pandoor gekregen heeft Jefke. - Dat het wel besleed is vvaerom vertelt hy •zulke dwaoslieden en valsehlieden in ons Verbond. Had ik in Pandours plaels geweest, 'k zou er hem nog an ders van gegeven hebben. Den Styven. Van welke dwaesheden wilt gy spre ken 'Jefke.Wel van dit dwaes verslas over de zitting 'van den geméenteraed. Hy doet 'er onzen grooten Jof in zeeveren precies gélyk nen vergolden kneukel. Hy ■doel hem onder andere zeggen dat M. ienarl de kamerzittingen slechts bywoonl uyl fauUisie, of als "t hem past! en dal een volksvertegenwoordiger allyd 'moet in de zitting zvn als 't zitting is. Ilad Pandour aen den grooten Jeff of aen kadé moeten vragen noemt my eenen volksvertegenwoordiger die sedert I83h allyd in de zitting geweest is als 'l zitting was, of noemt my eenen die neesliger de zittingen bywoonl dan M. l.ienart, wal -zonden onze twee Jannen geantwoord hebben Niels, ze zouden daer gezeten hebben met gesloten bekken nel als twee uylen op nen slok. Den Styven. - En dan nog? Jefke. Hv wilt in dit zelfde verslag aen het volk wysmaken dal de twaelf liberale Jannen van de afge dankte comtïiisoiën nooyl het minsteden gemeenteraed hebben tcgengekantEn, nota bene, g'hcel de stad weot dat de calholyke meerderheyd van den raed geen grooterc legenkanlers heeft dan die twaelf Jannen. Den Styven. Maer g'li cel'de stad en weel dit niet, .wy werken immers in 't donker. Jefke. Ge zyl er wel meê, 't publiek weel van welken deessem die kerels gekneed zvn, en 'l ziet alle dagen nieuwe feylen van tegenkanting en halelyke onverdraegzaemheyd der liberbalers tegen de catholy- ken. 'T is genoeg dat men aen den ministerielen hals band gebonden ligt om de calliolykon, al waer 'l moge- lyk is, den duyvel te moeien aandoen. G'liebt maer le zien wal het ,liberlratersweldadighuvds-bureel van Ype- ren komt uyl te slekgn. Den Styven. Wat is dit Jefke. Een blad Tan Yperen meld dat dit bureel een besliivl komt te nemen waerby al de arme familien die hare kinderen naer de koslelooze bisschoppelyke school zenden, voorlaen geenen onderstand meer zullen genieten. Dus voor die arme ouders noch geld, noch kleeren, noch slaping, noch brandkolen, noch doctor, noch medecynen en misschien oo'k al geen hospilael meer Df.n Styven. Dit is loch geen waer zeker' Want dit ware te veel erg, te veel vreed.... Jefke. Ik heb dit zelf gelezen, en was dil ni^t echt, die gazel zou zich we! wachten bel le schryven. Ge ziel dus dat onze mannen byna overal de zelve zyn en daerom moest het Verbond slim genoeg geweest zyn van die kommissiën le zwygcu. Den.Styvf.n. Maer g'en kont ge niet allyd zwygcn, en'byzonderlyk niet als ge moet verkroppen dal uwe party zoo leeiyk afgekookt en op flesschen gelrokken is. Ge moet u toch vreken al waer ge kont. My dunkt dat 'L Verbond de klerikalen nog al duchtig afranselt. Jefke. G'en kont niet allyd zvvygen, g'en moogl zelfs niet zvvygen, maer ge moet u toch defenderen ge- lyk het behoort. En wal heelt hel Verbondsedert de af koking zyner palrconen, gedaen 'T en heeft niet opge houden van liegen geiyk nen ketter, van de klerikalen cn zyne konfralers op de schandigsle wyze uyl te schel den, le beledigen en te lasteren gelvk nen schurk van van d'eersle klas, daerby dé zittingen van kamer en ge- meenloraed zoo scbaemlcloos tc verdraeyen, dal 'i pu bliek'l welk ze bywoonl er van walgt en dat vele ge- nialige liberalen er schaemrood van worden. Daerby, dit alles geschied met eene zoo schuymende woede, niet eene zoo brutale ongebondhèyd, dat_ocn.deflig.man hel bladje, zonder verontweerdiging, niet kan lezen en zegtwal moei de zat k der liberalen toch slecht en ver- foeyelvk zyn, dan dal derzelver tolk lot zulke ellendige cn snoode middelen moet loevlugt nemen Den