m 22',e Jacr. ^ondag, 51 Mey I Itiill. i\" 1157 VERTREKUREN UYT AELST XAKR VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN: 6 FRANKS 'S JAFRS. IJYTSLAG DER PROVIN CIALE K1EIINGEN. En nogthans, <3 H 3 DEN DENDER-BODE. "/v. Demi. 5-23 8-33 U-Ï 3-15 6-13 I Gend, (6-OS vrvdng) 7-3 (E 1« 2» 3» kl.8-32. Ló'keren 5-23 8-33 12 55 3-13 6-13 if- 8-55'2-25 12-48 3-18 6 15 6-30 9-10 eras. 7-38 8-31 E(t 23 k1) 8-46 11-40 11-57 1-20 Brugge, 0st. 7 03 E I 2 3 Id). 8-32 8-52 12 25 2-45 5-47 E (1° 2* 3' k') 5-52 8-50 12-48 6-15 6 30 Mech. 5-23 8 31 E(l 23 kl.) 8-33 8-46 11-40 Doornvk, Korlryk, Moescroen, P.yssel (lungs 11-37 1-20 2-45 3-15 5-52 8-50 Sj Gend) 8-32 8-52 12-25 12-48 3-18 6-30 Al MV4n1'< S? 1 "I 4» ,V? 846 I Ryss. (langs All,) 7-58 0-00 A.I, 5-52 M"D' 140 24a -1S Sf8fL ,J lot Korlryk Zalerd. en Zondag, f.euv. Tlnenen Luyk Verv. Landen. 5-25 8-31 8-33 Et23kf.) 8-46 11-40 11 57 3 15 5-52 Ninove, GeertlL Alh, <-o8 2-4n o-.->2 H-50 |!^erger., Qui&Ta\n, Namen, 7-58 2-45 5-52 VAN ANTWERPEN NA ER: Lokeren, Eend, 5-30 7130 9-00 ll-0b^-»0 0-00 6-30 7-00 VAN GEND NA ER Lokeren, Sl-Nicolaes, Anlwe\pen, 9-30 10-50 2-50 5-35 6-55. Tc Lede staen al de Iconvoys «ylgenomen de Expres. T^e Idegem gn Santbergen staen al.de konvoys. - X.6 Gyseghem staen stil al de konvovs. Te Denderleeuw staen al de konvovs (uytgen. de verirekken van Brussel 6-30 8-12 12-15 5-50 0-00 en uyt Aelst 8-31 11-40 1-20 5-47. Vertrekuren uyt Denderleeuw naer Brussel 8-11 8-59 12-10 2-58 6-05 9-02 9-07. Culqne Siinsn. VAN I.OKEREN NAER Dendermonde, Aelst, 7-05 10-55 1-55 5-00 7-38 Ninove, Geeraerdsltergen, Ath, 7-05 1-55 5-00 0-00 0-00 VAN ATH NAER Geeraerdsb, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-55 8-12 Geerardsb. 10-35 4-15 7-35. Lessen, Geeraerd3bergen, Ninove, Aelst 6-55 8-42 Geerards. 10-35 4-15 7-35. Brussel (lang Dendorlepuw) 6-55 10-35 4 15 7-35. Gend, Bruggse, ostende(langs Aelst). 6-55 8-12 Genei 10-35 4-15 Exp. van Ronsse naer Audenaerde, gend. 8-05 11-25 3-20 4-25 8-22 van Aelst, Gend, 6-30 E 1 2 3 Ninove. Geeraerdsbergen, Ath (langs Di van Brussel (langs Aelst) 7-36 11-33 00-1 -30 8-12 11 leeuw), :rmondf. nae 2 5-29 8-1 :0 12-15 Exp. 2-14 5-10 5-50 8-15 7-30 10-30 2-14 5-10 0-00. Aolst van braine-i,e-comte naer: Enghien, Geerardsb, Sottegem, Gend van gend naer Sottegem, Braine-lc Comte, (langs Mech.) 5-50 8-56 3-36 8-09 7-36 0-0,0 41-33 00-00 2-22 5-29 8-18 0-00.. 6-51 11-04 4-07 7-55 6-10 0-00 3-25 0-00 AELST, DEN 50 MEY" 1808. Den uytslag der provinciale Kiezingen heeft aen onze verwachting ten.vollen beantwoord. In meest al de Vlaemsche Kantons heeft men <le maconnieke liherhatery de deur uyt gesmeten «n derzei ver kandidaten zonder genade afgekookt. G'heel het hmd had de oogen gewend naer Antwerpen, naer Brugge, naer Dendermonde etc. van waer het volkshalend en van 't volk gehaet francma^ons-ministerie eene meerderheyd en •daerdoor eene goedkeuring zyner schadelyke en •schandelyke party- afpersing- en- inslokkings- politiek verwachtte. Maer 't was mis, de kiezers liebben 't ministerie naer de maen gezonden én ill zytie k audi ((aten tot over den kop in den azyn- itobbeu gesteken. En zoo zien wy, te Namen, te Charleroy, •te Verviers, en te Chalelet, vier waelsche he la ngt'yk-e sledendat hel ministerie voorop de verzekering had zyue kandidaten met een groote meerderiicyd te zien gekozen worden. Maer T was al wederom mis. De liberhaters-kan- <lidaten wierden er allen zonder uytzondering ju et eene groote meerderheyd afgedankt en naer de koolplaniery gestuerd. In vele andere waelsche ibuyteukantons