llelangryk Berigl. Bunderpest. ftnderlusschea, ziet Kier wat wy lezen in den ïikti Public z t( liet word in 'der daed l>ekïacliligd -dn!, de juüitièk, de vnperatötie en liet Jauaïismm waer- aoh 4e (ratiema£i>tisgazeiteti de al'scliuwelyke In-and stichtingen van Sl Denys toegeeygend. hadden, voltrekt vremd zyn aen die èooze akten en «dat er geen hoegenaemd gemeens bestaat 'ttissehen die kriminele daden en bei geschil .te'S1 denys ontstaen tusseben de ge.es- teü^we en wereldlyke overheden dier gemeente. N'n sehynt de justicie de hand op de ware pligtige te hebben gelegd, is een arm vrouwspersoon, -dat, uyt Iraet en vraekzucht, het vuer zou hebben gesleken aen de «eygen- dommen van MM. Vanderghinste, Glorieux, Samain en EveraertZy is aengeklaegd door eenen koeywachter, welken verlekkerd op de 1000 franks door de justicie beloofd aen den ontdekker der ipligtigen, het geheym zou verklaerd hebben- Ziet hier wat de Paziie van Brugge daerover zegt. 'v Wy kunnen de geruchten door den Bien public gemeld, bevestigen. iDedryfveer., 'die deze vrouw lot de ïnisdaed zou gebragt hebben door haer bedreven, ware hot gevolg van oenen liaet tegen hare -slagloffers •opgevat. Aldus, volgens de verklaringen van den kocy- vvaehten, zou zy eene tnyl in brand gestoken hebben om dat den eygenaer derzelve eene van hare'bloedverwan ten zou weggezonden hebben, als dienstmevd bv hem gebezigd zy zou eene midere brandstichting bedreven hebben om dat, gedurende het leven van haren man, den eygenaer der verbrandde hofstede, dezen laetsten van diefte had beschuldigd. Eene derde'brandstichting, ten nadeele van eenen armmeester, zou de vveygering van ■dezen voor oogwit gehad hebben van aen de brandsticht- .sler dry brooden ter liand te stellen, zonder ze op den armboek der gemeente te brengen. En aldus van de andere. Volgens het zeggen van den koeywachter aenkla- ger, deze vrouw die verschcydene markten ibywoonde, alwaer zy eyers verkocht, moest woensdag, by hare terugkomst uyt oen dorp van Vrankryk alwaer zy zich inacrtoe begeven bad, eene andere 'hofstede in brand steken. Maer de justicie beeft deze «misdaed voorkomen en de vrouw by hare aenkomsUu 't dorp aengeliouden.» By deze inlichtigen der Vaitrie, zullen wy nog 'de volgende voegen getrokken iryit «een brnjgsdi weekblad De regterlyke ovcrheyd'komt de hand te leggen op een vrouwspersoon dat sehynt 'de oorzaek te zyn der brandstichtingen en boosaardigheden te Sl Denys gepleegd. 'Tis een arm wyf woonende in eene bul te .midden der beschadigde eygendommen. Eenen koeywachter, vroeger 'Op gebragt door <lit •vrouwspersoon, welk tot nu toe zyne kleederen onder hield, zou het geheym gekend hebben der ondernemin gen zyner zonderlinge beschermster. A en ge lokt door •de som van 1000 franks den aen'klager beloofd, heeft by hel feyt den prokureur des konings bekend gemaekt. Zyne eerste verklaringen zyn genoegzaam gevonden geworden om «de zoo even bedoelde vr ou w aen te bou- «den.. «Den .jongman .is ook door de overheyd in bewaring gelreüadeïi. Volgens bet zeggen van den -aeuWager, heeft de vrouw geen e andere dryfveer gehad dan eene persoon- lyke vraek. Zy wilde dezen landbouwer straffen omdat by hare dochter als dienstmeyd niet bad behouden dezen anderen omdat hy haer beleedigd had, eenen anderen, omdat hy haer, als armmeester, brood had geweygerd, en zoo voorts.»» Men begrypt hoe zeer dit tusschengeval de ministeriele party moet tegengaen zy weet niet meer welke houding nemen, omdat men toch niet