Wie doet Restitutie Dil is de geestelyke overheyd dwingen aen heylig- «ebenden.de aenslagen toe ie stemmen en er zich aen te onderwerpen, op straf van in kerkers of in balling schap gesleurd te worden Uil is kerk- en kloostergoederen aenslaen en in palmen Dit is de religieusen beroofd van alles, op slraet werpen 4 Dit is den priester, den catechismus, hel kruysbeeld enz. uyt de stadsscholen verbannen, en de catho'yke spholen in francmagonsscholen veranderen Dit is de vrye zedeleer aen de jeugd inplanten om iedereen te laten leven golyk 't hem belieft enz. enz. enzMen heeft maer te zierj. naer '1 ongelukkig ltalier., daer gaet het 200, maer de Italianen weten aen wat prys. Maer omdat de francmaQonssecte met kan doen met •den Paus gelyk met de bisschoppen, 't is te zeggen den Paus aengrypen en hem in kerker of ballingschap sleu ren, maekt 'zy den Paus hatelyk met tegen hem valsche feyten uyt te vinden by gebrek aen ware. Zy geeft den Paus uyt als eenen tyran. En om dit te doen gelooven, fabrikeert zy eenen valschen brief en zei er hel valsch handteeken onder van den Paus, juyst gelyk den val schen kardinael Du Rois van Gend gedaen heeft met zyn valsch mandement. Brief en mandement komen uyt de zelfde logiefabnekWat verfoeyelyk eespuys Nu, 't is tegen dien valschen brief dat al de liber- hatersgazellen schreeuwen en lieren, lot ons gods- dierislhatend Va-bond toe. Hel ellendig bladje, volgens zyne gewoonte, voegt by dien valschen brief leugens op leugens, laster op laster. Het doet 't concordael tusschen Roofden en Ooslenryk doorgaen als eenen akt van onregiveerdige aenmaliging der geestelyke magt op de burgerlyke magt. tervvyl het juysl 't contrarie is. Het concordael is de herstelling van d'onreglveerdige aenmaliging van 't hatelyk en dvvingelandig Josephismus op de geestelyke magt. Josephus U had zich zooverre meesier gemaekt van kerk en aulaer, dat Frederic, koning van Pruyssen hem noemde MYNEN BROEDER KOSTER. En inderdaed, dien broeder-koster speelde zoodanig den meester in de kerk, dat hy zelf voorschreef hoe veel keersen er moes ten op den aulaer stüen. De halelyke aenslagen van broeder-koster op het kerkelyk regl hebben oorzaek geweest van zynen val in Belgièn. De catholyke Belgen hebben den hairklievenden en kerkoverweldigenden broeder-koster nen teen onder zyn broek gegeven en hem, mei den wind van achter, wandelen gezonden. Zy deden hetzelve mei Vader Willem, en zoo zullen zy nog doen met al wie zich zal verstouten den godsdienst in Belgien aen te randen of te vervolgen. Dat de logie- kwanten het zich voor gezegd houden. Het concordaet tusschen Roomen en Ooslenryk kende uylsluyteiyk aen de Kerk het regt en de magt toe van te trouwen. Nu, met bun princiep van scheyding tus schen Kerk en Slael, wat doen de liberhaters Zy stellen de Kerk met haer H. Sacrament des huwelyks aen kant, en houden zich te vreden met een civiel kontrakt, dat zy voor een huwelyk willen doen pas seren. Dit civiel kontrakt is hoegenaemd geen huwelyk, hel dient enkelyk om de burgerlyke regten der alzoo gelrouwden te erkennen en te waerborgen. Het huwe lyk is eene goddelyke instelling, en Christus, met het te verheffen tot (Je weerdigheyd van Sacrament, heeft aen zyne Kerk alleen 't regt en de magt gegeven van tc trouwen en van te beslissen of een huwelyk geldig en echt is of niet. Indien iemand beweertzegt hel Concilie van Trenleu, dat de huwelijkszaken de geestelyke regiers niet aengacndat hy gebanvloekt zy. (zitting 24). 