was 't van den zelfden derden. Met een wootri, g'heei 't land door, is er onder ■de liberhaterskandidaten geklippeld gelyk onder de noten. Men zag ze vallen gansch ontsioesterd, gelyk zy van binnen zyn, en 't volk juyehte bunnen val toe als een voorteeken der aenstaende verlossing, van een goddeloos inslikkersgebroed, dat ons hraef en catholyk land uytzuygt en exploitedt in zyne zedelyke, godsdienstige en stoffelyke belangen. Het volk juyehte hunnen val toe, omdat het de liberhaterskandidaten aenziet als de werktuygen en medehelpers eerier godde- looze politiek, die't. land sinds lang fopt, bedriegt €n het voorzeker naer zyneu ondergang zal teyden, indien ze door de kiezingen niet gekort- vleugeld word. Immers, het volk begint klaer te zien én 't zal nog klaerder zien als de nog ge- heym gehoudene, de nog verborgene schand- plannen en ontwerpen van verderf der franc- «ïaconssecte zullen aen den dag komen. Nu zyn er vele francma<?onskandidaten geval len, zy zyn diep gevallen daer juyst waer de secte hoopte versterking voor hare bende, hulp voor de verspreydiug barer rampzalige leerstel sels, onderstand voor het draeyen der liber- hatersfopmachieu, medewerking tot blindlapping «les volks te vinden......... Er zyn geene snoode middels gespaerd, geene bedriegeryen ontzien, geene infamien verwaer- loosd, geene leugens ilaergelaten om de catholyke kandidaten te bezwadderen en te bemorsen. In het Handelsblad van Antwerpen lezen wy het volgende - Dezen uytslag is des te merkweerdiger, daer nog uooyt de kiezingen met zooveel drift en geweld door de gouvernementsmannen bewerkt DE SOLDATEN VAN DEN PAUS. DOOR P. D.... Voor God «n do II. Krrk xyn ome b oeders geslorvcn. Mgr. Diipanloup Hoornen. De Schildivacht voor 'l Vatikaen Serristoir of de Garibaldicrs le Hoornen. Gelukkige jongeling, snikte den grysaerd, terwyl by twee glinsterende tranen van zyn oog vaegde te Roomcn sterven in eenen laelsten liefdezucht en niet verre van den vertegenwoordiger van God zelf.... Maer, zeg Andreas, is het waer dat den H. Vader zelf, de gekwetste zouaven in de hospitalen bezocht heeft. Niet alleen de Zouaven heeft Pius IX bezocht, ant woordde Andreas, maer zelf de garibaldiers die de wa pens legen hem geval hadden. Wonderbare goedheyd van onzen H. Vader jegens de heethoofden die onder het geroep van Leve de hel! weg met den Paus! Roomcn had den bestormd Ohindien alle menschelyk gevoel niet in hen verdoofd is, zullen zy door de handelvvyze van dien goeden Vader overwonnen geweest zyn. Terwyl Garibaldis rooversbenden de pauzelyke gekwetste be schimpten en mishandelden, had hy voor hen slechts gevoelens van liefde en innige belangstelling; hy bcvool ben byzonderlyk aen de zusters vau Liefde en trachtte waren geworden. Infamie op infamie, lafhertig- heyd op lafhertigheyd, schurkeryen van allen aerd zyn door de party der verlichting en der politieke zedelyklieyd beproefd geworden. Terwyl de burgers zich om tie stembus ver dringen, maken wy eenige bemerkingen over den aerd der provinciale kiezing. Zelden of nooyt is den stryd zoo hevig geweest. Het ministerie wilde winnen kost, wat kost, en het heeft ook gekost. Alle middelen waren goed. Nooyt, in geene kiezingen, zyn er zooveel infamies uytgebragt als in deze. Infamies tegen de regentie. Infamies tegen de mannén der meeting. Infamies tegen onze representanten. En het schoonst van al, dat dit alles niets te maken had met de provinciale kiezingen. Maer men moest alle mogelyke lasteringen uyt den hoek halen, om iets te kunnen zeggen. Men moest tegen onze regentie, tegen