-• Politiek overzigt van 'l Ver bond van 12 April. KIEZINGEN. Nog altyd de bloedwel. {ïen pcrs Maer als 't manneke zegt flat het waren christen is, spreekt het wederom al leyen zyne overlnyging niet Hoe kan-hel waren christen, 'tis te zeggen, waren discipel vat) Christus wezen; en ter zelfder lyd zyne pen verhuren aen de francmacons, aen de gezworene vyanden van Christus, aen deze, die voor oorlogskreet hebben Verpletteren tuy den ecrloozen (J. C.)-? Was Judas, vólgens 't manneke, misschien ook eenen waren christen, eenen discipel van Christus?! Waer zit-nu 't manneken met al zyne schoone over- tuygingen In den voddenzak niet waer ventje?.. Avvel, proficiatMaek dal g'er uyt geraekt.... Eenen onzer vrienden lieert zich de moevle gegeven •de (bixjgsle nrgum nlen by een ie rnpen, wnermeè den nieuwen Feiiix uyt 't Verbond de UI cri ka ten zoeltl Lc verpletteren en ten gronde te verdelgen, om aldus de kwynzieklc van bel uvtgcleei'd liberliatersUliokske,ce genezen. Onzen vriend beert roaer een N' van 't Verbond willen onderzoeken, en by bad indordned gelyl., want sedert eenigo maenden zyn al de steverven van dit kladje gestadig en zonder verandering met de zelfde saus overgoten Loeel ffv een nummer, ge leest er vyf en twintig. Oen koekoek kan niet beter zyu eeuwig en allvd zeirde gekoek afgeven dan het den nieuwen Verbondskrabbcdaer doet. Ziel hier waermeè hel waer- lyk curieus politiek overzigt van 1 Verbond mn 12 april, dus van een enkel nummer, doorspekt en gespierd is Klerikale Oeeslverduvslöring Klerikale Mislevdin Klerikale Ivlliaiing. - Klerikale Aehteruylkniy- klcnkale Nieuwigheden. Klerikale Vodden. - Klerikael Despolismus. Klerikale Onwetendheyd. Klerikale Verdraegzacmheyd. Klerikale Heersoli- zugt Klerikale Onderdrukking. - Klerikale Domme rikken. - Klerikale Fiauwherligheyd. - Klerikale bael- zuehl. Klerikale oppei'drnkking Klerikale Schyn- lieyligheyd. Klerikale C.eweldenaryen. Klerikale •Voddemans. - Klerikale Inviogeiandy. Klerikale Be- drio»ers. - Kterikalon Uekmaniel. Klerikale Huys- ■sloorders. Klerikale Oiuvetielykheyd en Onregtvear- digheyd. - Klerikale Willekctirigheyil. Klerikale Hansworsten Klerikale Grilliglieyd. Klerikale Fanatieken Klerikale Vuylblikften. - Klerikale Dwee- Héi-s. - Klerikale Judassen. Klerikael Exclusivismus. Klerikale Oppennoevjalery. Klerikale Tussehen- wikkeling. Klerikale Slaven. - Klerikael Onderzoek. Klerikale Schreeuwers, rnz. enz Dus juyst dry dozyuen gereelilcn all.emael uyt eenen en zelfden pol geschepten dit voor eene enkele maeityd Wv vvensclien do Vniwnrfslezers proficiat, veel geluk en benedictie met hunne goede magen, want deze moeten zonder Iwyfel. verslaeld zyn, als zullen frieol li li u gecne indigestie veroorzaekt ITet Jodenhlad, rimlëpendancezegt dat er. op Gorden Vnidaij. smtilparty geweest is van vrydenkers by •den godverzaker-seiiateur, M. Saintc Beuve, te Parys. Ilcl hlail geeft de namen der-eters die zich, uyt ver achting der kerkelyke wetten, met vleosch en vette lever opgevuld hebben, liet zyn MM. Rènall, Taine, Gustaef Hauhert, Edmond Aboul, Karei Rotlin en den dikken prins Napoleon. De ludependfince heelt vei gelen te zeggen in welken slaet die vlecschvroters vauden liberalen voomjhjmuj zyn l'huys gekomeii. Aen de achtbare Bokkenryders, Mvnhöeren, in't Verbond van Zondag vind ik eene