Styven. Maer, Jefke, 't is om wederom boven geraeken Jefke O gy sukkelaerdaermeê wederom boven geraken 'T is als wilde gy de maen met uwe landen pakken. Als iemand in den modder vastzit, boe stiller hy zich houd, hoe gemakkelyker hy er uyt geraekt, en hoorneer hy spartelt, hoemeer geweld hy doet, hoemecr hy den duvel scheert, hoe dieper hy ook zal zinken, zoodat er alle man ten leste, vies en benauwd van word cn zegt wat wil ik my daeraen vervuylen, 'k lael ik dien kwant in zyn modder versmachten, 'l is zyne ey- gene schuld dat hy er zoo diep in verzonken ligt Pouali!hy stinkt.... Den Styven. Ge zond gy nog al- gclyk kunnen heb ben, Jefke. Jefke. Gelyk, dit heb ik zekerwant 't en is den eersten keer niet dal ik van invloedhebbende liberalen hoor zeggen al die smeerige artikels var. 't Verbond zyn door de grootste moddergooi van stad getrokken, 'l is die slinkende moddergooi die onze party zoo wal- gelyk maeki, dal zy de oorzaek zal wezen van onzen al- gcheelen ondergang. Den Styven. Maer ge moest dit eens aen de kop stukken zeggeir. Jefke. Dil is hun al dikwils gezegd, maer aen die koppige ezels is er niets le doen. Moeten zien dal de klerikalen gcdeellelyk boven liggen en meester zyn, zie daer wal ze niet konnen verkroppen, en met zekerheyd voorziende dal de afkoking zal voltrokken worden, zie daer eene vrees die bun den kopdoel verliezen. Want, zy er zeker van, 'k zie ik dille fyn naer: de klerikalen win nen alle dagen by, terwyl wy alle dagen verliezen.... En als 'l gebeurt dal wy 1111 en dan iels bywinnen, dan is iiet naer, te weten saus naer 'l konimeken, kwanten die niet anders konnen dan onze reeds zoo slechte zaek nog verslechten. Eu den duvel zwyg er mv van, 'R heb ook myn goesle van dien brossol. Salut, Styven, 'k ga met nen krop in myn keel naer buys. Den Styven. 'K ga ik er nen druppel op zeilen, want al 't geen gy my daer zegt inspireert my niet veel moed noch betrouwen. Salut, Jefke, tol op nen anderen keer. Men leest in de Paryzische Patriewelker be trekkingen met. het fransche Staetsbesluer voor niemand een geheym zyn, het volgende over de in ons land voorgenomen bewapeningen liet Belgische Staetsbesluer dringt aen, op dat de Wetgevende Kameis de noodige gelden stemmen voor de versterking der legermagt en de uylbreyding der krygsverdedigiug. in hel land. Wy kunnen maer met spyl zien dat Belgiën, een onzydigen en door de groote Mogendheden be schermden Siaet, eenen weg inslaet die het ge heel en al atleyd van de nuttige uylgaven en voovdeelige wei ken. In eene der bietste kamerzittingen, beeft den heer Le Hardy de Beauiieu met gestaefde bevvy- zen aengetoond, dat Belgiën, in evenredigheyd zyner hulpbronnen, 'l land van geheel de wereld is welk sedert een tiental jaren het meeste geld heelt uyl gegeven voor oorlogstoerustingen ter wyl het geenen oorlog mag voeren.... De onafhanklykheyd en onzydigheyd van Belgiën zyn gewaerborgd dooi' Europeesclie ver dragen, welke dezelve beter verdedigen dan de wydu.v(gestrekte fortificatiën wan Antwerpen aengenomen zelfs dat deze verdedigd zouden kunnen worden. Aldus te werk gaende, loopt Belgiën bet ge- vaer in van wettige verdenkingen uyt te lokken. Voed bet achterdócht., en legen wien?In allen gevalle kan men deszelfs krygsbekommeringen beschouwen als eene soort van afstmd der onzy- dige gesteldheyd, door liet Londener verdrag van 1831 aen Belgiën verzekerd Dit zyn bemerkingen die de aendacht van ons gouvernement verdienen en'die de volksverte genwoordigers wel zullen doen niet uyt liet oog te verliezen.. Zondag heeft te Luyk de giooie meeting plaets gegrepen welke wy aengekondigd hadden. De groote zael der llenommée was proppende vol. Verscheydene redenaers, namelyk, MAL Eugeen de Kerckliove en CoomaiiSj leden