Eene slrafuylvoering. Z1 hebben z'al decssem van 't zwart manneke, nltyd gereed om te lieden en te lasteren, altyd gereed om de historie te vervalsclnm en den geest hunner lezers te verdraeven. Die broodschryvers hebben gedaen met de historie van Pater Loriquet, juyst 't geen ons Verbondsknoeyerke gedaeu heeft met liet valseh sermoen van den heer deken van Bastogne, met de zoogezegde decoratie van den heer deken van Poperinghe, met d'historie der oude universiteyt van Leuven, met d'historie van Ulrieh de lfulten, met Damhouder en met vyfen twintig andere dingen, waerover wy 't prul- Sctiryverke plat geslagen en lot eene scbandelyke vlugt gedwongen hebben. Nu, dit verwondert ons niet, als eene over- tuyging maer alleen berust op oorden, dan mag men er alles van verwachten. Wiens brood men eet, diens woord men spreekt. Maer een oogen- hlikske, ventje, wy zullen eens een beetje met u klappen, doch pas op uwe ooren, want den Denderbode gaet er naer pakken en steek gy ze niet wel weg, ge zyt ze kvvyt, want nu gael het toch te verre- Om onze geschiedenisscliryfwyze te kritike- ren en alzoo den importanten te konnen spelen, haelt het knoeyerke eene zoogezegde zinsnede aen uyt de geschiedenis van Vrankrykdoor Pater Loriquet, Jesuit, welke geschiedenis wy, volgens "t knoeyerke, sterk hebben uytyebaet? Maer ten drommel, wat is er van die geschie denis, onnoozel seluyverke, waeruyt gy zoo maer stout weg 'de volgende, historievervalscheiide, zinsnede trekt: M. de Marquis van Buana Parte, opperbevel- a hebber der legeren van zyne Majesteytverwind de i Rhyn en een deel van Italië Hebt gy die geschiedenis gelezen Hebt. gy die zinsnede daerin gevonden Is uwe aen baling juyst? Gy zult JA zeggen, maer zult gy uwen JA kon nen bewyzen Wy zullen voorop NEEN zeggen doch onzen NEEM zullen wy bewyzen gelyk twee en twee vier doen. Nu,daerwy geeru dediscussie op baren tf'aren grond hebben, en het publiek be lang beeft fre weten wie van ons beyde den ver- valscher, den leugenaer, den opinieverleyder, den volksbedrieger is, dagen wy u stellig uyt ons de editie, het jaer en de bladzyde van de histoire de France door P. Loriquet, waeruyt gy de beroe- ffène zinsnede zegt getrokken te liefebeu, te laten kermen. Niets is gemakkelyker, in eene enkele druklinie kont gy onze uytdaging beantwoorden, at en zal u dus niet veel studie kosten. Wy wachten dus'vooraleer wy de discussie dieper intreden, want wy laten ons niet geern appelen voor citroenen verkoopen, byzonderlyk niet door gasten die veel van hunne weerdigheyd spreken en ons durven beschuldigen de historie to vervalschen. Dc zitting van 24 July laetst, is zonder tegensprnek deze welke tot den dag van heden, aen de liberale kliek, de pynelyksle en bloedigste wonde toegebragt heeft, en noglhans hadden die mannen zich aen de schitterend ste triomf verwachtJa alles was in gereedhevd, al hunne batteryen stonden in order, en al de tmuyn- blazers welke zy nog ten hunnen besoiiikke hebben, waren bvgeroepen om eens den vollen teugel hunner vreugde te vieren De banken zaten vol, en vooral ver dient de familie van onzen Burgemeester hiervoor eene byzondere melding, want men bemerkte er onder an dere, zyne» sohoon-vadér, zyneu broeder, zynen zoon, en veel neven en kozekes, C'ctail comme un bou<iuc1 de flours Toutes de la mème couleur. M Van Laiigenhove den grrrrooten redenaer in do grrrroote omstandigheden had het op zich genomen de bataille te beginnen. Maer waer uyt sproot dien buytcngewoonen heldenmoed welken de minderhevd bezielde Waerora werd die zitting met een zoo groot verlangen verwacht? Zoo als het M. Lienart in het "begin deed bemerken, 't was omdat zy hoopte de majorilé aen mond te stoppen welke aldus op hel on verwachts aengevallen, den moed in de schoen zoude hebben laten zinken, te meer omdat zy ze verpletterd denken onder de moeyelyke omstandigheden waerin zy verkeerd. 