22le Jaer. Zondag-, 26 July 1666. X"ll4o. VERTREKUREN UYT A EEST XAKR G FRANKS 'S JAERS. VERTREKUREN UYTVOLGENDE STATIËN: BELGEN, PAST OP! JJaer a propos Doch is 'f wel zoo Moer, Dend. 5-20 7-20 8-31» 12-25 3-13 6-20 jg Gend, (6-05 vrydag) 7- 6 E 8 34 8-55 12-25 Lokeren 5-2 J 7-20 8-36 12 25 3-13 6-20 ta 12-46 3-17 0-2U 6-41 9-26 Brussel. 8-0* 8-35 Eft 23kl)9-43 11-58 12-22 Brugge, Ostendc, (E 7 06). 8-55 12-46 6-41 2-50 5-48 E (le 2e 3' k") 5-53 8-35 8-55 W Doornyk, Kortryk, Moescroeii, Ryssel (langs Mech. 5-20 7-20 8-00 8-35 E(1 2 3 kl.) 8-36 Gend) 7-06 (EDoorn. uitg.) 8-55 12-46 3-17 9-43 E 11-58 2-5<> 3-13 5-53 6-20 8-55 E g 6-41 Antw. 5-20 7-20 8-00 8-35 E 8-36 9-43 E 11-58 Jj Doorn Ryss. (langs Ath) 8-00 0-00 Aih 5-53 2-50 3-13 5-53 6-20 8-55 E g alleeul. tot Kortryk Zaterd. Zond. en Woensd. f.euv. Thienen ï.uyk Verv. Landen. 3-20 (7-20 Ninove, Geersb. Ath, 6-10 8-00 11-58 2-50 5-53 8-35 E) 8-36 9-43 12 22 3 13 (6-2u E 1* 2« kl. g (8-55 Ninove van Thienen) jg Bergen, Quicvrain, 6-K 8-00 11 58 2-50 5-53 VAN ANTWERPEN NAER: Lokeren, Gend, 5-00*7-30 9-00 11-00 2-00 4-00 E 6-00 7 30 VAN GEND NAEU Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-40 7-20 9-30 10-50 2-30 4-20 5-35 8-15. Te Lede slaen al de konvoys uytgenomcn de Expres. Te Idegem en Santbergen staen al de konvoys. - Te Gyseghem slaen stil al de kopvovs. Te Denderleeuw slaen al de kouvoys «ytgen. do "vertrekken van Brussel 6-30 8-15 12-06 6-00 0-00 en uyt Aelst 8-35 5-38 5-48 0-00. Vertrekuren uyt Denderleeuw naer Brussel 8-11 8-59 12-10 2-58 6-05 9-02 9-07. (Pulque Knum. lientlrrmnnde, Aelst, 7-05 9 10 11 00 t-55 5-00 7-30 Ninove, Geeraerdsbergen, Alh, 7-05 11-00 1-55 0-00 5-00 (7-30 Ninove.) VAN ATII NAEll Geeraerdsh, Ninove, Aelst, Dendei-monde Lokeren 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. Brussel Hang Denderleeuw) 6-55 10-30 1-45 4-36 7 50. Gend, Brugge. Ostende (langs Aelst). 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. van Ronsse naer Audenacrde, gend. 8-05 11-25 3-20 4-25 8-22 van BRUSSEL NAER I Aelst, Gend. 6-3fl E 1 2 3 kl.) 7-30 8- 15 11-20 12 ('6f MO 5- 15 6-00 00 li) O Ninove. Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw), 7-30 11-30 2-10 5-15 (8-20 Ninove j VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-30 11-33 00-00 2 °4 5-30 8-00. Aelst 7-35 9 55 11 33 00-00 2-24 5-30 8-00 O-OO. van RRAiNE-t.E-coMTE naf.r Enghien, Geernrdsb. Sottegem, Gend, 6-51 11-04 4-07 7 55 van gend,naer Sottegem, Brainc-le Comte, 6-10 0-00 3-25 0-00 AELST, DEN 25 JULY 1868. la, Belgen, past op, Hen vergiftigden kanker van 't goddeloos francmaponnismus zet zich zoo danig voort, dat het welhaest g'lieel ons schoon land zal verwoesten. Het maponnisraus heeft zich byna overal en van alles meester gemaekt 1° Meester in 't ministerie zyne mannen zit ten aen 't roer en aén de gehlschotel. 2° Meester inde kamer; zyne jaknikkers zitten «r in meerderheyd. 3" Meester in de gemeenteraden het heeft schier overal liberhalers maponnieke burgemees ters en schepenen benoemd. I" Meester van al de bedieningen en vette posten liet stelt overal zyne slaven in fonctie tot de grootste ezels toe. 3° Meester in de tribunalen dank aen Bara, Worden byna overal liberhalers, franemapous en solidaireu tot regters benoemd. 