Waer zyn nu de dieven Overigens zyn dit al ilingen die het. gezond oordeel des volks op hunne weerde weet le schallen en vvaer- meê men niemand meer kan toppen, len zv.die malgré boogné willen gefopt worden. Wy hebben onlangs doen zien boe de discipels van Voltane eeiio deugd en eene kunst gemaekl hebben van hel liegen en hoe de Verbondsyanndn in die deugd en kunst uytmunlen, ter gclegenheyd der zoo gezegde decoratie van den deken van Poperinghe. svaerdoor zy hebben willen bewyzen dat al onze hoogw. Bisschoppen Judas sen zyn. 'T is nu al wederom door hunne kunst in het liegen dal die kerels willen komen bewyzen dal onze hoogw. Rissclioppen de studiebeurzen gestolen hebben, ja, dat de bisschoppen alleen de dieven zyn der studie beurzen. 'T Verbond zegt dal de oude univorsilovt van Leuven geene calholyke universileyt was. EERSTE LEUGEN. 'T Verbond zcgl dat de oude universileyt van Leuven ■eene slaelsuuiversileyt was. TWEEDE LEUGEN Uyl die Iwee leugens besluyt 't Verbond valschelyk, dat onze Uvce hedendagsche slaelsuniversiieylen mei volle regl moeslen erven van de studiebeurzen der oude uni versileyt van Leuven, en dat onze Bisschoppen, door -wier toedoen die twee umversiteylen zoolang van deze studiebeurzen beroofd zyn geweest ten profyte der nieuwe universiteyl van Leuven, de ware dieven zyn van «ie studiebeurzen. I- EERSTE LEUGENDe oude universiteyl van Leu ven was geene calholyke universiteyl. Zy droeg, wel is waer, den naem niet van calholyke 'universiteyl, omdat er toen in ons land nog geene ONcalholyke universiteyten bestonden. Maer de oude universileyt van Leuveu verdiende dien naem zoowel als de nieuwe. Want t° Zy vvierd ingerigt door eene bulle van den-Paus MartinusVin 142K 2° Er bestond eene faculteyt van Godsgeleerdheyd 3° Volgens hare statu ten, waren de geesielyken alleen bekwaem de dry hoog ste ambten te bekleeden van Rcclor_ magnificus, van Kanselier en van Bcwaerder der privilegiën. II. TWEEDE LEUGEN De oude universileyt van Leu ven was eene stuctsuniversilcyl. De oude universileyt van Leuven was. veel min eene .staetsuniversiteyt dan rlo nieuwe, want zy had een be- slaen dat gansch onal hanglyk was niet alleen van den stael, maer ook van de gemeente. Den slaet en de ge meente hadden afstand gedaen van al hunne regten en dezelve overgeleverd in de handen van den Rector magni ficus, by zoo'verre, 1° dat g'heel hel personneel der uni versileyt, zoowel de studenten als'de professors en hun ne familiën ontslagen waren van alle lasten; 2° dal het rcglerschap over het zelfde persoonnerl zoo wel voor de civile als voor de kriminele zaken in d'handen was van don Rector magnificus-, 3° dat g'heel het personneel van d'nniversiteyt in bezit was van al de burgerlyke regten. Indien't noodig is, wy zullen Miroeeus en deReiftenberg tol geluygen nemen van al wal wy komen te zeggen. Maer wat zouden wy er by 't Verbond meê winnen Zynen droeven jongen schryvelaer heeft hierin geloond of wel dat hy eenen dobbel gekruysten ezel is, of wel eenen ■vrywilligen hislorievervalscher, ofwel eenen moedwilli- gen leugenaer. En met zulke gasten redeneren om ze te •verlichten of te verbeteren, is roozen slrooyen voor de verkens. Maer gaen wy toch verder: al was de oude universileyt van Leuven eene staetsuniversiteyt geweest, zou aaer- uyt volgen, zooals 't Verbond beweert, dat onze heden dagsche twee slaetsuniversileyten met regt van hare studiebeurzen mogten erven? Ten minste nietwant De studiebeursen zyn gesticht geweest in eenen tyd dat de burgerlyke wet deze stichtingen toeliet en er de uvtvoering van vvaerhorgde. Alwie deze stichtingen miskend, verkrenkt of-verkeerd hebben, zyn dus dieven. Die wettige en regtveerdige testamenten vernietigt is ncn dief; die wettige en roetveerdige konlrakten ver breekt om zich