'T is die handelwyze welke M. Lienart schandvlekte onder den tylel van LAFHEYD en dit woord door >1. Lienart zelf herkend als niet parlemen taire zynde is noglhans de juysiste. de gegrondslc en meest verdiende benoeming van het gedrag 't welk de liberale raedsmannen in de zitting van 24'tcn lretst gehouden hebben. Gedurende de lezing van het rapport 't welk M. Monfiis opgemaekt had, aengaende den budget, kon dezen die een aendachlig oog hield op den Burgemees ter, bemerken, hoe hv van litsschen de plooyen van zyn frakske eenige blaren papier futselde, aendachlig overlas, en men zou gezeyd hebben nog eens over keek om, even als de jongens voor de school, gansch zyne les goed van buyten te konnen opzeggen. Als M. Monfiis gedaen had, verliel M. den Burgemees ter den Presidenlszeiel, fronste zyne wenkbrauwen, vreef zyn en toupet omhoog, en de borst vooruyl, begon hy zyn fameus discours af Ie lezen gelyk nen hoornblazer die zyn stukske muziek op zyn instrument "gehecht heeft. Decs discours ofschoon hy er weken en maenden, op geknocyd, gezweet en gezwoegd hadde, was noglhans een factum zonder samenhang, onver- staenbaev voor den grond, en gelyk straetklap voor den vormmaer het wierd afgegeven op eene» zoo schal ken eharlalanstoon, dat wy maer eenen mensch kennen die hem nemen kan, en dien mensch is den grrrooten Jeff van Aelstllv wierd ondertusschen toegejuychl, dit verstaet men., door de liberale lofbazuyners, die meenden 1ie.ni aengenaem te zyn Maer den grroolen Jeff heeft later ondervonden dat er geene roozen zonder doornen zyn, en dat veel geklap, veel gebaer, met armen en heenen, immers onnoozel pupliek poesjenel- lenspel toch moeten belaeld worden als er geen kruym achter zit. Nu, denman zette zich neder zoo koiitènt van zich zeiven, alsof hy g'heel de klerikale meerder- heyd met eenen keer had ingeslikt en als ging hy die op zyn gemak digéréren. Ongeloovelyke zaek! Jeff dien slimmen Jeff Wist niet, •och ariiv. dat de hitsige aeKvallen waermede 'hy zyne vermaerde redevoering opgevuld had, eene betaling evsobten, en dat hy eene strenge betaling zou hebben ai" te doen met de klerikale racdsleden. De tegenwoordige .liberalen welke verstand hadden, verslonden maer al te wel. dat de weêrvraek niet mogt nylgesteld zvn, en reeds weymg verheugd en slecht voldaen over den mageren discours van den Burgemeester, welken men hun van vooraf onder zbo. sebitteiende kleuren bad algeschil- derd, zalen zy benauwd voor bunnen Jeff, legen dat de vlneg neder zou storten welke hy zoo roekeloos en on bezonnen boven zyn burgomeeslerslioofd kwam te irek- beu. Hy had het vuer ontsteken en het brandde. MM. Monfiis - n Lienart raepten dapperen gretig de hand schoen op, w.jlke M. Vail Langenhove lum zoo onbehen dig kwam aeutebieden en wierpen hem en g'heel zyne verstomde klink, de hardste en verplelterendste vvaer- heden naer hel hoofd. Noch nooyl voigens on» heelt M. Lienart met meerderen scuaek, met meerdere kunst gesproken, nooyl was hy bezield mei groolere grmoeds- bewegingen, nooyl waren zyne woorden zoo treffende, zoo krachtdadig, 'zoo uvlgekozen, en nog nooyl zalen zyne aanhoorders, als geboeyd en doorzyne welsprekend- heyd meegesleepl, aendachliger te hiyslere», zoowel wanneer hy met klaerheyd en juyslheyd de eyfferkwesiie behandclJe, als wanneer hy don Burgemeester en zyne