6" Meester van de fondatien en testamenten de catholyke studiebeurzen zyn immers inge palmd. Meester van 't onderwys er worden schier overal scholen gesticht om onze kinderen in zyne verpestende leeringen op te kweeken. 8" Meester van onze gewyde kerkhoven, die het door goddelooze indclvingen ett ergernissen doet schenden. Meester van 't leger, waeraen het de bloem onzer jeusd slagtoffer! en jaerlyks 2000 jonge lingen MEER dan te voren naer de kazernen sleept, zonder de 38 millioenen franks te rekenen die de burgers er alle jaren moeten voor uyt- zwrelen. 10° liet wilt zich meester maken van de be stendige deputatien, en, spyts de constitutie, deze herooven van de rnagt die de wet iiaer toekent. 11" Het wilt zich meester maken van 't kerke- goed, en 't heeft reeds eene wet gereed om de kerkgoederen aen te slaen, om dezelve door zyne goddelooze aenhangers te doen bestieren en deze in de kerk den baes te doen speten. 12° Het wilt zich meester maken van de koop- handeikamers en er werktuygeri van maken om het liberhaLersfrancinaponsministerie regt te hou den en 'I land langsommeer onder de iasten en contributie» te verpletleren. Van Koophandelkaniers, g'heel 'l land weet wat er onlangs te Antwerpen gebeurd is. De koopbaudelkamer dier stad, besiaende uyt minis teriele slaven en meestal vremdelingen, wilde xich ook met politieke zaken in plaets van met koophandel bemoeyen, met inzigt de stad Ant werpen en hare wettige vertegenwoordigers tegen te kanten, en het gehaette en volkshatend ministerie te ondersteunen. Die verslaefde ministeriele knapen meenden in de opregting van een standbeeld aen Leopold I eene goede gelegenheyd te vinden. Zy maekten van dit op te regten standbeeld een ellendig DEN DORPSGE\EESfIEER. Golthelf Meister, den dorpsdoctor, in de gemeente Birstein, iu Sakseu, eeiïen grysaerd van zeventig jaren, zal in zyne wooning, in nadenken verdiept. De kamer waer hy zicb bevond, droeg de blyken van bet beroep dat by uytoefende. gehoon by, reeds lang dei) middelbaren leeflyd overschreden bad, droeg zyn uyterlyke nog teekenen, dat hy eens een krachtvol man geweest was In zyne jeugd, en zelfs iu den inan- nelyken ouderdom, was by allyd vol miuzaemheyd en opbeuren voor zyiie zieken. Zyne kennis van de genees- en heelkunde bad hy meest door ondervinding opgedaen, want gestudeerd had hy niet. Daer hel overigens zynen regel was de naluer bare heylzame werking le dóen uytoefenen, en haer slechts, waer bel noodig was, te leyden en te beipen, en iiy geenen liefhebber was van geweldige kuren, herstelden de meeste zieken, die onder zvne behandeling kwamen, en wie van hen ook stierf, aen den voorzigtigen doctor kon hunne dood ten minste niet geweten worden. Zynen vader bad hetzelfde beroep voor hem vervuld, en liy had, toen hy met zyn 3««e jaer in 't huvvelyk trad, en zvne vrouw hem, een jaer later, eene» zoon schonk, gehoopt dat dezen op zyne beurt, zynen opvolger wor den zou. Zoo hragt hy eenige jaren gelukkig door, toen zyne vrouw overleed en hem geene andere kinderen naliet dan dien zoon, Johan gebeelcn. By de dood zyner moeder, was Johan eenen ku3cp kiesmacliien 't geen met de kiezing in duygen geslagen wierd, want g'heel de ministeriele bende wierd er zoo deerlyk afgekookt, dat er van hun overschot byna niets meer overbleef. 