22,,c Jacr. Zondag, 25 Aiigusly IBölL N" 1149. VERTREKUREN UYT AELST WER VERTREKUREN UYTVOLGENDE STATIËN 'T GAET ESt OP LOS- En nogthans, Maer ondertusschen, TANTE MEETJE. Toeslasid van Ilaliën. DEN DENDERBODE 5-20 7-20 8-36 12-25 3-13 6-20 jjj Gem), (6-05 vrydag) 5-20 7-20 8-36 12 25 3-13 6-20 12-46 3-17 6-20 6- 7-' 6 E 8-34 8-55 12-25 ■41 9-26 (E 7 06). 8-55 12-46 6-41 Dend. Lokeren 5-20 Brussel. 8-0" 8-35 E(1 23 k1)9-43 H-58 12-22 Brugge, Ostende. 2-50 5-48 E (Ie 2e 3e k') 5-53 8-35 8-55 lit Doornyk, Korlryk, Moescrocn, Hyssel (langs «ech. S-jll 7-20 8-0(1 8-35 E(I 2 3 kü 8-36 1 Gend) 7-06 (EDoorn. uiig.) 8-S5 12-463-17 9-43 E 14-58 2-5" 3-13 5-63 6-20 8-35 E ffi 6-41 Aillw. S-20 7-20 8-00 8-33 E 8-16 9-43 E 11-58 Doorn Bvss. (langs Ath) 8 00 0-00 Alh 5-53 2-50 3-13 5-53 6-20 8-55 E alleen), lol Korlryk Zalcrd. Zond. en Wocnsd. f.euv. Thienen Luyk Verv. Landen. 5-20 (7-20 Ninove, Geersb. Alh, 6-10 8-00 11-58 2-50 5-53 8-35 E) 8-36 9-43 12-22 3-13 (6-20 E le2ekl. (8-55 Ninove.) van Thienon) [g Berger., Quiévrain, 6-U 8-00 1-1 58 2-50 5-53 VAN ANTWERPEN NAER: Lokeren, (lend, 5-00 7-30 9-00 11-00 2-00 4-00 E 6-00 7 30 ■VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-40 7-20 9-30 10-50 2-30 4-20 5-35 8-15' Te Lede slaen al de konvoys uylgenomen de Expres. Te Idegem en Santbergen slaen ■al de konvoys.-- Te Gyseghem slaen slil al de konvovs. Te Denderleeuw slaen al de konvoys VAN LOKEREN NAER. 7-05 9 10 11-00 1-55 5-00 7-30 7-05 11-00 1-55 0-00 5-00 (7-30 Ninove.) €ntqni> 4ivtgen. de vertrekkrn van Brusse) 6-30 8-15 12-06 6-00 0-00 en uyt Aelsl 8-35 5-38 5-48 0-00. .n., Vertrekuren uyi Denderleeuw uaer Brussel 8-11 8-59 12-10 2-58 6-05 9-02 9-07. 6 FRANKS 'S JALBS. Dendcrnwnde, Aelst, Ninove, Geeraerdsbergen, Alh, VAN ATH NAER Geeraerdsb, Ninove, Aelst, Dendenrinnde, Lokerën 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. Lessen, Geeraerdsbergen. Ninove, Aelsl 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. Brussel (lang Denderleeuw) 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. Gend. Brugge, Ostende (langs A eist). 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50, van Ronsse naer Audenaerde, gend. 8-05 11-25 3-20 4-25 8-22. van BRUSSEL NAER t Aelsl, Gend, 6-30. E 1 2 3 kl.) 7-30 8-15 11-20 12 06 2-10 5-15 6-00 8 20 Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 11-30 2-10 5-15 (8-20 Ninove.) VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-30 11-33 00-00 2-94 5-30 8-00. Aelsl 7-35 9 55 i I 33 00-00 2-24 5-30 8-00 O-IML £0?» van braine-le-comte naer: Enghien, Geerardsb; Soilegem, Gend, 6-51 11-04 4-07 7 55 van gend naer Soilegem, Braine-le Comle, 6-10 0-00 3-25 0-00 AELST, DEN 22 AUGUSTY 1868. Courage, landgenoten, g'liebt groote redens ■van verheugd te syn, onze groole liberale gou vernementsinaiineu zitten met een projekt in den kop dat 11 zal mogen lier maken en u nen duym par uerdoen groe}en, zoodanig dal gy, in korten lyd, 't grootste vui'k van g'lieel de wereld zult wezen. En wat is er na al wederom zal men ons ■vragen En wy zullen maer eenvoudiglyk antwoorden <lat onze ministers fjiet niets minder in 't hoofd zitten dan met eeneZEEMAGT voor het onzydig iteigien te maken eene zeemagt ■om de gruote mogendheden te doen beven, 0111 A'raukryk, Pruyssen; Rusland, Engeland enz. •eene pruv®» te zette» Maer dit is zeker oïn meê te lagchen Wat zou Jielgien i®et eene zee» lagt doen 'ten lieeft nog zyue landmagt niet van doen 't en kan nog zyne schulden «set betalen als met gedurig lner gaten te maken, era ei' daer andere te sloppen 'T en snug neg geeiksn vremdeling in zynen -schoot behouden als ar d'eene ol d'andere mo- gendheyd tegen op kotiit 1En 't zou moeten eene zeemagt hebben 1Allons done, gaet die