22'1 Jaer. Zondag', 9 AiiguslV 1U(>8. VERTREKUREN UYT AEEST l\AER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN: VOO It, RIXXEX EX XA IIE T PROCES Voor hel proces Binnen 't proces. SALVATOR. Dend. 5-20 7-20 8-30 12-25 3-13 6-20 8 Genii, («-OS vrvdaa) 7- 6 E 8-34 8-55 12-25 Lokeren 5-20 7-20 8-36 12 25 3-13 6-20 12-ili 3-17 6-20 6-41 9-26 Brussel. 8-0" 8-35 lï(i 23 k1) 9-43 11-58 12-22 f Brugge, Oslende, (E 7 06). 8-55 12-46 6-il 2-50 5-48 E (I* 2e 3F Id) 5-53 8-33 8-5") Ooorilyk, Kortrvk, Moescroen, Ryssel (langs Meel). 5-9.0 7-20 8-00 8-35 E 2 3 kl.) 8-36 fiend) 7-U0 (EDoorn. uitg.) 8-55 12-46 3-17 9-43 E 11-5S *2-5" 3-13 5-53 6-20 8-55 E 6-41 Anivv. 5-20 7-20 8-00 8-35 E 8-30 9-43 E 11-58® Doorn Ryss. (langs Alh) 8 00 0-00 Aih 5-53 2-5" 3-13 5-53 6-208-55 E alleenl. lot Korlrvk Zaterd. Zond. en Woensd. I.euv. Tliienen l.uvk Verv. Landen. 5-20 (7-20 Ninove, Geersb. Ath, 6-10 8-00 11-58 2-50 5-53 8-35 E) 8-36 9-43 12 22 3 13 (6-2" E le2*kl. (8-55 Ninove.) van Thieuen) |S Bergen, Quiévrain, 0-1 f. 8-00 11 58 2-50 5-53 VAN ANTWERPEN NA ER: Lokeren, fiend, 5-00*7-30 9-00 11-00 2-00 4-00 E 6-00 7 30 VAN GENU NAER Lokeren, St-Nicolaes, Antwerpen, 4-40 7-20 9-30 10-50 2-30 4-20 5-35 8-15. Te Lede slaen al de konvoys uylgcnomcn de Expres. Te InEGF.M en Santbergen siaen al de konvoys. Te Gyseghem staen stil al de konvoys. Te Denderleeuwstaen al de konvoys uytgen.de vertrekken van Rrussel 6-30 8-15 12-06 6-00 0-00 en nvt. Aelsl 8-35 5-38 5-48 0-00. Vcrirekurcn uyt Denderleeuw naer Brussel 8-11 8-59 12-10 2-58 6-05 9-02 9-07. ('iilque Siiiiin. 6 FRAi\K™'S .IAI5RS. VAN I. OKER EN NAER Dendermonde, Aelst, 7-05 9 10 11 00 1-55 5-00 7-30 Ninove, Gecraerdahergcn, Alh, 7-05 11-00 1-55 0-00 5- ■00 7-30 Ninove VAN ATH NAF.R Geeraerdsh, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-55 10-30 1 -45 4-36 7 50. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. Brussel Hang Denderleeuw) 6-55 10-30 1-45 4-86 7 50. Gend, Brugge, Osteude (langs Aelst). 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. van Ronssc naer Audenaerde, gend. 8-05 11-25 3-20 4-25 8-22 VAN BRUSSEL NAER Aelsl, Gend, 6-30 E 1 2 3 kl.) 7-30 8-15 11-20 12 06 2-10 5-15 6-00 8 20 Ninove. Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw), 7-30 11-30 2-10 5-15 (8-20 Ninove VAN DENDERNONDE NAER Brussel (langs Aelsl) 7-30 11-33 00-00 2 "4 5-30 8-00 Aelst 7-35 9 55 i l 33 00-00 2-24 5-30 8-00 U-U0. Xl^" VAN braine-le-comte naer: Engliien, Geerardsb, Soitcgem, Gend, 6-51 11-04 4-07 7 55 van gend naer Soltegcm, Braine-!e Comte, 6-10 0-00 3-25 0-00 AfcLST, DEN 8 AUGUSTY 1868. Sedert eeriigen tyd hield de liberhatery ziclt in het donker bezig niet eèrie vervolging te smeden tegen* eenige hoofden der calholyke party onzèr stad. In den beginne waren liet slechts doffe geruchten, dobbélzinnige insinuation, liey- nieiyk lastervenyn. Vervolgens kwam men tot kla- ve beschuldigingen van siemomkooping ten laste <Ier lteeren advokaet Van Wambeke eti notaris Verbrugglien dezer slad. L)e liberhatersbladen namen die geruchten en beschuldigingen te haet om gemelde lteeren te bezwalken eti ze voorop hatelyk te maken by den jury die hun moest oordeelen, Deze doen- wyze, waertoe de liberliatersdrukpers alleen be- kwaetn is, laten wy ter beoordeeling van alle -deftige lieden. Dan, deze bescliuldigingen