'T was wel besteed, de liberhatersfrancmacous zuilen voortaen weten dat de Antwerpenaers bair op de tanden hebben en dat zy geen draeyers zyn gelyk llarry Peters. Maer nu, die fameuse koopbaudelkamer, om zich over hare mislukte bakte en vernederende afkoking te vreken, poogt, by middel van minis teriele gazetten, aen 't land vvys te maken dat Antwerpen en zynen gemeenteraed vyaudig zyn aen Koning en Vaderland. En waerom dit Om dat den gemeentelaed de berekende lisligheyd der ministeriele koophandelkamer niet heeft wil len involgen nopens het plaetsen van het stand beeld. Den raed gaf voor reden dal het stand beeld den eygendom der stad was, aerigezien liet by middel eener algemeene inschryviug be kostigd wierd en dat ook de inhuldiging er van met algemeene goedkeuring en toejuyehing moest geschieden. Maer terwyl liet liberhatersgouver- nement de billyke eysschen der stad, nopens hel afbreken van het Noordkasteel, 't welk een ge durig gevaer is, niet wilde, inwilligen, dat den gemeenteraed, voordenoogenblik, de inhuldiging niet goedkeurde en wilde uytsleJlen, tot dat er aen de stad voldoening wierd gegeven, opdat zy ook aen de inhuldiging zou konneu deel ne men..Daerom zochten de liberhatersbladen de stad Antwerpen als vyandig aen Koning en Vaderland te doen doorgaen. Neen, neen, zegt den Bien Public. Et is hier geen kwestie van Patriotismusvvaer wel van Uoctrinarismus Welnu, om patriot te zyn, is 't wel noodig dat men standbeelden stemme aen Leopold I De standbeelden zyn tegenwoordig zoo gemeen ge worden, dat het geene eer meer is er een te hebben. Ter contrarie, men heeft maer naer Worms te gaen en men zal daer zien dat er aen den schandaligsten vuylerik van g'heel de wereld, aen den walgelyken Apostaet en ketter, Marten Luther, onlangs ook al een standbeeld opgeregt is. Men heeft maer naer Constance te gaen, daer is er aen den koppigen en gevaerlyken ketter, Jean Iiuss, ook al een standbeeld opgeregt. Maer nu, waren er nog eenige gapers die wat belang aen een standbeeld hechten, zy zouden aen zichzelve teil minsten moeten vragen ot Leopold I genoegzaem in de geschiedenis ge- waerdeerd is om een ryp oordeel over hem te konnen stryken en op het voetstuk van zyn standbeeld een opschrift te mogen stellen dat door 't nakomelingschap niet zal veranderd of gelogenstraft worden Wy vinden niet dat deze die van zulk gedacht zyn, daerom vyanden zyn van koning of vader land. Wy vinden integendeel dat zy met meer voorzigtiglieyd en vvysheyd te werk gaen dan de overdtevene vleyers en loftuyters, die van den overleden koning willen maken het voor beeld der getrouwde, den edelmoedigsten der kunstliefhebbers, den wysten der monarken, den Salomon der eeuw, den grootsten der prinsen die er geweest zyn, nu zyn of zullen wezen Zulken geestdrift is niet alleen overdreven en belugchely k, maer in't belang zelf der gedach tenis van Leopold I, ware het beter aen den vorst eene middelbare gestalte te laten van con- stilutiounelen koning, dan hem een gestalte van eenen reus of held te willen geven. van tien jaren. Geweldig trof die dood den anders zoo opgeruymden man, eu er verliep