Na het proces. Do Weegschael dei* Justicie. Iran 'i. lime doorboord en, in't verborgen, liepen 7,y hunne schande verkroppenTen was voorzeker voor Iran geen aengenaem oogenblik, waul is de scherpe gcwelcusvroeging de tydelyke 'inwendige straf eener snooile daed, de openbare verachting is er de uytwendigé voltrekking van. Citi/jue Suwn, elk hel zyiie Nauwelyks was den uytslag te Aelst door den telegraef bekend, of ziet, 'als by tooverslag, waren liet meestendeel der huyzen met vieugdevlaggen versierd, en de Aelslersche bevolking stelde zich intusschen aen het delibereren, niet om te weten welke straf zy zou toepassen aen de beereit Van Wambeke en Verbrugghen, mner om te be slissen hoe zy die twee slagtoffers der nydige vraek- en- vervolgingszucht zou onthalen. Dit besluyt was welhaesl genomen MM. *Van 'Wambeke en Verbrugghen moesten in tri omf, in luysterryken trioml onlliaeld worden. De negen tienden van de stad wilden er deel aen nemen. De blydschap en de vreugd deelden zich als met de electricitcyt aen de gemoederen mede. lluyzende en duyzende inwooners snelden naer de statie met '1 muziek aen '1 hoofd. De ruyme statieplaets, de aenpalende straten slikten van 't volk, de gemoedsaendoening was onbesehryf- lyk en de begeesterde menigte of de vox populi de stemme des volks liet liaer magtig gedreun hooreiï dat schier g'heel de stad deed daveren.... Dy bet uylstappeti uyt de statie, vvierden de twee achtbare burgers door ontelbare vrienden opgenomen en geplaetst in een prachtig zege- ryluyg, bespannen met vier kostelyk geliaruas- seerde peerden, begeleyd van schitterende fak kellichten en oudooordriugbare reyen volks, welkers steeds toenemende» geestdrift zich oti- ophoudelyk in donderende vreugdekreten volle lucht gaf. Aldus zetle dezen ontzagwekkenden volksstoet zich op weg, drong met de meeste moeyle door de voornaemste straten der stad, welkers ven sters bevlagd en schitterend verlicht waren. By de aenhoudend herhaelde liourra- en- zegeroepen Van den stoet, vermengden zich de vvelluyrlr nd- sle muziektoonen en de stemmen der damen, welke de vensters bezetteden, met hare witte zakdoeken wuyfden en aldus de bestgemeende en hertclyksle gevoelens van deelneming aen de lreeren Van Wambeke en Verbrugghen toestuer- den. Nimmer, wy moeien het in der waerlieyd be kennen, hebben wy iemand in oenen zoo schit- teretideti zegetogt zien naer buys leyden nim mer heeft de stemme des volks zoo krachtig, zoo ongedwongen, zoo pleelniglyk geprotesteerd tegen de heymelyke schandaenslagen die onze gehaette aelstersche liberliatei'skliek in 't werk gelegd heeft om twee deftige medeburgers in 't verderf te storten. Maer ook nimmer heeft deze harderen en smadelykeren kaekslag omvangen, want 't is eenen kaekslag van plechtige veroor- deeliug waervan zy nooyt de likteekeus zal uyt- vagen. Wy willen hier in geene verdere bemerkingen treden omdat wy de pasgeslotene wonden by twee achtbare familien ziet zoeken te heropenen. Genoeg is bet voor ons te konnen bestatigen dat de openbare reglveerdige volksopinie haer vonnis heelt geveld, en dal dit vonnis een vonnis is geweest van schitterende eerherstelling, van zuyvere waerlieyd en volkomene vryspraek. Wy konnen echter deze regelen niet slüyten zonder onze welgemeende hulde en vurige dank- betuygingen te doen aen de hoogst verdiensle- 3yke en voortreffelyke