Ü2,lc «Jacr. Zondag', September 1JJ68. N" lloS, zy storten tranen. VERTREKUREN UYT AELST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JAERS. WAER LEYD DIT NAER TOE En hoe zoo TANTE MIETJE. Liberhalersche Los;lek. Dend. 5-20 7-20 8-36 12-25 3-13 6-20 i Gend. (6-05 vrvdagl 7- 6 F. 8-34 8-55 42-25 Lokeren 5-2.) 7-20 8-36 12 25 3-43 6-20 Sf. 1*2-40 3-17 0-20 0-41 9-26 Brussel. 8-0" 8-35 E(1 43k'l9-« 11-58 12-22 Brugge, Oslende. 7 06). 8-55 12-46 6-41 2-50'5-48 E (le 2* 3" V) 5-53 8-35 8-55 Doornyk, Kortrvk. Moescroen, Rvssel (langs Mech. 5-20 7-20 8-00 8-35 E(1 9 3 kü 8-36 1' Gend) 7-U6 (E Doornuiig.) 8-55 12-46 3-17 - 9-43 E 11-58 2-5'V 3-13 5-53 6-20 8-55 E gj 6-41 Aniw. 5-20 7-20 8-00 8-35 E 8-36 9-43 E 11-58 jj! Hoorn Rvss. (langs Alh) 8-00 0-00 Ath 5-53 2-50 3 13 5-53 6-20 8-55 E alleenl. lot Korlryk Zatcrd. Zond. en Woensd. I.euv. Thienen Lnvk Verv. Landen. 5-20 (7-20 lu Ninove, Geersb. Alh, 6-10 8-öÜ 11-58 2-50 5-53 8-35 E) 8-36 9-43 12 22 3 13 (6-20 E ie 2" kl. jg («-55 Ninove.) van Thienen) j| Bergen, Quiévrmn, 6-16 8-00 H 58 2-50 5-53 VAN ANTWERPEN NA ER: Lokeren, Gcnd, 5-00 7-30 9-00 11-00 2-00 4-00 E 6-00 7 30 VAN GEND NA ER Lokeren, St-Nicolaes, Antwerpen. 4-40 7-20 9-30 10 50 2-30 4-20 5-35 8-15. Te Lf.dk staen al de konvoys uylgcnomen de Expres; Te Idegbh en Santbergen staen al de konvoys. - Te Gy.skghf.js slaen slil al de konvoys. Te Denderleeuw staen al de konvoys uytgen.de vertrekken van Brussel 6-30 8-15 12-06 6-00 0-00 en uyt. Aelst 8-35 5-38 5-48 0-00. Vertrekuren uyt Denderleeuw naer Brussel 8-11 8-59 12-10 2-58 6-05 9-02 9-07. Cntque Sunm. Dendermnnde, Aelst, 7-05 9 10 11-00 1-55 5-00 7-30 Ninove, Gceraerdsbergen, Alh, 7-05 11-00 1-55 0-00 5-00 (7-30 Ninove.) VAN ATH NAER Geeraerdsh, Ninove, Aelst. Dendermnnde, Lokeren 6-55 10-30 1-4-5 4-36 7-50. Lessen, Geernerdsbergen, Ninove, Aelst 6-55 10-30 1-45 4-36 7-50. Brussel (lang Denderleeuw) 6-55 10-30 1-45 4 36 7-50. Gend. Brugge, Oslende (langs Aelst). 6-55 10-30 1-45 4-86 7-50. van Ronsse naer Audenaerde, uend. 8-05 11-25 3-20 4-25 8-22. VAN BRUSSEL NAER Aelst. Gend. 6-30 E 1 2 3 kl.) 7-30 8-15 11-20 12 06 2-'.0 5-15 6-00 8 20 Ninove. Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw), 7-30 11-30 2-10 5-15 (8-20 Ninove.) VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-30 11-33 00-00 9-«i 5 30 8-00. Aelst 7-35 9 55 11-33 00-00 2-24 5-30 8-00 ü-oft. van braine-le-comte naer: Enghien, Geerardsb, Soltegem, Gend, 6-51 11-04 4-07 7 55 van gend naer Soltegem, Braine-le Comte, 6-10 0-00 3-25 0-00 AEI.ST, DEN !9 SEPTEMBER 1868. In ons voorgaende N'r spraken wy een woord over liet werkmans-kongres dat, dezer dagen, te Brussel, is gehouden geweest en samengesteld was uyt atgeveerdigden van werkmuusgenoot- schappen uyt Belgien en uyt vele andere vreuide landen. I>e bedoelingen van dit kongres en van de kongressen van dien aerd welke in 't vervolg sullen gehouden worden, zvn thans kluer alge- teekend. Men kan in hunne verklaringen duyde- lyk zien waer die kougresinauuen naer toe willen, wat zy in zin hebben en van waer zy hunne ingevingen ontvangen. Geen gouvernement meer, geenen godsdienst meer, geene priesters meer, geen oppergezag meer, geene burgery meer en dan, boven op den hoop, oorlog aen 't kapitael, oorlog aen al degene die iets bezitten, ziet daev de uytdruk- kelyke grotnlleeririg, door de klappers, in dit