Jaer. VERTREKUREN UYT AVAST AWW VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN: 6 franks' 'S jaiïhs. DE VItYE ONDERWYS GESTICHTEN. TANTE MIETJE. Maer. Ondertusschen. En zoo gaet het nu. Aengroeyenden voorspoed Eenen neus- n(.11(l 5-Ti 7-20 8-3(1 (3-23 S-13 6-'»0 j?j Gelid, (6-0!vrvdajr) 7- 6 E 8-34 8-3S 42-2S I.okeren 5-4 1-4" 8-36 12 2:3 3-13 6-20 (2-40 3-17 6-411 6-41 9-26 Brussel. 8-0" 8-3!» E(l 23 k") 9-43 H-B8 12-22 f Brugge, Ostende, (E 7 00). ft-55 12-40 6-41 *2-50 5-48 E (1" 2* 3* k') 5-53 x-35 80S Doornyk, Kórtryk, Moescroen, Ryssel (langs Mech. 5-9.li 7-2» 8-00 8-35 F. (I 2 3 KI.) 8-30 Gend) 7-06 (EDoorn, uiig.) 8-55 12-46 3-17 9-43 E l 1-58 *2-5 3-13 5-53 6-20 8-55 K 6-41 Antw. 5-20 "-20 8-00 8-35 E 8-36 9-43 E 11-58 Doorn Rvss. (langs Ath) R-00 0-00 Aih 5-53 2-30 3-13 5-53 6-20 8-55 E ijK alleenl. lot Korlryk Zaterd. Zond. en Wonnstl. I euv Tliienen Ltivk Verv. Landen. 5-20 (7-20 Ninove, Geersb. Ath, 6-10 8-00 11-58 2-50 5-53 8-35 E) 8-36 9-43 12 22 3 13 (6-2E le 2ekl. j* («-55 Ninove.) van Tiiienen) Berger., Qoiévrain, 6-1 f 8-00 11 58 2-50 5-53 VAN ANTWERPEN NAEH: Lokereu, Gend, 5:00 7-30 9-00 11-00 *2-00 4-00 E 6-00 7-30 VAN GENII NA ER Lokoren. Sl-Nicolaes, Antwerpen. 4-40 7-20 9-30 10-50 2-30 4--20 5-35 8-15. Te Lede staen al de konvoys uytgenomen de Expres. Te Idegbm en Santbergen slaen al de konvoys. Te Gyseciiem slaen slil al de konvoys. Te Denderleeuw slaen al de konvoys uvtL'en de vertrekken van Rrnssel 6-30 8-15 12-06 6-00 0-00 en uyl Aelst 8-35 5-38 5-48 0-«»0. Vertrekuren uyl Denderleeuw naer Brussel 8-11 8-59 1*2-10 2-58 b-05 9-02 9-07. Ëiilquv Kvium. VAN I.OKF.UEN NAER. Denderm'tndo, Aclsl, 7-05 9 10 11-00 1-55 5-00 7-30 Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, 7-05 11-00 1-55 0-00 5-00 (7-30 Ninove.) VAN ATH NAF.lt Geeraerdsb, Ninove, Aelsl. Dendeithonde, Rokeren 6-55 10-30 4-45 4-36. 7-50. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelsl 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. Brussel (lang Denderleeuw) 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. Gend, Brugge, Ostenrle (langs Aelst). 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. van Ronsse naer Audenaerde, i^end, 8-05 11-25 3-20 4-25 8-22 VAN RRUSSEJ. NAER 1 Aelst, Gend, 6-30 E 1 2 3 KI.) 7-30 8-15 11-20 12 06 2-10 5-15 6-00 8 20 Ninove. Geeraerdsbergcn, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 11-30 2-10 5-15 (8-2ü Ninove VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelsl) 7-30 11-33 00-00 2-94 5-30 8-00. Aelst 7-35 9 55 11-33 00-00 2-24 5-30 8-00 0-00. van BRAiNE-LE-coMTF. naer: Engbien, Geerardsb, Soltegem, Gend, 6-51 11-04 4-07 7 55 van gend naer Sottegcm, Braine-Ic Comle, 6-10 0-00 3-25 0-00 AELST, DEN 29 AUGUSTY 1868. Het liclit begint uyl de duysternis te ontstaen, liet volk egint klaer te zien, liet begrypt vvaer liet uiacoiiniek doctrinarismus liet Vaderland lieènstuwt, met, door oen vorgoddeioozend oti- .lerwys, de opkomende jeugd, allengskens, maer ïnet 'zekerheyd tol de zedelooshevd en nadien tot de verbeesling te leyden. Deze gevolgtrekking, hoe bard, hoe vreed, hoe rampzalig zy moge voorkomen, is noglhans na- tuerlyk, ja," dringend noodzakelyk de onder vinding is, len