22'* Jaer. Zondag, 19 April 1909. i\" 1131. VERTREKUREN UYT AELST WI R 0 DrKRrVngS,Ath,7 7 58 °-üü All> 6 FRANKS 'S JAMS. VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN: Lnysterl Boum, Boum, Boum ONREGTVEERDIG GOED GEDYD NIET! Maer. Bend. 5-25 8-33 12-2 3-15 6-45 Gend, (6-05 vrvdag) 7-' 3 (E i« 2" 3° kl. 8-32 Eokeren 5-25 8-33 12-25 3-45 6-15 8-5-2 12-25 12-48 3-18 6 15 6-30 9-10 Bras. 7-58 8-31 E(1 23 l(>) 8-46 H-40 11-57 1-20 Brugge, Osl. 7 03 E 1 2 3 kl). 8-32 8-52 12-25 2-45 5-47 E (I» 2" 3' Id) 5-52 3-50 W 12-48 6-15 6-80 Mech. 5-9-S 8-31 E(t 23 kl.) 8-33 8-46 1l-4o jf! Doornyk, Korlryk, Moescroen, Ryssel (langs 11-57 1-2'» 2-15 3-15 .5-52 8-50 jg Gend) 8-32 8-52 12-25 12-48 3-18 6-30 0 OJ tol Korlryk Zalerd. en Zondag. I.euv. lluenen Luvk Verv. Landen. o-25 8-31 8-33 E123kl.) '8-46 11-40 11 57 3-15 5-52 Ninove, Georsb. Alh, 7-58 2-45 5-5-2 8-50 jj| Berger., Quiévrain, Namen, 7-58 2-45 5-52 VAN ANTWERPEN NA ER: Lokeren, Gend; 5-30 7-30 9-00 11-00 3-00 0-00 6-30 7-00 VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 6-30 9-30 10-50 2-50 5-35 6-55. Te Lede staen al de konvoys uytgenomen de Expres. Te Idegem en Santbergen slaen al de konvoys. - Te Gyseghem staen stil al de konvoys. Te Denderleeuw staen al de konvoys uytgen. de verirekken van Brussel 6-30 8-12 12-15 5-50 0-00 en uytAelsl 8-31 11-40 1-20 5-47. Vertrekuren uyl Denderleeuw naer Brussel 8-11 8-59 12-10 2-58 6-05 9-02 9-07. Dendermonde, Aelst, 7-05 10-55 1-55 5-00 7-38 Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, 7-05 1-55 5-00 0-00 0-00 VAN ATH NAER Geeraerdsb, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-55 8-12 Geerardsb. 10-35 4-15 7-35. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-55 8-12 Geerards. 10-35 4-15 7-35. Brussel Hang Denderleeuw) 6-55 10-33 4-15 7-35. Gend. Bruggse, ostende(langs Aelst). 6-55 8-12 Gend 10-35 4-15 Exp. van Ronsse naer Audenaerde, gend. 8-05 11-25 3-20 4-25 8-22. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 6-30 E 1 2 3 kl.) 7-30 8-12 11-20 12 15 Exp. 2-14 5-10 5-50 8-15 Ninove. Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw), 7-30 10-30 2-14 5-10 0-00. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-36 11-33 00-00 2-92 5-29 8-18 (langs Mech.) 5-50 8-56 3-36 8-1-9 Aelst 7-36 0-00 11-33 00-00 2-22 5-29 8-18 0-00. van BRAiNE-i.E-coMTE naer: Enghien, Geerardsb, Sottegem, Gend, 6-51 11-04 4-07 7-55 van gend naer Sotlegem, Braine-le Comte, 6-10 0-00 3-25 0-00 werk, diamanten, kostelyke gesteenten en andere ryke versiersels der heylige beelden zyn schan- delyk gestolen. Al de religieusen zyn zonder genade uyt hunne kloosters gejaegd, derzelver goederen zyn verkocht en al hunne schatten zyn verzwolgen. Die arme kloosterlingen, heeft men een armmoedig pensioen toegeslaen, te weynig om te leven en te veel om te sterven, en boven dien word het hun meermaels niet betaeld, zoo dat zy kwynend van gebrek, verpligt zyn de reeds verarmde publieke lieldadigheyd in te roepen. Men zal misschien denken dat het gouverne ment van Italien zich met die ontzettende kerk en- kloostérgoederen zal redden, dat hel zich met die schatten zal regt houden en zyne schul den koniien betalen. Maer 't is ook al mis, want onregtveerdig goed gedyd niet. Al die heyiigschendende dieveryen zyn ook al in demac-onnieke smellpanne verdwenen, zonder dat men weet wat er meê gekocht of betaeld is. En dit is niet te