22,ie Jaer. Zondag, 19 July illl>I!. .V I m VERTREKUREN UYT AELST XAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATiËX 6 FRANKïT'S jaers. DE LIEERDE li HE DEM FRITS STURMER. Eenige vragen Feyten en daedzaken. Maer, Dend. 5-20 "-20 8-36 12-25 3-13 6-20 Sj Gend, (6-05 vrvdag) 7- 6 E 8 34 8-55 12-25 tokercn 5-20 7-20 8-36 12-25 3-13 6-20 19-46 3-17 (I--20 6-41 0-26 Brussel. 8-0" 8-35 E(1 23k')9-43 11-38 12-22 J Brugge, Oslende. (E 7 06). 8-55 14-46 6-41 2-50 5-48 E (le 2e 3® k') 5-53 8-35 8-55 ifi Doornvk, Kortryk, Moescroen, Ryssol (langs Mech. 5-20 7-20 8-00 8-35 E (I 2 3 kl.) 8-36 fiend) 7-06 (E Doom, uilg.) 8-55 12-163-17 9-43 E 1 1-58 2-50 3-13 5-53 6-40 8-55 E S 6-41 Antw. 5-20 7-40 8-00 8-35 E 8-16 0-43 E 11-58 Doorn l'.yss. (langs Alh) 8-011 0-00 Arh 5-53 2-59 843 5-55 6-20 8-55 E alleenl. lot Kortryk Zaterd. Zond. en Woonsd. Leu v. Tliieiien Luvk Verv. Landen. 5-20 (7-20 Ninove, (ieersb. Atli, 6-10 8-00 11-58 2-50 5-53 8-35 E) 8-36 943 12-22 3 13 (6-2«» E 1® 2' kl. (8-55 Ninove.) van Thienen) §j Berger., Quiévfain, 6-1 f 8-00 11 58 2-50 5-53 VAN ANTWERPEN NA ER: Lokeren, (lend. 5-00 7-30 9-00 11-00 2-00 4-00 E 6-00 7 30 VAN GEND NAER Lokeren, St-Nicolnes, Antwerpen. 4-40 7-20 9-30 10-50 2-30 4-20 5-35 8-15. Te Lf.de slaen al de konvoys uytgenömen de Expres. Te Idegem en Santbergen staen al de konvoys. - Te Gyseghem slaen stil al de konvoys. Te Denderleeuw slaen al de konvoys uylgen. de verirekken van Brussel 6-30 8-15 12-06 6-00 0-00 en uyt Aelst 8-35 5-38 5-48 0-00. Vertrekuren uyt Denderleeuw naer Brussel 8-11 8-59 12-10 2-58 6-05 9-02 9-07. VAN LOKEREN NAER Dendormnnde, Aelst, 7-05 9 10 11 00 1 -55 5-00 7-30 Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, 7-05 11-00 1-55 0-00 5- -00 7-30 Ninove VAN ATH NAER Geeraerdsb, Ninove, Aelst, Dendermondr, Lokeren 6-55 10-30 1-45 4-36 7 50. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. Brussel Gang Denderleeuw) 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. Gend. Brugge. Ostende (langs Aelst). 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. van Bonsse naer Audenaenle, gend. 8-05 11-25 3-20 4-25 8-22 VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 6-30 E 1 2 3 kt) 7-30 8-15 11-20 12 06 2-10 5-15 6-00 8-20 Ninove. Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw), 7-30 11-30 2-10 5-15 (8-20 Ninove VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-30 11-33 00-00 2 a4 5-30 8-00. Aelst 7-35 9-55 11-33 00-00 2-24 5-30 8-00 0-00. van braine-lf.-comiR naeb: Enghicn, Geerardsb, Sottegem, Gend, 6-5! 41-04 4-07 7 53 van gend naer Sottegem, Branie-Ie Comte, 6-10 0-00 3-25 0-00 Fnlqup Kuum. AELST, DEN 18 JULY 1868. Wy hebben de meeixlerlieyd in de kamer, zeg gen de ministeriele drukpers en de liberbaters- doi'triiiaireii. Meer behoeven wy niet. Daermeé zyn wy er boven op. Daermeé doen wy al wat wy willen. Daermeé maken wy wetten naer ons goeste. Daermeé zweepen eti geesseleu vvy de klerika- len. Daermeé kunnen wy ons zeiven vetten on onze vrieudekens ook. Daermeé deelen wy de gunsten en voordeelen van den budget, aen onze aenhaugers. üaenneè doen wy alles voor ons zwichten en versterken wy onze party. enz. enz. Dit is altemael wel en goed, heeren liberhaters- doctrinniren, maer onthoud wel dat alle medalien eeue keerzyde hebben, en dat die keerzyde altyd