van de Kamer der Volksvertegenwoordigers, Victor Colette zoon, Janson en Robert, hebben naereenvolgenl- lyk het woord genomen tegen het verzwaren der militaire lasten, te midden der algemeene toe- juyehingen. De vergadering heeft verscheydene beslissin gen in dien zin genomen Die beslissingen kan men opsommen als volgt 1° De meeting protesteert tegen al de militaire lasten in 'l algemeen 2° men zal eene verminde ring van liet ooiiogsbudget vragen 5° de mee ting verklaert dat het de pligt is van de burgers, door alle wettelyke middels, de kwael van het militarismus te bestryden. De gazetten hebben er in den tyd menigmael op aengedrongen dat de twee Senators van Antwerpen, de lieeren Micliiels-Loos en Joos- tens, hun ontslag moesten geven omdat zy den wil van hunne kiezers niet volbragten, Den lieer Thonjssen heeft in de [Lunar open- lyk bekend dat.de nieuwe bloedwet geenszins overeenkomt met den wil van de kiezers van bet ,voik. Nogtans verdedigt hy de schandelyke bloed weten hy zal ze legen den dank en den wil van zyne lastgevers stemmen. Wy oordeelen dat M. Thonissen, evenals de twee Antwerpsehe Senators, verplicht is zyn ont slag te geven, ofwel dat. hy den last, die hem is opgelegd, moet volbrengen.* M. Thonnissen, alhoewel een geleerd man en professor in de Hoogeschool van "Leuven is in de Kamer toch maer een lasthebber van het Volk. Wy moeten met een woord terugkomen op de treffende betooging, die verieden zondag te Brus sel heeft, plaets gehad by gelegenheyd van de onthulling van Van der Voort's grafmonument.. Wy willen, namelyk, de eensgezindheyd vast stellen, die zich in al de redevoeringen lucht gegeven heeft nopens de houding, die voorlaen de Vlamingen by de kiezingen nemen moeten. Zoowel in West-Vlaenderen als in Braband en Limburg, is men overluygd, en heeft men vast besloten, af te breken met de groote Staetspar- tyen, die enkel van de Vlaemsche Beweging eene voetbank maken om gemakkelyker het. kussen te bereyken. Ziedaerdus het Vlaemsch Verbond, moedwillig door apostaten afgebroken, weêr algemeen er kend als liet eenigste redmiddel van de Vlaem sche zaek Wy hopen dat die gedachten by de Vlamingen stand zullen houden, en er in kiezings- tyd geene van die ontzaglyke fopperyen, zooals wy er gehad hebben, meer beproefd zullen wor den, althans niet meer lukken zullen. Alen leest in dén Journal de Bruxelles van 12 February Verscheyde nieuwsbladeren van Weenen en de Gazette d'Augsbourg kondigen een telegram af gedagleekend uyt Brussel en luydende als volgt g Brussel, 8 February. Al. Langrand-Dumonceau heelt voor de koop- handei-regibank gedaegd geweestingevolge zyner \raeg van onibindig en vereffening der Grond en Nyverheyds Krediet Bank. Alen ziet door de kwaedwillige samenstelling dezer depeche, dat liet een dier stukken is der uytgeslrekte kuvperyen tegen de maetschappyen Langrand ingericht, door mannen die er de ver nietiging van gezworen hebben 't is eene dezer onweerdige schelmeryen, welké op degene die er zich strafweerdig van maken, het lidteeken van eerroover indrukken. Er bestaet daer eene opgezette woordenvermenging die klaerblykend het logenachtig en verfoeyelyk kenleeken dezer aenkondiging doet uytschynen. Alen weet, inder- daed, dat bet niet. AI. Langrand is die de ontbin ding en de vereffening der voormelde maelscliap- py vraegt, maer maer eenen actiehouder die door onverstandige ingevingen en gansch buyten zyne eygene weiverstane intresten, alsook buyten de belangen van alle zyne mede-actiehouders te werk gaet. Den Echo du Parlement vaert uyt tegen een te Brussel opgevoerd tooneelsluk van Em. Augier, getiteld Paul Foreslier. Wat men heden in den schouwburg hoort, zegt het blad, is den beest- achtiyen drift; de zedeschoöl is een