neneonschakeling van valsclie leugens over onze reys naer Aütwerp.en. Gy allen zyl helmet inv eens over den gelukkigen dag dien \vy te Antwerpen hebben overgebragt. Ook Mynheeren, dat liet puyk der stad ons gevolgd heeft. Volgens 't Verbond, was"t M. Bethune alleen zyn de voornaernste jongelingen van ons wechgegaen daerby, altyd volgens 't Verbond, zegt men nog almeer'andere en zeer aerdige dingen.... la Verbond, men spreektAan zekere aerdige •(lingèn dingen met pooten en slcerten. Ware het niet voor zekeren goeden vriend overleden, ik zou u zeer aerdige en nog meer dan zeer aerdige, dingen, doen zien. Maer ik verzoeke u in het toe komende van de waerlieyd te schryven, geheel de waertieyd en niets anders dan de waerlieyd, o( er zouden 'konnen aerdige, zeer aerdige en nog meer dan zeer aerdige dingen voor den beelel komen. De Bokkenryders zullen nota houden van uwe handehvyze, Veibond, en u in kort doen zien dat zv van g'eenen koteriewinkel willen. Zy willen het geluk van den evenmensch, liet geluk van de stad Aelst. Zy willen God, Vryhevd en Vaderland eerbiedigen en doen eerbiedigen. Zy willen geene vervolgingen meer. Zv willen geene afperzmgen nïeer Zv vvilleu dat eiken borger gelyk zy voor de wet "Zy willen dat elk zyn regt op tyd bekome en dat koteriegasten niet alles alleen inslokken. Zv willen een regtveerdig bestuer. Zy willen met malkandeven in vriendschap leven. Zy willen geene vvemde alleenheerschers meer. Zy willen Sok op den -dag der kiezing, dat elk zyn regt tol ltiezing uytoeffene en zonder stoorenis naer huys koune gaen. Dit alles willen de Bokkenryders, en dit zeg ik u Verbond, zonder eene leugen te lieden voor leugenaers ben ik niet, want nen leugenaar is tien bedrieger, en die moeten af gelyk den pegel. F. Van de Mael.en. DIE NIET BESNOT IS, MOET ZYNEN NEUS NIET VAGEN. Het schynt waerlyk dat een pilleken, inbet Avi'de '-eworpen, somtyds ook te passé komt, en hei voftuaektste uvtwerksel te weeg brengt. Een brieffelken dat wy in 't Verbond vinden, dag- teckeneude uyt Erembodegem, en den Denderbode toegesiuerd, 'komt ons daer ten vollen van te overt uygen. (Den Denderbode en heeft in lange d eere niet ■f/ehad iets te ontvangen van die weerdige man nen ook had het moeten van den Verbonds- knoever zelve zvn, 't en had nog geen waer .veweest, immers* dat stryd tegen zyne weerdig- hevd 1 (I^ie begint oostersch te rieken.) 'Mem zoekt in den Denderbodezegt boven ge- meid brieffelken, de misachting in te roepen op de beambte, in de gemeente (Erembodegem) met de politie gelast. Niemand denkt aen Erembodegem en zie Daer springt den kater op de koorde. Zou het spreekwoord hg die niet besnot is moet zynen 'nens niet vagenhier per gelukke zyne toepassing gevonden hebben dan Wy zullen dat potje ge dekt laten, elk kan er van peyzeu wat hy wilt. Dank aen dit brieffelken, 'l welk eemg gerucht gemaekt hoeft, hebben wy vernomen, dat er niet veel misachting meer te zaeyen valt tot Erem bodegem, "want het saisoen gaet verre, en ook zyis al redelyk dikke iiyt.geschoten, zegt men De deftige inwooners dier gemeente, zegt nog dat brieffelken., hebben de naem-eh- eerlooze aentastings- wyze van den Denderbode genoegzaem ■oerwezen, om er niet veel op te peyzen of zoo iets. enz. enz. Langs om netter en schooner. Waerlyk er moe ten lot Erembodegem wel veel ondeftige lieden zyn liet geen ik niet geloof. Vele heb ik van die zoogezegde aentastingswyze liooren spreken door Erembodégemnaers zelve, en van allen hel contrarie Jiooren zeggen maer 't waren mannen van 't regte bedde, geen averegtsche. Ja, ja, •zegden de brave menschen, liet mag op onze politie gezeyd zyn of niet, elkeen gevoelt best waer hem den schoen nypt. 