Gemeenteraed van 13 Juny. Wie begrvpt niet vraegt. la Paixdat de belgi- sche Grondwet geheel zal outaerd zyn op den dag, dat ons; onmetelyk hureaucratiek maclrien werken zal, op eu tegen het kieskorps, ten dienste van tien doctrtnairen willekeur? Wy zouden op dit nakende eu dreygend gevaer liet land nietaen- daclitig genoeg kunnen maken. De doctrinairs gaet la Paix voort hebben met eene helsohe behendigheyd, al de krachten van 't liberalismus onder hunne voeten samenge pakt, en eene menigte edelmoedige gewetens misleyd. Onder voorwendsel van de klerikale dwingelandij in te toornen, hebben zy allengs de grondwettelyke vryheden in een' beperkten zin uytgelegd eii toegepast; zy hebben den kring van den gouvernementeelen iuvloed merkelyk uytge- breyd, en alzoo nieuwe bataillons burgerlyke ambtenaers ingericht; zy hebben zich van de groote gemeenten meester gemaektdaerna van de kies-associatien, van het grootste deel der finantiële machten, van de magistratuer, en dan nog van de Vertegenwoordigers der Natie zelve, en, om dit stoutmoedig werk te bekroonen, heb ben zy de kostbare inrichting van het belgische leger, door de fortificatiën van Antwerpen, willen <loen blyven duren. Dit is een gansch stelsel van overheersching, behendig opgevat en met moeyte vastgesteld het zal Belgien verre ley den, zeer verremaer aeliterwaerts T)en \erbondskv.oeyer heeft zynen Thomas a-Kempis mytgehaeld om aen de bisschoppen en priesters hunne christelyke pligten te leeren, om hun het kwaed te leeren schouwen en het goed te doen, ofte de zonde vlieden cn de deugd te oefenen tl 'T is spytig dat het spreekwoord zoo gekend is als den dm/vel sermoe nen doetis hij meest bezorgd om zijnen steert te verdunken.. En nog dit ander als den vos de passie preekt boerkens wacht uwe ganzen. En welk voorbeeld zouden de Bisschoppen en priesters moeten volgen Raed r.en keer lezer Dit van den H. Thomas-a-Kcmpis Neen.... Dit van den H. Dominicus Ook al niet.... Dit van den H. Bernnrdus G'en zyt er niet.... Dit van den fl. Atnbrosius Nog al niet.. Allons, allons, 'k en raed niet meet1, zegt gy, on ■g'hebt gelyk, want ge zoud nog duyzend vragen doen, en nog zoud g'er neven zyn, want den slimmen Ver- bondskmeyev heeft zulke aerdigc goeste, 'dal er den end aen verloren is, wvl hy zoo maer effenaf tol voorbeeld stelt zekeren Harrv-Peters van Antwerpen OuffffAie mynen buyk Aie mynen kop Aie mvne armen Aie myne beenen Harry Peters van Antwerpen den dien daer die zoo in liberale als in klerikale meetings zoo deerlyk uytgejouwd, uyt- geschuyfeld en door de mande gevallen is T is om meê te lachen... Wees bedankt van uw pensen, Verbondskooeyerkeuwe raedgeving riekt oosterse!), 't is zeker met de .warmte, ol door het smeersel, waeriu gy zelf belyd, g'heel de week tot over den kop gewen teld te hebbenProficiat. Maer, zeg ons eens, Verbondskaotyerke, wat is dit zoo voor «en vent, dien Harry Peters 'T is nu al de derde maol dat wy u dit vragen, en g'en durft ons niet antwoorden. Wat zit daer onder? Als dit zoo nen feilen kadé is, waerom zyt gy benauwd hem te laten kenner. Wy zouden er belang 'in nemen en hem aen 't Verbond recommanderen. Misschien zou onze recommandatie konnen effekl doen en zou Harry Peters konnen opstel ier van 't Verbond wordenToe, knoeyerke, ga eens open, wy wachtenEn ondertusschen hoe staet het met awe weerdigheyd Als men de tandentrekkers en charlatans op de merk ten hoort afgeven, dan zou men zeggen dat al de chirur- gyns en doktoors dommerikken en ezels zyn, die