andere, dacr 0111 er de droevige vvaei'heyd van le hestaligen. Ondervraegl en raed- jileegi iionderde familievaders, die, 'I. zy nvt vrees van huiine broodwinning le verliezen, 'l zy uyl hoop van 'l een of'l ander voordeel van het heerschend liberalismus tc genieten, 't zy uyt verhliiidheyd, hunne kinderen naer scholen of gestichten gezonden hebben in welke den heyl- zanien invloed der religie stond vvaer den bessem slaet, raedpleegl die familievaders en viaegt hun in welke gesteltenis hunne binders naer buys komen, boe liet. staet. niet den verschuldigde» eerbied aen het ouderlyk gezag, hoe het staet met de gehoorzaemheyd, met de onderwerping en de beliulpzaetnheyd aen de vaderlyke bevelen en noodwendigheden, vraegt dit maer aen de fa milievaders en, als zy regtziunig zyn, zy zullen 11 slechts met in 't hert gesmoorde zuchten ant woorden XVy en kennen onze kinderen niet meer, \vy hebben er niets meer aen le'zeggen, y.y zyn boven ons hoofd gegroeyd, van engels die ze waren eer zy vertrokken, zyn 't duyvels geworden, er is geen hand meer aeri te steken, «11. blyfl dit zoo voorlgaen, zy worden den eer sten nagel onzer doodkist, want 't geen vvy van hun te lyden en te verduren hebben, is niet zeggelyk..Wy.verstaen niet van vvaer die schroomelyke verandering gekomen zy 'T doet, 't doet, vaders ge versleet, ge weet het welG'had uwe kinderen, in d'eerste jaren hunner jeugd, in godsdienstige scholen gesteld, vvaer men hun den catechismus leerde en met den catechismus de tien geboden Gods inplantteDaerin vvierd hun meermaels voor gehouden eert vader en moeder, opdat gy lang moogl leven op de aerdeWat zyn vvy onze ouders verschuldigd Inwendige en uytvvendige cere, gehoorzaemheyd en behulpzaemheyd Wacht u van stelen o( ouregtveerdig te leven En doet geen overspel noch onkuyschheyd ooytMaer in die ongodsdienstige scholen, in de scholen van den zoogezegden vooruylgang, zyn dit alleinael oude prullen ge worden, misbruyken van den ouden tyd, domme Ectie oorspronkclyke novelle van J. G. L. Marumer. 11. De prachtige bronzen pendule sloeg statig elf uren toen Louis Roland den sierlyken salon van hel ouderlyk buys binnentrad. Maer Louis wat zyn toch verliefde herten 'T slaet elf uren en mynheer staet reeds in zyn bruydegoms- toilet gereed, is T om u eens door uwe moedor te laten bewonderen, hé bedorven jongen kom dan in dezen vollajre over mv zitten, Louis lief, dan kunnen vvy eens vertrouwelyk praten. Mevrouw wees naer den stoel in de nabyhevd der causeuse, waerin zy op behagclyke vvyze in een pracht werk je had zitten bladeren. Doch Louis verontschul digde zich, legde hoed en handschoenen op tafel, wierp nog snel een blik van zelfvoldoening in den helderen penantspiegel en legde de laetste hand aen zyn toilet. Het moeder!yk oog rustte miusschen met innig wel gevallen op den rvzigen jongman, wiens ranke leest door dit meer ömsluyleiid toilet nog beter uytkvvam en wiens mannelyk, gedislingueerd voorkomen haer zoo treffend aen zynen vader herinnerde. De deur vvierd uu geopend en eenen knecht overhan digde zynen jongen meesier een pakel. Snel opende Louis dit, wierp wederom eenen blik op de pendule en liep 'l vertrek onrustig op en néér. Dien tyd, dien tyd Hy