kwamen hier op neèr MM. Van Wambeke en Verbrugglien zouden, in november 1806, dus na de gemeente-kiezingen van Aelst, borge geteekend hebben, namens bet kieskomiteyt, voor eene som van 600 fr. geleend aen zekeren P. Boeykens. bakker te Aelst, en zyne huysvrouw, Maria Beeckman, die mede- besclmldigd was de stem van Boeykens voor gezegde som verkocht te hebben. Die beschul diging zou namejyk blyken uyt dit borgteeke- niiigsstuk in maert 1868. door de koophandel- regtbank van Aelst aengeslagen en aen den pro- kufeur des konings van Dendermonde toege zonden. 'T was in deze omstandigheden dat MM. Van Wambeke, Verbrugglien en de echtgenooten Boeykens door de raedkamer van Dendermonde voorde kamer-van inbescbuldiging-stelling en door deze voor liet assisenhof verzonden wier- dert, onder de betigting van kiesomkooping en stemverkooping. Na die inlichtingen, blyft er ons nog rekening te geven van hetgene" er maendag in bel assisen hof is voorgevallen. Assisenhof van Oost-Vlaendêrf.n. Zitting van den 3 augusty 1868. De znel is met eene talryke menigte bezetniet alleen de voorbehoudene plaetsen voor de leden der balie, maer ook de tribunen van het publiek zyn gansch ge vuld, een bevvys van bet groot belang dat men stélt in deze zaek, de eerste van dien aerd die voor een assi senhof'dezes lands word opgeroepen. Op eens bemerkte zy, niet verre van zich, eenen paei, w'aêraen een klokje hing, waei mede de ver dwaalde ol' door den sneeuw overvallen reyzigers het" nooclsevn geven. De moeder zelle haer zoontje aeiïom aen de koord van het klokje te geraken, ten eynde le luvden. Het van koude bevende kind deed eenige slappen, doch schoof uyt en wierd door den sneeuw overdekt. Alsdan sleepte de on gelukkige moeder, met ha'-r zielloos dochtertje in hate band Gelukkig, noglhans, gaf het klokje eenigen klank een der honden, Niger geheeten, hoorde dit. verliet lings hel klooster en kon het knaepjè redden. De moeder was reeds door den sneeuw bedolven, en wanneer de monikken ter plaetse kwatnpu, vonden zy, heines twee lyken, dal van moeder en dochter. Den kloosterling zweeg, en droogde met zyne hand de tranen af die over zyne wangen biggelden. M. Durando was ontroerdeene huyvering doorliep al zyne ledematen. Dit verhael is droevig, is herlscheurend, zegde hy maer hoe zyt gy ter wete geraekt wat dit rampgeval vooraf ging en vergezelde Dien knaep, sprak den monik bevend, was ik. Ik trad dit liefdadig klooster met Niger binnen, welken ik sedert Salvator noemde. Ik wierd hier kloosterling, daer ik alles verloren bad immers van mynen vader boorde ik ook niets meer en my niets meer overbleef dan diegenen welke my liefderyk by zich namen en den hemel Er heerschte gedurende eenige oogenblikken eéne diepe stille. Byzonder scheen M. Durando sterk aengedaen. Hy bezag den kloosterling oplet- Hel hof treed binnen ten half Den ure. Hel is samen gesteld als volgt De heeren de Meren, voorzilter, Fiers en Joos, reglers, Dumon, openbaer ministerie. De verdedigers der beschuldigden zyn MM. Jakobs, voor M. Van Wambeke; Goethals, voor M. Verbruggbeh, Buse, voor Boeykens en De Ridder, voor vrouw Boeykens. Na de samenstelling van den jury, word er' ovcr- gegaen tol de oproeping der namen van de beschuldig den en den jury legt den eed af. Den greffier geeft lezing van den bescliuldigingsakt. M. den