'Dus, degene die enkelyk, zoo men zegt, voor de wet trouwen, mogen zich geenzins voor getrouwd aenzien (integendeel, als zy gelyk getrouwde persoonen leven, Hoven zy in eenen aenhoudenden slael van doodzonde. :Dit zoogezegd wettelijk huwelyk is dan niet alleen legen- strydig aen de catholyke leering, maer nog bovendien .aen de openbare zedelykheyd. 'T is om medeiyden te hebben als men den vremden Ibroodknoeycr in 't Verbond over 't concordaet hoort zeeveren. 'T is wel "t geval hem zyne eygene spotwoor den op zyn eygen voorhoofd te plakken Allons, schoen lapperb'lyfby uwen leest; of wilt <f er u van verwyderen, blyftoch in de waerheyd. liet bedrog en de leugen missluen Mllyd. En gelyk het vremd broodknoeyerke zeevert over het zoogezegd burgerlyk huwelyk, alzoo zeevert het ook over hel onderwys. Volgens hel concordael, moest het onderwys in Oos- tenryk calholyk zyn; het godsdienstig onderwys moest er, 'gelyk hier, gegeven worden door de geestelyke ■overheyd. Maer dien staet van zaken kwam niet meer overeen met het franema<?onsprinciep van scheyding lussehen Kerk .en Staet, volgens welk princiep, Christus en zyne leering moeten verbannen worden uyt de samenleving en by gevolg ook uyt de seholen De franc- macons moesten dus hel concordael scheuren om de catholyke scholen te konnen verrandeven in franc- maconsscholen. "T is die verandering die het zot maekt van blydschap; '1 is daerom dal het mei zyne antwerp- sehe trommels en fluyten naer Aelst komt om T volk door bourn, bourn, boum, en tre, tre, tre, oorendul te makenMaer wy zullen er by zyn en 't ventje doen ondervinden dal zeeveren en klappen geen oorden zyn. Ze zyn 111 volle jubeleering, die eerlyke ministeriëole gazellen, over het proces-De Buck. Ze vullen hunne kolonnen op met vragen en ant woorden over het merkweerdig proces, en zc komen tol slotsom, dat de Jesuilen gedwongeu zyn geworden restitutie te doen. De goede burg'ers, die dat alles zoo nauw niet kennen, gelooven dat, le meer omdat ze 's avonds aen de her bergtafel op allerhande loonen hooren herhaieu «*De Jesuiten hebben restitutie gedaen Wy hebben dal alles lang nageluyslerd maer zie wy kunnen niet verdragen dal de opregte waerheyd zoo lang den hals gebroken word Wy willen, dal men den Keyzer geve wat den Keyzer toekomt, en zeggen, wie eygentlyk hier afstand doet. Kom aen, het proces De Buck in handen genomen, en alvveêr eens gezien hoe die eerlyke gazetten hier de menschen om den tuyn leyden Welnu, zoekt zooveel als gy wilt, en we zetten hel aen den slimslen ministeriëelen om te bewyzen, dat de Jesuiten voor iels in dien aTstand zyn. Dal is sterk hooren wy zeggen. Eu toch wy trekken hier geene party voor dc Jesui ten, maer enkel voor de waerheyd, voor het gezond verstand wy willen doen zien, dal men hier, wetens en willens, den wezentlyken persoon die afstand doet, verzwygl, om anderen voor pligtig te doen doorgaen. Weet ge wie hier toegeefi? Niemand anders dan den heer Valenlyns, oudnotnris te LaKn en broeder van den erfgenaem des heeren De Bo6y. De goederen welke hy afstaet, stonden op den naem Van den heer Valenlyns, als zynde diens eygendom. hi den akt van afsland zegt den oudnotaris, dat zyn broeder in zyn leven hem herhaelde keeren verzekerd heelt, dat hy met volle recht bezat, wat hy van oen heer De Boey heeft geërfd, en dal hem niet de minste verbin tenis daeromlrenl wierd opgelegd. Het is dan ook den heer Valenlyns, oudnolaris, die de goederen, welke hem degelyk toebehooren, aen de erfgenamen De Buck geeft, waerschynlyk omdat er geen eynde was aen een proces, dat zyne kinderen zelfs nog in zyne nalatenschap zouden gevonden hebben. Doet den heer Valenlyns wel of