22'1" Jaer Zoodag, 7 Juiiy I86U IV 1158 VERTREK UREN UYT AELST XAKR VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN: 6 FRANKS 'S JAERS. WAT IS DE LIBER- HATERSPARTY? Ten Eersten Ten Tweeden. Ten Derden. Ten Vierden. Kieziti gvan Geerardsbergeii. De Koophandelkamei- van Aelst. Woorden VOOR oorden. Dend. S-20 7-20 8-36 12-25 3-13 6-20 S Gend, (6-06 vrvdag) 7-'6 E 8-34 8-55 12-25 l.okeren 5-20 7-20 8-36 12 25 3-13 6-20 12-46 3-17 6-20 6-41 9-26 Brussel. 8-0" 8-35 E(1 23k')9-43 11-58 12-22 Brugge, Oslende, (E 7 06). 8-55 12-466-41 2-50 5-48 E (le 2e 3e k') 5-53 8-35 8-55 W Doornyk, Kortryk, Moescroen, Rysse! (langs IWech. 5-21) 7-20 8-00 8-35 E(I 2 3 kl.) 8-36 Gend) 7-U6 (EDoorn. uiig.) 8-55 12-46 3-17 9-43 E 11-58 2-50 3-13 5-33 6-20 8-55 E gj 6-41 Aniw. 5-20 7-20 8-00 8-35 E 8-36 9-43 E 11-58 Doorn Ryss. (langs Alh) 8-00 0-00 Aih 5-53 alleen!tol Korlryk Zaterd. Zond. en Woensd. Ninove, Geersb. Alh, 6-10 8-00 11-58 2-50 5-53 (8-55 Ninove.) Borger., Qniévrain, 6-'f 8-00 11 58 2-50 5-53 45 4-50 E 0-00 8-25 6-30 9-30 10-50 2-50 5-35 6-55. 2-50 3-13 5-53 6-20 8-55 E l.euv. Tliienen Luvk Verv. Landen. 5-20 (7-20 8-35 E) 8-36 9-43 12-22 3 13 (6-20 E ie 2® kl. van Thienen) VAN ANTWERPEN NAER: Lokeren, Gend, 6-00 9-50 12-38 VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, ER-B Te Lede slaen ai de konvoys uytgenomen de Expres. Te Idegem en Santbergen staen al de konvoys. - Te Gyseghem staen stil al de konvoys. Te Denderleeuw staen al de konvoys iivtgen.de vertrekken van Brussel 6-30 8-15 12-06 6-00 0-00 en uyt Aelst 8-35 5-38 5-48 0-00. "Vertrekuren uyt Denderleeuw uaer Brussel 8-11 8-59 12-10 2-58 6-05 9-02 9-07. (^-uiqiie Siiun). VAN LOKEREN NAER 7-03 9 10 11-00 1-55 5-00 7-30 7-05 11-00 1-55 0-00 5-00 (7-30 Ninove.) Dendermonde, Aelst, Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, VAN ATH NAER Geeraerdsb, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. Brussel (lang Denderleeuw) 6-55 10-30 1-45 4 36 7-50. Gend. Brugge, Oslende (langs Aelst). 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. van Ronsse naer Audenaerde, oend. 8-05 11-25 3-20 4-25 8-22 VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 6-30 E 1 2 3 kl.) 7-30 8-15 11-20 12 06 2-10 5-15 6-00 8-20 Ninove. Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw), 7-30 11-30 2-10 5-15 (8-20 Ninove.) VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-30 11-33 00-00 2-94 5-30 8-00 Aelst 7-35 9 55 14-33 00-00 2-24 5-30 8-00 0-00. JO** van BRAiNE-LE-coMfe naerEnghien, Geerardsb. Soltegcm, Gend, 6-51 11-04 4-07 7 55 van gend naer Sottegem, Braine-!e Comte, 6-10 0-00 3-25 0-00 AELST, DEN 6 JLNY 1868. Wy hebben al zoo dikwils gezegd den boom kent men aen zyne vruchten, en eene party aen Iiare werken. Nu, wat zyn de werken waerdoor de liber- haters-francmaconspart.yzich overal doet kennen? Gaet met ons rond, landgenoten, en ge zult overal vinden dat bedrog, laster, leugens, geweld, valsche beloften, en byzonderlyk eene onver- .zadelyke zucht naer trekken, opstryken en in slikken de voornaemste weaken der liberhaters- francma^önsparty zyn. Sedert een jaer en half heeft de liberhaters- •drukpers niet opgehouden de versehillige finan ciële siiclitingen van M. Langrand-Dumonceau te lasteren, te vervolgen en door alle snoode middels te henadeeiigeh, zoodanig dat angst en "wantrouw in 't publiek zyn ontstaen en dat de ■weerdyen dier stichtingen daerdoor veel in