nte- m'endulle weten, terwyl zy, tandentrekkers en char latans, eerste fenixen* zyn, die 't lichaem van den mensch kennen gelyk hunnen zak. Als men 't erbondsknoeyerke hoort zeeveren over politieke cerlykheijd dan zou men zeggen dat dit manneke deze W3er, metg'heele reessems in zynen winkel le Koop hangen heeft, net als waren 'l reessems geverwde en ongevcrwde kloeffen of holleblokken Maer hoeveel politieke eerlykheyd zou men meer vinden ty zekere hberhaterskwanten, als saucissen in een hon denkat Dit is maer een vraegske gelyk een ander. Vyf verseheyde punteu worden ter beslissing voor gelezen 1° Er worden eenige bemerkingen gemaekt door M. Van Wamboke, nopens hei brengen op de kiezerslysten van zekcro kleyne herbergiers, welke met het betalen eener eigaren- of tabakpatent, genoeg in de rykskas stoften en aldus kiezer worden. Dit systeem van her berg-en-cigarenpalent, is volgens M. Vau Wambeke, en ook volgens ons, zeer gebrekkig, en zal moeten veranderd worden maer in de tegenwoordige omstan digheden, en aengezien er reeds veel zulkdanige per soonen het kiezersregt genieten, is het hillyk dal dezen die nu vraegt om ook kiezer te worden, en in de zelfde omstandigheden is, ook kiezer worde Den voor stel dan van M. Van Wambeke, word eenpariglyk aen- genomen. 2° M. Lieuart leest een verslag af aerigaende M. Sterkx prolessor der academie, welks besluytsels worden aen- genomeri. 3° M. Lienart leest nog een verslag voor. nopens de zaek van M. Miehiels, ondernemer voor het leggen eener siadsgoot, en welken een jaer uytstel verzoekt Mynheer Van Wambeke doel zien, hoe ongegrond deze vraeg is, en besluyt met den heer Lienart dat M. Miehiels verantvvoordelyk is voor zyne onderneming, eii de werken moeten voortgaen, volgens de conditiën Tien der tegenwoordige raedsleden, stemmen hierin mei M Van Wambeke. Mynheer De Ryek heeft zich onthouden, niet dalhy in die propositie iets onregtveer- digs vond, maer omdat hel verslag van M. Lienart, niet opgesteld was volgens zyne goesting. Zat daer niet wat anders onder? A» Er word besloten eene onderaerdsche goot le leggen, in de Lcopoldstraet. r»° Aengaendedc programma der kermisfeesten, word besloten op voorstel van M. Van Wambeke, dat de noo- \lige slappen zullen gednen worden ten eynde het mu ziek der Guides te kunnen ontvangen. Hel sehepen- collegie word gelast met het sehryven van 2 brieven, eenen naer den konfng en eenen naer den minister van oorlog, ten eynde daer toelating voor le bekomen. M Van'Wambeke word met het overige belast. Het is voorzeker iets dat hei bywoonen weerdig is, een con cert van de Guides, en nog iels dal hier niet dagelyks voorvalt. Nogthans moeten die arme Guides voor de lindekens op de graenmerkt gaen spelen, en op de „roote merkt mogen de barakken eedurig concert leven daer moet het van bom, bom, bom zyn dat gy er oor'ndul van word. Dit is volgens den burgemeester aengenamer aen hel volk waer dat er geraes en getier maekt NYOrd dat het yrecd om hooren is, daer is het volk geern de koten zyn in een woord, om zyne eygen woorden te gebruyken, meer populairdan hel muziek der Guides van BrusselEr hangen toch aerdige eu vieze ooren aen den kop van sommige men- schen. Doch als den Burgemeester maer geraes en gewoel hebben moet, konden de Guides hem daer ook' aen helpen, zy koralen ook wel eenige grossecaissen medebrengen, en van lyd lot lyd eens duchtig van Jan er op geven moeten zy daervoor veroordeelt) worden, om die lindekens le gaen bespelen De voorstellen van M