Voorzitter somt vervolgens de beschuldigingen op, vvaerca hy lezing geelt van de wetten op hel kies bedrog. Wy slaen, zegt den heer voorzitter, tegenover ver schillende wetsteksten volgens dien van bet strafwet boek van 1810 is er prescriptie na 6 maenden, en ver volgens liet wetboek van 1866 is de prescriptie niet voorzien. Het bof tvvyfelt en vraegt aen de verdedigers hun gedacht over die kwestie. M. Goellnds. Wy verslaen in geener voege ons te bedienen van den middel door den heer voorzitter ingegeven. Na verscheydene maenden van gedwongene stilzwygendheyd, reUnmeren wy oen volledig onder zoek. Dit onderzoek moet in den grond aengevat wor den, en liet licht moei over deze zaek schynen. 'T is in 't belang van MM. Van Wambeke en Verbrugglien. Zy renonceren dan stellig aen alle regt van prescriptie en vragen akte van deze renonciatie. M. Den Voorzitter. Kr word u akte gegeven van deze renonciatie, maer ik moet u doen opmerken dat de prescriptie eene beslissende, ccnc gebiedende exceptie is, eene exceptie van openbare orde welke hel hof verplgt is toe le passen telkens dat zy toepasselyk is. M. Goethals. lk weel liet, M. dén voorzilter, maer ik bestalig dat wy de prescriptie niet inroepen, dat wy bet hof smeeken in dien zin uytspraek te doen. M. Jacobs. Wy woonen hier een zonderling schouw spel by. Op het oogenblik dat wy de beschuldiging kunnen acnranden, zien wy sclneiyk een tbealerslag vooruvlkomen die ons den mond stopt. Dit is onmoge- lyk Weiboe zie dacr openbare, geëerde en geachte persoonen, die sedert maenden geplnetst zyn onder eene beschuldiging, die groote ruclithaerlievd bekomen heeft, eu zy zouden hel regt niet hebben van le ant woorden, van zich te verregiveerdigen Een zonder ling toeval komt de waerheyd onderbreken en door nieuwe uytsleHcn, misschien door eene voorziening in kassatie, de zedelyke pyucn verlengen waeraen de betigten Ivdende zyn. In zynen beschuldigings-akt beeft liet openbaer mi nisterie aen M. den notaris Verhrugghen verweten van ligtveerdiglyk te hebben gehandeld, en het openbaer ministerie zou niet beter zyne akten afgemeten, en op de aenveerding nagedacht hebben Het zou ons slechts hier vcor een oogenblik uoen komen hebben, en ons dan wegzenden zonder dat de waerheyd bare beurt gehad hebbe. M. den Voorzitter. Ik verzoek u, Meester Jacobs, den grond van bet proces niet aen te raken. Beredeneert de regtskweslie uw talent en uwe plaets van Volks vertegenwoordiger geven u het vermogen het hof te verlichten. M. Jacobs, lk gedrage my aen deze aenmerking, en ik ging zeggen dat het aen 't openbaer ministerie en niet aen ons is het proces te verregiveerdigen Het moet welen waerom en hoe het le werke is gegaen. Beter dan ik doen kan, zal het die noodlottige uitzon dering verregiveerdigen die ons den mond stopt Wy vragen om de beschuldiging te ontmoeten, te onder- tend, sloeg daerna zyne blikken ten gronde en bragt zyne hand aen liet voorhoofd, alsof hy zich iels wilde voor den geest brengen. Weel gy niet, vroeg hy den monik, die het evengernelde verhael had gedaen, welken graed uw vader in het leger bekleedde? Hy was luytenunl. mynheer zoo ten minste heeft myne moeder my dit üikwyls gezegd. Eu zynen naem was... -- Emmanuel Durando. Den reyziger beefde zigtbaer. En hoe was uw mof-der geheeten Mariano, mynheer