poliliek onder hel gevvigl van zynen scherts, of van zyne veronlweerdigingIer uederdrukle. Gedurende vyf kwartiers heeft hy de aeuhoorders waervan 9/10, mannen waren welke zyne politieke aerisvyanden zyn, als ge nageld op de banken gehouden, en zy die mei geene vriendelyke inziglen de zitting kwamen bywoonen, zalen slil, en hel magtig woord van den jongen maer reeds zoo verdienslvollen redenaer, hield hel minste gedruysch uyt de zael verwyderd. Niel eenen die roer de, niet eenen die den mond durfde openen om te onderbreken, en M. Lienart eyndigde zyne rede in het midden van de grootste stilzwvgendheyd, en bekwam alzoo den grootste» uvlslag welken bet woord te vvege kan brengen, 'l is te zeggen den mond stoppen zyner heetslo politieke tegenstrevers. Gedurende deze redevoering zat Burgemeester Van Laiigenhove in zynen zetel geplakt bleek afge mat, en verslagen, met bedwelmde oogen, en in de gesteltenis van eenen mensch welken men aen den ondersten trap van de galg nog een vveynig lael rus ten I i Met moeytc als M. Lienart aen het eynde zyner rede gekomen was. konden den Burgemeester en zynen schepen, een vvcord uylstainclen. Zy hadden gedroomd, en waren nog gansch onder den indi uk van de pyne- lyke dingen welke zy in hunne droombeelden gezien haddenzy hadden oogen maer zagen niel, ooren, maer hoorden nifet, nen mond om te gapen maer ggggaepten bykans niet. Zy wisten nog wel dat zy naer de zitting gekomeu waren, om lauwers te plukken om gekroond te worden met de geurigste en schoonste hloemekes, maer zy konden niel versteen hoe die zachte, zoele roozekes zoo m eens in harde stekkende doornen konden veranderd zyn. Welke verwarring welke te leurstelling liberalen van Aelst, jongens, 't was den slag van Waterloo vrydag eb 1 ja dat was het en den genadeslag, den grrrooten Jeff toegebragt als grrrooten redenaer ia grrrroote omstandigheden, was het gevolg daervan. Dusdanig was de zitling van 24"1"' laetst, zy begon kalm en eyndigde met eene schrikkelyke dondervlaeg. Ieder een verstaet van zelfs hoe kolérig die kalanijes waren als zy nat van schaemlezweet uyt de zael kwamen ge kropen, zoowel omdat den Burgemeester en De Ryck geen woordje gevonden hadden om te antwoorden, en alzoo hunne ooren in hunne voile lengte geloond hebben, als om hel edel- en- kloekmoedig gedrag der heeren Monfiis rn Lienart, gedrag te edel-en-kloek moediger omdat M. Lienart en Monfiis in de zaek niet pcrsoonelyk gewikkeld waren, maer er slechts tussohen gekomen zyn om hunne vrienden te vreken, en met hen de kiezers welke hen hunne slem toebetrouwd hebben. Die heeren mogen zich van wege de verslegene kliek aen alle slaoh van spot- en-,schimpredens verwachten. M. Lienart byzonderlyk zal misschiens nog meer als te voorn is het mogelyk, aen hunne laffe beschimpingen blooigeste/d zyn. maer gy moet welen klare verlichters en gioole redenaars, dat zoo als het den Denderbode u reeds meermaels gezegd heeft, hoe meer gy dezen heer en met hem al du andere klerikale raedsleden, vvaerop gy uwe biltere ga He «ytspuwt, lastert en be spol, hoe meer gy aen het publiek doel zien dat gy die acht en vreest en dal gy weet welke ware en groole diensten zy aen hunne party bewyzen. Nog iets Men ver haelt dat eenen liberael, en dal nen harden, zegde, als hy de zael verliet Het ware sakkermniel dal ouzen Burgemeester maer eens alzoo afgerammeld wierde Hisschen vier oogen, maer in 't bywezen van gansch onzen boel door onze zorgen te samen verzameld, 't is om nooyt meer op te stacn. (Dat is nog al verstandig gespro et ken.) Wy zullen de occasie hebben om nog terug le lceeren op de