niet, dat is zyne zaek; maer wal wy enkel willen doen zien, is, dat hy het is, die hier afsland doet. Maer, zal men zeggen, de Jesuiten zullen misschien het geld voor dat afslaen aen den heer Valenlyns hebben uylgekeerd, om de erfgenamen De Buck te betalen Indien dit waer is, zou den heer Valenlyns, die een gekenden liberael is, zich wel haesten dit te verklaren. E11 indien het bewezen was dat de Jesuiten restitutie moesten doen, waerom scheyd men dan uyt met proce- deeren, en waerom is men content met eene betrek- kelyk kleyne som Nog eens den heer Valentyns heeft van den heer De Boey geërfd den heer Valenlyns verklaert onder eed, dat hy geenen tusschengestelden persoon is ge weest de goederen stonden degelyk op zynen naem, en by slerfgeval vermaekte hy die goederen aen zyne by hem inwoonende zuster. Deze, uyt hooide van hare hooge jaren, ziet af van de erfenis, en ze valt eyndelyk ten deele aen den broe der van den overleden. Dien broeder, om redens die wy niet hebben te be- oordeelen, geeft aen de erfgenamen De Boey wat dege lyk op zynen naem stond. Maer wat de Jesuiten betreft, die geven géén ïJuyt terug, omdat zy beweeren niets van de erfenis te heb ben. Indien gy deukt hen met reden te kunnen beschul digen, zet clan hel proces voort, en als zy dit verliezen, zuil gy, volgens gy beweert, nog millioenen meer krygen. Van waer nu al die poogingen om te doen gelooven, dat de Jesuiten gedwongen zyn restitutie le doen Och, dit is altyd en alwéér hel zelfde liedeke 't is eene kiesaffairen Men kar. over dat proces denken wal men wiltmaer men moet de waerheyd niet vertrappen men moet iedereen op zyne plaels laten, en den kevzer gevan, wat den keyzer toekomt. (Handelsblad). liet zoolang gewenschte uytstapje naer Ant werpen, aen de leden van den Bokkenrydersbond beloofd, heelt Maendag laetst plaets gehad. Wy smaken het zoetste genoegen, omdat wy mogen aènkondigeri, dat alles in rusten vrede en met de beste orde afgeloopen is. 'T is in die orde, voorzeker wel eene onwederlegbare preuve te vinden, dat voormeld genootschap, onverbeter- lyk is ingerigt, dat het op goeden voet staet én van dag tot dag, tot spyt van die 't benyd, altyd meer en meer bloeyende word. Het muziek der fanfaren, stapte uyt de statie van Antwerpen, aen 't hoofd van 4 a 500 jonge en kloekmoedige Bokkenryders, en deed de Antwerpsche straten weergalmen van de zoet- luydendste toontjes 't was gemakkelyk 0111 zien aen de vreugde welke op aller aenzigten uyt- sclieen, dat den grootsten byvai, de warmste vriendschap, hier de Bokkeryders verwachtten. Overal hoorde men de luydruchtigste vreugde kreten ert welkomsgroeten ten hemel slygen. Gevolgd door eene groote menigte nieuwsgie rigen, trok den stoet langzaem naer het groen kerkhof, alwaer de fanfaren maetschappy, onder begeleyding van den ievervollen en verdienste- lyken heer Cammaert, nog eenige zoetvloeyende stukjes afgaf, tot Antwerpens eereen ook tot meer deren bloey der maetschappy. Hier verdubbelden de vreugde kreten en ieder Antwerpenaer toonde aen iederen Bokkenryder de warmste genegen- heyd, de vriendelykste samenneyging. üaerna stond het iedereen vry te gaen wandelen waer 't hem best aensiond ten eynde op het gemak de schoone stad te konnen bezigtigen.Velen trokken naer den Bassin en bewonderden er het grootsch schouwspel dier menigvuldige schepen, welke op den stillen waterplas gestadig heên en weer dryven. In den namiddag trokken honderden groepen, voorgegaen van gedienstvolle Antwerpenaers den dierentuyn binnendaer zagen zy van de minste tol de meeste, al de bewonderensweerdige