kongres, voovuytgezet, ziet daer de middelen ■welke die gasten hebben voorgeschreven om de samenleving naer hunne goeste te hervormen Men zal ons zeggen dat dit allemael utopien, hersenschimmen zyn die, door hare brutale dwaesheyd, van zell's onuytvoerbaer worden en onder dè algemeene verachting van 's volks gezond oordeel moeten vallen. Wy zyn gedeeltelyk van dit gedacht, nogthans is de geschiedenis daer om te bewyzen dat zulke rampzalige dingen mogelyk zyn, dat zy grouten- deels beslaen liebben. En waerom dit Gaet zeventig, tachentig jaren achteruyt, gaet naer het schrikbewind van Robespierre, Marat en andere wangedrochten die onzen vadergrond met bloed doorweekt hebbenDeze ook had den 't gouvernement en deii godsdienst alge- schaft Deze ook hebben al 'de priesters die ze in handen kregen vermoord Deze ook pakten en stolen de eygendommen van kerken, kloosters en partikulieren Deze ook hebben alle oppergezag vernietigd Deze ook hebben den oorlog tegen 'l kapitael gevoerd en alle grondstellingen van regt en règtveerdigheyd onder de voeten getrappeld!!!!!.. 'T is waer, die tvden van rouw, tranen en bloed hebben niet lang geduerd, ntaer toch zy hebben bestaeu, zy hebben onmetelyke rampen, schroomelyke onlteyleri voortgebragt, en'tis nu den steert van dit Zelfde schrikdier die zich wederom begint te roeren. Ja, 't is den steert der goddeloosheyd, den steert van het l'rahc- maQonnismus die zich overal doet gevoelen, omdat hy gedurig gestreeld word door vele gouvernementen en gezagvoerders. Op deze vraeg valt et de eenvoudigste ant woord vele gouvernementen en gezagvoerders doen zelve of oorloven eenen hardnekkigen oor log tegen het Catholyk princiep, tegen de Kerk, Eene oorspronkelyke novelle van J. G. L. Marunier. Op zekeren nacht wierp de maen haer helder licht op de schn'vmende zee, geen wolkje dreef er in den onaf- xienbaren blauwen lucht. Hot was den laelsten nacht dien de passagiers waerschynlyk op den boot zouden doorbrengen. Morgen hoopte men New-York te berey- k'eii De meeste passagiers hadden zich derhalve vroeg ter rust begeven, om met het aenbreken van den dag de plaets hunner bcstemibing te begroeten. Tegen de verschansing geleund, tuerde Louis peyn- zend over de watervlakte. Hy kon niet slapen. Hy ge voelde dal bel keerpunt in zyn leven was aengebroken. Geld, zorgen van stofieiyken aerd behoefden hem met 1e kwellen, want tante had hem byua een kapitael meêgegeven.... Hy dacht aen zyne moeder wier leven hy vergald had aen zyne bruyd, die hem teeder lief had... en al die ongelukken en ellende ware zyne eygene schuld. Een heerlyken nacht, mynheerhoorde hy op eënmael in eeuen vremden tongval naest zich zeggen. I.ouis keerde zich verschrikt otn en zag den geheytn- zinnrgen vremdeling in het gelacl Roland trad schuw achteruyt en maekte eene styvc huyging die weynig tolverdere verlrouwelykbcyd uytlokte. D'Anlhol scheen zich daeraeu echter niet te stooren en vervolgde, terwyl hy gcmpenzaeui tegen eeuen pilaer leunde iegen het christelyk onderwys, zonder welk er geene samenleving kan bestaen. In ons land, by voorbeeld, ziet eens met welke duyvelsche aenhoudendheyd, met welke satanieke woede, met welke helsche schalkheyd er gewerkt word om den priester uyt de scholen te krygen, om er kruysteeken, gebed en catechismus uyt ie bannen, om er de jeugd op te rokkenen tegen religieus, tegen priester