Kies vergadering te herzele. De geheynie Circulaire. KAMER. Re tien geboden van het maconniek liheralismiis. Een eh liberalen nyveraer onzer slad komt, zoo men aejrl, gedecoreerd .te worden van 't Bohemers order. Hy was reeds, gelyk onzen vermaerden Belleman, gedeeo'rcerd van 'I Leopolds order Zoodat hy nu twee decoration ontvangen heeltd'eene aen zyn knopgat, en d'andere op zyne kaek Protieiat Is 'l wier dat het uytslervendè aelslersch kliekske zvne statuten komt le veranderen, en dat het voorlaen alleman zal aenvecrden,ja zelfstol minderjarige kinders loe van hunne eerste broek Is 't waer dat het uytteerende kliekske genoodzackt is "geweest dezen maelregel te nemen om twee redens i°om de aelstersche minderjarige jongelingen des te beter op den francmaoonsleest te konnen schoeyen 2° om het kliekske, voor zynen lyd, zvne eygeue dood niet le zien sterven, by gebrek aen acnbangers Is 't waer dat het kliekske, met zynen diner van zondag lest, door de mande gevallen is Is 't waer dat het kliekske een slagtoffer noodig had voor den kiesketel vaü de provinliale staten en daer toe zekeren burgemeester in zyn net zocht te vangen Is 't waer dat dien Burgemeester aen 't lokaes niet heeft willen by ten, macr loal bonncment van tafel is opgeslaen en vertrokken Zouden de verliolilers van 'l Verbond aen 't publiek niet willen zeggen wat daervan is? Mqu weel dal bet gouvernement van 't Groot-Hertog dom van Baden zich meester gemaekt heeft van de volksscholen, onder voorwendsel van vooruylgang, maer vvezenlyk om er den zoogezegden on zede ly hen invloed des priesters uyl te verbannen. Het gouverne ment leert en oefent er natuerlvk zyne eygene zedeleer. Welnu, wilt gy eens weten hoe men in die scholen tewerk gaet Ziet hier wat de duytscbe dagbladen ons diesaeugaende meêdeelen Den dynsdag na Paesseheo, al de jonge meysjes van devscliool van Manhcim, die, op deu zondag van r den Goeden Herder, moesten bare eerste communie doen, wierden vergaderd in eene zael, al waer eenen geneesheer vergezeld van eeno liberale schoolmees- tersse, zonder komplimenten aen de kinders gebood zich le onikleeden om door den geneesheer bezigligd en onderzocht te worden By detbonderd jonge meysjes van 14 jaren wierden gedwongen zich aen die hatelyke doenwyze le onder- werpen, niettegenstaende hare vveygering, hare tra il nen en haren wanhopigen tegenstand. De kinderen vlugltcn, kropen onder de tafels, achter de kassen, maer wierden met geweld van daer gesleurd en bedreygd met hel kot, indien zy zich, volgens 'l bevel van 't gouvernement, niet lieten onderzoeken. Men heeft haer met geweld de kleeren moeten van 't lyf «rukken. Verscheydene van die alzoo mishandelde kinderen zyn er ziek van geworden. G'liecl de slad was er in r« opschudding van. Al de faim'ien zvn ten uyterste verontvveerdigd over dien ongehoorden aeuslag van wege 't gouvernement. En welk was het inzigt van dien schandakl Het blad de Neue Badmhe Landcsuitinyzegt dat het gouvernement .wilde welen wat invloed zyne leerstel sels te weeg braglen op dedigchamen 'T is vast: nu zyn wy ten vollen in de nieuwe zedeleer(Dien Public.) In de zitling van donderdag is minister Bara geleersd en gespoord op de bestendige depulatien en byzon- derïyk op die van Oost-Vl. gesprongen. Bara was onbe schoft genoeg uyl le kramer, dat deze laelste schanda- leuse kiesbeslissingen heeft genomen. M. Van Wambeke heeft kraetudadiglyk legen die lastering geprotesteerd en