redevoering van Al* Monfiis en Lienart, ten cyrnle de kiezers te onderrigten byzonderlyk nopens dat'decl waerin zy handelden van de financiële belangen der stad. Van daeg hebben wy slechts een algemeen overzigt willen geven van hetgeen men komt le lezen. Den vastenavond van 1867, welken zoo schoon en belangwekkend was, dank en dank alleen, aen de ldyslerryke Kavalkade der Bokkemyders, heeft aen d'Aelstersche liberale lichters gelegen- heyd gegeven, om nog eens hunne vriendelyke inzigten te laten zien, en hunne manier van han delen, (mogten zy te laten bevyonderen. Zy hebben de edelmoedige jongelingen welke zich met de inzameling .en uyldeeling der penningen voor den armen, wilden belasten, voor de regt- bank van Dendei monde gedaegd, om rekening over hunne handelwyze te geven. Bravojam mer toch dat zy zoo leelyk van de brugge in het water getuymeld zyn. De regtbank na hunne onnoozele prulredens aenhoord te hebben, heeft ze verworpen, en de aengeklaegde van alle ver- pligting van wedergave der geeyschte penningen ontslagen. De liberale vervolgers staen te kyken met nen neus zoo lang als den steert van nen ezel, en de deftige Bokkenryders mogen nu, op hunne beurt, zeggen Proficiat weerdige liberale verlichters G'hebt de penningen al, jongens..... Men leest in de Union van Parys: Brieven uyt Brussel verzekeren, dat het stelsel der marschveerdige wacht in Vrankryk aen Belgie is toegepast geworden. Gy zult zien dat de zucht tot namaking zal eyndigen inel Belgie in 't verderf te storten. Le Röj s'amüsk. Den Koning en de Ko ningin hebben reeds drymael de groote foire be zocht. En waerom niel Er gaen daer zooveele groote kinderen. Telkens dat den Koning op het Foirepleyn verscliyntinaekt hy revue over de barakkengasten, die in groot tenue op de toon- piank verschynen en de Brabangonne buggelen, dat het klinkt. Om vier honderd acht en zeventig Brabanc-onnes te booren van een barakkenorkest, ja daervoor moet men harde ooren hebben. Volgens d it men verzekert, is er de verledene week, in eene der dreven van 't Park, le Brussel, binst den nacht, een nieuwgeboren kind van liet vronwelvk geslacht le vinden gelegd geweest, het welk inen opgenomen en naer hel hospice heeft gedragen, terwyl dat de politie zich tot de ieve- rigste" opzoekingen overleverde om den dader of de daders van deze pliglige verlating te ontdekken. Het is te verhopen dat hare opzoekingen niel vruchteloos zullen zyn. Den 27 dezer 'S avonds omtrent elf uren, is eene soort van springbom, door een onbekende hand geworpen, voor de kapel van het II. graf van O. L. Vrouw, uaby de hoofdkerk van St Baefs, ont ploft. Met den schok zyn er dry ruyten gespron gen. Den nachtwaker onmiddelyk ter plaels ge sneld, heeft den pleger van dit feyt niet kunnen ontdekken: voor de bidplaets loell men nog eenige stukken van de brandende prop gevonden. Zaterdag voormiddag is er uaby de statie van Mechelen, eenen konvoywachtrp van het kon- voy gevallen en op den slag gedood. Het parket van Brugge, heeft zich gisteren naer Zwevczeele begeven, om een onderzoek te doen over eene vergiftiging, op een kind van 15 maen den gepleegd. Den 18, om 1 ure 's namiddags, heeft men te Ge'uwe, uyt eenen gracht vol met water, het lyk getrokken van den genaemden O. De Witte, oud SI jaren, ongehuwd, geboren te Sladen, dienst knecht te Moorsele, die aenstonds na geëten te hebben, gaen zwemmen was. Uynsdag omtrent 4 uren namiddag, is den genaemden .1. Laiidon, oud 22 jaren, dagloouer te St-Eloy-Vyve, versmo »rd terwyl hy in de Leve een bad nam. Zaterdag morgend is de Vryuagmerkt en de omliggende straten in verwarring