weer de zy» verminderd en er vele familien verliezen zouden korinen ondergaen.. Langrand was eenen topper, eenen bedrieger, eenen opeter van eens amines goed, eenen dief enz. enz. Maer wat gebeurt er te Brugge De liberhaters meenden aldaer. by middel dier aerihoud.ende suoodlieden. de provinciale kiezing ten hunnen voordeele te doen uytvallen, met de stemmen te krygen van al die zoogezegde slagtoffere van Langtands bedrog. Ten dien eynde wierden er karikaturen, plakkaten, liedjes, schriften van alle grootte en gedaerite, de schan- digste aeatygingen bevattende, rondgedeeld. De liberhaters verwachtten van die hatelyke scliel- mery den besten uytslag. Maer eenen 'klerikalen snuffelaer had ontdekt dat een kopsluk der liber- hatery, M. baron DeVrière, staetsminister en volksvertegénwoordiger, BESTUERDER was van eene der geldbanken van M. Langrand en in die hoedaiitgheyd een deel der profyten en winsten dier bank opstreek. Den klerikaal liet die byzonderheyd drukken en deed afdruksels er van uytdeelen aen den ingang der zael, waer eene liberale kiesmeeting voor den provineieraed moest plaets hebben en waer M. De Vrière liet woord moest voeren. M. De Vrière was, gelyk men begrypt, in de vys genepen, want hy gevoelde dat 'er uytleg- giugen noodig waren. Had hy zich op den oever van de zee konnen wénschen, hy zou het mis schien gedaen hebben. Want van alle kanten geïnterpelleerd, bekende hy dat het waer was dat hy, als BESTUERDER, deel maekte van de geldbank van M. Langrand, en dat hy aen de waerlteyd verschuldigd was openlyk te zeggen, dat M„ Langrand DEN EERLYKSTEN EN TREF- FELYKSTEN MAN. DER WERELD WAS Deze verklaring was als eenen dondersteen die in 't midden der vergadering viel. De liber haters waren er door als verpletterd, want zy zagen..hunne leugens en schelmery tegen M. Langrand, en al de hoop die zy er van verwacht hadden, als eenen rook verdwynen. De kiezing had plaets en g'heel de liberhaterslyst wierd met eene aenzienlyke meerderheyd afgekookt, ja, zoodanig afgekookt, dat er 't liberhaterskraem ten grónde zal door vernietigd worden, wyl er dynsdag aenstaende voor de kamer te Brugge moet gekozen worden en er van tien, negen kan sen zyn dat de dry liberhatersvolksvertegen- woordigers van 't zeilde laken eene broek zullen krygen. Dèn liberhatersboel had in zyne gazetten, g'heel 't land door, alle soorten van eerloozen laster doen uytbraken tegen de bestendige deputatien van vyf provinciën, omdat deze de knie niet wilden buygen voor den maponnieken afgod, dit is te zeggen kruypeu voor het volkshatend en van het volk gehaette liberhatersministerie. De brutale eerverkcenking tegen deze deputatien ging zooverre, dat den beursgenieter der kano - nikken van Doornyk, minister Bara, de schaem- teloosheyd had in de kamer zelve deze deputatien aen le randen en uyt te braken dat hare beslis singen schandaleus warenMaer M. Van Wambeke, volksvertegenwoordiger, deed de snoode valschheyd van Bara uyteen en nagelde den minister zoo vast aen zyne bank, dat by er niet meer af kon. Wat gebeurde er wederom 1 Het kiezerskorps kwam en herkoos AL de leden van AL de gelasterde bestendige deputatien en verpletterde Bara en g'heel de liberhaters- drukpers onder hunnen eygen laster. Niets kon helpen, niets kon baten, de kiezers waren oube- weeglyk, zy hadden den lasterstroom gepeyld en de lasteraers wierden er in versmoord. Het liberhaters-francmagousgebroeddat