Steer dit en alzoo niet, jongens7,yn de Meriknlen soms te veel goed, z'eii zyn toch zoo dom met *ich ie laten opdraeyen dal, als hen liberhaler twee «temmen te kort heeft om de meerderlieyd le heb- J)».ii zy hem die twee stemmen moeten toege ven .1T is wel een klevntje een paer stemmekens aen ncti liberael te weygeren die hy miet bekomen beeft, maer de wel is daer, die zulks weygerl. Men geeft wel e-*n paer appels, peereir, noten «of pruyraen toe als mc-n er veel koopt, mm-r in eene kiezing geeft men geene stemmen toe die men niet foekomcu heeft. En wat er meer van is, zyn de liher- hniers zoo haestig om aen klerikntnn stemmen toe 4e geven 'T is l'onnoozel om dood le dood, koppel smaedbladen zonder lezers, zonder gezag, zonder in vloed houd dus uwe gcwaen 'e verontweerdiging, uwe verachting en versmading voor u zelve en weel dal zulke bedorvene marcbandise maer goed is om domme liberale kalkoenen meö te vetten, die yen zulken vuylen icost gewend en er rneê te vredeu zyn. Elk zyn goesle. Êyndelyk ia 't nauw gcbrngt, door onze herhaelde uytdagingen, om zyn lasterend schnndartikel te her roepen tegen den eerw. Pastor Deken van Bastogne, zeevert bet Verbond, dal hel onze uytdagingen volstrekt onwetend was, omdat de slimmerikk'-n, die dit vuyl prulpapier opvullen, soms maer toevalliglvk den Den- derbode in handen nemen,zeggen zy Hoe vind ge dien uytvlugt, lezers Is dit niet mjs aen boord gelegd Is dit niet eenen iioua'j advokateu trek Maer ja wel, Vérbondsjannen, meent ge 'l publiek te foppen, met u als verfoevlyke poltrons onder don gesoheurden mantel der lafheyd weg le steken, dit zal mis zyn zulde, den Denderbode zal er u by d'ooren van onder halen. En moesten uwe ooren hem in d'handen blyven, dan zal hy toch nog greep genoeg hebben om het koppel miskweekte liberale sioulerikken uyl het Verbond publiek ten toon te stellen eu hunne eerlooze aeniy. ingen tegen eenen achtbaren geeslelyken te schandvlekken. Neen, jongens, uwe gewaende onwetenheyd onzer uytdagingen is de reden niet om welke gy uw gezegde niet herroepen hebt dat namelvk den eerw. Deken van Bastogne zou gepredikt hebben DAT I1Y LIEVER EENE HOER IN EEN HUYSHOUÜEN ZIET DAN EENE SLECHTE GAZET, en meer andere schurftheden die wy niet durven neêrschryven. Die voorgewer.tie on- wolenheyd zult gy zelfs aen den domsten ezel van g'heel uw kliekske niet konnen opvyzen. Maer g'en durft uwe ware reden niet zeggen, omdat zy te zeer uwe gistende paphersens zou bloot leggen. Doch durft gy niet, den Denderbode zal er zich meê belasten. De ware reden *somdat gy naer de. antwoord van den walgelijken Journal de Gand moest wachtenom er uwe antwoord naer ie schikken. Gy zelvo gevoelde u niet in slaet om u uyt den slag te trekken. Gy wist 'wel dat den Journal de Gand dit eerloos sermoen zelf gef.ibriekeerd had, gelyk by eertyds een valsch aertsbisschoppelyk mandement gefa- briekeerd heeft, voor welk schandaleus feyt den val- schen kardinael nog alle dagen mo*t boeten. Nu. uwen betaelden knoever beeft zich, door de eerlooze schalk- beyd van den Journal de Gand, laten foppen, by heeft het gefabriokeerd sermoen uyt het gendscl) modderblad overgenomen uyt eene naluerlyke geneygdheyd dat modder altyd zoekt by modder te zyn, dat modder- gasten ook moddergasten zoeken, maer den knoeyer had niet gevoeld dat eenen treflelyken priesier het verre beneden zyne weerdigheyd zou aeluen zulke snoode smcerlappcrycn op den preekstoel uyt te braken. En wat doet gy nu, koppel Gy doet gelyk den Journal de Gand, een tiytvtugtse) zoeken, antwoordden en niet antwoornden, uwesnood- heyd intrekken én niet intrekken. Den