verwonderen, de ondervinding heeft ten allen tyde geleerd dat degene die kerk- of- kloostergoederen gestolen hebben, om dier goederen wille, eyndelyk doodarm en tot den bedelzak gebragt worden. Comprobat experientia eos qui bona ecclesiaslica ad se Iraxeruntob ea tandem depauperari et mendicos fieri. Zoo sprak den Aertsketter Luther, als wilde dien liberalen liefhebber der onafhanglyke zedeleer toch eens de waerheyd zeggen om hem en zyne aenhan- gers zelve te veroordeelen. Hel is waerlyk kurieus om hooren, hoe de Ilaliaensche volksvertegenwoordigers zelve hun land op de nationale spreektribuen moeten schandvlekken. Ziet hier, hoe den aigeveerdig- den M' U'ondes-Reggio, in het parlement van Italien den minister'van finantien op de pynbank drukte Maer hier stuer ik het woord tot den financie- minister en vraeg Item Wat hebt gy gedaen, met de voorwerpen van goud en zilver, met de juweelen, met de heylige Vaten, met de kostelyke schatten die men aen de kerken oulstolen heeft V Ja ik vraeg aen den minister eene lyst en de rekening van al de kunststukken, van al die waerden in goud, zilver, diamant en kostelyke gesteenten, dat liy ons zeg ge wat hy er meê gedaen heeft, waer dit alles verbleven isDe agenten der schatkist hebben met eenen ongeloofelyken iever de autaers be klommen bebben de kostelyke ornementen weggerool'd, zelfs aen de beelden voor welke liet volk meest lielde en eerbied had, en dikwyls, onder de oogen dergene die zeals godvruchtige giflen geofferd hadden Deze agenten hebben alles gerooid, wat bebben zy er meê gedaen, wat heelt den minister er meê gedaen? (Er onstaet eene groote beweging in de Kamer.) Dat den minister ons ook zegge, hoeveel miliioeiien er verkwist zyn om kloosters en kerken in comedie- zalen, kazernen en andere openbare gestichten ie hervormen. (Er ontstaet wederom een groot ge rucht in de kamer.) Maer den minister, de kop stukken en zyne vriendekens, antwoorden niet op deze vragen, zy spelen de dooven en vinden dat zwygen hier onverbeterlyk is Wat denken de francmapons bladeren van Bel- giën, en onder andere liet Verbond van Aetst, over deze daedzaken, zy die niet ophouden te zeeve ren zyn er hier nu min kerken? zyn er min kloosters? Zyn de kerken nu min ryk versierd enz. enz. enz? Hierop zullen die bladen niet antwoorden, en vinden gelyk den flnancie minister van Italien, dat zwygen onverbeterlyk is. Maer zy zullen zee veren tegen Oostenryk, tegen liet Concordael met den Paus, tegen de dwingelaudy van Pius IX, te gen de geest-verstomping van 't Roomsclie volk, tegen de klerikalen van Delgiën tegen de buyteu- lieden, die niet p|0[|,ioa 2511 en nog zoo dom zyn naer hunnen Pastor te LuysterenE11 met alle die oppuoaüaü redens, zyn de schurftige dievery en en heyiigschendende inpalmingen van het Italiaetisch gouvernement, verschoond en weder- legd. Maer dat zy het onthouden, die Oolykaerds het volk begint hier Waer te zien, en 't heelt by ondervinding geleerd dat de zelfde oorzaken ge- woonelyk de zeilde uytwerksels hebben, en dat, moest Belgiën in den zelfden weg, van gods- dienstliaet, religie verdrukking, verdervingzucht, solidaire en cnaihaugiyke zedeleer, blyven voort gestuwd worden, liet even als Italiën van 't zeil de laken eene broek zal krygen. Sedert dal hel vremd broodschryverke T Verbond aen- eenknoeyt, spaerl het noeii moeyte, noch arbeyd, noch zweel. Alle wekén komt bet al' met zyne trommels