22<le Jaer. Zondag, 1 o Meert 1868. i\T° 1126. VERTREKUREN UYT AELST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN: WAT DOET DEN PAUS Wilt gy het weten Hoe meestendeels de liberale melkbaerden bestaen. DEN DENDER-BODE •nend. S-2S 8-33 l*-i 3-1S 6-1S S Gend, (6-OB vrvdag) 7-' 3 (E 12» 3° M.8-32 lokeren 5-5S 8-33 14-ÏR 3-15 6-43 m 8-52 <2-25 12-48 3-18 G IS 6-30 9-10 Brus 7-38 8-31 E(1 23k')8-46 11-40 11-57 1-20 S Brugge, Osl. 7 03 E 1 2 3 kl)8-32 8-32 12-23 2-45 5-47 E (la 2e 3" k') 5-52 8-50 ffi 12-48 6-15 6 30 lllech. 3-93 8 31 E{1 23 1d.) 8-33 8-46 11-40 |j Doornyk, Kortryk, Moescroen, Rysscl (langs 11-57 1-20 '2-43 3-13 5-52 8-50 I Gend) 8-32 8-52 12-25 12-48 3-18 6-30 A".7'inil 57311E2« I 45 Vl8535 hI'bW' I Doonl R>'ss' (lan»s Mh) 0"U0 Al>' S'52 11-40 11-57 1-20 2-45 8-15 O-8Ï8-50 Ko].\ryk V.atèrd. en Zondag. leuv. Thienen Luvk Verv. Landen. 5-25 8-31 8-33 El 23kl.) 8-46 11-40 11 57 3-15 5-52 jl Ninove, Geersb. Ath, 7-58 2-43 5-52 5-50 9s Bergen, Quiévrain, Namen, 7-58 2-45 5-52 VAN-ANTWERPEN NAER: Lokeren, Gend, 5-30 7-30 9-00 U-00 3-00 0-00 6-30 7-00 VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Anlwerpen, 6-30 9-30 10-50 2-50 5-35 6-55. Te Lede slaen al de konvoys uytgenomen de Expres. Te Idegem en Santbergen staen de konvoys. - Te Gyseghem slaen slil al de konvoys. Te Denderleeuw slaeu al de konvoys nvtgen. de verirekken van Brussel 6-30 8-12 12-15 5-50 0-00 en uyl Aelst 8-31 11-40 1-20 5-47. Vertrekuren uyl Denderleeuw naer Brussel Eiiiqnc Siian ■■■-vcagram»""-- 8-11 8-59 12-10 2-58 6-05 9-02 9-07. 6 FBANKS 'S JAMS. VAN LOKEUEN NAER. Dendermnnde, Aelst, 7-05 10-55 1-55 5-00 7-38 Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, 7-05 1-55 5-00 0-00 0-00 VAN ATH NAER Geeraerdsb, Ninove, Aelst, Dendermnnde, Lokeren 6-55 8-12 Geerardsh. 10-35 4-15 7-35. Lessen, Geeraerd3bergen, Ninove, Aelst 6-55 8-12 Geerard.s. 10-35 4-15 7-35. Brussel flang Denderleeuw) 6-55 10 35 4 15 7-35. Gend. Bruggse, ostende(langs Aelst). 6-55 8-12 Gend 10-35 4-15 Exp. van Ronsse naer Audenaerde, gend. 8-05 11-25 3-20 4-25 8-22 VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 6 30 E 1 2 3 kl.) 7-30 8-12 11-20 12 15 Exp. 2-14 5-10 5-5Q 8-15 Ninove. Geeraerdsbergen, Alb (langs Denderleeuw), 7-30 10-30 2-14 5-10 0-00. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-36 11-33 00-00 2-92 5-29 8-18 (langs Mecb.) 5-50 8-56 3-36 8-i?9 Aelst 7-36 0-0» i 1-33 00-00 2-22 5-29 8-18 0-0'). van BRAiNE-i.E-coMTE naer: Enghien, Gcerardsb, Soilegem, Gend, 6-51 11-04 4-07 7-55 vangend naer: Sotlegcm, Braine-le Comte, 6-10 0-00 3-25 0-00 Onze geërde insehry vers die voor 1867 en vroeger nog niet vol doen hebben, worden vriendelyk verzocht ons hunnen inschryvingsprys. in een mandaet op den post, te laten toekomen, om ons jiuttelooze kosten van inzameling en tydverlies te sparen. Wy rekenen op de wehvillendheyd onzer geachtte lezers want den tyd is by ons "toch zoo kostelyk. AELST, DEN 14 MEERT 1868. De francmaconsgazetten, de liberhaters her- bergpredikanten. de magonnieke konferentieklap- pers zingen op alle toonen dat den Paus geen leger mag hebben, geene kanonnen, geene naeld- geweeren mag gebruyken, immers dat by geencn ooi'log mag voeren noch toevlugt tot het geweld nemen. Deze gasten die hierin de heyligheyd en de princiepen van broederliefde der catholyke religie vëynzen te eerbiedigen, terwyl zy dezelve in alle andere zaken