Journal de Gand, gedwongen de stellige logen straffing van den eerw. Deken van Bastogne te aenveer- den, zegt dat hy er ion konnen op antwoorden, maer dat hy aen 't woord niet wilt twyfelen van iemand die vei zekert niet gezegd te hebben wat hem aentygtWy begrypen het, Judasblad, gy wist wel ciai gy zelf den valscben ser- moenfabriekanl gespeeld had. En gy nu koppel slimmcrikken, gy wilt. nog meer om wegen gebruyken om pwe schandelykheyd te bedekken en de snoodheyd uwer hnndelwyze le bebloemen Eerst was 't de onwetenheyd onzer uytdagingen, en eyndelyk »s 't dat den eerw Deken van Bastogne, in zyne log' ns- sl raffing, den text geeft van een later gepredikt ser moen, en niet den text van het sermoen over hoeren en andere vuyligbevd Maer hoe wilt gy dan van den eerw. Deken den text hebben van een sermoen dat hy niet gepredikt heeft, den text van een sermoen dat den Journal de Gand aen- eengeschakeld heeft en dien uwen onvoorzigtigen knoeyer zelf letterlyk gekopieerd heeft? Antwoord daer eens op..... Doch gy zult alwederom zeeveren dat gy den Dender bode niet 'leest en daermeê zult gv doen gelyk gy met uwe lastering tegen den eerw. Deken van Poperinghe, met uwe lastering tegen de meer dan dertig veroordeel de geestelyke onderwyzers, met uwe lasteringen legen Paus en Bisschoppen, met uwe verregaande beestigheyd over Damhouder, over Ulrich Je Hutten, over Luther enz. enz. gedaen hebtGy zult uwe weerdig- bevd I!§§ttinroepen, ge zult de kwestie van haren waren grond afkeeren, gy zult zwygen en al wederom een ander lastervnt steken, geirouw aen den grondleget van den a-tsloeber Voltaireliegt, liegt en lastert maer altyd voort, er zal toch iets van overblyven Eo zulke kerels durven dan komen spreken vao trefle- lykheyd, van Waerbeyd. van Weerdigheyd L... Wy zullen hierop lerugkeeren. De tw^e moorteljannen oyt 't Verbond kondigden in huo blarije van Zondag de dood aen vaD zekeren beer hoer eenige vragen. Zy verhaelde hem dat zy uyt Ame rika terugkeereiuie met haren man en hare heyde kin deren, den eersten aen boord door de dood verloren had, dat zy geene bloedverwantrn m Duyischtand meer bezat, maer dat zy naer Saksen gekomen was, om den vader haers cchtsgenoois op te zoeken, indien hy nog in leven mogl zyn, dal zulks het voornemen vnn haren man was geweestdoch dat zy, den naem van het dorp niet wetende, vvaer hy woonde, reeds eenigen tvd, nu hier, dan daer had rondgezworven, maer ner gens den naem haers maos of van zynen vader had kunnen opsporen Hoe is het, Gotlhelf vervolgde zy, hel knaepje, dat kreunde, aensprekende. Hoe noemt gy uw zoontjevroeg den ooden man driftig- Gotlhelf, antwoordde de vrouw, hy heel naer zynen grootvader. Myn God nep den gryzaerd-j zou hel mogelyk zvn Hoe heet uwen man Johan. Johan ook dat treftMaer zynen geelachts- naem. dien -.yns vaders?... Stirhein. Stirhein t... Weet gy het wel Dus toch niet... Uelaes, ydele dwaze hoop... Ook is hy dood... uwen man is dood Ja.' hv is op reys aen boord gestorven... En by heette Jo1 an Stirhein schoon ik reden heb te twyfelen of dat' w 1 zv neh, waren naem was. _1 Wat zegt'gv, vrouw? gy held daar aen getwy- Viennet, maer wasten te zwygen dat dien heer Viennet den oud Grootmeester was der vrymetselary van Vrank- ryk, en dal by zich, voor zyne dood. mei de H. Kerk verzoend heeft. Hel koppel toont zich daerin valsch er en schyifheyli-, ger dan net hrussèlsch joden-blad, de liidépendance zidve. Dit goddeloos blad spreekt over de bekeeriug van M. Viennet, alhoewel met groot spyt en woede; het poogt te doen gelooven dat deze bekeering g>-pvaenid is geweest en van geener weerde. Maer