prullen vertellen aeo onnoozele schooljongens, •die ook geerti steekbnaldekens hebben, waerop soldaeljes, kanous, saliels, geweeren, en zee schepen geschilderd staen maer voor Bei- gien eeiïe zeemagt op 't water, dit is niet mo- gelyk. Hoe beüagraeiyk, hoe dwaes en ongerymd het nieuws van eeiie belgische zeemagt ook moge wezen, sehynl het evenwel zeker dat onze minis ters, met den aeustaencien wetgêvenden ziltyd, met het ent-werp eeuer in te rigteu zeemagt zullen voor den bretel kómen Men verzekert dat zy zulks doen, niet omdat zy dit aooddg -of nuttig oordeelen voor 's lands welzyn, maer we! om plaisir te doen aen eene liooge pei'sonnagie, die niet ophoud van eene zeemagt te dfoomen, en <daer deze hooge person- ■nagie hun ook gedurig erj in alle omstandigheden plaisir doet, deuken onze liberale ministers dat deliefdeniet altyd van eenen kant kan komen, en dat 't een plaisir 't ander weerd isPassez-moi de séué, je mus passerai Ut rhubarbe Dit is te zeggen in goed vlaemsch Dal het vel vait tie soep scheppen, maer een wele is. Landgenotea, raaekt maer uwe centen gereed. Arolgens wy vernomen hebben, zal men met een kleyntje feegianen. Tien a twaelf millioenen franks om 4e eerste uytgavtu voor oorlogschepen cn materieel, üaerna zal men bevinden dat er Eene oorspeonkdyhe novelle otn G. L. AIaruniër. 1. Floor eens, nivn lieve .mevrouw, om reeds aen liet huwelyk van liaren zoun te deuken, terwyl ze nog in den ligten ronw over haren mail is, vind ik niet heel teergevoelig ik verzeker n ook dal de gunsche stad er schande over spreekt a 'T is waer, men had dat hinvelyk kunnen uyt- ■slellen, doch mevrouw Roland kon wel eens andere redenen gehad hebben om op de spoedige voltrek king aen te dringen, hernam de aengesprokene dame, terwyl zv 'bedenkelyk 'I. Iioofd schudde en mevrouw Roland's, aenvallende party een Iriuml'e- renden blik toewierp. Zoo, zoo, niyno lieve mevrouw, dat wist ik niet, hernam de beenige juffer verrast, en is 't een gelieym, til' mogen de oude vrienden 't ook weten Wel zeker, maer doe my een plezier en vertel bet niet verder, hoor Ik heb van eene zeer goede zyde vernomen, dal den ouden Roland volstrekt niet zoo veel heieft nagelaten als men wel yerwacht had, en dat mevrouw met haren zoon moeyelyk op zulk eenen voet zou kunnen voortleven, wanneer zy die zonderlinge tante Mietje niet had en Louis Roland geen ryk meysje huwde. En daerom zou hel my niet verwonderen dut mevrouw Roland dit huwelyk wat verhuest, begryp-gC. Zoo stonden de twee vriendinnen in een mode- magazyn op> de groote merkt van Asseldam druk meer schepen moeten zyn, dat liet materieel onvergenoegend is. Men zal dus nog tien, twaelf, twintig of meer millioenen vragen, en zoo zal dit noodeloos en voor Belgien gevaervol en ruinereud spel voortgaen, zoodanig, dat den budget van oorlog, die nu reeds tot rond de veertig millioe nen beloopt, op eene vreeslyke wyze zal zwellen zwellen in millioenen, zwellen in manschappen, zwellen in intresten van nutteloos verkwistte vyffrankstukken, zwellen in alles, en dit enkelyk om de grillen te voldoen van eene personnagie, die niet weet dat de Belgen onder den last der contributien verpletterd liggen en gedurig kermen en smeeken om verhgting en verzachting. Voorwaer 't is een gevaerlyk spel dat onze groole bazen spelen zy verbitteren gedurig liet volk, met het zyn zweet uyt te persen door over tollige contributien. Zy verpletteren 't volk, met het zyn merg en bloed uyt te zuygen door de bloem der jeugd aen handel, nyverheyd, landbouw enz. te ontrukken, om ze in de kazernen aen nutteloos soldaetjesspel de beste jaren haers levens te doen verspillen. Zy tergen 't volk door allerley wetten van kwelling, knevelary en partygeest. Zy ontmoedigen, zy bedroeven 