22<k Jaer. Zondag, i lieert 1868. N" I4. VERTREKUREN UYT AELST NAER 6 VERTREKUREN UYT VOEGENDE STATIËN s LAND TE HU li EN OF TE KOOP! Want -)X(- Zaek De Ruck. De inpalmingen der Jesuiten sedert GO jaren. BEN BENDER-BODE Dend 5-25 8-33 12-2 3-15 6-15 1 Gend, (6-05 vrvdag) 7-' 3 (E 1« 8» 3° kl.8-32 -Lokeren 5-25 8-33 12-25 3-15 6-13 jg 8-52 12-25 12-48 3-18 «-18 6-30 9-10 Bnis 7-58 8-31 E(1 23k1)8-46 11-40 11-57 1-20 S Brugge, Osl. 7-03 3(1 4 381). 8-32 8-52 12-25 2-45 5-47 E (I1 2« 3* k') 5-52 8-3(1 14-48 6-15 6 30 Mech. 5-95 8-31 E(1 23 kl.) 8-33 8-46 11-40 Doornyk, Korlryk, Moescrocn, Ryssel (langs 11-57 1-20 2-45 3-15 5-52 8-50 jg Good) 8-32 8-52 12-25 12-48 3-18 6-30 An,T'tn 1i -73iiE2n I Sg4mk^ 846 I Booro Ryes, (langs Alb) 7-58 11-00 Alb 5-52 11-40 11-or 1-40 2-45 3 15 S-d28-=0 g [0[ Ko,4yk VZalJrtl. en Zondag. f.euv. Tlnenen Luyk Verv. Landen. 5-25 8-31 ;g 8-33 El 23 kl.) 8-46 11-40 41 57 3-15 5-52 ffi Nmove, Geersb. Alh, 8-50 Bergen, Quiévrain, Namen ■VAN ANTWERPEN NAEK: Lokeren, Gend, 5-30 7-30 9-00 11-00 3-00 0-00 6-30 7-00 VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 6-30 9-30 10-50 2-50 5-35 6-55. Te Lede staen al de konvoys uytgenomen de Expres. Te Idegem en Santbergen slaen al de konvoys. - Te Gyseghem staen stil al de konvoys. Te Denderleeuw slaen al de konvoys uyl^en. de vertrekken van Brussel 6-30 8-12 12-15 5-50 0-00 en nvt. Aelsl 8-31 11-40 1-20 5-47. Vertrekuren uyt Denderleeuw naer Brussel 8-11 8-59 12-10 2-58 6-05 9-02 9-07. 7-58 2-45 5-52 J-58 2-45 5-52 Cutque >Suum. VAN LOKEREN NAER Dendermonde, Aclst, 7-05 10-55 1-55 5-00 7-38 Ninove, Geeraerdsbergen, Alh, 7-05 1-55 5-00 0-00 0-00 VAN ATH NAER t Geeraerdsb, Ninove, Aelst. Deridcmnnde, Lokeren 6-55 8-12 Geerardsb. 10-^5 4-15 7-35; Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-55 8-12 Geerards. 10-35 4-15 7-35. Brussel (lang Denderleeuw) 6-55 10-35 4-15 7-35. Gend. Bruggse, ostendeflangs Aelst). 6-55 8-12 Gend 10-35 4-15 Exp. van Ronssc naer Audenaerde, gend. 8-05 11-25 3-20 4-25 8-22 VAN BRUSSEL NAER t Aelst, Gend, 6 30 E 1 2 3 kl.) 7-30 8-12 11-20 12 15 Exp. 2-14 5-10 5-50 8-15 Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 40-30 2-14 5-10 0-00. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-36 11-33 00-00 2 22 5-29 8-18 (langs Mech.) 5-50 8-56 3-36 8-09 Aelst 7-36 0-00 11-33 00-00 2-22 5-29 8-18 0-00. van braine-le-comte naer: Enghien, Geerardsb, Soltegem, Gend, 6-51 11-04 4-07 7 55 van gend naer Sottegem, Braiiie-le Comle, 6-10 0-00 3-25 0-00 Onze geërde inschryversdie voor 1867 en vroeger nog niet vol- daen hebben, worden vriendelyk verzocht ons hunnen inschryvingsprys, in een mandaetop den post, te laten toekomen, om ons nuttelooze kosten van inzamelingen tydverlies te -sparen. Wy rekenen op de welwilleiidheyd onzer geachtte lezers want den tyd is by ons toch zoo kostelyk. AELST, DEN 29 FEBRUARY 1808. Dit is den uytroep van den heer Dumortier te gen zyne eygene vrienden, die de afschaffing der loting en dér bestendige legers vragen. Hel is eene uytdagende schandelykheyd van den heer Duraortier, de vaderlandsliefde zyner kollegas aldus te verdenken. Maer zou den afgeveerdigden van Rousselare durven