stal, eene zwynerv geworden. De tooneelkunst maekt er BEESTEN. Daerop. zegt. den Bien Public, aengezien er toch van beesten gesproken word, zouden wy on- eyndig liever zien dat men 't geld, welk besteed word aen de schouwburgen, wydde aen de teelt van goed vee. Alen verleent hulpgelden aen de landbouvvcomicen en peerdenioop-societeyten met het doel om de verkens-boorn- en peerden- rassen te verbeterenis het niet ongerymd en monsterachtig de openbare penningen le ge- bruyken ter ontaerding van het menschenras g De vrye Kerk in den vryeri Staet zoo luvd de scliynheylige kensprenk, welke de italiaensche eenmakers als ordewoord nemen wanneer zy iets byzonders willen uytvoeren. Niets is valscher en geveynsder in den mond van die mannen wv hebben er een nieuw bevvys van onder de hand.' De Italiaensche geestelykheyd wilde eenen Te Deum zingen, ter eere der overwinning welke het pauzelyk leger te Mentana over de garibaldiben den behaelde, en het italiaensch gouvernement heeft het vieren van deze godsdienstige plech- tigheyd verboden. Zietdaer hoe men de vrye Kerk in den vryea Staet aldaer aenziet. Dit bevvyst eens te meer de medepligtigheyd van liet Italiaensch gouvernement in de aensla- gen der omwenteling, welke te Mentana hunne welverdiende straf kregen. KERKELYK NIEUWS. BISDOM VAN GEND. AI. F. Filleul, onderpastor te Sleydinge, is pas- lor te tVlendoiick benoemd, iu vervanging van .VI. Goelhals, die, uyt hoofde van zyneii ouderdom, zyne demissie heelt gevrargd. BISDOM VAN MECHELEN. Alaendag avond heeft den aertsbisschop van Meeheb-n de volgende benoemingen gedaen van Pastors 1° Te St-Laurens (Antwerpen) M. Van de Poel, onderpastor in O.- L -V. alhier. 2d Te Leuven (Sl-Quentin)', AI. Van Hoechten, onderpastor in O.-L.-V. te Leuven. 5° Te Leuven (St-Gcrtrude), AI. G. Noteltiers, onderpastor in O.-L.-V. van Finislere le Brussel. 4° Te Liukebeke, Al. Goossens, biechtvader le Uecle. 5° Te Liezele, M. Bosnians, onderpastor te Vil voord0. 6° Te Tuluze, AI. Philips, onderpas.or aldaer. 7° Te Hoogstraten Al, Wouters onderpastor le O.-L.-V. in Meehelen. 8° Te Nieuwrhode, M. Dellafaille, onderpastor le West ma lie. 9° Te Pecrot, Al'. Defrène, onderpastor te Olli- gnies. 10® Te Iloulvenne, A3. Kersuiaers, onderpastor te Reetli. In zvnen bevëlbrief zegt Mgr Deschamps, dat hy aen Z. IJ. den Paus de m-ileweiking van eenen hulpbisschop gevraogd heelt. Dit is niet nieuw in ons aerlsbisdom. Zes prelaten zyn reeds mei die weerdighryd bekleed geweest. Wy laten h»er hun ne namen volgen 1 Pep'uius Boosen, in hel lalyn Bosa, hulpbis schop van Mgr. de Granvelle, 2 Ghislenus De Vroede, in 't lalyn Vroedius, hulpbisschop van Mgr. de Granvelle, na de dood van Pepimis Roosen, 3 Joannes Leslie, hulpbisschop van Algr Hau- chin. 4 Hieroiivmus Domin, hulpbisschop van Jac. Boomeii. 5 Curolus cl'Espinosa, hulpbisschop van den kardinael d'AIsace. 6 Den kardinael Clirislophorus Aligazzi, hulp bisschop van den kardinael d'AIsace. CORRESPONDENTIE. Ontvangen van AI. V. St-Pauwels 6 fr. Idem van Al. P. Eyne, 6 fr. Idem van AL V. D. B. ZwynaerdeG fr. Idem van J. We N. te Eyne, 4-50. Idem Jofv. A. te Audenaerde 6 fr. Idem van AL D. te Alecbelen 0 fr. Idem van Jofv. We L. te Zeveren 6 fr. Idem van AI. V. te Lokeren (5 Ir. Men schryft uyt Dendermonde Verleden maendag bevond zich een notaris on zer omstreken, binnen onze stad. Op het punt te vertrekken, ontdekte hy het veriies zyner porte- folie, welke eene weerde van ongeveer 150 duyzend franks inhield. Onmiddelyk wierd de politie ver wittigd en alle middels van onderzoek ingespan nen. Doch de opsporingen 'waren overbodig op denzelfden oogenblik bood de vrouw Gustaef De Bidder zich in het politiebureel met de gevonden waerdyën aen De vreugd van den notaris