heeft vleugels als we zynen gang zouden willen stremmen en....» Maer Louis, u kunt ge toch om elf uren niet by uwe bruyd vertopuen Ze. moet toch toilet maken. Wat heb ge daer voor een pakel ontvangen Och ma, myne biiyienlandscbe pas voor ons huwe- Ivksreysje, antwoordde Louis half knorrig en half verlegen, terwyl hy zich met de armen over elkaêr ge slagen tegen den schoorsteenmantel plaetstii. kwezelaryen die den geest, der jeugd verstompen en er cretins van maken, gèlyk ons dvvaes Verbond en bladen van zeilden deessem vertellen Eh wel, vaders, g'hebt uwe zonen nu slim t'buys gekregen, houd ze nu gelyk zy zyn, 't is uwe schuld, g'hebt ze it) d'handen van zielen beulen geleverd, ondergaet er nu de gevolgen van Maerwie zou dit gedacht hebben Wie zou ooyt gepeysd hebben dat eene liberale opvoeding zulke bittere vruchten zou geven De liberale gazetten hadden het calholyk onderwys, decliris- telyke opvoeding zoo dikwils, zoo luyde, zoo openlyk geschandvlekt, dat wy meenden dal zy waerheyd spraken Ja, Vaders, die verleydende gazetten hebben dit gedaen, zy doen het nog en zullen het blyven doen, zoolang zy onvoorzigtige, onbezonnene lezers hebben gelyk gy zyt. Die scliryvelaers kenden voorop den uytslag hunner duyvelscbe poogingen, zy weten dat, als de vreeze Gods uyt de herten der jongelingen niet gerukt word, deze nooyt van hunne bende zullen zyn. Met. hunne voïfoeyelyke principen kweeken zy natuerlyk nachtzitters, kroegloopers, dronkaerds, godde- loozen, en 't zyn zulke kerels die zy moeten hebbenMaer als er de ouders meê zitten, ze zitten er meê, z'hebben 't kermen, 't jamme ren en 't weenen aen hun been, daermeê bekreu nen de liberhatersscliryvelaeré zich niet, z'hebben hunne bende versterkt, z'hebben aenhangers gemaekt, z'hebben huylers, schreeuwers en Her ders tegen 't klerikael, tegen de geestelyken, tegen Kerk en kloosters bygewonnen, en dit is hun genoeg Ja, ondertusschen, zegt gy, vaders, z'hebben ons voor eenen zoon of twee, voor ehue dochter of twee, eerloos en schandelyk bedrogen, maer z'en zullen ons voor d'andere niet bedriegen z'en zullen onze familie, onze bloedverwanten niet verleyden, want wy zullen niet. nalaten aen deze kraciitdadiglyk ons ongeluk voor te spie gelen. Dal die goddelóoze gazeikrabbelaers maer tieren en schreeuwen zoo hard zy willen, tegen het godsdienstig onderwys, ze zullen er langs om min foppen en bedriegen, wy zyn wys ge worden, en is 't ongelukkiglyk ten onzen koste, wy zullen onze familien en vrienden tegen die snoode en vermaledydde werking wapenen Want den Beurzen-Courant, 't Vlaemsche Land de Vlaemsche Leeuw van Gend berigten ons dat zy uyt verscheydene plaetsen onzer provincie tydingen ontvangen over den toestand der vrye catholyke onderwysgestichten. Deze tydingen komen met de onze overeen en luydeo allergun stigst. Ha, lia, ha liet mevrouw Roland zich lagchend achterover in de causeuse vallen. Den eersten bruyds- dag is nauwelyks aengehroken en de buytenlandsehe pas voor de huwelyksreys al gereed koraaen, dat heel ik eerst een uylmuntende zorg Och ma, hernam. Louis gemelyk, ik hel» het maer gedaen om later geen last met die dingen te heb ben, en Plotseling hield hy op en beyden zagen verbaesd naer de