'T is t'liopen dat bet spelleken liaest een eynde gaet hebben. Nu, om ervan uyt te scheydeu van, dergelyke slimmigheden, zal ik maer alleenelyk meer' zeg gen, dat den hoogweerdigen ambtenaer gelooft tegen zyne weerdigheyd te zondigen met verder te antwoorden. Erzyn weerdigheden die langs ouder beginnen, en zou deze misschien van die soort zyn? Wie heeft er u antwoord gevraegd dan, ;M. den commissaris Van de Velde? Wie beeft er een enkel woordje van uwe zeer zienelyke hoogheyd, gerept dan Dat gaet alzoo met al die vrienden van het Verbond; zy zullen haest voor alles te weerdig zyn lenzy voor 't eten, (dat doen zy nog Dode zy dank) Dat ligt daer altyd van weerdigheyd te babbelen, 't schynt of zaten zy er in tol aen hun ooren. Mogle zy altyd goed blyven, maer ongelukkigiyk ne keer dat ze begint oostersch te rieken, is zy al gauwe g'beel achter staek, en dan proficiat met zulke weerdigheyd Wat aengaet, lieer Commissaris, mynen naem te zeggen, en aldus met uwe hoogheyd kennis te maken, ik vind dit nutteloos, en 'k en kan er maer weyirig cere van halen, met u kennis te worden Gy zyt gy a! veel te weeidig De Kamer der representanten heeft den 21 april hare werkzaemhede» hernomen met de discussie over de begrootirig van 's lands inwendig bestuer en specialyk over tiet godsdienstig onderwys in de scholen voort te zetten De heeren de Rossius en Watteeu hebben ge sproken zy willen het godsdienstig onderwys in de kerk maer niet in de -scholen gegeven hebben. 'T is den 29 juny toekomende, dat de kiezin gen voor de vernieuwing van de lieift der kamer van volksvertegenwoordigers zullen plaets heb ben. 'T zvn lie afgeveerdigden der provinciën Antwerpen, Biabant, West-Viae®rep, Luxem burg en Namen. Hier zyn hunne namen Provincie Antwerpen. Antwerpen De lfee- ren Co remaps, De Laet, d'Hane de Steeuhuyse, Gerrits, Hayez en Jacobs. MechelenDe lieeren Eugeen de Kerchove, d'Ursel, en Nolel- tiers. l'urnhoutDe heereu Coomaus, de Ze- rezo te Tejada en Nothomh. Pt ovencie Benband. Brussel De lieeren Anspach, Broustin, Couvreur, De Frè, De Rongé, Funck, Guillery, Hymans, Jamar, Orts, Van Hum- beeck, Vleminckx en Watteeu. Leuven De heeren Beeckman, üelcour, Landeloos, Schol- laert en Wouters. NyvelDe heeren Le Har dy de Beaulieu, Mascart, Nélis en Snoy. Proverrcie West-Vlaenderen. Brugge: De heeren De Vrière, Valckenaere en Van Nieuwen- liuyse. Kortrvk De heeren De Haerne, Key- nart en Tack. Dixniude Den lieer De Conink. Veurne Den heer De Smet. Oostende: Den heer Van Iseghem. Rousselaere De heeren Dumortier en Kodenbach. ThieltDe lieeren De Meulenaere en Le Bailly de Tilleghem.— Iper: De lieeren De Florisonne.' A. Vandenpeereboom en Van Kenvnghe. Provende' Luxembui-g. Aerlen Den heer Tescli. Baston.je Den heer Van Hoorde.