bestaen heeft, en altyd bestaen zal. Napoleon I had in zyne wetgevende kamer «ene zoo groote meerderheyd dat et schier nie mand was die durfde zyn gouvernement tegen spreken. Alleen den granfDe Mérode stond er tegen op en verklaerde zich voor den in ketens geklonken Paus. De gelukster van Napoleon ver dween, hy viel en stierf ellendiger) banneling. Den Paus wierd uyt den kerker verlost, zegepraelde en wierd triomfantelyk wederom opzynen troon ver- heven. Napoleons groote meerderheyd was voor altyd vernietigd. Willem den 4'" Koning der Nederlanden, had ook eeue zoo groote meerderheyd in de staten generael. In 4830 ontviel hem de overgroote meerderheyd der Belgen, welke hem over den Möerdyk joegen en zich aldus ontmaekten van den volksverdrukker van den Dwingeland. In het natiouael Rongrès vond men hyiia geene Oran gisten meerzy waren meest allen algekookt of van zienswyze veranderd. Gedurende den 'regeringstyd van Karei X zien wy het zelve.gebeuren, met zyne meerderheyd in de wetgevende Kamer. Het volk moede gejaegd, te veel veidrukt en vernederd kwam, zette Koning en meerderheyd aen de deur, en Louis Philippe volgde karei X op den franschen troon. Louis Philippe had in 1848 eene meerderheyd veel aenzienelyker, veel treffender dan de hedeu- daegsche van Brussel. Belette die overgroote meerderheyd den schrikkelyken val van Louis Philippe? Geeuzins, want den stevigsten en on- vrikbaersten troon dien hy in Europa beklom wierd hem ontrukt, liv moest in 't geheym en verkleed wegvluchten, wilde hy aon de kwade perte welke het volk hem bereydde, ontsnappen. Het is te zien hoe het hier alloopen zalhet is toch zeker en vast, dat in de liberale meerder heyd, onzer wetgevende Kamer, den volkswil niet besloten iszy is maer de vrucht van dwang Hel was op eenen schoonen augustus-dag van het jaer y86i. Frans-Joseph keyzer van Ooslenryk, was op zyne omreysom eenige sleden te bezoeken. Op den grooten weg van hel dorp Neuekireh had hy twee zyner opperofficiers talen voorlryden, en wandelde bv met twee heeren van zyn gevolg lang/.aem voorl, om hel schilderachtige dier streek te bewonderen. Op eentnael zag hy ecne oude vrouw tol zich komen, die, zonder hem te kennen, hem staen liield en vroeg Komt gv niet van Weeneu, mynheer? Ja, goede vrouw, antwoordde den souvereyn vrien dclyk Gy behoort roissehien aen het buys van don keyzer, voegde er de vrouw by, tcrwyl zy hem optellend be schouwde. Dit is ook zoo, hervatte Frans-Joseph. Welnu, als hel zoo is, zyt gy het dan hy geval niet, die door mynen zoon belast zyt geworden my eenen 'brief met geld te bestellen Neen, dat ben ik niet, antwoordde den keyzer. Maer wien is uwen zoon Wel, dat is nog al schooner riep de vrouw met zekere verbazing uyt, gy kent hem niet. gy die van hel huvs des kfeyzers zytllv is koksjongen by het hof, en gy kent hem niet! dal is aerdig. Den keyzer luvsterde metblykbner genoegen naer de eenvoudige tael der goede vrouw en verzocht haer, hem eenige inlichtingen over haren zoon te geven. Mynen zoon, zegde de vrouw, heet Frits Slurmer. Vroe ger was hy soldaet by de grenadiers, en wierd vervol gens door zyn goed gedrag en zyneoppassendheyd koks jongen by 't bof. Over eene maend beeft by my mei zyne eygene hand geschreven, dal zy allen ten uyierste over nèm kontent zyn, en dat hoor ik gèèrrie. Eer hy