staende houden, indien Pruysen, Vrank- ryk of Engeland ons wilde Inpalmen, dat wy niet onze nieuwe ministeriele krygsherinrigting eene dier dry mogendheden kunnen verslaen Indien eens een gunstig oogeublik mogt ko men, om de veroveringsplannen van Pruysen en Vrankryk te bevoordeelen, zal het dan niet'goed zyn op de grenzen eenen pael te stellen waerop den heer Duraortier in zwarte letteren kan schry- ven 1 Vg hebben hel volk door (le onregtvéerdigste belastingendie nooyt iets ópgebragt hebben, verarmd, uglgeput en verlamdwy hebben een overgroot le ger uyt de beste krachten lier natie ingerigt en een 'machtigen krygstoestel aangekochtkom Vrankryk, kom Pruysen, de natie is te moedeloos, is te zeer uyt- geput om u wederstand te kunnen bieden, en ons le ger en ons krygstoestel zullen u een krachtig middel zyn om uwe veroveringen voort te zetten of uwe ge baren in toom te houden Zoo spreekt de catholyke Volksstem van Ant werpen. Maer wy vragen er ky of de persooulyke vaderlandsliefde'van M. Duraortier alleen de re kening raaekt der natie? Of het volks-en vader- landshatend francmaoorisministerie, in 't vervolg, zal rekening houden van M. Dumortiers vader landsliefde, als dezen zich, uyt vaderlandsliefde, zal te verzetten hebben tegen de ministeriele ont werpen van vryheydsraoordery, van godsdienst verdrukking, van volkspiagery en van uytzuvging der natie zoo en gelyk wy sedert ettelyke jaren zooveel en zoo dikwils gezien hebben? Hekent M. Dumortier daerop, hy steunt op een gebroken stolt. 'T is uyt 't verledene dat men het toekomende moet beoordeelen. M. Dumortier heeft steeds de gewoonte gehad in 't harnas te springen telkens dat het francmaconsgespan onze kostelyke vry- heden aanrandde, 't volk wilde verdrukken, den godsdienst óndermynen, het onregt en de schan- DE MOEDER DES LOTELLYGS, Op eenen schoonen julydag bevond ik mv in de nabv- heyd van bet dorp Luneville, in Normandiën, en hield my bezig met eenige schetsen van verschillende ge zichtpunten te nemen, om dezelve vervolgens op het doekte brengen, Juysl had ik eene ruwe schels van eene vervallene hut gemaekt, toen eenen heer van zeke ren leeflyd my naderde, my beleefd groette en eenen blik op myn voltooyd werk sloeg. Die nederige hut, die gy daer op het papier ge- bragt hebt. zeyde hy, doet my telkens op de oude vrouw denfken, welke dezelve bewoonde en die onder myne oogen bewees, wat de liefde eerier moeder is. Ik was zoo vry den onbekenden heer deswege eeni- gen verderen uylleg le vragen, des le meer daer my die weymge woorden nog al belangryk voorkwamen. Ge- reedelyk bewilligde by hierin-en begon aldus; Mynen vader, Duval gelmeten, bezat eenen eygendom achter den kleynen heuvel, dien gy daer ziel. De woning was betrokken door den heer Joseph Dumouriez met zyne vrouw en hunnen deugdzamen nêgentienjarigen zoon Louis, Op zekeren zomerdag was vader Dumouriez in zynen hof aen 'l werken, doch scheen niet opge- -ruymd zoo als naer gewoonte, Zyne hand beefde, ven van tyd lot tyd vloeydeer eenen traen over zyne wangen. Zyn zoon een flinken jongeling, stond eenige stappen van hem, zyne blikken nu eens naer zynen vader en dan we der naer den grond slaende. Zyne