zich verbonden de beslissingen der depulatien van Gend te verreglveerdigen. Maer daer den minister van schandaleuze akten spreekt, voegde den redenaer er by, zal ik een ongehoord schandael aenstippen dat^ltegeu- woordig te Aelst gepleegd word, namelyk dal er tol nu loe nog geene contributiebilletlen zyn uytgedragen en dat de kiesreglhebbende niet konnen reklameren omdat zy geene hewysslukken hebben. Bara zweeg gelyk nen arduynen pilaster. Gisteren is Meester Bara op deze zaek teruggekeerd, maer volgens den Journal de Bruxelles van lieden, heeft hy eenen kraehldadigen en vastberaden tegenstrever gevonden in M. Van Wambeke, welken de deputatie van Gend deftig heeft gevroken van de vuy'ge lasterlieschul- digingen die Bara haer naer 't hoofd geworpen had, zoodanig zegt het zelfde blad, dat Baratje, die gemeend bad de deputatie van Oost-Vlaenderen ie verpletleren, zoo deerlyk mogelyk door de mande gevallen is. Wv zullen hierop terugkeeren. Tycl en plaets ontbre ken ons. Verleden zondag hebben de afgeveerdigden der vyf cntholyke kieskomiteyten van 'l arrondissement Aelst hunne jaerlvksclie vergadering, onder voorzitterschap van ónzen achtbaren seuateur, M. Baron Dollafaille, te Herzele gehouden. Na lezing en goedkeuring van l proces-verbael der laelste zifting, 'is er over de aeuslaende provinciale kiezingen beraedslaegd. De kaillonskomiteyten van ons arrondissement zullen eerstdags hunne kandidaten uyt- roépen. Hel kantonskomiteyt van Heizele alleen had reeds die lack vervuld en als kandidaten aengevvezen hel uvllredende. raedslid M. Van den Bossche, genees heer te St-Lievens-Essche, en den heer Henri De Smet, notaris te Erembodegem, in vervanging van den heer S. De Vuyst, burgemeester van Borsbeke, welken uyt hoofde zyns hoogen ouderdoms van zvn mandaet afziet. Wy nemen deze gelegenheyd te baotom hier, in naem van al de vereenigde kantons, den achtbaren heer De Vuyst hertelyk te bedanken voor al den iever en vlyt die hy tydens zyne lange administrative ioopbaen, aen den dag heeft gelegd en voor de onvvedersprekelykc dien sten welke hy aen zvn kanton en ons arrondissement bewezen heeft. Wy zyn gelukkig te mogen verzekeren dat zynen opvolger, M. De Smet, met niet min vlyt, met niet mm iever zyne administrative kennissen voor 't welzyn van het arrondissement en kanton zal gebruyken, en «mznmontlyk met zynen kollega, M. Van den Bossche, tot handhaving der goéde princip'en en stoffelyk voor deel hunner lastgevers zal werlan. Wy verantwoorden dat het kieskomileyt van Herzele eeuen allerbcsten keus gedaen heelt én dat de kiezers ten uyterste te vre de zullen wezen. Nadat de werking der vergadering was afgedaen hebben de leden zich aen een allertreffelykst banket vereenigd, 't welk aen deszelfs inriglers waerlyk eere acndoel. De gulhertigstevreugd heeft onder de dischgeno- ten geheerschl. Op hel eynde des bankets, heeft den achtbaren lieer Cosvus, oud-vrederegter van Herzele, eenen hoogst welsprekenden en gevoelvollen gezond- bevilsdronk aim den achtbaren voorzitter, den heer secateur Dellafnille, voorgesteld, welken met de geest- drifiigsfe tocjuychingen is bejegend geworden. Den heere voorzitter heeft met zyne gekende welsprekend bevel den gezondlievsdronk beantwoord, en de vergade ring, die dees jaer ialryker was dan ooyt, is in de innig ste vriendschap en met wederzydsehe verbindtenissen van aenhoudend voor den zegeprael der catholyke priu cipen neerslig te