Van Wambeke worden aenveerd aengaende de aenvraeg en komst der'Guides. Den 12den july, concert op de graenmerkt tusschen de linden, ten 3 uren aen- komst der Guides, om 5 uren begint het concert, ora le eyndigen ten 7 \/2 ure. Daerna zullen er eenige serenaden uytgedeeld worden. Nog eenige ernstige bemerkingen worden door M. Lienart gemaekt aengaende de baldadigheden, welke des nachts sedert eenigen tyd van hier plaets hebben en zich gedurig vernieuwen, hy vraegt van de politie de nauwkeurigste nligtenkwyting. M. den Burgemeester zegt dal hy de strengste orders geven zal aen de politie, en zorgen zal dat de nachtwakers ook hunne pliglen doen, en naer behooren beloond worden. Nieuwe eu onverwachte moeyelykheden in 't Oos ten opgerezen, komen de aend'aeht der mogend heden van Europa op te wekken, en haer ge gronde redens van onrust te geven. Prins Michiel III, vorst van Serviën, is door dry mannen in het midden der straten zyner hoofdstad vermoord. Dit schelmstuk, door den telegraef eerst aen byzondere vraek toegeschreven, is, volgens nieu we en zekere inlichtingen, het werk van Alexan der Karageorgevitch, het hoofd van de familie van Michiel III bedreven geweest. 'T is denzellden prins Alexander die in 1842 op den troon van Serviën geklommen is, wanneer prins Milosch, den vader van den ongelukkigen Michiel, er is van gejaegd geworden. De dagbladeren van Belgrade vallen geweldig uyt tegen de ingevers der moord riooyt, zeggen zy, zal de kroon van Serviën op het' hoofd van eeneri moordenaer staen. Volgens alle waerschynlykheyd, zal als opvol ger van het ongelukkig slagtoffer uytgeroepen worden, den prins Miliano Obrenoviteh, die nu met andere der byzonderste jongelingen dier streek, te Parys zyne opvoeding ontvangt. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Bisdom van Gend. De heeren Andries Delaroyère, Jan Verrooten en Theophiel Van der Schelden, priesters in het Seminarie, zyn benoemd, den le coadjutor te Oosterzele, den 2e id. te St-Jan-in-Eremo en den 5* onderpastor te Desteldonk. CORRESPONDENTIE. Besten Vriend M. te T. wel bedankt over uwe bezorgdheyd. Alles gaet wel. D'een ofd'ander week komen wy af. Als 't u zal believen zulde. De processie van het heylig Sacrament is hier verleden Zondag niet een allerprachtigste weder begunstigd geweest. Deze godsdienstige plechtig- heyd heeft te midden eener algemeene ingetogen heid onzer medeburgers plaets gehad, en was, als naer gewoonte, met den nieesten luyster omgeven. Men heeft naer geene steden van eersten rang te gaen om verrukkende processien te zien te Aelst is zulks telkemael het geval. Men schryft uyt Ger raerdsbergen, 15juny Zaterdag avond, is eene droevige gebeurtenis onze stad in verslagenljeyd komen dompelen. M. V. Silva, yzergieler-mekanicien alhier, is zaterdag avond schielyk overleden, op het oogenblik dal hy den voet plaetste in de zael van ons stadhuys. a!- waer een banket moest gegeven worden aen zynen zoon ter gelegenheyd van den goeden uylslag dien hy by den schouwburg van Nantes als zwaren tenor bekomen had. Onnoodig te zeggen dat de feest terstond in rouw veranderde, en dat de tal- ryke genoodigde, onder dewelke den burgemeester en hel meestendeel der gemeentelyke raedsleden, gansch ontroerd uyt een scheyden. De verledene week ontstond er brand in de kleerkas van een buys der Gaffelstraet te Geer- aerdsbergen. Eenen buerman sne'de ter hulp toe, wanneer hy in den gang van hel buys den bewoner tegenkwam aen wie hy verwonderd vroeg Waer loopt gy heen, als