te Antwerpen reeds aen zyne zes en twintigste afkoking was, meende dit mael uyt den kiesketel te geraken. Het deed van betaelde broodknoeyers artikels schryven met den meter. Er wierd ge logen en gelasterd om prys, legen de volksver tegenwoordigers van Antwerpen, tegen de pro vinciale raedsleden, tegen de regentie, tegen de meetings, tegen de catholyken, immers tegen alles wat het ministerie niet gunstig was.... Maer 't en pakte allemael niet genoeg naer den smaek der ministeriele kiesbrakkery. Er moest dus eene laetste pooging, de pooging der wanhoop, gedaen worden. 'T was wel eene straf hare, eene eer- looze, eene schurken pooging, maer 't en gaf er niet aen als 't maer lukken konde. En welk was die laetste schurkenpooging T is nu maer eerst voor goed uytgekomen Die pooging bestond in eene overgroote massa valsche stembriefjes te doen maken en deze aen de kiezers te zenden. Men verzekert ons dat er ELF DUYZEND officiële stembriefjes door de potassche getrokken zyn geworden, welke daer door de ligte blauwe tint die zy te voren hadden kwyt waren en daerom ook volstrekt nietig zou den verklaerd geweest zyn. Op die stembriefjes stonden de namen van al de catholyke kandi daten, en eiken catholyken kiezer had zoo een valsch stembriefje ontvangen. Had het schan- delyk en eerloos bedrog niet ontdekt geweest, deze catholyke stembriefjes zouden allen vernie tigd en de ministeriele stembriefjes alleen geldig verklaerd zyn geweest, zoodanig dat de ministe riele kandidaten zouden gekozen geworden zyn. Ziel daer den schurkentrek in al zyne naekl heyd. Doch daer vorst, boevery en bedrog altyd een vuyl eynde hebben, is 't mét dit verfoeyelyk schandspel te Antwerpen ook zoo geweest. Geheel de ministeriele lyst wierd er zoo deerlyk afgeweekt, afgetrokken en afgekookt, dat men geene liberhaterskandidaten in den kiesketel meer vond. Zy waren ineengesmolten gelyk eenen vetkoek en slechts maer goed meer ge vonden om de wielen op den yzeren weg te smeeren. De zeven en twintigste afkoking was dus te Antwerpen voltiokken. Om in vele steden en gemeentens meer liber- haiersaenh'angers en min calliolyke kiezers te hebben, zyn de contributien door den fiscus, of verminderd of vermeerderd. Waren liet catholyke kiezers, die maer nauvve- lyks den kiescens betaeiden, allons, seffens eenen frank of twee af en daermeê wierden zy van de kiezerslyst afgeschrabl. Waren het liberhatersaenhangers, die wat te weynig betaeiden om kiezers te zyn, allons, seffens eenen frank dry, vier by, en daermeê waren zy op de kiezerslyst. Wy hebben met onze eygene ooren gehoord dat een kaveetje van een herbergske, een kleyn kroegske, eene patent kreeg van rond de veertien franks, omdat den kroeghouder daermeê zou kiezer geweest zyn. Terwyl de schoonste esta- minets en logisthuyzen der stad, maer met eene patent van iets over de vyf franks belast wierden, omdat de estaminethouders daermeê kiezers af waren. Met zulke en dergelyke middels zyn de liber- halerslichtverspreyders te werk gegaen, en nog heeft het overal niet gepakt, omdat er overal treffelyke menschen zyn die het hatelyk bedrog verfoeyen en dan ook meer devoiren hebben ge daen om hunne vrienden te verlichten en op te wekken voor de catholyke kandidaten te slem- men. Wy zouden veel meer soortgelyke feyten kon nen aenhalen om le doen zien wat de liberhaters- party is, maer deze schynen ons genoegzaem. Ten anderen, men begint