ongeruste en zwy- de plegenMaer wat heeft hy er bv dit hate- lyk francmaconsgespan mee gewonnen Niets, volstrekt niets En hoe zoo Wel hy heeft voor zyne oogen de testamentver- hreking zien invoeren, de liefdadigheyd zien kluy'steren, den catholyken priester op den preek stoel zien muylbanden, de catholyke studiebeur zen zien rooven, de kerkhoven zien onteer en,, een rampzalig magonniek onderwys zien iurigten, de onafstelbaerheyd der regters zien vernietigen en meer andere ongegtigheden zien plegen, die het volk vervloekt en vermaledyd, omdat het ziet dat de kloekste steunen van onder het nationael gebouw met geweld weggerukt worden. Heeft M. Dumortier nu meer trouw dan vroe ger in de francmaconspolitiek Peyst hy dat die politiek zal gemaiiger, regtveerdiger handelen als zy, van top tot teen' gewapend, de magt zal in d'hand hebben om het ontevredene, het jamme rende, ja, zelfs het verbolgene volk met kanon-en bayonnetgeweld te onderdrukken? Zulks vermee1 nen, is zich vrywilliglyk blootstellen aen eene onvermydélyke teleurstelling. Het is in den aerd in de natuer van een doctrinarisch fraucmapóns- bestuer de catholyken te kwellen, den godsdienst te verdrukken, de volksvryheden te schenden, de schreeuwendste onregtveerdigheden te plegen, en daerby 's volks zweel en bloed uyt te zuygen om creaturen, en slaven en handlangers, door den schandelyksten kozyntjeswinkel, te bevoor- deeligen en alleen te begunstigen Moet M. Durmortier van dit alles nog overtuygd worden Wy denken het niet, want hy zoowel als wy, kan zyne oogen 't land rond slaen en ner gens zal hy eene stad of gemeente aen treffen waer het maqonniek doctriuarismus meester is, en waer het niet gaet gelyk wy hoogèr aenstip- pen 'T is dan eene diepbetreurensweerdige mis greep voor M. Dumortier aldus de vyanden van Kerk, Volk en Vryheyd in d' hand te werken en ze te bekleeden met eene magt waermeê zy de catholyke van Belgiën zelfs het regt en de vry heyd van te klagen zullen konnen ontrbóven. Het pynigt ons dieper in de zaek te treden, om dat wy, lot ons grootste hertzeer, ^moeten besta- tigen dat zelfs de warmste vrienden van Gods dienst, Vryheyd en Vaderland oogen hebben en niet zien, ooren hebben en niet hooren, handen hebben en niet gevoelenIs 't eene straffe van den hemel, die de catholyken wilt kastyden om hunne pliglige onverschilligheyd, om hunne betreurlyke werkloosheyd, om hunne veroordeel - bare flauwhertigheyd waerdoor zy zooveel boos- heyd, zooveel kvvaed en schande hebben laten plegen, oh dan blyft er ons niets anders te doen dan 't hoofd te bukkenMaer toch achten wy het eene pligt voortdurend de waerheyd te zeg genValt zy hard, 't is onze schuld niet, wy zegden ze van over 25 jaren, en 't geen wy van toen af vreesden en voorzegden, zien wy thails letterlyk gebeuren. Hadden de catholyken stout moediger, krachtdadiger gehandeld, nooyt zou Belgiën zoo digt by zyne zedelyke, stoffelyke en godsdienstige ruïne geraekt zyn. gende houding, alsmede zyne kleeding, toonden aen, dat er iels buytengewoon op handen was. Op eens sioeg het lien ure op den dorpsloren. Louis slapte naer zynen vader, en zeyde met eene ontroerde stem, terwyl hy hem in zyne