eenen kleriKalen gevonden heelt welken men de brandstichtingen kan ten laste leggen. Het ware haer zoo aengenaem geweest had men wat katholyken als brandstichters kunnen aen- houden en veioordeelen maer zy moet zich getroosten. Het is nogtans, zoo het sehynt, de schuld niet van de regterlyke overheyd, die de pligtigen onder de catholyken zocht zonder ze te vinden. Een gendseh dagblad verhaelt dies aengaende Het onderzoek te Sl Denys ingerigt, heeft zich gevestigd op de lasteringen der ministeriele drukpers. Alle de notabele inwooners der gemeente waren voorop verdacht, men heeft by hen de ondervragingen en <le huiszoekingen vermenigvuldigd, en het geheym der brieven zelfs is niet onschendbaer gebleven. Hé wel, heeft dit streng onderzoek, 'l welk nauwkeurig was tot de kwelling toe, eene acnhouding te wege gebragt, een teeken veropenbaerd, 't welk, van verre of van by, de pligtigen deed kennen?... Het heeft niets bygebragt, niets, volstrekt niets, en er zyn slechts aenhoudingen gedaen, het onderzoek heeft maer eenigen uylslag gehad, wanneer men het vast gedacht had van aen de zaek een politiek kleur te geven, heeft laten varen.» Zie daer hoe verre men gekomen is. Verdere inlichtingen worden verwacht. Telkens dat het solidaire Verbohdsknoeyerke geklopt, word, neemt het rle vlugt gelyk nen hond die van den stok krygl en die. van verre omziende, zyne landen toont en bast, als wilde hy zeggen kom nu eens hier... Het venlje doet dit om zyne slimme lezers te doen gclooven dat het zegepraell, en voegt er nog, volgens gewoonte, een leugentje om beterswille by, zeggende dat den Denderbode de kwestie vlugt. Nu, welke is deze kwestie Hel signoorke uyt 't Verbond vind aerdig, zegt het, dal. een ongedoopt kind in gevvyden grond by zyne' moeder niet begraven word. Daerop vroegen" wv of 'l ventje ook niet aerdig vind dat een ongedoopt kind met zyne moeder ook niet ten hemel gaet. 'T een is niet aerdigcr als 't ander. En wat antwoord het man neke daerop Geen enkel woord, hel laet zich zoo doof ats nen arduynslecnWie vlugt er hier de kwestie, hé, knocycrke Maer zeg eens. prulschryverke, gy die zoo wel de gevoelens van 'l moedcrlyk hert wilt kennen, moet men niet meer als beul zyn, om te willen, gelyk gy doet, cou levende kind van eene doode moeder, berooven van 't heylig doopsel Moet men niet meer dan beul zyn, om alzoo vrywillig eene ziel uyt den hemel te sluylen en voor eeuwig var. hare moeder te schoyden Ofwel gelooft gy misschien niet me-er dat het doopsel noodig i$ om naer den hemel te gaen Dit zou ons niet verwonderen in eenen vooruytganger van uwe soortgy hebt immers uwe preuven gedaen, als gy met uw zoogezegd burgerlyk huwclyk voor de pintie geko men zyl en uwe lezers wys maekte dat de stadhuys- •matincn de maglhadden twee persoonen in T huwelvk te vereenigen. Uwe stadhuysmannen hebben daertöe niM, meer magl dan om te vormen of priesters te wyden. Die kwestie keep hel ventje zoodanig, dat het aeii 't loopen gevallen is en het loopt nog 'T ehristelyk ventje wilt niet dal men de rust van een lyk sloore, maer 't en bekommert zich Len minste niet met do ziel, juyst alsof den mensch geene ziel had. Zou T ventje misschien vergelen hebben wal den mensch is ol'denken dat hy gelyk is aen eene beest?,... Maer nu, tcrwyl T manneke zoo zeer voor dë rust is op de kerkhoven, vvaerom komt het onder de catho lyken deze rust gedurig stooren Waerom maekt liet gedurig die lieyligschendende en solidaire pretenlien van