zelve le bevoordeeligen, is, nen onregt- veerdigaerd, ncn dief; die wettige en legtveerdige over eenkomsten of akten schend, verbreekt of vervalscht, ten zynen voordeele en eens anders nadeel, doetonregt, steelt en is by gevolg nen dief. 2n De 'studiebeurzen zyn niet geslicht geweest ten voordeele der universiteyten, moer wel ten voordeele van zekere leerlingen welke in de fondalieakten aenge- wezeu waren, en de besluerders en vergevers dier beur zen waren in geweten en regtveerdigheyd verpligt zich sliptelvk aen die fondalieakten te gedragen. Deden zy het mét, en doen zy het nog niet, 'l waren dan en 't zyn nu nog onregtveerdigaerds of dieven. 3° De wereldlyke magt van dien tyd bewaekte de besluerders en vergovers dier studiebeurzen, om zich aldus van de getrouwe uylvoering dier fondalieakleu te verzekeren. V boorgaens, de stichters van studiebeurzen, welke ten grooteren dee'.e geesielyken waren, bespraken uyt- drukkelvk dat de beurzen 't zy voor de latynsche scho len, 'l zv voor dé filosophie, 't zy voor de godsgeleerd heyd of andere faculleylen, moesten gegeven worden aen gestichten waer het onderwvs catholyk is, 't is te zeggen onder 't bestuer der geeslelyke overheyd. 'T zyn deze studiebeurzen die aen de nieuwe univer siteyl van Leuven, of om beter te zeggen aen de leer lingen dezer universileyt zyn gegeven geweest, omdat zy'uvt kracht der wettige fondalieakten aen deze uyi- sluyielyk en alleenlyk toekwamen en toep3sselyk waren. De roofwel der studiebeurzen beeft deze akten van foiulntie, vaneengeschenrd en vernietigd, die schand- wet heeft dc.ze testamenten ingepalmd ten profyte der slaetsuniversileyten, waer 't ©nderwys wèl verre van «alholyk te zyn, rampzalig en oncatholyk is. >let walgt ons over eene zoo klare znek zoo wydloo- pjg ie moeten handelen, maer wy achtten hel orrs eene pligt, omd-jt vremde broodschryvers bier 'tvolk, dour leugens, bistoricvervalsehing en ar.dere snoode mid delen kómen misleydeu, cn onze hoogw. Bisschoppen voor dieven doen doorgaen, om aldus de walgelvke dievery van een godsdienslhatcnd gespan te bebloemen en ie bedekken. Wat zouden zooveel overledene bisschoppen, dekens en andere priesters, welke groote sommen als testa menten vaslgesleld hebben, om onbemiddelde jonge lingen in hunne studiën te ondersteunen, wal zouden die overledene priesters zeggen, moesten zy eens uyt d'andere wereld weêrkcercn cn zien dat hunne pennin gen, hunne testamenten gebrnykt worden aen jongelin gen' en aen gestichten die en waer men God leert verloochenen, aen jongciingen die men Christus leert versmaden, die mende H. Kerk en bare leerstelsels leert verachten, vervalschen en vervolgen Zy zouden hunne testamenten, hunne gedane giften met bloedige tranen beweenen, zy zouden geene bewoordingen sterk genoeg vinden om die vervloekensweerde dievery te schandvlekken en er uyt al de krachlen hunner ziel tegen t> protesteren Nogthans komt het schaemteloos Verbond die dievery ten vo'le goedkeuren, en niet alleenlyk goedkeuren, maer T vervalscht de historie, hel liegl dat het zwart word, het fopt en verleyd zyne lezers, om onschul digere die hunne pligt gekweten hebben, als dieven ne testomentstroopers aen den pael te hechten, en er andere, die er zouden moeten aen vastgenageld zyn 6n biyven, als eerlykc, treflelyke ert regtveerdige man nen te doen doorgaen. Dit is den hoogsten trap der schaemteloosheyd en vuyge broodschryvcry, vvaerlegen wy in naem der openbare zedelyklieyd, op onze beurt, protesteren. Nog geen antwoord van 't Verbond op ons eenvoudig vraegske. Het bladje schynt gegeneerd met zynen gede coreerden Belleman. Hel zoekt door alle listige streken uyt het nel te geraken, maer T cn pakt niet, ter con trarie, hel steekt ziehzel' gedurig langs om dieper in den zak. Het Verbond denkt het publiek le foppen met le zeggen dal het zich niet wilt hukken om den modder te ontdekken. Maer gv moet gy u niet bukken, Verbond, om modder te ontdekken, dit is volstrekt nutteloos, aengezicn gy lol over den kop in den modder verzon ken ligt. 