versmaden, vervolgen, lasteren en in modder en slyk zoeken te versmachten, die gas ten zoeken niets anders dan de eenvoudige men- schen en hunne domme gapers te foppen en te bedriegen. Den Paus voert geenen oorlog, noch zoekt zyiie Staten te vergrooten, maer hy verdedigt zyn heylig gezag, hy verdedigt datgene wat aen al de catholyken der wereld is, hy handhaeft de orde en de regtveerdigheyd. Zyrie soldaten zyn de beschermers der ware vryheyd in de wereld. Het sehandgespan dat hy terugslaet bestaet niet ■uyt vyanden gelyk men gewoonlyk zegt, maer liet bestaet uyt baenslroopers, uyl dieven, moor- denaer's en brandstichters. En welk andereu naem verdient een gespuys dat vecht zonder oorlogsverklaring, zonder zending, zonder vaen- del ten zy ait van den duyvel. Het geld dat.dient om soldaten, wapens en oorlogsgeluyg naer Hoornen te zenden zou veel beter besteed worden, zeggen die zelfde gasten, om den armen te spyzen en de ellende ter hulp te komen. Den Paus en al de catholyken zyn ook van dit zelfde gedacht. Den Paus zou liever hos pitalen, scholen en'liefdegestichten bouwen dan kazernen, hy zou liever den catechismus aen de kleyne kinderen doen leeren dan de exercitie aen de soldalen. Het bewys hiervan, is dat hy het altyd gedaen heeft. Roomen was allerbest voor zien van alle soorten van liefdadigheidsgestich ten, scholen voor armen en ryken," hospitalen enz., terwyl 't nauwelykseene kazerne bezat voor de gendarmerie. De muren en fortificatiën van Roomen waren zoo vervallen, dat men dezelve gansch op nieuw moet heropbouwen, daer de scholen en liefdadigheidsgestichten er in den schitterendsten staet van onderhoud verkeeren. En wie is 'tdie den Paus dwingt zyn en ons geld aen wapens, legers en versterkingen te ver kwisten Wie is 't die den Paus verpügt geld en bloed te verspillen aen zaken waervan hy eenen gruwel heeft Wie is 't die den Paus noopt de band uyt te steken om onderstand van de catho lyken af te smeeken Wie is 't die den Paus in (Ie bittere noodzakelykheyd stelt zyn gouverne- nemenl, door leeningen, met schulden te over laden DE SOLDATEN VAN DEN PAUS. DOOR P. D.... Voor God on de II. Kerk zvfi ome broeders gestorven. Mgr. Uupanloup. VOORWOORD. Wie errinnert zich niet het bloedige drama in de laetsle maenden van het jaer 1867 ie Roomen ontrold Alles scheen samen ie spannen om bet reeds zoo be proefde ltaliën nog dieper in den afgrond te storten, (le revolutie, eeuwige vyaudin van Gods berk, te doen zegepralen en de gedrochtelyksle leerstelsels den troon der waerbevd te doen vervangen Roomen of de doodklonk bet gansch Europa door, :Morgen nep Garibaldi, morgen zal het Tabernakel der afgodery (Roomen) den genade slag ontvangen. Terwyl bet gouvernement van ltaliën de huychelendste middelen in het werk legde om Vrankryk en de andere catholyke Mogendheden te misleyden, terwyl vryden- kers en goddelooze, protestanten en scheurmakers, alle vroegere vyandschap vergelende, zich met de vry- metselaerskomiteyten vereenigden om met samenwer kende poogingen Roomen te bestormen en hel Pausdom Gy zyt het, moordenaers- en dievengespuys van Garibaldi, Mazzini, en consoorten. Gy zyt het, goddeloos francmagonsgespan. Gy zyt het, religie- en kerkhatend iiberhaters- gedrocht. Gy zyt het, prangdieven, die er gedurig op uyt zyt om de geeslelyke goederen voor nen appel en een ey in te palmen. Gy zyt het, met een woord, gy allen, die de principen van regtveerdigheyd by't volk uytdoofl om u zelve te vetten en te verryken, ten koste van een ander. Wie hitste eerlyds 't volk op tegen den Zalig maker? 