22'1'' Jaer. Zondag', 6 September IBGR. N" I 1 i» I VERTREKUREN UYT A EEST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN: G FRANKS 'S .IAKHS. EiV A11 at: TEGEN DE KERK... Een weyhig aendachl. T is klaer. Waerovi TANTE MIETJE. Zaken van S' Denys. HEN DENDER-BODE. nond k-20 7-2(1 8-36 (2-25 3-13 6-20 ffi Gend, (6-05 vrydng) 6 E 8-34 8-55 (2-25 1 okerc.n 5-20 7-20 8-36 (2-25 3-(3 fi-20 (2-46 3-17 6-2U 6-41 9-26 Brussel 8-0" 8-33 E(( 23 k'19-43 I (-88 (2-22 Brugge, Osleilde. (E 7-06). 8-35 (2-46 6-41 2-50 5-48 E (I® 2e 3'I,') 3-53 8-33 8-55 -4 lloornyk, Korlryk, Moescroen, Rvssel (Dings Hecli. 5-20 7-20 8-00 8-35 E(( 2 3 kl.) 8-36 jp Gend) 7-06 (EDoorn, uiig.) 8-55 12-46 3-17 li-41 9-43 E 11-58 2-ÖO 3-13 5-53 6-20 8-35 E Aniw. 5-20 7-20 8-00 8-35 E 8-36 9-43 E 11-58 llnorn flvss. (langs Ath) 8-00 0-00 All) .o »o n ai\Q KS r -S3 2-51 3-13 5-53 6-20 8-55 E nlleenl. tol Kortrvk Zaterd. Zond. en VVoonsd. I pnv Tliienon Euvk Verv. Enndcn. 3-20 (7-20 Ninove. Geersb. Alb, 6-10 8-00 11-58 2-50 5-53 8-35 El 8-36 9-43 12 22 3 13 (6-20 El« 2'kl. g (8-55 Ninovc.) van Tllinoen) Borgen, Quiévrain, 6-K 8-00 11 58 2-50 5-53 VAN ANTWERPEN NAEB: l.okcren, Gend, 5-00 7-30 9-00 11-00 2-00 4-00 E 6-00 7 30 VAN GENU NAF.R l.okeren, Sl-Ninolaes, Antwerpen,.4-40 7-20 9-30 10-50 2-30 4-20 5-35 8-15. Tn l-Eim staen al de konvoys nylgenomen de Expres. - Te Idegem en Santbergen slacn al do korivovs. - To Gyseghem staen slil al de konvoys. Te Denderleeuw staen al de konvoys „vleen de 'vertrekken van Brltssel 6-30 8-15 12-06 6-00 0-00 en uyl Aelsl 8-35 5-38 5-48 0-00. Vertrekuren uvt Denderleeuw inter Brussel 8-11 8-59 12-10 2-n8 b-Oo 9-02 9-07. Dendermoride, Aelst, Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, 0 10 11 00 1-55 5-00 7-30 1-55 0-00 5-00 (7-30 Ninove Caique Suiim. VAN I.OKEREN NAER 7-05 7-05 11-00 VAN ATH NAF.R Geeraerdsh, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren Lossen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aeisl Brussel Hang Denderleeuw) Gend, Brugge, Ostende (langs Aelst). van Ronsse naer Audenaerde, genu. VAN BRUSSEL NAF.R Aolst oend. «-30 E 1 2 3 kl.) 7-30 8-15 11-20 12 06 2-10 5-15 6-00 8 20 Ninove. Geeraerdsbergeo, Alb (langs Denderleeuw), 7-30 11-30 2-10 o-15 (8-20 Ninove.) VAN DENDERMONDE NAER Brussel (hn^s Aelst) 7"30 11*33 °°-00 2 94 30 8"00- Brussel (lan„s Aelsl) 7-359-55 11-33 00-00 2-24 5-30 8-00 0-00. VAN BRAINE-1.E-COMTE naer: Engbien, Geerardsb, Soltegem, Gend, 6-51 11-04 4-07 7-55 van gend naer Sotlegcin, Braine-io Comte, 6-10 0-00 3-25 0-00 6-55 6-55 6-55 6-55 8-05 10-30 10-30 10-30 10-30 11-25 1-45 t-45 1-45 1-45 3-20 4-36 4-36 4-36 4-36 4-25 7-50. 7-50. 7-50. 7-50. 8-22 AI5I.ST, DEN 5 SEPTEMBER 18G8. Er is in de francmagonslogien een ordewoord gegeven van meer, van geweldiger dan ooyt de Catholyke Kerk en hare bedienaers in ons land i aen te "randen en te bevechten. T is ongelooflyk mei welke woede en dU'liey« er in de ministeriele gazetten, gebast, gehuyld en getierd word tegen al wie nog van verre ol van bv aen Kerk of Godsdienst vasthoud. Men zou waerlyk zeggen, als men de liberhaters- cazetten leest, dat er een geheel leger razende honden over Belgien losgelaten is, om al de catholyke Belgen, tot den laetsten toe, te ver scheuren. Niet eenen ministerieler! platschryve- laer, hoe ellendig ook, blyft aen dien magonnie- ken