— Marche: Den heerOrban. Neufchaleau Den lieer De Moor. Virton Den -lieer Bouvier. Provencie Namen, DinautDe heereu de Liedekerke en. Thibaul. Namen-: De heeren Lelièvre, Moncheur, Royer-de Behr en Wasseige Philippeville De heeren de Baillet-Latour en Lambert. Onder de bovenslaende uyttredende leden zyn er 29 ministerièelen, en 33 tegenkantei's. Men schryft uyt Brussel aen LaPaiz Tusscheu de afschuwlykheden der men schen lotery moeten wy het volgende voegen Eenen armen en blinden aerdewerker en zyne vrouw', eenen' wachter die byna altyd ziek is, hebben acht. kinderen, waervan den oudsten een slecht nummer getrokken heeft. De verslagen heid is in dit rampzalig gezin, omdat dien zoon iieèl het huvshouden onderhoudt mits de 2 of 5 franken, die hy dagelyks als passementwerker wint, en omdat, als hy vertrokken zal zyn, de sclirikkelykste armoede er zal heerschen. Hadde dien jongeling geen blinden vader, geene kleyne zusters en broeders te onderhouden, dau ware hy vry van dienst. En omdat alle die pligten hem opgelegd zyn, verbiedt de wet ze te vervullen. Dergelyke daed- zaken zyn niet zeldzaem. Als men de bloedwet van dichte by in werking ziet, dan is men be droefd en verpntwaerdigd en men is verwonderd dat onze wetgevers zich met zoo veel vodden bezi" houden, vooraleer zy de onregtveerdighe- den°der bloedwet hersteldof verminderd heb ben. Wy moeten het publifk aenraden niet nvt hei oog te verliezen dat, kraclitei s de internatio nale munlovereenkomsl, de oude stukken van 20 en 5.0 een li men, alsmede die van 1 en 2 fr. den 1 january 1869 uiocten ontmunt worden, en dat men er zich gevolgenlyk moet van ontmaken. M. den ridder de Coninck, iid der volksver- te«venwoordigers Kamer voor het distrikt van Dix niude, komt zyue kiezers te laten weten dat hy van zin is de vernieuwing zyns mnndaets niet meer te aenveerden. Den heer baron Juliaen Delia Faille, zoon van den heer baron Delia Faille de Loen, is naer Roomen vertrokken om dienst te nemen in het Pauzelyk leger. Vrydag heeft men op de merkt te (ieeraerds- bergen, eene boerin vasigegrepen en in hel gevang opgesloten, welke stukken lood in hare boier ge stegen had om dezelve vnn gewigt te veigrooleii. Gedurende de afgeloopene inaend maerl, zyn er op den Stae;sspoorweg 198 voorwerpen gevon den, waeronder 55 parapluies, 4 porlemounaies niet geld, 2 bankbillellen van 50 fr., enz. Erzyn slechts 55 voorwerpen terug gevraegd de bauk- billelten zyn niet gereclameerd geworden. Landbouwers een stuk grond ontspiltende in de Keyzer-Karelstraet, te Brussel, hebben ter diepte van 25 a 50 centimeters hel lyk ontgraefd van een kind van 't vrouw- lyk geslacht. Het was ineenén zeer ver gevorderden stael van onlbiudingi. De just«lie doet neerstige opzoekingen om den pleger dezer misdaed le ontdekken. Een nieuw geval van hondeu lolheyd hebben wy ongelukkigiyk weêr aen te slippen. Over vvf dagen wierd een persoon te Goud, door eenen k ley den hond ligtelyk in het been gebeten. De wonde was zoo gering dat hy er gerust in bleef. Ongelukkigiyk had die kleyne beet de ergste ge volgen, want vrydag avond heeft men den man naer het hospitael moeten doen. dewyl er zich aen hem keuteekens vertoonden van de schrikkelyke ziekte, die in dezen laelsten tyd reeds nog al veel slogtoflVrs heeft gemaekt Men schryft uyt't Sas-van-Gend, 17 april, aen de Gazettv van Gend Een betreurenswaerdig ongeluk is hier ge beurd. Den heer Ferdinand Dees, van Axel, na donderdag den goheeien dag gereden le hebben met den veearts, om de beesten te iuspecteéren langs