'T is modder van boven, modder van onder-, modder van aeliler, modder van voren, modder overal, waerom zoud gv u dan gaen bukken om modder le ontdekken .Maer 'l en zyn allemael dii vyflien stuyvers niet, Verbond, 'l is eene kategorieke antwoord die*'t publiek verwacht op een vraegske dal wel dood eenvoudig is, maer nogthans eene oplossing vergt. En wat meer is, wy antwoorden u op alles, en zou d'eene vriendschap d'andere niet weerd zyn Wy betrachten vuriglyk, zegt 'l moortelbladje, het ge dacht van M. Van Wambeke nopens onze uyldaging le kennen Is dit nu een antwoord op ons vraegske we gens don Belleman Wy hoeven hier den tolk niette spelen van M Van Wambeke, maer wel van '1 publiek, eu'l is 'L publiek dat wilt weten wat er van dien beruch- ten gedecoreerden Bel lemon is. Vind M Van Wambeke goed op uwe dwaze uvtdaging niet te antwoorden, dit is zyne zaek, 't is waerschvnlyk omdat hy de Verbondcn hun gezeever aenziel voor 't geen zy opregt weerd zyn, en hy zynen tyd beter kan besteden dan zich met den klap van straetjongens bezig te houden. Onderlusschen vragen wy voor den derden keer aen 't logieblad antwoord op ons vraegske wegens den Bel leman, en zoolang het publiek daerop geen voldoende antwoord bekomt, zal hel meer en meer overtuygd hly- ven, dal dc stad Aelst alleen onder al de steden van Bel- giën de eer heeft eenen gedecoreerden Bellenian te be zitten DENDERBODE. In het Verbond van zondag vind ik mynen naem Sisken Vande Muelen, met eenige treflelyke. Dit is waer. Verbond, soort zoekt soorttreflelyke by treflelyke, treflelyke om meê wandelen te gaen, treflelyke om meê te handelen, treflelyke op 't estaminet, treflelyke om meê te soupéren, treflelyke in de financiën en nog eenige treflelyke by in den gemeenteraed, opdat Sisken moge overtuygd zyn, dat zyn geld benevens dit van zyne treflelyke confraters treffelyk gebruyktword. Om u daervan te overtuygen, Verbond, zal Sisken met zyne treflelyke u in 't. kort doen zien, dat wy geene andere dan treflelyke zoeken, en zeer te vreden zyn met treflelyke.... Frans VANDEMAELEN. Wy hebben in ons vorig Nr het begin gegeven der consistoriale aenspraek van Pius IX tegen de francmaf-ons, waerin den H. Vader de geloovigen vermaent en opwekt die verderflyke secte te vlugten en hare werkingen te verydelen. Ziet hier nu het eynde dezer pauslyke aen spraek Eeibiedweerdige Broeders, wy gevoelen veel smert en bitter- he» d als wy ïien hoe menige persoonen, in 't byzyn dier sekte die, volgens de konstitutien onzer voorzalen, zouden moeten veroordeeld worden, zicli slap en schier sluymerig toonen, dan wanneer, in z-.ilk eene zwaerwigtige »ack, de vereyschten hunner (unclie en last zouden willen dat zy de meeste bedryvig- hevd in 't werk leggen. Indien die persoonen denken dat de apósti-lyke constitutien, afgekondigd op pyne van banvloek tegen de geheyme genootschappen en derzelver h den en acn- levders, geene kracht hebben in de landen waer gemelde sekten door de burgerlyke overheyd gedoogd worden, verkeeren die persoonen voorzeker in eene grove dwaling. Zooals gy weet, Eerbiedweerdige Bioeders. hebben wy de valschhevd Hier slechte leering veroordeeld, en veroordeelen en doemen ze heden op nieuw. En inderdRed, moeten He opper ste magt van de algemeene kudde te hoeden en te bestieren weLe, in den persoon van den gelukzaligen Petrus, de Pauzen vnn Roomen van Christus aenveerdden, en de opperste magt welke zy in de Kerk uytoefenen, moeten zy afhangen van de hurgetlyke magt, of zouden zy, door eenige rede, door haer kunnen