oorlogskreet te kort, tot ons broodknoeyerke uyt 't Verbond toe heeft zich in zyne hemds mouwen gezet om zyne croüte te verdienen. Wat ons dit ordewoord doet gelooven, is dat wy in al de ministeriele nieuwspapieren den zelfden thema, de zelfde aenraudingen, de zelfde fop- en- verleydingsredens aentreffen. Leest men «ene fraucmagonsgazet, men leest ze allemael, ze liuvlen eu tieren alle op den zelfden toon, zoodanig dat, met de kale drogredens van onzen broodknoeyer te vergruyzen, wy de drogredens van al de francmagonsgazetten vernietigen en T volk, door de onderrigting, tegen de algemeene vedeyding wapenen. Dus, landgenoten, Over 3 weken schreef 't solidaire manneke g'heel 't Verbond vol om de kerkhofschenders te verschoon en over 44 dagen een g'heel blad sclmvmende galle tegen de Catholyke Kerk en hare'bedienaers, tegen den Stadhouder van Christus, den Paus van Roomen, ja, tegen Chris tus zeiven, het Opperste en Onzienlyk Hoofd der H. Kerk. Van den eenen kant, bekent het zwart man neke dat de Kerk van Christus altyd zal bestaen Gedenk u het woord van Christuszegt het, nF. Kf.rk zal nooyt vergaen En van den anderen kant zegt het dat de Catholyke Kerk, de Kerk van Christus niet meer isWaer is dan de Kerk van Christus? Zou 't manneke ons dit niet willen zeggen Wy hebben altyd gelooid, gelooven nog en zullen, met Gods gratie, blyven gelooven dat de Catholyke Kerk wel de Kerk van Christus is, omdat zy alleen de ware ken- teekens draegt die Christus luier gegeven heelt, te weten 4° dat zy een is, 2° dat zy heylig is, 3° dat zy cat holy k en apostolyk is, 4° dat zy waer- achtige mirakelen heeft. Welnu, als 't waer is, slim broodknoeyerke, gelyk gy vertelt, dat de Catholyke Kerk nu de ware Kerk van Christus niet is, zeg ons waer is dan de Kerk van Christus? Gy komt ons zoo dikwils zeggen dat ge zoo nen goeden christen zyt, hewel, aeu welke Kerk behoort gytoe? Laet hooien. 'Ten kan aen de Catholyke Kerk niet zyn, wyl deze, volgens u, de Kerk van Christus'niet is. Waer is dan UWE Kerk waerin gy een zoo goeden christen gewor den zyt Zult gy deze vraeg durven beantwoor den, piulventje, gy en al de kwanten van uwen kaliber Maer stellen wy een ander vraegske aen het manneke. Christus heeft aen Petrus gezegd Gy zyt Petrusen op u zal ik myue Kerke bouwen en de poorten der hel zullen tegen haer geen ver mogen hebben. Al de Kerkvergaderingen, van 't begin af, op die woorden van Christus steu nende, hebben eenpariglyk uytgeroepen waer Petrus is, daer is de Kerk, (ubi Petrus ibi Ecclesia). Welnu, gy christelyk ventje, zeg ons, waer is Petrus Waer was hy van in 't begin Was hy niet in zyne wettige opvolgers, de Pauzen van Roomen Zoodan, indien Petrus in de Pauzen van Roomen is en indien de Pauzen van Roomen aen 't-hoofd zyn der Catholyke Kerk, blykt het niet klaer dat de Catholyke Kerk de ware Kerk van Christus is, en dat men moet Harry Peters zyn om PETRUS elders dan in de Catholyke Kerk te gaen zoeken Hel is dus klaer dat de Catholyke Kerk alleen de ware Kerk van Christus is, en T is ook klaer dat den Verbondsknoeyer liegt gelyk nen ketter en Christus zeiven leugenachtig rnaekt, als hy zegt dat de leering der Catholyke Kerk verbasterd en de leering van Christus niet meer is. Immers, heelt Christus niet beloofd van altyd met Petrus en zyne Kerk te blyven En wat wilde Christus daerdoor