't volk met het gedurig, door allerley maetregels, in zyne lee- derste gevoelens van godsdienst te kwetsen en te pynigen. Zy verdrukken 't volk, dooi alles alleen in te slikken, hunne vriendekens en jaknikkers te vetten en te mesten met 't zweet en bloed des volks,.... en zy peyzen dat dit kan blyven duren Zy zyn mis, die verwaeude alleenheerschers, alles heeft maer zynen tyd, tot de volksverdruk king toe. Onze geschiedenis leert dat de Belgen steeds langmoedig en geduldig waren in 't lyden van rampen en ongelukken, maer als er kwestie was van dwingelandy en vryheyclsverdrukking, dan wierden zy van lammeren, leeuwen en wis ten zy zich van hunne verdrukkers te ontmaken. Verscheydene ^dagbladen vragen aen de Gend- sche gapetten inlichtingen over een weynig parlementair tooneel dat dezer dagen in de Hoogescliool van Gend, onder den jury, gelast met het onderzoek der kandidaten in de regten, zou gebeurd zyn. Wy hebben de verwaendheyd niet, te zeggen dat wy onfeylbaer te dien opzigte ingelicht zyn, maer volgens de geruchten, die ons toekomen, zou eenen jongen professor van Romeynsch regt, die pas de banken der Universiteyt heeft verlaten, zich zoo verre vergeten hebben, zynen geleerden en achtbaren collega van Leuven in het openbaer oude beest te betitelen. L)en lieer Beltjens, voorzitter van den jury, lioe doctrinair anders ook, heeft die ongeloof- lyke buytensporiglieyd van tael niet kunnen dul dden, en den Gendschen professor tot de orde geroepen. Men voegt er zelfs by,dat den heer Beltjens liet lid van den jury, zoo onweerdig te babbelen. Eenige jonge dames, dip aen de an dere zyde der toonbank aenkoopen deden, schenen liet insgelyks over dat onderwerp te hebben. 'T is eene verschrikkelyke nuf, die flermina Lande, en nu zy geengageerd is, schynt ze byna ongenaekbaer, zey eeue jonge dame, op eenig- zins spytigen toon. En toch, schynt ze niet byzonder veel eyschend ie wezen, want dien Louis Roland moet niet veel byzonders zyn geweest, en ik geloof dat nieni: fatsoenlyk meysje hem geweygerd had, ging eene magere blondine met een scherp stemmetje voort. Aen de overzyde van het niodemagazyn zaten eenige heeren op de groene bauken voor hunne soeieteyt. Wat een gelukkigen drommel is dien Louis Roland toch, sprak een jongen officier tot zynen buerman, eenen advokaet zonder praktyk, een lief meysje, eene groote forluyn en eene deftige familie dat alles word nu zyn deel. Ja. ja, maer Louis zelf moet toch ook zeer ryk zyn. Ga eens na. wat een kapitael is er toch niet noo- dig, om op eenen voel te leven, zoo als Louis met zyne moeder; een der grootste heerenhuvzen op de Konirigsgraeht, équipage, buylen. bedienden, dit alles kost toch ontzaggelyk veel geld. Maer kerel was die weduwe Roland geene party voor jou, hé zey eenen dikken rentenier, die naest den jeugdigen advokaet zat, tot zynen mageren buerman, een krassen vyftiger met een lioogen stropdas en kleyne gryze knevels, wyl hy major der schuttery was. Voor my, neen man mevrouw Roland is veel beleedigd, aengemaend heeft eene klacht naer den minister van biiiuenlandsche zaken te zen den. Men ziet, dat de Hoogescliool van Gend niet alleen de 'onafliankelyke zedelèer, maer ook eene dito beleefdheyd vei spreyd. (Bien Public). Eene correspondentie aen de paryser Liberie meld dat de schaemlelooze baenstrooperyen, welke beschouwd worden als den voorlooper van den algemeenen opstand, in tien jaren zoo erg niet geweest zyn dan thans. Ieder dagblad zegt den correspondent verleent eene ruyme plaels aen de verhalen der schelmstukken, maer daer die fèyten van dag tot dag erger worden, is ïpen op't gedacht gekomen van een byzonder blad uyt te geven om die strooperyen enz. te verzamelen en bekend te maken. Dit blad heet