leden der Kamer, tegen de Jesuïeten, tegen alles wat vremd was aen de kiezing, huideren om te doen vergeten Dat Frère de lasten verzwaerd, den oorlogs budget verhoogd had Dat Frère de bloedwet had verergerd, en ze nog meer wilde verzwaren voor de burgery. terwyl hy den ryken voor eene handvol geld vry liet. Nog meer andere dingen moesten vergeten worden, en daerom viel men in de personali- teyten. Het was eene jacht van schimpschriften, kari katuren, persoonlyke aenvallen Het waren roode plakkaten met dozynen, waer- op aenrandingen gedrukt staen, voor welke een eerlyk man, tot welke party hy ook behoore, moet beschaemd worden. En dan de redenaers in de zoogezegde Asso ciation libéraleEn dan hunne schryvers Wat al drukking, dreyging, geweld wierd er gepleegd wat al optrornmeling van ambtenaers om ter kiesbus te komen valsche kiesbriefkens, men zegt ten getalle van 11,000, wierden rond gezonden En wat zeggen van hunne zoogezegde openbare vergadering Vóór het uer, dat het publiek toegelaten wierd, was zy volzet met mannen van hunnen bord. Halfdronken werklieden waren de uytvoerders der hooge bevelen, en wierpen nu dezen, dan genen aen de deur, die kwam om de aenvallen te weêrleggen. Huylers, stampers, schreeuwers en fluyters meestal menschen, die niet weten waerom zy huylen en schreeuwen, zaten op alle rangen. Menschen van conditie kwamen er niet op de tribune. Zy wachtten zich wel; zy lieten dit werk aen vier of vyf nulliteyten over. Noch in de uytgave van hunne gazetten, noch in hunne schimpschriften, noch in hunne ver gaderingen, heeft de ministerieële party zich geëerbiedigd. Hel land zal haer oordeelen, en zeggen of de ministerieële party wint of verliest. Eene party, die met zooveel oneerlyke wapens vecht, is eene party, die wel eenen tyd lang kan meester spelen maer eens door den geest des volks veroordeeld word. zelf hun versteend hert tol rouw te bewegen. Zoo be zocht hy in een hospitael te Roomen twee rom.eyusche oproerlingen. Hy bezag hen eenige. oogenblikken. met bedroefde oogen, dan naderde hy tot dezen die hem scheen getroffen te zyn, en sprak hem eenige woorden toe armen jongelingbegryp nu toch eyndclyk dal den tyd welken God u schenk eenen tyd van bermherlig- heyd is. Vraeg hem vergiffenis, bedank hem en weet wel, dat wanneer zyne beVhertigheyd veracht word, zyne regtvdbrdigligyd beginnen zal. Den ellendige gekwetsten getroffen door die wonder bare goedheyd van den II Vader riep in tranen uyt H. Vader f vergeef my. Oh schenkt my vergiffenis. Ik kende u niet; ik wist niet wat ik nu weet. Geef my uwen zegen. En Pius IX zegende hem. Deri H. Vader is in ons hospitael gekomen, schryft eene zusier van liefdehy weende bilterlyk bv onze goede Martelaers. Eenen onder hen zegde my Myr.e zuster, ondanks myne twee wonden zou ik nog voor Hem in hel vuer loopen. Oh kon ik u deze verzach tende droefhevd, deze liefdegeroepen en heylige ont roering afschilderen Na elk gevecht bezocht den H. Vader de hospitalen waer nieuwe gekwetste aengebragl waren. Hy ging van het eene bed naer het andere; hier sprak hy met eenen hemelsehen grimlach aen hel oor van eenen stervenden Zouaef, wees hem reeds in het verschiet de beloonifig voor den verdediger van Gods kerk bereyd, 3en an dere sprak hy van Vaderland, van hunne moeder, en be stelde hen eenige kostelyke geschenken voor hunne Ook te Brugge is den klop hard Met eene meerderheyd van 80 stemmen is het ministerie verslagen. En nogtans, wat heeft men daer al niet in 't werk gelegd om te lukken Veertien dagen logen en laster, geweld van allen