veel tyds eer liy zich daervan her stelde. Doch, den lyd en meer nog den overgebleven pand zyner huwelyksliefde waren de troosters, die hem op beurden, en langzamerhand keerde zyne tevredenhtyd weder, schoon liy veel ernstiger was geworden. Al zyne liefde hragt by nu op zynen zoon over; aen hem wydde hy al zyne zorgen. Dezen zou zynen op volger worden, maer met rykere kennissen en weten schappen begaeld, dan hy zelf was. Als een verstandig man tccli, had hy opgemerkt wal hem by de uytocfemng zyns beroeps onlbrak, en hy besloot zynen zoon al die studiën te laten doen, welke voor eenen geneesheer noodig zyn. Golthelf was eenen naer zynen stand bemiddelden manzynen zoon genoot by den geestelyken van bet dorp bet noodig onderwys in de oude talen, en begaf zich vervolgens als student in de geneeskunde naer de hoogeschool te Leipzig. Met vaderlyke fierheyd vernam Gotlbelf de vorderin gen. welke zynen zoon maekle want Johan bezat voor- treffflyke geestvermogens. Maer tevens was hy niet vast in zyne grondbeginsels, en de plotselinge verwis seling van bet stille dorp met de zoo vele vermaken opleverende stad, en den luydruchtigen en lichtzinnige» kring zyner medestudenten, had eenen verderfelvken invloed op het gemoed des twintigjarige» jongelings gemaekt. Allcngskens wydde hy minder tyd aen de weten- 'T is wel te zien dat die overdrevene vleyers van Leopold I moorlelgasten zyn. G'heel 't land errinneiT zich nog wat otmoozel en dwaes apen spel de moortelkliek te Brussel met den over leden koning in de fraucmafouslogie gespeeld heelt. De truweelgasten hebben daer Leopold I op hunne mode gecanoniseerd en hem in hunnen fraricmagonshemel gesteken by den kerkdief en beeldstormer Marnix, by den Paus- eif kerkver- vervolger Cavour, en by meer andere kerels van zeilden deessem..Vraeg het maer aen onzen afgekookten Eyerman, hy was er hy, hy stond daer ook als moorteljun aen 't hoofd der noord- kolon Zoo dat men niet moet verwonderd zyn dat de truweelbazen nu met een standbeeld voor de pinne komen ter eere van Leopold, terwyl zy hem reeds in 't hoogste van hunnen francma- Qonshemel geplaetst hebben. Doch, dank God, het volk ziet nog klaer en 't zal de budgetvreters, de pennelekkers en schotelgaslen daer alleen laten aen foeffelen, ondanks al 't getier en 't ge- huyl van betaelde gazetkrabbejaers, die met bun walgelyk gevley niets anders beoogen dan op- strykerv. waerin al hunne liefde voor koning en vaderland besloten ligt. Den provinfialen raed van Luyk, waervan de meerderheid liberael is, heeft, óm de kiezingen van Spa goed te keuren, geinig verklaerd een groot getal stembrief kens, dragende nevens den naem van M. d'Audrimonlde woorden burge meester en burgemeester van Theux. Daeruyt wilt men afleyden, zegt liet Vlaemsche Land, dat de Kamer der Volksvertegenwoor digers ook de kiezing zou goedkeuren van M. Renynghe, burgemeester van Poperinghe, ten wiens nadeele met een zeker getal slem brief kens vernietigd heeft, dragende M. Van Renynghe, burgemeester. Die afleyding zou eenig bestaen kunnen heb ben, ware de meerderheyd der Kamer met den geest van onpartydighevd bezield, en had zy met menigmael bewezen dat zy wil zwart en zwart wit verklaert, volgens dat er liberael of klerikael in gemengd is. Wy hebben immers die meerderheyd gezien twee verschillende beslissingen nemen'opzigtens een en hetzelfde geval, en verklaren dat eenen calholyken kandidaet niet kon aenveerd worden om redenen die de kiezing van eenen liberalen kandidaet geldig maekten. Sedert dien mistrou wen wy ons van eene Kamer, waer het logiek geen twee uren lang kan heerschen. 