overal zelf te onder vinden wat liet maponniek iiberhatersgebroed is, wat het beoogt en wat er van 't land zou gewor den, moest het nog lang meester biyven. Zoo wy vernemen, kan er geenen twyfel bestaen over den uytslag der provinciale kiezing welke in dit kanion plaets beeft gehad, en wy aerseleu niet al onze vrienden aen ie moedigen om een beslissend voorbeeld te geven ten eynde de bedriegeryen en listen voor altyd te doen slaken. Men weet dat de wel van 19 mey 1867 op 't kiesbedrog in haren artikel 7 de volgende bepalingen vaststeltZyn van geener weerde 1° 2° 3° etc. de slembriefkens die andere aenduydingen be- vallen dan de gene in den vorigen artikel uylgedrukl, ten zy, zy noodzakelyk moeten gebruykt worden om de kandidaten van andere die dezelfde namen, voor- namen en beroep dragente onderscheyden. Welnu, aengezien den artikel 6 stellig verbied de kan didaten anders aenteduyden dan met hunne familie namen, voornamen en beroep, of wel als uytiredende senateurs volksvertegenwoordigers of raedsleden volgt er zonder tegenzeg uyt, dat alle slembriefkens als nielig moeten aenzieu worden die andere aenduy dingen bevatten. Nogthans is hel zonneklaer dal men de wet zoo streng niet mag uylleggen, de ministers van het inwendig en van justitie hebben beyde ver klaerd dat telkens dal bet geheym van den stemmer bewaerd wierd men de slembriefkens niet nvjg ver nietigen maer integendeel, dal deze moeten vernietigd worden, als men bemerkt dal zy geschreven of gemaekl zyn, om den kiezer van zyue volstrekte vryheyd te berooven. Te Geerardsbergen, zoo vernemen wy uyt echte bron, zyn de 77 slembriefkens welke op de protestalie onzer vrienden aen bel procesverbael gehechl zyn, geteekende ol gekende slembriefkens. Men heeft een stelsel van briefkens gemaekl allo door de zelve band geschreven ten eynde de vryheyd van den kiezer teeucmael le ver nietigen. Op de eene vind men hel leekcp op den eerslen naem. dan op den tweeden, dan op de beyde enz. Zoodanig dat het zeer gtmakkelyk was al de stemmers le kennen. Zyn de daedzaken echt, en wy moeten het gelooven, den provincialen-raed kan of mag niet aerselen, de stembrielkeiis zyn van geener weerde, zy moeten van bet getal stemmen afgetrokken- en aen de kandidaten die alzoo acngeduyd zyn -ont nomen worden en de kandidaten die alsdan de meer derheyd hebben, moeten als provinciale raedsleden aengenomen worden. In bet tegenovergestelde ge\al, zoo als te Audenaerde, waer het woordeken en geene aeriduyding beval, moeten deze briefkens by het getal stemmers gevoegd worden en de kandidaten die de meerderheyd hebben moeten ook als provinciale leden aenveerd worden. Dezen rechlveeidigen maetregel zal een eynde stellen aen alle de listen en kuyperyen welke de zoogezegde liberale parly met deze wel wilt gebruy- ken. Den provincialen raod van Oost-Vlaenderen beeft dus eene grooie taek te vervullen,.by moei recht doen, en als provinciale raedsleden aennemen, alle degene die met hillykheyd de meerderheyd mogen inroepen. Er volgt uyt deze aenmerkingen dat le Audenaerde MM. De Bleeckere, van de Walle, Gevaerl en Van der Slraeten^ le Geerardsbergen, MM. Abel De Clippele en Bert-De l'arbre, als provinciale raedsleden moeten aen- zien worden. Met verwondering hebben wy, over tenige dagen, in een nieuwsblad van Antwerpen gelezen, dal onze koop handelkamer, waer van den sekretaris den uytmunlen- den heer De Ryck is, gelukwenscbmgen