en fluyten en 't executeert met accompagnement van boum, boum, boum, al zyne betaelde lol'luytingen, lol meer dere eer en glorie van den zoogezegden liberalen voor- uytgang Daer 't Verbondsknoeyerke nooyt zyne slimme en ver lichtte lezers uylgenoodigd beeft om eens de vruchien van den liberalen vooruyigang in llaliën te gaen bewon deren, vinden vvy geradig hem zelf eens den weg te toonen, al ons vorenstaende artikel nog wal uyl te breyden. Volgens de principeu van 'l manneken uyt '1 Verbond zou Italien zonder twyfel het schoonste model van libe ralen vooruyigang moeien wezen, want T is nu reeds acht jaren dat er de liberalen alleen meester spelen, er alles bestieren en schikken naer bunnen wil. 'T is nu al acht jaren dat zy alleen de bazen zyn van ministerie en kamers. 'T is nu al acht jaren dal zy alleen alle regter- Ivke en bestierende plaetsen en ampler vervullen. 'T is dus wel naer llaliën dat men zou dienen le gaen om ie zien wat den liberalen vooruyigang eygenfyk is. Maer 'l ventje kikt geen enkel vvooidjc over llaliën, 'i is alsof er in de wereld geen Italien bestond en alsof bet nooyt beslaen had. Maer beeft hel slim schryverke uyt 'l Verbon-l redens om over Italien te zwygen, wy, wy hebben die redens niet, en daerom gaen wy er nog een woordje over rep pen, of beter, wy zullen de liberale ilaliaensche vooruvt- gangers zelve laten spreken. Eygene luvzen byten meest. Een dagblad van Tnryn, l'U nit a Cattnlicn, zegt dat het groot koningryk van llaliën tegenwoordig bezig is met dansen, en dat dé woekery, den hongersnood, de ver- kwisting, de afpersing en 'l bedrog aen 'i "hoofd staen van hel b»i. De representanten staen aen T muziek, spe len op bet fluylje en geven het voisken af voor den libe ralen dans. Hoort eens wal geestig deuulje 'T is M De Crambray-Digni die komt verklaren dat het onmogelyk is de slaelsbankroel te vermyden. 'T is M. La Porta die verzekert en bcvvyst dat men in llaliën veel meer contribntien belaelt dan 'in eenig ander land van de wereld. 'TisM. Del Zio die bestatigt dat het getal dieven, schelmen, bedriegers en baenslroopers er alle dagen meer en meer aengroeyt. 'I is M. Nervo die de algeheele ruinering, den volsla gen ondergang van nyverheyd en landbouw komt aen- slippen en betreuren. 'T is M. Petronc die zyne verontweerdiging komt laten uvtbersten over de verpletterende belastingen waeron- der men sedert acht jaren de burgers doet zuchten en bezwyken, belastingen die men nu, over eenigc dagen, nog komt le verzwaren door het vermaledyd en ver vloekt maelgeld. Eyndelyk, 't is M. Bembo die openllvk durft uylroepen: Wy zyn precies gelyk eertyds het volk onder t bestier der oude Roomsclie keyzers. Wy konnen op de wereld niet ko men, noch levennoch sterven zonder verscheurd te worden door de vreede klauwen der agenten van de staclsschatkist.... M. Gultierez mogl met eene bittere spotterny wel zeg gen Waerlylc! schoon koningryk van vryheyd dal wy ge sticht hebben!! Het zou veel beter eene ware helle mogen genoemd wordenEn dit is een. Het italiaensch liberhatersblad de Cronaca buiaeen d'-r meest tegen priesters en religieusen verbitterde bladen, bekent zelf dal bet de caiholyken niet zyn, maer wel de liberale vooruylgangers die Italien ten gronde gevoerd hebben. Hoort in welke bewoordingen dit liberhatersblad deze kostelyke belydenis doet Lael ons regtuyt spreken, zegt het, wie zyn eygen- lyk onze