gesteld geweest door eene jagt achter eenen beurzesnyder. Eenen diet er in gelukt zynde aen eenen boer eene beurs te ontnemen die eene som van 200 franks inhield, wierd opgemerkt op het oogen blik wanneer hy de merkt ging verlaten. Aenstonds stolde de menigte zich achter hem en heeft hem achtervolgd. Wy welen niet of den diefaenge- iiouden is. De peerdemerkt, gezegd van Sint-Jaeobs, die zaterdag in de slad Brugge gehouden is ge weest, was nog al wel voorziennier. telde er 321 trekpeerden die van 50 tot 900 franks ver kocht zyn geweest 213 veulens die men van 200 tot 800 franks belaeld heeft en 114 kachtels wier pryzen veranderen lusschen 7o en 550 banks, Omtrent de helft der le koop gestelde peerden is verkocht geweest. Den heer B. De Wulf, van Brugge, is in beroep gegaen legen het vonnis van de regtbank dier stad, waerbv hy lot eene inaend gevangenis word veroordeeld. Een yselyk dtama heeft dynsdag placts gehad in de omstreken der Brouwersvliel te Antwerpen. Den genaemden Vandenbosch en Zeilmans, semp- pers van beroep, ontmoetten elkander, omtrent middernacht in eene herberg, legen deze vliet ge legen. Deze beyde mannen koeslerden eenen doo- delyken liaet legen elkanderwelken hieruyt voortsproetdat de vrouw van den eersten vroeger betrekkingen met den tweeden had gehad. Het duerde niel lang, of beyde waren hevig aen 't twisten, en van woorden zou men weldra tot daden zyn overgegaen. indien de policie niet ter plaetse ware gekomen om een eynde le stellen aen het krakeel. De. heyde mannen wierden door de politie naer hun vaertuyg gebragt. Om 1 ure nqgtans had Zeilmans zich wpder op de brug der Brouwersvliel begeven, en ging op de yzeren slaef derzeiv« leunen. liet duerde niel lang of Vanden Bosch kwam hem hier vervoegen. Welnu schreeuwde dezen hem toe, nu moogl gy slaen als gy durft Op deze woorden trok Zeilmans een mes uyt den zak, terwyl hy riep Dal 's een Bragt hy zynen tegenstrever eene geweldige messteek toe in de bil, boven de knie, en, zyn nies terugtrekkende, ver orzaekte aen zyn slagtoffer eene gapende womde toe aen den buyk Zeker zou den rnoordenaer zyne legenpartv ge heel en al hebben afgemaekt in geval de politie niet voor de tweede mael lusschen beyde getreden was. Den schuldigen nam de vlugt, en wierp zich in de Schelde, waeruyt men lieden morgend zyn lyk heeft opgevischt. Vanden Bosch wierd naer het gasthuys overge- bragt, waer de geneesheeren bestaligden dat zyne wonne wel ernstig maer niet doodelyk was. Vanden Bosch is 28 jaren en geboortig van Tetnsche Zeilmans 2o jaren en herkomstig uvt Holland. Eenen bakker van Audenaerde, heeft de ver ledene week op de merkt, dier slad twee hekloliters roggp van den nieuwen oogst gekocht, welken ieder 79 3/4 kilos wogen. Den mulder, welken dit graen heelt gemalen, zegde nooyt zulk schoon graen ge zien te hebben, daer er bloem zoo schoon als tar webloem van is voorlgekomen, het welk doet zien dat onzen roggenoost dees jaer niets te wenschen laet. Een schrikkelyk ongeluk is zaterdag mor gend, omtrent 9 uren, in 't binnenste der slatie van Kortryk voorgevallen. Gedurende de. bewer kingen eener macliien, is eenen werkman door de wielen gepakt en is arms en beenen lelterlyk afge sneden geweest. M. den onderpastor Eoulon is onmiddelyk ter plaels gesneld én heeft hem de H. Olie gegeven. Naer hel hospitael gedragen, is hy eenige oogenblikken daerna overleden Dezen ongelukkigen heette Frans Lievens en was te Scbendelbeke geboren. Een ongeluk, dat men wel doet van aen te slippen, by deze groote hitte, is donderdag voor gevallen te Anderleusdry koorenpikkers den brandenden dorst