en al wat godsdienstig isZiet eens in vele plaelsen boe schan- delyk den invloed der arm- en- hospicenrevenuen misbruykt word om de arme kinderen aen de christeiyke scholen te ontrukken en ze naer ongodsdienstige te sturenZiet eens hoe vreed en barbaérscb zommige fabriekbazen hunne arme werklieden stellen tusschen hun brood en het bywoonen der héylzame onderrichtingen in het genootschap van den H. Franciscus-Xave- riusZiet eens, met een wooid, wat er al gedaen word om den werkman te vergodde- loozen, te verleyden en te bedervenom hem tweemael ongelukkig te maken, in dit leven, met hem den vrede zyns gewetens, den vrede zyner ziel, liet eenigste goed dat hy op deze aerde bezit te ontrukken in het ander leven, mei hem zyne ziel zelve voor eeuwig te doen verliezen Waer leyd dit allemael naer toe Dit zou ons onvermydelyk naer een tweede schrikbewind of nog naer iets slechter geleyden, ware het niet dat wy rekenden1 op 't gezond oordeel des volks, op de wysheyd van den werk man, op den iever en vlyt der catholyken, op den iieylzamen invloed dien den godsdienst nog op de massa's uytoefent, al gedurig de principën van regt en règtveerdigheyd, de gehoorzaem- lieyd aen 't wettig gezag en de hoop in de toe komst aen te prediken. Daerom achten wy het eene pligt onze land genoten uyt al onze krachten aen te sporen den godsdienst, het christelyk onderwys, de catho- iyke principën te begunstigen overal waer zy konnen tegeii den stroom des kwaeds eenen magtigen dyk van goed op te regtcn, met zooveel 't in hun vermogen is de uytbreyding van 't goed te bewerken, door zondagscholen, goede avond scholen voor volwassen-; vrye christeiyke ge stichten, congregatiën, genootschappen van den 11. Franciscus-Xaverius, goede gazelten, calho- lyke kringen, goede bibliotheken, genootschappen van werkmans enz. enz. Dit zyn doorgaens de middels die den geest der boosheyd aenwend voor'tkwaed om't volk te bederven, en't zyn die middels welke de catholyken moeten aen- vvenden voor 'tgoed, om't volk tegen het gift der bedervers en verleyders te wapenen. Verslaen onze landgenoten deze raedgeving en volgen zy de zelve, dat de kongresgasten, de magonnieke wervers en bedervers dan maer doen al wal ze willen, zy zullen in hunne ramp zalige poogingen niet gelukken. Voor de waer- lieyd alleen is den triomf als zy ondersteuud en niet verlaten word. Ja, de Tarluffen, de hypocrieten en de Baziliussen uyt 't Verbond storten tranen over de ongelukkige ont- knooping van de wanorders die hier, in den avond der triomfantelyke inhaling van MM. Van Wambeke en Verbrugghen, hebben plaets gebad. Hel is eenen nacht om te mymeren; onder zulk eenen prachtigen starrenhemel roepen we onze ltefe- lykste herinneringen op, die het verleden met schooner kleuren siert dan ze in de vverkelykheyd bezaten. Inderdaed hel zyn herschensehimmen het is ydcl bedrog Wat achter ons ligt, hetzy goed of sleebt, moet verbannen worden uyt onzen geest. Wc mogen de doouen niet opwekken, maer de werkelykhtyd, bet tegenwoordige aenhangen. Le roi est mort. vive Ie Roi, rk'pden heraut van Vrankryk in cénen adem, dal is ook myne leus! li zult my misschien aenmaligend, indringend vinden, vvyl ik ongenoodigd u in uwe wel- ligt zoele droomeryen stoor en myne opvatting van hel leven nenprys Ik doe hel, wvl uwen persoon my van den beginne af eene levendige belangstelling inboe zemde