ergste vyanden Wie heeft er aen g'heel de wereld het regt gegeven ons den spot, den schimp en de schande naer T hoofd le werpen Laet ons, om de liefde Gods, niet spreken van vremdclingen, van achteruylkruypers, van priesters of klerikalen dit is allemael loutere waterverwe, 't is helaelden gazet- knocyersklap, 't is maer goed voor komedianten, die zoeken indruk te maken en le foppen, met een woord, 'l zyu versleten^ prullen, vvaervan niemand meer wilt, len zy misschien bier of daer eenen ellendigen schry- velaer, die door alle middels bet volk zoekt naer zyncn winkel le lokken om bet te blindlappen en te misleyden. Lael ons logink en openbertig zyn, 't is meer als tyd Wy, en wy alleen zyn de schuld van al die belagchcly'kheyd, van al die schande, van al die vernedering en van de diepe verachting waerin Italien verzonken ligl. Het was in den gelukkigsten slael als. wy aen 7 hoofd gekomen zyn, en wy hebben hel zoo verre gebragt, dal g'heel zynen tcgenwoor- digen toestand uylkoml op SCHELDEN, WANTROUW en ONDERGANG voor T in wendige en voor 'l uytwendige op SCHULDEN, WANTROUW en ONDERGANG En dat is twee Toe, Verbondsknoeyer, geef maer peperBoum, Boum, Boum, vivat den liberalen vooruyigang.... Oostenryk komt den zelfden weg in te slaen van Italien. Boum, boum, boum, bet Verbondskuoeyerke is zot van vreugdeItalien beeft begonst met den Staet af te scbeyden van de Kerk, en Oostenryk poogt nu het zelve te doen en het concordael met Roomen le scheu ren. Maer wat is ditden Staet afscheyden van de Kerk vele menschen verslaen dit nog niet, wy zullen 't bun eens uytleggen. Den Staet afscheyden van de Kerk, dit is, volgens 't programma van den liberalen vooruyigang, Christus en zyne II. leering uyt de samenleving verbannen Dit is de Kerk van Christus berooven van bare regtén; AELST, DEN 18 APIUL 1868. Er is een spreekwoord dat zegtonregtveerdig $oed gedyd niet, en 't is ook dit spreekwoord *t geen zich in Italië ten vollen komt bewaer- heden. Het lVancmac-ons stroopers gouvernement van dit land, heeft, sedert eenige jaren, konir.g- ryken, prinsdommen, hertogdommen enz. inge- siokt; het heeft al de schatten, al de staets- domeynew, renten en goederen, van die inge palmde stalen gehad 't en heeft in die staten geene of maer weynige schulden gevonden voorspoed, weelde, geluk en welzyn heerschten overal, zoodanig dat men er schier geëne contri bution kende, en dat het volk, de prinsen zegende die er den scepter voerden. Men zou misschien denken dat de ophooping van al die staetsgoederen en schatten, eene oat- zaggelyke en ouverteerlyke fortuyn moet daer- stellen, en van liet koningryk llaliën, het rykste het magligste, het bloeyendste van g'heel de wereld maken..,, Maer't is juyst het tegenover gestelde. Het spreekwoord Onregtveerdig goed gedyd niet, komt zich hier op de vreeslykste wyze verwezentlyken. Hel koningryk is dood arm, het ligt verpletterd onder de schulden, het heeft zyn krediet op alle geldmerkten verloren, het volk is er zoodanig uytgeput er verarmd, dat het geene contribution meer betalen kan, en zich verlamd ziet in zynen handel, in zyne nyverheyd, in zyne voortbrengsels, derwyze, dat het slechts de afschuweiykste wanhoop voor zyne oogen ziet, schemeren. Maer wat is er met ai die ontzettende rykdom- men gedaen Waer zyn die onmeetbare schatten naertoe Wat is bovendien van de buytengewoone geld- leeriiingeti geworden die tot rond