22<!e Jacr. Zondag*, 17 Mey lööö. iV' 115o. VERTREKUREN UYT A EEST NAER 6 FRANKS 'S .IAEIÏS. VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN PROWS!TIALE hIE/SAG TE AELST. VANDERHEYDEN Desire, Advokaet, DE WOLF Philemon, Koopman, BETHUNE Paul, Eygenaer, DE BACKER Frans, id. DE VOS Germain, Geneesheer, Eene vergelykenis. Leest dus en oordeelt: En nu. [(end. 5-45 8-33 H-S 8-1S 6-45 S Geod. (6-OS vrvdajj) 7-' 3 (E 2« 3» kl.8-32 l.okeren 5-25 8-33 12 25 3-13 6-13 )j( 8-5-2'2-25 12-48 3-18 IMS 6-30 9-1U Brns 7-58 8-31 Ed 23k')8-45 11-40 I 1-57 1-20 Brugge, Osl. 7 03 E(1 2 3 1>I). 8-32 8-52 12-25 2-45 5-47 F (I3' K') 5-52 8-511 ft I'2-48 6-15 6 30 Meeh. 5.-95 8-31 E(1 23 kl.) 8-33 8-46 11-40 lloornyk, Kortryk, Moescroen, Rvssel (lungs 11-57 1-20 2-45 3-15 5-52 8-30 jg (lend) 8-32 8-52 12-25 12-48 3-18 6-30 A'MV\n"n -l|E2il o I" ^1853" »9 8253||kl) 8 46 W l>00rn R>'ss' Can»s Alh> ''ss ""DO Alh 5-52 11-40 11-01 1-20 4-4o 3-1» n-o28-50 tol Korlryk Zuierd. en Zondag. Leu v. Thienen Luyk Verv. Landen. 5-2» 8-31 - 8-33 E123kl.) '8-46 ll-4'i 11-37 3 15 5-52 ft Ninove, Geersb. Alh, (-582-455-54 j|j Bergen, Quiévrain, Namen, 7-58 2-45 5-52 VAN ANTWEKPEN NAER: Lokeren, Gend, 5-30 7-30 9-00 11-00 3-00 0-00 6-30 7-00 VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolacs, Antwerpen, 6-30 9-30 10-50 2-50 5-35 6-55. Te Lede staen ai de konvoys uvtgenomen de Expres. Te Idegrm en Santbergen slaen si de konvoys. - Te Gyseghem staen stil al de konvoys. l'e Denderleeuw slaen al de konvoys •uytgcn.de vertrekken van Brussel 6-30 8-12 12-15 5-50 0-00 en nvt Aelst 8-31 11-4-0 1-20 5-4-7. Vertrekuren uyt Denderleeuw naer Brussel 8-11 8-59 12-10 2-58 b-05 9-02 9-07. Culque Suiim. VAN J.OKEREN NAER Dendormnnde, Aelst., 7-05 10-55 1-55 5-00 7-38 Ninove, Geeraerdsbergen, Alh, 7-05 1-55 5-00 0-00 0-00 VAN ATM NAF.R Gecraerdsb. Ninove, Aelst. Dendermnnde, Lokeren 6-55 8-12 Geerardsb. 10-35 4-15 7-35. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-55 8-12 Geerards. 10-.35 4-15 7-35. Brussel flang Denderleeuw) 6-55 10 35 4-15 7-35. Gend, Brnggse, ostende(lnngs Aelst). 6-55 8-12 Gend 10-35 4-15 Exp. van Bonsse naer Audenaerde, genu. 8-05 11-25 3-20 4-25 8-22 VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend. 6-30 E 1 2 3 kl.) 7-30 8-12 11-20 12 15 Exp. 2-14 5-10 5-50 8-15 Ninove. Geeraerdsbergen, Alb (langs Denderleeuw), 7-30 10-30 2-14 3-10 0-00. VAN RENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-36 11-33 00-00 2-22 5-29 8-18 (langs Mech.) 5-50 8-56 3-36 S-t'O Aelst 7-36 0-0O i4-33 00-00 2-22 5-29 8-18 0-00. 5^» van BRAiNE-i.E-coMTF. naer: Enghien, Geerardsb, Sottegem, Gend, 6-51 11-04 4-07 7 55 van gend naer Sottegem, Braine-le Comte, 6-10 0-00 3-25 0-00 AELST, I)EN 16 MEY 1868. Verleden zondag heeft in liet uytgestrekt lokael vauden kring, de Vriendschap alhier, eene zeei tal ryke vergadering plaets gehad ten eynde de kandidaten voor de proviutiale kiezingen van 25 Mey aeosiaende vast te stellen. Al de gemeeiitens onzes kantons alsook de stad waren er door hare voornaemste kiezers vertegenwoordigd, zoodat de vergadering eenen iillerdeftigsten blik aenhood. Den voorzitter, den achtbaren heer baron Dellafai'lle senateur, opent de zitting door eenige welgepaste woorden en onmiddelyk word er tot bet-dagorde overgegaen. Het eerste punt, de kiezing van zeven kantons afgeveerdigden by 't middenkomiteyt van het arrondissement word eerst