en omdat ik begreep dal uwe geestkracht, uw kloek karakter door herinneringen ondermynd vvierd. bit alles met lakten bevallige stembuyging gespro- ken, liet niet na eenigen indruk op Louis te maken. Onwillekeurig voelde hy zich tol den vremdeling aen- getrokken. Doch wanneer dat verleden ook zelfs het heden en onze toekomst vernield heeft, dan a Vergeef me mynheer, dat ik u in de rede val, doch dit zou ik byna eene drogreden durven noemen. Het heden behoort ons, geheel ons willen is kunnen. Ecnoi: man van geestdrift, van talenten baenl zich eenen weg zoo schoon en zoo prachtig als hy slechts wilt. Heel'l de fortuyn hem in de oude wereld eenen barer wispelturige trekken gespeeld, hy dracyt haer den Maer welke tranen storten die kerels 'T zyn tranen die aen 'l moortelras alleen eygen zyn, 't is te zeggen krokodillentranen. Al ons medclydenzeggen die huycbelaers, is voor die ongelukkige huysgezinuen die hunnen man of zoon zien vertrekken om 'l gevang te gum vervullen'. Mogt er toch aen die ongelukken een eynde komen Is dit niet juyst te werk guen gelyk runnen liberalen konfraler Judas, die ook in den sehyn, belang loonde aen zynen Meester en Hem aen zyne beulen leverde dooreenen kus?Zy beklagen die familien, zy stor ten er tranen over, die valsohaerds, en met den anderen kondigen zy de namen af der door T geregl getroffene ireffelyke persoonen, om ze aldus le schandvlekken, of liever om den poujaerd nog dieper in 'l herte van Vrouw, Vaders, Moeders, Broeders eu Zusters le ste kenGelukkiglyk dal door '1 Verbond geschandvlekt worden, eene eer is, maer ware hel anders, de deftige familien zouden 't ook moeten verduren. Maer waerom 3' die valschhevd Waerom al dit ge- veynsd medelyden Waerom al die suoode krokodillen tranen 1 Om twee redens 1° Omdat zy de vermaledyding van g'heel de slad ovet hun zien eii gevoelen 2° Om hun nen hael, hunne nydige aljonst legen MM. Verbrugghen en Van Wambeke den vollen toom te konnen geven. Zy konden niet verdragen dal de slad in volle vreugd was over den uytslag van eene sedert lang beraemde en berekende onreglveerdige aenklaging van twee def tige burgers. Daerom zoeken de VerbondsTanuHen het snood liberhatersvverk op den rug dier heeren te leggen, zeggende dal zy en geheel de klerikale party de schuld zyn van die droevige gevolgen 0 gy suoode lasleraers jaren en jaren heeft onze slad in rust, peys en vrede geleefd, bit geluk heeft zy verloren met de aenkomst der liberhalers. De liber- halers moesten trouble liebben om te konnen leven zy moesien overal twist en tweedragt zaeyen, om bier bestaen te vinden, en gy, ellendige lasleraers, durft de wanorders van uwe kliek aen twee vreedzame bur gers loeseftryven Koey onbesehnemde lalaerds, dit zal u niet gelukken, want 't volk beeft reeds ook over al de gebeurtenissen geoordeeld. Het volk weet dat het uyt 't liberhaterskamp alleen is dat twist, tweedragt, wanorders en rampspoed voort komen. 1" Gy, liberhalers zyt gesproten uyt de kasseysteenen. 2U T zyn uwe Arlequius met geele handschoenen die ruylen en vensiers zyn komen insmyten. 3° Die brandstapels aensteken om er weerlooze reli- gieusen levende op le. braden. 4° 'T zyn uwe kopstukken die durven zeggen dal dit eerloos spel in alle groole omstandigheden zal herbe ginnen. 5° Die durven uytbraken moeien er 160,000 koppen vallen, dal zy vallen. 