beschryven, is onmo- gelyk IIy wist niet hoe zyne dankbaerheyd aen de deftige vindster te beloonen en beloonde rykelyk al degenen welke by in het werk gesteld had. AI. clen burgemeester van Zele komt van den koning een schoon gouden herwerk le ontvangen beschikt om den 14 viezer maend, aen Al. Willem De Block, ter hand gesteld te worden, ter gelegen heyd van zynen 402"' verjaerdag. Al. De Block, geboren le Zele, den 44 February 4766, bezit nog al zyne geestvermogens; hy is eere- voorzilter van eene maelschappy boogSchutle s, en eerelid van verscheydene andere maelschap- pyën hy doel nog zyne dagelyksche vva.ideling en schept vermaek zyne jongste societarissen te be zoeken. De terhandstelling van de koninglyke gifte zal met plegtigheyd in eene zitting van den gemeente raed plaets hebben. Een arrest in het verbrekingshof in date van 30 January! onder het voorzitterschap van Al. De- facqz geveld, komt een arrest te bevestigen van het hoi van beroep van Gend '1 welk aen de eygehaers der gronden langs eenen beurtweg liggende, het regt van planting herkent op tie boorden van den weg. (Zaek lluyghe tegen den Staet en MAL Tol- lenaere.) Jan Baptist Van Bysselberghe, een der slagt- offers van do moord, den 21 december te Gend gepleegd, is vrydag in de Byloke overleden. Het is reeds liet derde slagtoffer van die vreede misdaed dal aen de gevolgen dep bekoniene wonden is over leden. AI. den baron Cogels, oud senatenr, m den morgend van zondag naer Brussel gekomen, kwam van zvne kleyne kinderen te omhelzen op het oogeniilik dal oenen trap afkomende, hy van eene schielyke geraeklheyd is getroffen geweest en van boven tot beneden onbezield de treden is gerold. Al. Cogels heelt maer oenige minuten' zynen val overleefd. Een priester in aller haest loeg'eloopen, heeft hem de laelste heylige sakramenteii bediend. M. den baron Cogels was 75 jaren oud. Eenen persoon, die eenen zeer gekenden naem draegt, bood zich in den loop der verledene week aen iu 'l bankhuys van den heer Lambert, in de Nieuwslrael, te Brussel, om 600 stuks des yzeren wegs van Parys Orleans tegen gold te ver wisselen. Dit geschiedde aenslonds; maer don ban kier, die stuks naer Parys verzonden hebbende, wierden zy valsch erkend, en hel is sterk le vree- zen dat het kapitael er van nog nooyl lerugkeere in de geldkassen van den heer Lambert. Eene plaets van gediplomeerden ondermees ter voor de fransche tael is open te Soniergein. Jaerwedde 800 fr. Al. Le Hardy de Beauiieu beweert dat onze krygsuylgaven ten volle Samengenomen jaerlyks beloopen 89 millioenen. Hol Volksverbond van Antwerpen, heeft zicb zondag namiddag in stoel naor liet gouvornernents- holel begeven"1 om den eersten ambtenaer der pro- vinlie een verzoekschrift tegen de krygslasten te overhandigen. Don gouverneur heeft den voorzitter der maet- schappy doen zeggen, dat hv niet sprekeiyk was, en 'l verzoekschrift is in hel "hotel nedergelegd ge worden. Den stoet heeft zich daerna onmiddelyk verwyderd. De politie van Antwerpen heeft donderdag eeri kerel aeiigehouden beschuliligd van te Gend eene a ft roggel a ry lol 6,000 franks beloopende, ge pleegd te nebben. Runderpest. Er zyn geene gevallen van runderpest meer onlslaen in de provincie Antwer pen, sedert die welke wierden waergeuomen Hoboken en die ons laelste nummer vernielden» Verhopen wy dal ze de laesie zul'en olyven In alle geval, de plaeg heeft geene gevaerlyke uylbreyding verworven, dank zy a<m de krachtvolle maelrege- len w<-lke toegepast wierden. De proeven in het zuyderforl te Antwerpen du ren voort, 'lot dus verre heeft zich onder het al daer gestelde vee geen geval van runderpest voor- gedaen. Al -n heeft echter iels opgemerkt dat ver dient vermeld te worden, namelyk dal de meeste