dit is vederen ge klapt T is M. Virmietzelf die, uyt eygeue beweging, in de laetsle dagen van zyn leven, den pastor zyner parociiie heeft doen roepen, zyne biecht gesproken, zyne dwalingen afgezworen en verklaerd lireft dat hy in de Roomsche, Calholyke en Apostolyke Kerk wilde sterven. Die troostvolle bekeering heeft de vrydenkers vry- mels-'laers in zoo razende woede omstoken, dat zy er in hunne gazelter. vuer en vlam legen nylbrnken. Ons koppel logiekvvanlen, om zich niet te doen kennen voor 't geen zy zyn, hebben liever hun bitter spyt te verkrop pen en over die bekeering te zwygen dat zv zweeten. Maer het ons ter dezer gelegenheyd een vraegske doen aen 't koppel Zou hu ons niet willen zeggen waerby liet komt dat men, van tyd lol tyd, francmayons. vrydenkers of soli- dairen. op hun sterfbed, hunne goddelooze dolingen zirt verzaken, oin zich met de Kerk ie verzoenen en als calbolyken le sterven, terwyl men ïioovl eenen calholy- ken. by de dood, zyn calholyk geloof ziet verzaken, om als francmac-on, vrydeuker of solidair te sterven Zeg, koppel, waerby komt dit 'T regtzinnig Verbond dat nooyt liegt nis het de waer- hevd zegt, hei-fl ons verklaerd waerom onzen grooten Jeff, scabious De Rryek en tutti quanti geen officieel deel genomen hebben m de processie. Zou bel ons niet willen zeggen waarom die zelfde groote mannen officieel deel genomen hebben in den Te Drum Den Te Deum is eeiie godsdienstige plecbligheyd zoowel als de proces sie. Welnu, indien, gelyk het Verbond duydelyk verklaerd heeft, het de doeowyze is van den klorgé en van de klerikale gazellen, die den groolen Jeff, scabinus De Rvcken consoorlen belet hebben officieel deel te nemen in de processie, waerom heeft die zelfde doenwyze bun ook niet belet officieel deel te nemen in den Te Deum 'T is-eeu vraegske gelyk een ander..,. Wilt gy een slaeltje dér zetlelykbeyd van de liberhaters In dépendance en consoorten? Iedereen heeft wel eens van Ml,e Theresa gehoord, de zan geres van liet Alcazar van Parys, en die door hare weynig stichtelyke liederen het groot vermaek van den Paryzenaer is: welnu, die heel middel matige zangeres is te Brussel; doch zy maekt er fiasco. Waerom Omdat zy te Brussel wat minder gewaegde ge baren maektomdat zy in hare liederen het al te gepeperde weg laet kortom, omdat zy weet niet te Parys te zyn. Denkt ge dat de Indépendavce daervoor dank- baer is? Integendeel. Ml,e Theresa, zegt het blad maekt fiasco. Zy wekt geen belang op, als zyzoo weynig peper geeft.... Den eersten dag was de teleurstelling groot; maer men hoopt dat de zangeres stouter worden zal... Alzoo teleurstelling, omdat Mlle Theresa niet zekere bewegingen maekt, zelfs geen puntje van haren rok oplicht, en geen liedjes zingt die aen een deftig en eerbaer burger bah doen zeggen. Als zy dat alles zal doen, zal de Jndépendance dan toejuyehen dat het kraekt? Den 23 Mey heeft de bestendige deputatie des prpvincialen Haeds van Oost-Vlaenderen beslist, dat de wet op de patenten van 21 Mey 1819, de agenten van den flsc de magt niet geeft, om declasseering der patentphgtigen te veranderen, nadat de jaerlyksche rol er van door den gouver neur der provincie uytvoerbaer verklaerd is. Het byvoegsel van patentrecht, opgelegd ten gevolge van dergelyke verandering, door de agenten van den fisc gedaen, is dus onwettig verklaerd, en de dry gebroeders Droesbeke, van Nederzwalm-Hermelgem. die er zich op beriepen om op de kieslysten van 1868 behouden te bly ven, zyn er uytgeschrapt geworden. Den heer Gouverneur De Jaegher heeft zich tegen deze beslissing in cassatie voorzien. Ter staving van zyne