vrydenkers, godverzakers, religiehaters, solidairen en g'heel het goddeloos Irancmaconsgespuys in de gewvde catholyke kerkhoven te willen indelven. Want voorzeker is er niet eenen catholyken die in zyne rust niet zou gestoord wezen, indien men hem moest be graven nevens een solidair zwart manneke gelvk het knoeyerke. Het knoeyerke veronderstelt ook het geval van eene moeder, die komt ie sterven voor de geboorte van haer lund, en 't vraegt ons of dit ongeboren en ongedoopt kind ook op het kerkhof moot algescheyden worden van zyne moeder Ziet hier onze antwoord, slimmerikske Dit geval is voorzien in de kerkelyke regeltucht. De Kerk, die regl heeft van wetten te maken, heeft ook regt van in hare wetten te dispenseren, en zy heeft gedispenseerd in dit geval, en dit wel om gewigtige redens die eikoen versniet. Nu dat wy uwe vraeg beantwoord hebben, manneke, gaet gy nu ook op de onze antwoorden Gael gv ons zeggen vvaerom het lyk vaneen ongedoopt kind niet mag afgeselieyden worden, op het kerkhof, van hel lyk zyner moeder, terwyj de ziel van hel kind algescheyden is, in d'eeuwigheyd, van de ziel zyner moeder? Gaet gy ons zeggen waerby hel komt dat gy zoo bekommerd zyt met hel lykje van een kind, en dal gy u gedraegl erger als nen beul ton opzigte van zyn zieltje, met toe te juyehen aen eene barbaersche wel, dio rampzaliglyk belet van het doopsel te bezorgen aen een levende maer nog niet geboren kind van eene doode moeder Gaet gy ons zeggen waerby het konit, dat gy, die zoo gevoelig zyt aen het lyden eener moeder, als^er kwestie is haer lyk af te schoyden van het lykje haers kinds, en dat gy van uw hert nen steen maokl om de zielen van beyde moedvvilliglyk voor eeuwig van elkander te schoyden in 't ander leven Wy wachten naer uwe antwoord, zulde, ventje Indien gy niet antwoord, dan zal het publiek eens te meer koimen zuzeren wie van beyde de kwestie vlugt. Het venlje, zoo men ziet, valt van d'eene inconse- kwcnHc in d'andere. Hel zegt cok dat bet niet geern nevens den Denderbode zou begraven worden. Wy ge- loovcn het, 'l ventje gevoelt zich op zyn gemak niet by den Denderbode't is er altyd mee gegeneerd, 't zou hem geern aen kant helpen en 't en kan niet Maer aen- gezien hel nevens den Denderbode niet zou willen liggen, waerom erkent het aen den Denderbode ook het regt niet van neven dil kleyn, zwart stinkerken niet le willen liggen Waerom omdat 'l manneke ineonsekwent is en een lauter woordenkramerken is. Moest er ooyl een kor.koers voor woordenkramers geopend worden, zeker is T dat ons knoeyerke verre den eersten urys zou hebben. Het schryvelacrke heslatigt in zyn leste Nr en roept deaendacht zyner paer dozvnen lezers hierop in, dat wy op zyne artikels op de kerkhofkwestie niet breed voerig antwoorden, gebrek, zegt liet, aen bondige wederleggingen Onnoozel sulleken, neen, wy hebben op uwen artikel, ofschoon zoo lang als nen bierwagen, niet geantwoord, omdat er niets anders in slnel dan ellendig gokepieersei uyt Öutendirck, ouden herstool'den liberalen brol, dien wy al honderd keers wederlegd, vergruysd en vernie tigd hebben, derwyzo, dat onze geëerde lezers en onze catholyke bevolking de kerkhofkweslie zoowel verslaen als wy zelve, zoodal het volstrekt nutteloos zou wezen hun oude repetition voor hun nietnv geld op le dienenEn om u, te overtuygen, slimmerikske, daervoor schryven wy niet, gy inoogt immers niet over- tuvgd worden, gy moogl de kwestie niet verslaen. gy moogt de catholyke lessen niet begrypen, want begreept gy ze, en handelde! gy volgens dit begryp, men zou u seffens de vivres afsnyden en 't opstryken ware ge daen. Hebt gy T beet, sukkelncrke Maer gv zult mis schien alweer uwe weerdigheydmet hair op inroepen, om dil niet te moeten bekennen. 