het in uw huys brandt? Wel, den agent der assurantie verwittigen, by wie myne meubelen verzekerd zyn, was het ant woord. Eene vecht party tusschen twee broeders en eenen schoonbroeder waerby er twee byna 't leven hebben gelaten, heeft te Geeraerdsbergen plaets gehad. Zielliier wat men diesaengaende verhaelt. Eenen der broeders houd eene herberg onder den Oudenberg. Onder andere persoonen bevonden zynen bioederen schoonbroeder zieh onder de aenwezigen. Daer deze familie vechlziek is, begon zy twist te zoeken met de aenwezigen, toen den weerd hen verzocht iedereen gerust te laten en te vertrekken, en indien zy er niet wilden naer luys- teren, hy hen zou op slraet geworpen hebben. Wat hy ook zegde, de dronkaerds gingen voort met twist te zoeken, wanneer hyeen stuk yzer greep welke hem onder de handen viel, en hen er mede bedreygde, toen nam er eene der verschrikkelykste worstelingen plaets waervan men hier nog geluvge is geweest den broeder en schoonbroeder wier den door den weerd zoodanig mishandeld en ge kwetst dat men den eenen aenstonds heeft moeten berechten en den anderen naer het hospitael dra gen waer zy beyde in levensgevaer verkeerd hebben; thans zyn zy aen de beterhand en zullen er met eenige dagen het bed le houden er af zyn, 't is te zeggen wanneer zy met de politie zullen vereffend hebben. Nieuwe gevallen van hondsdolheyd doen zich anderinael in verscheydene streken des lands voor. In de gemeente Lebbeke, wierd verledene week eene vrouw door eenen razenden hond gebe ten. Wy vernemen dat sedert epnige dagen ver seheyde gevallen van razemy zich in eene kudde van 45 schapen verklaerd hebben die aen den heer D'hondt, landbouwer te Aerseele toebehoort. Men veronderstelt dat andere gevallen zich nug in die kudde zullen verklaren. Eenen hond onlangs ge kocht had de schapen gebeten hy is even als vyf schapen afgemaekt geweest. Den 14 dezer maend, is den genoemden P. J. Couscreère, landbouwer te Sinay, vau razemy gestorven, na schrikkelyke pynen uytgeslaen te hebben. Dezen persoon was door zynen eygenen hond gebeten geweest den 23 meert en de eerste voorteekens der ziekte hebben zich den 9 dezer maend juny verklaard. Zy zvn bestatigd geweest door M. den doktor Debeule, van Lokeren, die hem de eerste zorgen heeft toegediend. -- Sedert lange jaren heeft men zoo veel venyn, zoo veel rupsens op de boomeii niet gezien, als nu. Vele lakken van boomen zitten er letterlyk zwart van. Wy hebben op fruylhoomeii taliyke rupsen zien dooden met een doekje, gedopt in ïynzaedolie, vastgemaekt aen het eyndeken van eene lange pers. 'T was wonderlyk om zien, hoe zy, by de minste aenraking van dat doekje, zich inkrompen en eens klaps dood vielen geheele rupsensnesten niet eenen keer. Den stand der veldvruchten is langs alle kan ten overheerlykalle gewassen, zonder onder- Scheyd, beloven eenen bnytengewoon ryken op brengst. Wy hebben gemeld dal men in de hol- landsche provincie Celderlaud reeds rogge gepikt en gedorschen, en een derde ervan meer bekomen heeft dan van den oogst des verleden jaeis In ons land zal men minstens denzelfden uylslag bekomen, want zelfs op de magerste gronden in Oost- éh West- Vlaenderen staen de granen met groote aren beladen. Men schryft uyt Boekhoute Sedert eenige dagen heerscht hier eene bewe ging, waervan men zich nergens een denkbeeld maekt. Zonder ophouden word eiken weg ingeno men door ontelbare karren, wagens en allerhande voertuygen, vol geladen met garnalen en mossels van de banken te Philippine, en die