de grenzen, kwam 's avonds ongeveer 10 uer van Zelzate Daer Sas gereden denkelyk door den donker en het slechte weder misleyd, is hy dicht by deze gemeente, in het kanael gereden, met dat noodlottig gevolg dat hy met zyn paerd is ver dronken door een groot geluk is het den heer veearts Kegoiaer neg gelukt, al zwemmende den wal te bereyken. Den verongelukten was eenen braven en oppas- senden jongman, den steun zyuer oude moeder. Deze ramp heeft onze gansche gemeente in .versla- genheyd gedomp'dd. In den nacht van Maendag lot Dyrisdag heeft er te Denlergem een gevecht plaets gehad tusscheu Karei Buyck en Pieter Buyse, van Oostrozebeke, van den eenen kant, en Karei Debr'uyn en Leander Naessens. van den anderen kant. Deze twee laetsten hebben van Buyck elk eene messteek in de lenden ontvangen. De wonde van Dehruyne is zeer erg noglans hoopt men hem te zullen redden. Die van Naessens bied maer weynig gevaer. liet parket van Kortrvk heeft zich ter plaetse begeven om een onderzoek le beginnen. De troep Bohemers. Men leest in het Mechélsch iierigt Vrydag, 17 dezer, rond den middag, is alhier eenen troep Bohemers aengekomen, welken is sa mengesteld uyt 52 persoouen, 19 peerden en 9 wagens. Deze lieden oefenen het bedryl van ketellappers en vertiniiers uyt, en vroegen aen de gemeente- overheyd onzer stad de toelating, om alhier eenig! dagen te verblyven, hetgeen hun welwillend wierd toeg<jslaen. De tyding der aenkomst was welhaest in onze stad verspreyd, en ieder stedeling bega! zich naer hel krygsoefeningspleyn, alwaer den troep in aller- haesl negen tenten had opgebouwd. De kleyne kinderen zyn in buytengewoon groot getal des nachts by de aenkomst der troep, is er eene vrouw van een lieftallig kindje bevallen, dat door duyzende toeschouwers die zich ter plaelse begeven hadden, bewonderd wierdwonder was het om zien, die kleyne kinderen ol boheemsche afstammelingen byna naekt, te zien huppelen en spelen. Des avonds wierd er in elke afzonderlyke tent een groot vuer aengesloken, waeraen de moeders met hare kinderen zich kwamen verwarmen. Den toestand dezer ongelukkigen is zeer betreu- rensweerdigde moeders zyn zoo naekt, dat ze schier niels hebben om zich te dekken; de kinderen zyn grooteudeels naekt, zonder eenig kleedsel hoe- genaemd. De wvze van leven schynt ons onbekend. Bv de duyzende aenschouwers. die ter plaetse gestroomd waren, ontmoette men er een groot ge tal, vvelke menigvuldige aelmoezen stortten, uyt medelyden met de kleyne kinderen. Des avonds kwam den ondercommissaris met vier gendarmen en stadsdienaren, ten evnde de menigte le verwyderen, om aen de vremde revzi- gers eenen veyügen en rustigen nacht le ver- leenen. Zoo het schynt zal de troep maendag morgen onze stad verlaten om zich naer Brussel te begeven. De Bohemers wierden l.e Brussel verwacht, om vandaer naer Parys te trekken maer t schynt dat zy verzocht geworden zyn eene andere richting te nemen, en dal men hen zelfs agenten der openbare macht heeft te gemoet gezonden, om hen des noods te escorteeren De oudste familiehoofden der bende zyn Georg Olab, geboren te Varsud, Joseph Saikem. geboren te Luri, en Jan Colompai', geboren le Betsod (Hongariën) Een brief uyt Brugge aen een gentsch blad gezonden, kondigt aen dat de dry liberale kandida ten voor de Kamer zullen zvn: M. De Vrière, uyt- tredend lid. M Ch. Van Caloen, gewezen voorzit ter van de regtbank van 1sle" aenleg en J. Jooris. De politie der stad Brugge heeft woensdag, op de peerdenmerkt, eenen beurzesnvdm- aenge- houden op 't oogenblik dat hy hel geld stool van eenen nieuwsgierigen. 