werken, uyleengescheyden. Naer het schynt zal er in verscheydene arron dissementen van Luxemburg, slag geleverd wor den in de aenstaende kiezingen voor de Kamer. Te iMarche zal AL Petit optreden tegen den heer Orban, en te Virton zal AI. Bouvier bestreden worden door AI. Haulleville. Te Bastogne zal AI. Van Hoorde, een catholyken eenen tegenstander vinden in Al. Smith, liberael. De antwerpsche versterkingen moeten worden voltrokken. De burgerwacht moet nieuwe wapening onder- gaen. Er moeten vlottende batteryen worden inge- rigt op de schelde, als blykl uyt de besluyten der militaire kommissie. Te Brussel moeten justitiepaleys enkunstpa - leys worden gebouwd. De SolJy en pensioenen zullen worden ver meerderd. Dat zal honderd millioenen daeromtrent kos ten en er is geen geld in kas. De ministeriëele drukpers zwygt als de dood. Wy hebben gesproken van de geheyme circu laire, dje door den minister van tinantiën was uylgegeven, ter opsporing door de controleurs van belastingen van de denkwyze der kiezers. Die hatelykbeyd word in bet Vluemsche Land als olgt bevestigdBy die inlichtingen zyn er zich nog anderen komen voegeneen catlioliek dag blad van Luxemburg, la voix du Luxembourg, be vestigt op de stelligste wyze bet gezegde zyner confraters: Wy hebben, zegt liet, de lysten opgemaekt door ministerieel bevel, gezien in de handen van een achtbaer man, geschreven op officiéél papier, gecorrigeerd door de pen van eenen bestuerder der belastingen en met zyn handteekeu bekleed. De lysten zyn uytgeschreven geworden in het bywesen van twee getuygen, wier eerlykbeyd onbetwislbaer is. De kopie is door heil onderteekend geworden, en daerna is liet origineel wederom in de kartons van den lieer bestuerder nedergelegd. Wy zyn be- eyd om aen onzen Leiidscben confrater eeue be- hoorlyk gelegaliseerde kopie der gemelde stuk ken te doen toekomen. In eene der laelste zittingen der Kamer gehouden heeft AL Lienart de zaek der bewaerscliool van Westcapelle teregt gewezen, daer AI. Alph. Van den Peereboom gepoogd had dezelve te doen ont i'i*o-elen. Door de officiële stukken zelve betoon de hy dat het ministerie zyne magt en de wet was te buyten gegaen; gerbuyk makende van eeue bekentenis door AL Pirmez gedaen, en hier in bestaende, dat het aengerande kotiinglyk be- sluyt slecht beredeneerd was, vraegde AI. Lienart \vat men zeggen zou van eene regtbank die zou verklaren dat de aen eenen pligtigen toegepaste straf jüyst degene niet was die de wet voor schreef, maer'dat hy ze toch verdiende Noch AI. A. Van den Peereboom, noch de ministers hebben geantwoord: bevvys der magte- looshey.d waer'in zy zich bevonden van bun be sluyt te verregtveerdigen. Maer wat doet dit alles? Die mannen hebben voos princiep sic volosic jubeo,stdt pro ratione voluntas, zoo wil ik liet hebben en daermeê punctum. Dit is liberael pro- gres, vryheyd en verlichting want zy dragen een grooten staf in de hand en zil veren knoppen aen hunne vest Ier grootte van een ey. Wat de kinderen betreft, deze zyn meestal half naekl. Vele persoonen te Aelst hadden medelyden met die arme schepsels en bezorgden hun kleede ren maer zy hadden die voorwerpen zoohaest in hun hezil niet, of zy wierden geborgen, en men liet de kinderen nog hull naekt loopen, in de hoop van andere kleederen te bekomen. Hoe het zy, men gaf die lieden vele aelmoesen, bestaende in geld, brood en aerdappelen. Het scliynt dat deze Bohemers, zoowel mannen als vrouwen, eenen afschuw