schoonheden af, van dien kostelyken beesjtenhof. Üaer waer alles wat natuer, van schoon-en-won- derheden bezit, byeenvergaderd is, daer waer de zoetluydendste toonen der muziek zich mengden, met de vriendelykste gesprekken, daer had ieder een nog lang geerne verbleven, maer den tyd was er met de'snclheyd van den blikxem voorby- gevlogen. Allen waren blygeestigen verheugd en niemand dacht er aen dat het scheydingsuer gekomen was. Het was meer als zeven uren en men moest zich naer de statie spoeden. Hoe na der kennis de Antwerpenaers met de Bokkenry ders gemaekt hadden, hoe inniger genegenheyd, hoe iuydruchtiger teekens van vriendschap; eene ontzaggelyke menigle volgde den stoet, en de kre ten van Leven de Bokkenryders, Leve Antwer pen, bonsden onophoudelyk uyt ieders borst met magtiger galmen dan ooyt. Na gulhartige hand drukken en vurige wenschen voor wederziens, sprong ieder gretig op 't convoy, om eenige ston den later, de nydige blikken der Aelstersche kliek met mispryzen aen te staren. 'T was eenen schoonen Contraste voorwaer; van den eenen kant de guldhertigste vreugde, de blydste gezan gen, en van den anderen, oogen als gloeyende kogels, en geloey als van razende stieren. Na de merkt rondgewandeld te hebben, ging den stoet uyt een, en alles verging in rust en vrede. Men schryft uyt Dendermonde. Hel gemeeutehestuer heeft op Witten Donderdag en Goeden Vrydag den beyaerd doen spelen. Dit feyl heefi op de catholyke bevolkiug dezer stad eenen zeer pynlvken indruk gemaekt. De regeering heeft dus betoond, dat zy voor de godsdienstige gevoelens der Dendermondenaren enkel haet en verachting over heelt. (liien Public.) Wy hebben gezegd dat het geineentehestner van Brugge, fen spylë van een eeuwenoud gebruyk, op Willen Donderdag en Gopden Vrydag den bey- aerd heeft doen spelen. Dil gedrag is door schier de gansche bevolking van Brugge geschandvlekt geworden het openbaer gevoelen heeft zich lucht gegeven door het volgende plakkael, aen de hoeken der voornaemste straten geplakt a Bruggelingen Als wanneer er eenen moordenaer geguilloti neerd word, liggen de wekkers stil Als wanneer de Kerk ons de dood van Onzen Zaligmaker herinnert, spelen de wekkers Barrabas word voor Onzen Heer gekozen Bruggelingen Neemt dit in aendacht De zwaluwen en nachtegalen, die gezellige voorboden der lente, zyn in onze streken. Er word tegenwoordig door de lieve Eva dochters zooveel valsch hair gedragen, dal men wel veel zou geven om er eene te ontmoeten die inderdaed z;ch lokken kan vlechten mét eygen hair. Een meysje bevond zieh te Sl-Gillis in gezel schap van vrienden en vriendinnen. Men spreekt in gezelschap over alles dus ook over het hair. Het is een valschen chiguondien mej. Z. draegt. Iedereen was het daerover eens. Wel zeker niet sprak zy eenigzius gestoord, doch met zekere fierheyd. Ja toch? zegden de aenwezigen. Gewed? vroeg z^. De wedding, wierd aengegaen. Het inevsje maekte het hair los, en waerlyk het was echt! Het talryk gezelschap was verloren. De door dil verlies verzamelde som beliep 200 Ir. Het edelhartig meysje, dat echte huireu heeft, en ook een echt gemoed, heeft die som in handen van den heer burgemeester voor den armen gestort. Onlangs kwam by eene zeer ryke dame eene boerin, die, verbluft over al de pracht, welke zy zag. aen de dame vroeg, of zy toch eens alles mocht zien wat er in buys was. De dame, zich willende vermaken met de verbaesdheyd der boerin, stemde erin toe en liet haer ook alles zien. In haer boudoir gekomen, opende zy een koffertje, bevattende diamanten, gouden voorwerpen en