vertrok hebben wy, mynen man en ik, hem de les wel opgelegd, van altyd goed zyne pligt te doen en hebben er byge- -4 f en omkoopery, en haer bestaen kan en zal maer van korten du er wezen. Violenta non duranlgeweld duert niet en de on dervinding is daer om de waerheyd hiervan te be- wyzen. Zullen onze liberhatersbazen dit begrypen of willen begrypen Wy weten het niet, maer het geene wy weien is dat de kanne zoo lang om wa ter gaet tot dat zy eyndelyk breekt. Dezelfde oor zaken hebben gewoonlyk dezelfde uytwerksels. In de ramp van Quenast zyirer dry kanonniers die by het rytuyg waren, omgekomen. Men heelt dus soldaten ter beschikking gesteld van byzondere nyveraers. Dit is tegen alle wetten. Den soldaet is voor den dienst van 't Vader land voor liet Vaderland tegen alle gevaer te beschutten, en deszelfs vryheyd te bewaren, en daervoor alleen. Met den soldaet ten dienste te stellen van nyveraers, fabrikanten, koopmans of 't zy wat, is men buyten het regt, en nogtbans word den armen, soldaet gedwongen als een lammeken te gehoorzamen. Wat nog meer is, word dan den soldaet voor zynen slavelyken en soms gevaer- lyken arbeyd betaeld Word hy betaeld wie zakt er den loon in Als den soldaet voor byzonderen mag gaen werken, is het een teeken dat by kan gemist worden in de kazern. Waerom dan die werk- mans aen den landbouw aen de nyverheyd niet gelaten Waerom er nog 2000 's jaèrs meer aen het huyshouden omtrokken, om naer 't kamp te sleuren, en ouders en familien in den druk te jagen Dit zyn vragen waerop de voorstaenders van het militarismus zouden dienen te antwoorden, maer waervan zy zich wel zullen wachten.... Alwie onpartydig wilt oordeelen, ziet met angst en vrees, den verschrikkelyken storm, die de Kerk den dag van heden heen en weêr slin gert, en de dreygende rampen die boven bet hoofd- der samenleving hangen. De woedende vyanden van God en dei menschen, randen den catholyken Godsdienst aen, vertrappen brutael zyne heylzame leeringen, zyn eerbiedweerdig bestuer en het oppergezag van den H. Stoel. Zy werpen laster §n smaed op de heyligste zaken, zy rooven onbeschaemd de geestelyke goederen, en zy schenden lafhertiglyk de wetten die het nauwst aen het herte liggen van allen catholyken en weidenkenden Burger. En zoo ziet men in hunne dagbladeren dat alles wat door den godsdienst onderwezen of bestierd word, achteruytkruypery, geestverstom ping dommighevd lichtverdooving van over oude tyden genoemd word. Den Godsdienst moet uyt de scholen de kin-- voegd, dat dit vooruytgang en geluk aenbrengt. God weet, wat hy nog kan worden denk eens na, nu al reeds koksjongen Hebt gy nog meerdere zonen, vrouwken onderbrak haer den keyzer. Mynen tweeden zoon, eenen allerbraefsten jongen en die als eene slaef voor mv zorgde en zwoegde, is over dry maenden gestorven, juyst een jaer, dag op dag, na het overlyden van mynen man zaliger. En bv deze urocvige herinnering wischte de oude vrouw met haren voorschoot eenen traen uyt hareoogen. Dat zyn zware ongelukken, sprak den keyzer, zigl haer bewogen doch gy weet goede vrouw, dal er eene Voorzienigheyd is, die over de menschen vvaekt. Gy zyt dus geheel alleen in de wereld Er blyft my nog eene eenige dochter over, antwoord de de weduwe snikkend doch deze is meest altyd zie- kelyk. en kan dus weynig door haren handenarbeyd voor my