van hel water hebben van gansch hun leven hebben zy zich nog niet ge- wasschen, en zyn dan ook, zooals gemakkelyk te begrypen is geheel vervuyld. By hunne aenkomsl te Lier, traden eenige hunner in eene herberg, dronken verscheydene glazen bier en gaven voor alles te samen tien centi- men in betaling, zonder dat men hun bewegen kon iets meer te betalen. Te Alecheleiï drongen de Bohemers in de huyzen zich uytgeveilde voor ketellappers. Voor hel ver tinnen eener marmit, vroegen zy 5 en 6 fr. en 20 fr. voor reparatie. De politie heeft ze doen vertrekken te Lier en te Alecholen, en te Brussel hebben zy de stad niet mo gen doortrekken- Alen zegt dat ten kapite.yn dier Bohemers aen eenen onzer liberale kopstukken eenen goeden sou venir gegeven heeft, maer dat het by misslag was, want hy meende dien souvenir te geven aen eenen der zvnev orn dat dit kopstuk a peu prés het zelfde hair draegtdan de Bohemers. Een boven; .chip, toehoorende en bevaren door Judook De Paepe, geladen met kalseydsteënen, is in den nacht van AJaendag lol Dynsdag, le Appels in de Schelde oj> eene zandpluet gestooten en ul- daer gezonken Vrydag namiddag, omstreeks 4 ure, berste boven Dendein jonde en omstreken een on weder uyter vielen eene menigte hagelbollen ter dikte vaneenen marl iel. Die hagelbuy .zal ougelwyleld zeer schadelyk voor het vlas en andere veldvruch ten geweest zyn Alen schryfl uyt Geeraerdsbergen Voorlaelst€m zondag is in onze hoofdkerk de mis in grooit orkest van onzen verdienstelyken stadsgenoot AL P. Van Wymeersch, onder zyne leyding, uytyftvoerd. De kerk was proppens vol, want elkeen wilde zich in persoon overtuygen, ol er wezenlyk de: verdiensten in waren welke men er aen hechtte. Alen heeft zich dus niet bedrogen, en al die e:r tegenwoordig waren, hebben zich hoogst te vreten getoond. Wy, voor ons, verklaren regtuyl hier, sedert vele jaren, :zoo een schoon muziek niet gehoord le hebben in d e kerk, zoo onder betrek van komposi tie als onder lietgéne van uytvoering. Hoewel den heer Van Wymeersch sedert eeni- gen tyd de' beoefening der muziekkunst verlaten had, bewyzen zyne" vorrtbrengselen, dat die kunst het voorwerp zyner aenhoudende studiën is, en hy dezelve vo Ikomen verstaet; zyn muziek is breed en statig, vol harmonie, en hy behoort tot drgeue die overluygd zyn dal hef godsdienstig muziek weerdig moet zyn van het edel do.'lwaerloe het beschikt Deu Uien Public doet aen de Jndépendance de volgende vraeg Het catholyk geloof is het de waerheyd, a of neen De Indépemlance antwoord NEEN. Dat is regtzinnig en veel beter dan liberale kwezelary. Alaer de Belgen zyn nu verwittigd. Geen goede christ'nen zult gy ooyt bedeelen Van postjes in 't gouvernement. De Leuvensche fóndatiën zult gy stelen Voor 't godloos oriderwys van Gend. Verpeste boeken zult ge in handen steken Van lieden Christelyk opgevoed. Aloest eens een paep zeer vryzinnig preêken, Dat hy in 't kot zyn misdaed boet. Spioeneu zult gy in de kerken zetten Om af te luystereu pastors-praet. Alleen die lacht met God, met kerkewetten, Alag zitten in den kerkeraed. Gy zult in christen grond ter aerd bestellen De lyken zonder onderscbeyd En 't christen volk door uw' schandalen kwel- Als een die van uwe klik verscheydt. [len, Een testament voor paep en nonnenstichten Herrnaekt gy vry op uwen leest. Uw dagblaên zullen paep noch kerke zwichten Alaer schandelik liegen om ter meest. AKADEMIE VAN SCHOONE-KUNSTEN TE AELST. De Zomer-Leergangen