Ploeg, Pluymstryker en Pandour. Concert der Guiden. M. Chazal komt terug! welriige \itl p de waterachtige hersenpan "an rien 'koiitrater in gisting gebragt heeft. Maer dat den sul liet wel onthoude, hoe meer liy de cathoiyke leden lioea en smaed toewerpt, hoe meer hy hun ook hy trelfelyke lieden verheft. Gaf hy hun ver diende eer en lof, alle deftig man zou ze vedoeyen even gelyk hy de liefkozingen zou vedoeyen van eenen walgelyken schurfterik. {Vervolg en Slot "Ploeg. - (In ifeelplaets by zyn volk komende.) Hy ïs <chn feestelyk afgeleyd, en nu zyn wy op ons gemak. Pandr. Wien hebt gy daer zoo feestelyk afgeleyd, Pioeg Ploeg. Wel "t was onzen knoeyer, die van Ant werpen om wat oorden gekomen was. Pandr. Saprislie had ik het geweten, 'k zou er tbygekomen zyn om dit zwart getrek eens goed te over- zèépen, want 't is den rnagerslen gazelkrahbelaer dien uk ooyt gelezen heb. Pluymstr,. En nog zyn wy bly van hem te hebben 't is nog nen fenix by onze Miekjannen. Pandr. Compris, compris. Dans ie pays des wangles, ies borgnes soul roL Ploeg. (Tot de meyd Marianne, breng maer de soep op. Pandr. 'Voor my niet. Ploeg; 'k aenveercl niets, 'k moet ten 4 uren te Brussel zyn, en 'k ga u in korte woorden zeggen waervan er kwestie is. Ploeg. 'Het spyt my, Pandour, 'k was zoowel van zin u eens goed te trakteren... (Tot de meyd roepende.) "Wacht nog wat, Marianne. Pandr. Nu dan, 'k tier. zondag avond met "Vieste 'konvoy van Gend gekomen. Te Aelst kwam er eene groole' menigte volk op, onder andere dry Bnisselaers die zich by my plaeislen en uylleg deden van de kermis. Nooyt heb ik klaerder verslaen dat bet met u en g'heel uw kliekske hier gedaen is. Ploeg. Wal is dil nu al wederom V meende dat g'ons kwaemt feliciteren over onze victorie van de garde civick. Pandr. - Zwyg van mve victorie en van uwe garde «oiviek. 'K heb er iets van gehoord en ik ben er be- schaemd overZonder te spreken van dien reessem oude peêkens die men beter zon doen in eene wolle sargie te wentelen dan in een soldalentenue te steken, noch van dil halelyk bedrog en konkelfoes, noch van al die schandelyke geweldenaryen, vreesaenjagingen •en weischendingen, spreekt men van akten die alle deftig man doen walgen en de party schandvlekken die .ze durft gebruyken Ploeg, -r- '1' is geen waer Pandr. Hoe, 't is geen waer, Jmperlinenterik Dat ge de wacrheyd loochent in uw Verbond, soitmaer bier by my niet, zulde, jongenIs 't waer of mei dat •er een der liberhaterskopslukken, den vooravond der kiezing, eenen hoop kiezers in zyn huys vergaderd heeft, dal hy hun te sraeeren en te slempen gegeven beeft zooveel zy konden, en dal hy ze g'heel den nacht in zyn huys opgesloten heeft opdat zy hem niet zouden ontsnappen Is 'l waer of niet dat er eenen van die opgehoudene kiezers willende naer huys gaen om zyne koey te melken, tegengehouden is geweest en dat het kopstuk eenen zyuer vrienden naer 't huys van dien kiezer heeft gezonden om de koey te melken. Deze en meer andere akten zyn gekend en hebben 't openbaer gevoelen zoo veronlweerdigd, dal gy 't met de kiezing •duer zult betalen. Pluvmstr. Wees niet bevreesd, Pandour, wy zul len d'Aelstenaers wel begoochelen wy hebben hun reeds doen gelooven dal wy de kleyne burgers, die zich moeyelyk zouden konneu kleeden, van de garde civiek gespaerö beDDen. Pandr. Daermeê zult gy niemand foppen, want men heeft my verzekerd dat er garden zyn die door 't. weldadigbeydsbureel moeten ondersteund worden. Zulke grove leugens moeten noodzokelyk tegen u keeren. Maer laeï ons van uwe garde civiek zwygen, 'k ben enkelvk gekomen om u te spreken van 