aen de koop handelkamer van Antwerpen toegezonden heeft, over hare houding jegens den gemecnleraed van Antwerpen en hel standbeeld van Leopoidus. De koophandelkamer van Aelst moet immers andere naapen, en zoo als in vorige Lyden bewyzen van hare verknoclilbeyd aen bel ministerie Frère geven. Wat is bet jammer dat den gemeenteraed teenenmel anders samengesteld is Met welken iever zou men r>iei seffens een adres aen de Kauier van Antwerpen gezonden hebben, hadden wy nog 't geluk van den gemeenteraed De Gheest, Eyerman en De Ryck te bezitten Wy vragen het aen eiken wel- peyzenden mensch, wal beeft de koophandelkamer van Aelst daerin te zien Den gemeenteraed van Antwerpen gelooft en met reden dat den lyd nog niet gekomen 13 om in deze stad zich te bezig houden met het plaelseu van standbeelden voor koningen.... en omdat ae koop handelkamer van Antwerpen zich over den gemeente raed wilt vreken, en dezen, ware bet mogelvk, hatelyk maken, komt de kamer van Aelst daer tusschen Zoo gaet hel overal met de zoogezegde liberalen niets kunnen zy van hunne tegenstrevers goed vinden zy meenen altyd dat zy alleen al de vaderlandsliefde be zitten, en zy hebben geen ar.der do.dwit dan overal hunne verslaefdheyd aen de ministers te betoonen Gelukkiglyk heeft men te Antwerpen, zekerlyk wevnïg naer zulke gelukweuschiiigen geluysterd, het adres ligt met de provinciale mannen van de Koophandel kamer in den azynlobbon en vvv gelooven te mogen zeggen Requicscanl in pace. Hel Antwerpenaerke dal alle weken 'l Verbond vol knoeyl met woorden VOOR oorden, heeft zonda" in het prulbladje aen onze liberale kliekjannen een koek van antwerpschen deeg opgediend. De jongens waren er bly om, zy lekkebaerdden er aen gelyk nen boerenkoejou- gen aen nen suykerspek. Ook had het manneke geen moeyte gespaard om de brokke deeg fyn le bereyden er was van alles in en men moet vvaerlyk eene li berale franemogousmaeg hebben, om zulke pille le kon- nen verloeren. Maer, zult gy vragen, wat gaf 't ventje zoo al af in het verbond Hel ventje dal altyd woorden voor oorden heeft, gaf in zyne betaelde woordenkramery van alles 3f. Het sprak, op zyne manier, in 14 artikels, over alles wat nieni kan peyzen Over den koning,-over d'herinrigting van 't leger die wy de vervloekte bloedwet noemen, over onze francmayonsministers, over 't liberalismus, over hel volk, over zaken van kiezing, zaken van communael, zaken van wetgeving, zaken van administratie, zaken van magislraluer, zaken van onderwys, zaken van weldadigheyd, zaken van koophandel, -—zaken van den werkman, zaken van nationale verdediging, over alles met een woord, tot over de Jesuiten on Franciscanen toeGy begrypt lezers, dal het voorzeker nen lekkeren koek moest zyn als hy met zulke ingrediënten gebakken was. En boe sprak het oordenachryverke over al die ia- ken liet ventje sprak er met veel genoegen over, het scheen uytnemend konlenl dat den koning, uietlegen- staende de billyke vragen zyncr calliolvke onderdanen allvd vol herd in zyn liberae! stelsel, welk vol-ens het manneke en volgens de francmagons, eene viyze be stiering is. Hel ven [je scliynl ook tegen de afscbuwelyke bloedwet niet, Ier contrarie, het zeever! dat het sukke- laers zyn die er tegen schreeuwen. Hel wilt ons ook wys maken dal zynen opperbaés Frère zulk nen goêr. bloed is, die alleman gaei vry maken mils onder zyneii yzeren francmaponscepter le bukken. Verder pryst het knoeyerke hel francmagousonderwys en valt uyt teeco hel ondèrwys der Jesuiten, welk, volgens hem maer goed is, om de massa's ie verdierlyken en er francis canen van te maken. Daervan heelt '1 venlje nen over groolen schrik, ontdat liet vreesi dat zv héén of morgen zullen revolutie maken. Het looft de grooie lange vette en dikke regiziunigheyd van Paeha 'Frère in zakèu van kiezing Het sloft op de grenslooze onparlydighevd van 't li berliaters gouvernement in 't uytdeelen' van mm/ ten1!!?