aerd. En ten dage der kiezing zelve is een heel legioen ambtenaren uyt Gend, Brussel en andere plaelsen naer Brugge gereden, om door invloed, geschreeuw of bedreygingen, de kiezers te ver schrikken en voor de doctrinaire lyst te doen stemmen. Vergeefsche moeyte Met gerustheyd mag men den 9 juny afwach ten ministerieële» en opposanten zyn 't eens geweest, om te verklaren, dat den uytslag van 25 mey den voorbode zyn zoude van de kiezingen voor de Kamer. Te Antwerpen hebben de doctrinaire» geene de minste kans te Brugge evenmin doch, daer zullen zy mogelyk eene uyterste wanhopige poo ging wagen, en in den nakenden kiesstryd de eene of andere deugenielery verzinnen. Wy hoe ven onze vrienden van Brugge niet aen te manen, zich op hunne hoede te houden, en tegen alle verraderlyke streken, door de party derdefligheyd en van den moed in liet donker toegebragt, in de weêr te staen. M E2 W W C£ w Eere, tlrymael eere aen UED. kiezers van Stad en Kanton Aelst, die zoo deftig op uwen post geweest zyt en onzen oproep zoo welwillend hebt beantwoord. Gy hebt getoond dat gy mannen van overtuyging, mannen van principen en voor- staenders zyt der waerheyd en regtveérdighevd. Met zulk een leger mag men gerust ten stryde trekken, want men is voorop verzekerd van den zegeprael. ouders Ier hand. allen IraclUte hy door liemelsche woorden le verlrooslen. liens bragi men eenen gekwelslen aen, en den H. Vader, juvst in de ziekenzael tegenwoordig, nam hern by de hand en hielp hem zeil zvn bed bereyken - üe tegenwoordigheyd van hunnen Vader vertroostte en verslerkle de gekwetste op eene wonderbare wyze. üe geneesheerpn hadden eenen jongeling den linker arm afgezethy toonde den regterarm aen'den Paus, zeggende Dank God, er blyfl my nog dezen arm om uwe vvanden te beveehten.. Eenen anderen, erg aen de hand gewond, moest 3 vingers afgezet worden. Den ge- noesheer, op liet zien dersohrikkelyke wonde van dien jeugdigen lyder, was getroffen en scheen te aerzelen kloek aen doctoor, zegde dezen dapperen en doet deze bewerking op z.vn zounefsch, '1 is le zeggen, met slaende trom. Heb ik de kans niet myn leven voor God en voor den Paus te geven, ten minste zal ik het geluk hebben Hen dry vingers te schenken, en heb in* deze offerande meer genoegen dan gy er zult hebben mei ze my af le snyden. "Welke edelmoedige gevoelens bezielen, niet alleen de gekwetste zouaven die het eynde hunner zelfopoffering en het begin hunner belooning zien naderen, maer ook deze die in moeyclyken dienst te Roonten verblyven. Hunne brieven lezende, zou men niet vermoeden dat zy als op eenen volkacn slapen en alle oogenblikken kun nen' verbryzeld worden. Slechts den christenen Gods dienst, kan dien knlmen en verbeven heldenmoed inboe zemen. Wy bedanken UED. uyt den grond onzes lier- ten, wy wenschen UED. duyzendmael geluk, g'hebt uwe pligteu voor Godsdienst, Vryheyd en Vaderland wel begrepen, naer weerde geschat en vooral, g'hebl die pliglen op de allerdeftigste wyze nageleefd. Met dit zoet genot van wel ge- daen te hebben en daerby van uwe dnerbaerste belangen te hebben gehandhaafd, moogt gy vry weg zeggen dat gy ware ISelgen zyt, die 't hert op zyne ware plaets draegt, en God en pligt voor alles stelt. Het iiberhater-maconniek-prulbladje uyt de Kattestraet dat gedurig op zyne weerdigheyd stolt en boft, dat gedurig zeevert over zyn licht, over zyn progres, over zyne liberale regtzinnïg- lieyd, over zyne magtige liefde voor de waerheyd. heeft nu gezien wal al dien zotten klap of liever fariseenpraet by de kiezers weerd is. Het heeft maer twee kandidaten voorgedragen, omdat het. kliekske maer iwee slagtoffere vond. 