'T is een kerel van Meule- beke die reeds veroordeeld is geweest vour derge lyke fevten. Verleden zondag is er in de kerk van lloey- laert eenen heyligschendenden diefstal gepleegd. De justitie onderzoekt, maer is nog op het spoor der pligtigon niet. Dynsdag had er eene aerdige ontdekking van geld plaets, op de zeeldraeyers baen. na by het Beggvnhof te Lier. Vóór eenige dager, hadden tw^e kinderen tegen den muer een frank gevonden, en dien dag vond een ander er een stuk van twee frank. Zooals men kan oordeelen, ging men by dit Vernemen op zoek, en men vond er verscheydene stukken geld, alsook eene ronde som in eene blik ken doos. Men kwam toegesneld en elk geldstuk wierd razend betwist. De politie trok zich de zaek aen. en naer men verneemt, bevind er zich eene groote som in hare handen. Villen veronderstelt dat dit geld van eenen zeel- draeyersgasl is. die zeer zuyriig leefde, en over 6 jaren plotseling gestorven is. Hy zal aldaer tegen den muer zynen spaerpot gehouden hebben. Zaterdag laetsl. zyn in de statie van Gosselies twpe poerden door cenèn treyn getroffen en op den slag gedood geworden. Men schryft uyt Charleroi. Eene diefte. die veel stoutmoedigheid van wege den pligtigen vorraed, is in den nacht van Donder dag tol Vrydag ten nadeele van Mad. Herzée ge pleegd. Deze dame bewoont een buys in de Statieslraet, tegenover hel poliviebnreel alwaer alle nachli-n een agent van politie is. Die omstandigheyd heeft de dieven niet weerhouden. Om in den kelder (e dringen hebben zy hel vens ter boven eene der kelderlnyken onlmaekl, een werk "dat niet min dan een hall uer heeft geduerd. Zy hebben ai hot linnen medegenomen, dal dacgs te voren gewasschen was en in kuypen stond. Al dit goed is, stuk voorstuk, aen hunne medepligti- i. die buvten stonden, moeten overhandigd worden. Men zal zich gemakkelyk een denkbeeld vormen van den tyd, dien de schelmen in d'-n kel der gebleven zyn, als men weten zal dat zy 6 paren beddelakens, 7 nianrdiemden, 5 vrouwenhemden, eene hoe veel heyd witte kousen, 2 beddedekrns, bedgordvnen, en evndelyk een kilo boter, geroofd hebben. Alles is op de som van 500 frank geschat. BUVTEAT3.AIV£>Sai NIEUWS. De reys van prins Napoleon naer Weenen en Constantinopel is voorioopig uylgesield tol de maend mey aenslaende. Den prins is voornemens deel te nemen aen de beraedslagingen over het hooger onderwys in den Sennet en eene lans le breken ter eer e van het materialism. Den Keyzer heeft tegen dat voornemen zyn veto uylgebragl ;de redevoenng van den lieer Baroehe bewvst, dat men op dezen oogenblik niet met de geestelvkheyd wilt breken. -Eene gebeurtenis die eene zeer droevige onl- knoopiug komt te hebben, maekt, sedert eenige dagen, zegt, de Gazette des Tribunaux, het ont werp uyt van alle gesprekken in een der midden kwartieren van Parys. M. X... grondevgenaer, ontving een dezer lael- sle morgens hel bezoek, eerier jonge dochter, die zyne voorspraek kwam afsmeekeu om eene bedie ning te bekomen. Na het vertrek zyner bescherm- lingster, vermeende X te bemerken dal er een bankWiefke van 1,000 