afgedaen. De zeven altredende leden worden hernoemd. Het tweede punt, aenduyding der kandidaten voor de aensiaende provintiule kieziug, word aengevangeu. M. Vanderheyden, aftredend lid, neemt het woord en begint met de kiezers te bedanken over toet vertrouwen dat zy in hem en in zyne mede leden gesteld hebben, en verklaert dat.zy in de vervulling van hun mandaet slechts den eerbied voor den Godsdienst, de Vryheyd en de Grondwet tot rigtsnoer gehad hebben en voortaen zullen hebben, indien de kiezers, aen welke zy zich andermael aenbieden, hun met een nieuw man daet vereeren. Hen Godsdienstheeft M. Vanderheyden gezegd, is buyten alle wetten; hy acht het eene pligt voor alle bestierders den godsdienst te eerbiedigen en geene akten daer te stellen die hem in 't minste konnen verhinderen. Hy wilt dus dat den godsdienst onder andere in het onderwys eene voorname plaets inneme, want zegde, den rede- naer zonder godsdienst is er geen doeltreffend, geen heylzaem onderwys mogelyk. De Vryheyd, wilt M. Vanderheyden voor allen. Hy versiaet door \Vare vryheyd dat eiken burger zyne denkwyze zonder hindernis konne en moge uytdrukken en daertoe van geene overheden, wet ten te ontvangen liebbe. De Grondwetzoo en gelyk zy in 1851 door het Kongres gestemd is, de grondwet zonder veran dering, zonder verbastering, zonder verminking, deze willen MM. Vanderheyden en zyne kollega's en tot derzelver handhaving en verdediging zul len zy al hunne krachten gebruyken verzekerd en overtuygd, dat daerin alleen de ,rusi en 't geluk des Vaderlands gelegen zyn. Deze dry punten heeft M. Vanderheyden zoo welsprekend zoo klaer zoo deftig uyteengezet, dat de gansche vergadering hem dikwyls door de geestdriftigste toejüychingen begroet heeft. Verder heeft M. Vanderheyden een kort over- zigt gédaen der vierjarige werkingen van de af tredende leden, welke werkingen volkomen door al de aenwezigen zyn goedgekeurd geworden, als hebbende slechts ten doel gehad de bevordering der zedelyke en stoffelyke belangen de$ volks, wier waememing hun was toevertrouwd ge weest. Deze redevoering deed den grootsten indruk en gaf aen de vergadering de volle overtuyging dat de achtbare aftredende leden hun mandaet in eer en geweten, met kunde en bekwaemheyd rer- vuld hebben. Ook zyn langdurige toejüychingen en bravo's op de woorden van den spreker ge volgd die aldus kwamen bevestigen dat de verga dering, doordrongen van de waerheyd, eenen hertelyken dank aen hare mandatarissen toestier- de en hun zonder aerzel-ing op nieuw haer volle vertrouwen zou schenken. Daertta hebben de heeren Bethune en De Vos eenige welgevoelde woorden gezegd, om zich by de verklaringen van M. Vanderheyden aen te sluyten en op nieuw de verbintenissen te nemen al hunne moeyten, al hunne poogingen aen te wenden, om Godsdienst, Vryheyd en Grondwet te handhaven en de godsdientige, zedelyke en stoffelyke belangen hunner mandatarissen in alles te verdedigen, kwamen zy op nieuw met hun vertrouwen vereerd te worden. MM. Bethune en De Vos bedankten de kiezers in deftige uytdruk- kingen en voldeden zoowel de vergadering, dat deze hun, op hare beurt, met de bestgemeende en warmste begroetingen heeft toegejuyeht. Eyndelyk heeft M. van Wambeke, in de afwe- zigheyd der heeren De Wolf en De Bakker, in hunnen naem, eenige woorden tot de vergade ring gestueid, om de kiezers te bedanken en hun de verzekering te geven dal deze aftredende