bedwongen of geweld «engedaen worrft-n In onze omstandigheden, uyt vrees dit de onbezonnene mpn- schen en He jeugd zich zouden laten ver'eyden, en uyl vrees dat ons stilzwygen eenige gelegenheyd zou kunnen aenbieden, om de dwaling te beschermen, hebben wy besloten, Eerbiedweer dige Broeders, onze apostelvke stem te ye>heffen. En. hier voor u de constrtiitien onzer voorzaten bevestigende, veroordeelen cn dopmen wy, van ons aposl- lyk gezagswege, dit marjonniek genoo'schap en andere gcnoorschappen van h. t zelfde slacb die, hoewel van verschillenden vorm zynde, tot hel zelfde doelwit strekken eu die, 't zy opentlyk. 'I zv in het geheym. samen zwoeren tegen de Kerk of Hc w. ttige magten, en wy willen dal gem' ld" genooisebnppen gehouden worden voor verboden en veroordeeld door ens, op de zelfde straffen als degene die ver meld staen in de vropgeie constitutien onzer voorzaten, en zulks voor de oogen van alle de geloovigen Christi, van alle konditie, von allen rang, van alle weerdigheyd en door geheel de aerde. Thans blyft °r ons, om nen de menschen en de bezorgdheyd van ons vaderlvk hert te voldoen, niets anders meer dan de ge loovigen die zich bv akten van dit slnch zouden aengesloten hebben, te waarschuwen en op te wekken dat zy aen wyzere ingevingen zouden gehoorzamen en die rampzalige oeymelyke genootschappen verlaten, opdat zy niet medegerukt wo den in den afgrond des eeuwigen veid»ri>. Wat nlle de andere geloo vigen betreft, vol bezorgdheyd voor de zielen, wakkeren wy hen dringend nen dat zy zich op hunne hoede zouden houden tegen de tronwlooze redevoeringen der sektenaren die, onder een eerlvk uytwendige, onlilnmd zyn van eenen vurigen haet tegen dén Godsdienst van Christus en het wettig gezag, en die maer een enkel gedacht h'bben g< lyk een enkel doelwit name'yk alle de Goddrlyke en menschelvke regten omver tp werpen. Dat zv wel weten dat de leden van zulke sek ten zyn gelyk die wolven welke Christus, onzen lieer, voor zegde dat zy «ouden komen bedekt met srhoepsvellpn om de kudde te terslinden; dat zv weten dot zy van het getal zyn dergenen van welke den Apostel ons zoodanig het gezelschap en den toegang heef verbod, n, dat hy welsprekend verbood, dat wy hun zelfs zonden «eggen Ave (gegroet). Geve God. ryk in bermhertigheyd, de gebeden van ons allen aenhoo- rende, dat, niet de hulp zyner gratie, de dwazen tot de rede terug komen, en de verdoolde menschen wederom het pad der regtvo rdighe.yd inslnen Geve God dat, na de vervolging d'r bedorvene mannen, die, met behulp der hooger aengemelde genootschappen zich aen goddelooze en boosaerdige akten over leveren, de Kerk en de roen^chelyke samenleving een weynig mogen nytrusten van de zoo men'rgvuldige en ingewortelde kwalen Op dat onze wenscben nenbnord worden, bidden wy ook onze verHeHigster bv Hen allergoedertierendsten God, de Allerhey- ligste Maegd, zyne ,Moeder zonder vlek ontvangen, aen wie het gegeven is geweest den vyand der Kerk en de monsters der dwaling néér de vellen smeeken \vv insg<-lyks de bescherming nf van de gelukzalige Apostelen Petrus en Pnulus, door wier rnemryk bl ed deze edele stad is gi-heyligd geweest. Wy hebben het vertrouwen dat met hunne hulp en bvstand, wy gemakke- Ivker zullen bekomen hetgeen wy aen do goddclyke goedheyd vragen. Men weet dat de regtbank van Antwerpen deze week uytspraek moest doen in het proces ingespannen tegen M. den kanonik Genneré, be- tigt van de stoffelyke overblyfsels van Z. Em. den kardinael Sterckx in de hoofdkerk van Meclielen te hebben doen begraven. Deze regtbank heeft beslist dat liet Jiaer niet toekwam deze kwestie te beslissen* welke voor de regtbank van Mechelen moest gebragl worden liet Hof van Cassatie alleen het regt hebbende de zaek voor een ander tribunael te verzenden. Waer nu naer