'T waren de schynheylige Phariseën, die met de wet op de boorden hunner mantels ge schreven liepen. Wie komt er nu, onder Hschyn- heylig voorwendsel van broederliefde en met eeue valsche verontweerdiging, een eerlyk man beschuldigen wapens gekocht te hebben om zyne beurs en zyn leven te verdedigen 'T zyn de Phariseën der negentiende eeuw, de liberhaters, de francmagons, de solidairen en 't goddeloos dievengespan van dezen tyd En al een goed leger in te rigten, wat doet den Paus nog Hy verdedigt en .beschermt het goed der ar men, der weduwen en weezen van zyne staten. Doorloopt eens de gestolene provinciën van den Paus, ltaliën, Siciliën, Napelsimmers al de landen waer de revolutie de overhand gehad heeft, en wat zult gy ontmoeten De klooster- orders verjaegd, de kerkgoederen gestolen en verkocht, de liefdadigheydsgestichten verarmd en verwoest, de weezenhuyzen en derzelver goe deren vernietigd en verkwistDe armen sterven er zonder hulp, de weezekinderen en ouderlingen zyn onbermherligkk op straet ge smeten, de openbare stad- en gemeentekassen uytgeplunderd, de byzondere fortuynen verloren, en de ellende ten toppe gestegenZiet daer het werk der magonnieke inslikkers, verleyders en volksbedervers Moest dit gespuys eens binnen Roomen ruk ken, het zou er de zelfde buytensporigheden, de zelfde schandelyke dieveryën, de zelfde jammer- lyke verwoestingen, de zelfde eerloosheden ple gen in eenige dagen zou zy onberekenbare schatten, byeengebiagt door de liefdadigheyd der catholyken, inpalmen, de kerken plunderen, de gods- en weeshuyzen verwoesten, de toevlugts- oorden voor alle slach van ongelukkige, gebre- kelyke en arme dompelaers verdelgen, die allen, tot den dag van heden, door den Paus en zyn gouvernement geholpen, getroosten onderhouden wordenDit alles word door den Paus en zyn leger verdedigd, en dit is zyne pligt aengezien de bewaring hem er van is toevertrouwd De kinderen zullen zekerlyk den familievader niet verwyten noch blameren omdat hy maet- regels neemt om zyn buys, zyne goederen te vrywaren en le beschutten tegen de aenvallen van stroopers, dieven, moordenaers en andere schelmen van d'ergste soortMaer wat geen een treffelyk braef kind zou durven doen] dit doet het walgelyk francmagonsgespuys. Voor den eersten keer verkondigde 't Verbond zaterdag openiyk den lof der francmagons. Wy nemen akte van dit feyt, '1 geen menige verblindde eatholvke oogen zal doen opengaen wegens de gevaerlyke strekking* van dit blad. 'T Verbond begint met een 'artikel over 'de liaiid- werklmyzengelrokken uyl den Journal de Gand, ge- omverre te werpen, trachtte men door alle snoode mid delen het romeynsche Volk legen zynen Paus-Koning in opstand le brengen. Aen de vurigste Vaderlanders schilderde men in krachtige woorden de schoonste toekomst af; ltaliën, onlslaefd van bet Pausdom zou met de vryheyd de guide eeuw zien herleven. Aen 3ndere loonde men in het verschiet het goud en de oneyndige schatten der pries ters en kloosters ten buyt. Zoo verzekerd waren de goddelooze van bunnen zegeprael, dat een magonniek dagblad schertsend aen de Catholyke vroeg 4' Geene schynredens, geene ydele woorden meerSoldaten van Christus, waer blylï gy Gael naer Roomen uwen Paus verdedigenga et het Pausdom redden. De plicht roept u of