't geen ik op T konvoy vernomen heb over de kermis. Zy heeft eenen hardeirklop loegebragt aen 't kliekske en snrloui .aeu uwen grrrooten Jeff. Pluymstr. Myn bert deed my toch zoo zeer omdat •er zooveel volk was, en dat alles zoowel gelukte. Nooyt hebben wy zulks konnen te weeg brengen 't volk spant liever met de klerikalen dan met ons, dit is klaer te zien en dil doet my kiekenvleeseh krygen van vrees voor de kiezing. Zoo een schoone kermis konnen wy toch niet geven, dil moet ik bekennen Pandr. Ge zoud ge nog al meer vreezen, had gy gehoord, gelyk ik, wat er zondag op 't konvoy zoo al door de vremde kermisgasten over 't kliekske verteld wierd. Ploeg. Wat wierd er verteld Pandr. D'eene zegden do calholyken zyn, dees jaer, verre boven met hun kermissen. Men zag daer dien vrolyken vlaemschen aerd, die aengennme verbroede ring, dien zoeten familiegeest die de Belgen eertyds kenmerkten. Op de liberliaterskermis was 't g'heel an- 'ders, 't was al geforceerd en 't en pakte niet. Zy toon den eene uytvvendig gemaekte vrolykheyd op slrael, dour 'l gedrnysch hunner trommels, fyfers en trompet- tery, en als zy lachten, 't was zonder leute, hunne leute was maer op de lippen en dc bittere galle in 't herle. Andere zegden weet ge wal de liberhaterskermis was Niels anders dan egoismus, partygeest en baldadigheyd. Hel volk word by die mannen niet geteld. Dil is waer, zey eenen derden, 'U heb het nog vandaeg le Aelst be merkt burgemeester en schepen trokken zich 'l volk niet aen, zy liepen ervan wog en kropen achter een grille. Eenen vbrden zey 'k hel» er de menschen met veronlweerdiging hooren van spreken. Ziel, ziet, riepen zy, daer zitten ze in de renn« gelvk vremde vogels, en men wees op burgemeester en schepen. Nog andere zegden dit liberhatersgespan vaegt wel zyne hielen aen ons, dat kruypt alleen gelyk de nachluylen, nooyt doet het met 'l volk mee 't was genoeg le zien als den nieuwen bisschop de stad bezocht, g'heel Aelst snelde hem le gemoet, 'l kliekske alleen uytgenoinen. En als •den bisschop 'l nieuw kerkhof gewyd heeft, was g'heel de stad te heen't kliekske alleen stak zich weg. En als ons Heere plegtiglvk in de processie rondgedra gen wierd, de eatholvke leden van den gemeenleraed, volgens 'i aloud godsdienstig gebruvk, vergezelden het H. Sacrament, de mannen van 'l uytgeteerd iiberael kliekske waren 't huys gebleven. Ja, ja, riep nog nen anderen dat er lieg maer eene liberale predikanlinne op hel stadhuys kome, of nen apostael gelyk Chnvée, of gelyk welken vrydenker, solidairen of goddeloozen klapper, ge zult 'l kliekske met zyn kopstuk wel zien voor de pinne komen om dien bugt te ontvangen, te aenhooren en toe tejuyehenDeze en meer soorl- gelyke dingen wierden zondag in de statie rond my verteld, 'ly was om uyt myn vel le springenZyn dit geene klare preuven (lal 't volk beu is van c en uw kliekske hertelyk verfoeyt Ploeg. Ziet, Pandour, dat 't begin der kermis legen ons uytgevallen is, dil beken ik maer wacht, wy hebben nog den tweeden zondag, vvv zullen aen dien rotten aelsterscben nest eens doen gevoelen dat wy hier de bazen zyu en dal de stad moet dansen gelyk wy fluyten. Laet my geworden, 'k heb reeds myn plan in den kop. Pandr. Ja, ge zyt gy nog al nen kadé om plans le maken, plans in de schotel, plans met de flcscb, plans in de wasebkuyp by uw uytgelezen publick, of zoo gy zegt, by uw verstandig deel, plans nog in andere plael- sen die ik u niet noemen moet.... En welk is dil plan dat in uwen kop zit, trek hel er eens uyt, laet hooren. Ploeg. Myn plan ware hel kliekske zich alleen meesier te doen maken van hel muziek der Gulden die hier komen spelen, en de klerikale raedsbeeren met g'heel 't klerikaal gespuys en de jonge garde daerby le laten loopen. 