leden in overeenstemming met hunne geëerde kolle- g'as, niets zullen verwaerloozen om met allen vlyt en zelfsopofferiug de pligten van een nieuw mandaet te kwyten, kwame het hun wederom aeuvertrouwd te worden. Deze verklaringen zyn, gelyk de voorgaende, met de meeste welwilleud- hevd aenveerd en met den zeilden geestdrift toe gejuyeht geworden. Dan heeft den achtbaren voorzitter aen de ver gadering gevraegd ofzy onmiddelyk, by kiezing, wilde overgaen tot de benoeming der kandi daten Deze vraeg wierd met een donderenden NEEN, beantwoordDe zelve, de aftredende leden, het hekken aen den houden styl, zoo klonk er met kracht door de zael, en daverende bravo's bekrachtigden deze beslissing. Den heer Voorzitter hernam 't woord en vraeg- de andermael of de kandidaten by stemming, niet zouden aengeduyd worden Een even krachtigen NEEN beantwoordde nog- maels deze vraeg. Wy konnen niet beter, niet deftiger vertegenwoordigd worden. De zelve, de zelve, 't hekken aen den ouden styl, leve onze deputatie!Riep men met verdobbelde kracht. Zoodat gy de heeren Vanderheyden, De Wolf, Bethune, De Backer en De Vos aenduyd als uwe kandidaten voor de aenstaende provintiale kiezing? Ja, ja, by acclamatie, by algemeene stemmen... Leve onze oude deputatie! klonk er met een on- beschryflyken geestdrift door gansch de vergade ring, en hierop volgden donderende hourra's, handgeklap, bravo's dat de zael eenige minuten dreunde en 't verrukkendste schouwspel gaf, van den vry en ongedwongen wil des volks, die zich zoo deftig kwam te uyten, dat de kandidaten er waerlyk' trotsch en fier mogen op wezen en zich aen eene allervoortreffelykste benoeming mogen verwachten.!.... Ziet daer wat er aen achtbare burgers, die den last hunner magtgevers weerdiglyk, met. eer en in geweten vervullen ten deele valt. Wy wen- schen de achtbare vergadering en de kandida ten grondhertiglyk geluk. Zy hebben elkander verstaen en op het terreyn der gevvetenspligt el kander hertelyk de hand gedrukt. Ten slotte zyn er bedankingen aen de kandida ten door den heer Baron Dellafaille voorgesteld, en door M. Van Wambeke aen den achtbaren voorzitter der vergadering, waerna de zitting wierd gesloten. Zoodan, geëerde kiezers, dat de kandidaten der Grondwettige bewarende gezindheyd voor de kantons Aelst, ter provintiale kiezing van 25 dezer, zyn de heeren Uyttredende Raedsleden. ONDERRIGTliVG VOOR DE KIEZERS. Wy roepen de bvzondere aendncht der Kiezers op de wyze op welke de stemming, die alhier zal plaets heb ben op 25en dezer maend, moet gebeuren volgens de nieuwe wet van 19 Mey 1867. Volgens de schikkingen derzelfde wet, mag er niet gestemd worden dan mei brieljes door hel besluer uyt- gegeven en met eenen byzondcren stempel bezegeld. Noglhans, in geval van ballotering zal men ook wit papier (maer niet gekleurd) mogen gebruyken. Eiken Kiezer za! met zynen uylnoodigings-brief, vvf kieshrieljes bekomen. Het is verboden te Aelst te kiezen met briefjes geschikt voor hel kanion Herze'e, Ninove enz. en dezelfde bepaling" is ook toepasselyk aen de andere Kantons. De vyf kandidaten moeten op een en zelfde briefje geschreven zyn. De briefjes zullen 111 vieren gevouwen zyn, dusdanig dat zy een vierhoek uytmake» cn den stempel op het uytwendig dragen. Alle briefjes die aen helgene voorschreven tegen- strydig zyn, ol die van bullen ei'nig byzonder kentceken dragen, zullen door oen Voorzitter gewevgerd