voorziening riep hy eene cir culaire in van den 27 October 1819, van welke de bestendige deputaiie geene rekening hield. Het Verbrekingshof heeft den 29 Juny op deze belangryke reclitkwestie uytspraek gedaen. Het Hof heeft de denkwyze der Deputatie bygetreden, en bygevolg de voorziening des heeren Gouver - neurs verworpen. STERFGEVALLEN. DOOD VAN M. EDUARD DUCPÉTIAUX. Wy vernemen mot diep leedwezen het overly- den van den heer Ed. Ducpétiaux, den yvervol- len algemeenen secretaris van het catholyk con gres van Mecheien, den vaderlandslievenden en belangloozen burger, den voorbeeldigen christen. ffld Waerom spoedig zeg alles wat gy weet... Wie... wat was uwen man Ik zal t> alles verbalen, mynheer. Ik ben omstreeks veertien jaren geleden, met myne ouders naer Amerika gegaen. Zy hoopten daer ecu beter bestaen le vinden, dan in Wurlemburg, waer wy woonden. In de streek waer zy zich vestigden, woonden nog weynig men- 8chen. Van tyd tot" tyd kwamen daer nog meer land- verhuyzers. Ónder hen was ook eenen jongen mensch van vyf en twintig jaren maer hel zvvaer werk ging hem niet goed nf Toen niynen vader eens hel ongeluk had ztch zwaer te wonden, en wy allen, doodelyk ver legen, niet wisten wat le doen, omdat er geenen heel meester in den omtrek was, zegde Johan. dat hy wel kans zag om mynen vader te helpen, indien hy wel het wilde toestaen, want dat hy in zyne jeugd nog al in de gelegenheyd geweest was, eenige geneeskundige kennis op tc doen. Wy lieten Johan begaen. en liet gelukte hein myn vader volkomen te herstellen. Van toen afwerkte hy niet meer als knecht, maer vvierd, nu hier, dan daer geroepen, waer geneeskundige hulp noodig was. Hy bleef by ons in huys wooncn ieder hield veel van hem, schoon by ernstig van aerri was. Eyndelyk, nu twaelf jaren geleden, trad ik met hem in het huwelyk. Ik kreeg de bevde kinderen die gy hier ziet. Üikwyls heb ik hem naer zyne familie gevraegd, maer hv kwam daer nooyt regl voor uytslechts zegde hy, dal hy nog eenen ouden vader had, naer vvien ons zoontje op zyn verlangen Gotlhelf gedoopt is Van dien vader sprak hy dikwyls, maer schreef niet aen hem of kreeg ooh geenen brief van hem. Toen ik hom myne den man die gansch zyn leven en geheel zyn ver stand besteed heeft aen den dienst zyns lands en zyner ongelukkige broeders. Dit afsterven is een aenzienlyk verlies voor Belgien. Den heer Frans Van der Straeten, geboren te Gei.d den 15 mey 1786, eerekanoriik der Hoofd kerk van Geud, óiulpaslor van Nazareth, eu oud- pastor-deken van Deynze, is zaterdag godvruchtig in den Heer on lala pen. De prys-uytdeeiing aen de leerlingen van het kleyn seminarie te St-Nicolaes, zal donderdag 13 augusty, om 9 ure's morgends, plaets hebboti. M. Francisctis Claus, van Impe, student der catholyke Hoogschool van Leuven, komt \Qor den vereeiiigdeu jury van Gend-Leuven zyu exaem van kandidaet in wetenschappen af le leggen. Den heer Prudens L"nssens, van Weiteren, student der lloogeschool van Leuven, heeft, voor den gecomhineerden jury van Leuven Gend, het eerste exaem van Doktoer <u de regten, met het grootste onJevscheyd afgelegd. >1. Petrus De Vos, van Nieuwenliove, Jeet- lingvanhet pensionnael Sl-Lievin te Aeist, heeft deze week, zyn exaem van aeflveerding afgelegd als leerling hy de school van veeartsenykunde van den slaet le Brussel. Dynsdng morgend is er een Te Deum gezon gen geweest in de parochiale kerk, ter gelegen heyd van den verjaerdag der inhulding van Leopold le als koning der Belgen. De hurgeylyke en mili taire overheden woonden de pléglighéyd hy. De nationale kleuren wapperdeu op dé publieke gehouwen. Men schryft