'T zal een kleyn kostje zyn, maer 't is le weten of 't u zal wel siaen. Overigens keuren wy de handelvvyze.onzer geestelyke overheden nopens de catholyke kerkhofkwestie volko men goed. Hoe strenger zy zich houden hoe eerder die schandelyke verergernissen in hel schenden en onleeren onzer catholyke kerkhoven zullen eyndigen, hoe gemakke- lyker de onvorvremdbare regten van Kerk en Godsdienst zullen zegepralen. Want, dal de liberhaters-francmaeoiis van allen kaliber het maer wel weten, de kanne gaet zoolang te water tot dat ze eyndelyk breekt. Hel volk wilt zvne catholyke kerkhoven hebben, het wilt ze doen eerbiedigen, '1 zal ze bebbeti, en ze zullen geerbiedigd worden in 't vroeg of in 'i laet, en dit ondanks een handvol goddelooze kerels, die meenen over alles mees ter te zyn en le blyven, omdat zy T volk nu wat konneii tergen, verdrukken en 't merg en 't bloed uytzuygen Violcnta nou durant, geweld duert niet, want h is het geweld dat len allen tyde zynen evgen beul geweest is. Wy zouden over deze zaek nog 'al veel aen 't brood- knoeyerke te zeggen hebben, maer 't ware roozen ge- strooyd voor de verkens. Om zyne langsommeer dtingezaeydc lezers wal te paeyen cti ziclizelve wal relief le geven, komt het knoeyerke vertellen dat het van zyne volstrekte moede- loosiieyd wat is opgestaen en wat meer courage ge kregen heeft, om reden, zegt het, dat den b.vval van den Denderbodezoo men hein verzekert, op eene ont moedigende wyzc 2ou gedoeld zyn Arm dompelaerke ge meent al wederom uwe vurige wenschen voor de wezenlykheyd. De waerheyd is dal, sedert dat gy gekomen zyt er, den Denderbode u onder d'hand genomen heeft, zynen bvval veel vermeerderd is. Dit is eenen dienst welken gy ons gedaen hebt, en daer- van konnen uwe patroonen u overtuygen, zy hebben maer naer 'l poslbureel te gaen en daer mag men hun, van onzen *t wege, zeggen hoeveel onzer nummers er wekelyks MEER verzonden worden dan te voren. Die ver klaring zal u voorzeker niet bemoedigen, manneke, alsgy zoo voor een kleynlje in nen molhoop valt. Wat meer is, in de stad is '1 ..getal onzer inseliryvers een groot vierde vermeerderd en er komen er nog alle dagen by, zelfs verschcydene liberalen. Maer zeg ons eens, hoe slaet het niet UWE abonnenleiilyst Men heeft ons ver zekerd dal zy krimpt gelyk de mispels Den achter de gordyn verscholen nydigaerd uyt 't Ver bond, antwoordende op de ons meêgedeelde klagt over de slraetschenderyen in de Klapslraet, schuyft deze zoo maer effenaf op de Rokkenryders. Slechte gewoonlcns zyn kvvaed om laten, en dil bevvyst ons den tivdigaerd uyt 'L Verbond met, volgens zyne oude gewoonte, de vuy'igheyd zyner vrier,dekens aen eens anders rug te vrvven. GcTukkiglyk dal hy hiermee niemand moer kan foppen, want, elkeen zegt: waren T de Rokkenryders die de slraetschenderyen en nachtstooringen bedryven, de politie zou ze al gauw vast hebben. A propos van politie, den nydigaerd verzoekt de over heyd, naer mate er plaelsen in de politie openvallen, deze le schenken aen den Deiulcibotle eu zyns gekken. Wat ons betreft, wy bedanken den nydigaerd van zyne plaelsen, dal hy ze vrage en sehenkc voor en aen zyne familie, hy en deze zyn zoo gewend aen plaelsen na te jagen en er 't vet uyt te zuygen, dat men algemeenlyk plagt te zeggen