ge/.onde beesten,' die voor de verhrtiyking wierdeu afgemaekt, in de maeg meer of min ontwikkelde zwéeren hadden, gelyk die welke worden aejige- troffen by die van de runderpest besmette dieren. Den jury van het assisenhof van Wrsl-Vlaen- dereu heeft eene bevestigende uytspraek gedaen ten opzigte van AlessHaen, vader, beschuldigd van afpersing een er kwitlantie van 1200 IV. mei doods- bedreyging wegens Al. Duquesnov, vaiï Aleeneu, ei* een ontkennend verdict len opzigte der twee zonen Messiaen. Den eersten is tot 3 jaren dwamgarbeyd veroor deeld geweest. Den aengehouden Meurel heeft bekend dat hy den dader is van de moord op M. den Pastor Lorretle van Nyvel overlaetst gepleegd. Hy zegt den eenigeu dader te zyn, maer gehandeld le heb ben op de opstokingen van zekpien Alaqne. Dezen loochent zulks. Meuret heelt eene halve pint geue- ver gedronken vooraleer de misdaed te bediyven. Hy is eene eerste mael iu liet hnys geslopen, en den moed hem onlgaende, is hy terug gekeerd korten tyd nadien is hy eene tweede mael naer binnen gekomen, heeft gebeld, en zich vei volgens achter eenen boom m den hof verborgen terwyl den pastor de deur ging openen. Als dezeitlenig kwam, heeft hy den pastor den eersten slag toe- gebragt. Den slryd was levendig; twee mael wierd den aenvaller ten gronde geworpen door den pastor die er in gelukt was hem den houten hamer, waer mede hy hem geslagen had, le ontrukken.. Het is alsdan dal hy door eene laelste'pooging den onge- lukkigen priester onder heeft geworpen, en hein eenen doodelvken slag heeft toegebragt. Meuret be kent ook den dadef le zyn van den diefstal, onlangs in de kerk van Ste-Gertruyde gepleegd. Hel schynt dat zyne bekentenissen voor andere opgesloten persoonen zeer gewiglig en nadeelig zyn. Een zeer ernstigen aenslag is te Vilvoorde bedreven, wuerniede de politie zich in dezen oogen blik yverig bezig houd. Eene dame van de stad, Mevr. S... was een dag der verledene week alleen te huys. Haren echtge noot en hare dienstmeyd waren uylgegaen, wan neer zich twee vvelgekleede persoonen aen boden en vroegen om Mynheer S... te spreken, dien zy waer- schynlyk afwezig wisten. Terwyl de dame de straetdeur openhield wierd zy op eens by liPt lig- ehaem gpgrepen door eenen van beyde persoonen en tot in eene achterkamer gesleept. Den anderen boosdoener had de deur in T slot gedaen. Terwyl den eerslen de ongelukkige vrouw belette te roepen of zich le verroeren, opendeden anderen eene kas op de eerste verdieping, waer hy naer toe was ge- loopeii en haelde voor 12,000 fr. weerdyen uyl in bankbriefjes en nvverheydsaktieii. Beneden gekomen zvnde, bonden zy de onge lukkige vrouw vast en mishandelden haer nog daerenboven. Zy bonden hare voeten met eene koord aen de tafel, en maekten hare handen aen den hals vast, ten eynde haer te beletten eenige be weging te maken Dit gedaen zynde liepen zy met groote haest het huys uytf Men leest in de Union da^Charleroy g Onze vermoedens verwezenlyken zich de ar- beydende klas, geen werk hebbende en by gevolg geen brood, begint te klagen en te knorren. Zy heeft zich ongelukkiglyk overal niet bepaeld hy deze teekens van onlevredenheyd er hebben zich beklagenswperdige betoogingen opgedaen in ver- schillige middelpunten de troepen zyn in de ka zernen opgesloten en de gendarmëry is geroepen geweest om hel orde te handhaven, ook zyn er gis teren aenhóudingeii gedaen geweest te Marcinelle en Gilly een tiental rustsoorders zyn gekoord en gebonden geweest en naer bet celgevang overge- bragt men heeft ze omtrent dry ure, onze straten zien doortrekken, ii) 't midden van een geleyde gendarmen zy zullen gedurende lange dagen en misschien maètiden eene uer van vervoering uyl- i boeten,

De Denderbode | 1868 | | pagina 2