'K weel den middel om alzoo van onzen Jeff nen groolen man te maken in d'opinie van de domme AeJsleuaers en ons kliekske le verheffen Pandr. 'K zou dien middel wil en kennen Ploeg. Dien middel is gemakkelyk men heeft maer hel guidenmuziek naer 't huys van Jeff ledoen geleydeu in plaets van naer het stadhuys, alvvaer het verwacht w-ord en alwaer het behoorlyk moet onthaeld worden, lerwyl hei de stad is die het, door hare raeds- ieden, uylgenoodigd heeft on die het ook zal betalen, en geeuzins den groolen Jeff. Alzoo zou onzen Jeff d'eersle eer aengedaen worden, lerwyl de klerikal» raedsleden en 'l aelstersch klerikael publiek daër zou den slaen te schilderen. G'heel de stad en g'heel het land zouden alzoo zien en weten dat onzen Jeff nen grrrrrrrrooten Jeffff is, en dat al de klerikale raedsleden by hem nieuicndalle zyn. Wal meer is, Pandour, met ons meester te maken van het muziek der guiden, zouden wy ons kliekske ook merkelyk konnen verheffen en luysler by zeilen. Als de muzikanten zich moeten ververschen, men heeft ze maer te doen gaen niet naer het stadhuys, waer alles voor hun bereyd zal wezen, maer naer d'herberg van 't kliekske, waer onze jan nen dagelyks byeenkomen en beraedslagen hoe zy 'taelstersch klerikael gaen verpletteren, en hun licht verspreyden binnen en buyten.... My dunkt dat wv met dien middel uylnemende veel zouden winnen in popu- lariteyl, in achting en liefde by 't volk. En wierd er nog hier en daer gezegd dat wy van eene publieke feest een pariyspei maken, wy zouden daer onze broek aen vagen. Als Zander en kliekske maer triomferen, dit is alles. De liberalen zyn door twist en tweedragl meesier geworden, zy moeien zich door twist en twee dragl meester trachten te houden. Pandr. (G'heel verstomd.) Nu weel ik genoeg Ik trek er seffens van door, want indien dit beestig plan uylgevoerd word, dan is 'l voorzeker met u, met Jeff en met g'heel de kliek opgeschept. Tot nu toe heeft Jef zyne evgeiie ruyten maer verbryzeld met zyne vuys- len. maer alsdan zal hy ze met nen klippelstok in stuk ken slaen, en g'heel Aelst zal hem, hy d'eersle ge- meenlfikiezing, met volle vreugd van 't stadhuys afhalen om hem iriomfantelyk den weg naer zyn huys te wyzen. (Al wegloopende.) Wat al domme becstigheden steken er in dien dommen Ploegenkop Pluymstr. en Ploeg. (Hem acliternaer roepende.) Pamjour, Pandour, luysler, luyslerMaer Pandour is 'l gat uyt en 't koppel, gansch verslagen, slaet daer te kyken geiyk nen ezel die in 't gaslhuys komt. som van dry honderd florynen voor zyne moeder be steld denkt eens goed na Den opper-offieier, die het door Frans Joseph gege ven teckon begrepen bad, bragl zyn band aen liet voor hoofd, alsof hy zich iets voor den geest wilde brengen, en zegde daei'na met eenG geveynsde verbazing 0 ja, gy hebt gelykMaer hoe kan ik dat toch zoo vergelen 'hebben Wacht vrouw, ik ga het verschuldig de geld tellen. En by deze woorden opende hy eenen Icssenaer, haelde een zakgeld te voorschyn en lelde de dry hon derd florynen op de tafel. Nooyt had de goede vrouw eene zoo groole som geld gezien. Beurtelings bezag zy hetzelve en. den generael. Toen zy gereed was hel op to rapen, gevoelde zy eene grootc vrees; immers zy kon niet begrypen hoe het mo- gelyk was, dal haren zoon zoo eene aenmerkelyke som op zyn met le groot traktement had kunnen besparen. Oiibewegelvk bleef zy slaen en hare bevende handen durfden liet geld niet aenraken. Eb wel, moederken, neem