'T is waer. 't waren twee burgemeesters, MM. De Dey», burgemeester vau Ninove, en M. Verbruggen, burgemeester van St Lievens-Hautem, maer 't is- ook waer dat ze alle beyde deerlyk, ja, allerdeer- lykst zyn afgekookt. En dit wisten wy voorop met den oogenblik dat ze door 't Verbond en zynen broodknoeyer aenbevolen en verdedigd wielden. Dit bladje en zynen knoeyer zyn te weerdiyde kiezers konnen op die weerdigheyd niet op en daerom hebben zy gedacht dat het beter was dezelve met de weerdige kandidaten van 't kliekske in den azyntobben te slekeil en dezen in 't onderste van den kelder achter de boterkuype te zetten. .Met er tyd zouden zy daer konnen goed worden, als men "patiëntie heeft om er naer te wachten. Wy, voor ons deel, wen schen 't Verbond proficiat, en houden ons liever by het tegenwoordige. Te meer, omdat de kantonskiezingen van het arrondissement Aelst zyn uytgevallen juyst zoo en gelyk wy ze voorzien en voorzegd hadden. Wy hebben den tyd niet om heden verdere bemerkingen te maken, maer uytgesteld is niet kwytgescholden. Het schynl dat de klcrikalen bet bier in onze omstreken byzonderlyk gemunt hadden om libe rale burgemeesters in den azyntobben te steken. Zou nen liberalen burgemeester misschibn wat meer toon aen de saus geven en de ajuyntjes en cornichons smakelyket smaken Te Ninove nen liberalen burgemeester in den tobben Te Herzele nen liberalen eumdem in den eodem; Te Dendermonde nen liberalen talem met eyer- schelpen en al ook in den tobben Te Lokeren nen liberalen ejusdem farina; met kop en steert in 'l onderste van den ejusdem. Wat moeten die liberale pachas daer aerdig in dien digtgesloten tobben liggen te koekeloeren en vieze meditatiën te maken over de wissel- valligheyd der aerdsehe zaken Maer sic transit gloria mundi, dit is ie zeggen die wat verdient mag wel wat hebben. Eenen ooggetuyge, die meester De Deyn te Ninove uyt den kiesketel zag nemen om hem in Oh wat hebben wy hicr«cne heylige taek le ver vullen, sehryfi oenen dier jongelingen aen zynen Pastor; groote zaken hebben onze jongehngsvreugden vervan gen doch, wy beklagen ons niet. Wy verdienen niet al wat men voor ons doet maer de zaek, die ons lot het vertrek dwong, is er weerdig van. Eenen anderen besehryft in eene geestdriftige en schoone tael, wat geluk hy genoot, daer hy voor de Sint-Pieters-kerk, dit stoffelyk symbolum eener onfevl- bare waerheyd, als schildwacht stond Welk schouw spel schryft hy In de dikke duysternissen dier onevn- dig groote hoofdkerk, een weynig voor de Belijdenis, waekte eenen mensch alleen, gewapend en het hert vervuld van zelfsopoffenng en geloof. Met liefde vestigde ik myne oogen op die onvergankelyke steenrots, welke de wereld zoo dikwyls gered heeft en nog redden'zal. Daer .dacht ik my als den vertegenwoordiger van het uylgesti'ekte cathohcismus om voor dien grooter. schat vèrantwoordelyk te zyn Hier schryft hy vooit, in het Vatikaen, eerlvds Nero's verblyfplaets, en waer sinds zoo vele verhevene- gedachten onstaen, zoo vele vurige gebeden ten hemel: gevlogen'zyn. Hier leefde eens onzen "Pius V, dit toon beeld, de grootste helden overweerdig. Van uvt da vensters van dit paleys, doorkloof zyn oog den afstand en las het berigt des veldslags van Lepante. Zyne raeds- heeren bestudeerden de verschillemle krygskansen Hy slóeg zyne oogen ten hemel: Neen, zegde by, zoeker! wv geene menschelyke hulp meer. God heeft ons dé over- wiuning geschonken. Op dit oogenblik had de uliris-

De Denderbode | 1868 | | pagina 1