zeggen Dat de leering van de Catho lyke Kerk altyd onverbasterd, de ware leering van Christus moet en zal blyven, en dat de Catholyke Kerk altyd met den Geest van Christus moet en zal bezield zyn. Ziet en gevoelt gy, slimmerik, dat gy Christus zeiven leugenachtig maekt, als gy zegt dat de leering van Christus verbasterd is Neen, neen, jongen, 't is de leering van Christus niet die verbasterd is, maer wel uwe hersenpan die ver- draeyd en beschimmeld is. Uwe roekelooze aen- vallen zelve tegen de Catholyke Kerk en hare priesters zyn een klaer bewys dat zy nog de ware Kerk van Christus is, en dat hare bedie naers nog met den Geest van Christus bezield zyn. Christus had hun voorzegd dat zy zouden ver volgd, gelasterd en beschimpt worden gelyk HY geweest is, en die voorzegging, armen schryve- laer, zyt gy en al uwe goddelooze magonnieke voorschryvers bezig met letterlyk te volbren gen Ja, waerom al die onophoudelyke aenvalleh tegen de Catholyke Kerk. Waerom dien hardnekkigen, dien woedenden en aenhoudenden oorlog tegen hare bedienaers Juyst omdat de Catholyke Kerk nog de ware Kerk van Christus isOmdat hare bedienaers nog bezield zyn mei den Geest van Christus Zeg, waerom vervolgt, lastert en beschimpt gy de protestanten niet Waerom voert gy den oorlog niet tegen de Lutheranen, de Calvinisten, de Solidairen, de Vrydenkers enz.? Waerom juycht gy zoo hertelyk toe aen ai die apostaten, kerk vervolgers en* god verzakers? Waerom, zeg, indien gy moogt of durft regtzinnig zyn? Is 't niet juyst omdat zy Christus verloochend hebben, omdat zy met uwe moorlelbazen aen de zeilde koorde trekken om Jesus-Christus en zyne Kerk te verpletteren en in 't slyk te versmachten, omdat zy kerels zyn van uwen deessem, die met u onder den standaerd van Satan staen Maer ge zult u wel wachten dit fe bekennen oordenschryvelaers werken maer om dupen te maken, en bygevolg, moeten zy de Phariseen, de hypocrieten spelen, een masker aendoen. zich voor goede christenen doen passeren en doen gelooven dat zy, in plaets van onder het vaendel van Satan te stryderi, integendeel onder den standaerd staen van Christus. 'T is daerom dat het broodknoeyerke met lof van Christus spreekt en zegt dat Christus een man van vooruytgang was. Maer als Clwistus een man van vooruytgang is, dan moet den waren vooruytgang noodzakelyk in de Catholyke Kerk zyn, vermits zy nog met den Geest van Christus bezield is, en, volgens zyne goddelyke belofte, tot liet eynde toe bezield zal blyven, zoo wy klaer komen te bewyzen. Doch, daerom zal 't christelyk ventje niettemin staende houden dat hy en zyne moortelkliek alleen de vooruytgangers zyn. Ja, 't zyn voor- uytgangers in vrye zédeleer, vooruytgangers in 't volk te verblinden om het des te beter te kon- nen exploiteren in zyn geestelyk, zedelyk en stoffelyk welzynMaer den waren vooruyt gang, den vooruytgang in de christelyke zede- leer, den vooruytgang in het goed, in den voor spoed, in 't waer geluk van den mensch, dien vooruytgang is den eygendom der Roomsclie Cathoiyke Kerk alleen Mediteert daerop, knoeyerke, en wy verwach ten uwe wederlegging, wy hebben nog andere eykens met u te pellen. Eene oorspronkelyke novelle eau J. G. L. Marunier. III. Nadat tante Mielje's beschermeling hacr op stelligcn toon verzekerd had, dat hel hem onmogelyk was haer de oorzaek meé te deelen, die een