verdienen voor het overige is zy zoo goed als eenen engel. God dank, dat ik onzen Frits nog heb, die my van zynen bespaerden loon als koksjongen alle maenden tien Qorvnen overzendanders moest ik van gebrek sterven. Den braven jongen heeft my over dry dagen nog geschreven, dat ik dit geld nvt de handen van eenen der bedienden des koyzers zou ontvangen, wan neer dezCn zich naer Neuekireh. zou begeven, waer ik woon. Getroffen over al hetgene hy uyt den mond dier goede vrouw hoorde, bragt Frans-Joseph schielyk de hand aen het voorhoofd, alsof hy zich iets wilde herinneren en zegde vervolgens Zie, nu komt hel my in 't gedacht. Gy hebt gelvk. vrouw, llwen zoon, wel is waer, heeft mv geënen brief gegeven, maer hy heeft geld voor u ter hand gesteld aen eenen officier, die den keyzer vergezelt. Enkel moet ik er byvoegen, dat gy u in de som vergist, en dat uwen zoon u dry honderd florynen in plaels van tien zend. By deze woorden bezag de vrouw den onbebekende deren mogen van God noch zyn gebod niet meer weten kruysteeken, catechismus en gebed moe ten afgeschaft worden. De studiebeurzen door godvruchtige en eer bied weerdige mannen gesticht om deugdzame jongelingen te vormen, welke den Godsdienst en 't Vaderland, ware diensten zouden bewyzen, worden schandelyk gestolen, om aen kerels te geven die hert. en ziel toewyden aen het kwaed, die niets anders betrachten dan 't gene tot ramp en onheyl van geloof en tol verderf en ongeluk van ons land kan strekken. Wy zien ze de geliefdste wetten onteeren en onder de voeten trappen in liet schenden der kerkhoven. Daer word het. gebeente onzer deugd zame voorouders, onzer godsdienstige afgestor vene broeders en zusters gemengd onder dat- gebe van openbare Godverzakers, van gasten die publiek de religie versmaedden, en gedurende hun leven de sciiandelykste daedzakeu voorston den, pleegden en deden plegen. Deze en menigvuldige andere feyteu van dien aerd zyn genoeg aen onze lezers bekend, en wy achten het overbodig dezelve verder aen te stip'- pen. Hetgeen wy als onverstaenbaer aenzien en byna niet kunnen gelooven, ware bet niet dat er wekelyks nieuwe preuven van zyn, is dat juyst die mannen die alles aen wenden om liet kwaed te bevoordeeligendie goddelooze boeken en geschriften, besmettende dagbladen, verderfelyke sekten verspreyden, langs alle kan ten, diö priesters en religiouoon uvt de scholen zoeken te verbannen om ze te vervangen door leeraers van dwaling en ondeugd, die de re ligie in het modder willen versmachtenen Christus onder den schandnaem van eerloozen verpletteren, dat juyst deze mannen wekelyks door den slimmen en vermaerden Verbomis- knoeyer, tot aen de wolken verheven worden In dit smaedblad worden die kerels afgeschilderd en ons voorgesteld als mannen, door eene milda- dige hand ons toegezonden om de wereld-te ver lichten, en de zoogezegde dikke duisternissen van onder't volk te doen verdwynen, en te ver vangen door eene weldoende en allesverlich- leude nieuwe leering. Onder den valschen dekmantel van progrès- en- vooruytgangsmaimen, beveelt dat weekblad ons die verlichtende fakkels aen als voorstaen ders en verdedigers van vryheyd en broederlyk- heyd, daer zy niets doen dan de duerbaerste vrylieden van 't volk onder de voeten treden en hetzelve overladen met belastingen en sclian- delyke wetten. In