6° Die durven zeggen: de constitutie zal veranderd worden, of wy zullen ze door de revolutie omveire- smyten Kont gy zeggen dat de catholyken u ooyt gestoord hebben in uwe liberale manifeslaiien, 't zy voor uwe gaeypersen, uwe federatiefeeslen, uwe ballen of uwe liberale kavalkaden Wy lieten u woelen, buylen en tieren en vergenoegden ons te zeggen '1 is liberhuters- gespuys dal op den zwier is. Eu als de stad hare vreugd loont over den zegeprael harer irefftlyksle burgers, waerom boud de Kliek hare voorvechters niet binnen om alzoo ruzie en ongelukken te vennyden En dan durft gy schaemleloos zeggen 't zyn do catholykenMaer gelukkiglyk hel volk weet waciaen zich te houden en zegtin alles wat er voor gevallen is, heeft 'l liberael gespuys acteur geweest, eu wy speetuleur. En spectaleur zullen wy blyven lot rug toe en begroet de nieuwe vrye wereld als zyn vaderland Den jongen Roland voelde ?ich al meer en meer lot dezen aengetrokken, die met zoo veel overredingskracht en overtuygmg, met zoo veel warmte en beschaving sprak. Allengskeus raeklen beyden in een druk g- sprek. Reeds steeg de zon prachtig aen den hemel, toen Roland en d'Anlhol nog sleeds vertronwelyk zaten le praten. D'Anlhol, eenen man van ondervinding die overal gezwei fd li3d en de menschen kende, had spoe dig onzen jeugdigen Roland zoodanig voor zich welen ie.winnen, dal Louis hem z\n volle vertrouwen schonk. Land riep den man uyt de groole rfl, en wer- kelyk kon een scherp oog eene nevelachtige strinp aen den gezigteyuder bepeuren. Die onbestemde omtrekken wierdeu allengskeus duydelyker, tot dat uyt die nevels zich eyndelyk de wereldstad Ncw-York vertoonde. Nu lag den boot aeu wal. Passagiers, vremdelingen, matroozen, men verdrong elkaêr op het dek en duwde en stiet elkander met pakkaedje en koffers. Het was eene beweging, een oustuymig heen- en- vveerloopen, waervan Louis zich in zyne bedryvige vaderstad geen denkbeeld bad kunnen maken D'Anlhol bleef natueriyk by Louis. Zy lieten eerst de haestige passagiers met hunpe drtikie en bereddering den boot verlaten, vóór zy besloten aen wal te gaen. Na een kort afscheyd V3n deu kapiteyn le hebben genomen, wien Louis wel gemeend voor zyne bewezen diensten dank zeyde, verlieten ook zy den boot en begaven zich naer een der voornaeuisto logemontgu van Ngw-Yprk. 't naeste jaer met October, dan zullen wy van rol ver wisselen, stulutum ebt dit is vast beslöieti, maer weet voorop dal de liberhalerskiiek hier gezuzeerd is. Pater De Smet, van 'I. order der Jesuiten komt alleen den vrede te maken tusschen de Verecmgde-Staten van Amerika en de ludiaensche volksstammen, eu al dus veel schuldeloos bloed eu menige milboenen la- sparen. De Jesuiten moeten toch schrikkelyke booswichten en ruslsloorders zyn, niet waer, knoevi-r uyt T Verbond? Hé, ja, peys nen keer, om eem u vr< de t*e maken tlitn de Amerikanen met 2l)O;000 mannen en 5 nnllioenen. dollars nog niet zouden hebben Konnen verkrygen. moet. men daertoe geenen booswicht, geenen ruslsi"<»rder. van d'ergsle soort wezen He wel, T is eenen Jesuit, 'l is onzen achtbaren landgenoot, Pater De Smet, wel-, ken dezen gelukkigen vrede gesloten- beeft. Wat dunkt er u van, knoeyer, gy dié deze achtbare religieuscu afschil iert als 't schuyin dér aerde, leei ons nog eens uwe tronie zien om te" welch of de rimpels des lasters niet wat vermindert zyn Om de gewigtigheyd van dien vrede