myne zuster droeg den naem van Eleonora, en mynen naem is Pedro. Zie, voegde hy er by. hier is het portret myner moeder. En bv deze woorden haelde den monik een me daillon le voorsehyu en toonde het den vremde- ling, die dadelyk in vervoering nytriep Mariano, myne geliefde vrouw Eleonora en Pedro, myne dierbare kinderen Ik ben uw vader, ik ben Emmanuel Durando, voegde hy er by, terwyl hy naer den verbaesden kloosterling sprong en hem weeneude in zyne armen sloot. Mynen vader myn dierbaren vader was het eenige antwoord dat den religieus kon uytbreu- gen tranen van vreugde en van onbeschryvelvke aendoening verstikten zyne slem. Ook al de omstaenders waren diep geroerd en weenden van medegevoel. Allen knielden neder en zonden eene vurige bede Ibii hemel, om God voor zyne wonderlyke leyding te bedanken. Toen de eerste vreugdevervoering van dit onver hoopt wederzien eenigzins voor by was, zegde M. Durando Hoe wonderdadig is toch de goddelyke Voor- zoeken, te vernietigen. Wy moeten hier uyt hel assisen hof treden met langs de kleyue deur der uytzondering, maer langs de groote poort der vryspreking. Wy will' n het proces ten gronde onderzoeken, en wy smeeken liet hof ons dit le willen toeslnen. M. De Ridder sluyl zich aen by M. Jacobs, in zooverre dat hy ook de zaek zon laten voortzetten. Toch maekt hy er geer.e hoofdkwestie van, maer verluel zich op de wysheyd van hel hof. M. Buse verklaert zich aen de beslissing van het hof over te laten. M. den advokaet yenerael Dumon. Het openbaer minis terie voegt zich by de verdedigers om te vragen dat bel licht over de zaek worde vcrsprcyd. Ik vermeen dal dezen vvenscli kan samenstaen mei de nakoming der wet. T is niet mogelyk dat hel misbedryf voorzien in de wet op het kiesbedrog het zelfde zy 'l welk het strafwetboek bedoelt. De Kamer der Volksvertegenwoordigers is te onder- sclieyden om dergelyke tegenspraken daer le stellen. In bet eerste geval is er kwestie van een niet volhragt feytin hel tweede, is het misbedryf van stemkooping voltrokken door de levering der koopwaren, indien ik aldus spreken mag. lk vermeen dat T hof tolde debatten mag overgaen zonder de prescriptie te aeiiveerdeu, en T is in dien zin dat ik besluyte. M. den Voorzitter. Het bof gael weg om te beraedsla- gen. De verdedigers mogen zeker zyn dat, indien er mogelykheyd is van tol de debatten over le gncn zonder eene schikking van openbaer orde te schenden, hel hof zulks doen zal. Ten half elf ure treed het hof hierover in bcrncd- slaging. Ten 1 ure treed hel hof binnen en brengt een lang beredeneerd vonnis uyt. vvaerby de prescriptie uytge- sproken is, en de beschuldigden van alle lasten worden ontslagen. Tydens de deliberatie van 't hof, wierden de heeren Van Wambeke en Verbrugglien gedurig omringd van hunne talryke vrienden, van mede leden uyt de volkskamer, van talryke advokaten, van het puyk des volks dat van alle kanten in menigte met de grootste belangstelling voor de betigtten was toegesneld. Dan kon men duydelyk zien wat het wezenlyk verlicht publiek dacht over de beschuldiging dan kon men klaer bestatigen hoe zeer het openbaer geweten in opstand was tegen 't geen er gebeurde dan, met een woord, kon men zich overlttygen hoe regtzinnig de pu blieke freffelykheyd deze beschermt die onder den slag eener hatelyke party vervolging ter neer gedrukt liggenMaer ondertusschen, den beschuldigings-akt was afgelezen en van het publiek domeyn geworden. De heeren Van Wambeke en Verhrugghen stonden daerin ge schandvlekt als stemkoopers, en sinds lang had den zy die pynlyke tortuer moeten verduren, in afwachting dat zy zicli zouden mogen verregi veerdigen. 