*!?.... Hetjuyehl toe aen al de wellen die door de liberbatersknikkers gestemd zyn, om de consli' lulie en de catholyken den nek om le 'vringen et- 't volk den laetsten druppel merg en bloed uyt te zuvg'en Het schynt spylig dal er onder de negen gouverneurs non twee zyn en twee arrondissemeniskommissarisaen die onder de ministeriele roede van pacha Frère nlel willen hukken. Het verschoont den heurzensludent Bara over zyne cónslitatiescliendende uytlegging van het art lot) dor grondwet wegens de magislralen. Met' een woord, in d'oogen van ons plat knoeverke, is bet gods diensthatend en geldverkwistend fraiicmaconsbesluer 't eerste besluer van g'heel de wereld£n a|9 man neke zoo spreekt, spreekl hel altyd met overtuvgiu» woorden voor oorden, zegt het, eene overtuv-ing dié op 001 den steunt, is voor't manneke verre "de beste met waer liefhebberke Is T niet spylig dat dit alles hier niet pakt en niet meer effekt maekl dan eene vesicatorie op een houten been Men verzekert ons dal, als de provinciale kiezing le herzele omlrenl de helft gedaen was, men de kiesópera- tien voor eene uer heeft moeten staken, omdat de stem bus te kleyn was Men is een» tweede stembus degene van Ressegem, gaen halenen daermeê zvn dé kiesoperalieit konnen voltrokken worden. Herzele moet waerlyk een verlicht besluer hebben. A propos van de kiezing van Herzele men verhaell ons dat de bnylloopers van Erembodegem zoo razende dtil waren over hunne welgecondilionncerde afkokingdat men zou gezegd hebben dal zy van den boozen geest bezeten waren, en te Erpe op hel punt zvn geweest eerst buylen te krygen voor hun getier tegen den Paus en tegen St-Pieters-ponning. Zonder de tusschcnkomsl van eenen dikken heer, zou hel buvlen geregend heb ben. Maer de buyldragers zyn er nog gelukkiglyk afge komen. Doch moeslen zy er zich tg Erpe 'eenige buvlen by loopen, want liet buylensystèèth is by de libérale Erembodegemnaers als ingeworteld. 'Zy liepen er zich dan legenden drylip van den heer pastor, tegen den triomfboog ter eere van M. De Vos OÓgefegt en evn delyk legen de vlaggen waermeê meest al de'liuvzen te Erpe versierd waren. De bnylloopers 'kermden zoo hil- teriyk, dal eenen hunner rare vrienden van Erpe zvn fleschken met ossenkopolie is moeien gaen halen om de pvnlvke buylen wat te zalven, in afwachting dat den Esculaep er zelf kon aen werken proficiat. Hecren Pastors van het kanton herzele, ge moet den naeslcn keer zien zulde dat gy uwe hoeden wat beter od uwe hoofden zet, vvanl het Verbondsknoeyerke heef! door zynen liberalen vergrootbril gezien dat uwe hoe den in d»m hals stonden en dat gy daerdoor eene on- stichlende houding had aengenomen Zicde wel alzoo zoud gy. buylen uwe wete, de nauw» en delicate conseientien konnen kwetsen, van de liber haters die alle dagen voor hun eerste werk een dumta steken in Thomas-k-Kempis, 'T J vallen ,rp ru,,vjö T ia om dood t»

De Denderbode | 1868 | | pagina 1