worden. ben Kiezer, wiens briefje door den Voorzitter zal ge- vveygerd zyn, zal hetzelfdp door een ander mogen vervangen, zonder dat noglans de bowerkmgen daer- door mogen onderbroken worden. De oproeping der Kiezers zal in elk bureel volgens orde van den ABC gedaen worden. Niemand mag in do kiesznel. gedurende de stemming, eene lysl of nola houden, op slrat' eener boet van 26 tot loo franken. De Kandidaten mogen niet anders aengeduyd worden dan met hunne familie naem. voornamen en bedryf men mag noglans, 't zy voor 't zy na het bedryf, de woorden van vyttredend raedslid voegen. Men mag ook den naem der vrouw acbler den genen van den man plaelsen. Den familienacm is eene genoegzame aenduyding, wanneer erin den kiesomtrek geenen andoren kandidaot is wie algemeen bekend is als denzelfde» naem dra gende. Zyn nietig 1° De briefjes welke geene geldige stem dragen 2° De briefjes welke andere aenduydingen behelzen dan degene welke liiervormi aengehseld zyn, ten zy dat deze aenduydingen onmisbaer zonden zyn om de Kan didaten van andere persoonen te onderseheyden welke dezelfde naem, voornamen en bedryf hebben. 3° De briefjes welke meer namer. dragen dan er leden te kiezen zyn. 4° Do briefjes door welke den stemmer zich zou ken- baer maken, of welke in hel inwendig der vouw mer ken. uytschrappingen, leekens of uvtdrukkingen dragen, waerdoor hel geheym der stemming zoude konnen ver broken zyn. 5° De briefjes welke niet met de band geschreven, gesteendrukt (lilhogrnpbie) of geautographieerd zyn degene welke geautographieerd zynde, hel gebruykelyk handgesehrifl niet zouden verbeelden of die welke met geenen zwarten inkt zouden geschreven, gesteendrukt of geautographieerd zyn. 6° Do briefjes die, in den eersten toer der stemming niet zoudeii^bezegHd zyn of welkers vorm of grootle zouden veranderd wezen. Verders boud de wel van 19 Mey 1867 een aental straffen in voor daden welke eygeutlyk de stemming niel raken, maer welke allen min of meer met de stemming in verband zyn. Hel zou te lang zyn bier er de lysl van voor te brengen, maer eiken kiezer zal van dezelve kennis konnen nemen door de lezing der wel welke iii groote letteren by plakbrieven in de kieszalen zal uylgehangen worden. (vervolg van ons hoofdartikel van Zondag lest). Als wy de verfoeyelykc schimplael wel overwegen van den magonnieken kloostcrhaler Frère, die zoo sehaemteloos de n iigieusen van Beigien aen 't gepeupel durft aeuklagen als nutlelooze monden of iuyaerds die zich in de tnillioenen wenlelen, dan gevoelen wy'ons natuerlyk aengedreven eene vergelykenis aen le halen die iedereen zal treffen en de oogen openen. Deze gëlykenis zal hier des te beter te pas komen, omdat den kerel die ze uyllokl den eersten zou moeten wezen om le zwygen en zyne biltere sehimpgalle tegen arme kloosterlingen op le kroppen Ten lyde van Chrislus waren de liberale Pliariseen, eens bezig mei eene vrouw zoo liardnekkiglyk le be schuldigen en zoo onverbiddelyk hare terdoodbrenging af te eyssehen, dat er den Zaligmaker medelyden meb kreeg en over hel halelyk gedrag dier verfoeyelyke meiischenbedriegers veiontweerdigd wierd. Wal deed Christus om die eerlooze volksverieyders lol zwygen en beschaemdheyd te brengen?... Hy schreef met zynen Goddelyken vinger in bel zand eene geheyme suoode zoude, waeraeh zy zich pliglig maekten en die zy dach ten gansch onbekend te zynEn wat gebeurde er? Die versteende schandkerels