muziekmaetschappy van Geerardsbergen. welke noch moeyten nocïi on kosten ontzien heeft van naer Aelst te snellen, om den zegetogt, door hare tegenwoordigheyd en haer kunstryk inslrumeritengeschal, te ver- heerlyken en op te luysteren. Eere, drymael eere aen 't achlhaer besluer dier maetschappy Eere. drymael eere aen de deftige executanten, tl ie allen op hunnen post waren ofschoon zy slechts een uer voor hun vertrek met den uytslag van 't pioces bekend warenZulke trekken zyn trekken vari eer en achlbaerhe.vd, die men slechts ommeel liy regtschapene herten, die den zegepraal van waerlieyd en reglveerdigheyd naer weerde weten te schatten. Wy lezen in den Bieu Public van Gend Ken coup c!e Ihéótre, zonder voogaende in de regterlyke jaerboeltenis ver leden maeiidng voor ons Assisenhof, in 't poüliek proces, inge spannen legen den heer Van Wambeke en den heer notaris Verbrugghen. van Aelst. voor kies- omkonping en aénkoop van stemmen, gebeurd. L)e debatten waren geopend, den jury aenge- steld, de besehuldigi'ngs-akte gelezen den regtcr- lykenstryd zon eyndelyk uenvangen, PM debeligtten zouden, na twee maenden gedwongeiie stilte, kun nen antwoorden op eene beschuldiging, zoo zwak in hare middelen als vermetel in hare bevestigin gen en trouwloos in hare wendingen, liet is voor de hoeren Verbrugghen en Van Wambeke'l uer der herstelling, dei waerlieyd, dei justicie. Zy wachtten 't met ongeduld, doch in de gerusthe\d van hun recht, af Iliir.ue bloedverwanten, vrien den en eollegas der Kamer bevonden zich dner, in 't auditorium, gelukkig hun een bewys hunner achting te kunren geven, en eenen gemakkelyken, maer schitterenden zegepraeJ to behalen. Eensklaps. op den «ogenblik dat de getuygen moeten gehoord worden, neemt den Voorzitter het woord IIv werpt, zoo;i!s 't zvn p'igt was, de kwes tie op, om te welen of de Beschuldiging wel out- vankeivk is. of er geene prescriptie is over de openbaie actie, of de debatten wel mogen worden voortgezet. Ken uytroop van veronlweerdiging gaet op van de bank der beschuldigden. Wy willen den u-rond de» zaek bepleytcn wy zien af'van alle iivl70tideringen en van alle prescription (iwpt M* Gnell'mls, in den naem der lietigtten.) en M. Jacobs geefi aen deze verklaring de welsprekende nytdriikking der veroiMweerdigiug en der ver rassing. Het opeubaei* minisfeiie, op zvno Ireurt fjeheerd. dringt flauwtjes aen het dekt zynen aftogi. Na 2 4/2 ure beraedslaging, komt hel Hof in de zael terug, met een gewysde, dal de prescriptie verklaerl aengenomen te zyn en verzend de be- tiglten vry en zonder kosten. De heereu Van Wambeke en Verbrugghen ver wachtten zich aen zulke verhaesle onlknooping niet: de beschuldiging was overwonnen, maer zy hadden rcgl op een schitterender zegeprael Hun proces is gceyudigo, zelfs vóór het be gonnen was maer nu vangt een ander pioces aen voor't publiek, en dat zal men noch door uytzon- deiing noch door piescriplie onlwyken. Hel gewysde van vryspraek voor de heeren Van Wambeke en medebeligllen is tevens een ge wysde van verzending der beschuldiging zelve voor de assisen der openbare denkwyze. Ja, 'l is aen de openbare denkwyze, dat wy thans 'l regt hebben rekening te vragen over haer gedrag en hare handelingen iu deze zaek. Hoe worden die uvizoiidering en die prercriptie eerst by 'l openen der publieke discussie opge worpen? Hoe is deze