geheym onderhoud met Louis noodzakelyk maekie, was hare nieuwsgierig- hcyd bovenmate geprikkeld. Toen Kees zich derhalve naer de kamer welken Louis begaf, besloot ze van eenen middel gebruyk te maken dat de nieuwsgierige nooyt versmaed heeft, wanneer er geen anderen middel over- llyft. Ze had zich langs een anderen weg naer den eeheymen trap begeven, die voor Kees zoo noodlottig was geworden en, met 't oor tegen haer neef's kamer deur geleund, kon haer geen woord ontsnappen van hetgeen d3er binnen gesproken wierd. Dien trap was geheel in onbruyk. Zelfs, na het onge luk dat hare zuster eenigc jaren geleden op die steyle treden getroften had, was men onmiddelyk voornemens gewees" dien geheel weg te breken. Doch alleen op Louis verzoek was dien gespnerd gebleven, wyi ze hem in de gelegenheyd stelde om, zonder door de huys- genooten te worden opgemerkt, door eene achterdeur het huys te verlaten of binnen te komen. Met "de diepste ontroering had zy de onstuymige woordenwisseling tusscheo haren neef en Kees ge hoord. Ontsteld was ze achteruvt gedevnsd, toen op eenmacl de deur wierd opengerukt en zy op het smalle portael daerachter geklemd stond, zonder door hen te worden opgemerkt. Ze zag hoe Roland's noodlottige vuyst Kees in de bor3t greepze zag den ongelukkigen tuymelen, »e boorde een yzingwekkenden gil cn Kees lag bewus teloos neder. Met onverklaerhare vlugheyd was zy langs den stev- len trap ter hulp van den armen bewusleloozc gesneld De dienstboden waren op het vreosselyk geraes scbiclyk toegeschoten en stonden ontsteld rondom den onge lukkigen. Op bevel van tante Mietje wierd Kees onmid- dellyk naer een kamertje overgebragt, waer men hem een rustbed gereed maekte en snel de geneeskundige hulp inriep. Toen die maetregelen genomen waren, begaf zy zich even naer hare kamer en had daerna het onderhoud met haren neef. Tante Mielje's voortvarendhéydhare afgemeten, Korte bevelen, waren geen ongewoon verschynsel. In alle omstandigheden waren hare besluvten snel gevat, kort en stellig. Zy wist wat zy wilde doch nu, toen zy de deur achter Louis gesloten en den zoon des huy- zes had weggejaegd als eenen verachlelyken landlooper, nu kon men in hare houding een zeker dralen, zekere besluyteloosheyd bespeuren. Ofsehoon zy altyd gewoon was alleen zich zelve van hare handelingen rekenschap te geven, en nooyt anderen raedpleegde, had zy nu toch geerne eenen raedsnian gehad. Nadat zy geluyge was geweest van die vreesselyke gebeurtenis, had zich, met uytsluyting van alle omstan digheden, die niet zonder invloed op hare handelwyze mogten zyn, slechts één denkbeeld geheel van haren geest nieesier gemaekl: Louis te verwyderen en daerdoor deD naem van Roland voor schande te bewaren. Nu haren neef vertrokken was, daoht zy eerst aen zyne moeder, zyne bruyd.... Hoe moest zy nu verder hande len Was zy niet te voorbarig geweest Voor hel eerst was zy met overylmg niet te werk gegaen. Met spyt moest zy zich zelve bekennen, dat zy te snel gehoor had gegeven aen hare diepe veroniweerdiging oyer Louis' schandelyke misdaed. Had hy't huys maer niet verlaten! Met een bezwaerd gemoed stond tante Mietje op, en begaf zich weder naer het vertrek waer Kees nog altyd bewusteloos lag. Zy naderde het bed en slaerde op het bebloedde gelaal van den ougelukkigeu. Den doctor was nog niet ge komen en de dienstboden