toe met dit blind ministerieel peerd KERKELYK NIEUWS. BISDOM VAN GEND. M. A. Daens, ouderpastor le Drongen, is pas tor te Deurle benoemd. M. P. De Strooper, onderpastor te Gruvshau- tem, gaet in dezelfde hoedanigheyd over naer Aelst, en word te Cruyshautem vervangen door M. D. De Backer, coadjutor te Deurle. M. J. De Raeis, onderpastor te Bassevelde, word onderpastor te Drongen en M. A. Van Haelsl, coadjutor te Bassevelde, is er onderpas tor benoemd. Wy lezen in den Uien Public Onze lezers weten dat krachtens een onlangs arrest van het hof van kassalie, de agenten van den lisk om zoo te zeggen met eene willekeurige magt bekleed zyn iri de bepaling van den taks der belastingen.' Den lastenbetaler waervan den cyns stelselmatiglyk zou verminderd geweest zyn om hem uyt de kiezerslysi te schrattben, weet niet meer tot wie zynen toevlugt nemen. Het was gemakkelyk om voorzien wat gebruyk onze tegenstrevers zouden gemaekt hebben van het wapen't welk hun regterlyk in handenis ge geven. Zoo als men het zal zien, gaen de feyten niet lang toeven deze vermoedens te verregtveerdigen en ze zelfs te overtreffen. Men verzekert ons dat een opperbedienden van het ministerie van finantien komt, in naem van M. Frère, aen de bestuerders der regtstreeksche belastingen in elke provintie eenen vertrouwe- lyken omzendbrief \an eene zeer beduydenis- volle gewigtigheyd toe te sturen. Er zou aen elk een dezer bedienden belast zyn geweest in zyn kabinet de konlroleurs der belastingen van hunne afdeeling te roepenin deze byoenkomsl zou hy hun voor te schryven hebben met de» ontvangers in onderhandeling te komen, en, in het meeste geheym met hun eene statistiek op le maken van de kiezers, in dry soorten verdeeld: 1n catltoly- ken 2° liberalen 3° iwyfelachtiyen. Deze tabel moet daer en boven het beloop bepalen der belastingen door eiken kiezer betaeld, maer bezonderlyk het beloop dei persoonele belastingen aenwyzende. Eyndelyk, zal eene optelling van al de catholyke. liberale of twyfelachtige lasten- betalers opgemaekt worden, die maer daer om trent den kiescyns betalen. Al deze inlichtingen moeten voor den 13 april ingediend worden. Er is bevel gegeven geweest van den brief, aen de bestuerders geschreven, naer Brussel terug te sturen, en in 't algemeen geen hoegenaemd spoor van gansch dit onderzoek te laten bestaen. Deze bezonderheden spruyten uyt eene gansch geloofweerdige bron, en komen ons ten anderen natuerlyk voor. De volgende heeren van ons arrondissement zyn als jurêën aengewezen MM. C. F. Van Poitelsberghe de la Potterie, bur gemeester en grondeygenaer te Grooteu- berge. A De Clippele, advokaet te Geeraerdsber- grn. P. J. Van Cnuter, burgemeester te Aygem. P. P. De Vis, grondeygenaer te Moorsel. De slnyling der jacht op de boschsnep, in de bosschen. is vastgesteld op 2U april uenslaende. Den heer kanonik De Haerne zal, zegt men, zich voor de kiezingen van Kortryk niet meer laten voorstellen, Hy zou worden vervangen door zynen broeder, arrondissements-commissaris van Turn hout. 'T schynt dat, terwyl de Ministers in de Kamers zeggen dat het leger niet kan samengesteld zyn uit vrywüligers, omdat er geene genoeg zouden zyn, som mige kolonels sveygeren degene le aenveerden die zich aenbieden, omdat, zeggen zy, het gelal volledig is. Dc ongelukkige Mexikaensche Keyzerin Charlotte heeft aen den H. Vader eenen zielroerender) brief ge schreven en smeekt hem daerin, te willen bidden voor haren ongeluklugen afgestorven Maximiliaen.'T schynt dat den toestand der geestvermogens van de Keizerin in dezen laelslcn tyd gebeterd is Den lieer Emieï de Lorge onderofficier by de Zouaven van den Paus, en oudleei ling in Ste-Bar- baracoilege, is donderdag morgend weder naer Roomen vertrokken, om dienst te hernemen. Gisteren namiddag, 31 maert, de