gevoelden dat zy niemand te beschuldigen hadden dan hun eygenzelve, dal zy honderdmael pligliger waren dan de vrouw welkers steeniging zy zoo oubermhcrtiglyk afeyschlen. Zy gin gen heen mei den wrok in 'l herte, den Zaligmaker vermaledydeiidë, omdat Hyjuyst met den vinger op de vuvle wonde van hun verkankerd geweien gedrukt had. Laet ons nu zien of den klooslerhater Frere, die de religieusen van ons land beschuldigt van luyaerdy ze als nultelooze monden afschildert en hun onbe- schacmd durft le laste leggen dal ze eene oorzaek zyn van volksverarming, onbeschroomd in den Phansee'n- spiegel mag kyken en of hy- niet beter zou doen te zwygen. '4 Den Bicn Public verhaell het volgende aengaende een genootschap génaemd Congregatie der Orbanisten. Men verlangt van den Echo du Parlement een slntisliek, bevattende de optelling der aenzienelyke en onschatbare evgendommen welke in het bezit 'der Orbanisten zyn Deze maetschappy is ingerigt even u als ware zy een geeslelvk geslicht, met bel verschil nogthans dat er eene kwestie van doodc hand onder schuylt. De byzonderste vei gadorplaets is lol Grivegnée by Luyk. Daei bezitten zy de schoonste evgendommen, de rvkste mynen, de uvtgestreklste werkwinkels en oneyndig groote gebouwen van alle siach. Al de deel- makende leden der maetschappy zyn magiig en ryk, en onder het opzigt der forluyn, der ryk- en- eygêiw dommen, moet er niel eenen wyken voor de over- heden der rvke abdyen van vroeger tyden. u Den eerbiedweerdigen algemenen Overstenis noch min noch meer dan onzen beruchten Frère-Orban, minister van finanliënHet is gemakkelyk om verstaen welken invloed dezen hoogen ambienaer 4' dan kan uyloefenen, dank aen de bediening die hy bekleed, Ion voordeele en tot vooruvtgang dier in- stelling Den heer Rossius-Orban, die over eenige dagen zvne intrede in de Kamers deed, is ook een lid van die magiige en die te vreezen maetschappy der Orbw nisten. Niet te vreden van op zulke snoode wyze, het schandalig voorregt der doode hand, ten hunnen profyle, te gebruyken, zouden de Orbanisten nog willen de politieke organisatie der middeneeuwen herinstellen. En zoo durven zy zeggen dat de stad en g'hecl hel arrondissement Luvk hunne Icengoede- 4' ren zyn, en de inwooners van Luyk behandelen zv even als vvai-en het hunne vassalen (leenmannen). Tot over eenige jaren, warende Luykenaers goeds- jeugdig genoeg, om met verduldigheyd dit juk te verdragen en de herinstelling der misbruyken van vroeger eeuwen gevoegzar m te gedoogen. Doch eyn- delvk sedert eemgen tyd onlwaert men in het ver- schiet voorleekcns van wederstand en zelfs van bloe- digen oproer. Het Luvksche volk begint te zien en klaer te zien dat de Orbanisten socieleyt slechts een samenraepsel is van ware bloeduylzuygcrs, van acca- pa^urs, alleenhcerschers en dwingeranden. Hel volk will eyndelinge weien waerop die onverdraegzamo en harde dwingelandy welke het moet ondergaen, gesteund is, en waer de redens zyn welke het regt geven aen de Orbanisten om de Luykenaers als slaven te aenzien, en dezelye aldti3 onder hun jok gebukt te doen gaen Deze opwellende teekens van wederstand hebben eenen grooten indruk geinaekt op den algemeenen Oversten. Hy ziet er de voorleeken3 in van den zeke- ten val der maetschappy: hy hoort de onrustwek- kende kreten van hel verbitterde volk en hy weet dat hy byzoiiderlyk zal rekening le geven hebben, vermits hy hel byzonderlyk is