kwestie niet voorgebragl, noch dooi de officieren des parkels, noch in de Ka mei van inbeschuldigingstelling In der waerlieyd, tie zaek is wel wonderbaer Dat de betigtten, sterk door hunne onschuld, dit verdedigingsmiddel verachten, begrypen wy en keuren wy goed maer dal de openbare actie ge volgd hebbe, en daerby nog voortgezet worde in dergflyke voorwaerden, is moeyelyk om begrypen! Weihoe! er is kwestie van een politiek proces, dat de denkwv/e driftig maekter is kwestie, achtbare en geachte mannen te vervolgen, een lid der Kamer der Volksvertegenwoordigers, eenen notaris, ten regie vereerd met het openbare vertrouwen er is eyndelyk kwestie van uwe tegenstrevers hoewei eenen magistraet er geene hebben moet en gy hebt u zelfs niet verzekerd, of er geene pres criptie was op de actie van 'l openbaer ministerie. Legt deze houding dan uyt, want zy heeft eene uytlegging noodig. Is 'l onbezonnctiheyd Het is niet geoorloofd zulks te onderstellen by eenen magistraet, gehecht aen 't Beroepshof. Is 't omoelendheyd Maer, die vraeg moet noodwendig vóór alle ver volg gesteld worden. Is 'l berekening Het ware eene schande, die wv zouden wen- schen voor altyd onmogelyk te zyn" iu ons eerlyk ell deftig Belgioll Het moet evenwel een van deze dry dingen zyn. En in afwachting, zyn wy getuygen van eene walgverwekkeride onregtveerdigheyd. De beschuldiging is openbaer geweestde ver dediging is iu de stille gesmoord geworden. Gy hebt aen eerlyke lieden eene regterlyke uyt- daging toegeworpen zy waren daer, 0111 u te ant- wooraen, gewapend met alle stuks, en op het oogenblik, dat de worsteling zou aeuvangen door uwe schuld word hel worstelperk gesloten. Gy hebt eene beschuldigings-akte opgesteld van eene zeldzame vermetelhevd. waerin den drift meer dan eens de plaets der justitie opslorpt gy hebt geene schaemte gevoeld, te spreken van turpitude politique; en als men u eyndelyk wilt antwoor den, ii logenstraffen, u dwingen uwe woorden te herroepen, u beschaemd maken, zyt gy niet dae:* Is dit gerechtigheyd Kan een regtschapen gemoed eenen dergelyken toestand goedkeuren, gemaekt aen twee openbare mannen vun eer, aen eenen Volksvertegenwoor diger, aen eenen Notaris? Dergelyke feylen mogen niet dikwyls vernipuwd worden om de regterlyke orde iu Belgien haer g'-zag en aenzieri ledoen verhezen. Den Journal de Gand zegt. dal. den heer Procu- reur-genei ael by het beroepshof van Gend zich in cassatie heeft voorzien tegen de uylspraek van het Assisenhof van Oost-Vlaenderen in zake van den heer Van Wambeke en consoorlen, welk beslist dat de speciale verjaring van zes maenden, vast gesteld bv de wel van den 19 iney 18(57, loepasse- lyk is op de overtreding van koop en verkoop van stemmen, voorzien by hel Ho" artikel des Straf wetboek* van 4810 en by hel 441* artikel van het nieuwe Strafwetboek. De Fèrfco nrfskliek overtuygd dat hare opper- patroonen den grrrooten Jeff en zynen scabinus De Ryck in de laetste zitting van den gemeen- teraed volkomen platgeslagen en deerlyk ver pletterd zyn geweest door de kernige redevoering van M. Lienart, zoekt dit koppel jannen wat op te regten en wat te reparen. En wat doet bet prulbladje daervoor? Het neemt bet. wierookvat en begint het koppel met wierookwolkeii te omgeven en ze af te schetsen als twee uytgekipte modellen van weer- digheydkalmte en bedaerdheyd, van vernuft en