stonden onbewegelyk by elkaêr. Hel was doodstil in het vertrek, toeu mevrouw Roland, die door eenen der dienstboden van den uood- lottigeu val van Kees was ingelicht, hel kamertje bin nentrad Hoe gaet hel zuster, vroeg ze zacht, tante Mietje naderende, die het boofd van den verwonden met vyater wiesch, t is het doodelyk hel is een vreesselyk on geluk, maer hoe is het mogelyk dat dien man zoo ge vallen is, hy kende dien Irap heler dan iemand. Tante Mietje keerde zich op die woorden om en slaerde hare met zulk een zonderlingen blik aen, dat mevrouw Roland onwillekeurig buyvcrend G'heel de framaconsdrukpers ligt verslagen en verpletterd onder hare eygene hatelyke en eer- looze lasteringen tegen de catholyken. Die schandpers had, de gruwelyke brandstichtingen in die gemeente gepleegd, zoo maer effenaf op de catholyken gelegd. Zv had zelfs de priesters en de bisschoppen daervan als de oorzaek aengewe- zen en ze alzoo aen de openbare vraek des volks aengeklaegd. Immers de snoodheyd dier schand pers had al de palen der vvaerheyd en regtveer- digheyd verbryzeld, om schaemteloos die vrees- lyke onlieylen van Sl Denys aen de zoogezegde verbeesting der religie toe te schryven, voort- spruytende hieruyt dat de geestelyke overheyd hare heiligste pligten en regten over de catholyke begravingen niet wilt miskennen en onder de voeten treden. Onzen Antwerpschen Verbondskrabbev had zaterdag g'heel zyn smaedblad veranderd in eenen stroom van laster, logens, hatelyke aenty- gingen en boosaerdige zinspelingen tegen Z. il. den bisschop van Brugge, tegen de geestelyk- lieyd van Sl Denys, tegen de religie, zoodanig, dai hel onmogelyk is de boosaerdigheyd en den liael tegen de Kerk verder te dryven. Maer nu dat er licht in de zaek komt, nu dat men duydclyk ziet dat al de magonnieke schryve- laers en broodknoeyers hunne lezers verdvvaeld en bedrogen hebben, en dat al hunne woedende declamatien tegen religie en geesteiykheyd in duygen vallen en maer alleen strekken om de kerk - en - priesterhaters, de religievervolgers onder 'tgewigt hunner eygene eerloosheden te versmachten, wat zullen die kerels doen Wat zy zullen doen Zy zullen zwygen en zoo zachtjes mogelyk over de gruwelyke brandstich tingen hcênslibberenZy hebben gelogen en gelasterd, en zy zullen denken dat er toch iels zal van overblyven. Maer jawel, er zal iets van over- blyven by de treffelyke lieden en zelfs by vele kortzigtige liberhaters, te weten de volle over- tuyging dat de eerlooze magonnieke lasterpers hun heeft willen bedriegen, misleyden en foppen. aehteruyt trad. Zonder zich verder om haer te bekom meren, vervolgde tante .Mietje zwygcnd hare poogingen om Kees uyl zyne hewusteloosheyd te doen ontwaken. Een onbestemd angstig gevoel maekie zich nu van mevrouw Roland meester. Zy kon het niet longer in die kamer uvlhouden, ba6r hert klopte oniustig en zy ver liet stil hel vertrek, juyst toen den ontboden geneesheer ylings binnentrad. Toen mevrouw Rojand zich wederom in haren salon bevond, en peynzend in den vollaire/.at, trof het haer op eenmael dat zy Louis niet by den ongelukkigen ge zien, noch iels van hem vernomen had. En Kees was immers juyst by hem geweest, Quyslerde ze by zich zelve, buyteiidieii had zyne tegenvvoordigheyd nuttig kunnen zyn, zonderling Doch misschien was hy reeds uylgegaen om zich hiervan te overluygeh. e