genaemde Clemence Van Gulick, oud 45 jaren, wooneride in de Zaeimanslraet, is door de hand in de tandingen eener machien gegrepen geweest aen de welke zy arbeidde, in de fabriek van sieur K. De Bast, op de Coupure, en heeft gevaerlyke wonden aen de linker hand bekomen. Dagelyks toonen treffende voorbeelden aen hoe gevaeriyk het is kleyne kinderen alleen in huys te laten, en dagelyks heeft men nieuwe ongelukken aen te stippen. Vrydag laetst, gedurende de afwe- zighevd zyner ouders, viel het vvfjarig meysje van Jan lloens, te Lophem, in hel voer en verbrandde zeerdeerlyk alle noodige zorgen wierden vruchte loos door den doktor Van Reybrouek aen liet kind toegediend, het bezweek des anderendaegs. Donderdag, om één ure namiddag, is er te Pele- gem, by Deynze, eet) groot ongeluk gebeurd den ge noemden Francies Caudron, muldersknecht hy den heer Sloop aldaer, is by zyne kleederen door de rader-wielen van den molen geval en gansch verpletterd geworden. Den ongelukkigen te Denvs Boude woonachtig, laet eene weduwe en vier kinderen achter. De arme menschen van Iper schryven brieven naer hunne wetlelyke brooduytdeelders, die willen om een brood die menschen hun vleescb en blued, ja de christene zielen hunner kinders koopen. Eenen dominé zendt, in den tempel, zynen hoed rond om aelmoesen. Maer den hoed ledig wederkeerende, zoo zegt hy'k ben te vreden nog myn hoed terug te hebber», na dat hy tnsschen zoo een uytgelezen gezelschap gerevsd heeft. Een smartelyk ongeluk is eprgister namiddag, omtrent 5 ure, op de Kalk brug voorgevallen een jonksken van omtrent 4 jaren oud is door eenen koolwagen overreden en dood naer het gasthuys gebragl. Den 28 maert, 's morgends vroeg, tusschen 2 1/2 en 4 ure den te noemden Claeys, broeder en zuster, begaven zich naer de merkt van Waere- ghem met een rytuyg waer aen een muylezel ge spannen was en met alle slag van stoffen goederen geladen. By hunne aenkomsl in deze gemeente, zyn zy gewaer geworden dat men eene kist open gebroken had met koopwaren gevold en waer uyt er verscheydene sloffen kouponsgoederen gestolen was, ter weerde van 160 traiiks. De dieven zyn on bekend. Den 26 maert, omtrpnl 2 uren en half smor- gends, de genoemde P. Berson, zoon des voermans van dien naem te Dadizeele, mei zyn peerd aen eenen wagen gespannen langs de baen zynde. wierd gewaer dal men den wiel vang had gesloten; afgestapt zynde, onderzocht hy den slaet van zyn ryluvg dit doende, greep een manskerel den loom van liet peerd vast en dwong het achteruyt te deynzen Berson wilde de kerel afrossen, maer deze laetste greep hem by de keel en in de worsteling die hier uyl volgde, bragl hy't peerd eene messieek toe Op de geroepen van Berson, stelde hel de aenvaller aen 't loopen. Voorlaelston zondag, legen den avond ging een landbouwer woonende te Wmkclom onder Gheel, in dronkeu toestand naer buys. Te huys komende begaf hy zich naer den peerdenslal en be gon zyn peetd met eenen stok te slaen. Zyne vrouw dit hoerende ging naer hem toe om hem le doen ophouden, zeggende dat hy er noch zou meê verongelukken doch hy luvsterde niet naer dezen goeden raed maer begon het beest noch harder te slaen. Toen verwyderde zich de vrouw om hare overige beeslen te bestellen, en zich nauweiyks in den koestal bevindende hoort zy haren man kermen zy laei haer werk staen en loopt in baesl naer den peerdenslal, waer zy haren man onder de kribbe van hel peerd ziet liggen. Hel beest had hem ter neer geklauwd en op de beenen en borst geklauwd. Men hragl aenstonds den ongelukkige naer zyn bed waer hy nog denzelfden nacht aen de gevolge zyner bekomene wonden overleed. Wanorders Ie Charleroi en omstreken. Van alle kanten komen zwaerwigligë en beroe rende tydingen toe. Te Chatelineaii zyn oulusteii uytgeborsten onder het werkvolk