het dan op, zegde den generael op bemoedigenden toon. Het is niet het verlangen dai my ontbreekt, hervatte zv'niet eenen liglen glimlach. Eukelyk zal ik de hand aeii d'at geld steken, als ik welen zal en zeker zal zyn 'dat mvi en zoon het niet van anderen op eene onregt- veerdigc wyze ontnomen heeft. Wal dat betreft, antwoordde den keyzer, deswege hebt gy niets te vreezen. Dit geld behoort ónder alie opziglen wettig aen uwen zoon. Echter bleef de oude vrouw nog aerzelen en zegde Dai is alles goed en welmaer hoe heeft hy het toch aengelegd, om zooveel geld byeen le vergaderen Do zaek'is geheel eenvoudig, zegde Frans-Joseph. Den keyzer heeft eene buytengewoone belooning aen a) de bedienden van zyn huys gegeven, en uwen zoon hoeft drv henderd florynen bekomen omdnt hvzoo edel moedig ten opzigte zyne»' oude moeder handelt. gespaerd hebben, om deze eer aen de stad te ver schaffen. Ook mogen alle neringdoenden er deze Heeren dankbaer voor zyn, want nooyt zag men grooteren toeloop van volk, en umer er volk is, daer is nering, zegt het spreekwoord. Men zou gezegd hebben onze vStad gaet stor menderhand ingenomen worden, zoogroot was den toeloop van vremde neeren en damen, van menschen van alle standen. En hoe zou het anders kunnen zyn hebben? Welke welluydendheyd, welke behendigbeyd in het uytvoeren der meesterstukken die het pro gramma uytmaekten De schoone en door een ieder gekende Ouverture van Oberon door C. M. Weber, en den vermaerden Willem Teil door Rossini, zoo overmoeyelyk voor de uytvoering zyn beyde te regt met het luydruchtigste handge klap toegejuyclit geworden. Wy zouden moeten hetzelve zeggen van al de andere schoone kunst stukken. Hoe schoon die solos van verscheydene instrumenten En byzonderlyk nog hoe verruk kend die marclie aux flambeaux N" 5 door Meyei- beer, welke volgens ons het meesterstuk van liet concert mag genoemd worden. En inderdaed moet ieder kunstminnende hert met ons niet be kennen, dat het wonderschoon en betoovrend was, wanneer men die toonen in vei wisselen den zwier door eikander geslingerd, zachljens hoorde wegdryven en uytsterven als een ver ge rucht, om dan wederom byna onhoorbaer op te wellen, langzaem klaerder en ryker te vloeyen tot zy op eens in zegevierende galmen losberstten en gansch den omtrek door de magtigste akkoor den deden dreunen Een ieder zwaeyde ook welverdienden lof toe aen de behendigheyd van M. den Directeur Bender, welken scheen met zyne oogen alleen te bestie ren, en die als het ware al de muzikanten wilde bezielen, met hetgeen hy zclfin zyn binnenste gevoelde. Ten slotte heeft dit schoon muziekkorps de Brabauconne uytgevoerd, en ditVaderlandsch lied, welks zoete akkoorden het hert van allen waren Belg naer zich trekt, werd onthaeld, met magtige en aen houdende kreten. Iedereen was te vreden en overtuygd dat er in lange jaren, tot Aelst geene prachtigere kermis gevierd was geworden dan deze van het jaer 1868. In antwoord aen den fameuzen brief welken wy zondag laetst in het Vei bond vonden, en wel ken wy aenschouwen als zynde onder alle op- zigten een meesterstuk, is er ons een schrift toe- gestuerd van Erembodegem datwyte laet ont vingen om te kunnen in ons nummer van heden plaetsen. Een weynig geduld, lezer, gy zult er niets by verliezen. A propos van Erembodegem per telegram we ten wy dat de beloofde decoratie groeyt, gedurig groeyt; zy is bykans zoo groot als eene ordinaire potschyf. Wy hebben het genoegen gehad, zondag laetst dit luysterryk concert by te woonen, en wy ge looven zonder aerzelen te mogen zeggen, dat wy hier te Aelst nooyt een schooner en aengenamer concert gehoord hebben. Eer, dry mael eer aen al de heeren van den ge- meenteraed, die medegewerkt en geene moeyte In dit oogeublik rolden tranen van aendoening over de wangen der goede vrouw, en zy zegde met diepe ontroering God bescherme en zegene den keyzer! 