willende lesschen die hun- ver slond, hebben de onvoorzigtiglieyd gehad van eene krnyk bronwater uyt te drinken, en zyn door eene sehielyke dood getroffen geweest. Woensdag heeft er in eene kleyne herberg, op den hoek van den Oever en hel Schelleken, in den Boer van 's Gravenwezel, vierde wyk, een belreurensweerdig geval plaels gehad De" byzon- derheden die in het publiek verb id worden, zyn zeer verschillend doch ziehier wat wy na goede inlichtingen, hebben vernomen Den genaemden iMane Mortelmans leefde sedert eenigen tyd in oneenigheyd met zyne vrouw, het geen meer dan eens tot slagen deed overgaen. In den morgend van woensdag zegde Mortelmans aen zyne vrouw, dat hy uytging om werk te zoe ken. Volgens het schynl kwam hy omtrent den middag in min of meer dronken toestand t lmys. Hy was in gezelschap van den baes uyt de herberg. Zyne vrouw stond gereed om uyt te gaen, met een blikken eerner aen den arm. Op eene woordenwisseling die er ontstond, volg den twist en slagen, en de vrouw moet den man zoodanig met den eerner afgetroefd hebben, dat dezen als dubbel ineen was van den anderen kant betaeide dén man die slagen dubbel terug. De vrouw verkeerde in groote gramschap en deze was zoo huvig, dat men huer naer boven op haie kamer dragen moest, ulwaer haer geestelyke en genees kundige hulp wierden toegediend. De policie was ter plaetse. YVy weten niet of de vrouw overleden is. Den vechter van instructie en den procm ein des konings zyn ter plaets gekomen, en dewyl Morlelmans voorloopig is aengehoudeiv, word de zaek onderzocht. Wy bepalen ons by déze inlich tingen en wachten de werking der justicie af. ScHRiKKELYRh'N brand. 41 huyzen in asschen gelegd, ter gemeente van Sle-Maria, dist rikt van Elalle. Den Echo du Luxembourg kondigt het volgende telegrapl.isch berigt al: Sle-Maria, 4 uren namiddag. Heden zaterdag, ysselyken brand, 8 uren 'smorgens. Geen water. 41 huyzen gebrand. Niemand verongelukt, ook geen vee. Men leest in de Gazelle de Mans: a Wy vernemen met genoegen dal de werksta king overigens weynig belangryk welke in dry kool puit en van de Borinage was* uytgeboisten, geheel ten eynde is. De arbeyders hebben overal liet werk herval. Laten wy hopen dat de rnyn- werkers voorlacn zoo gemakkelyk hel oor aeu slechte raedgevingen niet meer zullen leenen. Voegen wy hier nog by, dat in de dry putten waer werkstaking heeft plaets gehad, de arbeyders elf dagen op de twaell' werken, en dat het gemid delde dagloon 5 fr. is, en niet 2 l'r. 73 c, gelyk men beweerd had. In eene wedding welke dezer dagen te Char- lerov heeft plaets gehad, heeft zekeren Dupont 1,302 mossels geëic.n. Deuzellilen persoon wilde dan nog voor 50 IV. wedden, dat hy er onmiddelyk nog 300 zon geélen hebben. Niemand heeft dio wedding willen at-ngaen. Men vertelt versciieydene anekdoten van dien grooten eter. Hy was eens gelast met eenen brief te dragen by eenen landbouwer. Ik moet my voor eenige oogen blikken verwyderen, zeyde den pachter, de hesp stael daer en gy moet ze niet sparen. Als den pachter terug keerde, bleef er nog den kunyst van over. De hesp woog 13 kilos Men schryfl uyt Bernissarl: Eene droeve gebeurtenis is diep onze gemeente komen trelfen. Den 7 dezer inaend was de zoon van eenen eerlyken landbouwer, L. Cornette, in eenen beerput gedaeld om er den inhoud van te ontroeren. Zich oiigemakkelvk gevoelende, en. niet denkende zyne onpasselvklieyd aen de verslikkende uytwaseming toe teseiiryven die uyt den pul kwam, vroeg hy penen druppel welken zyne zuster hem bragt, er'i zette zynen arbeyd voort, inweêrwi! der aendrin- gingen zyner ouders. Maer