geopende deur, waerin zich 'tante Mietje met haer afgemeten tred en stroef gelael vertoonde. Tante Mielje, die op Vrydag den saion binnentrad, waerin zy zich slechts twee malen 's jaers vert tonde Moeder en zoon beseften dal er ieis zeer belangryks moest hebben plaets gehad, dal tante zoodanig van hare gewoonte deed afwyken. Mevrouw Roland zag haer verschrikt aen. Wilt ge my spreken, Mietje? Neen, antwoordde zy op afgemeten toon, «maer er is iemand om neef te spreken Kees den timmer man. Kees, den timmerman herhaelde Louis, met een minachtenden glimlach, zekere ontsteltenis trach tende te verbergen, wat moet dien hebben Dat wist tante Mielje niet. Kees had zich door gee- nerley weygenng der dienstboden laten alwyzen. maer volgehouden dat hy den jongenheer afzonderlyk moest spreken. Ofschoon tante Mielje zich op hare kamer bevond, was haer die woordenwisseling ter noren ge komen en bad zy zich naer beneden begeven om in persoon met Kees le spreken. Doch, welke middelen tante's geprikkelde nieuwsgierighcyd ook in 't werk stelde om Kees zyn geheym te ontlokken, 't was haer niet gelukt. Wat wilt dien kerel dan bromde Louis mei een gefronst voorhoofd, my te komen hinderen, terwyl ik gereed sta om naer Hermine le rvden. Och tante, wees zoo goed en vraeg hem, even op myne kamer te komen Verscheydene bisschoppelyke kollegienen andere door geestelyken bestuerde kostsciiolen kunnen moeyeiyk voldoen aen de ragen der ouders, die er hunne kinderen weusclien ge- plaetst te hebben. In verseheyde zal men er moeien aen denken en beeft men er reeds aen gedacht de lokalen te vergrooten. Dit feyt, zegt de Beurzen-Courant verwondert ons niet. Hoe meer de ministerielen schimp en laster uylspuvven tegen het vry onderwys, met des te meer vertrouwen word het vereerd van deze die redeneren, de ondervinding raed- plegen, in plaets van schelden, liegen en las teren. Is het afgeloopene schooljaer uytnemend schit terend geweest voor de geesteiyke gestichten, het schooljaer welk eerlang gaet beginnen, be looft nog betere uytslagen te zullen opleveren. Toe, dan ministeriele gazetknoeyers, toe dan francmaQonsschreeutvers, toe dan liberale bas- sers van allen kaliber, nog een paer dozynen uytvallen, nog een paer zakken laster en leugens, sieekl nog een handeken toe, en 't zal met uwe onderwysgestichten gepast zyn, de professors zullen mogen gaeu wandelen of hunne progres lessen voor de banken verkoopen Daer het geldschotelken droog, ledig getrokken en gelekt is, begint men te denken om er we^- derom wat iu te krygen. En hoe gaet men hel aen boordleggen Luystert. Er word meer en meer gesproken van de bel- gische fondsen die nu -4 1/2 ten honderd opbren gen, te verkeeren iu titels die maer 5 ten hon derd zouden geven Dit is te zeggen dat men aen de dragers ol houders dier fondsen 1 1/2 ten honderd willekeuriglyk zou aftrekken. Wy zeggen willekeuriylyh, omdat, na gegévene inlichtingen, er zelfs geeiie kwestie zou wezen de wedergaef van hel geplaetsle geld te laien eysschen den maetregel zou algemeen en zonder uytzondering zyn Dien onregtveerdigen middel zou een merkelyk verlies aen de talryke dragers dier belgische staetspapieren doen ondergaen maer wat geelt dit aen de groote