0, mogt ik ton minste liet geluk hebben hein lezieu alvorens le ster ven Op die woorden, die wezenlvk uyt hel hert kwamen, voelde den keyzer zich bewogen cn had mocyle om niet le laten zien in hoeverre hy ontroerd was. Den generael, die nu ook dacht dat het zynen meester niet onaenge- naein zou zyn om den wensch der oude vrouw te vo4- doen, vatte deze hy de hand en sprak Uwen wensch is volbragl, want den keyzer staet voor u. Verlegen sloeg de vrouw de blikken op het edele ge- laet van haren souvereyn en meende onder den indruk van eenen droom te wezen Zy liet zich op hare kniën vallen en was tevens door vrees en geluk bevangen, zy was gelukkig de gelaetslrekken van den edelmoedige» monark le kunnen beseliouwen, en zy beefde by de herinnering van den gemeenzamen toon, waerop zy den keyzer bad aengesproken. Doch Fraus-.loseph hielp baèr met de uytersle welwillendhcyd om haer op te reg- ten, en daer zy in hare ontsteltenis geen enkel woord kon voortbrengen, om hem al de gevoelens uyt le druk ken, die haer bezielden, zegde hy haer Goede vrouw, hel doet my genoegen te welen dat gy eenen zoo vveerdigen, eenen zoo erkenlelyken zoon hebt, eenen zoon, die zich zoo edelmoedig jegens zyne oude moeder gedraegt. De aerzeling, welke gy zoo even looridet, hewyst dat gy regtzinnig en eerlyk zyt. Ook kunt gy voor de toekomst zonder kommer zonder zorg zyn. Ik gelast my vooriaen in uwe noodwendig heden te voorzien. Wal uwen zoon betreft, ik wil niet meer dat hy zich nog iels zal onttrekken, om u ter hulp te komen. Blyft hy zoo schoon, zoo edelmoedig handelen, dan zal ik voor hem zorgen en hem bescher men. EYNDE. De ministeriele dagbladen hebben hardnek kig de terugkomst van M. Chazal geloochend, en nogthans die terugkomst is nu een stellig feyt. Den oud-minister van oorlog, M. Chazal, is tot militairen gouverneur der konitiklyke residentie benoemd een postje dat sedert 29 jaren afge schaft was zyn traktement van luytenant-gene- rael is met een jaerlyksch sommeke van 8000 fr. vermeerderd. Ziedaer een goed er rond emplooyke voor M. Chazal, om hoegenaemd niets te doen! M. Chazal trekt nu maer 26,000 frs. 's jaers voor zyne schoone diensten aen 't land bewezen. '1' is te weynig voor zulk nen vent. Onder den titelSpa en Yperen, leest men in de Gazette de Liége Den provincialen Raed, om de kiezingen van Spa geldig te verklaren, heeft een groot getal kiesbriefkens goedgekeurd, waerop, nevens den naem van den heer d'Audrimont, voorkwam burgemeester, en zelfs burgemeester van Theux. o Indien de Kamer deze zienwyze goedkeurt, zal den heer Van Renynghe, afgevaerdigden van Yperen, tot lid der Kamer uytgeroepen worden. Dezen achtbaren Volksvertegenwoordiger is van kant gesteld geworden, omdat het bureel hem de briefkens afgerekend heeftop welke naest zynen naem, 't woord burgemeester stond. Geenen twyfel, of den Journal en de Mense, welke de stemming des provincialen Raeds heb ben goedgekeurd, zullen zich by ons aensluyten ter gunste van den heer Van Renynghe. Wanneer zullen wy het eynde dier gekke te- genstrydigheden zien? Wy hebben met genoegen vernomen dat Myn heer J. B. Verleysen, student by de Hoogeschool van Leuven, zyn exaem van tweede doktoraet in de medecynen komt af te leggen, voor den vereenig- den Jury (iend-Leuven. Haellert den 18 July 1866 Den heer Leander