4a. zich verregtveerdigen en hunne onschuld zoo klaer als de middagzon bewyzen, dit konden zy, dit was hun allergemakkelykst. Daerloe had den zy middels in overvloed, middels in feyte, middels in regt, middels in getuygenissen, mid dels in alles. Maer ongelukkiglyk men was bezi met te delibereren over een wetsartikel dat al deze middelen ging vernietigen en deze heeren ging verpletterd laten liggen onder de beschul- d'ging zonder zich te mogen verdedigen. 'T is waer, het hof ging hun zeggen: Myn hee ren, de wet heeft op u geene aktie, er is pres criptie, zy kan u niet meer treffen, zv moet u gansch ontslagen wegzenden, vry van alle straf fen, vry van alle kosten, vry van alle vervol ging Maer de beschuldiging dan, waer blyft die? Deze blyft bestaen, antwoorden die heeren, en 't is deze die wy willen, konnen en zullen ver- gruyzen, vernietigen en verpletteren. Men brengt ons hier met al den somberen toestel voor de hoogste regtbank des lands, gedrukt onder eepe krimiriele beschuldiging, en nadat men ons en onze familien, door alle^lach van zedelyke mar telingen, gefolterd heeft, wilt men ons wegzen den met eene wetsbeneficie van prescriptie??!!... Wy renonceren aen die beneficie, wy willen, wy vragen geene gratie wyl wy er geene te vragen hebben. Wy vragen enkelyk dat de waerheyd gehoord worde, dat de regtveerdigheyd hier ge kend zy, dat wy voor gansch 't land mogen be wyzen dat wy algeheel onpligiig zyn en dat wy, gansch ten onregte beschuldigd en gelasterd, hier zonder regt, zonder grond, als misdadigers voor de vierschare des volks gesleurd zyn. Audiatur et altera pars, g'hebt ons publiek be schuldigd, het volk heeft onze beschuldiging ge hoord, ge moet ons den middel verschaffen opdat het onze verregtveerdigmg konne hooren. Zoo spraken de beschuldigden, zoo sprak g'heel het uytgeiezen en hoogst treffelyk audito rium, zoo spraken de gezonde reden en de regt veerdigheyd.... Maer ondertusschen delibereerde liet hol al tyd voort, tot dat het eyndelvk, na een paer uren pynelyke afwachting, wederom in zit ting trad, en deszelfs voorzitter op eerier. solem- nelen toon liet vonnis aflas waerby de prescrip tie, krachtens de wet, wierd toegepast en de heeren beschuldigden wierden ontslagen en vry verklaerd van alle vervolging, van alle kosten en lasten Een zigtbaer misnoegen, eene pynlyke aen doening overmeesterden dadelyk al de aeuwe- zigen doch daer de zedelyke folteringen voor degeachlte betigtten ook dadelyk moesten ophou den, snelde gansch liet auditorium met eenen veelbeleekenenden geestdrift tot de heeren Van Wambeke en Verbrugglien, om bun hertelyk de band te drukken en hun te zeggen daer ligt nu de beschuldiging gansch magteloos verslagen G'hebt ze n lak in 't gezigt bezien, g'hebt ze pleg- tiglyk tot bet scherpste onderzoek uytgedaegd, nu zal 't land oordeelen. Opdien zelfden oogenblik zag men daer een halfdozyn welgekende liberhaterslaffaerdszich in eenkrimpen gelyk vledermuyzen, hunne schaemte bedekken en heymolyk langs een zydeurken