armen drukte: Vaerwel, vader! den krygsdienst roept my; ik moet vertrekken.. myne makkers wachten my in hel dorp. Reeds hoor ik '1 tromgeroffel, dat ons by elkander roept. God geve dal wy elkander nog mogen wederzien' Vaerwel, mynen zoon, vaerwel zegde den land man, bevend, terwyl hy Louis krampachtig aen zyn hert drukte houd moed, doel uwe pligt als soidaet en als christen, en den hemel zal over u waken Den diepen ontroerden vader kon niet wederspreken hy keerde zich om en storte tranen. Louis kwam ver volgens naer my, drukte my de hand en zeyde Ernest houd u goed misschien zal het de laelsle mael zyn, dal ik u nog zal zien en spreken vaerwel Daerna liep hy andermael naer zynen vader, omarmde hem op nieuw, en zeyde: Goeden vaderbreng aen moeder mynen vaer wel ik heb haer myn afseheyd zelf niet duryen bren gen... Misschien bezweek zy. Vaerwel.! En met wankelende schreden verwyderdc zich Louis tot aen de tuyndeur, die op de groole baen uyt kwam, en wierp nog eenen langen blik op die hut, die hy mis schien nooyt meer zou wederzien. Den ouden Dumouriez was diep geroerd hy hield zyne blikken ten gronde gerigt, terwyl hy van tyd lot tyd zyn werk hervatte en met zyne hand de tranen of- vaegde, die over zyne wangen biggelden. Men leest in een fransch zondagblad, van Brussel, la Cloche Indien men den Echo du Parlement mag ge- ïoo.ven, de zaek De Buck is geëyndigd. Den nota ris Valentyns, erlgeiiaem van wylen zynen broe der den advokaet Valentyns, die den algemeenen legataris was van G. De Boey, slaet deze nalaten schap af, en de wettige erfgenamen, onder welke B. De Buck, wiens handel en wandel gekend zyn door de jaerboeken van hel iylsiraflelyk regt, komen in bezit van liet goed door hunnen bloed verwant nagelaten' en geschat op 800,ÜUÜ IV. Het vierde deel dezer som komt van regtswege toe aen den neef van den testateur, P. Van Alsenoy, Jesuit, die, zoo het schynt, van zyn, deel in de nalatenschap van zynen oom afziet. Maer is de zaek De Buck geëyndigd, den oorlog tegen de Jesuiten herbegint. De liberhatèrs-ga zetten werpen bun op nieuw den smaed en laster toe, en betigten hun wederom van inpalming. Wat is er op die gedurig herhaelden smaed en laster te antwoorden Eerste antwoord. Niet een regterlyk vonnis is erin geheel deze zaek uytgesproken tegen de Jesuiten, niet een officieel bewysstuk is de be schuldigingen van inpalmiug komen bevestigen die men op hun wilde doen drukken. Tueede antwoord. Volgens den Echo du Par lement die zeker voor den Echo der Jesuiten niet aenzien word is M: den notaris Valentyns zelve, die ook van Jesuilismus of klerikalisinus niet verdacht is, den verdediger gewórden der Jesuiten. En inderdaed den Echo du Parlement zegt dus, ten gevolge vau het enkwesl Dat M. G. H. Valentyns, oud-notaris, niet alleen aen B. De Buck, eenigsten eysscher in 't proces, maer ook aen de andere erfgenamen van G. De Boey geschreven heeftDat zynen broeder en gever standvastiglyk en met.eed verzekerd- had dat hy geen hoegenaemden last van G. De Boey ontvangen hach om in het geheele of ten deele zyne nalatenschap aen derde die onbevoegd waren overteleveren, dat hy zelve, sedert omtrent twee jaren, deze nala- tenschap geërfd had zonder dal ievers een onbevoegden de minste aenspraek gemaekt heeft op wat voor goed het zy van deze nala- tenschap voortkomende, en dat hy zich dus wettigen en onbetwistbaren erfgenaem der zelve geloofde. In twee woorden. 