nauwelyks had hy denzelven hernomen dat hy achterover viel. Zyne zuster, die zich naby de opening van dei» put hield, hoorde niets, maer de klak van haren broeder ziende boven dryven, en dezen geen ant woord gevende op haer geroep, riep zy om hulp. Op deze gesch ree uwen kwaiu nu den vader toe- geloopen en dezen zonder het gevaer te berekenen» sprong in den beerput om zynen zoon te redden. Reeds had hy hem vast en bragt hem aen de mon ding des puts, toen hy op zyne beurt verstikt, op T punt was van slagtoffer zyner vaderlyke ver- knochtheyd le worden zynen kostelyken schat ontsnapte hem, en hy viel zelf ten gronde des. drekpnls- Inlusschenlyd waren eenige geburen loegfloopen die ei' in gelukten vader en zoon bey- den byna levenloos uyt le trekken. Dank aen de zorgen van M. den doklor Giimon, is den vader heden aen 't genezen, maer zyrn-n ongelukkige» zoon is den 17 bezwek"», in weérwii van al de poogingen der l<unst en verkleefdheyd. In <le l.ielsle tydingen van liet fransch dag blad de Liberlé. leest men hel volgende Onzen korrespondent van Londen, stipt ons het volgende feyt aen, dat onze aenducht verdient. Den doktor Pusey, den oversten der fraktie van de anglikaensche K'-rk die zynen naem draegt, komt liet anglikaensche geloof te verzaken en zich tot het rooinscli calholicismus te bekeeren. Dit voorbeeld is onmiddelyk gevolgd geweest door den bisschop van Salisburg, den doktor Hamilton, die zich insgelyks tot het calholicismus heeft bekeerd, van eene jae.rlyksche inkomst alziende van 5t00ft ponden sterlings. BUYTEi\LAi\DSCH NIEUWS. Een berigt uyt Londen stipt een artikel aen den Morning-Post betrekkelyk de geruchten wel ke geloopen hebben over de beweerde tolverhande- lingen en andere lusschen Vrankryk, Belgien eo Holland. Den ministerieelen tolk verklaerd dat d^ze geruchten niet genoeg zyn gelogenstraft ge weest, en hy voegt er by dal indien de ontwerpen tot den welken zy betrek hebben, moesten dreyge» zich te Verwezentlyken, Engeland en de andere mogendheden zouden verpligt zyn er zich tegen te stellen. Gelyk men zich nog zal herinneren, was té Hoornen in de maend October van verleden jaer eene pooging gedaen om de kazern Sermstanie in de lucht te doen springen en was die pooging ook gedeellelyk gelukt. Dezer dagen is het pioces. tegen de schuldigen afgeloopen. De sacra consulra heeft vyf hunner ter dood veroordeeld onder dezen behoort eenen voormalige» pauzelyken arliL leur. Verledene week zouden deze vyf veroordeel-- den in den Engelenburg door den kop geschote» geweest zyn dit is even wel niet geschied, zoo dat men verwacht, dat den Paus hunne straf in levens lange opsluyling zal veranderen. Uyt Fernabuco word van 27 juny hel volgen de verschrikkelyk ongeval gemeld: Het nederlansch bi igatynschip Fennechxna, kapi- teyn Koetze, 't welk den 19 jnny van Monte-video met eene lading gedroogde stukken ossenvleescb le Fernambuco. is aengekomen, berigt dat, op de» 18 moy, eenen der matroozen, den eersten stuer- man en de klok vermoord had, vervolgens den kapiteyn en den tweeden sluerman in de kajuyt opsloot en het bevel over liet schip aenveeidde, en de twee andere matroozen noodzaekte zyne beve len te gehoorzamen. Vier dagen later, na dat den rnoordenaer, uytgeput van vermoeyeius en by ge brek aen de noodige rust, in slaep was geraekt, wierd hy door eenen der beyde matroozen afge maekt, die daerna den kapiteyn en den tweeden sluerman weder in vryheyd stelde. Uyt New-York word ter telegraef gemeld, dat aldaer de hitte zoo groot is, dat den 21 dezer 40 persoonen door zonnesteken overleden zyiu

De Denderbode | 1868 | | pagina 2