die-de rykdomnien, de leerstelsels, de neygingen en den overheerschings- geest van het Orbanisten-ordet verpersoonlykt. De geschiedenis dier Orbanisten socieleyt, zal zon- der twyfel eenen der wonderbaerste tusschenvallen zyn van ons tydslip. Daerom vragen wy nadere en juvslere inlichtingen nopens die instelling aen den Echo du Parlement die alles wat dezelve aengaet, wel móet kennen, ingezien de nauwe betrekkingen van dit officieel blad met den algemeenen oversten en de byna dagelyksehe onderhandelingen welke hy met hen» heeft aen tafel. Wy hopen dan in het kort een beknopt tafereel aen- onze lezers le kunnen geven over de Congregatie der Orbanisten, ingerigt lol Grivegnée. Wy durven voorop verzekeren dat met een der Belgische kloos- ters van verre of van nnhy zou kunnen optreden nevens deze nog zoo jonge maer reeds zoo magtige instelling; En nu, landgenoten der geringe burgerklas, land genoten der arbeyders- en- arme klassen, gy die men legende vreedzame kloosterlingen zoekt o]d te rokke nen, by welke gv in a! uw lyden, in al uwe onlbeerin- gen, in al uw zielsverdriet hulp, troost en verzachting vind nu dat gy opperviakkiglyk de uytgestrekle eygendommen, de milhoenen en ryke bezilüngeii kent van eene enkele mayonnieke socieleyt, gael eens eerst naer de prachtige betels van die familieleden en wat zult gy er vinden kelders vol lekkere wynen, - koffers vol geld, kamers en salons gelyk hemels, meubels gelyk in koningspaleyzeii, immers weelde, overvloed, gemak zinnelykheyd en al wat de driften kan streelen'zullen u tegenkomen en u doen uytroepen 0 gelukkigen der aerde 0 wellustelingen der wereld Waer hebt gy dit allemael byeenvorgaerd Wal g&ed hebt gy aen de samenleving gedaon om dit alles te verdienen W-at ongelukkige» hebt gy geholperi Wat bedroefden hebt gv getroost Wat zieken hebt gy bezocht Wal arme onwetenden hebt gy geleerd Wal verdoolden hebt gy op den regten weg gebrngt Wat tranen en zweel hebt gy afgedroogd er.z. enz...!..? Eu wat zouden zy u kunnen antwoorden Niels! volstrekt niets.Maer gy zoud hun konnen zeggen Ziet nen keer hoe gelukkig gy zyt, hoe weeldig, hoe overvloedig gy kont leven, hoe onbekommerd gy al uwe begeerlykheden en verlangens kont voldoen, hoe zeer u alles toelachtterwyl wy onder den last van kom mer en Verdriet gekromd gaenMaer noglhans wy en benyden u niet, wy zyn le vreden met ons ramp zalig lot. wy weeken verduldig ons zwart brood in onze tranen, omdat wy, na dil leven, in een beier gelooven en hopen, omdat de voorschrift en van onzen calholyken godsdienst ons leeren 0113 onthechten van de aerd'sche goederen, ons leeren lydzaem en verduldig wezen omdat de geboden Gods ons I -eren wacht u yan stelen cn onregtveerdig levenDoch hoe zyt gy zoo ver meten en onvoorziglig die heyizame leering, die ver troostende waerheder,, die hoopvolle overliiygingeo uyt onze herten te willen rukken, door uwe verdervende tnaconnieke principen, door uwe religiehatende erger nissen, door uwe schandige u.vtvallen tegen bcylige kloosterlingen, welke ons gelyken zyn en ons gedurig opwekken lot geduld, tot lydzaemlieyd en reglveerdig- heydAh, past op. ryke goddeloozen, want op den dag dat de godsdienstige overtuygiiigen uyt onze herten zullen uytgedoofd zyn, op dien dag zelf zal de uer van uwen oudergaug slaen, wy zullen zeggenelk zvne beurt, g'liebt gy al lang genoeg alleen aen 't lieffelyk

De Denderbode | 1868 | | pagina 1