vuor de klassen van Bouwkunde en Teekening naer het figuer zullen plaets hebben alle Zondagen en Feestdagen, de groote Feestdagen uytgezonderd, van 10 ure tot 's middags, te rekenen van den Zondag 10 Aley ló68. De inschryvingen zullen gedaen worden op ge melde dag en uer in het lokael der Akademie. De" Voorzitter Den Secretaris (Gel.) F. Alonlils. (Get.) II. De Craecker. Sedert eenigen tyd zwerven in sommige deelen 'van ons land eeue bende Bohemers, sa mengesteld uyt een vvfligtal persoonen, mannen vrouwen en kinderen, gezeten op negen wagens en getrokken door 19 pai rden. Zy zyn uyt Holland naer Hoogstraten, naer Lier èn naer Alechelen ge komen. Deze vremdelingen zien er vuyl en slordig uyt en schynen in geene gunstige omstandigheden te ver- verkeeren. Allen zyn in lompen gehuld; de vrou wen en kinderen zyn blootsvoets; de mannen dra gen hooge leerzen; vfer of vy| dezer laetsten zyn denkelyk de aerlsvaders of oversten van de bende, De mis van verleden zondag heeft de liefhebbers van muziek byzonder goed bevallen, eu wy geloo- ven hunu.e n tolk te mogen zyn om don vervaerdi- ger te danken, hun de gelegenheyd verschaftte hebben, zvne kunstvoortbrengselen le booren. Vroeger heeft den lieer Van Wymeersch eenige muziekstil eken den koning Leopold II opgedragen welke opci rugt Z. AL zich geweerdigd heeft te aen- veerden, en aen de kunstenaer eenen zeer vleyen- den brief heeft doen sturen. Wo<' nsdag morgend, len 5 uren, de genoemde Isabella Malthys, oud 44 jaren, spinster, echlge- noole van Jan Van Hamme, sedert eenige maenden ziekelyk, begaf zich naer haer werk, wanneer zy zich on£;<imakke1yk gevoelende, op den dorpel van een huy s. langs de Coupure is gaen zitten en er schielvL overleden is. Devyunden van AL Langrand, betaeldo las- teraers. en weten niet meer van wat hout pylen le maken. Na vele actionnarissen van de societey- ten vïin.. At. Langrand misleyd te hebben en byua geruïneerd, door hunne leugens en eerlooze laste ringen, word den onnoozelen en allyd den zelfsten rimram van hunne gazetten van iedereen verfoeyd en veracht. Geenen trettëlyken man en leest hunne gazetten meer. Zy zyn gedwongen hunne gal uyt te spuygen in verfoeyelvke gezangen en die voor niet uyt te slrooyen. Maer dit alles is boter aen <de galge. Verscheydene liberale gazetten trekken hun uyt dit eerloos laslerspel. en beginnen met reglveerdig en eerlyk te handelen ten opzigte van >1. Langrand. Valschheyd en bedrog en kon niet blyven duren. De actionnarissen weten rui. wie en op welke manier hun benadeeligd heeft en zy en zullen dit niet vergeten. De gene die het geluk gehad hebben van eenen kleynen numero te trekken, in de loiinge van 1808, gaen den 5, 6 en 7 Hey moeten vertrek ken, elk naer zvn regiment, om te voldoen aen de bloedwet. AJourir puur lapalrie! Wy hebben gemeld dat Mgr. Anthonis in zyn bisscboppelyk wapen de wapens zyner familie voert. Ziehier geheel de samenstelling een schild in dry vakken verdeeld, in het bovenste of grootste vak staét het programma van den naem van Maria, met twee leliën in goud op eenen blauwen grond op het onderste vak regis dry boomen, links, twee scepters kruyselings en dry strepen geel op roo- den grond op de hoeken van de schild, myler en staf en in T midden het bisschoppelyke kruys van onder een bandelier met de volgende spreuk uyt den lofzang Saloe FteginaSpesnostka Sai.ve van boven den bisschoppelyken hoed in 'l groen met koorden en flossen