Coppens, onderwyzer en agent van assurantie, deelt ons nopens het wonder- baer verschynsel hetwelk den blixem Dynsdag laetstl. komt te wege te brengen, het volgende mede Ik droeg mynen broeder, die op het veld aen het pikken was, drinken. Opeens wierd het weder zeer onsluyming, en ik kon niet nalaten mynen Broeder te helpen in het reglzetten van het afge pikt gruen, ten eynde het tegen natte te bevryden. Zonder donder noch blixem gehoord noch gezien te hebben, wierden wy beyde in den grond gesla gen, en terzelfder tyd, schoot eenen korlewagen niet vruchten geladen en op 2 m. 50 c. afstand van ons in In and, en wierd door de vlammen ver nield. Mynen broeder sprong op. en ik bleef plat ter aerde liggen, lot hy door myne schoonzuster geholpen my kwam opregten eene halve uer daer- na kon men my naer huys leyden. Myne handen, armen en beenen waren styf, magleloos en droe gen de kleur der bleeke dood. Er was eene zwarte plek op mynen regleren arm, dank aen d<* spoedi ge zorgen en den groolen yver van den heer dok tor Van Londersele, is er weer leven m myne schier doode lidmaten gekomen. Men leest in denCatholyken Belg van Dender- mondn Wy zyn vrydag namiddag ooggetuyge geweest van de schending des gewydi'ii gronds van ons calholyk kerkhof, ter gelegenheyd der begraving van M. Delporte, kapileyn by de artillerie, alhier in garnizoen overledm, na volstrekt alle hulp van den godsdienst geweygerd le hebben. Al wat in onze slad van ver of Van by tot de vrymetselaiy of liet solidarism behoort, al wat, met een woord, libtrael is en van de tafel des budgets leeft, had liet als eene pligt aensehouwd, dit lyk naer liet kerkhof te vergezellen, aldus inde al'wezigheyd van het officieel solidarism, eene ina- mlëstatie willende doen en op voorhand een bre- vel van openbare goedkeuring geven aen alle tegen woordige» en toekomenden, die in hun slervens- f uer, de leeriiigen van onzen li. Godsdienst willen verloochenen. Onze sludgenooten zullen gelukkig zyn te ver nemen dal deze nieuwe ontheyliging van oi:s calho lyk kerkhof niet geschied is zonder opposilie van wege onze geesliTyke overheyd; wy vernemen dal, van zooliaest hel geweten was dat het graf op de gewyde aerde was gedolven, onzen eerweerden heer pastor-deken aen den burgemeester eenen brief heelt gezonden, waerin hy dezen amblenaer verzocht de wel van prairial le eerbiedigen. Wat M. Eyerman op den brief geantwoord heeft, is ons nog niet Ier kennis gekomen, b Wy vernemen dat den blixsem dynsdag, omtrent o ure namiddag, gevallen is op den toren van het stadhuys »e Dendermonde. Door een klok- gat binnen gedrongen, heeft hy de bobynen van het elektriek uerwerk gesmolten, heeft daerna de leyddiaden gevolgd die gedeellelyk buyleii aen den loren liggen, is daerna langs binnen terug gekeerd, door de portier logie gelrokken alwaer hy het elek triek klokkenspel in de war heeft gebragt, dan heelt bv M. Van den Sieën. gemeente onlvanger, met geweld van den boodschapdoener Fée geschey- den, melden welken hy sprak. Van uyt deze plaets is den bliksem gedrongen in hel kabinet van M. Perier, stadssecretaris, die eenen hevigen schok aen zynen hiel heeft gevoeld, en is daerna verdwenen, na een der sclmyflndeu des lessenaers van dézen bedienden te hebben ge opend. Niemand hoegenaemd is gelukkiglvk ge kwetst geweest. Eene groote hoeveelheyd stukke» schaliën lagen ter pluels rondgestrooyd, dewelke korls daerna vol volk stond, nieuwsgierig om de zonderlinge uytwerksels van liet onweder le be sta li gen. Te Zottegem is den 14 dezer eenen brand uvlgeboi'Sten. Ken deel der fabriek van phos- pli' orslekjens, van