edelgesteenten. Wal is dat, schoon wat is dal schoon riep de boerin uyt. En in hoeveel tyd hebt gy al die schat ten gekocht?De helft komt van myne familie, de andere helft heeft myn man my gekocht. Dat moet zeker veel gekost hebben? O zeer veel, En hoeveel brengt dat wel op Opbrengen?... wel niets, integendeel, dat kost my alle jaren veel geld om te doen kuyschen, verzetten enz. Dit is aerdig, dit is niet zooals myne steenen, ik heb er maer tweezy komen van mynen vader en brengen uiy eenen schoonen stuvver op. Waer lyk, onderbrak haer de ryke dame, en hoe heeten die steenen?Molensteenen, mevrouw, was het spottend antwoord der boerin. Men zegde dat er tien persoonen verongelukt waren. De buytengewoone stilzwygendheyd der bestuerders van den vzeren weg, en de gevorderde uer op dewelke men de tyding heeft ontvangen, hebben nog niet toegelaten op eene juysle wyze de ernstigheyd der feyten te bestaligen. Eene zekere hoeveelheyd gekwetste reyzigers zyn naer de statie •van Kings-Croos en van daer naer hunne wooning geleyd geweest. Voor zoo veel wy vernomen hebben waren de wonden niet gevaerlyk. wy vernemen dat serjanl Fléron in beroep is gegaen tegen het vonnis van den krygsraed van Antwerpen, welk hem tot de doodstraf door den kogel heeft veroordeeld. Aldus zal dit proces be oordeeld worden door bet militaire geregtshof. Men weet dat er te Brussel, evenals le Parys een omnibusdienst is ingericht. Deze rytuvgen zyn niet breeder dan ze zyn moeten en voor gewoone menschen zeer goed geschikt. Dezer dagen slapte er, naby den boulevard, eene zeer dikke dame in eenen omnibus; eenen onbeleefde» kerel, naest welken zy plaets nam, voegde haer toe. De om nibussen zyn niet voor de oliefanten gemaekt. Daerop antwoordde de dame zeer geestig De omnibus is evenals de ark van Noë men ziet er alle soorten van beesten in. De aenwezigen of schoon weynig gevleyd door deze vergelyking, kon den zich niet wederhouden te glimlachen en toe te juyehen. Vader, 't zit een huwelken in den Hemel, zey Jantje, en 't zag de maen. Champanje drinken, chignon dragen, zvden kleeren aenhebben, bals geven zelve, en schulden hebbengaen dikwyls te gare.... naer den bliksem. Eenen bareelwachler der nieuwe spoorbaen van Roeselare naer Yperen is te Zorinebeke door een locomotief, waermede de ingenieurs eene proef- reys deden, dood gereden. Hy heette De Budder, en was 65 jaren oud. Dynsdag avond is een betreurensweerdig on geluk gebeurd te Ocqnier Zekere Gigot, onge huwd, werkman in de brouwery van den heer Gerard, is in eene kuyp kokend bier gevallen. Al hoewel hverdadelyk wierd uvtgehaeld, en de besté verzorging hem wierd toegediend, bezweek den ongelukkige Gigot, vier en twintig uren daerna aen zyne schrikkelyke brandwonden. Den prys der plaelsvervangers en nummer- verwisselaers is hier byna verdubbeld. Behalve dat het bygevoegd militair aendeel van 2,000 mannen de vraeg naer plaetsvervangers zal doen aengroey- en, kondigt het gouvernement aen, dat het eene strenge keus zal doen 't geen de eyschen van de zielverkoopers nog vermeerdert. Van een anderen kant zal de vermenigvuldiging der gevallen van vryslelling de misbruyken van bevoorrechting ver ergeren. Eene diefle is woensdag laetst in een hotel der stad Namen gepleegd. Den genaemde Osc^r V...., van Gend, die by het 9° linieregiment eene verbindtenis had aengegaen, had kennis gemaekt mpt eenen rentenier der stad Brussel, den heer A. F..., en na gedronken te hebben, gingen zy samen in dezelfde herberg vernachten. Daegs nadien, vroeg in den ochtend, ging de vrywilliger den hos pes vinden, hem