men, over Boeklioute-binnen, uylvoert langs alle riglingen. De mosselbanken worden meer eu meer bezaeyd en uytgebaeten dit jaer zyn de mosselen zoo wel gelukt, dat er van dien overvloed geene weerga beslaet by menschengeheugeu. Thans is hel tydvak der jonge mossels begonnen: de banken zyn letterlyk overlastalle dagen wor den de mosselen geplukt, en alle dagen staen de banken weder volze gelyken aen de ion der Danaïeden. Men schryft uyt Leuven Den gemeenteraed dezer stad, gehoor leenende aen de klachten der dagbladen, heelt de eerlooze schriften van Voltaire en Rousseau uyt de Volks bibliotheek gesloten. Maendag namiddag, rond 6 1/2 uer des avonds heeft eenen persoon tot Gend die d/onken was, gepoogd zich van het leven te brengen, door van het St-Gil!isbrugje in 't water te springen. Hy had zich eerst in een herbergje in de Gharlieuze- slraet, volgens men zegt, een goed stuk in de kraeg gedronken, en was dan naer huysgegaen om met zyne vrouw ruzie te maken. Ten gevolge van dit geschil, was hy hel huys uytgeloopen en ui het water gesprongen. Maer.... de dood is het laetste zey liy gewis by zich zeiven, en daer den kerel goed zwemmen kon, vond hy het geraedzaem na eenige minuten in het water zynen boer ge speeld te hebben, van naer den kant te zwemmen, en langs het achterpoortje van eene wooning weer op het droog te komen. Er stond veel volk op het brugje dit schouwspel aen te zien, muerdaei ieder een wel zag dat den dronken persoon niet in ernst de dood zocht, zoo wachtte zich eenieder hem ter hulp te springen. De paerdenloopen van Cruyshautem zullen den 29 der loopende maend plaets hebben. De iu- scbryvingen voor de twee voornapinste pry;en zullen gesloten worden den maendag 22, om 9 uren 's avonds Eenen dienst van openbare rytuygen zal te dier gelegenheyd ingericht worden. Deze rytuygen zullen uyt de Statie van Deynze vertrekken om 11 1/2 ure, na de aenkomst van hel convooy uyt Gend. Des avonds zullen de reyzigers naer Audenaerde gevoerd worden voor het verLrek van het laetste coovooy naer Gend. Tot Antwerpen is verleden zaterdag een schrikkelyk ongeluk voorgevallen. Den genaemden Petrus Coenraets, oud 52 jaren, die by den heer Waegemans werkte, en sedert eenigen tyd teekens van krankzinnigheyd aen den dag legde, was op het dak geklommen, en begon daer te springen en te dansen, tot groote onsteltenis der geburen en voorbykomenden. Eer men den tyd had, om hem van die gevaerlyke plaets te halen, had hy het evenwicht verloren, en viel hy in de straet neder, met het hoofd op de kasseysteenen waervan hem den schedel verbryzeld wierd. Den ongelukkige was dood op den slag. Zyn lyk is naer het gaslhuys ge voerd geworden. Ziehier wat den sterrekundige Thomas Moult over zes eeuwen, in 1268, voorzegde voor het jaer 1868o Het jaer 1868, dat gelyk schynt aen het jaer waerop Genus zynen toer deed en welken den zesden zonnecyler is, zal de lente zacht en schoon zyn den zomer droog en warm den herfst gematigd en goed voor de zaeying en alles zal groeven. In alle landen zal er vppI graen, en alles zal goedkoop zyn. Na den oogst zul len de wyngaerden goed staen in vele landen, wat den wyn goedkoop zal maken. Gansch het kristen- dom moet God daervoor danken. Het ware inder- daed te wenschen dat deze voorzegging zich ver wezen lyk te. Dezer dagen gingen eenige persoonen wan delen buyten de Dixmudsche poort te Yperen een kwart uers van de stad kwamen zy eenen officier tegen, met zyne dame aen den arm. By hem was een jongentje van een lOlal