dal dil vremd ras op alle vyvers visch had en als '1 ware commercie in winstgevende plaelsen deed. Den DendcrboJe heeft, dank God, geene plaelsen noodig en is van dit vuyl liberbalerssehuyni niet 't geen, voor een plaelske. lyl'en ziel verkooptEn wat meer is. als den nydigaerd plaotsen te wenschen beeft voor een anders dan raden wy liera op zynen niedekiioever te denken, ze zullen aen dezen be'ler komen dan aen ons. Dezen zou er met handen en voelen, kop en Ivf naer grabbelen, en wy willen er geene, volstrekt geene, van niemand. Verstaet ge dit vlaemseh, nydigaerd Uyt name van onzen fameuzen .lusticieminister Bara en zyne ongrondweltelyke wet, wierd ver leden jaer, den geleerden procureur-genet ael by het hof van Luyk, den heer Baikem ortbekwaem verklaerd om nog langer zyne bediening uyt te oefenen, men stelde hem af. Doch den heet* Baikem wilde meester Bara op zyn woord niet gelooven hy kon zich niet in beelden dat inderdaed zyne geestes- en- lig- chaemsvermogens uytgeput waren, en om het te beproeven deed hy zich weêrom op de rol der advokafen inschryven. Over eenige dagen hebben de advokaten van Luyk hun gedacht in die zaek doen kennen, en met eenparigbeyd van stemmen verklaerd dat den heer Baikem den bekwaemsten en wêerdig- sten onder lien was dit verklaerden zy met hem 'eenparig als hunnen ^tafhouder te verkiezen, 'i is te zeggen, met hem te1 belasten om te waken over al de belangen van het order der advokaten. Bara wilt hem niet meer als magistraetde advokaten verkiezen hem als hunnen geleyder. Deze daedzaek is eerlyk voor de advokaten van Luyk, eerlyk voor den verdienstvollen rcjan die er het voörwerp van iszy strekt tot schande aen dezen die door onregtveerdige wetten 't land van zyne weerdtgste dienaers beroofd. Wy lezen in een ministerieel dagblad Men verneemt met voldoening dat volgens de bevelen van den minister van oorlog, het meestendee! is 't niet al de getrouwde mannen der militie klassen van 4861 en 1863,-onder de vaendels terug geroepen voor het tydstip der groote krygsoefeniiigen, in het kamp van Bever- loo, den oorlof hekomen hebben om onmiddelyk naer hunne haerdsteden terug te keeren. Is dat niet waerlyk den spot dryven met de arme militiens en hunne belangen onder de voeten trappen? Hoe! den eenvoudigsten per soon der wereld kon voorzien dat het onder de wapens roepen van militiens die, zich als ontslagen mogten aenzien, een algemeen misnoe gen baren zou Zoo haest den maetregel gekend was, reklameerden byna alle de dagbladen en beknibbelden ter dege het ministerie. Niettemin het, voert den maetregel uyt, en toen het ziet welke opschudding hy veroorzaekt, toen de getrouwde militiens reeds vertrokken zyn en de onkosten gedaen hebben, keert het ministerie halveling op zyn besluyt terug, en geeft aen eenige getrouwden den oorlof van naer buys terug te keeren Zie daer hoe het ministerie de arme klassen beschermt Men leest in den Bien Public De stad Dèndermonde heeft over eenige jaren, ten grooten koste, eene middelbare school daergesteld. By het zeggen van het stedelvk bestuer, was den uytslag der onderneming zeker; ver van opofferingen te doen, zou er de stad voordeel uyt trekken liet getal der leerlingen zou ten minsten het getal van 200 bereyken, enz. Deze begoochelingen hebben plaets voor eene droevige wezenlykheyd gemaekt. liet onderwys- gesticlit is door de mande gevallen de leer- lingen zyn zoo dun gezaeyd dat de onkosten van onderwys van elk een van deze voor de stad tot ISO lr. per