zeggende dat hy rond 10 ure zou terugkomen. Weynig tyds nadien bemerkte d'heer F. dal den gezel verdwenen was met zynen geld beugel, waerin eene som van ongeveer 100 franks slak. Den gast wierd door de politic aengehouden op den oogenblik dat hy in het convooi wilde stap pen om naer Antwerpen te vertrekken. Eenen dronkaerd is gisteren in de Berens- steeg alhier doodgevallen. Eerst op zynen rug ge vallen, wilde hy zich weder oprichten, maer viel een tweede mael op de borst, en bleef liggen. Toen men hem oplichtte, was hy een lyk. Den genaemden Lodewyk Luyckx, oud 33 jaren, landbouwer te Sint-Gillis-Wnes, die sedert eeuigen tyd teekens van verslandverbystering gaf, heeft zich op zynen zolder verhangen. De gendar men hebben de koord doorgesneden, doch hoewel het lichaem nog warm was, heeft men hetzelve niet lot het leven terug kunnen biengen. Een valschen herder.Wie heeft nog ooyt gehoord dat een vrouwmensch een ander neemt voor zyne gemalin? Ilorkt, te Delva. in Hongarien, is er eeneu herder voor een zeer zonderling mis- dryf aengehouden. Den beschuldigden was met een zeer bevallig ineyskeu getrouwd. Korts naer 't hu welyk. loogde de jonge vrouwe eene groote zwaer- moédigheyd, die de nieuwsgierigheyd van de kwaeylongen opwekte. Eyndelyk, na verscheyde vragen, vernamen zy dat den gewaenden herder.... eene herderinne was, zegt het Handelsblad. Gedurende den nacht van 9 tot. 10 dezer, zyn er te Leysrle, op de uyterste grens, verscheydene dief- ten gepleegd geweest, vooreerst in de gemeente school, ten nadeele van den onderwyzer, twee stempels, waepan een in zilver en postzegels voor 75 centimendaerna bv den molenaer Eduard Blanckaert, 1° eene som van 50 fr.; 2° eene obligatie van 5000 fr., en 3° vier lynwaden hemdens, met de letters F. J. M. geleekend. Deze voorwerpen bevonden zich in eenen geslo- i ten koffer. De daders zyn nog onbekend. Zoudt gy kunnen raden hoeveel bier Oos tende heeft verbruykt gedurende verledene jaer Zestien diiyzend hektoliters! een weynig meer dan honderd liters per ziel, Dan mag men de groote en kleyne glazekens nog niet rekenen om hel bier te doen zinken, en hierna zal men een denkbeeld j kunnen vormen van hel gemak der verteeriug waervan men op de zeekust geniet. Jan Tiste, was eenen overvloedigen zatlap, hy en vrocht schier nooyl en voedde hem dagelyks met den drank. Op eens had hy dorst, en al Syn bezit was eenen blinden halve frank, gelyk men er hedf iidaegs vele ziet van die snor te. Dorst hebben en niet kunnen drinken, hy was om zot te worden. Wat gedaen Hy nam twee flacons die geheel we! op malkaer trokken, vnhle eenen met water, slak ze alle twee in de binnenzakken van zyn veste en trok er van deur naer eene herberg. Baes, geeft my voor een hallFrankske genever. Den genever wierd er in gegoten, Jantje stak de flacon in zynen zak en legde zyn hallvoetje op den disch.Halte la zey den baes, dat geld eu deugt niet. Wat zeg-je, vroeg Jantje, dat is spytig, 't is al dat ik bezit, wi-je't my borgen Neen, neen-ik, 'k en borge aen niemand, zey den baes, hier met de Daschle. Jantje gaf de flasche met water, die in een ton- nekeu gegoten wierd, en hield de andere met ge never, en zyn halfvoetje daerbv. -T- Nieüwg CHANPiGNE. Tot hiertoe had men zich te vreden gesteld met champagne te maken van alle wille wynen, le beginnen met degene van Epernay, tot die der magerste streken van Vrank- ryk. Duylschland bleef niet ten achteren om het schuymend nat na te maken met het sap zyner mi 11 of meer zure druyven. De fabrikatie heeft hel zoo ver gebracht, dat men champagnewyn kan beko