jaren. Achter hen kwam eenen soldaet met een kind op den arm, en een ander by de hand; eenen tweede soldaet volgde, dragende op den arm het jongsle kind, dat eene maend of dry kon oud zyn. Zy verdedigden het vaderland Toe rap, om Frère plezier te doen, nog 2000 zulke verdedigers 's jaers meer! Men schryft uyt Namen Gisteren om vier ure, heeft de begraving plaets gehad van Francisca Hars, geboortig van Malonne en 22 jaren oud. Dynsdag namiddag danste men te Salzinne voor haer huwelyk, dat 's inorgends by Dieudonné Mouthy was gevierd geweest. In 't midden der feest ongèmakkelyk ge worden zynde, schonk F. Hars het leven aen eenen jongen, en eenige oogenblikken daerna had zy op gehouden te leven hel kind is ter zeiver lyd als de moeder gestorven. Den genoemden Mouthy is dus aen zelfden dag bruydegom, vader en weduwaer geweest. UEgalité deelt hel volgende feyt mede Den 7 mey dag der groote inlyving, hebben al de lote- lingen van het arrondissement Charleroi, die uyt- getrokken waren voor het lle linie, krachtdadig geweygerd in dit korps te komen. Eenen der re- cruten riep uyt tegen den generael der provincie, den staf en de aen wervende officieren Liever dood :k my, dan le dienen in een regiment, waer van eenen soldaet mynen broeder gedood heeft. Het aengehaelde feyt is echt bevonden, en men zal dien ongelukkigen loleling by een ander regi- meiil iiilyven Men schryft uyt Bergen, 14 Juny In het verslag over het aei tsbroederschap van St-Franciscus-Xaverius, welk broederschap, naer gewoonte, zyn jaerlyksche zitting te Brussel gehou den heeft, onder voorzitterschap van den insteller den eerw. pater Van Culoen, S J., vinden wy, on der andere merkweerdige daedzake», het volgende feyt, dat wy ter aendaelilige bedenking onzer gods- diensthatende besturen en fabriekbazei, overne men Wv bestaligen met genoegen zegt het ver- slag van Henegouw ter gelegenheyd der laet- a ste wanorders, welke in den kom van Charleroi plaets gehad hebben, en ter cere der leden van St-Fraiiciscus Xaverius, dat niet een der werk- lieden, die aen "t broederschap behooren, zich hee/t laten overhalen om deel le nemen aen die 6e- treurenswaerdige buytensporiyheden. Welke les, welke wueischuwi. g in dit enkel feyt. En men vindt zoogezegde liberale handels-en nyvérheydsbazen en zoogezegde liberale Staets- niannen, die, in hunnen blinden godsdienstnaet, hel belang van het volk en hunne eygene belangen miskennende, de godsdienstige gevoelens der be volking overal tegenwerken, en aen hunne werk lieden stiplelyk verbieden, deel te maken van die heylzame en echt sociale genootschappen, welke, met den godsdienst in de herten der volksklassen te versterken, tevens goede, getrouwe en vreed zame werklieden voortbrengen. Men vindt er zelfs die, niet tevreden met de le den van Xaverius op allerhande wyze te plagen, hen vlakal dwingen hunne medaille neêr te leggen of hunne fabriek te verlaten Eu terwyl diezelfde mannen hunnp onderhoori- geu aen de godsdienstige werking onttrekken, zien zy zonder tegenzin, dal zy zich in de kroegen ver lagen en zich inlyven in die geheyme genootschap pen, waer men hun het hert en den geest ellendig verbastert f I geen er, voor 't algemeen, in 't paleys van Themis omgaei, is geenszins van a<*rd om de lach spieren in beweging te brengen. Er komt ons ech ter lieden van het bedoelde paleys eene nog al ver- niakelyke geschiedenis toe. Zie hier waervan er ge wag is De persoonen voor jagt-overtreding veroordeeld Jen God weet, indien zy talryk zyn), worden