te begrvpen, moet uien weten dat de wilde Indianen gezworen had den de Witte tot den laelsten toe te verdelgen en dat 't gouvernement der Vereenigde-Staten onbekwaeiu, was, nietteginslaemle zyn leger van 2t)i><o(K> mannen en zyne 5 0 millioenen dollarsi de woede der wilde, te beteugelen. Maer in de oogen van den knoeyer zal dit allemael niets zyn, omdat het 't werk is van eeuen Jesuit, den knoeyer uyt T Verbond zou die woede met eeuen enke len Nr van zyn prulblad beteugeld hebben t? Ter gelegenheyd eener haspeling met de Putrie van Brugge, over veroordeelde broèrkens en veroordeelde polieiemamien, roept den liber- hater Journal (le Bruges uytGy vergeet dat bet geen de polieiemamien bedryven persooulyk is, terwyl de misdryven waervan zich eenen pater of eenen priester plicluig niaekt op allen valt. In andere woorden Als eenen polieieman of eenen amblenaer, of eeuen advokaet, of eenen doctor of zoo iemand dergelyk een misdryl be- gaet, dan is dien polieieman, dien ambtenaer, dien advokaet, dien doctor maer alleen pliohtig maer als eenen geestelykeii eene faut bedrvft, dan zyn al de geestelyken plichtig Wy wisten wel dat onze regtzinnige liberhalers zoo redeneerden maer tol. nu toe hadden wy onder hen niemand gevonden die het liberhater- stelsei zoo naïef of zoo brulael weg (gelyk gy het nemen wilt) vooruytgezet had. Men moet het verstand van den Journal de Bruges hebben, om er zulke geestigheden uyt- teslagen. Den Monüeur kondigt den uytslag af van den pryskamp voor wiskunde matliématiques tus schen de studenten van tweede latynsche klas in de atheneums en kollegien van hét land. De gouvernementele kollegien zyn er geklopt. De twee pryzen zyn behaeld door iwee pries- terskollegien het kollegie van Sint-Uombaut van Mechelen, eu dit van Sin:-Truyden. Rnhmd's nicir7 pp vriend had zich inderdaed over de- oude wereld le beklagen men bad er zvnen tilel, zyn ridcb rschap met voelen getreden. Hy was chevalier d'industne, en men had zyn wapenbord bespot, eu zyne ridderlyke feyten veroordeeld. D'Anlhol behoorde "tot de hoogsle klasse dier ellendige opligters, en bewoog zich in de voornaemsie kringen. De meest Europesche talen sprak hy gemakkelyk en vlughy wist zich op de innemendste vvyze voor te doen en bezat geest ea algemeene kennis om een gesprek belangwekkend en boeyend le maken Op de meeste Europesche badplaet- sen had d'Anlhol zyn geluk beproefd cn menigeen in zyne nelten verslrikl. Le vicomte d'Anlhol had zoo le Homburg als le Trouville geschitterd in de eerste krin gen hy was den gast geweest van voorname familien, die aen "de lippen hingen van den geestigen verleller wanneer hy haer zyne treffende of wel humoristische ontmoetingen verhaelde. Doch dien gouden tyd was voorby, mynheer d'Anlhol was beken 1 geworden eo had zich verpligt gezien de oude wereld le verlaten e» in de nieuwe zyn geluk te beproeven. Louis Roland, den onervaren, vertroetelden jongman was natueriyk eeae gemakkelyke prooy voor onzec ridder. Het g- lukte hem spoedig al de herinneringen aen zyn vorig leven uyt zyuen geest te verbannen. Van het geld dat Louis bezat, had d'Anlhol zich weldra welen meester te maken, om het, naer hy voorgaf, in speculatien le steken die ongetvvyfeld groole wjnsteü zouden opleveren. Doch spoedig waren die geldmid delen door hun ongebonden leven uylgeput. Toen hun

De Denderbode | 1868 | | pagina 1