den heer A. Van Dainme, is afgebrand, en zoo niet alles de prooy der vlaai- men geworden is, heelt men dil te danken aen eeuige moedige burgers, aen '1 hoofd van welke wy noemen moeten den heer D'Hondt, statieoverste ook den heer Lentz, politie-comniissaris, foeeft zich zeer ondersclieydeu, even als den genaemden A. Van Duyn, meestergast ter fabriek Mowlard, M. Van lleddegem. Ad. De Bodt, V. Dé Mulder, M. Paerewyck, E. Van Crombrugghe, B. De Meyer en zoon, en G. Leurs. Gedurende hel onweder van Dynsdag namrtf- dag heeft den bliksem te Séheldewindeke een huys in brand geslagen, en geheel.en al in asch gelegd. Maendng namiddag, om half zes ure, greepi er huest een erg ongeluk in Gend plaets. Het try- tuyg van den heer Pycke, stond in de Ster rest ra-el stil, wanneer de peelden door liet aenkomen eener spelende muziekmaetschappy schichtig wierden en oi» hol liepen, de Grasley af lol op de Groensel- merkt, waer een der peerden uytgleed, nederviel en aldus het andere ook neerstorten deed. Er zaten dry damen in hel rytuvg, die er gelukkiglyk rtiet den schrik van afkwamen even als den koetsier, die alle poogingen mogelyk had aengewend om de peerden in bedwang te houden. Maendag teekende den Thermomèire 32gra den en dynsdag 31 Rhéaumur. 'T kan. gaen voor nc keer. Dezer dagen heeft eenen onbekenden aen het komileyl der pauselyke werken te Brussel de som- me van 2000 fr. gezonden, bestemd voor het on derhoud van vier pauselyke zouaveiu Er zal dit jaer, op het eynde van augustus, in het kamp van B»verloo een tvdperk van manoeu vres zyn, ouder commando van deu luylenant- generae! Dessart. -- Men kondigt op eene stellige wyze aen dat M. Hipp. De Cock, dén afgekookten kandidaet te Avelghem, tydens de laetste provinciale kiez.ingen, den opvolger zal zyn van VI. Conscience, arron- dissements-kommissaris te Korlryk, die tot eene andere bediening gaet benoemd worden. Over eenige dagen heeft te Leuven eene pfég- tigheyd plaets gehad, welke in vroeger tyden, on der de luvsterrykste geteld wierd, die er ooyt wieiden gngeven. De paters jéstuteti gaven, k» een« der zalen van hun kollegie. eene zitting. Den jon gen pater Van Aken, Autwerpenaer (St.-Jaeobs- markl) aen h< t eynde zvner studiën gekomen, ver dedigde openlyk 72 theses van godgeleerdbvyd, legen al de opmerkingen die de wetenschap,, de keltery en de ongeloovigbeyd konden opwerpen. AI wal Leuven geleerd beeft in professoren^ al wal Belgien byzonder beroemd heelt in die studiën, was daer aenwezig. Men ontmoette er Mgr De- champs. Mgr. Laforet, Mgr. Beelen, den provm- ciael der paters jesuiten, de professors. Mpnlart, Dnpont, Ledoux, enz, enz. Pater Van Aken moest de twistreden met al die geleerden onderslaen, en hy deed het op eene wyze, die eenen schitterende* blyk van zyne studie en geleerdheyd gaf. Eergisteren namiddag zwommen zeven sol daten van het 5e linie in de vaert omstreeks het Lappersfort, grondgebied van Assebrouck. Eeneo van hen, den genaemden Genen, plaetsvervanger, behoorende tol de 3r konrp. van het !ebatallon, is bel slagtoffer dier badpartv geworden. Na eeni- gen tyd in het water gebleven te 2yn, kwamen de soldaten er uyt, uytgenomen eenen, die voortging aen 't zwemmen eensklaps riep hy om hulp en verdween onder 't water om met meer boven te komen. Aenslonds wierp eenen zyner kameraden zich ter hulp en verdwynt ook eenen tweeden springt er ook in en is gelukkig genoeg dezen te redder die eerst Ier hulp gegaen was. Het schynt dat den drinkeling zich aen de beenen vasthield va§ dezen die hem wilde redden en dat zonder

De Denderbode | 1868 | | pagina 2