behendigheyd in zaken van stadsbestuer Onnoozelen konfrater wie is er die daer aen twyfelt G'beel de stad kent die twee fyne be- stuerders, zy heeft ze aen 't werk gezien en, op bare eygene kosten, de weerde dier jannen leeren kennen. De kiezers zyn er zoo overvloedig van kontent en voldaen, dat zy besloten hebben die twee fenixen en kompanie, met de naeste kiezing, in T zout te leggen, opdat zy niet zouden bederven, want 't ware toch zoo jammer Om den lof van den Burgemeester en schepen te bekroonen, moest 't Verbond natuerlyk hunnen tegenstrever wederleggen, want hy'had den grooten JelT en zynen weerdigen scabinus De Byck zoo deerlyk overgaen, dat JelT, als geraekt van den blixem, met een verdroogden mond en bevende lippen zegde 't is avond geworden, laet ons de zitting tot mnendag verschuyven, Den man luid gelyk, 't was zoodanig avond ge worden. dat men noch burgemeester, poch sche pen meer gewaer wierd, 'i was alsof zy dwars door den grond verzonken warenZy waren kalm en bedaerd, 't is hunne gewoonte als zy plat en stom geslagen zyn zy heeten dit dan kalmte en bedaerdheyd'«'is een klevn kosije en 't siaet net. En hoe weerlegt bet Verbond M. Lienart Lezers, lnysiert, 't is vvaerlyk der moeyte weerd. Gykent M. Lienart en zyne uytstekende talen ten ook. In de vermoerde zitting van 24 july ovei den stadsbudget, heeft liy dezelve zoo schitterend doen uytschynen, dat eenen lieetekop der liber- haters 'die de zitting had bygewóond, na dezelve, in den liberalen kring, met de meeste moedeloos- heyd zegde 'T is den eersten keer dat ik Lienard g'hoord heb, en ik verklaer voor al wie 't Imoren wilt, dat noch burgemeester, noch De Byck, noch wie bet zy van ons kliekske meer moeten pey - zen van te komen redeneren legen Lienart. Daer konnen zy niet aen. Welnu, let op, lezers, boe 'J Verbond bet dis cours van Mr Lienart wederlegl M. Lienart is eenen dollen hondeenen jongen stuuterikeenen verwaenden eenen straetjongen! een stout heerke dal men door eenen kaekslag moet beantwoorden eenen onuytsprekelyken miskweekten stouterikeenen Donquichotterenen stouten sclwol- yasleen jongen hansworsteen weynig serieusen uostradamnseen ventjeenz. enz. etiz. ent. Hewel, lezers, wat dunkt u van zulke weder leggingen Zvn die vuyle zwelgeryen niet vol komen weet dig van de smeerigste kioegen en oesterputieii En nogthans dat beet liberale weerdigheydMaer hoeveel hair staet er wel op ProficiatBurgemeester en schepen die door zulke middels en zulke gazetten moet ver dedigd worden Eene party die zoo diep ver zonken ligt, is GEZL'ZEEBD M. Sabatier, liberalen represeniant. kloeg over omtrent twee jaren over den aengroey van her bergen en dronkenschap in 't land. M. Frère zey ik ga een onderzoek laten doen om den staet der kwael te kennen en de genees middels te vinden. Het ondetzoek is gedaen en 't heeft voortge- bragt eenen grooten dikken boek van dry hon derd bladzyden in kwarto. Wie zal dat lezen Welk geneesmiddel schryft den grooten dikken boek voor tegen de dronkenschap Geenèn. De wet is onmagtig, zegt M. Frère. Het gou vernement kan niets. Gebruykt scholen, lezingen, boekskens. Iu andere woorden den kanker is ongenees- baer, legt er wat pap op. Onderwys tegen de-dronkenschap Het ware goed by aldien er maer droukaerds onder de ongeleerde menschen gevonden wierden. Het tegenstrydige is meer dan eens waer. Het gouvernement kan niets. 