'T is nogtans mogelyk dat de meerderheyd de kiezing van M. Van Renynghe goedkeure müer indien zulks gebeurt, zal zy aengedreven zyn door alle andere beweegredenen dan degene van onpartydigheyd 't ware misschien een ge voel van weerdigheyd die haer deze beslissing zou inboezemen. schappen, en meer aen de vermaken, die niet altoos van de edelste soort waren. Ily dompelde zich in schul den, welke hv zyn« n vader niet durfde bekennen. Na dal hv een drytal jaren aen de hoogeschool had doorgebrast, begonnen zyne scbuldeyscbers hem lastig te vallen. Met eenen hunner was dit voorval hel geval en toen dezen aen Johan ernmm 1 hevige vervvytingo» deed, ja, hem van oncerlvkheyd beschuldigde, wierp Johan hem met zooveel kracht de deur nyt, dal den ongelukkige» van den trap stortte en voor dood bleef liggen. Iu dien tyd, wierd er een nauw loezigt op de studen ten gehouden, en een dergelyk voorval wierd ontwyfel- haer door de gevangenisstraf en verbanning van de hoogeschool gevolgd. Daervoor bevreesd, pakte Johan hel ei-rsle eu het beste byeen, verliet Leipzig met spoed en zich niet naer zynen vader durvende begeven, sloeg hy den weg naer Hamburg in. Wat den ouden Golthelf gevoelde, toen hv het voor gevallene vernam, terwyl nu tevens alles wat zynen zoon liglzinnigs bedreven had, hem niet allyd op de zachtste wyze wierd medegedeeld, zullen wy niet be hoeven le schetsen. De kroon was hem van het hoofd gevallen don zoon, op wien hy zyne hoop had gebouwd, had hyna een doodslag gepleegd en was vluchtend, zwervende, zon der dat den ougelukkigen vader wist waerlu en of naer Weken wierden maenden maenden wierden jaren, en er kwam goene tyiing van den verlorenen. Van toen af, was het met de opgeruymdheyd zyns gemoeds gedaenstillen ernst verving de vrolyke Ziet hier den tekst der protestatie van de gees- telykheyd van Dendermonde tegen de willikeu- tige bandelwyze van M. Eyerman, burgemeester dezer stad Dendermonde, 16july 1868. Mynbeer den burgemeesier, Wy hebben met droelheyd vernomen dat, door uwe bevelen, er vrydag laeist eene nieuwe kerkhofscheiidiiig heeft plaels gehad. Geene hoe- genaemde rekening houdende des briefs dien een van ons u heelt doen toekomen, in dato van 9, loopende maeud, en bestatigende dat den ka pi ley n D.... gestorven is, de hulp des gods dienst weygerende, gy hebt het lichaem iu ge wyde aerde doen begraven, tegenslrydiglyk aen de voorschriften der Kerk en tot groole ver- ergernis der calholyken van Dendermonde. Wy weten liet, mynheer den burgemeester, voor het oogenblik zyl gy met het stotfelyk ver mogen bekleed, en wy zyn ontwapend. Zie daer, waerom wy ons moeten te vreden houden met protesteren. Wy doen liet dus uyt al de klachten onzer ziel en overtuygingen, tegen dezen beklagensweerdigen en willekeurigen akt wy protesteren in onzen naem gelvk in dezen der mwooners van Dendermonde er. St-Gillis, die, byna allen, eenen regtzinnigen eerbied heb ben voor den godsdienst en de catholyke instel lingen, en waervan de godsdienstige gevoelens diep gekwetst zyn door de herhaelde schending van het kerkhof. Aenveerd, enz. (Get.) .I.