zyne blinde oveidrevendheyd, beloofde den knoeyer in zyn prulblad, spaerzaem- heyd, vermindering van contributien, vryheyd, en veel ander schoone dingen; en wat'kwam ervan Zyne opperbasen verspeelden millioenen op millioenen in het bouwen van sterkten, kas teden en casernennyverheyd en landbouw eenige oogenblikken mot eene zigtbare verbazing en sprak vervolgens op ernsiigen loon Dal zegt ge toch zeker niet om mêe te lageben. Volstrekt niet. het is zoo, antwoordde den keyzer op eenen weerdigen toon van overluyging, die aen de goede vrouw geen tvvyfel meer scheen over te laten Weel gy te Neuekireh den burgemeester woouen voe°- de den souvereyn er by. Weien vvoonen, wel zoo goed als myn eygen dat huys zou ik wel blindelings vinden. Welnu, voor de deur zult gy, onder andere persoo- uen, eenen olficier aenlreflen. Hy is lang van gestalte, beeft grys hair en draegt liet ridderkruvs op zyne borst! Spreek hem aen en verzoek hem u de dry honderd flory nen te overhandigen. Wel lienmael bedankte het vrouwken met eene be weging van hoofd en hand den keyzer voor de haer ge- gevene aenduvdingen en verwyderde zich. Weldra be vond zy zich voor de aengewezene wooning en trof dadelyk onder de verschillende aenwezig zvnde per soonei. den aengeduydeu officier aen. Het was den ge nerael Neumann. Zy sprak hem eenvoudig en even zoo vertrouwelyk aen, juyst zoo als zy eenige oogenblikken vroeger don keyzer bad aenyesproken, en zegde hem Mynheer, ik verzoek u my de dry honderd'florynen te willen ter hand stellen, die mynen zoon u voor my heeft mede gegeven, eer gy Weenen verliet. Den opper-officier, die op het onverwachts op zulke zonderlinge wyze wierd aengesproken, vestigde zvnc verbaesde blikken op de oude vrouw en dacht dat zy in hei hoofd geraekt was. Daerna zegde hy haer bedaerd Moederken, gy vergist u zeker in eenen persoon. Ik ken evenmin uwen zoon als ik u ken. En gy moogt wei verzekerd zyn, dat niemand mv gelast heeft om, aen wie het ook zy, dry honderd florynen ter hand te stellen. En noglhans, hervatte de vrouw, zonder zich te ont stellen, heb ik cr de verzekering van ontvangen van eenen heer, die het goed, zeer good moet weten. Hy gingen bloeyen dat het. een plezier ging zyn, en daerom sleuren zy nu jaerlyks 2000 kloeke jon gelingen meer naer 't kamp, en onttrekken alzoo aen de nyverheyd en landbouw 2000 mannen meer. Dat zyn wonderbare verlichtingsfakkels, vryheydsminnaers en progresmannen, welke het oorrienschryverke ons aenbeveelt en hemelhoog verheft. Ook zyn het vergeefsche prietpraetjes, die slechts goed genoeg zyn om uw prulbladje opte- vollen, en eenige van de domste steenezels der stervende kliek de ooren vul te blazen. Den tyd is voorby dat men liet volk met leugens kon paeyen. Dit volk, alhoewel volgens uw zeeveren, grove en dikke duvsteriiissen nog altyd zynen geest benevelen en verstompenziel te klaer waer gy naertoe wilt met den roem van uwe progrespbem'xen uyttehnngen. 