'T is ook on waer. Het gouvernement kan vele, 't kan ten minste wal Vrankrvk kan. Het kan, maer 't en wilt niet. 't En kan zyne jenever-patenten niet missen voor de kiezingen. Ten andere, boe meer het volk nietdeugend is, hoe meer hel liberael word. Wyvermeenen te weten, zegt den Journal dè Rruxelles, dat er voorstellen gedaen zyn om de yzeren wegen van den Staet ie huren. Die voorstellen zyn, zegt men, zeer aennemelyk en, in alle gevallen, weerdig van ernstig onder zocht te worden. Die voorstellen zyn gedaen door eene zeer magtige maetschappy welke in staet is om de beste waerborgen te geven. Men heeft lang gezegd en verlangd dat den Staet de yzere wegen der maetschappyen zou overne men om dat dan de uren van vertrek en van aen- komst der verschillende spoorbanen beier zouden kunnen overeen gebragt worden; en nu zou het omgekeerde de waerlieyd kunnen worden; het zou even goed zyn, indien al de yzeren wegen aen eene maetschappy ter exploitatie konden overgegeven worden; de eenheyd van intrest zou noodzakelyk de eenheyd van bestuèr en de over eenkomst in den dienst brengen. Ter gelegenlieyd van de feesten die te Antwer pen begonnen zyn, zie hier eenige zeer kurieuse en stichtende inlichtingen die wy aen den Journal d'An vers ontleen en De miuisterieele feesten zyn verleden nacht iieerlyk ingehuldigd geweest. De jonge doctri naire wacht heeft eene nachtwandeling gedaen, en de schandaligste buytenspoeriglieden^ bedre ven. Deze lieeren hebben zich aen eerlooze wan daden overgeleverd voor het gesticht der Paters Jesuiten. Zy hebben de Marseillaise aengeheven, met razerny de woorden qitun sang impur abreuve nos sillons herhaekl. Oin dezen republi- kaenschen zang te bekroonen, hebben zy met drek de woorden van Leve den Koningop de deur géschreven. Maer bier mede is 't nog niet al. Hunne nachtwandeling voortzettende, hebben zy buyten- spoorigheden bedreven, deze party weerdig die enkel uyt wanorders beslaet. Zy hebben de koor den afgesneden van de lanteerr.s die de stand beelden van de H. Maegd versieren aen de hoekeu der Hop, Lombaerd, hospitael, Moor, Oude Graenmerkl, St-Pieter en Paulusstraten, enz. De verbryzelde lanteerns zyn door de nachtwakers opgeraept geweest. Verscheydene gevels der huyzen, door by- zonderen bewoond en gekend voor deel van den meeting te maken, zyn ook met de walgelykste vuyligheden bezoedeld geweest... Eene party die door drek waed, is geoordeeld. Onze stad bied een zeer vremd uylzigt aen. Er zyn eenige straten met vaendels en vlaggen versierd, maer bet meestendeel zien er zeer droe vig uyt. Hier en daer zyn de wooningen der ministerielen bevlagd. Volgens de versiering onzer stralen, onthouden zich de twee derden der inwooners. Den I,len dezer innend, hebben zes leerlingen van liet Pensionuaet van St. Livinus, dal te Aelst hestuerd word door de broeders der christelyke Scholen, te weten MM. A. De Clerck, van Asse nede, E. De la Royère, van Aelst li. Dressen, zoon van M. Dressen, wisselaer te Luyk W. Demey, van BrusselP. De Vos, van Nieuwen hove en A. Huyghens, zoon van M. den burgemeester, van Wambeke, voorden jury van Gend het diploma van landmeter bekomen. Zulke schitterende uytslagen gevoegd by zooveel andere die wy te vermelden gehad hebben, geven de maet van het doelmatig, uytgebreyd en wyslvk hestuerd ondei wvs dat in dees voortlrtf -lyk ge- slicht gegeven word. Het is dus niet te vérwon deren dat er sinds lang plaetsgebrek voor nieuwe 1 ui tingen in dit bloevend pensionuaet te bestati gen was, en dat liet acht haer best uer van dit ge slicht gedwongen hebbe geweesl de leeds 2ou iiyl* strekte gebouwen te verdobbelen. Hel is dus niet het imbgsle genoegen dat wy onze landgenoten berigfen dat er voor liet aen- slaonde scliuoljaer gezorgd is om aen alle aen- j vragen te vo'doen. Ruyme en best verliiehttn studie- slaep- en- speelzalen zyn by de vroegere gevoegd, professors van uytstekende verdienste zyn het reeds heslaende gelal komen vermeer deren, ind'Tvoege dat er in alle noodwendigheden ruymschoots is voorzien en wy met fierheyd mogen zeggen dat de stad Aelst de perels der vrye onder* wysgestichten van g'heel 't land bezit. ÏMIYSDEELLXGEN. Donderdag 45 augiisty ten 9 uren in het kollegie der eenv. Paters Jesuiten te Aelst. Dynsdag 18 augiisty ten 9 uren iu het pen- ftioeiu.uet der eerw. Broeders der christelyke scho* len, dezer stad. Woensdag 49 in de vrye sc hool der zeilde eerw. Broeders alhier op zelfde tier. Donderdag 15 augiisty ten 9 uren in het kleyn Seminarie te Sl Nicohos. Donderdag 45 augusty in liet kollegie der: H. Calharina, te (ieeiaidsbergen. Maendr.g 47 dezer, ten 9 uren in het jon gelingen pensionnat*! te Gvsegem. - Dynsdag 4 4 augusty in hel pensionnaet van den II. iietiricus te Ib ynze. Woensdag 42 augusty ten 40 urfii in het kollegie van den H. Vincentins te Eecloo. Op zelfden woensdag 12 dezer, ten 9 4/2 ure I in het pensionnaet te Melle. Woensdag 26 augusty ten 9 uren, in het jofTrouwcii-pcnsiunnael der eerrw. Apostolinneii ie Berchem. Maeudag 47 augusty, ten 9 L/2 ure, in het kollegie van den II. Aulonius van Padua, te Ronsse. Röoinen 25 july 4868. Zeer Lieve Ouders Broeders en Zusters: Ik heb zoo lanu «ewaeht van L' eeiién brief te sehry- ven, niet omdat ik aen u niet dacht maer omdat er geen nieuws genoeg was, en ik niet geerrt nuttelooze oa* i kosten doe. Nu dat.ik de plejtiigheden der leestdageii I van de till. Pel rus en Paulus heb bygewoond, ontbreekt j er mv geene slof meer om u eens veel byzoiiderliedeu medetodeelcn. Deze solemnitcyi welke men zegt. niet zoo luysteriyk geweest heeft als op vorige jaren, heeft my nogltians door hare pleglig- en- sehuonlicyd verrukt m my gclroffen tot in het binnenste myiicr ziel. De schoonc Basilique van St. Petrus, is het waer mm vooral de menigte ziet heen stroomeii, en zonder van de schoonheden en kunstige wonderheden die men er ae treft gewag te maken, mag ik zeggen dat de tegen woordigheyd van onzen H. Vader, genoeg is om in groote menigte er de geloovige met de grootste vurig- iieyd bezield naer toe te lokken. Ik kan u niet beschry- ven Beminde Ouders, wat er in mvn hert omging, toen ik den Lerbiedweerdigen gryzaerd'de kerk zag in bren gen op zvnen troon gezeten, en van zyne Kardinalen en lyfwaclilen omringd, welke eerder tut prhel dan lot I verdediging dienen, want de herten gloeydén van liefde voor dien ontzagwekkenden gryzaerd. op wiens wezen de zachlheyd en geruslheyd uylschjtteren, lurwvl iu zynen persoon tie H. Kerk, zoo. bitter bedrcygd is. j Ja ik aerzel met het te zeggen, 't was als ten hemelscb wezen, dat ik niet genoeg kon bewonderen, byzonder- lyk als ik mot de ontelbare menigte ten grondc'knielde, om zynen vaderlyken zegen