is uw geloof in de 11. Kerk niet reglzinnig Maer wy zullen den uyt- slag zien. Eb wel men heeft den uytslag gezien men heeft gezien hoe de catholyke zich op het noodseyn vereeni gen, hunne loopbaen, familie, vaderland verlaten om tegen de Europesehe barbaren eenen nieuwen kruys- togt aen te gaen hoe alle landen der wereld. Vrankryk, Belgiën, Holland, Zwitserland, Engeland, de Vereenigcle Stalen van Amerika, hunne edelste" zonen naer Roomen gezonden hebben Men heeft die dappere helden, kleyn schreven door de ergste vyanden van onzen godsdienst. In dit artikel word eenen oproep gedaen aen de damen om werk ie krygen voor de meysjes der frnncmagons- scliolen. 'T is de school van den als solidair geslor- ven en gedolven Gallier die in 'l gendscli francmaytfos- blad en levens in 't aelslersch 1 ogieVcrbond-hoog gepre zen word. Geen wonder: Vogels van eender veer en vliegen samen geern. Maer met wat inzigl verheffen zv die francmagons school Met geen ander inzigl dan hel catbolyk werk volk en deszeil's kinderen lol zich le krygen om ze aen de allerzaligste leering onder alle wetenschappen der wereld, den catechismus, te onttrekken en ze maer effenaf op den francmagonsleesl le schóeyën, of ze 111 de onafhanglyke zedeletr onzer hedendagsche gods diensthaters op te Kweeken. Den goddeloozen religiehater Vollaire zegde; geef my de jonghevd, en in korten 1 vel is gansch de samenleving mei ons om den ERRLOOZËN, dit is Christus en zynè Kerk, le verpletteren En wat doen de francmagonshladen om dit rampzalig oogwit te bereyken Zy maken het eenvoudig werkvolk wys dat zy van deszelfs dochters gaen goede en voorbeeldige huvs- vrouwen maken, ja, aposlolinnen van verzedelyking, dat zy alzoo hel geluk, de weelde en den overvloed gaen in d'huysgezinnen bréngen, dal de meysjes zoodanig veel geld zullen winnen, dal zy er een deel gaen kounen op intrest stellen in den liberalen spaerpol Is T noodig die splinternieuwe liberale fopmaohien uyl te leggen NeenIn punt van opvoeding heefl de iVaiipmagonssnctiê reeds hare proef gedaen. Hare school- kinqers hebben ons de maet gegeven van hare godde looze leerstelsels, als zy, le Brussel, rond den afgod Verhaegen, tol spvi en droefheyd van alle catholyke herten, zongen. Weg met 'I geloof! Weg met den Mes siusWeg mei ChristusDe kongressen van Luy' en Brussel hebben de hairen doen omhoog ryzen als het ealholyk Belgiën de kvveekelingen der IVanemagons hunnen helschen haet legen God, legen Christus en zyne Kerk in de zinneloosste woede heeft hooien uyt- braken.E11 mannen van dien Kaliber zouden onze catholyke. meysjes willen opvoeden en verzëdelyken Weg mei dien walgelyken pliariseënwiukel Wat aengaet de magonnieke beloften van verlichting van gespaerzaemheydvan weelde en geluk, daervau heefl den francmagoiishoom ook reeds zyne vruchten gege ven. Men moet buylen Aelst nieL gaen om preuven van dit groot geluk en slimme gcspaerzacmlieyd te zoeken. Die mannen hebben zoodanig welen le sparen, dal zy na de jaerlyksche gewoone budgetten le hebben ver leerd, na de stadslaslen schroomelyk to hebben ver hoogd, ons, hy hun verirek, het geluk, den voorspoed en de weelde van rond een I1AFL MILLIOEN SCHULD gelaten hebben, die de arme burgers nu moeten uyl- zvveelenE11 zulke kerels zouden aen onze kinderen de gespaerzaemheyd willen leeren''1 is de een voudige rede en '1 gezond verstand des volks sehaem- leloos beschimpen. Ne sus Minervam'1 