de twee duy- zend millioenen beloopen? Men weet bet niet. Maer 't geen men weet, is dat alles verteerd, verdwenen en als by too- vers'lag weggegoochetd is.... Wat men nog weet, is dat men vele groote en ontzaggelyke fortuynen by een groot deel der ma^onnieke kopstukken heeft zien ontstaenWat men nog weet, is dat het góuvernement van Italien de ontleende kapi talen niet kan weergeven noch er de intresten van betalen, zoodat het nergens een duyt meer in leening kan krygen, dat het overal met d'ooren aen den blok staet, en noch aehterwaerts noch voorvvaerts kan. De schalke francmaQons, geven nogtbans niet ligt den moed op. Zy hadden in 't verschiet een appelken tegen den dorst gezien. De geestelyke goederen, de kloosters, de kerkelyke inkomsten waren nog daer, en, gelyk men denken kan, zou de heyiigschendende plunderzucht tegen deze ook losgelaten worden. En zoo is het daedzakelyk geweest; want al de geestelyke goederen en ker kelyke inkomsten zyn aengeslagen, en hangen te koop. De schatten der kerken, goud- en- zilver- DE SOLDATEN VAN DEN PAUS. DOOR P. D.... Voor Go«t «-n cto tl. Kerk tyn ome broeders gestorven. Mgr. Uupanloup Valentino. Farnesen. Monte-Libretti. Luytenant Guillemin en liaporael Mercier. Binnen het slachlhuys verzwakte Mercier zigtbaer. Rond 4 uren 's morgends vertrok Sergeant-majoor Bach met zyne mannen en de verdraeghare gekwetste, zonder door den vyand ontrust te worden. Men wilde Mercier, door allen zoo teêr bemind, medenemen doch hel was onmogelyk. Als week-kaporael vereffende by zyne rekeningen, stelde Bach het overschot der ont vangsten ter hand, en nederig in zyn uyterste gelyk in gansch zyn leven, stierf by na eenige uren van schrik- kclyke folieringen, de glorievolle marteldood Huber'.us Mercier was geboren te Moinct, een dorpje van het kanton Bnslogne. Kaporael van bet belgiseh leger, waerin hy door bel lot geroepen wierd, by zyne ouders of na hunne dood by zynen oudsten broeder het land bewerkende, overal was hy een voorbeeld van gehuorzaemhevd, arbeydzaemheyd en nauvvgezelbeyd op pligtvervulling. In zyn dorpje, waer hy voor niet de bediening van koster uytoefende, was hy den troost der arme de hulp der lydende en telde om zyne i opofferende naesteniiefde slechts vrienden en bewon- deraers. Castelfidardo klonk door de christene wereld, de dappere Zouaven waren op de beuvelea van Loretto, in 'l gezicht van het heylig huysje van Nazareth, door 4ü,0UU Italianen verpletterd, en .Mercier, wiens hert zoo liefdevol voor de H. Kerk klopte, die slechts uyt gehoorzaembeyd jegens zynen broeder, Lamorieières eersten oproep niet beantwoord had, Mercier kon in zyn Vaderland geene rust meer genieten hy vertrok Broeder, zoo sprak by by bet afscbeydeu, als gv de tyding myuer dood verneemt, sticht dan 3 missen eene voor vader, eene voor moeder en de derde voor my schenk ook eenen luster aen onze dorpskerk. De pligt, overal, in alles en altyd, schreef hy op zyn portret in zouaven-tenue uyl Roomen aen zyne belgische vrienden gezonden. Scboone kenspreuk op een tvdslip wanneer bet gedacht der pligl byua overal vergelen en door een valsch recht vervangen word Ah de Kerk alleen leert nog dit hevlzame woord aei: hare kinderen zy weet dat waer de pligl niet luvd aen het bert spreekt, men niet in staet is het bollen der driften legen te houden, overal gezag in wille keur ontaerd, - vorsten en onderdanen op de heyhgsle rechten