men tegen 1 fr. 25 ct. per flescb I11 ai die toebe- j bereydseien was de grondstof toch witte wyn, al was hy dan ook niet veel waerd maer de Ameri kanen hebben alles van dien aerd overtroffen. Den Cincinnati Journal of Commerce meld ons, dat de amerikaensche scheykundigen champagne ge maekt hebben met geraffineerde pelrool! Dien champagne, voegt het amerikaensch blad er by, voldoet aen hel oog, streelt den smack en vervroo- lykt den geest. Onze drinkebroers zyn gewaer- scliuwd. Pensylanië zal eene vrees< lyke mededing ster worden voor fransche april-champagne BlIYTENEANDSCH NIEUWS. Een Deserteur. Eugeen-Gustaef Dumicn word vervolgd voor desertie in den vremde en In t stelen van elfekten, aen het hosphie van Lons-le Saulnier toebehoorende Dumien heeft zich op zyn 17e jaer geëngageerd. Twee maenden na zyne aeuwervmg deserteerde hy j en maekte zich aeu nog grooiere akten schuldig. Hy wierd om die redenen voor den krygsraed van Lyon verzonden, op 18 jarigen ouderdom lot 5 ja ren opsluyling, de militaire degradatie en de levens lange bewaking der politie veroordeeld. Den Key zer veranderde zyne straf in 5 jaren gevange nis. Zyn gedrag in het tuchthuys was zoo voorbeeldig dat hv na verloop van dry maenden de kwvtschel- ding van het overige zyner straf bekwam. Toen hy de gevangenis verliet, wierd hy by het 20e liniere giment, in garnizoen te Lons le-Saulnier, inge- lyfd De verschrikkelyke veroordeeling, waerdoor hy getroffen was, wierd welhaest gekend. Alstoen wierd hy hel voorwerp van ieders verachting. Hy had voor zyne misdaed geboet, en besloten zyn schandelyk voorgaende door zyn goéd gedrag le herstellen. Doch op In t oogenblik dat hy dacht zyne misdaed te doen vergeten, verscheen dit af- sehuwelyk voorgaende onder den vorm van het mispryzen der eenen en de spotterny der andere. Alstoen niet wetende wat doen, besloot Darnien te vluchten en het vaderland te verlaten. Hy bevond zich sedert eenige dagen in het hos- pitael van Lons-le-Saulnier, en daer men hem zyn voorgaende gedrag verweet, besloot hy niet meer langer zyn plan om te vluchten uyt te stellen. Hy vertrok inderdaed denzelfden avond in zynen zieke- tenue en met zyne katoenen muls. Hy begaf zich naer Bourg zonder stil te houden, en legde die 65 kilometers, met sandalen aen de voelen af. Hy verborg zich geduerig dry dagen te Bourg, waerna gy naer Geneven vertrok. Damien maekte gebruyk van zyne letterkundige kennissen. Hy wierd opsteller van den Figaro suisse, en bekwam er zelfs eenigen byval. Eens wilde hy aen zyn on- weêrstaenbaer verlangen voldoen, hetwelk hy had om Vrankryk, zyne bloedverwanten en vrienden te bezoeken. Hy trok door Savoye in Vrankryk. Zyn signalement was naer alle punten gezonden; ook wierd hy door de gendarmerie van Cahor aen gehouden, en den 5 april verscheen hy voor den krygsraed der 1° militaire divisie, zitting houdende te Besancon dezen getroffen door de overwegin gen, welke zyn verdediger ten zyne voordeele deed gelden, sprak hem vry van den diefstal, en ver oordeelde hein voor desertie in den vremde tot 5 jaren openbare werken, het minimum der straf. Vrouwen met vleugels. Den Sport bevat het volgende artikel van den burggraef de Chavi- gnv, hetwelk door de dames met belangstelling zal gelezen worden Men kondigt wonderen van elegance aen voor de bals, welke na Paeschen zullen plaets hebben. Men verzekert,, dat men er engelnemonwen, dit is te zeggen overgroote lullen en gazen mouwen zal zien, welke langs achter geknoopt worden, op zulke wyze, dat zy witte vleugelen zullen verbeel-

De Denderbode | 1868 | | pagina 2