is den ezel die de filosofie wilt onderwyzen. Maer 'l walgelykste van al, is de verfoeyelyke schyn- heyligheyd der francmagons zy zyn aen onze religie verkleefd, zeggen dc logieschryvelaersEn iedereen weel en ziet hoe zy de religie vervolgen in den peisoon van den Paus, in de bisschoppen, in de prieslers en catholyken, lol in de arme en ongelukkige werklieden toe, welke zy pramen hunne gewvdde medaliën af te geven, of geenen slag werk meer le hebben Den Paus, zeggen zy, is eenen verkwister, de Bis schoppen zyn Judassen, dé Priesters zyn uyl halm-s, schynheylige religievoorstaenders, oie '1 volk met leu gens zoeken le paeven, hebzuchiigen naer tydelyke heerschappy, mei een woord, zy "pleylen voor hun geweten niet, maer voor hunnen zak en voor de behou- ïn getal, maer almagtig door Gods versterkende hand, de barbaren, die reeds een deel der Pauzelyke Staten bezoedelen, zien achteruyt drvven en tot eene sehan- dige vlucht dwingen en Europa, verbaesd over zulke zelfsopoflénng en groolsclien lieldenmoed. be groet heden nog in jubelende bewondering de Pauzelyke Zouavcn Schoon inderdaed zyn die Pauzelyke soldalen te Monte-Rolondo, waer z« twintig tegen een streden, in al de andere veldslagen waer zy dry tegen een de over winning behaelden Bewonderensweerdig zyn zy in de brieven waer de edele en zuyvere gevoelens hunner ziel overstroomen Maer schooner nog is hel deze helden aen te staren op hel bloedig slrooy der veldhospitalen, op het lydensbed, waer zv, onder de kramppynen en brandingen, met liefde en vreugd uytroepen «i Voor onzen U vader willen wy alles iyden. Zy alleen die hopen in een toekomende leven, zien met kalmte dc dood naderen, schreef onlangs een vermaerden veldoversten. En zoo is hel. ook. De Pauzelyke Zouavcn hopen met alleen.in een toekomende leven,'zy gev(ielen liet zoowel in den stryd als op het lydensbed, en ge nieten er in hunne gezegende er. zegepralende dood j den voorsmaek van. Dank aen de dappere Zouaven, is dc Revolutie, wel- denis hunner drukking op de onwetenheyd.... Ziet daer hoe de franemagons de religie aengekleel'd zyn Eu zulke gasten zouden onze kinders opkweeken Do wolven kounen alzoo ook de schapen gadeslaen. E11 zy durven nog spreken van verzedelyking met bloole kaerlen Is T mogelyk de huyelielary en judassery verder le dryven Wilt gy eens weten, land genoten, hoe die Jannen met bloole klaerten spelen Ziet hier lellerlyk den eed dien zy moeten afiegge» vooraleer zy als francmagons aenveer'd worden Ik zweer, in den naem des Iloogslen Bouwmeesters van alle de werelden, van nooyt dc geheymendc tee kens, de aen- rakingen, de woorden, de leeringen en de gebruyken der Frans-.dagons te veropenbaren, en van daer overeen eeuwig stilzwijgen le behouden. Ik beloof en zweer aen God van er nooyt iets van te verraden noch door de pen, noch door woorden, noch door gebaren van er nooyt iets van te doen schrijven, noch steendrukken, noch drukkenvan nooyt iets 111 't liclii te geven van hetgene my tot nu toevertrouwd is ge worden of het later zal zyn. Ik verbindemy en onderwerp my aen de volgende straf, indien ik aen myn woord ontbreek Dat men my de lippen brande met een gloeyend yzer, dut men mijne hand afkappe, dat men my de long uyltrekke, dal men my de keel afslekedat myn lyk gehangen worde in eene Logie gedurende de aenveerding van eenen nieuwen Broeder, om myne ongetrouwheya le schandvlekken en de andere te