inbreuk maken, zoodal beschaving, zedelyk- lieyd, vryheyd en geluk der volkeren veel le iyden moeten hebben. Ongelukkige volkeren, die naer de reddende stem, die ons lusschen slingerende dool wegen naer het gewenscble doel moet geleyden, niet luysteren Mercier was door een zesjarig garnizoen tot de dood bereyd, gelukkig en tevreden door bel offer zyns levens aen de glorie der H. h«rk mede te werken. Edelen jongeling de wereld ziet u met bewondering aen! Op de tyding uwer dood, zullen uwe dorpsge- uooten zich iu het kerkje, voorheên bet voorwerp van uwen godsdienstigen iever, vereenigen niet om uwe dood le beweoneu, o neen in die omstandigheden kent den Christen geene lianen, maer om God le be danken dal by ben eenen voorspreker en .Marleiaer geschonken h. eft. Hoe weet toch de Kerk, zonder de banden der samenleving le kwetsen, de klcyne en nede rige te verheffen en met luyster te doen pralen. Gisteren nog was Mercier onbekend, en nu word zynen roem in onze tempels onder grooten toeloop van geestelyke en wereldlyke verkond, en in gansch de'christene wereld berbaeld, omdat by met eene alles opoffe rende liefde voor Christus Stadhouder Pius IX, den roep des hemels beantwoord en zyu leven ten offer gebragt heeft. s Juyst, sloeg het negen uren wanneer Andreas dit verbael eyndigde't was bet afscheydsuer. Den groot vader stond op, nam van de schouwplaet eenen ouden kerkboek en al deze door de liefde vereenigde herten, voor het Christusbeeld geknield, sluerden lol den Hemel een vurig gebed voor 0. H. vader, voor de Pauzelyka Zouaven, en ook, voegde den grootvader erby, opdat God zich over de wereld zou ontfermen, en onze afdwa lende landgenooten verlichten. Roomen. De Schildwacht voor 't Vatikaen Scrristoir of de Garibaldiers le Roomen. Wanneer, van de heuvelen van Pineio, den revziger bet uytgestrekle Roomen aenscbouwl, het eeitwïge en onoverwinnelyke Roomen, groote werkplaets, vvaer- uyl licht en bcschaviug op de zoo diep gevallene volke ren nedergedaeld zyn en lot hel eynde der lyden zullen nederdalen, wanneer hy op de oniclba.-e maken, de heyderische triomfbogen vervangende, bel knrys tegen de zon ziet opschieten, dan weet hy zyne onlroering niet le overmeesteren en begroot in stomme bewonde ring liet doel zyner reys, de schoone én onvergelykelvke Wereldstad. Roomen inderdaed! geheymnisvollen naem, allyddu- rende^voorwerp van de lielde of den haei der volken welk'tafereel ontrolt üw gedacht aen den geest Hier in bel machtige Roomen welks legerbenden de wereld met bloed overstroomden, beerschlte eerlvds het heydendom in al zyne gruwelykheyd. Deo beschaefden Romeyn, door godvergelenheyd onder de wilde" volkeren gedaeld, bad alle mensehelyk gevoel en vveerdigheyd verloren, en dronk met eenen onverza- delyken drilt aen dén vergiftigenden beker der meest verbeestende wulpschheyd. Die gruweldaden moeten ons door ontelbare en onbesprokene bewyzen gestaefd door ooggeluygen verbaeld zyu, zegt een grooten ge- schiedscbryver, anderszins zouden vvy Christene, niet beseffen welke afschuwelyke driften er in nicnschen- herleu ontstaen kunnen. Den mensch was er r.iets, het vërmaék ^lles, en meer maels zag men gansch Roomen in hol Koliseum veroa- detd om 10,000 slaven te zien ombrengenen allen edele, burgers, vrouwen, juyehton met vereenigde vreugdetoonen deze moorddorstige bloedtooneelen toe. (Vervolg later.)

De Denderbode | 1868 | | pagina 1