te ontvangen. Op dieu oogenblik B. 0. heb ik u niet vergelen, en voor u vau den hemel afgesmeekt alles wat u heyl en voorspoed by b egen kon. U dc diensten afsehihicrcn zoo als zy hier geschieden dat ware my volstrekt onmogelyk. De zangstukken die 2onder orgel of ander inslriimen'teu uylgéoofend worden licbheu my zoo .schoon geschenen, dat al hel muziek dat ik tot hier toe gehoofd heb, my er niets by scheen. Ik hel) ook het geluk gehad tegen woordig to zyn by hel groot vertoog voor eenen chris tenen, 't is te zeggen, van den pauselyken zegen. Do menigte die de plaets hezette, welke door dè troepen vrygelaten was. scheen my onlelbaer, rle groote plaets van Si. Petrus was opgepropt van nieuwsgierige», tcrwyl al de baleons en platte daken der colonade en byzondcre huyzen met volk bezet waren. Den baicon van waer den tl. Vader, de g'heele wereld zogende is juyst in het midden van den voorgevel van do basilique. Toen den II. Vader er op verscheen, hoorde men eenen magligen en gulherlïgen welkoms- groet uvt alle borsten opstygen, tcrwyl de krvgsmuzie- ken het pauselyk lied uyt oefen den en het donderend gcdruysch der klokken zich mengde met het onophou dend geschut der kauotis en over" dè eeuwige stad weergalmde. Maer welhaesl wierd alles weer kalm, die groote menigte scheen m< t hert en ziel aen de lippen van den Opperpriester gehecht, welken met eene helder.; en klare stem, helgroot gedruyseh verving en eenige iroosleude woorden de menigte toestuerde Het is -voorwavr onbcseliryvelyk hetgeen men ia zyn biimensie gevoelt wanneer men* dien Pms IX daer voor zich ziet slacn, kalm en gerust terwyl g'heel de wereifl door d« handelwys zyner onverbiddelyke vervolgeiè verontrust, iu benanwdheyd en angst zit Ie \yacblet» om T eyudc van dien haet u vervolgingen te zien. Keu den die ongelukkige, welke alles 't geen van den Patw komt, verkeerd en tegonsirydig aenneraen, kenden zy hel vaderlyk en edel karakter van dien hcyligen m?ii, voorzeker zouden zv afzien van hunne slechte handek- wyze, en met ons, pauselyke zouaven uytroepe» Leve den grooten Paus van Roomen Leve den ónslorfelykeü Pius IX. Als ik IiqI geluk heb Pius IX te zien, als ik dal euol wezen eens mag arnschouwen dan voel ik nieuw bloed in myne adetvn vloeyen en dan ben ik berevd voor hem de pynelykste opofferingen te dóen, ja tot dén laelsten druppel van niyn bloed te vergieten'. Wy weteu allen g'heel wel hetgeen wy te verwachten hebben, het geen de kopstukken van al wat slecht en. verderfelyk is ons voorbereiden, mner met my zeggen al de ander» zouaven, leve Pitrn IX en liever sterven voor onzen hcyligen Vader dan eenen vingerbreed voor zyne laffe vyanden achleruyt te gaen. Ja voel voor voet zullen zy met hun bloed betalen en over onze doorboor te horsten trappen vooraleer zy op onzeu teerbeminden Koning-Paus, zullen de hand leggen. Later B. 0. als de daedzaken daer zullen zyn zal ik ÜEd daer meer kunnen van zeggen, intusschcntyd aai ik u niet vergeten en dagelykseh smeek ik voor'l'Ed. van den hemel af al hetgene u gelukkig en te vredeo maken kan. llwen zeer onderdantgen zoon en broeder, S. Kiekens. PRIESTERLYKE BENOEMINGEN. Bisdom va.n Bklgce. Mgr. den bisschop vun Brugge heeft M. Blieck, pastor te Wuesteu, pastor te Couckelaere be- noemd. Pastor te Wüesten, M. Mahieu, onderpastor te Moeskroen.

De Denderbode | 1868 | | pagina 2