jaer beloopen. is nog niet al het professorael korps, met den hestuerder aen 't hoofd, loopt uyt een. Dit is liet lot van een gesticht dat van ge dacht was eene katbolyke inrigling van ondei- wys te niet te doen. Het is nu klaer bewezen dat Dendermonde eenen grooten afkeer heeft voor het onderwys dat de onafliankelyke zedeleer voor grondslag heeften al de poogiugen harer siadhuysbollen zullen er niet in gelukken de bevolking over dit punt reden le' doen ver slaen. Advies aeu Oeeraeidsbergen er. Aelst. Aertgezien de runderpest nogmaels in Zuyd- Ilolland komt uyt te bersten, heeft den lieer arrondissemerits-kommissaris aenstonds aen al de besturen dei grensgemeenten van zyn arron dissement alsmede aeu de heeren veeartsen, den heer luytenant der gendarmerie en aen de heeren controleurs der douanen bevelen gegeven om eene buytengevvoone waekzaemheyd te houden op het vee dat. van Nederland zoude inkomen. Het is dus noodig, aengezien reeds een 20tai beesten afgemaekt zyn, dat men met de meeste omzigtigheyd te werk ga, wilt men verdere on- heylen vermyden. Wy achten nuttig nog eens te herhalen hetgeen wy reeds gezegd hebben nopens de ontmunting, der volgende geldstukken. De ontmuntte stukken zullen als niet meer tellende aenzien worden, den October aenstaende. Die gelstukken voor Helgien zyn van 20 en üO eentimen van 1 en 2 franken en 2-50 fr. wel ke gemaekt zyn onder Leopold I, en welke zyn afbeeldsel dragen. Voor Vrankryk al deze welke liet afbeeldsel dragen van Napoleon I, LudovicusXVlIi, Karei X, Louis-Philippe en van de R'cpublique, alsook dè geldstukken welke gemaekt zyn in de eerste jaren van liet keyzerryk voor Zwitserland en llalien, al deze welke langer in omgang zyn dan sedert 't jaer 1803. PRYSDEELING. Maendag laetst, beeft de prysdeeling plaets gehad, in het Gesticht van den li. Aulonius te Erembodegem, in de legenwoordiglieyd van een uylgelezen publiek, waeronder verscbeydeue geestelyken eu de heeren Betliune eu He Smet, provintiale raedsleden. Na do plechtigbeyd beeft den Zeer Eerwéerden Deken van Aelst, die zich geweerdigd had dezelve voorleziiten, aen de aenwezigen eenige woorden toegestuerdwaerin hy zyne tevredenheyd le kennen gaf, over den gróolen voortgang' wel ken de kinderen die daer slechts eenige weken verblyveu gedaen hebben. Hy heelt bewonderd de. zuyverheyd hunner uytspraek, zoo wel in het Iranscii ais in t vlaemseh, en het groot gemak waerin ede zy zich aenboden. Daerna kondigde hy aen dat er met October aenstaende eene kontseiiool zou geopend worden, opdat de kin dei s van den werkman ook met eerie christelyke opvoeding, eene genoegzame onderwvzing zou den ontvangen en terzelver tyd handwerk aen- leeren. om zich later een treffelyk bestaen te verschaffen. Onnoodig te zeggen met welk genoegen alle deze die het geestelyk en tydelyk welzyn van de werkende klas waerlyk belierligen, dit nieuws vernomen hebben. Vyf leerlingen van liet Kollegie der EE. PP. Jesuilen onzer stad, hebben deze week hun exuern voor den Jury afgelegd, en allen zyn niet een merkelyk getal punten doorgegaen," onder ander onzen stadsgenoot M. Camille Van Wynen- daele met 106 punten. CORRIÏSPONDEIVTIE. D. R. van M. en G. van II. S' M. goed ont vangen. ill. Vincent Saey, te Lede 'Aelstgeboren den 17 October 1796, oud paslor van Verrebronck, is den 25 augusly in zyne gehoorleplaels overleden'. Den 25 augusly, is den geiiaeniden Meuleoy- ser, werkman Ie St-Lievens-Essche, gedood ge weest dooi- de instorting van eenen pul