bazen die et' veel in hunne portefeuille hadden, deze zullen op tyd gezoigd hebben er zich van te ontmaken. Dit alles verwondert ons niet: al waer de liber- haters meester zyn, al waer zv aen 't schotelken geraken, doen zy het zelve. Sedërt verscheydene jaren is zulks gedaen in lieL ongelukkig ltalièn nu onlangs is de zelfde onregtveerdigheyd ge pleegd in Oostenryk, waer 't mac-onniek libera lismus zynen steert in 't bestuer gedraeyd heel) nu zou liet wel de beurt van Belgien kennen worden.Die slimme liberale bestuerders hebben eene byzondere smiltpamie waerin zy de Tante Mietje verliet hel verlrek, gevolgd door Louis, die snel den Irap naer zync kamer opliep. Mevrouw Roland bleef pevnzend in haren slocl zitten en kon zich niet verklaren waerom Kees zoo nailruk- kelyk en geheymzinnig verzocht had, haren zoon alleen te spreken. Doch weldra hielden hare gedactileD zich met andere zaken bezig. Toen Roland zich op zyne kamer alleen bevond zag hy doodsbleek. Zelfs,scheen '1 als o!' hy een oogenblik wanhopend zyne handen vrong. doch toen hy den zwo ren slap van Kees hoorde, tiuehtte hy zich zoo goed mogelyk te herstellen en eene koele, trotsche houding aen te nemen. Er wierd aen dc deur geklopt en eenen breedgeschou- derden man met een eerlyk, bruyn gelael trad 'l vertrek binnen. Wel Kees, wat is er van uwen dienst? vroeg Louis, den timmerman Hink in de oogen ziende. Een woordje als 't u belieft, rnynheerbegon Kees, zyn pet in beyde banden nemende, terwyl hy zich scheen in te spannen om bedaerd te blyven. Ik boor dat ge gaet trouwen met jufvrouw Lande, is dal waer, menheer? Eu wat gaet u dal aen snauwde Louis hem toe, terwyl hy T hoofd trolsch achterover wierp en den timmerman minachtend aenzag. Wal my dalaengael? hernam Kees, den jong man met een vlammend oog naderende, wat my dat aengaei Mynheer Roland.... Ik kom van buys van buys, waer myr» kind, myn arm ongelukkig kind my alles bekend beeft Een uer geleden.wist ik nog niets en dacht ik eene brave, eerbare dochter le hebben. Maer 7,'is verleyd, T arm onschuldig kind, door allerley schynheloften. Begrypt ge wat my dal aeugaet riep Kees allengs kens meer in woede ontstekende. Hel angstzweet brak Louis uyt. Hel zou beter zyn, dat ge eenen anderen loon aen- sloegt eu wat minder aanmatigend sprak, antwoordde, grootste en stevigste schatten net als sneeuw konrien doen verdwynen. 'S duyvels zak, zegt men, is nooyt vol, eri 't is verloren gepompt in eene mande zonder bodem In Holland is men bezig met het getal der fonctioiinarissen te verminderen, en dit wel niet- legeiistaende dit land nog de helft beambten niel heeft in vergeJyking met Belgien In ons lairdeken, waer er meer dan 47,000, zegge ZEVENTIEN DüYZEN'D schotelgaslen groote en kleyne. zyn, maekt men er nog alle dageu by. 'T is wel maer om liberale vriende kens, kiesagenten, necijes etc. te plaetsen, maer zy moeten toch betaeld worden al was het maer om pennen le versnipperen, leeg te loopen of nutteloos papier te bekladderenDoch wat er 't droefste van is, is dat dien hatelyken kozyntjes- winkel zoo schroomelyk veel geld kost'en dat onze liberale geldsmeders byna noovt de banden uyt de zakken der arme contributiebetalers heb ben. 