van dezelve kleur. Eenen zeylmaker van Antwerpen kreeg de verledene week, aer. zvn werk, lust om te rooken hy kolterde zyne pyp. uyl met zyne naeld, die hy vervolgens aen zyne mouw wilde ufdroogen Onge- lukkigiyk, door eene verkeerde beweging, stak iiy zich met de naeld vry diep in den voorarm, der- wyze dat eene bloedvloeying plaets had. Des niet tegenstaende ging hy aen zyn bezigheyd voort, zonder meer acht op deze onbeduvdende wonde te geven. Eene uer later gevoelde liv grievende pynen in zynen arm, en bemerkte dat dit lichaemsdeel sterk gezwollen was. Verplicht zyn werk testaken, begaf hy zich naer zyne wooning, waer hy de wonde begon te was- schende smart groeyde aen, en weldra moest men eenen gesneesheer h.den, die verklaerde diepe insnyfflngen te moeten doen, dewyl er nicotine of vergiftig sap van tabak in liet bloed van den zeylmu- ker was gedrongen. Dit gebeurde dan ook, uyt vreeze van soms den arm le moeien afzetten. Alen schryfl ons uyl Hingene, van 25 dezer Eergisteren is er in onze gemeente eene moord ge pleegd. Den veldwachter Geckeler, oud 41 j.aer, vervolgde twee wildstroopei s, toen hy door eenen hunner by middel van een geweerschot werd ge dood. Den dader is onbekend. In den namiddag van den 24 dezer maend, heeft eenen onbekenden hond en van razerny aen- gedaen, de stad vyn St-Nikolaes en de gemeente Temsche doorloopen en verscheydene honden ge beten. Deze gebetene dieren zyn, ten gelalle van 26, door bevel van de plaelselyke overheyd afge- maekt geweest; men heeft den dollen hond op het gehuclite Puyvi-lde afgemaekt. Gisteren morgend, ten 3 ure, den genaemden James Edwards, kapiteyn van een engelsch zeeschip zich aen boord willende begeven, is in 't water ge vallen en verdronken. Hy had om 2 4/2 ure 's mor- gends de stanuné verlaten. De soldaten moeten nu de overheden groeten zelfs als ze in menschcii gekleed zyn. Dat is tegen de wet het gekleed gaen niet, maer 't salueren. Nr I heeft immers zeer flauw le Gend ont- haeld geweest. Hewel, zegt de PutrieAlen word maer wys, ais men vanGend komt. Ze zeggen dat n° I daermeê zeer verlagen is. Het gevangenhnys van Namen is zondag laelst afgebrand. De alarmklok klepte om 2 1/2 ure. De pompen der stad en der statie wierden on- middellvk ter plaetse geslnerd. Er is voor 44 diivzend fr. schade het gebouw was in 4848 voor 29,790 fr 55 c. verzekerd geworden. Men onderstelt dat de ramp \eroorzaekt is door eene vonk vuer, die uyt de schouw op den zolder, door eeue opening in het dak, zal gevallen zyn. Alen schryfl uyt Dixmude, 23 april: Vrydag wierd alhier eenen werkman van Wou- men, in de gevangenis gebragte'n van Hier te voet naer Veurne géjeyd. Daer zat hy omtrent viervolle dagen gevangen, onder beschuldiging van niede- pligtiglieyd in den diefstal der ossen van sieur Schipman. Welnu, gisteren, wierd zyne onlschuld ten volle de wezen, en, na vier dagen lang de lor- luer der onderliooring ouderslaen te hebben, wierd hv op vrye voeten gesteld, zonder een cen tiem vergoeding te bekomèn voor de schade en het lyden, welke hy onschuldig heeft moeten onder- slaen. Te Veerle heeft een geval plaets gehad, het welk aentoonl hoe voorzigtig men met de wapens moet omga en, en hoe een geweerschot een huis gezin onvrywillig in het ongeluk zon kunnen stor ten. Den veldwachter dezer dagen eenen hond on- geimiylband ziende over de straet loopen. neemt zyn geweer eu schiet er naer. Den kogel botste op een kasseisteen, vloog