uyl Lokeren, 19 jtily DynsJag namiddag heeft een zwaer onweder boven onze stad gewoed. Zelden heeft men zulke harde donderslagen gehoord als dun; de gansche bevolking beefde, in het sombere vooruylzicht van groote rampen. Inderdaed, den bliksem is gevallen in het Wei'zenhuvs voor jongens; een klooster broeder en dry knapen zyn omvergeworpen deze dry laetslen hadden eenen zoo lievigen schok be komen, dat men hen stervend wapndeen men dien de hun de 11. Olie toe. Alleiigskeus evenwel, kwamen zy weder by; zy hadden geene wouden b'-komen. Een begin van brand aen het gesticht wiord door de hulp der huren en der pompiers spoedig godempt. De schade is gering. Den zondag. 5 july lest gingen twee Genle- naers. naer Sotteghem langs den yzereuweg van Heneg. Vlaend. Te Scheldewitideke rigtten zy zich, om zekere inlichtingen te bekomen, lot den statie oversten. Op hunne vraeg kregen zy lot antwoord Comprends pas; 'zy gingen tot den ondnehef. Dien gaf hun hetzelfde hescheed Cotnprends pas. Den garde-convooy was hun laetsten toevlucht, /ou men lo t gelooven, by dien was h«'t ook Comprends pas. In Gods naem! dan miier voort, den treyn in gestapt. die hen naer Gend moest terugbrengen. Daer komen 4 buylenlieden hunnen wagon binnen, en zetten zich neder. Den treyn ging vertrekken, toen een dezer aen de Gentenuers vroeg Maer we zyn hier toch op goeden voel. naer Geeraerdsber- gen? De goede lieden hadden 't ook buyten aen den garde-convoo.y gevraegd, maer dien had hen niel begrepen. Gelukkig dat ze nog by tyds uyt den wagen konden springen, of ze zalen te Gend nog eens zoo ver van de plaets hunner bestemming als te Scheldewitideke zelve Duert dien toestand nu nog niet lang genoeg? Te Scheldewmdeke, waer geen mensch Frunscli kent, slaliebeamblen plaetsen die geen woord Vlaemsch kennen, is zooals de Kolnischen Zcilung liet noem de, den Vlaming nootl/.uken een taelman te nemen in zyn eygen vaderland Het hof van appel van Gend heeft zich in algemeene vergadering vereenigd, om over te gnen lot de vorming eener dubbele lyst van kandidaten, voor de piaets van raedslieer opengevallen door de onlslaggeving van M. Van de Velde, kamervoorzit ter. Hel hof heeft eenpnriglyk aengewozen M. Le- lièvre, voorzitter van de reglbank van le aenleg en M. Van Acker, regler by dezelfde reglbank, als eersten en twheden kandidaten. Nog een treurig voorbeeld van het gevaer, te baden korts na geëten te hebben. Verleden zondag was den heer Karei De Jaegher, oudklerk van den notaris Blomme, te Lovendegem, en laetsl telegra fist in de standplaels van den yzerenweg van Eek- loo, zyne ouders komen bezoeken, le Lovendcgem- dorp. Na het noenmae! genomen te hebben, ging hy een bad nemen ut de Bi ugsclie vaert, naby de brug van Lovendegem. Nauwelyks in het waier zvnde, zagen de omstanders hem zinken. Men liep zynen broeder verwittigen. Dezen snelde 10e, sprong in de vaert en haelde den drinkeling lioven Het was te hiel hy gaf nog wel eenige teekens van leven en kon de 11. Olie ontvangen, doch bezweek wrJdra. Den 10 dezer is le (Jrsel een droevig onge luk gebeurd. Het 2 jarig kind van Jan Van de Walle, landbouwer in de Veidstraet, speelde met eene groote drooge boon, waervan het zich had verwondering daerover te kennen gaf, zeyde hy my, dat. hy tweemael geschreven, maer nooyt antwoord gekregen had. Op eenmael gaf hy, voor eenige ntaen- den, zyn voornemen te kennen met mv en de kinderen naer Duytsehland te gaen, om met zekerhevd te weten of zyn varier werkelyk overleden was. Wy verhueiden ons land en gingen op reys maer aen boord van het schip ontstond er eene kwaednerdige koort3, en mynen