fr. :t welk hy op den mar- belen schoorsteen had gelegd plotselings verdwe nen was. Deze som behoorde aen X... niet toe hy was gelast geweest dezelve voor eenen zyner vrienden te ontvangen, in de kas eener groote finantiele kompaguie, en op 't eenigste gedacht dat zynen vriend denzeiven dag nog, hem zyne 1 000 fr. zou kunnen komen vragen, zonder dat hv ze hem zou kunnen telleu, leverde X... zich lot de hevigste wanhoop over, Hy verwaerloostle echter niet van klagle in te dienen tegen de jonge dochter die hy Vermoedde maer eens deze pligl volbragt. hebbende, leverde hy zich op nieuw over aen al 'l verdriet dal hy gevoelde, en, volstrekt zyne zinnen verliezende, besloot hy een eynde aen zyne dagen le stellen, ontwerp dal hy ongelukkigiyk nog den avond zelf ten uylvoer bragt, want des anderendaegs wierd zvn lyk uyt de Seine getrokken, Byna terzelver lyd, de jonge dochter aen de justitie aengestipt, wierd aengehonden, en wan neer zy dit. alles vernam, wierd zy, van eene zoo zenuwachtige krisis aengedaen, dat de geneeshee- ren geroepen om de zieke te bezorgen, verklaer- den dat ten gevolge van dezen ontzaggelykeu aen- val. haer versland zeer gekrenkt was. Zy is naer het -Ste An na-gesticht overgebragt geweest waer zy ter beschikking der overheyd aengehouden is. De hongaersche Bisschoppen zyn voornemens te protesteeren legen de wetsontwerpen op het huwelyk en het onderwys door den minister van eeredienst Eólvös uytgewerkt. Zy hebben te dien evnde te Peslh eene conferentie gehouden, ten gevolge waervan eene agitatie tegen dehuwelykswet in geheel Hongariën merkbaer is. Den werkzaem- sten is den aertsbisschop Bartacovisch, die onlangs zehn Dorfbriefe über die Civilehe in duyzende» exemplaren over hel gansche land heeft doen ver- spreyden. Slechts in één punt verschilt hy van de Cisleithaensche Bisschoppen hy verzet zich name- lvk niet legen de politieke gelykstelling der Israë lieten. Het gerucht der ziekte van de Kardinaels Andrea en Bonaparte word gelogenstraft. Het Staetsbesiuer heeft in Parys twee millioen poérpatronen besteld voor de nieuwe geweren vol gens het stelsel-Remington. Den verjaerdag van den 12 april, uyt hoofde der Paeschfeesten verschoven, is* met. eene byzondere plechligheyd in de hoofdstad gevierd. De verlichtingen waren ectit schitterend de me- nigte wandelaers was ontelbaer. De orde is ner-1 geus verstoord geweest. Sprekende van de wanorders die te Bolonien] plaets hadden, om dat het gouvernement de belas ting op het mobilier wilde doen betalen de korres- poudentie der Indêpendance uyt Fiorentien schryft het volgende In alle geval, is dit een droevig voorteeken voor hel maelregt. Men ziet inderdaed de niogelvk- hevd niet van het in zulke voorwaerde.n toe te passen, wanneer het gouvernement zelf de belas ting op het mobilier en i vkdom met kan IHFen en toen deze na een jaer en half toepassing nog min of meer ernstige wanorders veroorzaekt. Men moet de belasting op den rykdom als vol- komenlvk verloren aen/.ien. Het ministerie heeft het hoofd gebogen le Milanen en te Turyn, en liet zal dit ook te Bolonien en elders doen. Maer men bemerkt alsdan de mogelykheyd niet om de finantien te herstellen. Hoe zal men te werk gaen om het maelregt toe le passen Men zal dit niét kunnen doen. Sedert lang beklaegt zich

De Denderbode | 1868 | | pagina 2