'T is klap uyt het Verbond zegt het volk dten Antwerpschen haze die daer geleersd en gespoord in liet Verbond gesprongen is, heeft er een gioot hol in gemaekt 't welk van dag tol dag groeyt en verwyd. Het kattegazettje gaet zeere, zeere om zeep. zey er van de kermis eenen heer die van niemand dacht gehoord te zyn, en indien onze kliekjannen ge heel in 't korte dat zwart manneke van Antwer pen geen adresse op zynen rug plakken en franko naer Antwerpen terug stieren, is het gestoofd en gebraden en in twee jaer zal men van geen kattegazettje meer hooren. Dit bladje en eenen kwakzalver zondei byval, zeyhy, verschillen niet meer als twee druppels van hetzelfde water. Den charlatan mag liuyien en tieren zooveel hy wilt, als het volk begint te gaen, den eenen gaet achter den anderen, tot zy al weg zyn en tot den verontweerdigden kwakzalver zicïi alleen bevind vei lieven op zynen stoel. En zoo is liet gesteld met oris armtierig kattegazettje verlo ren geweld, vergeefsche beloften, ydele woor den het terugstooiend gedacht dat het vol leugens en bedrog staet, bezielt bet volk, hetwelk kwaedwillig geworden is omdat het zoolang duert eer liet genoeg verlicht is door de progres mannen. maer intusschen word liet spreekwoord bewaerdheyd met ongewillig honden kan men geen hazen vangen. 'T Verbond is razend van woede, zyne kokende gnlle stroomt over als 't maer alleenlyk denkt aen de welgekonditionneerde afkoking zyner liberale vrienden van den gemeenteraed, die daer in den azyntobben liggen te kermen en te janken om er uyt te geraken. Het smaedblad kan nog min ver kroppen dat eenen Van Wambeke, eenen Lienart, eenen Bethune, eenen Monfils, eene zoo treffe- lyke meerderheyd gehad hebben op zyne kandi daten, en daerom spuwt het wederom zoo gewel dig vuer en vlam tegen eerslgemelde heeren, dat vvy er ons niet aen verstaeu, ten zy v\y denken dat de hondsdagen aenstaende zyn en dat de ge- heeft my u zoo fyn en zoo nauwkeurig afgeschilderd, dat ik my niet kan bedriegen, en by heeft mv positief ge zegd, dat ik maer naer u moest gaen enu het geld viagen. Moederken, hervatte den generael, men heeft u mis- leyd men heeft n iels vvys gemaekt. En hel is slecht, zeer slecht mei oude menschen den spot dryven. Neen, neen, antwoordde de vrouw, men heeft my nieis vvys gemaekt men heeft my niet voor den zot ge houden. Den heer van wien ik spreek, zag er al ie goéd, al veel te opregt en te deftig uyt, om dat Ie doen. Mnek dus geene mocyelykheden en geef my myn geld maer. By deze woorden begon den generael ongeduldig to worder. en op strengen toon zegde hy de vrouw hem niet meer lastig te vallen. Echter verloor zvden moed niet, en zonder te willen heengaen, riep zy uyt Dus houd gy vol, dat gy myn geld niet hebt Wel lieven God dat had ik van eenen grooten heer zoo als gy niet verwacht. Juyst toen zy deze beledigende woorden had uvtge- sproken, hereyitte den keyzer de gekende wooning en trad de kamer binnen, waer den opper-officier en de oude vrouw zich bevonden. God zy geloofd, nep de vrouw uvt, toou zy den key zer bemerkte en hem met den vinger aen den generael aen wees. Zie, voegde zy er by, tcrwyl zy dezen laetste bezag, nu zult gy hel niet meer kunnen loochenen dat gy geld voor my hebt. want daer is den heer, die my verzekerd beeft, dat mvnen zoon u voor my dry honderd florynen heeft mede gegeven. Den generael wist met wat l»y van dit alles moest denkeu en kon geen enkel woord van dit alles raden. Hy was op hel punt. van den keyzer met al het even ge beurde bekend te maken, wanneer den monark hem een teeken deed cn zegde Maer, generael herinnert gy het u dan niet meer Heeft eenen der koks van het keyzerlyk buys u geene

De Denderbode | 1868 | | pagina 1