armen man wierd er het slagioffer van. Maer, zegt gy, gy had reden om te twyfelen of Slirbein wel zynen waren naem was. Waerom geef antwoord om Gods wil, gy weet niel hoe gy my foltert. Toen hy de dood voelde naderen, zegde hy Maria reys zoo spoedig gy kunt naer Saksen, onder zoek daer of mynen vader nog leeft, hy heette... Maer eer hy den naem kon uyfspreken en zonder my de wconplaets zyn» vaders te noemen, gaf hy den geest. De vrouw bedekte weeuende haer gelaet met hare handen. Maer had hy dan geene papieren, waeruyt gy den naem kondei opmaken Niets dan twee papieren, in eene vremde tacl ge schreven. Er was niemand aen boord, die ze lezen kon, het was latyn, zegde men en later heb ik uiemaud gesproken die ze lezen kon. Waer zyn ze? geef spoedig hier... dat ik ze zie, riep Gottbeir met slygeude aendoening. De vrouw haelde ze uyt den zak. en gaf ze aen den ouden man, die, schoon weynig met hel latyn bekend, die papieren erkende als bewyzen van afgelegde exa mina door Johan Meister, studon! in de geneeskunst meester gemaekt. De hoori stak het In2ynen mond» met liet noodlolling gevolg, dat het kind ervan ver stikte. Zondag avond is op den spoortreyn uyt filan1 keuberge naer Gend een ongeluk gebeurd. Op hel geroep brand in een der voorste l yluygen van dien treyn aeugeheven duur eenige onvoorzichtige», die in 't gedacht verkeer den dal ei- brand was, omdat eenige gensters vuer nvt de schouw vlogen; sprong oen heer P. De Pucpe, advocaet-generael bv het Beroepshof te Gend, nietlegenslaende de pogingen van eenige an dere reyzigers, die met hem in hetzelfde rytiivg zalen, om hein tegen te houden, van den treyn, nn viel in eenen gracht langsheen de spuorbaen. Dit gebeurde te midden der sparrebosschen van den lieer baron de Tilleghem, op ongeveer eenen kilometer al'Stands der statie van Sysseele, alwaer, gelukkiglyk, een treyn stond, die uyt Gend ge stoomd was. Het gebeurde vernomen hebbende, deed den heer Ryckaseys, bewegingsoversten der linren van Eekloo, onmiddellyk het locomotief aen eenen ba gagewagen hechten, ten eynde er den heer De Paepe in op te nemen. Op de plaets des ortgeluks gekomen, vond me daer reeds den heer ad'vokael Joos, die vergezeld van eenen treyywachter, den lieer De Paepe ter hulp bygeloopeii was, van zoodia den treyn le Sysseele stil hu id. Gelukkig dat er zich een geneesheer op den treyn bevond, zoo wy 't wel hebben, den heer Valcke, van Brugge. Dezen heeft in de standplaets van Sysseele de eerste zorgen toegebragt aen den lyder; wirn, naer hel schynl, liet linker been op twee plaetsen gebroken is. Men schryft uyt Audenaerde: De processie, welke zondag laelst, ter eere van den martelaer Jacops Lacops alhier is gehouden, mag eene der schoonste gerekend w orden, die wy se dert lange jaren alld r gehad hebben. In den stoet welken om o ure 's namiddags de Ste- Walburga- kerk verliet en met smack door de geestelyke ge nootschappen en coufierien met vele schoone groepen en verbeeldingen was samei gesteld, zagen de groote menigte inwoners en vremdelingen met genoegen Z. II, den bisschop in pontificael gewaed, met niyter en staf, d« zen schoonen godsdn-nstigen stoet volgen. Op de Groote Merkt- gekomen, ver- eenigden zich al roiifrerien en godsdienstige ver- eenigingen mei hare standaerden en Imehien voor het altaer, welk alilaer was opgerigl en van alwaer Z. II. den bisschop eene aenspraek aen de geloóvj* deed, en den pauzHyken zegen gaf. Daerria ver volgde de processie haren weg langs de Kynestraet Jezuielen-pleyn en Vryheydslrael naer de Ste-Wai- biirgakerk, en het was meer dan 7 ure des avonds, toen deze plechtigheyd