1° Het is door niet eene gegronde reden bewezen dat de Jesuiten de in- palmers zyn van het testament De Boey. 2° Een liberael zelve, den oud-notaris Valen tyns, verklaert dat noch hy, noch zynen broeder belast geweest zyn zelfs een deel der nalaten schap van G. De Boey aen de Jesuiten over te leveren, maer dat zy er alle beyde de wettige en onbetwistbare eygenaers van waren. Conclusie Waer is dan de inpalming door de Jesuiten gepleegd Nergens. Wat gaen de Jesuiten uyt dit erfdeel ontvangen? Geen duyt. Iloe gaet men het testament van G. De Boey uytvoeren Averechts. Terwyl men, ter gelegenheid van de zaek De Buck, die onlangs komt te eyndigen, de Jesui ten als testamenlinpalmers beschuldigd had, had den wy wel willen een statistiek geven van de vonnissen die sedert eene halve eeuw tegen de Jesuiten voor dergelyke feyten zyn uytgesproken. Maer M. den advokaet Quairier, in zyn pleydooy' voor de familie van wylen den advokaet Valen tyns en tegen den reeds door 't regt gestraften De Buck, is ons daer in reeds vooiuylgegaen. Sprekende van die hatelyke beschuldigingen tegen het gezelschap van Jesus en antwoordende aen dezen die durfden zeggen, zonder het zelve te gelooven, dat de Jesuiten onophoudelyk de inpalming plegen en zich van alle middelen be dienen om, ten hunnen voordeel©, de erfdeelen behendiglyk tot zich te trekken, M. Quairier zegt - Gy hebt de Jesuiten, betigt van de gewoonte te hebben van inpalmen en gy hebt gezeyd dat aengezien zy ligt en gewoonlyk inpalmen, zy nu ook in de voorhaudige zaek ingepalmd hebben. Onze tegenstrevers brengen maer allyd betigtingen by, maer zy bewyzen nooyt iets van 't geen zy bybrengenDe gewoonte a is de herhaling van een en den zelfden akt. Nu, als de Jesuiten de gewoonte hebben van testamenten in te palmen, zy moeten er veel ingepalmd hebben en onze tegenstrevers zullen geen moeyte hebben om menigvuldige bewyzen vau die inpalmingen by te brengen. De vonnis- registers moeten er vol van staen. Neen, Mynheeren, 't is mis, ik heb met aen- dacht al de fransche en belgische vonnis regis- ters doorzocht, en ik heb in niet een register sedert 60 jaer, zoo wel van Vrankryk als van Belgiën een enkel proces gevonden van inpal- ming tegen de Jesuiten. Enkelyk heb ik twee processen gevonden voor tusschenstelling vau persoonen. Deze zullen wy later onderzoeken. De redenering dan onzer tegenstrevers is niet gegrond, zy rust op valsche stellingen met een woord zy is niet serieus. Wy dagen de lasteraers der Jesuiten uyt te bewyzen dat de opzoekingen van M. Quairier niet echt zyn, en zoolang zy ons dit bevvys niet zullen opleveren, zullen wy, hun als eerlooze lasteraers aenzien en ze met volle regt als dus danige aen den schandpael nagelen. God znchle hy, waerom moeten toch die groote legers beslaen Brengt dan den oorlog, dien keyzejs en koningen legen elkander voeren, wel voorspoed en ge luk aen Ach neen ydelen roem, ziedaer meestal alles! De welvaerl is