'T is gedurig franks alhier, franks aldaer, opcenten alginter, geld langs alle kanten Ivun dit blyven duren en is het te verwon deren dat het schotelken allyd properkes uytge- lekt is Men leest in een dagblad van Parys, la Patr'te De stad Parys beeft, de verledene week, zes en dertig studiebeurzen ter pryskamp gesteld voor al de gemeentescholen zoo wel doorgeustelyken als door wereldlyken bestierd. Den uytslag van dit concours komt aen de poort van hel stadhuys nengeplakt te worden. Men leest er dat er twee honderd veertig (240) leerlingen van de verscheydene scholen aen het concours deel genomen hebben. Wel nu, van de zes en dertig beurzen, zyn er VYF EN DERTIG bekomen door de leerlingen^ der broeders EENE enkele beurs, te weten de VIER EN DERTIGSTE, is verdiend geweest door eenen leerling uyt de wereldlyke gemeente scholen. Zulke uytslagen hebben geene uytlegging noo- dig. Maer wat gaen onze slimme progresgaeyen daervan zeggen Bah een onderwys, hoe vol- maekt het ook zy, is by die kerels van geener weerde, als het niet strekt lot vernieling van het calholyk geloof. Eetien anderen goeden uytslag kan insgelyks alle verdere uytlegging ontberen. Wy vernemen zoo even dat de Normaelschool van Malonne, ook besluerd door de Broeders der Christelyke Scholen, de verledene week, 24 barer leerlingen heeft aengeboden tot het doen hunner examens van onderwyzers. Alle vier en twintig hebben hun diploma bekomen hv, den armen Kees van 't hoofd tot de voeten opne mende. lk ontken niet dat ik eenige betrekking met uwe dochter heb gehad en '1 was zelfs myn plan haer eenigzins te ondersteunen. Do manier waerop gy die zaek behandelt, is echter den region weg niet om by- zonder op myne hulp te rekenen. Doch komaen. om u te toonen dal ik van goeden wil ben, daer heb go voor- loopig een bankje vau zestig gulden, later spreken vvy elkander nader Ontsteld trad Kees eenen stap aclHcruyt. Gold riep by wood end uyt, terwyl zynen vuyst zich onwillekeurig balde. Geld mynheer Roland Heeft myne... dochter... zich dan... voor geld ver kocht En met dreygende gebaren naderde Kees den jongen Roland. Louis stond doodsbleek met het bankpapier in de hand. Nog behield hy zyne tegenwoordigheyd van geest e,n wilde eene krachtige poogiug aeuvvenden om den timmerman door forsche tael ontzag in te boezemen en 1 te Liehcerschen. Geld geven 1 Zond go met geld de geschandvlekte eer myner dochter willen heialen! De eer van mvn- kind alles wal we bezitten Sehaem u Maer ik zal liet ile heole wereld vertellen.... hoe ge myn arm kind on- gelukkig hebt gemaekt j Louis was uu radeloos. In een oogenblik overzag hy zvn hagchclyken toestand cn dc vreesselykc gevolgen. Zyne gcheele toekomst was vernield 't aenslaende huwolyk, vvaeraen zyn geluk en dat zyner moeder ver- bonden was, rykdom, aenzien, genegenheydalles voor allyd vervlogen - Was er dan geenen middel om dien woedenden man tot bedaren le brengen, opdat de huysgenooten ten minste die luyd gesproken woorden niel vernamen. i Wees in 's hemels naem bedaerd, laet e<-ns hooren. wat eysebt ge dan van my vroeg Louis hem gejaegd en bevend. Wat ik wil hernam Kees vast beraden, ik wil dat ge de eer myner dochter herstelt door haer uwen

De Denderbode | 1868 | | pagina 1