was geeyndigd Men schiyl't uyt Antwerpen 22 july. Dynsdag heeft te Antwerpen eene moordpooging plaets gehad, ten gevolge van eenen aenval van ja loezie. Zie hier de zaek, zoo als wy ze, volgens góede inlichtingen, hebben leeren kennen Den gënaemden Devries. oud 19.jaren, cigaer* maker en baerdsche.erdersgast, woonende in de. Augiislynslraet, had, hoe joiig ook, sedert eenigen tyd zyne zinnen gezet op een meysje, Maria Lefeb< r oud 18 jaren, en giletmaeksler van beroep, woo nende in de Krommen-Elleboogstraet. De liefde van den cigaermaker wierd beantwoorddoel» dezer dagen was er breekspel gekomen en de ja loezie plaegde Devries. Gisteren achternoen ging Devries in gezelschap van eenen soldaef, gekend als Murinus den tam boer, naer den winkel waer Maria Lefeber werkte naby de Zirkslraet, denkeiyk om haer te gaen af halen. Door de woordenwisseling welke, ter dezer ge legenheyd ontstond, durfde het meysje niet meé- gaen en bleef op baren w inkel, tot dal zy door hare familie wierd afgehaeld. Doch Devries kwam des avonds by de wooning van Maria Lefeber aen, vvaer hy, omtrent 8 5/4 ure, zyne gewezen geliefde vond tiisscheii eenige andere meysjes. op den hoek der Krommen-Elleboogslrael en liet Schelleken. Toen Devries zich voor haer vertoonde, greep hy haer vast en sleurde haer eenige stappen het Schelleken op. wafcrna by haer regis en 'niks mes steken toebragt, onder aen het hoofd, op den rug, in de zyde, in den arm, acn den schouder ir.en spreekt wel van een tiental wonden. Maria Lefeber viel ten gronde ten gevolge van het bloedverlies en de pyn. Op het hulpgeroep kwam de weduwe Petit, die op het Schelleken woont, tnegeloopen om het meyske uyt de handen van haren aenvalier te red'len. Maer ook de we duwe wierd aen de linkerhand gewond, 't geen haer eenige dagen zal beletten le werken. Nu kwamen andere persoonen toegeloopen, onder andere vader Lefeber; dezen greep Devries by de kraeg en met behulp van andere persoonen bragt hy hem naer den amigo. Onder die aenhou- ding heeft Devries zich zelf eenige messteken in de keel toegebragt. die nog al gevaerlyk schynen tó zyn. On'middelyk wierd er een geneesheer gehaehf en uyt den amigo is Devries naer het gasthuys ge le Leipzig. Door aendoeningen van allerley aerd overstelpt, brak den ouden man in snikken uyt. Wal 3cheell u, mynheer riep de vrouw in verbazing uyt Maer in plaets van te antwoorden, trok bv haer en de kinderen naer zich toe, drukte allen aen ryne borst en riep God heeft my mynen zoon ontnomen, toen hy zi«ih in de armen zyns vaders wilde werpen... Vrouw, 'k beo den vader van uwen man... God heeft hem ons ontno men.. welaen dan, gy zuil myne dochter zyn... hom aen myn hert en omhelst my, vrouw, kinderen van myn eb ougelukkigcn zoon Het zal wel niet noodig zyn hel verder te verhalen. De brieven door Johan geschreven, hadden nooyt liet kleyne dorp bercyktzynen acngenomen naem Siirbelo ■was e»*ne omzeiling van Birslein, den naem zyner ge boorteplaats valsche schat mie had hem lang weder-- honden zynen ouden \ader weder op te zoeken, en toen hy daer eyndelyk toe besloot, vond hy op zyne reys de dood Tien jaren zyn na dien verloopen. Nog leeft den grvs- aerd, maer hy heeft zyn beroep vaerwel gezegd en is bereyd voor zynen Schepper te verschynen. Maria, de vrouw zyns zoons, eert en bemint hem, gelyk liy verdient. Hare dochter is reeds gehuwd en woont niet haren man, den icgcnwoordigen doctor, te Birslein, by den ouden Gotlhelf in, die zyne hoogste vreugde vind in zynen zeventigenjarigen naemgenoot het sprekend evenbeeld van den diepbetreurden Johan.

De Denderbode | 1868 | | pagina 2