in den vrede, de vryheyd en den arbeyd Een minuet na hel middaguer kwam zyne vrouw in den hof, om te zien waer OumouiHc. too lang uylbleef. Zy verbleekte, zoodra zy de misvormde gelaelslrekkcn van haren man bemerkte, blikte langs alle zvden van den hof rond, bezag andermael de roodgeweende oogen van haren man en riep vervolgens op eenen hartver scheurende loon uyt: Ach, hv is dan vertrokken Hy is dan door die on gelukkige conscriptie soidaet moeit n worden God! God! nooyt misschien zal ik mynen zoon meer weder zien, nooyt.... En de ongelukkige moeder viel snikkend tegen eenen boomstam neder. Bedaer u, vrouw zegde Dumouriez /bedaer u, wy hebben gemeend u den dag van zyn vertrek te moe ten verbergen doch God zal over hem tvakèn. Maer zy hoorde deze woorden niet meer; hare han den hingen slap naesi haer lichaem hare bleekè lippen Iteefdeh, hare oogen waren onbewegelyk en zy scheen als aen alles ongevoelig. Nadat deze eerste gemoedsaandoening een weynig voorby was, trachtte den hovenier haer door troosten de woorden op te beuren, hielp haer opstaen en leydde haer naer buys. Zy zuchtte diep, döeh^geen enkel woord kwam over hare lippen. Sedeit lange jaren hebben wy nog ZOO geetie treffelyke vastenavondfeest zien Vieren dan dees jaer. De Maetschappy der Bokkenrvders heeft maendag en dynsdag in zoo deftige 'als smaek- volle kostumen de straten dezer stad doorwan deld en de talryke bevolkingen soo van Aelst als der omliggende op de aengenaemste wyze ver rast. De Bokkenrydersmaetschappy heeft zich by dezen enkelen 'triomftogt niet gehouden, zy heeft byzonderlyk aen hare arme, noodlydende 'mede burgers gedacht, en aen dezelve met duyzende tarwenbrooden van eerste klas uytgedeeld. Eenige maenden waren er sedert dit voorval verloo- pen,.dal my diep getroffen had. Myne familie had het buvlenverblyf verlaten en ik hervatte myne studie in het coflegiè.Op zekeren dag, gedurende het uytspanningsuer hoorden wy eensklaps hel tromgeroffel en het trompet geschal, dat meer en meer naderde. Het was een infan- tcrie-regiment, hetwelk op bevel van Napoleon I het leger, dal naer Duytschland trok moest vervoegen. Op eens zag ik Louis Dumouriez, dien ik, ondanks de ver andering van zyn kostuem, dadelyk herkende. Vaerwel, Louis riep ik hem toe. e Hv hoorde my, keerde zich om, deed een teelten met zyne hand, en nep op zyne beurt Vaerwel, Ernest Elk jaer ging ik naer Luneyille en bragl aen de ouders van Louis lyding, welke myn vader zich op het ministe rie van oorlog wist te bezorgen. Zoo als gy ligt begrypt, vvierd dezelve immer met de grootste vreugde ontvan gen. Dan helaesdeze vreugde, dit geluk moest van kor ten drier zyn Weldra vernamen wy, dat Louis zwaér" gekwetst was en als nood op de lysl van zyn korps was gebragt. Ik zal niet beproeven u do smart, de droefheyd dief ongelukkige lieden af te schetsen, wanneer, na lang ge- aerzeld te hebben, men hun eyndelyk van de zaek ken nis moest geven. Alles wal ik kan zeggen, is, dat Dumouriez, wires gèzondhcyd sedert lang'verzwakt was, weldra stier»'. Wat de arme moeder bel relt deze kon dien zwaren 3iag ondersftaen, zonder te beawyken. (Slot by naeste Nr)

De Denderbode | 1868 | | pagina 1