door eene ruyt in de her berg den Leeuw, en maekte in de-deur der kamer ee»c gat van omtrent een halven kogel diepte, juist op de plaets waer een minuet te voren deu baes des Imvzes geslaen had. Donderdag laetst is er te Yperen een meisje in de afgryselykste pynen gestorven, weinige uren na eenige roode beziën, gezegd- hestebyers, geëtei» te hebben. De hulpmiddelen der kunst waren on machtig geweest om de kwael le bevechten. Overal en byzoüder in de scholen kan men het de kinde ren niet genoeg zeggen dat zy noch aen bloemen, noch aen heesters der hovingen mogen raken, ver mits men er vergiftige planten ouder oniuioet. Twee jonge gehuwden uyt een aenpalende gemeente van Toerkonje, hadden den huwelyksze- gen ontvangen. Den eerecavalier had de jonge bruvd 'tot aen het rytuyg geleyd, toen deze over eene schielyke hootdpyu klaegde. Op de aeniiierkinj? harer moeder, dat dit niets zou geweest zyn, reed liet ryluyg voort naer den tafelhouder, waer de briiyioftïeest plaets had. Bv het uytstappen klaegde de jonge gehuwde, dal zy mets meer zag. Alen moest haer in de zael leyden, waer het feestdisch was opgediend zy was opeens blind geworden. Dit droevig voorval heeft het bruylofsfeest ge heel verhinderd. Den geneesheer die geroepen wierd, verklaerde dat het eene zeer erge kwael was, maer gezien den nog jeugdigen ouderdom van de zieke, zy nog wel kan genezen. Geheel Europa door verergert den toestand der werkende klassen nog alle dagen. Het is nauwe- Ivks eenige dagen geleden dat de werkstaking der koolmyners plaets had in Belgien en deze der met sers en timmerlieden te Geneven; heden is het te Bulogne, Barcelone, Lisbonne dat het lyden der werklieden zich vertoont door betreurlyke onlus ten. Dat er de staatsbesturen en groote eigenaers op nadenken. BUYTENLANDSCH NIEUWS- Alen schiyfi uyt Maestricht, den 27 april Gisteren had a'hier in de yzergietery van de firms V. O. en Cc een droevig voorval plaets; ten volge van liet instorten eener stelling, bekwamen 2 persoonen zeer ernstige verwondingen. Naer hel burgerlyk hospital overgëbragt, is lïet afzetten van het been van den eenen noodzaekelyk geach], terwyl den anderen in eenen zeer bedenkelyken toestand verkeert. Sedert eenige dagen stippen de dagbladec van Noorder-Duytschland talryke gevechten aen tusschen burgers'en soldaten, die byna altyd gej bruyk van hunne wapens maken. Over epnige dn gen hebben de militairen eene herberg afgebroken ten gevolge van een gevecht tusschen hen en dei baes van 't buys. Hedeiksclirytt men uyl Hamburg dat eenen ouden man, die in den avond een jonf meysje van 47 jaren op straet ve-gezekle, dooi eenige suldaten is aengesproken geweest die dl jonge dochter zeer beleedigd hebben. Den armei vader zyn kind aen deze woestaerds willende ont rukkeu, ontving een sabelslag op 't hoofd en viel ii onmagt. Heden is het leven van den vader in ge vaer. Den dader van dezen lafhertigen aenv» is niet kunnen ontdekt worden. Een vreeslvk looneel had gisteren voormid dag plaets op het Concpi'depieyn, te Parys. Twe jonge heeren kwamen in tilbury niet epn schooi peerd u-*t de rue Royale-Saint-Honoré naer da pleyn gereden. Eenen hunner was den eygenae van 't rytuyg; den anderen geleydde. het jeugdig peerd. Doch eensklaps, op den hoek van 't Con cordepleyn. verschrikte het peerd door liet grrofff der trommen van een voorbykomenden troep sol daten het sprong op hol, verbryzelde eerst hel

De Denderbode | 1868 | | pagina 2