ng zy naer zyne kamer, vond daer niemand, en bedacht toen dat den lyd, waerop hy zich by zyne bruyd moest bevinden, reeds lang ver streken was. Waerschynlyk had hy, eenige oogenblikken voor Kees, de kamer langs den gewoonen trap verlaten en zich snel naer de familie Lande begeven Na zich op die wyze te hebben gerustgesteld, begaf zy zich weer wat kalmer naer haer vertiek en vatte ter verslrooying den Franschén roman vveêr op, dien ze straks begon nen had. Mevrouw Roland was uyterst fyngevoelig eene tref fende bladzyde uyt oenen roman, eene ligie verkond- heyd van haren kakatoe waren in slaet haer tranen te ontlokken. Doch, wyl den doctor haer meermalen verze kerd had dat alle acndoening voor liacr uyterst zenuw achtig gestel hoogst gevaerlyk was en mevrouw daerby wist dal tranen zeer nadeelig voor oogen en huyd zyn, trachtte zy alle aendoening te vermyden. Daerom trok de fyngevoelige vrouw zich de rampen van anderen vveynig aen en bepaelde zich hare christelyke liefdo tot zich en haer hertsloglclyk bemind kind. Daer het echter sedert eenigon tyd lot den goeden toon behoorde om liefdadigheyds-loieryen op le Vigten. inschryvingslysten te openen, en arme familien te be zoeken. ontbrak ook haren naem nimmer by dergelyke vereenigingen. Het ongeluk met Kees opende haer eene uvtnemende gelegenheyd om zich zplve aen het hoofd eener lolery of ander plan te stellen, en by vrienden en onbekende familien bezoeken te brengen. Onwillekeurig liet ze den boek op haren schoot.glip- pen, vatte dat mooye plan gretig op en werkte het in gedachten uyl, toen zv plotseling in hare mymering wierd gestoord door een ryluyg dat voor haer huys slil hield. Ze stond op om even te zien wie hner een bezoek kwam brengan, toen op 't zelfde oogenblik de deur van dén salon geopend wierd en tot hare verbazing tante Mietje wederom binnentrad. Hoe zonderling en origineel de oude tante er gewoon- lyk mogl uvtzien, de wyze waerop zy zich nu klaer- blykelyk met bet plan om uyl te gaen. had toegetakeld, zou de teekenpen van menigen kuuslenaer hebben aen- getrokken. Eenen hoed van italiaensch slrooy met verkleurd wit lint uyl vorige tyden, slak zoo ver voorby haer beenig golaet, dat den hoed een kleynen tunnel geleek. Om hare schouders hing een paersche zyden mantille met groenen weerschyn, waer boven zicb eene ontzagwek kende witte viei kante kraeg vertoonde. Den zwarten japon was niet lang genoeg om de magere beenen en de schoenen met kruyslinten geheel te verbergen, die by tante Mielje's toilet even oninisbaer waren als hare grooto redicnle die aen haren linkerarm hiug en den iigten groenen regenscherm met hoornen knop en koperwerk, dien zy in de reglerhand hield. Ga. je uyt. Mietje vroeg meviouw Roland, Dau- welyks hacr lagchen kunnende bedwingen, wat zegt den doctor van Kees, geeft hy hoop Tante Mielje's gelaet was stroef en onheylspellend somber, alle besluyteloosheyd was daervan verdwenen; men zag het haèraen, dat zy nu wist wat zy wilde. a Den doctor geeft hoop op zyn leven, hy is uyl zyoen bewusleloozen toestand geraekt en ik heb reeds met Item gesproken, antwoordde tante kortaf. Dat doel me genoegen. Maer gaet ge uyt Ik ga naer Hermina Lande. Gy Omdat er toch iemand moet gaen. a Maer Louis is er immers reeds 1 Hy is er niet en zal er ook niet komen. (Word voortgezet).

De Denderbode | 1868 | | pagina 1