van liet assisenhof, wegvlugtenEenen door- dringendên verachtingsblik van het publiek bad zieniglieyd in hare wegen hoe wonderdadig zyn hare ondoorgrondelyke raedsbesluyleu Heden" is mynen hangen twyfel opgelost Niet wetende waer myne dierbare vrouw en kinderen gebleven waren ondanks al myne opsporingen, voedde ik nog altyd eenige hoop dat zy nog in leven konde zyn. En, lielaes thans verneem ik uyt den mond zefven van mynen zoon, dat zy en myne dochter eene ellen dige dood onder den sneeuw hebben gevonden. Hy kon niet meer voortspreken tranen en snik ken versmoorden zyne slem. Lieven vader, zegde den kloosterling, eer biedig en aenbid Gods eeuwige raedsbesluyleu; mor niet tegen Hem immers er gebeurt niet het minste op de wereld zonder zyn voorweten, zonder zyne toestemming. De andere kloosterlingen knikten, ten teeken van instemming. Maer vader, zoo vervolgde den monik. waer verbleelt gy, na ons, in 't dorp. waer bv de byecn- komst was bepaeld, niet aengelroffen te hebben? Dry volle dagen bleef ik ter plaetse, in af wachting van u te mogen ontmoeten doch rnvn wachten was vruchteloos niemand verscheen. Ik nam dus het besluyt voort te reyzen. Met angst in het herte zette ik mynen weg voort en kwanMivn- delyk in myne geboorlepbets aen. Daer. ten min ste, hoopte ik u allen aen le treffen, u in myne ar men te drukken... Dan, helaes! hoe was ik in myne streelende hoop te leur gesteldH e wierd myn heit gefolterdHoen ik vernam dat myne vrouw en twee kinderen hunne wooning hadden verlaten doch niemand wist waer zy gebleven waren Was hun onderwege een ongeluk overgekomen Waren zy in handen der struykroovers gevallen, die hun uylgepliinterd en vermoord hadden? Dergelyke en andere gedachten zweefden voor mynen geest en maeklen my als radeloos. Dadelyk deed ik al de mogelyke opzoekingen, en wendde ik alles aen om iets wegens liet lot der my zoo dierbaren te vernemen doch alles was en bleef te vergeefs. Noch dag, noch nacht had ik genoegen of rust, eu liet verdriet had my reeds ten grave gesleept, zoo den balsemenden troost van den gods dienst my niet had ondersteund. In de kerk, voor hel beeld des Allerhoogsten en voor dit zyner H. Moeder neergeknield, en voor u allen vurig bid dend, voelde ik moed in myn hert dalen, voelde ik vertroosting in myn lyden. Ik begaf my aen het werk, en ging met eenen myner vrienden handels zaken aen die ons beyder gelukten en welke wy van jaer tot jaer uytbreydden. Hel was ter gele- genheyd dezer reys die ik voor onze zaken moest ondernemen en ik over den Sl. Bernardus-berg moest trekken, dal gy my half dood in den sneeuw vond, my verkwikte! en redde, en ik. o zali"e vreugde! u mogt wederviiiden. Eeuwig zy den naem des Heeren hierover geprezen En eiken dag zal ik hem hierover danken, antwoordde den zoon, eenen blik ten hemel s^ami- de. Ik zal Hem ook voor u. lieven vader, bidden opdat Hy u steeds wille beschermen eu zegenen. Nog twee dagen bleef M. Durando in dit lief dadig klooster, en verliet alsdan, onder het her nieuwen van zyne erkentenis, de goede monikken. Omtrent een jaer later kwam hy in dit gast/rve en godvruchtig verblyf terug en bood de m msêhlie- veade religieuzen eene schoone schilder/ ten ge schenke aen, het verhael verbeeldende d it wy den lezer hebben doen kennen. (EY.VDË).

De Denderbode | 1868 | | pagina 1