d..t den arbeyd gestaekt en zich aen geweldadighedeu overgegeven heefl, er hebben verscheydene botsingen pfaets ge had tusschen de troepen en de werklieden. Het garniz en van Brussel is naer de plaets dpr wanorders getrokken. Eene werkstaking had den 25,te" plaets, ut eenen der koolpotten van Chateli- neau men hoopte dat zy geene erge gevolgen zon gehad hebben, ongelukkjglyk was 'l zoo niet. Zes ik zeven honderd werklieden doorliepen de stralen, en dwongen de andere hun werk le staken. Zy wa ren gewapend met pieken en stokken, ^gendar men door luytenanl Hollin aengevoerd verschenen, hen verzoekende van hunne baldadigheden af te zien. Doch zy kwamen dreygend legen de gewapen de magt op Luytenanl Hollin geene rekening hunner bedreygingen houdende, geeft zyn peerd de sporen, en ryd in galop het pleyn van den kool pul binnen. Hier wierden zy h»'vig aengerand. Er volgde een schrikkelyke verwarring: Hollm en 21 zyner mannen wierden gevaeriyk gekwetst en de gendarmerie wierd buyten-het pieyn gedreven. Zcohaest die gebeurtenissen bekend waren, zyr» de in garnizoen liggende militairen van Churleroy aenstonds naer Chatelineau vertrokken. Vrydag 2 hadden de betoogingen der werklieden het karak ter van eenen volslagen oproer gekregen. Al de werken wierden gestaekt, en de mannen door vrou wen en kinders voorgegaen, vertrekken naer Cha telineau hun getal groeyde gedurig aen De gar nizoenen van Brugge en Gend en andere slede» wierden verwittigd om zich eiken oogenblik ge reed te houden om ter hulpe te snellen. M-n spreekt van 12 dooden en veel gekwetsten in dejjolsing tusschen de troepen en de werklieden- Echter kan men niets verzekeren. Maendag zyn er aepöchen toegekomen meldende dat den toestand opklaerde, alles rustig scheen, en het denkelyk niet meer noodig zyn zou nog andere troepen naer de beroerplaets te zenden. Den gendarmerie luytenanl Hollin, zwaer gekwetst schynt buyten gevaer. Het is le hopen dat 7.ulkd;\nige oproerten geene plaets meer zullen hebben. Maer zouden dit aireede geene vruchten zyn van het francma^ons leer stelsel? 'T is overalden godsdienst buyten, versmading van christelyke princiepen, gehujl, getier, tegen Paus, Bisschoppen en Priesters, aftrekking van Sermoenen en kerkelyke diensten, tot de arme- werklieden toe wilt men in de school der volwassc-* nen van alle christelyke onderwyzing beroover» zoodat den opsland der werkliede», niemand moet verwonderen. Want het is stellig dal den werkman zonder religie zich zoo gelaten aeu zyn lot niet on derwerpen zal, als dezen welken alles aen God op offert in de hoop van later er de belooning voor te ontvangen. Onlusten in de koolmynenNadere byzonderheden Uyl Tam in es meld men Den heer Gerard, be- stuerder van den koolput Hazard, was 's morgens (30 maert) ten 5 uren ter plaetse, om bet afdalen in de myn by te woonen. De werklieden weyger- den echter grootendeels. Den heer Gerard beloof de eene verbetering van dagloon aen hen. die geene 3 franken wonnen, schonk eenige ffesschen genever, en de bedreygingen wierden door gelach vervangen. De werklieden daeldeu welhaest allen in den put neder. Een weynig opslag en men heeft men ziel het wel geene bajonnetten noodig- Ziehier nog een feyt, dat bewyst hoe gevaer iyk het is in tvden van opsland naby de volksmassa te gaen. Den heer Collignon, smid te Couillet, ontving eenen kogel in het hoofd die hem mors dood deed vallen, by de losbranding te Eplne. Nogtans stond hy op eenen grooten afstand. Hy kwam terug van eene begrafenis en ging naer j Marciuelle, om met zynen broeder over zaken te spreken. Men leest in den Courrier des Rtats-Unis Een man zonder hart. een vader zonder gevoel, niet name Frederik Schnelcher, heeft den moed gehad eergister voor den regtei Mansfield zy*

De Denderbode | 1868 | | pagina 2