De Schelmen Gazellen. Het staet eiken keer vol schelmeryen en zelfs als et"20 zulke blaren wa ren, zouden ze nog geen stof te kort hebben. c In de Romagna zoo gaet hy voort wor- worden de aenslagen nog menigvulciiger dan ten tydevanden beruchten Dassatore men merkt op dat de pastoors er niet tegen de aenslagen bevryd zyn, en dal de roovers even goed eenen geestelyken als eenen burger uytkleeden. Men leyd hieruyt af dat al de iialiaensche bandieten Mazzinisten zyn. Dit laetste schynt den corres pondent wat te sterk. Verschillige landstreken worden letterlyk afgestroopt door welbekende benden eu dit ten spyte der iriaetregelen welke er dagelyks door generael Palaviccini worden genomen. Onlangs vereenigden zich verschillende benden eene daervan nam twee eygeuaers te Montesauo ge vangen en een bekwam een losgeld van frs.8,ol)0. Eene andere bende, 19 man sterk, trok het dorp Cancarella binnen maekte kwartier op eene hoeve, slachtte er dry lammeren, deed ze gereed maken, en, na er smakelyk van geeten te hebben eyschten zy van den eygenaer 2,000 fr. e<jn tweeloopgeweer levensmiddelen en ver scheydene andere voorwerpen waer de roovers zin in hadden. Terzelfder tyd stak de bende van Gotugno eene hoeve in brand van eenen eygenaer die niet eene bepaelde som gelds op een aenge- wezen punt had gezonden die hem by brandbrief dry dagen te voren gevraegd was geworden en toen eenen der knechten toesnelde om het vuer te blusschen, pakten de roovers hem, dooden hem en sneden den ongelukkigen in stukken. Den schrik is er zoo erg, dat een blad van Tarante meldde, dat het gelooide dat er Tuiksche zeeroovers op de kusten van Olranlé en Basili ca te geland waren. In een woord zoo sluyt den correspon dent den toestand is bejammerensweerdig, zoowel in het midden als in 't zuyden van Italien en, als uien de zaken wel inziet en denkt aen wat er gebeurd is, besluyt men er uyt dat het onweer welhaest uytbersten moet. te ydeï en wereldsgezind Ik zou moeien beginnen met uiyn kalm leven op te offeren en weer als een saletjonker naer de oogen myner echlgenoole le zien en daer ben ik te oud voor en acht ik niv zeiven te hoog, zey den major, terwyl hy eenen krachligén trek aen zyn cigaer deed en den rook met een bedenkclvk gezigt wegblies. Op die wyze was de geheele wereld le Ysseldam met het nieuws van Lodewyk's huwelyk met fler mina Lande vervuld, om. na verloop eeuer week, dit onderwerp wispelturig te laten glippen en gre tig naer een ander le grvpen, dat niet denzelfden herlstogt ontleed eu met dezelfde afgunst bespro ken zou worden. Doch wat de wereld er over mogt zeggpn, me vrouw Roland, de moeder van Louis was over gelukkig uiet deze verbintenis. Iuderda.ed was haren man, kort voor zyne dood, len gevolge eeuer mislukte speculatie, verpligl geweesl zyue zaken aen kant te doen, wilde, hy op den ouden roem van 't vermaerde handelhuys geene schaduw werpen. Ofschoon den ouden Roland nu op'eervolle wyze den handel verliet en byna niemand de ware oor- zaek vermoedde, had zyne forluyn, echter een zeer gevoelig verlies geleden en bleef er na zyne dood slechts juyst genoeg voor zyne vrouw en zoon overig om deftig, ma» r eenvoudig le kunnen leven. Voor weynig menschen ware deze toekomst zoo verschrikkelyk geweest als voor mevrouw Roland, de vrouw van de wereld, wier leven eene aeueen- schakeling van feesten, bezoeken en toilelmaken was; de vrouw, die naüwelyks tyd had om den roman van de mode le lezen, lael staen zich om 'T is curieus om 't antwerpsch broodknoeyerke in 't Verbond van zondag le hooren tieren en te zien spartelen nen boef die gegeesseld word kan niet meer lawyt maken, kan niet meer ge weld doen. En vvaerom dit allemael Wel omdat het ventje de deftige protestatie niet kan ver