waeraen hy arheyüde. De boter is buyteugewoon duer, en er is geen afslag te voorzien. Wy treilen in de bladen het volgende eenvoudig en gemokkelyk middel aen, dal iedereen toelaet om byna oogeuhlikkelyk huter te muken Men neemt eene zekere hoeveelheyd room, die men giet in eene flesch met breeden huls of een voudig in eene karal men stopt de opening met eenen doek en schud hard na acht of tien minu ien heeft men boter men doet zé uyt di* karaf en wascht ze lierhaelde inalen, om ze Le seheyden van de botermelk, die zy beval. Men kan er zoo weynig maken als men wilt, zelfs minder dan 50 giaiuiiien (eene once) te gelyk. Om room te heb ben, laet men gedurende 42 of 15 uren melk stam in eene vaes met breede opening, zonder ze te verroeren den room komt boven en men schept hem af mel_eenen lepel. Eenen liter melk levert van 25 tot 50 grammen boter op. Ivosl die boter niet minder dan die welke men moet gaen koopen, dan toch heelt men ten allen tyde goede en versche boter. Ook kan men .zeer goed de melk, waer den room afgeschept is, gebruyken in de keuken. Zv heeft zoo weynig van hare hoedanigheden ver loren. dal men er geen verschil in vind. Men zou aldus goede boter hebben, welke maer den tyd zou kosten, dien men er in steekt. De karaf, wae'r- in men de boter schud, mag maer een derde vol zyn, want er komt eenen lyd, waerop den rooin aenzien lyk in omvang toeneemt. Kou men de massa .dan niet schudden, dan zou de scheyding der boter niet kunnen gebeuren. Hel is goed twee karaf fen te hebben van verschillende grootte, om des noods, die le kunnen nemen, welke best overeen komt met de hoeveelheyd room. Voor alwie verre van de stad en de winkels woont, zal dergelvk middel van veel nul zyn. Zy, die het beproefd hebben, bevinden er zich zoo goed mede, dat zy geene boter meer koopen. Wy vernemen dat M. Adler, Chirurgien-Dentiste, den eenigslen in ganscl» België, die bekroond is met een eervolle melding, door de geneeskundige fakulteyt, maendelyks 2 dynsdagen, in plaets van den zaterdag zal overbrengen, in liet Hótol de 3 Koningen, lot Aelst! M. Adler, scliryver van verseheydene verdienstvollê boekwerken, begeeft zich ook ten huy/.e der persoonen die zulks verzoeken. Dynsdag 15 September zal M. Adler te Aelst zyn. Men schryfi uyl' Dendermonde Onze stad is zeer verlicht, de regentie is er libe- rael, ministerieel, doctrinair: dus moet de stad met reuzenstappen naer den vooruytgang. Oor deelt By gelegenheyd der gemeentekermis heeft daer eenen pryskamp plaets gehadvan draeyorgels. Want men vergete niet, dal eenen der kopstukken van de regentie nen muzikant is. Verbeelt u eens, dat gy het ding niet gezien hebt, eenen hoop zwervers, ledigloopers, kreupe len, kortom, al het opvaegsel van 't zoogenoemde Scheldeken van Antwerpen, logiestmannen aen 40 centimen, die in de groote steden doorgaens met hun lawvt buylengesteken worden, daer met 30 a 40 in eenen troep al draeyende binnen de stad komende, den eenen met gescheurde» kiel, den anderen met gescheurde vest, andere zonder broek, anderen nog van hoofd lot de voeten met lompen bedekt, en daerUisschen eenen hoop al niet beter uytgedoschte vrouwliên met schier naekte en uyl- gemergelde kinderen op den arm; verbeelt u dien troep de stad binnentrekkende, onder het geleyde wederom van twee gendarmen en wat politie-agenten, allen draeyende, en draeyende om liet meest, om er hoorndol van te worden, en daer- achter.... mee permissieeene commissie, ver-

De Denderbode | 1868 | | pagina 2