-S.-C De Loqze, pastor-deken. B. Bbeckman, pastor van St-Gillis. Wat zou or schorten dan dat hel anlwerpsch knoey- erke, de verjedene weck, in 't Verbond, niet geknoeyd lieert? Zou T manneke misschien z;ek zvn, of zou de Kermishrokke van Wantje aen de statie li'em eene indi gestie veroorzaekt hebben? Wy weten het niet, maer 'l geen wy vvel welen, is dat liet koppel oude krabhe- lielaers, de verledene week, 'I Verbond helihen aeneen gepeost al hel ganscli op te vullen met verdufte sto- veryen uyt den Journnl de Candv\aermeê zy zich deerlyk de kneukels verbranden. Wat er van zy, wy hopen dat liet signoorken weder om zyne lack zal hervatten, want wy hehl-en nog zoo veel rekeningskens met het ventje 'te vereffenen, dat het ons zou spyl aendoen, moest het zich gedwongen voelen seliuyt van kant te steken en de pvp aen Mei-ten te gevenReijnaert heeft wel er moê vereffend, maer den Dcndcrbode nog niet. Het oud koppel van twee kopieert nvt den Journal de Gaud een artikel togen de verbreking der kiezm" van M. Bernagie te Nedorbrakel, waerin de woede', de sehynlieyliglieyd en de lasterzucht zich elkander den voorrang betwisten. Hen Journal de Gand en zvne voe.yering, 'l Verbondwillen m» t kracht er. geweld aen M. Bernagie stemmen aonfHetien die hy nooyt gehad heeft, en hem aldus eene meerderheyd ioekeimen die maer iu hunne vurige wenschen en begeerten bestond... stemming die hem anders evgen was geweest. Uren lang kon liy somber nadenkend nederzilten, peynzendo over zyn ongeluk, denkende aen zynen zoon, 'die mis schien gebrek leid. ja mogelyk lol* misdaed vervallen was in het vremde land. Ach 1 waerom had valsche scliaemle den beklagensweerdigen jongeling weêrhou- den, om zich voor zynen vader op de knien te werpen en hem vergiffenis le smecken Dan had hy hem im mers vergeving geschonken, van het noodige voorzien om elders zyn geluk te beproeven, en zyn vaderlyken raed gegeven om liet gebeurde weder goed te maken. Heines, Golthelf vernam niets van zynen zoon, cn iii zynen ouderdom vond hy zich alleen en verlaten. Zestien jaren waren verloopen, sedert dat die tref fende gebeurtenis liet leven van den nu byna zeventig- jarigen grysaerd had verbitterd. Wy vonden hem steeds iu dezelfde gepevnzcii verzonken. Hy bad zyne bezoe ken afgelegd, en na eenen geruymen lyd stil gezeten te hebben, eenen Irnen uyt zyn oog gewiselit eene poos had doorgebragt, wierd er aen zyne deur geklopt, en op zyn antwoord binnen, trad eene ruvm deitigjari^e vrouw in buys, die een knaepje van omstreeks zeven jaren op den arm droeg, en door een meysje va» oea jaer dry of vier ouder gevolgd wierd. Ópzyneviaeg wat zy verlangde, gaf de vrouw le kennen dat'zy vremS was in liet dorp, zich op reys bevond, maer dat haer zoontje onderweg eene zware koorts had opgedaen en men in de kleyne dorpsherberg, haer uacr hem ge wezen had. Hy ueed haer ncdorzitten, onderzocht den toestand van het knaepje, dat vry ernstig de koorts had, en deed

De Denderbode | 1868 | | pagina 1