kroppen van de eervv. heeren Deken van Den- dermoude en Pastor van Sl Gillis tegen de on langs gepleegde kerkhofschending toegelaten door den burgemeester Eyerman. G'heel 't Verbond van zondag is opgevuld met vyf en twintig keers verwarmden, hersausten en hersloofden liberhaterszeever., zeever dien wy en onze calhölyke konfraters al honderd keers weer legd en vergruysd hebben. Het knoeyerke zoekt aen de wet over de kerkhoven eene solidaire uyt- legging te geven, die er op trekt gelyk eeue vesicatorie op een houten been, daerom verzen den wy 't sulleken eenvoudiglyk met zyn valscli geknoey naer minister Pirmez, 't is van Mr Pirmez dat liet zal antwoord krygen. Dezen minister heeft immers in volle kamer verklaerd dat de uytlegging der wet over de kerkhoven, in den catholyken zin, van in 't begin, het oud gebruyk voor haer heeft. Welnu 't is nen grondregel in regt dat het gebruyk de beste uytlegging is der wetten. Dus, volgens Mr Pirmez zeiven, is d'uyt- legging dier wei in den catholyken zin, de echte en wettige uytlegging. Maer gaet ge van wetten spreken aen slimmerikken van den kaliber van 't ventje, 't is over astronomie redeneren met nen koeyjoiigen die nog in zyn 'eerste broek zit. Over eenige dagen is te Brussel subiet gestor ven een kopstuk der solidaire secte eu is soli- dairlyk ingedolven. Op de vier hoeken van zynen lykwagen stonden vier koppen van beesten Waer konden zy beter staen Het zwart Ptrfrow/skwantje vind aerdig dat een doodgeboren en ongedoopt kind van eene doode moeder te samen met zyne moeder niet begraven worde, dat men de moeder in gewyden en het kind in ongewyden grond begrave. Het christelyk ventje vind zeker ook aerdig dat God de moeder, indien zy in staet van gratie gestorven is, in den hemel kan aenveerdeu, en liaer kind, by gebrek aen doopsel, niet 'T een is niet aerdiger dan 't ander. Indien een kind zonder doopsel géstor- ven met zyne moeder in den hemel niet kan aen- veerd worden, waerom zou het met liaer in ge wyden grond moeten begraven worden Maer in welken grond zal het knoeyerke be graven worden Indien 't ventje zyne pen aen de francma<?ons blyft verhuren en als francmayonskuaep komt te sterven, zal het ook aeVdig vinden dat men zyn eenige huvshoudelyke zaek betreffende keuken of kelder te bekreunen. Derhalve had zy 't denkbeeld van een ryk huwe lyk voor haren zoon terstond aeiigegrepen, en met ec':l vrouwelyken tact naer eene goede party rond gezien, lot dat haren zoon Louis, den r^zigen. bevalligen cavalier, den vlugslen danser uyt de stad, den stoulslen peerdryder uyt den omtrek, den innemendslen prater der goede kringen, haer op zekeren morgen met de bekentenis verraste, dat hy Hermina Lande ten huwelyk gevraegd en hare hand verkregen had. Geene keus ware my welkomer geweest, Louis, zeyde zy, hem de hand drukkende, Her mina is een bevallig, fyn beschaeld en ryk meysje de familie Lande eene echt patricische familie dit is alles voortrefl'elyk. Doch wilt ge my en ook u zeiven eenen gronlen dienst hewyzen Deel dan dit nieuws, voor ge hel iemand anders zegt, tante Mietje mede. Zoo eenvoudig en teruggetrokken zy ook sciiynen moge, weel ge niet hoe fyngevoelig zy voor dergefyke miskenningen is. Maer moeder, lanle Mietje zal zich evenmin om myn engagement als om eene nieuwe opera bekreunen tante Mieije hoorde in een museum van zeldzaecuheden of op 't veld als inussehen- verschrikker l'huvs had Louis minachtend, spottend zyne moeder in de rede gevallen. Onverstandige» jongen schudde ze beris pend T hoofd, en daerop hare stem een zacliteren toon gevende sprak ze begryp-ge dyn nfel dat. het uw eygen belang is, om tanlje Mieije iu niets voo.'by le gaen en haer iu alles le kennen, of ten

De Denderbode | 1868 | | pagina 1