verschrikkendat men hel verders verbrande en de assclie in den wind werpe, opdat er geene gelieugenis van myne verraderij bhjve. Alzoo waer dat God my helpe en zyn heylig Evangelie.! Amen. Dien schrikkelyken eed zegt genoeg. Bovendien wy weten hel goed, de Franc-Magohiiery kan maer bestaen door hel geheym zy zou, in niet een land der wereld, gedurende 24 uren gedoogd worden, werkte zy in '1. openbner. Een gezagliebbendeh Frand- Magon, Broeder Defrenne, zegde te Brussel, bv de ope ning eener logie, den 17 augusfy 1840 De'duerzann- hi'yd v[in ons bestaen hangt af van de strenge behouding onzer gehrymen. Ziel daer de bloole kaerlen,Is T genoeg huyche-- De francmagons van Gend hebben aen Garibaldi, die in de balailles van Moole-Rotondo en Montana zoo heldhaftig en moedig het hazenpad gekozen heeft, eenen brief geschreven, waerin zy al hunne lieTde, bewon dering en genegenheyd beloonen aen dezen held van hel... lynzaedmeel, terwyl zy slechts verachting, beschimping en afkeer voelen voor de deftige zouaven en voor het pauslyk hestuer, dal zy bestempelen met den naem van priesterdwingelandy! 1!Die gasten zenden levens aen Garibaldi eenen hankbrief van duv- zeiid franks, om hem aen te moedigen in zynen strvd van schande en slrooperv voort le gaen. Zou'dit wede rom een bewys van liefde en verkleerdhevd voor de rcligi-e zyn waervan da liberhalers-francmngons gedurig klappen Antwoord eens reglzinnig, Verbondsjaniien.. Ge zuil moeten zeggen dal ze de religie zoo zeer bemin nen, dal zy dezelve in hunne ermen van liefde zouden versmachten. Lezer gy hebt, slechts eenige uren met het konvoy' te reyzen, om te zien en 'l ondervinden, wat al aerdige manieren, wal al dwazen pracl die liberale commfs- voyageurljes en andere melkbaerden van dii slach, gansche dagen op het tapyt brengen er. uylbrabbelen' bv zoo verre, dal men er ten langen laetsle blind en oorendul zou van worden. Hel komt altyd uyl op pas tors, nonnen, paters, catholyke kringen enz 'men zou waerlyk zeggen dat al hunne affairens afhangen van pastors en diergelyke persoonen, zoodanig spelen zy ê'heele dagen in hun gedacht en zyn zy er meê bezig. kers rooversbenden reeds Roomen bedreygden, achter-' uyt gedreven De goede zaek heeft gezegenpraekl en het bloed der marielners is niet te vergeefs gestort Beklagen wy deze niet die gevallen zyii. God zal heri in der. hemel beloonen en hunne edelmoedige zelfs- opoirering zal in de H. Kerk met ee'rbied erdacht en voor hel nageslacht bewaerd worden. Aen de dappere verdedigers van onzen welbeminden Vader Pius IX, aen hen die als zoenoffers voor de waer bevd, de regtveerdigheyd en de beschaving gevallen zyn aen de Vlaemsclie en IIollandsche Zouaven, dragen wy dit beknopt en gebrekkig verhael op dei' helden daden waardoor zy hun Vaderland verheerlykl hebben. Met bewondering hebben wy hunne brieven gelezen] waerin zy de lalryke episoden van hel casernefrven verhalen, wy hebben hen vrolyk zien ten stryde irck- ken. wy volgen ze nog op de bloedige slagvelden van Monte-Librelii. Nërola, Monte-Rotondo Mentaha enz, uytgestrekl op het slagveld, of in het höspiiaèl aen hunne wonden bezwykende, en overal erkennen wy de weerdige zonen van het heldhaftig Vlaenderen. Edele overwinnaars uw Vaderland is fier op u en de catholyke Wereld begroet u, moedige kampers van den Godsdienst, met den glorieryken naem van Martelaars (Word voortgezetj.

De Denderbode | 1868 | | pagina 1