voor T algemeen tol e- ne bygevoegde straf veroordeeld, de verbeurdverklaring van hun wapen, of de be taling van eene som van 50 franks, ten keuze van den jager. Wanneer de regtbank deze verbeurdverklaring heeft uytgesproken, is er een tydverloop van eeni ge dagen toegeslaen aen den veroordeelden, om zyn wapen naer de griffie te dragen, of de betaling van gemelde som te doen. De wildatroopers,eeo maer weynig reglziniiig ras van volk gingen in der wyze te werk. te» eynde zooveel mogelyk liet bedrag dezer geldboel le verminderen. Zy gingen eenvoadiglyk naer de Oude Merkt of by eenen hoegenaemden voddeu- man, kochten er mits eene som van twee of dry franks eene oude patrak van geweer die tol niets meer goed was, en droegen dit zeer ernstig naer de greffie, en de poets was gespeeld. Van tyd tot tyd. en wanneer de griffie met dit oud yzer belemmerd stond, ging men tot eene ver- kooping over welke, de hoedanigheyd der aenge- bodene koopwaer ingezien, vooi de justitie maer eene belachelyke som opbragt. De westagenten en deze van den liks waren ver wonderd dat mynheeren de wildstroopers goed en renten konden vergaderen, niet met konynen te kweeken, maer met ze by middel van moordtuygen te dooden die op den autaer van Themis lagen. Zy bemerkten dat by elke gedane verkooping, hel al- tyd de zelfde oudyzermannen waren, en zy eyndig- den met daer.en boven le ontwaren dat de ver kochte geweere» opvolgentlyk hunne plaets in de greffie kwamen hernemen telken male dat de regt bank de verbeurdverklaring van een wapen uyt- sprak. Het licht begon zich in hunnen geest op te doen en eene aenboudende opleltendheyd gaf ze de over- tuyging dat een zeker getal geweeren, in den koophandel van oud yzer, geene andere bestem ming hadden als de rol van verbeurdverklaerde wapens te spelen, eene byzondere rol in omloop- brenging, onder zekere opzigten de stoeten zonder eynde herinnerende die op den schouwburg ge vormd zyn van stomme persoonnaedjen, d or de eene tooneelscherm wegtrekkende en door de an dere opkomende. Men heeft onlangs gedacht om een eynde aen deze vernuftig uytgedachte samenschikking te stellen, en besloten de verbeurdverklaerde wapens tè verbryzelen, om ze ten tytel van oud hout en yzer te verkoopen. Over eenige dagen is er tot dit vernielingswerk overgaen geweest, waeruyt men enkel een prachtige Lefaucheux gehouden heeft door eenen wel zeldzamen regtzinnigen jager ter griffie gebragt. Nog eene inrigting naer den weêrhchl! BUYTENLANDSCH NIEUWS. Schrikwekkende Zeeramp. Den 30 april Jaetstleden lag er een schip ter hoogte van Gull- Island. Een gedeelte der bemanning ging aen land om te jagen. Op den oevergekomen, bemerkte eenen der mannen eenen vogel en schootmen oordeele over zyne verwondering toen hy, gekomen ter plaetse waer de vogel gevallen 'was, twee naest elkaer liggende geraemten vond. Hy praemde zyne makkers, die aenstonds toesnelden en eenige me ters verder een stuk lynwaed zagen, zoodanig be- vrozen dat zy niet konden opligten. Zy sneden het aen stukken en vonden er de lyken onder van ne gen mannen en twee vrouwen. Onmiddelyk keerden zy weder naer boord, waer zy bekend maekten wat zy gezien hadden'. Men lichtte het anker en stevende naer Tilt Cove. De visschers der plaets maekten grove kisten en 's an- derendags trokken een zestigtal persoonen naer Gull-Island om de lyken le begraven. Het isonmo- gelyk het tooneel te beschryven, dat voorviel als inen de lyken moest wegnemen. Zy waren aen een

De Denderbode | 1868 | | pagina 2